Republika Turska

User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#30951 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

De vi meni recite je li na Vijećnici bila podrška Turskoj??
User avatar
Ludzak
Posts: 5467
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#30952 Re: Republika Turska

Post by Ludzak »

aerodinamika wrote: 01/08/2021 17:36
Ludzak wrote: 01/08/2021 12:03 Čudo naš el Bake ne pošalje koji kanader našim Turcima. :?
samoiz mrznje prema bakiru-kojeg ni ja ne volim ali cijenim radi nekih drzavnih stavovba pises takve komentare, mi zbog stanja I(blokade sa dvije sttrane :roll: ) kojem smo nemamo kanadere, to vrlo dobro znas, Turska je velika zemlja koja ima sasvim dovoljno svojih resursa, a naravno pomoc ko je ponudi ako je adekvatna se ne odbija,
turska svake godine ima na najmu dva do tri aviona za gasenj pozara-zadnje dvije godine iznajmljuju se avioni od rusije, na period od otprilike jun-septembar-kad je i najveca opasnost da plane rastinje,
sada je doslo do podmetanja, koje niko nije moga predvidjeti, poklopile su se nezapamcene vrucine sa saboztazama, tako da su osim tri aviona za koje je skopljen ugovor u akciju gasenja ukljucena jos dva-jedan iz azterbejdzana i jedan iz ukrajine, a postignut je dogovor o angazovanju jos 11 ruskih aviona, tako da ce broj-samo aviona koji gase pozare biti 17 :thumbup:
ima tu i 3 ruska helikoptera, ali su od male koristi, jer ne zahvataju velike kolicine vode,
drugi problem je da i ruski piloti sa avionima ne idu direkt u kost, vec kalkuliraju, vjerovatnov da zaqrade sto vise dnevnica, ali sad je predjsednik Erdogan raazgovarao sa ruskim predsjednikom, prije nekoliko dana, vbice i to rijeseno
Bake između dvije strane. Stvarno mi ga zao. Evo plačem... Bakir je nesposoban lik, i bez te dvije strane.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30953 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Bobi wrote: 02/08/2021 17:24
Ono kada me natjeras da pronadjen duze snimke, pa da vidis sta momcina radi sa grdosijom:



Sta velis, nista ne pogodi, ha?! 8-)

E moj pasa i ustasa :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30954 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Samo mi odgovori, nakon sto pregledas, je li bilo do perspektive, ili nije?!
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30955 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

salik79 wrote: 02/08/2021 17:43
Bobi wrote: 02/08/2021 17:24
Ono kada me natjeras da pronadjen duze snimke, pa da vidis sta momcina radi sa grdosijom:



Sta velis, nista ne pogodi, ha?! 8-)

E moj pasa i ustasa :D
Sale avion sa pocetka tvog snimka sto zaljeva sa 3 kilometra nije isti kao sa drugog dijela snimka avion koji prilazi i propisno gasi.


Just sayin :D :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30956 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

MorningStar wrote: 02/08/2021 17:47
salik79 wrote: 02/08/2021 17:43

Ono kada me natjeras da pronadjen duze snimke, pa da vidis sta momcina radi sa grdosijom:



Sta velis, nista ne pogodi, ha?! 8-)

E moj pasa i ustasa :D
Sale avion sa pocetka tvog snimka sto zaljeva sa 3 kilometra nije isti kao sa drugog dijela snimka avion koji prilazi i propisno gasi.


Just sayin :D :lol:
Ma ja, nije ni ova unutarsnjost aviona, gdje su dizne ta, nego je od drugog aviona... Mislim, super da je i ovaj snimak duzi da mozes skontati da je i u ovom "prvom" naletu sve odradjeno perfektno. Inace bi ovu carsiju i ljude poplavio... Vidi se po gustom dimu, kojeg vjetar nosi upravo u pravcu u kojem je i voda otisla.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30957 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

salik79 wrote: 02/08/2021 17:58
MorningStar wrote: 02/08/2021 17:47

Sale avion sa pocetka tvog snimka sto zaljeva sa 3 kilometra nije isti kao sa drugog dijela snimka avion koji prilazi i propisno gasi.


