Republika Turska

aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#31226 Re: Republika Turska

Post by aerodinamika »

Lopez1981 wrote: 11/10/2021 18:35 Daj druze ne da mi se majke mi objasnjavati. Lupas i pises gluposti a nisi upucen.

Prvo si napisao da trenutno turska vojska koristi 70% domaceg naoruzanja. A cak 95% kad izuzmemo f16

Fino sam ti napisao da to nema veze sa istinom i objasnio sam ti gore u komentarima kako stoje stvari.

Pa bolan procitaj to sa tih linkova sto saljes. U prvom ti pise da se taj motor planira integrisati u noviju verziju Bayraktara TB3, kao sto sam ti i ja napisao jer znam da svaki tb2 trenutno ima Austrijski motor. A svoj su do sada samo stavili u Anka S. Sve sam ti to ja napisao gore.

U drugom linku sto si poslao ali ocito ti ne razumijes sta pise, jer ti sve pise ono sto ti ja govorim. Eto pise ti da dron Akinci koristi Ukrajinski motor kao sto sam ti i ja rekao. Pise ti i za motor helikoptera T129 da koristi uvozni motor i da Turci ne mogu prodati Pakistanu helikopter jer ovi nece da im isporuce motore. Sto ne stave svoj motor i prodaju majka mu stara? Pa nemaju svoj motor spreman za jurisnog helikoptera, tek je nedavno jedan helikopter poletio malo iznad zemlje sa domacim motorom ali to je sve faza testiranja i daleko je neke masovne proizvodnje a pogotovo od stavljanja u jurisne helikoptere.

Kakve zvanicne cifre Turske vlade bolan oni ovo kazu u tom tvom linku a ne to sto ti govoris.
The country has transitioned from importing 70 percent of its military hardware to 30 percent.

A ti si napisao da Turska vojska koristi 70% Turskog naoruzanja ili cak 95% ako izuzmemo f16 :lol:

Ljudi su smanjili uvoz naravno jer su prije uvozili sve zivo, sad uglavnom vitalne dijelove kao sto su motori, mjenjaci i slicno.

Nisi nista "ubo" sto pises jebemu misa, kakav domaci motor u haubici t-155, pa imaju Njemacki motor nije tesko izguglat da provjeris. da imalo pratis znao bi da hoce u buducnosti u drugu seriju staviti Ukrajinski motor jer ih Njemci zajebavaju sa sankcijama oko motora, nece da budu zavisni od njih i zato se sve vise okrecu Ukrima.
imaju strane motore u starom oruzju, turska sad proizvodi najnovije oruzje nove generacije za 21. vijek, i vecinom se radi sa elektricnim besumnim, radaru nevidljivim motorima, proizvodi se lokomotiva uskoro, na elektriku, ide motor za tenk/isto elektricni, elektricni avion pete generavije, nedavno je proizvedna podmornica koja ima elektricni bescujni motor kojeg ni jedan radar ne moze detektovat i kojim ce Turska zaposjesti mediteran, odatle i napadi na Tursku, krstasi bjesne jer kad turska izgradi samo desetak elektircnih bescujnih jpodmornica nece vise biti ucjena i prijetnji, to je pozadina svega, i francuzi i drugi krstasi gube mediteran :izet:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#31227 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

aerodinamika wrote: 13/10/2021 22:08
Lopez1981 wrote: 11/10/2021 18:35 Daj druze ne da mi se majke mi objasnjavati. Lupas i pises gluposti a nisi upucen.

Prvo si napisao da trenutno turska vojska koristi 70% domaceg naoruzanja. A cak 95% kad izuzmemo f16

Fino sam ti napisao da to nema veze sa istinom i objasnio sam ti gore u komentarima kako stoje stvari.

Pa bolan procitaj to sa tih linkova sto saljes. U prvom ti pise da se taj motor planira integrisati u noviju verziju Bayraktara TB3, kao sto sam ti i ja napisao jer znam da svaki tb2 trenutno ima Austrijski motor. A svoj su do sada samo stavili u Anka S. Sve sam ti to ja napisao gore.

