Republika Turska

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1 Republika Turska

Post by Challenger__ »

Kratki historijski presjek, antički period

- Prostor Anadolijskog poluostrva, Male Azije, spada u najstarije naseljene dijelove svijeta u kome su živjeli drevni narodi čije dijelove ili cjelinu su zaposjedale drevne imperije. Tokom 12. stoljeća p.n.e. prostore zapadne Anadolije naseljavaju grčka plemena, mahom Eolci, nešto manje Jonjani. Mapa ispod pokazuje prostor koji su naselili Jonjani:

Image

- Grade se značajni gradski i trgovački centri, a prostore Anadolije zahvataju procesi helenizacije. Na istoku će kasnije da graniče sa jermenskom (armenskom) dinastijom Orontida i njihovom državom koja se pružala na sjeveroistoku poluostrva.

Image

- Šest vijekova nakon grčke kolonizacije ove prostore osvaja perzijska dinastija Ahmenida.

Image

- Nešto kasnije (334 p.n.e.) ove prostore osvaja Aleksandar Veliki, a potom postaju podjeljeni u više manjih helenstičkih država. Uglavnom, većinu stanovništva tadašnje Anadolije sačinjavaju Grci, Jermeni (na sjeveroistoku) i Asirici (na jugoistoku). Skoro sva ova kraljevstva je tokom prvog vijeka p.n.e. osvojo Rim, a car Konstantin u 4. vijeku gradi Vizantion (kasniji Konstantinopolj) koga uzima za sjedište Istočnog Rimskog carstva.

Srednji vijek, do Turaka

Sa padom zapadnog rimskog carstva i grada Rima (474 g. n.e.), Konstantinopolj postaje sjedište države, Romeje (Vizantija). Proces helenizacije prati proces hristijanizacije.

Image
717. godina
Image
1025. godina

Srednji vijek, dolazak Turaka

- Do 10. vijeka Turci su živjeli na prostorima sjeverno od Kaspijskog i Aralskog jezera. Tada Turci Seldžuci (ogranak Turaka Ouza) počinju da migriraju, počinju da se naseljavaju u istočnu Anadoliju i penetriraju u prostore Male Azije. Nakon bitke kod Malazgirta 1071. godine počinje uspon anadolijskog seldžuskog sultanata (Sultanat Rum - istočna Anadolija) koji je bio zasebni dio velikog Seldžuskog carstva koje je pokrivalo područje središnje Azije, Irana, Anadolije i jugozapadne Azije.

Image

- Godine 1243. Mongoli pobjeđuju Seldžuke, a njihov sultanat se počinje raspadati. Turska Anadolija tada biva podijeljena u više manjih nezavisnih država zvanih gazi emirati. Do 1300 godine emirati osvajaju većinu teritorije već oslabljene Vizantije. Među emiratima se izdvaja emirat Osmana I, rodonačelnika Osmanske dinastije, koji svoj emirat proširuje do granice sa Vizantijom. Širenje vladavine Osmana i nasljednika prati proces dehelenizacije, dehristijanizacje, turkizacije i islamizacije ovih prostora.

Vladavina Osmanlija

- Sa Osmanom Prvim počinje uspon velike Osmanske države koja će tokom 16 i 17 vijeka vijeka biti najjača svjetska sila koja se prostire na tri kontinenta:

Image

- Sa krajem 17. stoljeća otpočinje slabljenje Osmanskog carstva, njegove ekonomska, vojna i teritorijalna erozija koja će se okončati proglašenjem republike 1923 godine. Godinu ranije, 1922, ukinut je sultanat, 1924 halifat, a potom je arapsko pismo zamjeneno latinčnim. Od 1930 godine Konstantinopolj (Konstantinija) se zvanično naziva Istanbul.

