Republika Turska

User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31151 Re: Republika Turska

Post by deogest »

90minut wrote: 30/09/2021 20:07
deogest wrote: 30/09/2021 15:29 Ja ne znam, bosnje toliko fale Tursku a srbi Rusiju, nije mi samo jasno sto onda ne idu tamo zivjet, a ne svi pohrlili u Njemacku? Mislim kad je tako dobro tamo. :lol: :lol:
Kakve veze pohvale imaju s tim?
Pa kunu se u njih a niko tamo ne ide zivjet vec biraju taj "truli" i "pokvareni" zapad. :lol: :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31152 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

deogest wrote: 30/09/2021 23:02
90minut wrote: 30/09/2021 20:07

Kakve veze pohvale imaju s tim?
Pa kunu se u njih a niko tamo ne ide zivjet vec biraju taj "truli" i "pokvareni" zapad. :lol: :lol:
Čini ti se, Antalya i posebno Alanya kao i Istanbul puni Bosanaca...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#31153 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

@HarTar to su iz prijasnjih seoba zbog ratova vecinom. Malo ko sad ode u Tursku da zivi iako ima i tih slucajeva. Znam licno jedan. Vecinom idu iz Bosne turisticki, iz medicinskih razloga, a najvise zbog nabavke robe.

Glupo je rec da sadasnja Turska nije regionalna i svjetska sila i igrac. Prijasnja je bila vise privjesak.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31154 Re: Republika Turska

Post by deogest »

HarTar wrote: 01/10/2021 03:04
deogest wrote: 30/09/2021 23:02

Pa kunu se u njih a niko tamo ne ide zivjet vec biraju taj "truli" i "pokvareni" zapad. :lol: :lol:
Čini ti se, Antalya i posebno Alanya kao i Istanbul puni Bosanaca...
U Tursku idu samo nase manekenke da love nase fudbalere koji igraju tamo, obicno i nepoznati nogometasi iz drugih liga, niko vise bolan. Sve to je davno doslo. Turski standard je veoma los za zivot, doboljno je pogledat koliko im kosta Netflix, sve jasno :lol:

Mislim i da bi ti Turci iz Njemacke to rekli isto.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31155 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Vojnik u iranskoj vojnoj uniformi prstima pokazuje simbol vuka, što često možete vidjeti kod Turaka, koji ovaj simbol smatraju svojim kroz historiju.

Ovih dana Iran, koji podržava i pomaže Armeniju, izvodi vojne vježbe na granici sa Azerbejdžanom. Izgleda da su zaboravili da u Iranu živi 30 miliona etničkih Turaka koji čine veliki dio iranske vojske. Ukoliko Iran ustraje sa ovom politikom u budućnosti će vjerovatno izgubiti veliki dio teritorije, jer će se milioni iranskih Turaka nastojati pripojiti Azerbejdžanu. Sjeverozapadni Iran je ustvari južni Azerbejdžan koji je Iran u prošlosti okupirao.


Image
User avatar
Truba
Posts: 81179
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31156 Re: Republika Turska

Post by Truba »

Novi ustav se sprema
User avatar
alijagoro
Posts: 3204
Joined: 06/03/2008 18:02

#31157 Re: Republika Turska

Post by alijagoro »

HarTar wrote: 01/10/2021 23:33 Vojnik u iranskoj vojnoj uniformi prstima pokazuje simbol vuka, što često možete vidjeti kod Turaka, koji ovaj simbol smatraju svojim kroz historiju.

Ovih dana Iran, koji podržava i pomaže Armeniju, izvodi vojne vježbe na granici sa Azerbejdžanom. Izgleda da su zaboravili da u Iranu živi 30 miliona etničkih Turaka koji čine veliki dio iranske vojske. Ukoliko Iran ustraje sa ovom politikom u budućnosti će vjerovatno izgubiti veliki dio teritorije, jer će se milioni iranskih Turaka nastojati pripojiti Azerbejdžanu. Sjeverozapadni Iran je ustvari južni Azerbejdžan koji je Iran u prošlosti okupirao.