U drugom linku sto si poslao ali ocito ti ne razumijes sta pise, jer ti sve pise ono sto ti ja govorim. Eto pise ti da dron Akinci koristi Ukrajinski motor kao sto sam ti i ja rekao. Pise ti i za motor helikoptera T129 da koristi uvozni motor i da Turci ne mogu prodati Pakistanu helikopter jer ovi nece da im isporuce motore. Sto ne stave svoj motor i prodaju majka mu stara? Pa nemaju svoj motor spreman za jurisnog helikoptera, tek je nedavno jedan helikopter poletio malo iznad zemlje sa domacim motorom ali to je sve faza testiranja i daleko je neke masovne proizvodnje a pogotovo od stavljanja u jurisne helikoptere.

Kakve zvanicne cifre Turske vlade bolan oni ovo kazu u tom tvom linku a ne to sto ti govoris.
The country has transitioned from importing 70 percent of its military hardware to 30 percent.

A ti si napisao da Turska vojska koristi 70% Turskog naoruzanja ili cak 95% ako izuzmemo f16 :lol:

Ljudi su smanjili uvoz naravno jer su prije uvozili sve zivo, sad uglavnom vitalne dijelove kao sto su motori, mjenjaci i slicno.

Nisi nista "ubo" sto pises jebemu misa, kakav domaci motor u haubici t-155, pa imaju Njemacki motor nije tesko izguglat da provjeris. da imalo pratis znao bi da hoce u buducnosti u drugu seriju staviti Ukrajinski motor jer ih Njemci zajebavaju sa sankcijama oko motora, nece da budu zavisni od njih i zato se sve vise okrecu Ukrima.
imaju strane motore u starom oruzju, turska sad proizvodi najnovije oruzje nove generacije za 21. vijek, i vecinom se radi sa elektricnim besumnim, radaru nevidljivim motorima, proizvodi se lokomotiva uskoro, na elektriku, ide motor za tenk/isto elektricni, elektricni avion pete generavije, nedavno je proizvedna podmornica koja ima elektricni bescujni motor kojejg ni jedan radar ne moze detektovat i kojim ce Turska zaposjesti mediteran, odatle i napadi na Tursku, krstasi bjesne jer kad turska izgradi samo desetak elektircnih bescujnih jpodmornica nece vise biti ucjena i prijetnji, to je pozadina svega, i francuzi i drugi krstasi gube mediteran :izet:
jos da naprave i gudru električnu pa da se presaltas iz Holandije u tursku hahahahah :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31228 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@tramvajtrojka Veoma zloban komentar, šta tebe briga gdje ko živi i koga voli?! Pravi balkanski mentalitet od koga se ježim...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#31229 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

HarTar wrote: 13/10/2021 23:21 @tramvajtrojka Veoma zloban komentar, šta tebe briga gdje ko živi i koga voli?! Pravi balkanski mentalitet od koga se ježim...
zezancija kad vidis kakve je gluposti napisao :lol: :lol:
kinezi koji su Tito za tursku sto se tice vojne i svake druge grane industrije ne mogu da osvoje tehnologiju i potrebno znanje za motorom pete generacije u zrakoplovstvu a da ovi naprave koji deceniju muku muce da nadju motor za altaya :zjev:
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#31230 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

Ja ga i nisam shvatio ozbiljno kontam zajebaje se :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31231 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

tramvajtrojka wrote: 13/10/2021 23:27
HarTar wrote: 13/10/2021 23:21 @tramvajtrojka Veoma zloban komentar, šta tebe briga gdje ko živi i koga voli?! Pravi balkanski mentalitet od koga se ježim...
zezancija kad vidis kakve je gluposti napisao :lol: :lol:
kinezi koji su Tito za tursku sto se tice vojne i svake druge grane industrije ne mogu da osvoje tehnologiju i potrebno znanje za motorom pete generacije u zrakoplovstvu a da ovi naprave koji deceniju muku muce da nadju motor za altaya :zjev:
Ok, mogao si mu tako odgovoriti, a ne odmah "mahalski"... Što se tiče Altaya ići će južnokorejski motor u početku, a TFX-a, ide se na opciju sa britanskim motorom, čak su i neki penzionisani britanski inžinjeri angažovani u Turskoj na tom projektu, ali ako ne bude ništa ni od toga ide se opet na saradnju sa Južnom Korejom i kao zadnja opcija ostaje Rusija...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#31232 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

