Republika Turska

Brondby
Posts: 9
Joined: 14/04/2021 12:29

#29976 Re: Republika Turska

Post by Brondby »

Još kad bi znao čitati, a kamoli tumačiti, gdje bi ti bio kraj? :D

2021. godine prema procjeni MMF-a (MMF nikada ne griješi) Turska je uveliko iznad Italije i Meksika:
Image

U ovih top 10, samo UK i Francuska imaju manje stanovnika od Turske.
S tim da Francusku i UK ne treba računati zbog Commonwealtha i prekomorskih teritorija.

Znači, Turska će uskoro biti najmoćnija država ispod 100 mil. stanovnika, ako to već nije! :thumbup:
VonBismarck91
Posts: 165
Joined: 15/09/2020 12:06

#29977 Re: Republika Turska

Post by VonBismarck91 »

Brondby wrote: 04/05/2021 17:28 Još kad bi znao čitati, a kamoli tumačiti, gdje bi ti bio kraj? :D

2021. godine prema procjeni MMF-a (MMF nikada ne griješi) Turska je uveliko iznad Italije i Meksika:
Image

U ovih top 10, samo UK i Francuska imaju manje stanovnika od Turske.
S tim da Francusku i UK ne treba računati zbog Commonwealtha i prekomorskih teritorija.

Znači, Turska će uskoro biti najmoćnija država ispod 100 mil. stanovnika, ako to već nije! :thumbup:
Nije mi bio cilj spustit ili podignut Tursku u tom rangu, neko pokaziti kakva je to lista gdje je Turska daleko "ispred" J. Koreje, Svicarske ili Svedske...
VonBismarck91
Posts: 165
Joined: 15/09/2020 12:06

#29978 Re: Republika Turska

Post by VonBismarck91 »

turgut wrote: 04/05/2021 19:08 https://nova-zora.com/da-li-ce-19-maja- ... WZriPdwu24


nadam se da će stari Bajden još jedanput gurnut prst u oko Turcima, te ako Bog da, da ovim sebebom krene konačno udaljavanje Turaka od USA i protjerivanje USA trupa iz Incirlika. Turci će tako konačno progledati i vidjeti sa kim su ih ekstremni rigidni kemalisti decenijama držali u savezu, tačnije prema kome su Tursku i turski narod držali u podređenom položaju i sluganstvu :nevjerujem:
Iz tvojih usta u bozije usi, nadam se i izbacivanju iz NATO saveza...
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#29979 Re: Republika Turska

Post by detroit-mercy »

A_A_AKCIJA wrote: 03/05/2021 17:56
Leopard_SA wrote: 03/05/2021 17:42
A_A_AKCIJA wrote: 03/05/2021 04:38
Znači, da je fula pokušavati objašnjavati nominalnim GDP-om ovo što pokušava objasniti.
To stoji, naravano da nominalni GDP nije jedini pokazatelj ekonomskog napretka/stanja/razvoja, ali nije ni potpuno zanemariv faktor. Dosta toga pokazuje, a činjenica je da je od 2015. nominalni BDP Turske smanjen sa 939 milijardi USD(2014) na 720 milijardi USD(2020).

Inače, za 2021 se predviđa rast turske ekonomije od 4%, što je malo manje od rasta koji je Turska imala u periodu do 2015, ali pokazuje da se Turska ekonomija oporavlja od pandemije i sukoba Erdogan-Trump.
Nominalni GDP sam po sebi ne znači apsolutno ništa.

Za bilo kakvu analizu moraš uključiti brdo faktora: tip i veličinu ekonomije, proizvodnju, uvoz izvoz, a najbitnije PPP.

Jer nije isto ako BigMac u Antaliji košta dva dolara a u Oslu 30.

Samim tim i taj dolar ne vrijedi isto, jer Turčin sa dva dolara ima 15 puta veću kupovnu moć od Norvežanina.

