Republika Turska

User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#33677 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Pun je grad sezonskih radnika iz Turske, od gradjevine do ugostiteljstva. Vele da zbog kursnih razlika, tj. stalnog pada vrijednosti Lire, kod nas zarade duplo vise nego u Turskoj.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#33678 Re: Republika Turska

Post by MUNAFIK »

Leopard_SA wrote: 24/05/2022 17:40
MUNAFIK wrote: 24/05/2022 11:21 :?
Smiješna mi je baš ta priča kako se ostatak svijeta, koji je naravno "zao" okrenuo protiv Turske koja je navodno sila "dobra" na ovome svijetu i trudi se da je svim sredstvima uništi.
Kada ćete vi svi shvatiti da je Turska ništa više nego regionalna sila kakvih ima u svim dijelovima svijeta koja se prvenstveno bori za svoje interese, a ne neka utopijska država koja se kao "sila dobra" bori protiv "zla".

Čudna mi je baš veza dosta Bošnjaka sa Turskom koji u njoj vide nekog zaštitnika. Nažalost, imali smo puno prilika od 1878. da vidimo koliko je Turskoj do nas stalo. Kada ćete shvatiti više da opstanak Bosne i Bošnjaka kao etničke grupe zavisi najviše od nas samih. Neće se niko drugi boriti za nas i naše dobro. Za sve koji smatraju da ovo što sam napisao nije tačno, odgovorite mi samo na jedno pitanje. Gdje je Turska bila tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Šta je Tursku spriječilo da pomogne prijateljskoj zemlji koja je bori za opstanak i slobodu? Ili šta je npr spriječilo Tursku da ne pomogne opremanju Vojske Federacije Bosne i Hercegovine tokom "Train and Equip" programa? Turska je poslala oko 2 miliona dolara u pomoći, odnosno 10 T-55 tenkova, dok su npr UAE poslali 135 miliona dolara(15 miliona u novcu i 120 miliona USD u opremi) ili USA koja je poslala 109 miliona USD u opremi. Toliko o prijateljstvu...

Manite se ba te priče i glorifikovanja Turske. Ne znam da li ste mi gori vi koji glorifikujete Tursku bez razloga ili dosta drugih na forumu koji svaku vijest o Turskoj dočekuju na nož i umanjuju svaki turski uspjeh
Ko glorifikuje Tursku? Nije glorifikovanje biti realan i reci da je Erdogan za ovu svoju alternativu nacionalista i komunista demokrata na kvadrat.

Ja samo pokusavam sagledati sta se desava i kako se cijeli 'islamski' svijet drzi pod kontrolom i kako se svako ko odskoci od tog ucmalog prosjeka odmah sasjece.


Smijesno mi je kako neki ljudi stvarno misle da je na ovom svijetu nekoj zapadnoj zemlji ( politickoj eliti) stalo do nekakve demokratije i ljudskih prava u Turskoj, a posebno do dobrobiti Turskog naroda i kao da sad te elite uvode nekakve sankcije Turskoj i njenom predsjedniku... U te stvari mogu vjerovati samo djeca.

A sto se tice pomoci Turske u ratu pa tada su u Turskij suvereno vladali ovi koji su sad opozicija u Turskoj, dok je Erdo bio opozicija i iz opozicije je pomagao BIH i organizovao prikupljanje pomoci za BIH.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#33679 Re: Republika Turska

Post by Project Lucian »

MUNAFIK wrote: 25/05/2022 08:34
Leopard_SA wrote: 24/05/2022 17:40
Smiješna mi je baš ta priča kako se ostatak svijeta, koji je naravno "zao" okrenuo protiv Turske koja je navodno sila "dobra" na ovome svijetu i trudi se da je svim sredstvima uništi.
Kada ćete vi svi shvatiti da je Turska ništa više nego regionalna sila kakvih ima u svim dijelovima svijeta koja se prvenstveno bori za svoje interese, a ne neka utopijska država koja se kao "sila dobra" bori protiv "zla".