tramvajtrojka wrote: 13/10/2021 23:27
HarTar wrote: 13/10/2021 23:21 @tramvajtrojka Veoma zloban komentar, šta tebe briga gdje ko živi i koga voli?! Pravi balkanski mentalitet od koga se ježim...
zezancija kad vidis kakve je gluposti napisao :lol: :lol:
kinezi koji su Tito za tursku sto se tice vojne i svake druge grane industrije ne mogu da osvoje tehnologiju i potrebno znanje za motorom pete generacije u zrakoplovstvu a da ovi naprave koji deceniju muku muce da nadju motor za altaya :zjev:
Ma sta ti kazes, ne znas da ce Turska da sve to i najbolje i najjaca je i sve ide super i Kinezi i Amerikanci ce da kupuju oruzje i tehnologije od Turske koja sve pravi i ima sve oruzje svoje i tako to :mrgreen:


Inace nesto razmisljam, evo Turska danas u godini 2021 pravi svoj tenk (mescini jos nije krenula proizvodnja) rade caprkaju oko aviona i to te pjesadijskog oruzja... nesto kontam Jugoslavija 1985 proizvodila svoje tenkove od sarafa to kraja te avione zajedno sa motorima :mrgreen: onako samo opazanje :mrgreen:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#31233 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

HarTar wrote: 13/10/2021 23:32
tramvajtrojka wrote: 13/10/2021 23:27

zezancija kad vidis kakve je gluposti napisao :lol: :lol:
kinezi koji su Tito za tursku sto se tice vojne i svake druge grane industrije ne mogu da osvoje tehnologiju i potrebno znanje za motorom pete generacije u zrakoplovstvu a da ovi naprave koji deceniju muku muce da nadju motor za altaya :zjev:
Ok, mogao si mu tako odgovoriti, a ne odmah "mahalski"... Što se tiče Altaya ići će južnokorejski motor u početku, a TFX-a, ide se na opciju sa britanskim motorom, čak su i neki penzionisani britanski inžinjeri angažovani u Turskoj na tom projektu, ali ako ne bude ništa ni od toga ide se opet na saradnju sa Južnom Korejom i kao zadnja opcija ostaje Rusija...
a ne moze turcima osim zapadnjaka niko ponuditi motor dovoljno jak i pouzdan a da im zbog sankcija ga moze isporuciti tako da altay ce im zadugo ostati boljka i nedovrsen projekat a da idu rusima nece sigurno jer ono nije ljubav na duze staze

jedino gdje je turska supacka prema nama a mogla bi vise pomoci su paketi nadogradnje sadasnjih vozila os bih kao paton tenk i m113 da ih se unaprijedi koliko toliko i osnovna oprema kao uniforme zastitna oprema , satori , specijalna kontenjerska oprema od saniteta do kuhinja sto nije skupo a sto bi podiglo nasu sposobnost odbrane

a da ne pricam da bi bayraktar mogli provuci kroz donacije il kredit vrlo jednostavno da hoce
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31234 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

tramvajtrojka wrote: 13/10/2021 23:52
HarTar wrote: 13/10/2021 23:32

Ok, mogao si mu tako odgovoriti, a ne odmah "mahalski"... Što se tiče Altaya ići će južnokorejski motor u početku, a TFX-a, ide se na opciju sa britanskim motorom, čak su i neki penzionisani britanski inžinjeri angažovani u Turskoj na tom projektu, ali ako ne bude ništa ni od toga ide se opet na saradnju sa Južnom Korejom i kao zadnja opcija ostaje Rusija...
a ne moze turcima osim zapadnjaka niko ponuditi motor dovoljno jak i pouzdan a da im zbog sankcija ga moze isporuciti tako da altay ce im zadugo ostati boljka i nedovrsen projekat a da idu rusima nece sigurno jer ono nije ljubav na duze staze

jedino gdje je turska supacka prema nama a mogla bi vise pomoci su paketi nadogradnje sadasnjih vozila os bih kao paton tenk i m113 da ih se unaprijedi koliko toliko i osnovna oprema kao uniforme zastitna oprema , satori , specijalna kontenjerska oprema od saniteta do kuhinja sto nije skupo a sto bi podiglo nasu sposobnost odbrane

a da ne pricam da bi bayraktar mogli provuci kroz donacije il kredit vrlo jednostavno da hoce
Mogu se složiti sa većinom tvog kometara. Što se tiče nadogradnje i Bayraktara, donirali su nam 45 miliona maraka, nadam se da ćemo to znati iskoristiti ako ne bude opstrukcija iz RS-a i od Čovića.
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#31235 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