Turska proizvodi brdo proizvoda i mogu građanima priuštiti skoro sve. Čak i manje razvijene države poput Irana imaju korist od toga što proizvode najbitnije: gorivo, hranu i smještaj. To čini ogroman dio potrošnje građana i štiti ekonomiju od fluktuacija domaće valute.

U takvim slučajevima nominalni GDP je apsolutno nebitan. Puno je bitnije šta domaći građanin može kupiti za sumu novca, a još bitnije koliko to njihove proizvode čini konkurentnim na stranim tržištima.

Za sto Eura, u Francuskoj možeš boraviti manje od dana na moru, Turskoj par dana, a Tajlandu i čitavu sedmicu.
Isto tako, Francuska ne može proizvesti litru mlijeka bez subvencija od preko 50%, a Turci mogu i zaraditi...
Sto znaci da je u Turskoj bolje, hocu reci da je u turskom seljaku bolje nego francuskom :mrgreen:
VonBismarck91
Posts: 165
Joined: 15/09/2020 12:06

#29980 Re: Republika Turska

Post by VonBismarck91 »

turgut wrote: 04/05/2021 19:21
VonBismarck91 wrote: 04/05/2021 19:10
turgut wrote: 04/05/2021 19:08 https://nova-zora.com/da-li-ce-19-maja- ... WZriPdwu24


nadam se da će stari Bajden još jedanput gurnut prst u oko Turcima, te ako Bog da, da ovim sebebom krene konačno udaljavanje Turaka od USA i protjerivanje USA trupa iz Incirlika. Turci će tako konačno progledati i vidjeti sa kim su ih ekstremni rigidni kemalisti decenijama držali u savezu, tačnije prema kome su Tursku i turski narod držali u podređenom položaju i sluganstvu :nevjerujem:
Iz tvojih usta u bozije usi, nadam se i izbacivanju iz NATO saveza...
ovo je ključno, a onda noga u guzicu it Turske krstaškim neoimperijalistima i neokolonijalistima. mislim da će se Turci tek ujedat za dupe za 5-6 godina kad shvate koliko su ih decenija vukli za nos i iskorištavali i Tursku koristili kao aerodrom za svoje osvajačke krvave pljačkaške pohode od Afganistana do Bliskog Istoka. Turci se konačno bude poslije dugog i dubokog sna, čak i oni rakijaši krmeljavih očiju bauljaju i pomalo poslije teškog mahmurluka dolaze sebi, a vjernici su svakako toga bili svjesni uvijek, no bili su u ''četiri zida svoje kuće'' bez prava da se i njihova riječ čuje, danas je hvala Allahu drugačije u Turskoj, a onda krstaški Ameri odmah naoštrili rogove i kandže i odmah počeli drčno i arogantno kako to samo i priliči nekolonialističkoj zapadnjačkoj hajdučiji da uvode sankcije Turskoj, da pucaju neke kazne, dijele crvene kartone, prizanju nekakve genocide itd.
Image
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29981 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

VonBismarck91 wrote: 04/05/2021 18:06
Brondby wrote: 04/05/2021 17:28 Još kad bi znao čitati, a kamoli tumačiti, gdje bi ti bio kraj? :D

2021. godine prema procjeni MMF-a (MMF nikada ne griješi) Turska je uveliko iznad Italije i Meksika:
Image

U ovih top 10, samo UK i Francuska imaju manje stanovnika od Turske.
S tim da Francusku i UK ne treba računati zbog Commonwealtha i prekomorskih teritorija.

Znači, Turska će uskoro biti najmoćnija država ispod 100 mil. stanovnika, ako to već nije! :thumbup:
Nije mi bio cilj spustit ili podignut Tursku u tom rangu, neko pokaziti kakva je to lista gdje je Turska daleko "ispred" J. Koreje, Svicarske ili Svedske...
Što u Turskoj možeš kupiti za 100 Eura u navedenim državama ti treba bar 800, a u Švici i preko hiljadu...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#29982 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

HarTar wrote: 04/05/2021 20:20
VonBismarck91 wrote: 04/05/2021 18:06
Brondby wrote: 04/05/2021 17:28 Još kad bi znao čitati, a kamoli tumačiti, gdje bi ti bio kraj? :D

2021. godine prema procjeni MMF-a (MMF nikada ne griješi) Turska je uveliko iznad Italije i Meksika:
Image

U ovih top 10, samo UK i Francuska imaju manje stanovnika od Turske.
S tim da Francusku i UK ne treba računati zbog Commonwealtha i prekomorskih teritorija.