Image
Eto te ko Kiki,sa brojanjem Kurda u Turskoj i okolnim drzavama .
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31158 Re: Republika Turska

Post by @mba »

deogest wrote: 30/09/2021 23:02
90minut wrote: 30/09/2021 20:07

Kakve veze pohvale imaju s tim?
Pa kunu se u njih a niko tamo ne ide zivjet vec biraju taj "truli" i "pokvareni" zapad. :lol: :lol:

sve ima svoje mahane i prednosti a tako i zapad!
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31159 Re: Republika Turska

Post by deogest »

@mba wrote: 02/10/2021 17:01
deogest wrote: 30/09/2021 23:02

Pa kunu se u njih a niko tamo ne ide zivjet vec biraju taj "truli" i "pokvareni" zapad. :lol: :lol:

sve ima svoje mahane i prednosti a tako i zapad!
Ne znam ni jednog bosnju koji je godiste od 90-99 da je otisao u Tursku za poslom ili studirat, kao ni srbina da je u Rusiji. Samo sam realan. Treba li rec koliko ih samo u Njemackoj? :lol:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31160 Re: Republika Turska

Post by @mba »

deogest wrote: 02/10/2021 17:03
@mba wrote: 02/10/2021 17:01


sve ima svoje mahane i prednosti a tako i zapad!
Ne znam ni jednog bosnju koji je godiste od 90-99 da je otisao u Tursku za poslom ili studirat, kao ni srbina da je u Rusiji. Samo sam realan. Treba li rec koliko ih samo u Njemackoj? :lol:

pa ako ti ne znas ne mora znaciti da ih nema, a koliko znas inzinjera iz njemacke koji su rodjeni u njemackoj turci, koji sada zive u njemackoj, dobro plati i nije problem!


znas zemo, turci pojam „domovina“ drugacije shvacaju nego mi bosnjani!
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31161 Re: Republika Turska

Post by deogest »

@mba wrote: 02/10/2021 17:07
deogest wrote: 02/10/2021 17:03

Ne znam ni jednog bosnju koji je godiste od 90-99 da je otisao u Tursku za poslom ili studirat, kao ni srbina da je u Rusiji. Samo sam realan. Treba li rec koliko ih samo u Njemackoj? :lol:

pa ako ti ne znas ne mora znaciti da ih nema, a koliko znas inzinjera iz njemacke koji su rodjeni u njemackoj turci, koji sada zive u njemackoj, dobro plati i nije problem!


znas zemo, turci pojam „domovina“ drugacije shvacaju nego mi bosnjani!
Ali su rodjeni turci, a sta mi imamo s njima!? :lol:

Muke njima shvatat domovinu kad je to jedna normalna drzava, ovdje se ne zna ko pije a ko placa. Ovo je sve samo ne drzava. Da ti isti stranci jednu samo transu ne izvrse na vrijeme, ova nazovi drzava bi pala za 2 dana, bili bi kilometri za ulje a plata i penzija ne bi bilo ni na vidiku. Jel nije tako?
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31162 Re: Republika Turska

Post by @mba »

deogest wrote: 02/10/2021 17:09
@mba wrote: 02/10/2021 17:07


pa ako ti ne znas ne mora znaciti da ih nema, a koliko znas inzinjera iz njemacke koji su rodjeni u njemackoj turci, koji sada zive u njemackoj, dobro plati i nije problem!


znas zemo, turci pojam „domovina“ drugacije shvacaju nego mi bosnjani!
Ali su rodjeni turci, a sta mi imamo s njima!? :lol:

Muke njima shvatat domovinu kad je to jedna normalna drzava, ovdje se ne zna ko pije a ko placa. Ovo je sve samo ne drzava. Da ti isti stranci jednu samo transu ne izvrse na vrijeme, ova nazovi drzava bi pala za 2 dana, bili bi kilometri za ulje a plata i penzija ne bi bilo ni na vidiku. Jel nije tako?


jest tako je, sada se zapitaj koliko smo mi kao vecinski narod ucestvovali u svemu tome, nasa nacionalna svijest je katastrofalna!
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31163 Re: Republika Turska

Post by deogest »

@mba wrote: 02/10/2021 17:12
deogest wrote: 02/10/2021 17:09

Ali su rodjeni turci, a sta mi imamo s njima!? :lol:

Muke njima shvatat domovinu kad je to jedna normalna drzava, ovdje se ne zna ko pije a ko placa. Ovo je sve samo ne drzava. Da ti isti stranci jednu samo transu ne izvrse na vrijeme, ova nazovi drzava bi pala za 2 dana, bili bi kilometri za ulje a plata i penzija ne bi bilo ni na vidiku. Jel nije tako?


jest tako je, sada se zapitaj koliko smo mi kao vecinski narod ucestvovali u svemu tome, nasa nacionalna svijest je katastrofalna!
Yebe mi se za nacionalnu svijest, platio sam 50k poreza ovoj drzavi, nisam normalno zdravstveno dobio. Gledam cinjenice. Ova drzava ti nista ne daje, samo ti uzima.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31164 Re: Republika Turska