Just sayin :D :lol:
Ma ja, nije ni ova unutarsnjost aviona, gdje su dizne ta, nego je od drugog aviona... Mislim, super da je i ovaj snimak duzi da mozes skontati da je i u ovom "prvom" naletu sve odradjeno perfektno. Inace bi ovu carsiju i ljude poplavio... Vidi se po gustom dimu, kojeg vjetar nosi upravo u pravcu u kojem je i voda otisla.
Sale prvi (hIranski) avion ima 4 jet motora na krilima drugi dva jet na ledjima :D :lol:

Sa 30 tona vode poplaviti carsiju ... Oprosti 30 000 litara vode .. He 30 000 !!!

Sale opet ce biti minus za los kvalitet propagandisanja kod mula sadre :D
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30958 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

MorningStar wrote: 02/08/2021 18:06
salik79 wrote: 02/08/2021 17:58

Ma ja, nije ni ova unutarsnjost aviona, gdje su dizne ta, nego je od drugog aviona... Mislim, super da je i ovaj snimak duzi da mozes skontati da je i u ovom "prvom" naletu sve odradjeno perfektno. Inace bi ovu carsiju i ljude poplavio... Vidi se po gustom dimu, kojeg vjetar nosi upravo u pravcu u kojem je i voda otisla.
Sale prvi (hIranski) avion ima 4 jet motora na krilima drugi dva jet na ledjima :D :lol:

Sa 30 tona vode poplaviti carsiju ... Oprosti 30 000 litara vode .. He 30 000 !!!

Sale opet ce biti minus za los kvalitet propagandisanja kod mula sadre :D
Ma sve pet, da li si skontao da je vodu izbacio na idealnoj visini u idealno vrijeme, s obzirom na pravac puhanja vjetra, i da jevsvaka kap pala tamp gdje je i trebala?! Da, ili ne?! Da vidim da li su te cionisti naucili da ikada ista priznas, pogotovo kada je nesto ocigledno :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30959 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

salik79 wrote: 02/08/2021 18:10
MorningStar wrote: 02/08/2021 18:06

Sale prvi (hIranski) avion ima 4 jet motora na krilima drugi dva jet na ledjima :D :lol:

Sa 30 tona vode poplaviti carsiju ... Oprosti 30 000 litara vode .. He 30 000 !!!

Sale opet ce biti minus za los kvalitet propagandisanja kod mula sadre :D
Ma sve pet, da li si skontao da je vodu izbacio na idealnoj visini u idealno vrijeme, s obzirom na pravac puhanja vjetra, i da jevsvaka kap pala tamp gdje je i trebala?! Da, ili ne?! Da vidim da li su te cionisti naucili da ikada ista priznas, pogotovo kada je nesto ocigledno :D
Sta je sale, maca pojela jezik :lol: stavis snimak kao da pokazes da nakon ono visinskog zaljevanja posle je prisao i propisno polio vodom samo nisi primjetio da se ne radi o istom avionu pa sad blablblblblbl cionisti blbllblba :lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30960 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

MorningStar wrote: 02/08/2021 18:12
salik79 wrote: 02/08/2021 18:10

Ma sve pet, da li si skontao da je vodu izbacio na idealnoj visini u idealno vrijeme, s obzirom na pravac puhanja vjetra, i da jevsvaka kap pala tamp gdje je i trebala?! Da, ili ne?! Da vidim da li su te cionisti naucili da ikada ista priznas, pogotovo kada je nesto ocigledno :D
Sta je sale, maca pojela jezik :lol: stavis snimak kao da pokazes da nakon ono visinskog zaljevanja posle je prisao i propisno polio vodom samo nisi primjetio da se ne radi o istom avionu pa sad blablblblblbl cionisti blbllblba :lol:
Sta je, maca pojela jezik sa ovim cijelim snimkom iz kojeg je ocito da je svaka kap pala tamo gdje treba pasti, pa si se presaltao na gatanje o vrsti aviona iz prvog i drugog naleta, pa sada mulasadra bla bla bla :lol:

Usput, moram se ispraviti, nije 30000 litara, nego 49000 litara.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#30961 Re: Republika Turska