Naše doba

- Danas je Turska transkontinentalna država koja se proteže od krajnjeg zapada Balkanskog poluostrva (istočna Trakija) do jugozapadnog dijela Azije (Mala Azija). Azijski dio turske države (Anadolija) čini 97% ukupne površine zemlje, a evropski 3%. Turska graniči sa osam država i to sa Grčkom, Bugarskom, Gruzijom, Jermenijom (Armenijom), Azerbejdžanom, Iranom, Irakom i Sirijom.

Image

- Republika Turska je po površini 36. država u svijetu (780.580 km2), a po broju stanovnika petnaesta (britanski izvori navode podatak od 77.6 milona po cenzusu iz 2014). Turci čine većinu stanovništva (oko 80%), a Kurdi su najbrojnija nacionalna manjina (procjene o brojnosti su različite a variraju od 15 do 20%). Pored Kurda, u znatno manjem procentu su zastupljene i druge nacionalne manjine. Zvanični jezik je turski, a glavni grad je Ankara.

Image

_____


Polazeći od činjenice da Turska nema stalnu temu, da preovladaju ad hoc teme koje se otvaraju, zatvaraju i zamiru u izuzetno zanimljivom vremenu kako za Tursku, tako za svijet u cjelini, pokrećem ovu temu sa željom da ona bude centralna tema ove države, koja zbog svog položaja, veličine i statusa zauzima vrlo bitno mjesto u savremenom svijetu.
Last edited by Challenger__ on 21/06/2015 21:24, edited 1 time in total.
User avatar
the great eagle
Posts: 36
Joined: 10/07/2014 22:48

#2 Re: Republika Turska

Post by the great eagle »

Challenger__ wrote:Kratki historijski presjek, antički period

- Prostor Anadolijskog poluostrva, Male Azija, spada u najstarije naseljene dijelove svijeta u kome su živjeli drevni narodi čije dijelove ili cjelinu su zaposjedale drevne imperije. Tokom 12. stoljeća p.n.e. prostore zapadne Anadolije naseljavaju grčka plemena, mahom Eolci, nešto manje Jonjani. Mapa ispod pokazuje prostor koji su naselili Jonjani:

Image

- Grade se značajni gradski i trgovački centri, a prostore Anadolije zahvataju procesi helenizacije. Na istoku će kasnije da graniče sa jermenskom (armenskom) dinastijom Orontida i njihovo državom koja se pružala na sjeveroistoku poluostrva.

Image

- Šest vijekova nakon grčke kolonizacije ove prostore osvaja perzijska dinastija Ahmenida.

Image

- Nešto kasnije (334 p.n.e.) ove prostore osvaja Aleksandar Veliki, a potom ovi prostori postaju podjeljeni u više manjih helenstičkih država. Uglavnom, većinu stanovništva tadašnje Anadolije sačinjavaju Grci, Jermeni (na sjeveroistoku) i Asirici (na jugoistoku). Skoro sva ova kraljevstva je tokom prvog vijeka p.n.e. osvojo Rim, a car Konstantin u 4. vijeku gradi Vizantion (kasniji Konstantinopolj) koga uzima za sjedište Istočnog Rimskog carstva.

Srednji vijek, do Turaka

Sa padom zapadnog rimskog carstva i grada Rima (474 g. n.e.), Konstantinopolj postaje sjedište države, Romeje (Vizantija). Proces helenizacije prati proces hristijanizacije.

Image
717. godina
Image
1025. godina

Srednji vijek, dolazak Turaka

- Do 10. vijeka Turci su živjeli na prostorima sjeverno od Kaspijskog i Aralskog jezera. Tada Turci Seldžuci (ogranak Turaka Ouza) počinju da migriraju i počinju da se naseljavaju u istočnu Anadoliju i penetriraju u prostore Male Azije. Nakon bitke kod Malazgirta 1071. godine počinje uspon anadolijskog seldžuskog sultanata (Sultanat Rum - istočna Anadolija) koji je bio zasebni dio velikog Seldžuskog carstva koje je pokrivalo područje središnje Azije, Irana, Anadolije i jugozapadne Azije.

