Republika Turska

User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30476 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

turgut wrote: 19/06/2021 12:54 hartar, ima li kakvih informacija šta je sa satelitom kojeg su poslali u orbitu u januaru ove godine, pisalo je da bi trebali imati punu kontrolu u maju nad njim, ima li kakvih vijesti o tome?
Sve je pod kontrolom, ušao je u orbitu, ali će se ispitivanja nastaviti još oko mjesec dana, a do kraja Juna bit će potpuno operativan. https://www.broadbandtvnews.com/2021/05 ... ers-orbit/
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30477 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Tusaš započeo izgradnju najvećeg sjedišta firme iz oblasti namjenske industrije u Turskoj, i drugog najvećeg vjetrotunela u Evropi. :thumbup:

User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30478 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

turgut wrote: 19/06/2021 21:15
The first of the domestic tram sets produced by Bozankaya company was sent to Romania. Best wishes.





firma Bozankaya: elekt. busevi, tramvaji, trolejbusi


https://www.bozankaya.com.tr/
Ma kakvi Turci, bitno je da mi tramvaje kupujemo iz Lukašenkove Bjelorusije :lol:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#30479 Re: Republika Turska

Post by @mba »

turgut wrote: 19/06/2021 22:01
HarTar wrote: 19/06/2021 21:46
turgut wrote: 19/06/2021 21:15






firma Bozankaya: elekt. busevi, tramvaji, trolejbusi


https://www.bozankaya.com.tr/
Ma kakvi Turci, bitno je da mi tramvaje kupujemo iz Lukašenkove Bjelorusije :lol:
na zvaničnoj stranici firme ima podatak da su prodavali tramvaje i Tajlandu.

https://www.bozankaya.com.tr/tarihce/


naši uhljupi nisu se sjetili da kupe od ove firme. :roll:


kupit ce u srbija,albanija,makedonija itd. i onda se nasi redom ibrete kako TR ne investira, pitam se koliko lud moras biti da narucis iz bjelorusije!

kad treba sadaku primiti i vidu autobusa iz konye i istanbula tu smo prvaci na balkanu, nema veci sadaklija od nas!
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30480 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Ovo mora da ga je njegov jaran Biden nagovorio da prizna ono na sta je ovaj odavno ukazivao (da bi sebe dodatno oprao, a jarana uvalio):



User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30481 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@mba, ja bih najsretniji bio kada bi mi davali donacije, a ne primali ih...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#30482 Re: Republika Turska

Post by high_volume »

User avatar
JohnnyS
Posts: 13410
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#30483 Re: Republika Turska

Post by JohnnyS »

Ženska i sva druga prava se ne brane deklaracijama nego zakonima koji su skoro svugdje napisani, ali se isto tako ne poštuju. Te deklaracije su obični folklor i nerijetko mrtvo slovo na papiru.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#30484 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

JohnnyS wrote: 20/06/2021 11:18 Ženska i sva druga prava se ne brane deklaracijama nego zakonima koji su skoro svugdje napisani, ali se isto tako ne poštuju. Te deklaracije su obični folklor i nerijetko mrtvo slovo na papiru.
U pitanju je konvencija, koja obavezuje drzave potpisnice da usklade i nacionalne zakone sa potpisanom konvencijom.
Konvencija je univerzalna (znaci ne uzima u obzir tradiciju, religiju, obicaje itd. a koji imaju utjecaja na kreiranje nacionalnih zakona), te se sve zemlje potpisnice obavezuju da ce postivati istu, te uraditi ovo sto sam gore navela.
Zene se "ne brane" zakonima, vec implementacijom istih, a znamo ko je zaduzen za implementaciju istih. Takode veliku ulogu ima i tradicija i odgoj.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30485 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

U konkretnom slučaju Turske, usponom države demokratija i ljudska prava su platila cijenu. Nadati se da će to sve doći na svoje mjesto ubrzo aBd. Juče sam na temi Iran vidio šta je zasljepljenost i gubitak dodira sa realnošću, gdje se jedan ubica (novoizabrani predsjednik Irana) proglašava maltene "svecem", a čovjek je neselektivno određivao ko je tzv. MEK-ovac i naređivao njegovo pogubljenje. Ako sam ja na ovoj temi nekad bio tako zaslijepljen i bez dodira sa realnošću, onda nije ni čudo što ste me nekada napadali i zezali. Uglavnom, opustite se ljudi, ovo je samo obični forum. Lp
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30486 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