Post by Bobi »

salik79 wrote: 02/08/2021 17:46 Samo mi odgovori, nakon sto pregledas, je li bilo do perspektive, ili nije?!
Onaj sto nisko leti ono su ti Rusi, Tupoljev onaj njihov, imaju dva motora na repu.To su nudili Cro umjesto klirinškog duga pa oni uzeli mi117 helikoptere :D.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#30962 Re: Republika Turska

Post by salik79 »

Bobi wrote: 02/08/2021 18:16
salik79 wrote: 02/08/2021 17:46 Samo mi odgovori, nakon sto pregledas, je li bilo do perspektive, ili nije?!
Onaj sto nisko leti ono su ti Rusi, Tupoljev onaj njihov, imaju dva motora na repu.To su nudili Cro umjesto klirinškog duga pa oni uzeli mi117 helikoptere :D.
Super :thumbup: A perspektiva, nakon pogledanog cijelog snimka? Gdje je otisla voda? Visina, brzina i smjer vjetra?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#30963 Re: Republika Turska

Post by Bobi »

https://en.wikipedia.org/wiki/Beriev_Be-200

a nije, Beriev, meni je svaki ruski avion Tupoljev :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30964 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

salik79 wrote: 02/08/2021 18:16
MorningStar wrote: 02/08/2021 18:12

Sta je sale, maca pojela jezik :lol: stavis snimak kao da pokazes da nakon ono visinskog zaljevanja posle je prisao i propisno polio vodom samo nisi primjetio da se ne radi o istom avionu pa sad blablblblblbl cionisti blbllblba :lol:
Sta je, maca pojela jezik sa ovim cijelim snimkom iz kojeg je ocito da je svaka kap pala tamo gdje treba pasti, pa si se presaltao na gatanje o vrsti aviona iz prvog i drugog naleta, pa sada mulasadra bla bla bla :lol:

Usput, moram se ispraviti, nije 30000 litara, nego 49000 litara.
Sale stavio si duzi snimak da opravdas "zaljevanje" sa 3 kilometra visine koje je otpuhao vjetar :lol: samo nisi primjetio da ba duzem snimku avion posle revolucionarnog koji zaljeva propisno nije isti avion :lol:

I sad trabunjas :lol:

Ocito naravno svaka kapljica pala dje treba to su mule sredile sa onim gore :lol:


Ps: 49 000.00 litara !!! :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#30965 Re: Republika Turska

Post by Bobi »

salik79 wrote: 02/08/2021 18:18
Bobi wrote: 02/08/2021 18:16

Onaj sto nisko leti ono su ti Rusi, Tupoljev onaj njihov, imaju dva motora na repu.To su nudili Cro umjesto klirinškog duga pa oni uzeli mi117 helikoptere :D.
Super :thumbup: A perspektiva, nakon pogledanog cijelog snimka? Gdje je otisla voda? Visina, brzina i smjer vjetra?
Pa dobro,treba im vremena malo da se uvježbaju, bice bolje ali onaj na pocetku je brat bratu 20000 litara u prazno ispustio :D. Išao je visoko jer je letio preko brda, mozda je s druge strane bila vatra,kasno krenuo ispustati vodu pa tako kad je preletio vrh izgleda da je visoko iz perspektive osoba koji se nalaze u podnožju ali je pola vode ošlo tamo gdje ne treba. Jesi zadovolljan ? Ipak su ovi Rusi profi, mislim da su to specijalno obuceni kao svugdje piloti za te poslove.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30966 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

Bobi wrote: 02/08/2021 18:25
salik79 wrote: 02/08/2021 18:18

Super :thumbup: A perspektiva, nakon pogledanog cijelog snimka? Gdje je otisla voda? Visina, brzina i smjer vjetra?
Pa dobro,treba im vremena malo da se uvježbaju, bice bolje ali onaj na pocetku je brat bratu 20000 litara u prazno ispustio :D. Išao je visoko jer je letio preko brda, mozda je s druge strane bila vatra,kasno krenuo ispustati vodu pa tako kad je preletio vrh izgleda da je visoko iz perspektive osoba koji se nalaze u podnožju ali je pola vode ošlo tamo gdje ne treba. Jesi zadovolljan ? Ipak su ovi Rusi profi, mislim da su to specijalno obuceni kao svugdje piloti za te poslove.
Nije istina , iranski piloti su najbolji !!