Image

- Godine 1243. Mongoli pobjeđuju Seldžuke, a njihov sultanat se počinje raspadati. Turska Anadolija tada biva podijeljena u više manjih nezavisnih država zvanih gazi emirati. Do 1300 godine emirati osvajaju većinu teritorije već oslabljene Vizantije. Među emiratima se izdvaja emirat Osmana I, rodonačelnika Osmanlijske dinastije, koji svoj emirat proširuje do granice sa Vizantijom. Širenje vladavine Osmana i nasljednika prati proces dehelenizacije, dehristijanizacje, turkizacije i islamizacije ovih prostora.

Vladavina Osmanlija

- Sa Osmanom Prvim počinje uspon velike Osmanske države koja će tokom 16 i 17 vijeka vijeka biti najjača svjetska sila koja se prostire na tri kontinenta:

Image

- Sa krajem 17. stoljeća otpočinje slabljenje Osmanskog carstva, njegove ekonomska, vojna i teritorjalna erozija koja će se okončati proglašenjem republike 1923 godine. Godinu ranije, 1922 je ukinut sultanat, 1924 halifat, a potom je arapsko pismo zamjeneno latinčnim. Od 1930 godine Konstantinopolj (Konstantinija) se zvanično naziva Istanbul.

Naše doba

- Danas je Turska je transkontinentalna država koja se proteže od krajnjeg zapada Balkanskog poluostrva (istočna Trakija) do jugozapadnog dijela Azije (Mala Azija). Azijski dio turske države (Anadolija) čini 97% ukupne površine zemlje, a evropski 3%. Turska graniči sa osam država i to sa Grčkom, Bugarskom, Gruzijom, Jermenijom (Armenijom), Azerbejdžanom, Iranom, Irakom i Sirijom.

Image

- Republika Turska je po površini 36. država u svijetu (780.580 km2), a po broju stanovnika petnaesta (britanski izvori navode podatak od 77.6 milona po cenzusu iz 2014). Turci čine većinu stanovništva (oko 80%), a Kurdi su najbrojnija nacionalna manjina (procjene o brojnosti su različite a variraju od 15 do 20%). Pored Kurda, u znatno manjem procentu su zastupljene i druge nacionalne manjine. Zvanični jezik je turski, a glavni grad je Ankara.

Image

_____


Polazeći od činjenice da Turska nema stalnu temu, da preovladaju ad hoc teme koje se otvaraju, zatvaraju i zamiru u izuzetno zanimljivom vremenu, kako za Tursku, tako za svijet u cjelini, pokrećem ovu temu sa željom da ona bude centralna tema ove države, koja zbog svog položaja, veličine i statusa zauzima vrlo bitno mjesto u savremenom svijetu.
Image
Turkofili iz koming :izet: :D
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#3 Re: Republika Turska

Post by sunceKOtepsija »

Turska nakon prvog svjetskog rata
Image

okupacija istanbula 1918-1923
https://en.wikipedia.org/wiki/Occupatio ... tantinople

Istanbul, (Konstatinopolj) osvojen (osloboden) po drugi put 1923, bez borbe,
Image
User avatar
RT18
Posts: 54
Joined: 18/06/2015 20:04

#4 Re: Republika Turska

Post by RT18 »

Trenutno vode jako losu politiku Erdogan je postao turski Putin, jedni su od najvecih krivaca za krizu na BI daju punu podrsku ISILU gaze kurde i dalje u 21 vijeku ne mogu im nikad zaboraviti kada su ostavili civile na milost i nemilost krvolocnoj hordi divljaka u Kobaneu a takodjer im necu nikad zaboraviti kako su nam pomogli u nasem odbrambenom ratu. Inace bio sam u Turskoj narod je pravo gadan, prljav i veoma neprijatan.
zigranje
Posts: 118
Joined: 24/04/2015 22:10

