Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Da li razumijete zasto ljudi glasaju za Trumpa?

Poll ended at 06/10/2016 21:19

Razumijem
108
59%
Ne razumijem
68
37%
Ne zelim odgovorit
8
4%

Total votes: 184

bunk

#20926 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by bunk » 30/09/2020 21:05

muhafuca wrote:
30/09/2020 21:01
bunk wrote:
30/09/2020 20:59
Hajmo prvo docekat da neki opozicioni kandidat u rusiji ne zavrsi u sibiru ili ne popije slucajno caj sa isteklim rokom pa cemo onda uvodit demokratiju u SAD :lol: :lol:
mozemo o tome na temi Rusija?
Iskreno ne bih,samo sam referirao na ideju o pojavi "trece" opcije u SAD.

muhafuca

#20927 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by muhafuca » 30/09/2020 21:55

bunk wrote:
30/09/2020 21:05
muhafuca wrote:
30/09/2020 21:01
bunk wrote:
30/09/2020 20:59
Hajmo prvo docekat da neki opozicioni kandidat u rusiji ne zavrsi u sibiru ili ne popije slucajno caj sa isteklim rokom pa cemo onda uvodit demokratiju u SAD :lol: :lol:
mozemo o tome na temi Rusija?
Iskreno ne bih,samo sam referirao na ideju o pojavi "trece" opcije u SAD.
ako je vec pausalno mogla je i neka druga zemlja npr Saudija ili Kina itd moglo se tu zemalja naci jos dosta

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

#20928 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by corolla02 » 30/09/2020 21:57

muhafuca wrote:
30/09/2020 16:57
corolla02 wrote:
30/09/2020 16:28
muhafuca wrote:
30/09/2020 09:46

sto ce ti direktna demokratija? ona ne bi nista sustinski rjesila vec bi samo preselila bojno polje u najmnogoljudnije drzave, promjenila bi se strategija pro-milijarderskih stranaka i sve bi se ostalo isto.

trenutni sistem electors je mnogo bolji i posteniji za drzavu kakve je USA iako bi se dalo tu nekih ustimavanja uraditi.

trenutno su najmnogoljudnije drzave uglavnom pod sapom Demokratskog Establishmenta ali to definitivno nebi dugo trajalo

ako bi presao na direktnu demokratiju, jer bi Republikanski Establishment skrkao milijarde dolara koje sad trosi po Swing States u te drzave i izravnao bi situaciju.

Dok ljudi ne prestanu glasati za Dem i Rep nema tu rjesenja - Glasanje za ostale opcije je jedino rjesenje na duge staze

Monopol koji drze D i R se treba razbiti. Dug put do toga ali negdje treba poceti.

a poceti se moze npr od ogranicavanja donacija, zabrane kompanijama i svim ne fizickim licima da doniraju, zabrana superpac-ova ili ogranicavanje svote koja im se moze dati, trenutna transparentnost finansija svih koji ucestvuju u politickom agitovanju a ne odlaganje objave tih podataka do iza izbora,

ima tu stosta sto bi se dalo uraditi na poboljsanju stanja

sama cinjenica da demokratski establishment je za tu pricu oko uvodjenje direktne demokratije ti govori da taj potez nista sustinski nebi promjenuo, ima puno bitnijih stvari od toga.
ne znam cemu ovako dugacak post, da izgledamo dobro sta li :mrgreen:

no, u sustini ti i ja isto pricamo; politicke promjene su nuzne na ovaj il onaj nacin ali amerika je i suvise tradicionalno drustvo tj. tvoj establishment, da bi se nesto vele dogodilo prekonoci; oni su to vec donekle probali, recimo u 30 i 40tim pojavom komunisticke partije i drugih manjih partija ili danas libeterijske partije ali sve su one beznacajne u ovakom dvo partijskom sistemu a da bi se bavio politiokom ili ucinio nesto moras imati kakav utjecaj, asociajacije i naravno $$$

pojavljivanje novog pokreta na politickoj sceni je jos manje moguce sve dok imas rupe u zakonu, utaja poreza, lobisticki utjecaj i sl.