48000 litara vode !!

:D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#30967 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

Zastavnik Salih, čelična krilaaa kanaderske flote
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#30968 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

salik79 wrote: 02/08/2021 14:37
MorningStar wrote: 02/08/2021 14:34

Gledam i ne vidim da ijedan ispusta sa 3000 metara ko ovi tvoji :lol:
Kojih 3000 metara, kako si dosao do te cifre?!



Napomena, pozar je na ovim brdima....
Salko, ako ćemo realno, ovi tvoji su i brdo fulili :mrgreen:
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#30969 Re: Republika Turska

Post by muhafuca »

ne vidi se uopste gdje voda pada, vjerovatno pada na pozar.

valjda covjek koji vozi ovaj avion zna ocjenit vjetar

ili prati na instrumentima pa prema tome pusta vodu

koju vjetar odmese onda gdje treba

joj forumskih strucnjaka :-)
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3253
Joined: 28/01/2012 11:38

#30970 Re: Republika Turska

Post by kamberovica polje »

Što ne koriste one haj tek dronove za gašenje požara. A da, to je samo zbog vojnog kurčenja.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#30971 Re: Republika Turska

Post by cyprus »

Imam u FB raji likova koji se oduševljavaju ovako ovim :-D



:D :D
Hakiz
Posts: 40313
Joined: 30/07/2015 20:01

#30972 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

kamberovica polje wrote: 03/08/2021 10:58 Što ne koriste one haj tek dronove za gašenje požara. A da, to je samo zbog vojnog kurčenja.
Autokrate i "jake ličnosti" vole prikazivanje mišića. Putin na primjer, a ni Erdoanu nije mane. Razlika je samo što Putin zna pokazati i svoje, tjelesne, mišiće, dok Erdoan... ne :-D

Takvima je veći pokazatelj moći i uspjeha koliko oružja imaju, nego koliko je nasilja prema djeci i ženama spriječeno, koliko ljudi je izvučeno iz siromaštva itd. Jer, dron se može pokazati urbi et orbi, zamisli stojiš stisnute pesnice u zraku i jakim glasom vaziš a iza tebe sija novi dron. Kao Odin ili Zevs, Jupiter, skoro Allah. A kamere snimaju.

Žena koja nema masnice ili dijete koje ne plače od gladi nisu televizični.

Zato se prave i reklamiraju dronovi, ne kanaderi.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3253
Joined: 28/01/2012 11:38

#30973 Re: Republika Turska

Post by kamberovica polje »

:sax:
Hakiz wrote: 03/08/2021 11:10
kamberovica polje wrote: 03/08/2021 10:58 Što ne koriste one haj tek dronove za gašenje požara. A da, to je samo zbog vojnog kurčenja.
Autokrate i "jake ličnosti" vole prikazivanje mišića. Putin na primjer, a ni Erdoanu nije mane. Razlika je samo što Putin zna pokazati i svoje, tjelesne, mišiće, dok Erdoan... ne :-D

Takvima je veći pokazatelj moći i uspjeha koliko oružja imaju, nego koliko je nasilja prema djeci i ženama spriječeno, koliko ljudi je izvučeno iz siromaštva itd. Jer, dron se može pokazati urbi et orbi, zamisli stojiš stisnute pesnice u zraku i jakim glasom vaziš a iza tebe sija novi dron. Kao Odin ili Zevs, Jupiter, skoro Allah. A kamere snimaju.

Žena koja nema masnice ili dijete koje ne plače od gladi nisu televizični.

Zato se prave i reklamiraju dronovi, ne kanaderi.
Diktatori su jedna priča, ali njihovi masturbatori u javnosti i po internetu su dno dna.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#30974 Re: Republika Turska

Post by aerodinamika »

Hakiz wrote: 02/08/2021 14:27
SuperSy wrote: 02/08/2021 14:04 Erdogan usred golemih požara priznao da zemlja nema nijedan upotrebljivi kanader!