HarTar wrote: 20/06/2021 13:30 U konkretnom slučaju Turske, usponom države demokratija i ljudska prava su platila cijenu. Nadati se da će to sve doći na svoje mjesto ubrzo aBd. Juče sam na temi Iran vidio šta je zasljepljenost i gubitak dodira sa realnošću, gdje se jedan ubica (novoizabrani predsjednik Irana) proglašava maltene "svecem", a čovjek je neselektivno određivao ko je tzv. MEK-ovac i naređivao njegovo pogubljenje. Ako sam ja na ovoj temi nekad bio tako zaslijepljen i bez dodira sa realnošću, onda nije ni čudo što ste me nekada napadali i zezali. Uglavnom, opustite se ljudi, ovo je samo obični forum. Lp
Ti di vidio "zasljepljenost", lik koji svakog zatvorenog novinara, svaku osobu koja je protiv Erdogana i AKP proglasava Gulenovcem i teroristom!? Ides cak dotle da Turke koji zive u BiH proglasavas teroristima. A svaku vojno-politicku akciju protiv Kurda proglasavas borbom protiv PKK terorista... A ni svjestan nisi da je PKK udruzenje izvidjaca naspram MEKa. Mek je za vrijeme svoga djelovanja (dok mu nisu konacno dohakali) u bombaskim napadima u Iranu pobio oko 20000 ljudi. Medju tim ljudima je gotovo citav drzavni parlament, kao i veliki broj najvisih vladinih duznosnika, a sam Imam Hamenei je u jednom takvom napdu ostao bez svoje desne sake. Da ne spominjem da je MEK aktivno ucestvovao u irackoj agresiji na Iran, kao i na iracke Kurde. Zbog svoje okrutnosti bili su na listi teroristickih organizacija i svih onih zemalja koje im danas pruzaju utociste. MEK je ustvari kult smrti.

U vrijeme kada se to sve desavalo Reisi je bio u ranim dvadesetim i ne postoji apsolutno nikakav dokaz da je on sudio, a kamoli presudjivao bilo kome, a pogotovo ne "neselektivno odredjivao" ko je MEKovac a ko ne... Mislim smijesno mi je to od jednog lika koji svakog uhapsenog, ubijenog i dozivotno osudjenog nakon propalog puca u Turskoj naziva teroriatom i Gulenovcem. Licemjerje na n-tu, u stilu Turske koja "podrzava" Palestinu, a odrzava najbolje vojno-ekonomske odnose sa Izraelom. Palestinci miraju dati desni bubreg da bi dobili tursku vizu, dok Izraelci slobodno visa-free ulaze i izlaze kako im je cejf i volja.
Hakiz
Posts: 39936
Joined: 30/07/2015 20:01

#30487 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Pa, i ti si, salik, nekritičan prema iranskim vlastima, tako da u ovom slučaju vrijedi izreka rekla vrana gavranu crna glavo.

I dok se ovdje ljudi slomiše da pokažu koliki su muslimani priklanjajući se drugima, dotle ovo: https://www.klix.ba/vijesti/svijet/vlas ... /210620005

Hoću reći, imamo mi svoju državu, kakva je takva je, imamo svoju verziju islama, čemu žal što nismo jal' Turci, jal' Iranci ili neko treći.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30488 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Hakiz wrote: 20/06/2021 14:13 Pa, i ti si, salik, nekritičan prema iranskim vlastima, tako da u ovom slučaju vrijedi izreka rekla vrana gavranu crna glavo.

I dok se ovdje ljudi slomiše da pokažu koliki su muslimani priklanjajući se drugima, dotle ovo: https://www.klix.ba/vijesti/svijet/vlas ... /210620005

Hoću reći, imamo mi svoju državu, kakva je takva je, imamo svoju verziju islama, čemu žal što nismo jal' Turci, jal' Iranci ili neko treći.
Ja sam itekako kritican prema dosadasnjoj reformistickoj vlasti Ruhanija u Iranu, ali razlika izmedju mene i njega je u tome da ja nikada njemu nisam moralisao po tom pitanju, dok on malo-malo provuce nesto ovako kao sto je ovo iznad, uz sve to me proglasavajuci nekakvim placenikom iranske ambasade.

