Republika Turska

Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#35426 Re: Republika Turska

Post by Osmi Socrates »

Eto im baš treba jebeni Elon Musk da ih savjetuje. A pogotovo da ga tumači Hare the Sveznajući, koji tri čiste o ekonomiji nema.

That being said, situacija je komplicirana. :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#35427 Re: Republika Turska

Post by Osmi Socrates »

I kako se lako uzima mišljenje Svjetske Banke čim objave nešto što odgovara ovim vječitim teoretičarima zavjere.

A u svim drugim diskusijama ovih stručnjaka, Svjetska Banka je dio velike svjetske zavjere mračnih sila pod okriljem noći. Al' eto, samo ovaj put nije, jer se slaže sa Muskom i Erdom the stručnjakom za sve. :lol:

Eh ko vas ne zna.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35428 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

HarTar wrote: 01/12/2022 00:13
Bloo wrote: 01/12/2022 00:02

Ja tebe pitam da mi objasniš, na nivou laika, za šire narodne mase, a ne da mi postaš link.
Nejasna mi je veza.
Ukratko, veće kamate, pogoršana ekonomska aktivnost i na kraju recesija. Primjer, uzmem kredit po jednoj kamatnoj stopi i otvorim fabriku mlijeka. Počnem raditi solidno, ja zadovoljan da imam čak i tendenciju rasta proizvodnje
i onda odjednom povećaju mi se kamatne stope, a ja još uvijek moram platiti sirovine, radnike, režije, a povećanje kamata su mi dodatni troškovi. Šta mogu uraditi? Otpustiti dio radnika i smanjiti proizvodnju. Rezultat? Smanjena ekonomska aktivnost i tako puta hiljade i hiljade poslovnih ljudi, na kraju recesija....
I dalje mi je nejasno.
Jel ti govoris o niskoj nominalnoj ili realnoj kamatnoj stopi kada pricas o inflaciji?
Da li je turskoj i nominalna i realna kamatna stopa niska? Ili se pak misli na referentnu?
Mozes li mi objasniti kako trenutno snizavanje stope u Turskoj utjece na inflaciju? JEr Erdogan je prošle godine smanjio kamatne stope, a cijene robe su rasle i onda Turci imaju inflaciju i veće troškove života - kako to? Obicni ljudi koji nece dizati kredit za fabrike i ulaganja, nemaju nista od snizenja kamatnih stopa jer su pogodeni inflacijom i troškovima - zašto oni ne osjete dobrobiti te odluke? Jer ocito ti i Erdo drugacije vidite i razumijete vrijednost novca.
Da li se Ergoanova odluka odnosi i na mikrokreditne organizacije?
Pokusavam od tebe dobiti odgovor koji mogu procitati nekom ko uopste ne razumije kamate i ekonomiju. Ja ne engiram da je mozda Erdoganova ideja dobra ali mi je nejasna u svojoj neortodoksnosti i interesuje me njen efekat na zivot obicnog covjeka a ne privatnika sa fabrikom. Kako odluka Erdogana o smanjenju kamatne stope utjece na smanjenje troskova zivota i inflaciju?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35429 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

Populacija u Europi nece znacajno past, samo za milion i kusur, a u Kini ce pasti malo samo, za pola miliona izgleda. Tako po tom aspektu ne znam, nemam kristalnu kuglu da znam hocel bit recesije. Znam s padom populacije u Europi, Kini, Japanu, J. Koreji i jos nekim drzavama gdje je kupovna moc jaka ce doci do pada potrosnje, samim tim vjerovatno i proizvodnje, osim ako se neko cudo ne desi i Afrika postane finansijski jaca.

Opet u Americi, Kanadi, Australiji, UK i jos nekim drzavama gdje je jaka kupovna moc ce rast populacija. Ali kad krene padati populacija u prethodno navedenim drzavama doci ce do turbulencija znacajnih.

Primjerice Kini populacija treba da ide s 1,5 milijardi na 1 milijardu. Europi s 750 na 650 miliona. Latinskoj Americi treba da stagnira populacija, pa da pocne i tamo brzo da pada. To su jaka trzista sto se tice potrosnje.

