Republika Turska

Bossona
Posts: 5142
Joined: 21/12/2020 03:28

#32526 Re: Republika Turska

Post by Bossona »

Sarajmen wrote: 23/01/2022 20:07 Evo u tom smislu blic analize ovog pokušaja organizovanja trilateralnog sastanka, nije sveto slovo al' zauhar je da se bolje razumijemo.

''Eliminacija SAD i njenog utjecaja u rješavanju situacije u BiH
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je: „Sudbina BiH je u dijalogu domaćih političara u konstelaciji Erdogan, Vučić i Milanović“. Tu se podrazumijeva neizrečeni dodatak u izjavi „u sadejstvu sa Rusijom“. Dodik je podržao inicijativu turskog i srbijanskoga predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i Aleksandra Vučića, koju je ranije iznio i hrvatski predsjednik Zoran Milanović, da oni posreduju u dogovoru o rješavanju postojeće situacije u BiH između Bošnjaka, Srba i Hrvata. Dodik smatra, da bilo čije drugo miješanje u događanja u BiH neće donijeti ništa dobro.

Analitičari smatraju, da je inicijativa da situaciju u Bosni i Hercegovini rješavaju Srbija, Hrvatska i Turska u sadejstvu sa Rusijom pokušaj eliminiranja utjecaja SAD-a kao ključne zemlje za osiguranje mira i stabilnost u Bosni i Hercegovini i regionu. Radi se o perfidnom pokušaju institucionalnog uvođenja Rusije i Turske na velika vrata u Bosnu i Hercegovinu i region. Turska je članica Vijeća za implementaciju mira (PIC) i svoje aktivnosti bi trebala koordinirati sa članicama PIC-a. Bez te koordinacije Turska rizikuje da bude uvučena u vrlo opasne akcije prekrajanja granica na Balkanu. Namjere iz inicijative su odmah osujećene, ali stratešku grešku je napravio predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović, koji se nedavno sastao sa premijerom Hrvatske Andrejom Plenkovićem (HDZ) i time ga legitimirao kao aktera za rješavanje situacije u BiH. Šta bi se desilo kada bi se Bosna i Hercegovina uključila u rješavanje pitanja donošenja izbornog zakona u Hrvatskoj kao što se Hrvatska aktivo uključila u donošenje izbornog zakona u BiH i alarmirala EU i međunarodnu zajednicu u vezi tog tipičnog unutrašnjopolitičkog pitanja BiH.
Upravo se radi o smišljnom planu dva neprijatlja i izdajnika Bakira koji je glup i izgubljen zalutao u politiku kao i otac mu, pa je pristao na podvalu razbijača BiH koji žele uvlačenjem Turske istisnuti Amerika i uvuć Rusiju.

Šta reći za bolesnog egosujtenog diktatora Erdogana koji uskračuje slobodu govora novinara, obračunava hašenjem i progonom političkih neistomišljnika. On hapsi građane i zatvara zato što javno kažu istinitu anegdotu u kojoj se prepoznao :mrgreen:

"Kada se vo popne do palače, on ne postane kralj, ali palača postane štala", napisala je Sedef Kabas.
Turska novinarka zatvorena zbog vrijeđanja Erdogana

Image

Sedef Kabas ostat će u zatvoru do suđenja, odlučeno je (Reuters)

23 Jan 2022
Turski sud danas je odlučio da se poznata novinarka Sedef Kabas zatvori do suđenja, zbog optužbi za vrijeđanje predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, na osnovu zakona prema kojem su procesuirani deseci hiljada ljudi.

Policija je pritvorila Kabas u subotu rano ujutro i odvela je u glavnu policijsku stanicu u Istanbulu, nakon čega je izvedena pred sud, koji je donio odluku o hapšenju.

Navodnu uvredu je Kabas iznijela na opozicionim televizijskim kanalima i na svom računu na Twitteru, što je izazvalo osude vladinih zvaničnika.

„Kada se vo popne do palače, on ne postane kralj, ali palača postane štala“, napisala je.

‘Dobit će šta je zaslužila’
Fahrettin Altun, šef komunikacija Turske, osudio je izjavu.

„Čast predsjedničkog ureda je čast naše države. Osuđujem vulgarne uvrede upućene našem predsjedniku i njegovom uredu“, napisao je Altun na Twitteru.

Abdulhamit Gul, ministar pravde Turske, napisao je da će Kabas „dobiti šta je zaslužila“ za svoje „nepravedne“ riječi.

Novinarkin advokat Ugur Payrat rekao je da će u ponedjejlak uložiti žalbu na „nezakonitu“ odluku.

„Nadamo se da će se Turska uskoro vratiti vladavini prava“, rekao je.

Za vrijeđanje predsjednika u Turskoj zakon predviđa zatvorsku kaznu od jedne do četiri godine.
https://balkans.aljazeera.net/news/worl ... QrBZvjPf04

Prisjetio se da je prije pet godina Amerikanka privedena jer je pokazala srednji prst političkom debilu Bakiru Izetbegoviću

25.08.2017.