Post by @mba »

deogest wrote: 02/10/2021 17:18
@mba wrote: 02/10/2021 17:12



jest tako je, sada se zapitaj koliko smo mi kao vecinski narod ucestvovali u svemu tome, nasa nacionalna svijest je katastrofalna!
Yebe mi se za nacionalnu svijest, platio sam 50k poreza ovoj drzavi, nisam normalno zdravstveno dobio. Gledam cinjenice. Ova drzava ti nista ne daje, samo ti uzima.

zemo drave sve samo uzimaju cak i u njemackoj (za ne povjerovati :-D ) to je normala, samo kod nas su drugi problemi, a od patriotizma se ne zivi to mi je jasno!
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31165 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

alijagoro wrote: 02/10/2021 15:53
HarTar wrote: 01/10/2021 23:33 Vojnik u iranskoj vojnoj uniformi prstima pokazuje simbol vuka, što često možete vidjeti kod Turaka, koji ovaj simbol smatraju svojim kroz historiju.

Ovih dana Iran, koji podržava i pomaže Armeniju, izvodi vojne vježbe na granici sa Azerbejdžanom. Izgleda da su zaboravili da u Iranu živi 30 miliona etničkih Turaka koji čine veliki dio iranske vojske. Ukoliko Iran ustraje sa ovom politikom u budućnosti će vjerovatno izgubiti veliki dio teritorije, jer će se milioni iranskih Turaka nastojati pripojiti Azerbejdžanu. Sjeverozapadni Iran je ustvari južni Azerbejdžan koji je Iran u prošlosti okupirao.


Image
Eto te ko Kiki,sa brojanjem Kurda u Turskoj i okolnim drzavama .
Ovo samo govori koliko je Iran podijeljena država...
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31166 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

deogest wrote: 02/10/2021 17:03
@mba wrote: 02/10/2021 17:01


sve ima svoje mahane i prednosti a tako i zapad!
Ne znam ni jednog bosnju koji je godiste od 90-99 da je otisao u Tursku za poslom ili studirat, kao ni srbina da je u Rusiji. Samo sam realan. Treba li rec koliko ih samo u Njemackoj? :lol:
:-) https://www.klix.ba/vijesti/bih/medju-n ... /150423099
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31167 Re: Republika Turska

Post by deogest »

HarTar wrote: 02/10/2021 17:23
deogest wrote: 02/10/2021 17:03

Ne znam ni jednog bosnju koji je godiste od 90-99 da je otisao u Tursku za poslom ili studirat, kao ni srbina da je u Rusiji. Samo sam realan. Treba li rec koliko ih samo u Njemackoj? :lol:
:-) https://www.klix.ba/vijesti/bih/medju-n ... /150423099
300 studenata, pa toliko ih studira i u Maleziji, kako te nije stid postavit clanak na ovo sto sam napisao. :lol:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31168 Re: Republika Turska

Post by deogest »

@mba wrote: 02/10/2021 17:22
deogest wrote: 02/10/2021 17:18

Yebe mi se za nacionalnu svijest, platio sam 50k poreza ovoj drzavi, nisam normalno zdravstveno dobio. Gledam cinjenice. Ova drzava ti nista ne daje, samo ti uzima.

zemo drave sve samo uzimaju cak i u njemackoj (za ne povjerovati :-D ) to je normala, samo kod nas su drugi problemi, a od patriotizma se ne zivi to mi je jasno!
Uzima ali imas besplatno zdravstvo i ne moras tuhnut doktoru 300 maraka u dzep samo da bi ti dosao u vizitu. Ne zavrsis na Fikretovim respiratorima i na kisiku iz RSa. Ovo je jednostavno nesigurna zemlja. Cak i da imas para, moli Boga da si zdrav samo.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31169 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