Ali imamo vremena. Raspon od 77 godina. Dok svijet ce doseci tad populaciju od 10,5 milijardi stanovnika. Ali ce se tad naci u problemu sto se tice TFR-a. Biti ce svuda nizak, u plavo obojen tj ugrozen, nizi od potrebnog za reprodukciju i odrzavanje stabilne populacije.
MinistarKulture
Posts: 296
Joined: 29/06/2021 11:05
Location: K2

#35430 Re: Republika Turska

Post by MinistarKulture »

HarTar wrote: 30/11/2022 23:36
Point. wrote: 30/11/2022 22:48 Eno sad Elon jebeni Musk je i vrhunski ekonomista pa je njegovo mišljenje tapija. Nakon onog smiješnog mirovnog plana gdje je predlagao da se Ukrajina naguzu ruskim krvolocima, najbolje bi mu bilo da začepi gubicu i ne mješa se gdje mu nije mjesto. Lik iskače iz pašteta, samo što nije tvitao i rješenje za izraelsko-palestinsko pitanje
Da ima muda dao bi i prijedlog za riješenje izraelsko-palestinskog sukoba (okupacije), ali zna da bi mu tu bio kraj. Ali reći za najbogatijeg čovjeka na svijetu da nema pojma o ekonomiji je blago rečeno nonsens....
Nikad ne vjeruj milijarderima, tako ne treba vjerovati ni prevarantu Elonu Musku.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#35431 Re: Republika Turska

Post by Ommadawn »

@Bloo Ma jebo običnog čovjeka, neće ba on izvoziti u Bosnu ;-)
pajel
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35432 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@Bloo Ja sam prosječan čovjek, i gledam stvari koje osjetim na svom džepu. Ako sam.podigao 100 hiljada Eura i i moram vratiti 120, a onda mi iznenada preko noći neko podigne kamatnu stopu i ja moram vratiti 150 hiljada Eura umjesto 120, e to mene zanima, kao i većinu običnih ljudi, i to je udar na mene, a ne stručni termini koje ni ovi koji ih koriste u potpunosti ne razumiju. Erdogan to u potpunosti razumije i zato i smanjuje kamatne stope.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35434 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

HarTar wrote: 01/12/2022 10:24 @Bloo Ja sam prosječan čovjek, i gledam stvari koje osjetim na svom džepu. Ako sam.podigao 100 hiljada Eura i i moram vratiti 120, a onda mi iznenada preko noći neko podigne kamatnu stopu i ja moram vratiti 150 hiljada Eura umjesto 120, e to mene zanima, kao i većinu običnih ljudi, i to je udar na mene, a ne stručni termini koje ni ovi koji ih koriste u potpunosti ne razumiju. Erdogan to u potpunosti razumije i zato i smanjuje kamatne stope.
Znaci ti si prosjecan covjek koji uzima kredit za svoje potrebe? Ili za biznis ili?
Pa kako namjeravas da meni kao obicnoj covjecici objasnis zato je snizavanje kamatnih stopa dobro ako je inflacija svuda oko mene?
Ne interesuje mene da li Erdogan ili Musk ili neki ekonomista to razumije vec da li ti i ja to razumijemo a ne da samo imamo "ne podanički mentalitet koji samo klima glavom".
Kontas?
User avatar
doox
Posts: 885
Joined: 30/04/2010 08:35

#35435 Re: Republika Turska

Post by doox »

Image

Hartar je samo papagaj
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35436 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