MorningStar wrote: 13/10/2021 23:35
tramvajtrojka wrote: 13/10/2021 23:27

zezancija kad vidis kakve je gluposti napisao :lol: :lol:
kinezi koji su Tito za tursku sto se tice vojne i svake druge grane industrije ne mogu da osvoje tehnologiju i potrebno znanje za motorom pete generacije u zrakoplovstvu a da ovi naprave koji deceniju muku muce da nadju motor za altaya :zjev:
Ma sta ti kazes, ne znas da ce Turska da sve to i najbolje i najjaca je i sve ide super i Kinezi i Amerikanci ce da kupuju oruzje i tehnologije od Turske koja sve pravi i ima sve oruzje svoje i tako to :mrgreen:


Inace nesto razmisljam, evo Turska danas u godini 2021 pravi svoj tenk (mescini jos nije krenula proizvodnja) rade caprkaju oko aviona i to te pjesadijskog oruzja... nesto kontam Jugoslavija 1985 proizvodila svoje tenkove od sarafa to kraja te avione zajedno sa motorima :mrgreen: onako samo opazanje :mrgreen:
Po licenci, kao sto Turska radi F16 po licenci u Turskoj.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#31236 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

Lopez1981 wrote: 14/10/2021 00:14
MorningStar wrote: 13/10/2021 23:35

Ma sta ti kazes, ne znas da ce Turska da sve to i najbolje i najjaca je i sve ide super i Kinezi i Amerikanci ce da kupuju oruzje i tehnologije od Turske koja sve pravi i ima sve oruzje svoje i tako to :mrgreen:


Inace nesto razmisljam, evo Turska danas u godini 2021 pravi svoj tenk (mescini jos nije krenula proizvodnja) rade caprkaju oko aviona i to te pjesadijskog oruzja... nesto kontam Jugoslavija 1985 proizvodila svoje tenkove od sarafa to kraja te avione zajedno sa motorima :mrgreen: onako samo opazanje :mrgreen:
Po licenci, kao sto Turska radi F16 po licenci u Turskoj.
Hoces da kazes da Turska proizvodi motor,elektroniku,radarske sisteme od f16 :D (mislim nevjerovatno mi je da nemogu motor za helikopter ali zato mogu za borbeni avion)
Nisam znao da je galeb,orao itd po licenci , kao ni modifikovani T72 ili ti m84.


Izvinjavam se na offtopicu. Neka dezurni nastave da pus... ovaj hvale uspjene nas... ovaj turske vojne industrije :D
Last edited by MorningStar on 14/10/2021 00:27, edited 1 time in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31237 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

MorningStar wrote: 14/10/2021 00:20
Lopez1981 wrote: 14/10/2021 00:14

Po licenci, kao sto Turska radi F16 po licenci u Turskoj.
Hoces da kazes da Turska proizvodi motor,elektroniku,radarske sisteme od f16 :D (mislim nevjerovatno mi je da nemogu motor za helikopter ali zato mogu za borbeni avion)
Nisam znao da je galeb po licenci , kao ni modifikovani T72 ili ti m84.
Juga je bila tolika sila da se je pri prvoj većoj krizi raspala :lol: :lol: :lol:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#31238 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

HarTar wrote: 14/10/2021 00:27
MorningStar wrote: 14/10/2021 00:20

Hoces da kazes da Turska proizvodi motor,elektroniku,radarske sisteme od f16 :D (mislim nevjerovatno mi je da nemogu motor za helikopter ali zato mogu za borbeni avion)
Nisam znao da je galeb po licenci , kao ni modifikovani T72 ili ti m84.
Juga je bila tolika sila da se je pri prvoj većoj krizi raspala :lol: :lol: :lol:
Previse izdajica i prikrivenih fanatika svih vrsta i konfesija. Greske su napravljene sad je gotovo - sad moze se skokom kad turcin okom :lol: ili mozda Rus ili Evropejac (da ih ne zaboravim) :D
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31239 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