•Pod vodstvom Predsjedništva obrambene industrije i glavnog izvođača TAI-a, Program helikoptera za pomoćne helikoptere T-70 zadovoljit će potrebe šest korisnika, a to su Komanda Kopnene vojske, Komanda zračnih snaga, Generalštab Žandarmerije, Specijalne snage Komanda, Generalna direkcija za bezbjednost i Generalna direkcija za šumarstvo. Uz IMAS (Integrirani modularni avionički sistem) avionski paket, ASELSAN također provodi aktivnosti razvoja, proizvodnje i integracije navigacijskih, komunikacijskih i sustava za elektroničko ratovanje koji će se koristiti u helikopterima.
•U tom kontekstu, završene su studije verifikacije hardvera, softvera i sistema novorazvijenog paketa avionike IMAS. Nakon sastanka za pregled priprema za testiranje IMAS-a, koji je važna faza u nadležnosti ASELSANA-a, završena je integracija avio-paketa IMAS-a u prototip helikoptera S-70i koji se nalazi u kampusu ASELSAN Akyurt.
•U okviru projekta, model helikoptera S-70i kompanije Sikorsky bit će proizveden u Turskoj sa proizvodnim modelom pod licencom, a licenca za proizvodnju će zadovoljiti i buduće potrebe Turske. Kada se ASELSAN-ov Sistem za upravljanje misijama (IMAS), čiji softver i hardver je razvio ASELSAN kao nacionalni i originalni, integrira umjesto postojećeg sistema za upravljanje letenjem i helikopterom S-70i Black Hawk, helikoptera u njegova konačna konfiguracija nazivat će se T-70 Black Hawk.
•Proslava, kojoj su prisustvovali svi zaposlenici ASELSANA -a koji su doprinijeli završetku ove važne faze, održana je u prostorijama ASELSAN -a Akyurt uz učešće zamjenika generalnog direktora i šefa sektora MGEO -a Mustafe Kavala.
•U okviru projekta, takođe je završen sastanak za pregled priprema za testove na nivou platforme, koji je u nadležnosti Sikorskog. Planirano je da će kopnena ispitivanja biti završena, a prvi let će se obaviti nakon što odobrenje leta dobije Odbor za osiguranje kvaliteta Sikorsky (QAB), certifikacijsko tijelo projekta, u bliskoj budućnosti.
•T-70
U okviru programa, 109 pomoćnih helikoptera T70, koji će se razvijati počevši od helikoptera S70i Sikorsky Aircraft, pod glavnim izvođačem TAI i podizvođačima iz Sikorskyja, Aselsana, TEI-a, Alp Aviation-a, bit će proizvedeno u Turskoj pod licencom model za sljedećih 10 godina.


Image

I kada neki kažu da Turci i Ameri ne sarađuju, bliža im Rusija, ovo ono :D
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31170 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

deogest wrote: 02/10/2021 17:25
300 studenata, pa toliko ih studira i u Maleziji, kako te nije stid postavit clanak na ovo sto sam napisao. :lol:
https://www.akta.ba/vijesti/samir-vildi ... ama/134368 / https://www.senzor.ba/dr-samir-vildic-v ... ira-u-bih/ Čovjek se poslije 17 godina školovanja i rada u Turskoj vratio u BiH i pokrenuo biznis... Toliko o tvojoj tezi...
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#31171 Re: Republika Turska

Post by deogest »

Boze sacuvaj, pa imas nasih 50 ljudi u Bundestagu kroz sve godine. Imas ih i u New Yorku. Sad ti mogu nac lika koji zivi tamo. Ali nije to poenta. Govorim o vecini.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#31172 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 02/10/2021 17:27 •Pod vodstvom Predsjedništva obrambene industrije i glavnog izvođača TAI-a, Program helikoptera za pomoćne helikoptere T-70 zadovoljit će potrebe šest korisnika, a to su Komanda Kopnene vojske, Komanda zračnih snaga, Generalštab Žandarmerije, Specijalne snage Komanda, Generalna direkcija za bezbjednost i Generalna direkcija za šumarstvo. Uz IMAS (Integrirani modularni avionički sistem) avionski paket, ASELSAN također provodi aktivnosti razvoja, proizvodnje i integracije navigacijskih, komunikacijskih i sustava za elektroničko ratovanje koji će se koristiti u helikopterima.
•U tom kontekstu, završene su studije verifikacije hardvera, softvera i sistema novorazvijenog paketa avionike IMAS. Nakon sastanka za pregled priprema za testiranje IMAS-a, koji je važna faza u nadležnosti ASELSANA-a, završena je integracija avio-paketa IMAS-a u prototip helikoptera S-70i koji se nalazi u kampusu ASELSAN Akyurt.
•U okviru projekta, model helikoptera S-70i kompanije Sikorsky bit će proizveden u Turskoj sa proizvodnim modelom pod licencom, a licenca za proizvodnju će zadovoljiti i buduće potrebe Turske. Kada se ASELSAN-ov Sistem za upravljanje misijama (IMAS), čiji softver i hardver je razvio ASELSAN kao nacionalni i originalni, integrira umjesto postojećeg sistema za upravljanje letenjem i helikopterom S-70i Black Hawk, helikoptera u njegova konačna konfiguracija nazivat će se T-70 Black Hawk.
•Proslava, kojoj su prisustvovali svi zaposlenici ASELSANA -a koji su doprinijeli završetku ove važne faze, održana je u prostorijama ASELSAN -a Akyurt uz učešće zamjenika generalnog direktora i šefa sektora MGEO -a Mustafe Kavala.
•U okviru projekta, takođe je završen sastanak za pregled priprema za testove na nivou platforme, koji je u nadležnosti Sikorskog. Planirano je da će kopnena ispitivanja biti završena, a prvi let će se obaviti nakon što odobrenje leta dobije Odbor za osiguranje kvaliteta Sikorsky (QAB), certifikacijsko tijelo projekta, u bliskoj budućnosti.
•T-70
U okviru programa, 109 pomoćnih helikoptera T70, koji će se razvijati počevši od helikoptera S70i Sikorsky Aircraft, pod glavnim izvođačem TAI i podizvođačima iz Sikorskyja, Aselsana, TEI-a, Alp Aviation-a, bit će proizvedeno u Turskoj pod licencom model za sljedećih 10 godina.