Znači, Turska će uskoro biti najmoćnija država ispod 100 mil. stanovnika, ako to već nije! :thumbup:
Nije mi bio cilj spustit ili podignut Tursku u tom rangu, neko pokaziti kakva je to lista gdje je Turska daleko "ispred" J. Koreje, Svicarske ili Svedske...
Što u Turskoj možeš kupiti za 100 Eura u navedenim državama ti treba bar 800, a u Švici i preko hiljadu...
jes al samo kolike su plaće i standard u tim drzavama et uzmi samo juznu koreju turska privreda joj nije ni do koljena turci imaju finu bazu al da se ne lazemo ne mogu ni prismrditi korejancima ev samo pogledaj ove cinjenice

-turska nema firmu kapaciteta kao Hyundai korporacija u brodogradnji i građevinstvu
- nema firmu ekvivalent u vozilima kao Hyundai Kia korporacija
- nema firmu nivoa Samsung, Lg, Daewoo, itd
- turci kupili licencu za altay tenk od j.koreje i ne mogu vec deset godina da nabave motor za njega 🙄🙄
- turski tai iako je vrhunski zaostaje za kai mnogo
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29983 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Malo uspjeha i iz košarke. Anadolu Efes na Final fouru Eurolige. :thumbup:

Image
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#29984 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

sandzokan wrote: 30/04/2021 21:53
HarTar wrote: 30/04/2021 21:51
Čeli je munja.
Nema ga odavno. Da nije, kao čapljina, fasovao koronu?
Ma jok, kakva korona. Od kako se povukla ekipa sa teme Sirija, sve imam manje motiva za pisanje. PDF-om uglavnom zuje nepodsticajni debili. Inače, hvala tebi i Haretu na interesovanju.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#29985 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 04/05/2021 20:20
Što u Turskoj možeš kupiti za 100 Eura u navedenim državama ti treba bar 800, a u Švici i preko hiljadu...
To znači da EU i Švajcarci mogu u Turskoj trošiti nemilice kao turisti pa i u drugim vrstama potrošnje (Englezi i Nijemci pokupovaše nekretnine na pola obale), dok će Turci kao turisti imati problem da u državama EU, i posebno Šajcarskoj, nađu obični restoran u kojem sebi mogu priuštiti obrok, ostalo da ne spominjem. Ne govorim o bogatašima nego o "normalnom" svijetu, do srednje klase.

To puno govori o standardu Europljana sa jedne i Turaka sa druge strane.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#29986 Re: Republika Turska

Post by sandzokan »

Challenger_ wrote: 04/05/2021 21:46
Ma jok, kakva korona. Od kako se povukla ekipa sa teme Sirija, sve imam manje motiva za pisanje. PDF-om uglavnom zuje nepodsticajni debili. Inače, hvala tebi i Haretu na interesovanju.
Drago mi je da si dobro.

I što kaže Sula "navrati ponekad..." :D. Pozzz
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29987 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Pozdrav Čeli, drago mi je da je zasićenost u pitanju, a ne ova pošast... @Hakiz istina, ali mene zabrinjava više da je hrana skuplja kod nas nego u Njemačkoj...
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#29988 Re: Republika Turska

Post by tramvajtrojka »