i da, ono sto je karakteristicno za njihovo drustvo prije ce krv pasti tj. moja giljotina, nego da dozvole da se nesto promjeni; gle paradox, da su oni eto kao demokratska vodeca zemlja svijeta, slobode ovakve onakve, a 4 presjednika su ubijena dok su obnasali svoje duznosti i licno mislim tu nije kraj...
generalno se slazemo - samo sto ja smatram da je momenat za trecu partiju (ili cak i nesto vise) jako dobar i da ce u buducnosti samo jacati.

naravno to ce se desiti vrlo polahko ili postepeno a ne preko noci.

vecina ljevice je svjesna da se demokratska partija ne moze preuzeti jer establishment diktira pravila unutar stranke i trazit ce rjesenja sve vise izvan demokratske stranke.

no zivi bili pa vidjeli. mozda se ja vise tome nadam nego sto istinski, koliko pratim, postoji taj neki momenat.
ne za nasih zivota svakako, tamo nekad poslje apsolutno :thumbup:

GandalfSivi

#20929 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by GandalfSivi » 01/10/2020 06:15

muhafuca wrote:
corolla02 wrote:
30/09/2020 01:21
muhafuca wrote:
30/09/2020 01:13

ma daleko si ti od krvi i revolucije i gilljotine i ikakve istinske zelje za sustinskom promjenom
ako dizes thumbs up za Bidena i ako ti je on u bilo kojem smislu bolji od Trumpa.

Biden je lipstick trump je pig.
:thumbup:

nego kad cemo da uvodemo direktnu demokratiju :mrgreen: jer reprezentativna ocito ne funkcionise; hos nam i ti doci i pridruziti se :-D
sto ce ti direktna demokratija? ona ne bi nista sustinski rjesila vec bi samo preselila bojno polje u najmnogoljudnije drzave, promjenila bi se strategija pro-milijarderskih stranaka i sve bi se ostalo isto.

trenutni sistem electors je mnogo bolji i posteniji za drzavu kakve je USA iako bi se dalo tu nekih ustimavanja uraditi.

trenutno su najmnogoljudnije drzave uglavnom pod sapom Demokratskog Establishmenta ali to definitivno nebi dugo trajalo

ako bi presao na direktnu demokratiju, jer bi Republikanski Establishment skrkao milijarde dolara koje sad trosi po Swing States u te drzave i izravnao bi situaciju.

Dok ljudi ne prestanu glasati za Dem i Rep nema tu rjesenja - Glasanje za ostale opcije je jedino rjesenje na duge staze

Monopol koji drze D i R se treba razbiti. Dug put do toga ali negdje treba poceti.

a poceti se moze npr od ogranicavanja donacija, zabrane kompanijama i svim ne fizickim licima da doniraju, zabrana superpac-ova ili ogranicavanje svote koja im se moze dati, trenutna transparentnost finansija svih koji ucestvuju u politickom agitovanju a ne odlaganje objave tih podataka do iza izbora,

sama cinjenica da demokratski establishment je za tu pricu oko uvodjenje direktne demokratije ti govori da taj potez nista sustinski nebi promjenuo, ima puno bitnijih stvari od toga.
Sta bolan? Gomila teoretskih nebuloza nizasta. Evo ti konkretan primjer, pa mi odgovori. Znaci moj glas iz DC-a nicemu ne vazi. Niti ceme ko pitati po pitanju biranja predsjednika, niti imam senatora, niti cak ni kongresmena sa pravom glasa. Ali hajde, jebo mene. Cjelokupni izbori za predsjednika se svodi na devet drzava, ostale ko jebe, jer se vec zna za koga ce glasati. Gdje je tu logika?

jeza u ledja

#20930 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja » 01/10/2020 15:37

Njemu je logika svaki narativ koji opravdava izbor Trumpa. A izbor Trumpa mu odgovara jer mrzi Ameriku.

Sto se tice DC-a, pa vi imate 3 bobe za predsjednika, zar ne? Sta ce vam vise? :D
Pridruzite se fino Virginiji ili Marylandu i rijesen problem. :D Vi mislite da nemate uticaj, pa, ja bih rekao da je ogroman rast DC suburbs, pogotovo u Virginiji, dugotrajno promjenio demografsku sliku te drzave, koja je sada solid Democratic, sve zbog NoVa-e. A sve se to naslanja na DC.