#5 Re: Republika Turska

Post by zigranje »

na ovoj mapi nedostaje najnovija turska opstina: Ilidža :)

btw odlicna tema
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#6 Re: Republika Turska

Post by @mba »

RT18 wrote:Trenutno vode jako losu politiku Erdogan je postao turski Putin, jedni su od najvecih krivaca za krizu na BI daju punu podrsku ISILU gaze kurde i dalje u 21 vijeku ne mogu im nikad zaboraviti kada su ostavili civile na milost i nemilost krvolocnoj hordi divljaka u Kobaneu a takodjer im necu nikad zaboraviti kako su nam pomogli u nasem odbrambenom ratu. Inace bio sam u Turskoj narod je pravo gadan, prljav i veoma neprijatan.

nikad ti u turskoj prno nisi!
predpostavljam da si over drina ili iz manjeg BH entiteta!
User avatar
RT18
Posts: 54
Joined: 18/06/2015 20:04

#7 Re: Republika Turska

Post by RT18 »

@mba wrote:
RT18 wrote:Trenutno vode jako losu politiku Erdogan je postao turski Putin, jedni su od najvecih krivaca za krizu na BI daju punu podrsku ISILU gaze kurde i dalje u 21 vijeku ne mogu im nikad zaboraviti kada su ostavili civile na milost i nemilost krvolocnoj hordi divljaka u Kobaneu a takodjer im necu nikad zaboraviti kako su nam pomogli u nasem odbrambenom ratu. Inace bio sam u Turskoj narod je pravo gadan, prljav i veoma neprijatan.

nikad ti u turskoj prno nisi!
predpostavljam da si over drina ili iz manjeg BH entiteta!

Ne nisam iz RS izrazio sam samo svoje misljenje sta mislim o Turskoj kao drzavi, ne znam jeli tesko prihvatiti da neko ima drugacije misljenje o necemu ?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#8 Re: Republika Turska

Post by mali_milojica »

RT18 wrote:Trenutno vode jako losu politiku Erdogan je postao turski Putin, jedni su od najvecih krivaca za krizu na BI daju punu podrsku ISILU gaze kurde i dalje u 21 vijeku ne mogu im nikad zaboraviti kada su ostavili civile na milost i nemilost krvolocnoj hordi divljaka u Kobaneu a takodjer im necu nikad zaboraviti kako su nam pomogli u nasem odbrambenom ratu. Inace bio sam u Turskoj narod je pravo gadan, prljav i veoma neprijatan.
Nemoj previse srcu uzimati.
Turska se vodi onom izrekom. Nema vjecnih prijatelja i neprijatelja,samo su interesi vjecni.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#9 Re: Republika Turska

Post by @mba »

RT18 wrote:
@mba wrote:
RT18 wrote:Trenutno vode jako losu politiku Erdogan je postao turski Putin, jedni su od najvecih krivaca za krizu na BI daju punu podrsku ISILU gaze kurde i dalje u 21 vijeku ne mogu im nikad zaboraviti kada su ostavili civile na milost i nemilost krvolocnoj hordi divljaka u Kobaneu a takodjer im necu nikad zaboraviti kako su nam pomogli u nasem odbrambenom ratu. Inace bio sam u Turskoj narod je pravo gadan, prljav i veoma neprijatan.

nikad ti u turskoj prno nisi!
predpostavljam da si over drina ili iz manjeg BH entiteta!

Ne nisam iz RS izrazio sam samo svoje misljenje sta mislim o Turskoj kao drzavi, ne znam jeli tesko prihvatiti da neko ima drugacije misljenje o necemu ?

ma jok, ne znam i ja isto od kuda tolika mrznja prema turskoj, turska trenutno koraca koracima koji je vode na njeno pravo mjesto na kojem je vec jednom bila, svidjalo se to kome ili ne!

a ja inace ljetujem svake godine u turskoj, da, svoj novac nosim u tursku dobro si procitao, i jos inace kad kupujem samo dolazi u obzir bosanski proizvod a ako nema naseg onda ima turski, da, i nisam sam tako svi postupamo a nije nas malo, a hvala Bogu ima se i moze se! :thumbup:
semi75
Posts: 40
Joined: 29/11/2009 20:17