HarTar wrote: 04/05/2021 22:20 Pozdrav Čeli, drago mi je da je zasićenost u pitanju, a ne ova pošast... @Hakiz istina, ali mene zabrinjava više da je hrana skuplja kod nas nego u Njemačkoj...
logicno da je skuplja kod nas kad kolicine koje nase tržište potrosi su minorne ono gdje ce prije se prodati milion milki ovdje il u njemačkoj

kod nas cijene nisu problem toliki koliko je da rast plata nisu pratile rast cijena kod nas plate stagniraju vec desetljeće

isto kao kod Turaka privatni i realni sektor ne prate ekonomiju znam jednu curu profesorica u hatay provinciji engleskog u privatnoj skoli i plata joj je 900 maraka
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29989 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

tramvajtrojka wrote: 04/05/2021 22:37
HarTar wrote: 04/05/2021 22:20 Pozdrav Čeli, drago mi je da je zasićenost u pitanju, a ne ova pošast... @Hakiz istina, ali mene zabrinjava više da je hrana skuplja kod nas nego u Njemačkoj...
logicno da je skuplja kod nas kad kolicine koje nase tržište potrosi su minorne ono gdje ce prije se prodati milion milki ovdje il u njemačkoj

kod nas cijene nisu problem toliki koliko je da rast plata nisu pratile rast cijena kod nas plate stagniraju vec desetljeće

isto kao kod Turaka privatni i realni sektor ne prate ekonomiju znam jednu curu profesorica u hatay provinciji engleskog u privatnoj skoli i plata joj je 900 maraka
Slažem se, ali je mnogo lakše preživjeti u Hatayu sa 900 maraka nego kod nas. Čovječe, hjeb u Turskoj je oko 30 feninga, cijelo pečeno pile 5 Lira, to nije ni dvije marke, pica family od 2 do 4 KM itd...
Brondby
Posts: 9
Joined: 14/04/2021 12:29

#29990 Re: Republika Turska

Post by Brondby »

Istanbul ima više stanovnika nego cijela Grčka.

BDP po glavi stanovnika Grčka vs Istanbul od 2004. godine:
Image

U iznosima po glavi stanovnika:

Image

Istanbul 15 mil. stanovnika, Grčka 10 mil. stanovnika.

Dakle, Istanbul s 50% više stanovnika duplo (2x) jači BDP po glavi stanovnika od Grčke! :thumbup:

Šta vrijedi Monaku najveći BDP po glavi stanovnika, kad sigurno ulica gdje je smješten Turkish Airlines ima veći BDP po glavi stanovnika od tog Monaka...
Smiješno za porediti, kao što je smiješna i Grčka sa svojih 10 mil. stanovnika naspram Turske.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#29991 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Sve ti je to povezano HarTar. Šta misliš kolika je plata pekaru da bi kruh mogao biti 30 pf? A onda ni on ne može sebi priuštiti druge proizvode što će smanjiti plate njihovim proizvođačima.

U tom slučaju, jedini spas su ljudi iz vana, turisti i drugi koji trošnjom nadoknade ono šta domaći kupci ne mogu apsorbovati. Ali, onda ti ekonomija ne zavisi od tebe, nego od toga koliko si dobar sa onima iz vana.

Tako da ne mogu samostalno i nije im dobra ideja svađati se sa onima koji bi trebali doći i trošiti svoje eure i dolare.

Nas ne treba ni spominjati, mi nismo primjer ni za šta. Evo, hoće da struja bude akcizni proizvod :shock:
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#29992 Re: Republika Turska

Post by AmirBaa »

Kao padobranac sam, halalite, ne znam na kojoj drugoj temi da napisem. Gdje da nadjem turske lire u sarajevu :D ?
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#29993 Re: Republika Turska

Post by hamos »

VonBismarck91 wrote: 04/05/2021 19:10
turgut wrote: 04/05/2021 19:08 https://nova-zora.com/da-li-ce-19-maja- ... WZriPdwu24


nadam se da će stari Bajden još jedanput gurnut prst u oko Turcima, te ako Bog da, da ovim sebebom krene konačno udaljavanje Turaka od USA i protjerivanje USA trupa iz Incirlika. Turci će tako konačno progledati i vidjeti sa kim su ih ekstremni rigidni kemalisti decenijama držali u savezu, tačnije prema kome su Tursku i turski narod držali u podređenom položaju i sluganstvu :nevjerujem:
Iz tvojih usta u bozije usi, nadam se i izbacivanju iz NATO saveza...
veci gubitak za NATO nego za Turke(kojima je pod ovim uslovima manje vise,u NATO su a ne hebu ih ni 1%....sto ih ne izbace onda?)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#29994 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