Sto se tice izbora predsjednika i tih boba koje sve idu pobjedniku, to ne odlucuje nikakav federalni ustav ili neki federalni zakoni, izborna komisija ili sta vec. To odlucuju drzave, svaka pojedinacno, pa tako i DC sam za sebe.
Nigdje u konstitucionalnom ustavu ne pise da svaka drzava treba dati kandidatu koji dobije najvise glasova sve bodove. Pitaj Nebrasku i Maine.

Nego jednostavno su drzave brzo skontale da ako hoce njihov glas da se pika, najbolje da udruze bobe. I tako cim je dovoljno drzava to odlucilo, sve druge su pale ko domine. Realno, tesko da ce se to promjeniti ako vecina vecih drzava ne odluci tako.

To jeste problem. No po meni, sistem nije toliko los, samo sto ljudi ne kontaju da se radi o federaciji drzava, gdje bi barem u jednom domu trebale imati jednaku snagu. Problem je u poziciji predsjednika, koja je tokom godina postala prejaka. Kongres je dao previse ovlasti predsjedniku. Drugi problem je gerrymandering, koji se mora rijesiti presudama Vrhovnog suda. To su strukturalni problemi. Druga vrsta problema je prevelik uticaj novca u politici, koji se tokom zandnjih par decenija povecao, umjesto da se smanjuje. Kongresmeni su pod tolikim uticajem lobista da su u sve vecem raskoraku izmedju volje glasaca i onoga sto rade. Nije im u interesu da prave kompromis sa drugom stranom, samo im je u interesu da proguraju svoje, dok imaju vlast. Poslije kad njih vise ne bude, nije im vazno. To se mora rijesiti, pocevsi sa ukidanjem Citizens United.

muhafuca

#20931 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by muhafuca » 01/10/2020 17:37

GandalfSivi wrote:
01/10/2020 06:15
muhafuca wrote:
corolla02 wrote:
30/09/2020 01:21

:thumbup:

nego kad cemo da uvodemo direktnu demokratiju :mrgreen: jer reprezentativna ocito ne funkcionise; hos nam i ti doci i pridruziti se :-D

Sta bolan? Gomila teoretskih nebuloza nizasta. Evo ti konkretan primjer, pa mi odgovori. Znaci moj glas iz DC-a nicemu ne vazi. Niti ceme ko pitati po pitanju biranja predsjednika, niti imam senatora, niti cak ni kongresmena sa pravom glasa. Ali hajde, jebo mene. Cjelokupni izbori za predsjednika se svodi na devet drzava, ostale ko jebe, jer se vec zna za koga ce glasati. Gdje je tu logika?
jel bolje da se devet pita ili tri, cetiri ili eventualno pet, kad bi isli na najoptimisticniju varijantu?

To da gledamo postavljenu hipotezu na tvojoj ravni jer ti ocito kompleksnija diskusija opterecuje mozdanu celiju.

pa eto mozda ce ti ovo 3 ili 5 naspram 9 biti lakse obraditi. nema na cemu.

GandalfSivi

#20933 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by GandalfSivi » 01/10/2020 19:29

muhafuca wrote:
01/10/2020 17:37

jel bolje da se devet pita ili tri, cetiri ili eventualno pet, kad bi isli na najoptimisticniju varijantu?

To da gledamo postavljenu hipotezu na tvojoj ravni jer ti ocito kompleksnija diskusija opterecuje mozdanu celiju.

Ti fakat ne vidis sumu od drveta. Kakve crne drzave, ne trebaju se one pitati, trebaju se ljudi pitati. Evo ti primjer. Florida ima nekih 20 miliona ljudi. Hajmo reci da nekih osam miliona glasa. I razlika bude u nekih 10-20 hiljada glasova. Znaci zbog 10 hiljada razlike, ti bacis u vodu cetiri miliona glasova. I tako za sve i jednu drzavu. Nigdje veze ba...

madner

#20934 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by madner » 01/10/2020 20:18

US u USA treba nekako ispostovati, ovako manje drzave imaju vise uticaja nego u drugom sistemu. Sto je cilj federalnog ustroja, da neko razmislja kako dobiti Ohio i Vermont, a ne samo Texas, Californiju, NY i Floridu.

baglama

#20935 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by baglama » 01/10/2020 21:09

Trebalo je biti jak pa pobjediti ovu dobricu
https://www.youtube.com/watch?v=mlz3-OzcExI

muhafuca

#20936 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by muhafuca » 01/10/2020 21:48