A sto se vehabizma tice, kada sam govorio da je to najveca podvala islamu ikada, mnogi su me pljuvali (pocevsi od islambosne, na kojoj sam prije 20-tak godina bio aktivan). Nakon sto su sirom svijeta izvezli svoju nakaradnu podvalu sada se zele oprati od nje, bas kao americki rezim od al-Kaide.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30489 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Pogledajte kakva je šteta nastala na brodu koji je pogođen (na testiranjima) od strane protubrodske rakete ATMACA.
Jedan ovakav udar na bilo koji ratni brod vrlo jednostavno ga izbaci iz upotrebe. Ono što je još vrlo interesantno je da je raketa letjela svega 1,5 ili 2 metra iznad vode pri pogotku. Tako mala visina leta onemogućava neprijateljske radare da otkriju raketu sve do zadnjih par sekundi prije pogotka.

User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30490 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Danas se iz Rusije očekuju 44 aviona sa više od 12 hiljada ruskih turista. :thumbup:

https://www.trt.net.tr/bosanski/kultura ... Y.facebook
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30491 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

🇹🇷🇶🇦Transportno-Zrakoplovni avioni katarske vojske moći će biti smješteni u Turskoj.
Prema sporazumu potpisanom 2. marta 2021. godine, u Turskoj će biti dostupno do 36 katarskih aviona.
Avioni se takođe mogu koristiti za domaće i međunarodne potrebe Turske.🇹🇷🇶🇦👏👏
🔴Prvo dolaze transport avioni C-17 Globemaster III
-Turska može koristiti katarske teretne avione za brzi prevoz s jednog mjesta na drugo. Jer letjelica koja u rukama Turske može nositi najveću težinu je A400 M.
-Ovi teretni avioni mogu prevoziti stvari do 37 tona. Na primjer, neko tursko oružje prebačeno je u Libiju katarskim C17, a C17 može nositi sve do 47 tona. Konkretno, može nositi haubice Fırtına koje je Turska koristila u borbi protiv terorizma. Takav bi se sporazum mogao dalje produžiti. Upotreba ratnih aviona će biti uključena u ugovor.
MashAllah :thumbup:

Image
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#30492 Re: Republika Turska

Post by Truba »

za naših života kinez i turčin na mjesecu :sax:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30493 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Turska vakcina zvat će se TURKOVAC.



Image
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30494 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

•Gökhan supersonic rocket•

🇹🇷Stiže raketa zrak-zrak turske proizvodnje Ramjet.🇹🇷

Ime: Gökhan
Namjena rakete: zraka-zrak
Programer:TÜBITAK-SAGE

•Domaća nadzvučna raketa GÖKHAN, koja će biti mnogo brža od brzine zvuka, dodati će snagu snagama turskog ratnog zrakoplovstva. Očekuje se da će se prva prezentacija održati na IDEF 21.
•Ministar nacionalne odbrane Hulusi Akar objavio je da nosi ime Gökhan za nacionalnu raketu zrak-zrak sa motorom Ramjet. Nova raketa, koja se može kretati nekoliko puta brže od brzine zvuka, očekuje se da će biti predstavljena javnosti uskoro.
🇹🇷Insha’Allah🇹🇷 :thumbup:


Image
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30495 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Održana ceremonija otvorenja prvog plutajućeg plovila za deponovanje prirodnog gasa u Turskoj. https://www.trt.net.tr/bosanski/ekonomi ... oj-1664910

Image
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30496 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Pogledajte trailer novog filma "SKRIVENA LICA / SAKLI YÜZLER" 🇹🇷 🇧🇦
Film je sniman i rađen u Turskoj. Radi se o poslijeratnim dešavanjima u Bosni i hapšenju srpskih zločinaca.
U godinama 1991-1995, pred očima cijele Evrope, u Bosni se dogodio zločin nad zločinima.
Genocid je počinjen nad muslimanskim Bošnjacima širom Bosne.
Nepravda doživljena tokom rata nastavila se i nakon rata.
Dok se sudi nekoliko visoko rangiranih srpskih vojnika, niže rangirani vojnik koji je u ratu počinio sve vrste genocida i dalje hoda među nama. Ovaj film je na najbolji mogući način predstavio ovu nepravdu i činjenice.

bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#30497 Re: Republika Turska

Post by bhnapoleon1 »