AmirBaa wrote: 05/05/2021 10:16 Kao padobranac sam, halalite, ne znam na kojoj drugoj temi da napisem. Gdje da nadjem turske lire u sarajevu :D ?
U Ziraat banci?

Zar Turska nije davno zabranila iznošenje TL iz države?
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29995 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Simsek (Munja) novo oružje Turske otvara potpunu novu dimenziju ratovanja.

Simsek je mini kamikaza dron koji se lansira iz drugog drona (prvi slučaj u svijetu).
Simsek putuje brzinom od 750km/h, pogoni ga (mali turbojet motor), a domet mu iznosi oko 150km. Vrijeme kruženja nad metom je 60min (loitering time). Nkegova bojeva glava je teška 5kg što je dovoljno da uništi i tenk. Borbeni udarni dron Anka moze nositi 2 ovakva drona dok puno veći Akinci i Anka 2 mogu nisiti i 6 komada. Simsek ce napadati u rojevima kojima će upravljati djelomično umjetna inteligencija . Dron ima elektrooptički nišan sa kolor kamerom, a mete može udariti i analizom fotografije... :thumbup:

Image ImageImageImage
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#29996 Re: Republika Turska

Post by Kikibombona »

Jedna lijepa pjesmica specijalno za mog druga @HarTar

https://youtu.be/wIEjbwvF3tk
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29997 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

:run:
Kikibombona wrote: 05/05/2021 15:05 Jedna lijepa pjesmica specijalno za mog druga @HarTar

https://youtu.be/wIEjbwvF3tk
:mrgreen: Natalitet Tvrtko, natalitet :-D
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29998 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

🇹🇷🇦🇿Turska je poslala još pet minolovca MEMATT (mehanička oprema za uklanjanje mina) u Azerbejdžan, objavilo je danas tursko Ministarstvo odbrane na Twitteru.

„Nastavlja se sa izvozom MEMATT minskih tragača u Azerbejdžan, koje je proizveo turski državni ASFAT. Završena je isporuka druge serije od 5 vozila. Do sada su naša Azerbejdžanska braća primila 7 MEMATT-a. Sretno ”,🇹🇷🇦🇿

Image ImageImageImageImage
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#29999 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Ovako izgleda zaključavanje u Turskoj. Žao mi je djece, jer oduzeli su ljudima slobodu, a djeci DJETINJSTVO !!!!!!!! :(
Image
User avatar
Gusar-from-Riga
Posts: 622
Joined: 11/06/2020 18:04

#30000 Re: Republika Turska

Post by Gusar-from-Riga »

Hakiz wrote: 05/05/2021 09:48 Sve ti je to povezano HarTar. Šta misliš kolika je plata pekaru da bi kruh mogao biti 30 pf? A onda ni on ne može sebi priuštiti druge proizvode što će smanjiti plate njihovim proizvođačima.

U tom slučaju, jedini spas su ljudi iz vana, turisti i drugi koji trošnjom nadoknade ono šta domaći kupci ne mogu apsorbovati. Ali, onda ti ekonomija ne zavisi od tebe, nego od toga koliko si dobar sa onima iz vana.

Tako da ne mogu samostalno i nije im dobra ideja svađati se sa onima koji bi trebali doći i trošiti svoje eure i dolare.

Nas ne treba ni spominjati, mi nismo primjer ni za šta. Evo, hoće da struja bude akcizni proizvod :shock:
Njima da je tolika frka nebi se ni svadjali. A to dosta govori.. najgori su hinjavci sto glavu pognu.
Post Reply