GandalfSivi wrote:
01/10/2020 19:29
muhafuca wrote:
01/10/2020 17:37

Ti fakat ne vidis sumu od drveta. Kakve crne drzave, ne trebaju se one pitati, trebaju se ljudi pitati. Evo ti primjer. Florida ima nekih 20 miliona ljudi. Hajmo reci da nekih osam miliona glasa. I razlika bude u nekih 10-20 hiljada glasova. Znaci zbog 10 hiljada razlike, ti bacis u vodu cetiri miliona glasova. I tako za sve i jednu drzavu. Nigdje veze ba...
bacis cetiri miliona glasova iz daleko najmnogoljudnije drzave Californije koja je ujedno i demokratski bastion, radi 10 hiljada razlike iz swing state Floride.

ne znam ko ovdje ne vidi sumu od drveta.

znam da bi ti volio da California i Nju Jork odlucuju o sudbini cijele amerike al nisu amerikanci bas sisali veslo kad su razmatrali sta je najpostenije za cjelu ameriku a ne za samo dvje ili tri najmnogoljudnije drzave u Americi.

vjerovatno se i ibretis da u EU cak i Kipar ili Malta mogu blokirati bilo koju odluku i da je potreban koncenzus jer bi po tvome trebali sjediti i cekati sta ce gazde u Briselu odluciti sta je najpametnije za njih i poslusno aminovati.

A tek Svicarska - veliki upitnik iznad glave - Pa kako ta drzava uopste funkcionise - nevjerovatno

GandalfSivi

#20937 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by GandalfSivi » 01/10/2020 21:56

Svi primjeri koje si naveo su primjeri visoke autonomije, gdje centralne vlade nemaju toliko jak uticaj. U Americi kontra situacija, ogromna moc u rukama predsjednika...

jeza u ledja

#20938 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by jeza u ledja » 01/10/2020 22:30

Smanjiti predsjednicke ovlasti. To treba da bude mantra predsjednickim kandidatima u buducnosti.

insaneinthebrain

#20939 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by insaneinthebrain » 02/10/2020 07:46

jel nam to i precjednik fasovo coronu. ne brini se donalde. it will disappear :zzzz:

ljevoruki

#20940 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by ljevoruki » 02/10/2020 07:55

Ne vjerujem da je COVID-19, prije ce biti da su ga sklonili u karantin poslije debate i pripremaju za sljedecu.

nosara

#20941 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by nosara » 02/10/2020 07:57

Pocinje...

insaneinthebrain

#20942 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by insaneinthebrain » 02/10/2020 08:16

ljevoruki wrote:
02/10/2020 07:55
Ne vjerujem da je COVID-19, prije ce biti da su ga sklonili u karantin poslije debate i pripremaju za sljedecu.
sve je moguce

sumirprimus

#20943 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by sumirprimus » 02/10/2020 08:19

op op donaldeeee eto bajkačeeee :lol:
doduse lako je njemu nije u opasnoj zoni... :D

geralt

#20944 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by geralt » 02/10/2020 09:36

Dajte mu varikine.

geralt

#20946 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by geralt » 02/10/2020 10:13

Prema statistikama, sanse za smrtni slucaj za Trumpovo godiste su izmedju 7 i 18%, s tim da ce za njega konkretno sigurno biti mnogo manje jer ce dobiti najbolju mogucu njegu. Pence je mladji i izgleda kao da je u boljoj formi, tako da su sanse da njemu nesto bude jos manje.

Moguce je cak da mu ovo cak ide u prilog. Izbjeci ce dvije debate nakon sto je u prvoj bio katastrofalan, pokupice simpatije i sazaljenje neutralnih glasaca, te ce eliminisati negativne napade Demokrata (ispadas supak ako napadas tesko bolesnog covjeka).

madner

#20947 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by madner » 02/10/2020 12:20

Neutralise cijelu pricu za Covid, jedno je kada drugima kazes preuzeo sam rizik za vas a drugo i sam sam to uradio.

AleksoMKD

#20948 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by AleksoMKD » 02/10/2020 12:34

Medijumi ce sad 14 dana brujati o Trumpovom Covidu i sansi da odapne a manje o drugim stvarima. Da pomisli covek da Predsednil laze :D

Point.

#20949 Re: Donald J Trump - Predsjednik USA All About

Post by Point. » 02/10/2020 12:45

Fake news mora da je.

Post Reply