MorningStar wrote: 14/10/2021 00:28
HarTar wrote: 14/10/2021 00:27

Juga je bila tolika sila da se je pri prvoj većoj krizi raspala :lol: :lol: :lol:
Previse izdajica i prikrivenih fanatika svih vrsta i konfesija. Greske su napravljene sad je gotovo - sad moze se skokom kad turcin okom :lol: ili mozda Rus ili Evropejac (da ih ne zaboravim) :D
Dobro rečeno... :thumbup:
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#31240 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

MorningStar wrote: 14/10/2021 00:20
Lopez1981 wrote: 14/10/2021 00:14

Po licenci, kao sto Turska radi F16 po licenci u Turskoj.
Hoces da kazes da Turska proizvodi motor,elektroniku,radarske sisteme od f16 :D (mislim nevjerovatno mi je da nemogu motor za helikopter ali zato mogu za borbeni avion)
Nisam znao da je galeb,orao itd po licenci , kao ni modifikovani T72 ili ti m84.


Izvinjavam se na offtopicu. Neka dezurni nastave da pus... ovaj hvale uspjene nas... ovaj turske vojne industrije :D
Kazem ti proizvode f16 avione u Turskoj davno po licenci, cak je i Egipat kupio f16 koji su proizvedeni u Turskoj.
I da, ne moze Turska proizvesti to sve sama ali moze raditi po licenci. Bas kao sto Jugoslavija nije mogla nego je radila po licenci. Koje bjese motorce u tom "Jastrebu" da nije mozda Rolls Royce radjen po licenci? :)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#31241 Re: Republika Turska

Post by MorningStar »

Lopez1981 wrote: 14/10/2021 00:34
MorningStar wrote: 14/10/2021 00:20

Hoces da kazes da Turska proizvodi motor,elektroniku,radarske sisteme od f16 :D (mislim nevjerovatno mi je da nemogu motor za helikopter ali zato mogu za borbeni avion)
Nisam znao da je galeb,orao itd po licenci , kao ni modifikovani T72 ili ti m84.


Izvinjavam se na offtopicu. Neka dezurni nastave da pus... ovaj hvale uspjene nas... ovaj turske vojne industrije :D
Kazem ti proizvode f16 avione u Turskoj davno po licenci, cak je i Egipat kupio f16 koji su proizvedeni u Turskoj.
I da, ne moze Turska proizvesti to sve sama ali moze raditi po licenci. Bas kao sto Jugoslavija nije mogla nego je radila po licenci. Koje bjese motorce u tom "Jastrebu" da nije mozda Rolls Royce radjen po licenci? :)
Ne znam za jastrebe i orlove ipak je to davno.. koliko ima 35 godina + ? :D sto se tice m84 tenka kompletan se proizvodio u sfrj. Famos je motore pravio za isti, bnt top itd. Eto krenuli su i Turci zvjezdanim stazama. :D

Opet oprostite na offtopic necu vise.


Zivila Turska nasa uraa. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#31242 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

MorningStar wrote: 14/10/2021 00:54 Zivila Turska nasa uraa. :mrgreen:
kad čovjek skonta da su ovdje bili 500 godina, lako je moguće da smo mi svi, u stvari, Turci :evil:

Da im zahvalimo, ili?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#31243 Re: Republika Turska

Post by AleksoMKD »

Rolls Royce Viper su radjeni po licenci i ugradjuvani u Jastreb, Galeb i Orao avione.

M84 je poboljsaka kopija (po licenci) T72 sa jacim motorom i SUV-om ciji je top opet Ruska/Sovjetska licenca.

Navodno je motor najkompleksniji deo mlaznog aviona.
RajaJA
Posts: 114
Joined: 07/09/2021 15:57

#31244 Re: Republika Turska

Post by RajaJA »

Turska ima zaokruzenu motornu industriju. Motore za svoje kopnene platforme vec odavno producira 100% sama. Motore za helikoptere i bezpilotne letijelice od relativno nedavno. A motor za Altay tenk je prosao sva testiranja i krece u masovnu produkciju.