HarTar wrote: 25/06/2021 22:56 Pogledajte trailer novog filma "SKRIVENA LICA / SAKLI YÜZLER" 🇹🇷 🇧🇦
Film je sniman i rađen u Turskoj. Radi se o poslijeratnim dešavanjima u Bosni i hapšenju srpskih zločinaca.
U godinama 1991-1995, pred očima cijele Evrope, u Bosni se dogodio zločin nad zločinima.
Genocid je počinjen nad muslimanskim Bošnjacima širom Bosne.
Nepravda doživljena tokom rata nastavila se i nakon rata.
Dok se sudi nekoliko visoko rangiranih srpskih vojnika, niže rangirani vojnik koji je u ratu počinio sve vrste genocida i dalje hoda među nama. Ovaj film je na najbolji mogući način predstavio ovu nepravdu i činjenice.

Za godinu će biti priča samo se turci borili i odbranili Bosnu i Hercegovinu :carobnjak:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#30498 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

bhnapoleon1 wrote: 25/06/2021 23:31
HarTar wrote: 25/06/2021 22:56 Pogledajte trailer novog filma "SKRIVENA LICA / SAKLI YÜZLER" 🇹🇷 🇧🇦
Film je sniman i rađen u Turskoj. Radi se o poslijeratnim dešavanjima u Bosni i hapšenju srpskih zločinaca.
U godinama 1991-1995, pred očima cijele Evrope, u Bosni se dogodio zločin nad zločinima.
Genocid je počinjen nad muslimanskim Bošnjacima širom Bosne.
Nepravda doživljena tokom rata nastavila se i nakon rata.
Dok se sudi nekoliko visoko rangiranih srpskih vojnika, niže rangirani vojnik koji je u ratu počinio sve vrste genocida i dalje hoda među nama. Ovaj film je na najbolji mogući način predstavio ovu nepravdu i činjenice.

Za godinu će biti priča samo se turci borili i odbranili Bosnu i Hercegovinu :carobnjak:
Ovo je samo film, pozitivna strana je to što se prenosi istina o događajima za vrijeme agresije na :bih:
User avatar
eltroxin
Posts: 2025
Joined: 30/08/2009 23:35

#30499 Re: Republika Turska

Post by eltroxin »

Jeli ima scena kada Bookir ide u akciju duboko u neprijateljsku dubinu? Ako nema onda nije istorijski tacan film.
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#30500 Re: Republika Turska

Post by bhnapoleon1 »

HarTar wrote: 25/06/2021 23:44
bhnapoleon1 wrote: 25/06/2021 23:31
HarTar wrote: 25/06/2021 22:56 Pogledajte trailer novog filma "SKRIVENA LICA / SAKLI YÜZLER" 🇹🇷 🇧🇦
Film je sniman i rađen u Turskoj. Radi se o poslijeratnim dešavanjima u Bosni i hapšenju srpskih zločinaca.
U godinama 1991-1995, pred očima cijele Evrope, u Bosni se dogodio zločin nad zločinima.
Genocid je počinjen nad muslimanskim Bošnjacima širom Bosne.
Nepravda doživljena tokom rata nastavila se i nakon rata.
Dok se sudi nekoliko visoko rangiranih srpskih vojnika, niže rangirani vojnik koji je u ratu počinio sve vrste genocida i dalje hoda među nama. Ovaj film je na najbolji mogući način predstavio ovu nepravdu i činjenice.

Za godinu će biti priča samo se turci borili i odbranili Bosnu i Hercegovinu :carobnjak:
Ovo je samo film, pozitivna strana je to što se prenosi istina o događajima za vrijeme agresije na :bih:
da li bi isto reagovao na iranski, saudijski, američki, francuski film koji prikazuje kako su oni odbranili Bosnu
Ako film gledamo kao fikciju onda je fikcija i priča te prema tome ne može prenositi istinu jer je u korijenu fiktivan. Ako film teži tome da ima neku dokumentarnu crtu onda se treba zasnivati na određenim činjenicama.
Kako se i ovom slučaju radi vjerovatno o prvoj opciji onda je to čista fikcija, ako je druga opcija onda braća naprosto lažu.

Film je očito ima svrhu da djeluje na određenu populaciju kako bi Tursku prikazalo kao silu koja štiti muslimane ili eventualno osmanske "unuke".
Post Reply