#10 Re: Republika Turska

Post by semi75 »

Bio sam nedavno u Turskoj,tacnije Side-u.Bilo je lijepo samo mislim da vecina malo zna o Turskoj.Zemlja sa bogatom istorijom.
Nadam se dacemo cuti jos kakvih zanimljivi stvari.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#11 Re: Republika Turska

Post by Romanista 101% »

Bio u Turskoj, imam familije u Istanbulu. Ljudi su nevjerovatno prijateljski nastrojeni i zele da pomognu u svakoj situaciji. Samo kazi da si iz Bosne, vrata su ti svugdje otvorena. Oni su jos zadrzali onaj familijarni osjecaj, kod nas toga (skoro) vise nema. Primamo obicaje komsija i susjeda, a odbacujemo nasu tradiciju koja nas je odrzala na ovim prostorima. Stidimo se ko smo, i sta smo. Inace Turci puno rade, zato him se i vidi kako su jaki.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#12 Re: Republika Turska

Post by @mba »

semi75 wrote:Bio sam nedavno u Turskoj,tacnije Side-u.Bilo je lijepo samo mislim da vecina malo zna o Turskoj.Zemlja sa bogatom istorijom.
Nadam se dacemo cuti jos kakvih zanimljivi stvari.

side je prelijep gradic, krcat sa turistima!

turisti koje sebi svaka zemlja zeli poput holandjana,nijemaca,svedjani,francuzi,norvezani,svicarci,austrijanci itd. prosle godine preko 30 miliona!
turska za mene no.1 za odmor, za koju godinu neki stancic ili kuca na turskoj rivieri aBd!


evo jedan za hejtere enjoy :D
https://www.youtube.com/watch?v=KD1etKUHEtU
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#13 Re: Republika Turska

Post by saja_dj »

@mba wrote:

ma jok, ne znam i ja isto od kuda tolika mrznja prema turskoj, turska trenutno koraca koracima koji je vode na njeno pravo mjesto na kojem je vec jednom bila, svidjalo se to kome ili ne!

a ja inace ljetujem svake godine u turskoj, da, svoj novac nosim u tursku dobro si procitao, i jos inace kad kupujem samo dolazi u obzir bosanski proizvod a ako nema naseg onda ima turski, da, i nisam sam tako svi postupamo a nije nas malo, a hvala Bogu ima se i moze se! :thumbup:
Stančić na rivijeri, ima vas puno...

Imal te na slikama kako dizes ruke na onom SDA kongresu :D

Ma ja možeš ti stančić tamo kupit, kad ste pokrali jadan narod.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#14 Re: Republika Turska

Post by @mba »

saja_dj wrote:
@mba wrote:

ma jok, ne znam i ja isto od kuda tolika mrznja prema turskoj, turska trenutno koraca koracima koji je vode na njeno pravo mjesto na kojem je vec jednom bila, svidjalo se to kome ili ne!

a ja inace ljetujem svake godine u turskoj, da, svoj novac nosim u tursku dobro si procitao, i jos inace kad kupujem samo dolazi u obzir bosanski proizvod a ako nema naseg onda ima turski, da, i nisam sam tako svi postupamo a nije nas malo, a hvala Bogu ima se i moze se! :thumbup:
Stančić na rivijeri, ima vas puno...