Američka državljanka i njen prijatelj iz Sarajeva jučer su privedeni na saslušanje u Policijsku upravu Centar zato što je ona iz automobila pokazala srednji prst prema pratnji Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH i predsjednika SDA.


Kako javlja Dnevni avaz, Incident se dogodio u ulici Koševo, kada su Amerikanka i njen prijatelj krenuli na Bjelašnicu na izlet. U drugoj traci nalazili su se automobili iz Izetbegovićeve pratnje. U automobilu je bio i Izetbegović.

Kako je jedan od ljudi iz Izetbegovićeve pratnje ispričao policajcima, upravo je Izetbegović, nakon što su ga ostavili u zgradi Predsjedništva BiH, od njih tražio da pozovu policiju i zaustave automobil iz kojeg mu je djevojka pokazala srednji prst.
:lol: :lol: :mrgreen:


"Spustila je prozor i pokazala prst. Nije bilo nikakve zle namjere, nije ih napala, nije ih gađala kamenom, niti išta slično. Smijali smo se. Ipak sam joj rekao da to ne radi, nema potrebe. Rekao sam joj da je možda neko od naših političara i bio sam u pravu", rekao je za Dnevni avaz Amerikankin prijatelj dok je ona saslušavana u Policijskoj upravi Marijin Dvoru.

Kada su se spustili i krenuli prema FIS-u, tjelohranitelji su ih presreli i blokirali im prolaz. Onda su pozvali policiju i došle su dvije patrole. Ispred zgrade Kantona Sarajevo bilo je nekoliko policijskih službenika, tjelohranitelji, djevojka i njen prijatelj. A nakon službene zabilješke, policajci su djevojku i njenog prijatelja odvezli u policijsku stanicu.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova KS kazali su da su jučer u 11:55 sati policijski službenici II PU državljanki SAD-a L. F. P., rođenoj 1991. godine, nastanjenoj u SAD-u, izdali prekršajni nalog zbog drskog ponašanja, koji je prihvatila. O pomenutom događaju je upoznat sudija Općinskog suda u Sarajevu.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/amerika ... /170825066
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32527 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

APLIKACIJA ZA STIPENDIJE U TURSKOJ.

Od 10. Januara do 20. Februara 2022. godine traju aplikacije za stipendije u Turskoj. Program obuhvata diplomske, magistarske i doktorske studije.
Aplikacija se nalazi na linku ispod.

https://turkiyeburslari.gov.tr


Image
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#32528 Re: Republika Turska

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 06/09/2022 08:34, edited 1 time in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32529 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Nespin wrote: 23/01/2022 23:22 https://ba.n1info.com/vijesti/turski-no ... m-zemljom/

Što bi rek'o naš Bokir: "Ja, i??" :oops: :oops: :oops:
Baš sam iznenađen da je ovaj novinar iz Amerike :lol: Kada su USA tolike demokrate zašto proganjaju Assangea?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32530 Re: Republika Turska

Post by Sanjarko »

HarTar wrote: 23/01/2022 23:31
Nespin wrote: 23/01/2022 23:22 https://ba.n1info.com/vijesti/turski-no ... m-zemljom/

Što bi rek'o naš Bokir: "Ja, i??" :oops: :oops: :oops:
Baš sam iznenađen da je ovaj novinar iz Amerike :lol: Kada su USA tolike demokrate zašto proganjaju Assangea?
Zboravio si jos nekog.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32531 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Sanjarko wrote: 24/01/2022 11:51
HarTar wrote: 23/01/2022 23:31

Baš sam iznenađen da je ovaj novinar iz Amerike :lol: Kada su USA tolike demokrate zašto proganjaju Assangea?
Zboravio si jos nekog.
Ah, da, u pravu si, Gulena :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32532 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 23/01/2022 23:31
Nespin wrote: 23/01/2022 23:22 https://ba.n1info.com/vijesti/turski-no ... m-zemljom/

Što bi rek'o naš Bokir: "Ja, i??" :oops: :oops: :oops:
Baš sam iznenađen da je ovaj novinar iz Amerike :lol: Kada su USA tolike demokrate zašto proganjaju Assangea?
Zato što je objavio povjerljive dokumente. Čak ne ni zbog samih sadržaja objavljenih dokumenata, nego zbog toga što je hakovao zaštićene kanale komunikacije i arhive i tako do tih dokumenata došao. Ne zato što je rekao "predsjednik je idiot".

Ne branim ja SAD, samo Assange, Snowden i slični nisu proganjani zbog kritike i vrijeđanja institucija, nego zbog objavljivanja tajni. Ja njima dvojici na tome čestitam, ali ni jedna država to neće pustiti bez reakcije. Nema to veze sa demokratijom.