Čudna mi je baš veza dosta Bošnjaka sa Turskom koji u njoj vide nekog zaštitnika. Nažalost, imali smo puno prilika od 1878. da vidimo koliko je Turskoj do nas stalo. Kada ćete shvatiti više da opstanak Bosne i Bošnjaka kao etničke grupe zavisi najviše od nas samih. Neće se niko drugi boriti za nas i naše dobro. Za sve koji smatraju da ovo što sam napisao nije tačno, odgovorite mi samo na jedno pitanje. Gdje je Turska bila tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Šta je Tursku spriječilo da pomogne prijateljskoj zemlji koja je bori za opstanak i slobodu? Ili šta je npr spriječilo Tursku da ne pomogne opremanju Vojske Federacije Bosne i Hercegovine tokom "Train and Equip" programa? Turska je poslala oko 2 miliona dolara u pomoći, odnosno 10 T-55 tenkova, dok su npr UAE poslali 135 miliona dolara(15 miliona u novcu i 120 miliona USD u opremi) ili USA koja je poslala 109 miliona USD u opremi. Toliko o prijateljstvu...

Manite se ba te priče i glorifikovanja Turske. Ne znam da li ste mi gori vi koji glorifikujete Tursku bez razloga ili dosta drugih na forumu koji svaku vijest o Turskoj dočekuju na nož i umanjuju svaki turski uspjeh
Ko glorifikuje Tursku? Nije glorifikovanje biti realan i reci da je Erdogan za ovu svoju alternativu nacionalista i komunista demokrata na kvadrat.

Ja samo pokusavam sagledati sta se desava i kako se cijeli 'islamski' svijet drzi pod kontrolom i kako se svako ko odskoci od tog ucmalog prosjeka odmah sasjece.


Smijesno mi je kako neki ljudi stvarno misle da je na ovom svijetu nekoj zapadnoj zemlji ( politickoj eliti) stalo do nekakve demokratije i ljudskih prava u Turskoj, a posebno do dobrobiti Turskog naroda i kao da sad te elite uvode nekakve sankcije Turskoj i njenom predsjedniku... U te stvari mogu vjerovati samo djeca.

A sto se tice pomoci Turske u ratu pa tada su u Turskij suvereno vladali ovi koji su sad opozicija u Turskoj, dok je Erdo bio opozicija i iz opozicije je pomagao BIH i organizovao prikupljanje pomoci za BIH.
Slažem se što se tiče demokratije u Turskoj i tih stvari, međutim, pazi sad ovo. Ja sam radio na bratimljenju dvije općine iz Turske i BiH, u Turskoj je vladala erdina partija u Bosanskoj je vladao SDP, razlog zaašto se nisu pobratimmili je taj što je u BiH u toj općini na vlasti SDP a ne SDA. U prevodu ne vjeruj turskim političarima ni kad ti poklone donose, to su najnpoganiji izrodi ljudske vrste, ma kojoj stranci pripadali.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#33680 Re: Republika Turska

Post by MUNAFIK »

Project Lucian wrote: 25/05/2022 08:48
MUNAFIK wrote: 25/05/2022 08:34

Ko glorifikuje Tursku? Nije glorifikovanje biti realan i reci da je Erdogan za ovu svoju alternativu nacionalista i komunista demokrata na kvadrat.

Ja samo pokusavam sagledati sta se desava i kako se cijeli 'islamski' svijet drzi pod kontrolom i kako se svako ko odskoci od tog ucmalog prosjeka odmah sasjece.


Smijesno mi je kako neki ljudi stvarno misle da je na ovom svijetu nekoj zapadnoj zemlji ( politickoj eliti) stalo do nekakve demokratije i ljudskih prava u Turskoj, a posebno do dobrobiti Turskog naroda i kao da sad te elite uvode nekakve sankcije Turskoj i njenom predsjedniku... U te stvari mogu vjerovati samo djeca.

A sto se tice pomoci Turske u ratu pa tada su u Turskij suvereno vladali ovi koji su sad opozicija u Turskoj, dok je Erdo bio opozicija i iz opozicije je pomagao BIH i organizovao prikupljanje pomoci za BIH.
Slažem se što se tiče demokratije u Turskoj i tih stvari, međutim, pazi sad ovo. Ja sam radio na bratimljenju dvije općine iz Turske i BiH, u Turskoj je vladala erdina partija u Bosanskoj je vladao SDP, razlog zaašto se nisu pobratimmili je taj što je u BiH u toj općini na vlasti SDP a ne SDA. U prevodu ne vjeruj turskim političarima ni kad ti poklone donose, to su najnpoganiji izrodi ljudske vrste, ma kojoj stranci pripadali.
Pa taj mentalitet i dalje je jako osjetan u Turskoj, nemam opste nikakve iluzije prema njima... Obicni ljudi su vrijedni, satrase se od posla i uglavnom dobar narod, a politicati ko politicari, posebno onaj dio skorojevica koji si preko noci postali bitni... Takvi si najgori svuda... Fukara koja dobije moc i vlast, a nema obrazovanja ni vjere... Nema gore kombinacije.