Imal te na slikama kako dizes ruke na onom SDA kongresu :D

Ma ja možeš ti stančić tamo kupit, kad ste pokrali jadan narod.

ne budem u BiH moram te razocarati, nisam nikoga pokrao samo sam veliki patriota posto sam u dijaspori! :thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#15 Re: Republika Turska

Post by pici »

apartmani na turkišH rivijeri pojeftinio... 1800 KM kvadrat, morešh iz sobe u bazem na glavu a ima i Ćilimara dobran preko puta...more dvogledom gledašH al klima je za išijasa i kostobolje dušHu dala... iliđa je primjer uspješne tursko-bošnjačke saradnje i nek crknu dušHmani ko ih proba da zavadi...Turkey fHorewer :bih:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#16 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

ozbiljna drzava sa imperijalnim nasljedjem, fino balansiraju izmedju interesa amerike i rusije plus sto se u sto vise segmenata osamostaljuju.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#17 Re: Republika Turska

Post by fosna2014 »

Turska dobra za sebe, za goste, ali za druge ne. Treba im cestitati. Samo da ne odu u fundamentalizam i bice ok. Nazalost, mislim da se sprema haos u ovoj drzavi.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#18 Re: Republika Turska

Post by Opetja033 »

Vijeće Evrope pohvalilo Tursku zbog "nesrazmjerne velikodušnosti" prema izbjeglicama

Parlamentarna skupština Vijeća Evrope (PSVE) pohvalila je Tursku zbog "nesrazmjerne velikodušnosti" prema izbjeglicama i zatražila od međunarodne zajednice da pokaže sličnu odgovornost u dijeljenju tereta migranata.

U govoru koji je održala na ljetnoj sjednici u Strazburu, predsjednica PSVE-a Anne Brasseur se prisjetila njene posjete izbjegličkim kampovima i gradovima u Turskoj sa delegacijom od 25 članova Vijeća.

"Još jednom želim pohvaliti nesrazmjernu velikodušnost Turske i turskog naroda i vanredne napore turskih vlasti da obezbijede izbjeglice koje masovno pristižu", kazala je Brasseur.

Također je pozvala međunarodnu zajednicu da pokaže više solidarnosti i podijeli odgovornost za izbjeglice.

"Međunarodna je odgovornost da zaštiti izbjeglice, a ponekad se zaboravlja da kada jedna država prihvati izbjeglice ne prestaje odgovornost međunarodne zajednice", kazala je.

Brasseur je naglasila da se radi o globalnom problemu koji mora biti riješen na globalnom nivou.

"Evropa mora preuzeti svoju odgovornost", istakla je.

Podsjetila je da se u Turskoj nalazi oko dva miliona izbjeglica iz Iraka i Sirije, od kojih 250.000 živi u izbjegličkim kampovima, a mnogi drugi su u većim i manjim gradovima.

"Grad Kilis (blizu granice sa Sirijom) koji ima 90.000 mještana primio je 110.000 izbjeglica", izjavile je predsjednica PSVE.

Dodala je da je Turska do sada na izbjeglice potrošila šest milijardi dolara, dok doprinos međunarodne zajednice iznosi 400 miliona dolara.

"Više od 50 miliona ljudi raseljeno je usljed rata i nasilja u 2014. godini. U 2015. brojka će nadmašiti 60 miliona, što je veličina populacije jedne velike evropske zemlje", kazala je.

Zaključila je da je Evropa bila na udaru krize migranata i mješovitih migracijskih tokova.

"Sredozemno more postalo je masovna grobnica za hiljade ljudi koji pokušavaju doći do Evrope. Tome se treba dodati tragedija izbjeglica iz Sirije i Iraka koje prelaze u Tursku, ne u hiljadama, ne u stotinama hiljada, već u milionima", kazala je Brasseur.