Jedino sto jos nisu zavrsili je turbo jet motor za TF-X mlazni avion. To se ocekuje 2029. godine da krene u masovnu produkciju.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31245 Re: Republika Turska

Post by @mba »

List Sabah u vijesti pod naslovom ¨Akcenat na potpuno nezavisnu namjensku industriju¨ prenosi da se na sastanku Izvršnog odbora obrambene industrije, koji je održan pod vodstvom predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana, raspravljalo o pitanjima čiji je cilj dodavanje novih odbrambenih sistema u već postojeće domaće i nacionalne odbrambene sisteme, te je stavljen naglasak na 'potpuno nezavisnu obrambenu industriju'.



List Star u vijesti pod naslovom ¨Dvije zemlje žele kupiti turske bespilotne letjelice¨ prenosi da su Etiopija i Maroko izrazili želju da kupe bespilotne letjelice turske proizvodnje.
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31246 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@mba wrote: 15/10/2021 22:22
List Sabah u vijesti pod naslovom ¨Akcenat na potpuno nezavisnu namjensku industriju¨ prenosi da se na sastanku Izvršnog odbora obrambene industrije, koji je održan pod vodstvom predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana, raspravljalo o pitanjima čiji je cilj dodavanje novih odbrambenih sistema u već postojeće domaće i nacionalne odbrambene sisteme, te je stavljen naglasak na 'potpuno nezavisnu obrambenu industriju'.



List Star u vijesti pod naslovom ¨Dvije zemlje žele kupiti turske bespilotne letjelice¨ prenosi da su Etiopija i Maroko izrazili želju da kupe bespilotne letjelice turske proizvodnje.
I Ruanda bilesi :D
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31247 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Indeks vladavine prava: skandinavske zemlje prve; Turska, Rusija i Kina među zadnjima.

Od moćnih zemalja s lošom vladavinom prava, barem prema ovom indeksu, tu su Kina (89.), Rusija (101.) i Turska na dalekom 117. mjestu. Ispred Turske su čak države Mali i Sudan. Turska, Kina i Rusija se zbilja vode “čvrstom rukom”, a opozicija neće lako doći do glasa. Ipak, neobično je da su SAD tako visoko na listi s obzirom na njihovu unutarnju raslojenost društva, rasizam, prekomjerne brutalnosti policije, učestale političke skandale, lobiranja, spregu između pravosuđa i privatnog zatvorskog sustava, internetsko i komunikacijsko nadziranje većina planeta i bombardiranje civila (tvrde slučajno) diljem svijeta. Pročitajte kako stoje Hrvatska i okolne zemlje...

https://www.geopolitika.news/vijesti/in ... GxwqMiQeGA

Kada Ameri ocijenjuju... :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#31248 Re: Republika Turska

Post by Haris.ba »

MorningStar wrote: 13/10/2021 23:35
Inace nesto razmisljam, evo Turska danas u godini 2021 pravi svoj tenk (mescini jos nije krenula proizvodnja) rade caprkaju oko aviona i to te pjesadijskog oruzja... nesto kontam Jugoslavija 1985 proizvodila svoje tenkove od sarafa to kraja te avione zajedno sa motorima :mrgreen: onako samo opazanje :mrgreen:
Ni Jugoslavija nije mogla sve proizvesti. Morale su se neke licence kupovati. Ne radi zakona i medjunarodnih odnosa, vec jednostavno se nije moglo i znalo. I ne radi se o elektronici, samo o "obicnoj" cijevi.
Znaci, postojala je masina, postojala je radna snaga i znanje (bilo je vrhunskih metalurga), postojale su sirovine u Jugi. I opet se nije moglo.

Malo ima drzava koje imaju neki komplikovani proizvod tipa tenka da moze bez drugih. Ali, na dobrom su putu.
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31249 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

TUMOSAN počeo izvoz traktora u Afriku.

Image
User avatar
HarTar
Posts: 8706
Joined: 20/05/2020 02:33

#31250 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

SAD Turskoj nudi F-16 u zamjenu za investicije u zrakoplove F-35
Image
https://www.index.hr/vijesti/clanak/sad ... 11445.aspx
Post Reply