@Bloo Jednostavno, zato što povećanje kamatnih stopa vodi recesiji. Inflacija će stati čim malo popusti ovo s.anje sa Ukrajinom. Meni kao pojedincu ako sam uzeo kredit za stan na primjer ne odgovara povećanje kamata jer razliku od sto maraka svakako osjetim. Reći ćeš a inflacija? Sve plaćaš skuplje. Pa, uzimat ću dvije umjesto 5 kg mesa i slično. A sada zamisli kako povećanje kamata utiče na bihnis....
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#35437 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 01/12/2022 10:24 @Bloo Ja sam prosječan čovjek, i gledam stvari koje osjetim na svom džepu. Ako sam.podigao 100 hiljada Eura i i moram vratiti 120, a onda mi iznenada preko noći neko podigne kamatnu stopu i ja moram vratiti 150 hiljada Eura umjesto 120, e to mene zanima, kao i većinu običnih ljudi, i to je udar na mene, a ne stručni termini koje ni ovi koji ih koriste u potpunosti ne razumiju. Erdogan to u potpunosti razumije i zato i smanjuje kamatne stope.
Prosječan čovjek ne može uzeti kredit od 100.000.

Zato ga više interesuje cijena kilograma piletine nego vraćanje 150 umjesto 120.000.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35438 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 01/12/2022 20:55
HarTar wrote: 01/12/2022 10:24 @Bloo Ja sam prosječan čovjek, i gledam stvari koje osjetim na svom džepu. Ako sam.podigao 100 hiljada Eura i i moram vratiti 120, a onda mi iznenada preko noći neko podigne kamatnu stopu i ja moram vratiti 150 hiljada Eura umjesto 120, e to mene zanima, kao i većinu običnih ljudi, i to je udar na mene, a ne stručni termini koje ni ovi koji ih koriste u potpunosti ne razumiju. Erdogan to u potpunosti razumije i zato i smanjuje kamatne stope.
Prosječan čovjek ne može uzeti kredit od 100.000.

Zato ga više interesuje cijena kilograma piletine nego vraćanje 150 umjesto 120.000.
Pusti te šuplje, danas ae bolje živi nego prije agresije na BiH. Znam mnoge koji prije rata nisu imali patosa u kući, a danas imaju kućetine, stanove i po nekoliko automobila. Kod nas se svi žale, a niko ne protestvuje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35439 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

HarTar wrote: 01/12/2022 20:47 @Bloo Jednostavno, zato što povećanje kamatnih stopa vodi recesiji. Inflacija će stati čim malo popusti ovo s.anje sa Ukrajinom. Meni kao pojedincu ako sam uzeo kredit za stan na primjer ne odgovara povećanje kamata jer razliku od sto maraka svakako osjetim. Reći ćeš a inflacija? Sve plaćaš skuplje. Pa, uzimat ću dvije umjesto 5 kg mesa i slično. A sada zamisli kako povećanje kamata utiče na bihnis....
Znaci prije ti je trebalo 5 KG mesa da prehranis porodicu od 4 clana, a sad ti treba 2 kile?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35440 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Bloo wrote: 01/12/2022 21:07
HarTar wrote: 01/12/2022 20:47 @Bloo Jednostavno, zato što povećanje kamatnih stopa vodi recesiji. Inflacija će stati čim malo popusti ovo s.anje sa Ukrajinom. Meni kao pojedincu ako sam uzeo kredit za stan na primjer ne odgovara povećanje kamata jer razliku od sto maraka svakako osjetim. Reći ćeš a inflacija? Sve plaćaš skuplje. Pa, uzimat ću dvije umjesto 5 kg mesa i slično. A sada zamisli kako povećanje kamata utiče na bihnis....
Znaci prije ti je trebalo 5 KG mesa da prehranis porodicu od 4 clana, a sad ti treba 2 kile?
Ne, nego da se mogu prilagiditi. Ako sam trošio na hranu 800 maraka, i dalje ću, ali ću se malo sustegnuti na nekim stvarima i bolje preraspodijeliti. Ali ako.plaćam dodatnih 100 maraka na kredit za stan, to je za 10 godina dodatnih 12 hiljada maraka troškova i te su pare bukvalno otete od mene.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35441 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

HarTar wrote: 01/12/2022 21:15
Bloo wrote: 01/12/2022 21:07

Znaci prije ti je trebalo 5 KG mesa da prehranis porodicu od 4 clana, a sad ti treba 2 kile?
Ne, nego da se mogu prilagiditi. Ako sam trošio na hranu 800 maraka, i dalje ću, ali ću se malo sustegnuti na nekim stvarima i bolje preraspodijeliti. Ali ako.plaćam dodatnih 100 maraka na kredit za stan, to je za 10 godina dodatnih 12 hiljada maraka troškova i te su pare bukvalno otete od mene.
Znaci ako porodici od 4 clana od kojih 2 clana rade i imaju prosjecnu platu od recimo 800 KM i trose na sindikalnu potrosacku korpu - 2.900,63 KM - gdje mislis sustegnuti se?