Treba bitit realna Erdo im je ulozio u obrazovanje izgradio univerzitete svuda, tek sad svrsenici tih univerziteta nadopunjuju nastavni kadar koji ce narednu generaciju kvalitetno obrazovsti.

Turski narod je bas dugo vremena bio zapusten!
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#33681 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

salik79 wrote: 24/05/2022 23:37 Pun je grad sezonskih radnika iz Turske, od gradjevine do ugostiteljstva. Vele da zbog kursnih razlika, tj. stalnog pada vrijednosti Lire, kod nas zarade duplo vise nego u Turskoj.
Koliko se zarađuje u naprednom Iranu?

https://www.faktor.ba/vijest/iranac-ade ... reg/153046
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#33682 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

HarTar wrote: 25/05/2022 22:37
salik79 wrote: 24/05/2022 23:37 Pun je grad sezonskih radnika iz Turske, od gradjevine do ugostiteljstva. Vele da zbog kursnih razlika, tj. stalnog pada vrijednosti Lire, kod nas zarade duplo vise nego u Turskoj.
Koliko se zarađuje u naprednom Iranu?

https://www.faktor.ba/vijest/iranac-ade ... reg/153046
Zaredaj Sarajevom, pa mi javi koliko si Turaka "gastarbajtera" sreo, a koliko Iranaca. Kreni od "Bosmana" i "pruznih radnika", pa onda dalje. Kada mi kcerkina (skolska) najbolja jaranica, koja je Turkinja (doduse, bosanskih korijena), veli da je previse Turaka u Sarajevu.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#33683 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Uzgred, davno smo utvrdili da je ubjedljivo najveci broj (ilegalnih) migranata u Njemackoj i EU iz napredne Turske ;-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#33684 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

dosli Turski investitori u ZDK, hoce mozda ulozit
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#33685 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Švedski AT-4 RPG nakon ruskih odnosi i živote turskih vojnika.
Dana 25.O5. ove godine prilikom upada u pećine sjevernog iraka Turci su našlisu kod Kurda, to jeste kod PKK terorista švedske AT-4 RPG.

A prije toga je na tom području pogođen jedan turski MRAP u kome je stradalo 5 turskih vojnika, raketa je doslovce spržila vozilo.

Turci su ubrzo objavili cijeli historijat upotrebe ovog oružjs od strane PKK-a prema njihovim vojnicima....



Image
User avatar
geralt
Posts: 5183
Joined: 14/09/2017 12:45

#33686 Re: Republika Turska

Post by geralt »

Ja, i? Koriste li slucajno municiju iz Igmana, trebamo li se mi sta brinuti?
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#33687 Re: Republika Turska

Post by @mba »

:-D :-D
geralt wrote: 26/05/2022 22:09 Ja, i? Koriste li slucajno municiju iz Igmana, trebamo li se mi sta brinuti?
ne trebamo mi necemo u NATO :-D


zasto kod talibana recimo nije zavrsilo to oruzje, pa naravno da nece, ali eto „slucajno“ kod pkk golubova mira zavrsilo, sta ti mislis da su turci budale pa eto ne znaju odakle i kako oruzje dodje do pkk, turski MIT pun budala i likova sa kupljenim diplomama?
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#33688 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@mba wrote: 27/05/2022 21:19 :-D :-D
geralt wrote: 26/05/2022 22:09 Ja, i? Koriste li slucajno municiju iz Igmana, trebamo li se mi sta brinuti?
ne trebamo mi necemo u NATO :-D


zasto kod talibana recimo nije zavrsilo to oruzje, pa naravno da nece, ali eto „slucajno“ kod pkk golubova mira zavrsilo, sta ti mislis da su turci budale pa eto ne znaju odakle i kako oruzje dodje do pkk, turski MIT pun budala i likova sa kupljenim diplomama?
PKK će sa novom operacijom u Siriji postati prošlost....
Bangalore_
Posts: 573
Joined: 30/12/2020 03:50

#33689 Re: Republika Turska

Post by Bangalore_ »