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan posjetio je u subotu pogođena područja. Istaknuo je da je broj kanadera koji su angažirani u gašenju povećan na 16, uz potporu Rusije, Irana i Ukrajine. Dodao je da su jedan požar u obalnom gradu Marmarisu izazvala djeca.

Međutim, kako prenosi izdanje neovisnog turskog portala Gazete Duvar na engleskom jeziku, Erdogan je u petak iznio nevjerojatno priznanje: Turska nema nijedan kanader ili drugi avion za gašenje požara.

Erdogan: Tursko aeronautičko udruženje nema avion koji bi se mogao koristiti
"THK (Tursko aeronautičko udruženje) nema avion koji bi se mogao koristiti. Radimo s 45 helikoptera. Osim toga, broj naših aviona (koje imamo na raspolaganju) od danas se povećao na pet-šest. Postoje avioni koje smo dobili od Rusije i Ukrajine. I drugi će se avion koristiti iz Azerbajdžana", rekao je Erdogan novinarima 30. srpnja.

Turskoj avione poslali Rusija, Ukrajina i Azerbejdžan, Hrvatska također šalje jedan kanader
Prema ranijim izvještajima turskih medija, zemlja je unajmila tri aviona od Rusije za 1.3 milijuna lira (130 tisuća eura) dnevno.

Ministar poljoprivrede i šumarstva Bekir Pakdemirli također je priznao da njegovo ministarstvo ne posjeduje niti jedan protupožarni avion.

Zastupnik glavne oporbene Republikanske narodne stranke (CHP) Alpay Antmen izvijestio je s mjesta šumskih požara u Mersinu, gdje je rekao da Erdogan ima 13 aviona u posjedu, da ondje nije korišten nijedan vatrogasni avion.


https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2294563
Pa, i ne treba im. Neka oni razvijaju dronove, šta će im kanaderi. Neće požar izbiti...
jel vas dvojica vodite neku drzavu ili ste makar p'redsjednici mjesne zajednice? ozbiljn o pitam jer ne vidim odakle smjelost da se komentarise nesto o cemu se nema znanja...
Tursku vode vrhunski strucnjaci, na svim poljima koji su od jedne propaloe zemlje stvorili zemljuu koja je medu 12-15 ekonomija svijeta, turska posjeduje najveci broj transportnih kamiona u evropi, najvece proizvodne pogone tj industrijske zone koji se prostiru kilometrima i kilometrima, i to su stvorili jer znaju kako se uprabvlja parom
Turska nema istina kanadera ALI Turska svake godine IZNAJMI dva ili tri kanadera, cak ti u tom tekstu pise cijena
tri aviona od Rusije za 1.3 milijuna lira (130 tisuća eura) dnevno.

Turske vlasti sklope ugovor u martu-aprilu za ljetnu sezonu i ti avioni borave u u Turskoj SA POSADOM od juna od septembra kada je i najveca opasnost od izbijanja pozara,
kakanderi su najnerentabilnije letjelice (odrzavanje, posada itd), puno je rentabilnije platiti najam,
ovo sto se sad desilo je bilo nepredvidljivo, i desava se jednom u 100 godina, ali je brzo unajmljeno jos aviona i helikoptera koji su ili ce vrlo brzo biti u akciji :thumbup:

Turska razvija dron koji ce imati specijalne senzore za detekciju vatre tako da ce se u buducnosti ovakve sabotaze sasjeci u korijenu, naravno,uvijek postoji faktor nepredvidljivosti kao sto je slucaj sa djecom koja su paleci knjige u izazvala veliki pozar u Marmarisu, ali ce se i tome stati u kraj, Turska je velika i mocna zemlja koju vode ljudi kojima zanimanje nije da sjede pred lokalnim granapom i palamude "trebalo je vako, trebalo je nako..." ljudi rade konkretne stvari
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7502
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#30975 Re: Republika Turska

Post by AleksoMKD »

Bolje organizivano nego kod nas.

Makedonija ima 3 Air-tractora za gasenje pozara ali ne lete jer nisu servisirani. Nikako da prodje tender.

Normalno ima 5 - 6 pozara momentalno.
Post Reply