(Anadolu Agency)
http://www.trt.net.tr/bosanski/news/det ... mjer/47018
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#19 Re: Republika Turska

Post by mO k3 »

pici wrote:apartmani na turkišH rivijeri pojeftinio... 1800 KM kvadrat, morešh iz sobe u bazem na glavu a ima i Ćilimara dobran preko puta...more dvogledom gledašH al klima je za išijasa i kostobolje dušHu dala... iliđa je primjer uspješne tursko-bošnjačke saradnje i nek crknu dušHmani ko ih proba da zavadi...Turkey fHorewer :bih:
pliva patka ,pliva guska ova zemlja bice turska :mrgreen: ...
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#20 Re: Republika Turska

Post by drunken tiger »

De malo da pričamo o okupaciji Bosne od strane Turaka i o svim zlima koje je Turska nanijela Bosni, Bošnjanima i Bošnjacima? Ovdje samo ako kažeš istinu odmah budeš optužen da si četnik, ustaša, velikosrpski plaćenik, špijun i sl. Štokholmski sindrom je zajebana stvar.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#21 Re: Republika Turska

Post by Opetja033 »

drunken tiger wrote:De malo da pričamo o okupaciji Bosne od strane Turaka i o svim zlima koje je Turska nanijela Bosni, Bošnjanima i Bošnjacima? Ovdje samo ako kažeš istinu odmah budeš optužen da si četnik, ustaša, velikosrpski plaćenik, špijun i sl. Štokholmski sindrom je zajebana stvar.
Mislim da je pokretac teme zamislio da se na njoj raspravlja o modernoj Turskoj i modernoj turskoj politici a ne Osmanskom Carstvu i Osmanlijama. Bujrujm otvori temu na podforumu za historiju i pisi sta god zelis.
Znaci: Turska - DA, Osmansko Carstvo - NE. Barem ne na ovoj temi.
Ova tema ne treba odmah u startu otici u pogresnom smjeru i biti jedna od onih koje su zakljucane zbog trolanja pojedinaca.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#22 Re: Republika Turska

Post by drunken tiger »

Opetja033 wrote:
drunken tiger wrote:De malo da pričamo o okupaciji Bosne od strane Turaka i o svim zlima koje je Turska nanijela Bosni, Bošnjanima i Bošnjacima? Ovdje samo ako kažeš istinu odmah budeš optužen da si četnik, ustaša, velikosrpski plaćenik, špijun i sl. Štokholmski sindrom je zajebana stvar.
Mislim da je pokretac teme zamislio da se na njoj raspravlja o modernoj Turskoj i modernoj turskoj politici a ne Osmanskom Carstvu i Osmanlijama. Bujrujm otvori temu na podforumu za historiju i pisi sta god zelis.
Znaci: Turska - DA, Osmansko Carstvo - NE. Barem ne na ovoj temi.
Ova tema ne treba odmah u startu otici u pogresnom smjeru i biti jedna od onih koje su zakljucane zbog trolanja pojedinaca.
Slažem se ja s tobom, nije ovo nikakvo rolanje. Samo mi ju puna kapa turkofila i ne shvatam odakle tolika ljubav prema tim gnjidama!?Pa makar i turistička ljubav.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#23 Re: Republika Turska

Post by madner »

Okupatori koji su nas u crno zavili.

No to nije dnevnopoliticka tema, u zadnjih 5 godina Turska vanjska politika je bila niz vezanih promasaja.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#24 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

madner wrote:Okupatori koji su nas u crno zavili.

No to nije dnevnopoliticka tema, u zadnjih 5 godina Turska vanjska politika je bila niz vezanih promasaja.
smijesan kontekst u smislu da je bosna okupirana povazdan bila, ali eto samo se o turke cesemo :D
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#25 Re: Republika Turska

Post by VCorp »

Turkofilija bolest najmilija. Kao i kod ostalih većih sila mislim da Turska ima samo interese u BiH a da ce nam stvarno pomoci da se razvijemo smatram da je to ista bajka kao sa Srbima i Rusima. Da ne zaboravimo kako su nam srusili kraljevstvo i prodali nas za kovceg zlata. Uglavnom nista posebno ne mislim o njima, mozda nas ljudi vole tamo ali država kao država i nije nešto prema nama posebno kad je mir i kad je sve ok. Kad su poplave onda pomazu, kad je rat onda salju pare preko Izetbegovica koje nikad vidjeli nismo ali zato kad je mir dobro investiraju. U Srbiju naravno.
Post Reply