Neo-osmanski klošar će zakočiti i nas ako ikada budemo pred pristupom u NATO:u.
Svakako smo mu bolji ovakvi: siromašni i van unija, kada bude trebalo da ovdje učvršćiva autokratiju i održava SDA mafiju da jaše narod i žive kao begovi. Ionako 100 puta više ulaže u Srbiju i rado će nas prodati njima u amanet.
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#33691 Re: Republika Turska

Post by Point. »

A što brko laže.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#33692 Re: Republika Turska

Post by detroit-mercy »

MUNAFIK wrote: 23/05/2022 15:04
saimidin wrote: 22/05/2022 03:23 turska nikada nije bila liberalna demokratija, a haman i da nece uskoro

stanje je sve gore i ovim tempom bi vrlo brzo moglo biti svega

najmirnije rjesenje je da erdogan izgubi izbore

ali to je tek sljedece godine, i moze li narod cekati,

mislim da bez desavanja naroda na max., niko iz vojske nece smjeti poduzeti nista

imaju li vanredne izbore, makar da mogu kada zamijene erdogana imati kome ispostaviti racun

naravno i pored smjene pad je sada tesko zautaviti, a racun ce svakako platiti narod

:skoljka:

Volio bih procitati kako bi izgledalo rjesenje ako Erdogan izgubi izbore.

Fakat me interesuje kako ti vidis alternativu Erdoganu u realnim i sadasnjim politickim ponudana u Turskoj?
Ono, kad se drzava i sudbina drzave poistovijeti sa jednim likom :mrgreen:.
Bake nema druge alternative :mrgreen:
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#33693 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#33694 Re: Republika Turska

Post by detroit-mercy »

MUNAFIK wrote: 25/05/2022 08:34
Leopard_SA wrote: 24/05/2022 17:40
Smiješna mi je baš ta priča kako se ostatak svijeta, koji je naravno "zao" okrenuo protiv Turske koja je navodno sila "dobra" na ovome svijetu i trudi se da je svim sredstvima uništi.
Kada ćete vi svi shvatiti da je Turska ništa više nego regionalna sila kakvih ima u svim dijelovima svijeta koja se prvenstveno bori za svoje interese, a ne neka utopijska država koja se kao "sila dobra" bori protiv "zla".

Čudna mi je baš veza dosta Bošnjaka sa Turskom koji u njoj vide nekog zaštitnika. Nažalost, imali smo puno prilika od 1878. da vidimo koliko je Turskoj do nas stalo. Kada ćete shvatiti više da opstanak Bosne i Bošnjaka kao etničke grupe zavisi najviše od nas samih. Neće se niko drugi boriti za nas i naše dobro. Za sve koji smatraju da ovo što sam napisao nije tačno, odgovorite mi samo na jedno pitanje. Gdje je Turska bila tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Šta je Tursku spriječilo da pomogne prijateljskoj zemlji koja je bori za opstanak i slobodu? Ili šta je npr spriječilo Tursku da ne pomogne opremanju Vojske Federacije Bosne i Hercegovine tokom "Train and Equip" programa? Turska je poslala oko 2 miliona dolara u pomoći, odnosno 10 T-55 tenkova, dok su npr UAE poslali 135 miliona dolara(15 miliona u novcu i 120 miliona USD u opremi) ili USA koja je poslala 109 miliona USD u opremi. Toliko o prijateljstvu...

Manite se ba te priče i glorifikovanja Turske. Ne znam da li ste mi gori vi koji glorifikujete Tursku bez razloga ili dosta drugih na forumu koji svaku vijest o Turskoj dočekuju na nož i umanjuju svaki turski uspjeh
Ko glorifikuje Tursku? Nije glorifikovanje biti realan i reci da je Erdogan za ovu svoju alternativu nacionalista i komunista demokrata na kvadrat.

Ja samo pokusavam sagledati sta se desava i kako se cijeli 'islamski' svijet drzi pod kontrolom i kako se svako ko odskoci od tog ucmalog prosjeka odmah sasjece.


Smijesno mi je kako neki ljudi stvarno misle da je na ovom svijetu nekoj zapadnoj zemlji ( politickoj eliti) stalo do nekakve demokratije i ljudskih prava u Turskoj, a posebno do dobrobiti Turskog naroda i kao da sad te elite uvode nekakve sankcije Turskoj i njenom predsjedniku... U te stvari mogu vjerovati samo djeca.