Odnosno tebi je OK da zbog inflacije skuplje placas nesto ako ce kamatne stope biti nize da bi neko mogao da kupi stan odnosno ono sto je Erdogan rekao je da se pobolja poslovanje i izvoz...a ti tamo sparas na mesu?
Gdje tu ti kao mali covjek koji se ne bavi izvozom ili ima neki posao upadas?

I dalje ne dobijam od tebe normalan odgovor.

Znaci obicni covjek.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35442 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Bloo wrote: 01/12/2022 21:30
HarTar wrote: 01/12/2022 21:15

Ne, nego da se mogu prilagiditi. Ako sam trošio na hranu 800 maraka, i dalje ću, ali ću se malo sustegnuti na nekim stvarima i bolje preraspodijeliti. Ali ako.plaćam dodatnih 100 maraka na kredit za stan, to je za 10 godina dodatnih 12 hiljada maraka troškova i te su pare bukvalno otete od mene.
Znaci ako porodici od 4 clana od kojih 2 clana rade i imaju prosjecnu platu od recimo 800 KM i trose na sindikalnu potrosacku korpu - 2.900,63 KM - gdje mislis sustegnuti se?

Odnosno tebi je OK da zbog inflacije skuplje placas nesto ako ce kamatne stope biti nize da bi neko mogao da kupi stan odnosno ono sto je Erdogan rekao je da se pobolja poslovanje i izvoz...a ti tamo sparas na mesu?
Gdje tu ti kao mali covjek koji se ne bavi izvozom ili ima neki posao upadas?

I dalje ne dobijam od tebe normalan odgovor.

Znaci obicni covjek.
Objasnio sam već, kupit ću manje mesa, mlijeka itd... Inflacija bude i prođe, to bar mi iz bivše Juge znamo. Recesija, to jeste uništena ekonomija se malo teže popravlja, a to Erdogan pokušava, da sačuva ekonomiju, to jeste proizvodnju. Istina je da ovo sa kamatama više odgovara biznisu nego malom čovjeku, ali imaju izbori iduće godine, pa neka ga skinu ako im ne odgovara njegova ekonomska politika. Što se nas tiče i inflacije, izgleda da nama nista ne smeta, ubismo se od protesta....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35443 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

:lol:
ne mogu više

bitno je da si ti meni objasnio uzrocno-posljedicne veze i nisi klimao glavom
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35444 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Klimali su Kinezi za vrijeme tzv. pandemije, pa ih i dan danas hvataju po ulicama i uzimaju analne briseve, vare im vrata po kućama da ne mogu izaći, drže zatvorene po fabrikama, oduzimaju nekakve socijalne bodove i kada odu u minus izgube kuću, mogućnost putovanja javnim.prevozom, zaposlenja itd... A klimali su....
Last edited by HarTar on 01/12/2022 22:57, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35445 Re: Republika Turska

Post by Bloo »

Ma bitno je da ti ne klimas, osim kako Sultan kaze :D
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#35446 Re: Republika Turska

Post by Point. »

Turska postaje, ako već nije, bolesno društvo. Mračnjak.
Maroko je u četvrtak pobijedio Kanadu sa 2:1 i plasirao se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Poveli su Marokanci golom Haima Ziyecha već u četvrtoj minuti nakon velike greške kanadskog golmana Milana Borjana. Bio je to jako brz gol ofanzivca Chelseaja, no daleko od najbržeg u takmičenju otkako je Svjetskog prvenstva.

Spomenuti komentator Alper Bakircigil je podsjetio turske gledatelje da je Hakan Šukur autor najbržeg gola u historiji svjetskih prvenstava, a to se ispostavilo nedopustivom pogreškom u očima turskih lidera.