Image

I kada neki kažu da Turci i Ameri ne sarađuju, bliža im Rusija, ovo ono :D
Znači, ipak se nije tolika sila da se može bez glavnog gazde, Amera :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#31173 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 02/10/2021 19:14
HarTar wrote: 02/10/2021 17:27 •Pod vodstvom Predsjedništva obrambene industrije i glavnog izvođača TAI-a, Program helikoptera za pomoćne helikoptere T-70 zadovoljit će potrebe šest korisnika, a to su Komanda Kopnene vojske, Komanda zračnih snaga, Generalštab Žandarmerije, Specijalne snage Komanda, Generalna direkcija za bezbjednost i Generalna direkcija za šumarstvo. Uz IMAS (Integrirani modularni avionički sistem) avionski paket, ASELSAN također provodi aktivnosti razvoja, proizvodnje i integracije navigacijskih, komunikacijskih i sustava za elektroničko ratovanje koji će se koristiti u helikopterima.
•U tom kontekstu, završene su studije verifikacije hardvera, softvera i sistema novorazvijenog paketa avionike IMAS. Nakon sastanka za pregled priprema za testiranje IMAS-a, koji je važna faza u nadležnosti ASELSANA-a, završena je integracija avio-paketa IMAS-a u prototip helikoptera S-70i koji se nalazi u kampusu ASELSAN Akyurt.
•U okviru projekta, model helikoptera S-70i kompanije Sikorsky bit će proizveden u Turskoj sa proizvodnim modelom pod licencom, a licenca za proizvodnju će zadovoljiti i buduće potrebe Turske. Kada se ASELSAN-ov Sistem za upravljanje misijama (IMAS), čiji softver i hardver je razvio ASELSAN kao nacionalni i originalni, integrira umjesto postojećeg sistema za upravljanje letenjem i helikopterom S-70i Black Hawk, helikoptera u njegova konačna konfiguracija nazivat će se T-70 Black Hawk.
•Proslava, kojoj su prisustvovali svi zaposlenici ASELSANA -a koji su doprinijeli završetku ove važne faze, održana je u prostorijama ASELSAN -a Akyurt uz učešće zamjenika generalnog direktora i šefa sektora MGEO -a Mustafe Kavala.
•U okviru projekta, takođe je završen sastanak za pregled priprema za testove na nivou platforme, koji je u nadležnosti Sikorskog. Planirano je da će kopnena ispitivanja biti završena, a prvi let će se obaviti nakon što odobrenje leta dobije Odbor za osiguranje kvaliteta Sikorsky (QAB), certifikacijsko tijelo projekta, u bliskoj budućnosti.
•T-70
U okviru programa, 109 pomoćnih helikoptera T70, koji će se razvijati počevši od helikoptera S70i Sikorsky Aircraft, pod glavnim izvođačem TAI i podizvođačima iz Sikorskyja, Aselsana, TEI-a, Alp Aviation-a, bit će proizvedeno u Turskoj pod licencom model za sljedećih 10 godina.


Image

I kada neki kažu da Turci i Ameri ne sarađuju, bliža im Rusija, ovo ono :D
Znači, ipak se nije tolika sila da se može bez glavnog gazde, Amera :lol:
Ja nikada nisam ni tvrdio da je Turska iznad Amerike u bilo čemu osim moralu....
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#31174 Re: Republika Turska

Post by parappa »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/minista ... /211005087

Da ne budu uvijek isti koji kace ovakve vijesti :bih: :thumbup:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#31175 Re: Republika Turska

Post by @mba »

deogest wrote: 02/10/2021 17:25
300 studenata, pa toliko ih studira i u Maleziji, kako te nije stid postavit clanak na ovo sto sam napisao. :lol:

sta je sa vojnim akademijama u turskoj gdje se skoluju dzaba?
Post Reply