A sto se tice pomoci Turske u ratu pa tada su u Turskij suvereno vladali ovi koji su sad opozicija u Turskoj, dok je Erdo bio opozicija i iz opozicije je pomagao BIH i organizovao prikupljanje pomoci za BIH.
Opet, predpostavljam da je tebi jako stalo do vladavine demokratije i ljudskih prava u Turskoj kao i do opsteg napretka turskog drustva :mrgreen:
User avatar
geralt
Posts: 5183
Joined: 14/09/2017 12:45

#33695 Re: Republika Turska

Post by geralt »

sinuhe wrote: 31/05/2022 15:07 Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
Vau, iskopali su dvoje anonimusa iz opozicione lijeve/Lijeve partije, od kojih jedno nije clan parlamenta, a drugo je clan regionalnog parlamenta (ekvivalent nasem kantonalnom).
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#33696 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

sinuhe wrote: 31/05/2022 15:07 Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
Opet, kada se sve završi, znaćemo.

Vidjećemo ko je kome važniji.

1. Da li će Šveđani podviti rep pred Turcima zato što im je NATO važan?

2. Da li će Turci podviti rep pred NATO i odustati od blokade, zato što im je važan?

3. Da li su za NATO važnije Švedska i Finska ili Turska, to jeste koga će pritisnuti da podvije rep, ili ga se odreći ako ne podvije?

:mrgreen:
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#33697 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

geralt wrote: 31/05/2022 15:16
sinuhe wrote: 31/05/2022 15:07 Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
Vau, iskopali su dvoje anonimusa iz opozicione lijeve/Lijeve partije, od kojih jedno nije clan parlamenta, a drugo je clan regionalnog parlamenta (ekvivalent nasem kantonalnom).
Ima i drugih izvora. Veliku podrsku imaju Kurdi u Svedskoj od strane politicara.
https://stockholmcf.org/swedish-social- ... liticians/
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#33698 Re: Republika Turska

Post by Point. »

sinuhe wrote: 31/05/2022 15:07 Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
Ovo su nizerazredni politicari a zvanicna Svedska je milion puta ponovila da je PKK teroristicka organizacija. Brko laze. I uostalom, nisu Kurdi samo PKK kad se kaze podravamo Kurde.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#33699 Re: Republika Turska

Post by sinuhe »

Point. wrote: 31/05/2022 17:41
sinuhe wrote: 31/05/2022 15:07 Svedjani, parlamentarci, su otvoreno angazovani protiv turske drzave sto i sami priznaju.
Nije Erdogan tu bez argumenta.
https://anfenglish.com/news/swedish-pol ... urds-59976
Ovo su nizerazredni politicari a zvanicna Svedska je milion puta ponovila da je PKK teroristicka organizacija. Brko laze. I uostalom, nisu Kurdi samo PKK kad se kaze podravamo Kurde.
https://www.socialdemokraterna.se/downl ... 408290.pdf
Zvanicni dokument svedske vladajuce partije, socijaldemokrata, kada je formirana sadasnja vlada Svedske 2021 u kojem se stranka obavezuje da ce podrzati djelovanje raznih kurdskih partija u Siriji i Turskoj.
Dokument potpisan od generalnog sekretara stranke i parlamentarke Amineh Kakabaveh. Ne razumijem svedski ali neko ce vec potvrditi.
Otvoreno uplitanje u unutrasnje stvari Turske od strane strane sile.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#33700 Re: Republika Turska

Post by @mba »

sinuhe wrote: 31/05/2022 17:49
Point. wrote: 31/05/2022 17:41

Ovo su nizerazredni politicari a zvanicna Svedska je milion puta ponovila da je PKK teroristicka organizacija. Brko laze. I uostalom, nisu Kurdi samo PKK kad se kaze podravamo Kurde.
https://www.socialdemokraterna.se/downl ... 408290.pdf
Zvanicni dokument svedske vladajuce partije, socijaldemokrata, kada je formirana sadasnja vlada Svedske 2021 u kojem se stranka obavezuje da ce podrzati djelovanje raznih kurdskih partija u Siriji i Turskoj.
Dokument potpisan od generalnog sekretara stranke i parlamentarke Amineh Kakabaveh. Ne razumijem svedski ali neko ce vec potvrditi.
Otvoreno uplitanje u unutrasnje stvari Turske od strane strane sile.



aha, ko sada laze?
Post Reply