Hakan Sükür nekoć je bio omiljeni nogometaš u Turskoj. To više nije tako, a isticanje bivšeg narodnog heroja može imati posljedice. Već na poluvremenu je Bakircigil smijenjen, a u drugom poluvremenu utakmicu je prenosio njegov kolega.

"Dobio sam otkaz na TRT-u, gdje sam godinama ponosno radio, nakon događaja koji se odigrao danas", objavio je voditelj na Twitteru.

Razlog otpuštanja nije to što je turski komentator rekao nešto pogrešno u činjeničnom stanju. Šukur je doista postigao najbrži gol na Mundijalu 2002. godine, kada je mrežu rivala zatresao u 11. sekundi. Pomogao je Turskoj da osvoji treće mjesto, ali to su ipak samo neka davna vremena.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24407
Joined: 08/09/2005 20:08

#35447 Re: Republika Turska

Post by Haris.ba »

Ja ne znam je li ova vijest tacna o Sukuru.

Pricao sam sa Turcinom koji je dosao ovdje po naredbi firme. Neka gornja turska klasa.

Postoji strah da otvoreno prica o turskoj ekonomiji. Tek kad se bas dobro sprijateljis, onda prica - ali opet dvosmisleno. Ko ono - da uvijek ima odstupnicu.

Mi kao drustvo svo zaboravili te stege. Mi haman da i nemamo granica.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#35448 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Modernizacija
-ZMA-15, koji se nalaze na inventaru Komande kopnenih snaga, povećavaju svoju vatrenu moć, sposobnost preživljavanja i sposobnosti svjesnosti situacije uz saradnju FNSS-a i Aselsan-a pod vodstvom Predsjedništva odbrambene industrije.
U okviru projekta, bit će ukupno modernizovano 134 oklopna vozila.
Naravno nakon ovog projekta Turska možda pokrene novi projekat modernizacija ZMA, a možda i nema potrebe jer će Turska do 2025. godine u inventar uvesti preko 10 novih vrsta oklopnih vozila.


kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#35449 Re: Republika Turska

Post by kox »

Point. wrote: 02/12/2022 11:17 Turska postaje, ako već nije, bolesno društvo. Mračnjak.
Maroko je u četvrtak pobijedio Kanadu sa 2:1 i plasirao se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Poveli su Marokanci golom Haima Ziyecha već u četvrtoj minuti nakon velike greške kanadskog golmana Milana Borjana. Bio je to jako brz gol ofanzivca Chelseaja, no daleko od najbržeg u takmičenju otkako je Svjetskog prvenstva.

Spomenuti komentator Alper Bakircigil je podsjetio turske gledatelje da je Hakan Šukur autor najbržeg gola u historiji svjetskih prvenstava, a to se ispostavilo nedopustivom pogreškom u očima turskih lidera.

Hakan Sükür nekoć je bio omiljeni nogometaš u Turskoj. To više nije tako, a isticanje bivšeg narodnog heroja može imati posljedice. Već na poluvremenu je Bakircigil smijenjen, a u drugom poluvremenu utakmicu je prenosio njegov kolega.

"Dobio sam otkaz na TRT-u, gdje sam godinama ponosno radio, nakon događaja koji se odigrao danas", objavio je voditelj na Twitteru.

Razlog otpuštanja nije to što je turski komentator rekao nešto pogrešno u činjeničnom stanju. Šukur je doista postigao najbrži gol na Mundijalu 2002. godine, kada je mrežu rivala zatresao u 11. sekundi. Pomogao je Turskoj da osvoji treće mjesto, ali to su ipak samo neka davna vremena.
Kakvo ludilo.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#35450 Re: Republika Turska

Post by HelaS »

Point. wrote: 02/12/2022 11:17 Turska postaje, ako već nije, bolesno društvo. Mračnjak.
Image
Image

Treba ga još u zatvor smjestiti, pa nek' tamo provocira i igra se demokratije, pa jel' :zzzz:
Post Reply