Kako se sa tim može uporediti uhapšena novinarka i ono šta je ona rekla?

Znaš i ti da ne može, ali kada si već krenuo, gurat ćeš do kraja, sramota te priznati grešku :wink:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32533 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 11:55
Sanjarko wrote: 24/01/2022 11:51

Zboravio si jos nekog.
Ah, da, u pravu si, Gulena :mrgreen:
Zašto bi SAD proganjao Gulena?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32534 Re: Republika Turska

Post by Truba »

Monetarno nesuverena RH plaća kamatu oko 1%, a suverena Turska +20%.

jel ovo istina?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32535 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:07
HarTar wrote: 23/01/2022 23:31

Baš sam iznenađen da je ovaj novinar iz Amerike :lol: Kada su USA tolike demokrate zašto proganjaju Assangea?
Zato što je objavio povjerljive dokumente. Čak ne ni zbog samih sadržaja objavljenih dokumenata, nego zbog toga što je hakovao zaštićene kanale komunikacije i arhive i tako do tih dokumenata došao. Ne zato što je rekao "predsjednik je idiot".

Ne branim ja SAD, samo Assange, Snowden i slični nisu proganjani zbog kritike i vrijeđanja institucija, nego zbog objavljivanja tajni. Ja njima dvojici na tome čestitam, ali ni jedna država to neće pustiti bez reakcije. Nema to veze sa demokratijom.

Kako se sa tim može uporediti uhapšena novinarka i ono šta je ona rekla?

Znaš i ti da ne može, ali kada si već krenuo, gurat ćeš do kraja, sramota te priznati grešku :wink:
Eto da si sve u pravu, ali odgovori mi zašto Australija ne brani svog državljanina?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32536 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:10
HarTar wrote: 24/01/2022 11:55

Ah, da, u pravu si, Gulena :mrgreen:
Zašto bi SAD proganjao Gulena?
Nije niko ni rekao da ga treba da proganja, nego su svi ovi kvazi demokratski pobornici od Gulena do Hakana Šukura, te ovog novinara u Americi. Zašto nisu u Finskoj ili Irskoj na primjer?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32537 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 12:31
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:07

Zato što je objavio povjerljive dokumente. Čak ne ni zbog samih sadržaja objavljenih dokumenata, nego zbog toga što je hakovao zaštićene kanale komunikacije i arhive i tako do tih dokumenata došao. Ne zato što je rekao "predsjednik je idiot".

Ne branim ja SAD, samo Assange, Snowden i slični nisu proganjani zbog kritike i vrijeđanja institucija, nego zbog objavljivanja tajni. Ja njima dvojici na tome čestitam, ali ni jedna država to neće pustiti bez reakcije. Nema to veze sa demokratijom.

Kako se sa tim može uporediti uhapšena novinarka i ono šta je ona rekla?

Znaš i ti da ne može, ali kada si već krenuo, gurat ćeš do kraja, sramota te priznati grešku :wink:
Eto da si sve u pravu, ali odgovori mi zašto Australija ne brani svog državljanina?
Ne znam. A zašto bi ga branila? Sam je krao dokumente, neka se sam brani. Ako ga Australija brani, onda je ona ta koja je naredila da on to radi, možda zato?

Ili je SAD naprosto prejak i Australija ne smije.

Ne znam, pitaj Australiju.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32538 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 12:33
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:10

Zašto bi SAD proganjao Gulena?
Nije niko ni rekao da ga treba da proganja, nego su svi ovi kvazi demokratski pobornici od Gulena do Hakana Šukura, te ovog novinara u Americi. Zašto nisu u Finskoj ili Irskoj na primjer?
Možda iz istog razloga iz kojeg i Finci i Irci idu u SAD?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32539 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:36
HarTar wrote: 24/01/2022 12:33

Nije niko ni rekao da ga treba da proganja, nego su svi ovi kvazi demokratski pobornici od Gulena do Hakana Šukura, te ovog novinara u Americi. Zašto nisu u Finskoj ili Irskoj na primjer?
Možda iz istog razloga iz kojeg i Finci i Irci idu u SAD?
Ili ih Ameri finansiraju, trećeg nema....
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32540 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 12:39
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:36

Možda iz istog razloga iz kojeg i Finci i Irci idu u SAD?
Ili ih Ameri finansiraju, trećeg nema....
Pa, prestanete hapsiti novinare i Ameri bacili novac, propadne im plan i ulaganje :lol:

Nešto ne vjerujem da je toj novinarki toliko plaćeno da joj se isplati dugogodišnja robija i sve šta ona nosi pored izgubljenih godina.
Last edited by Hakiz on 24/01/2022 12:45, edited 1 time in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32541 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:35
HarTar wrote: 24/01/2022 12:31

Eto da si sve u pravu, ali odgovori mi zašto Australija ne brani svog državljanina?
Ne znam. A zašto bi ga branila? Sam je krao dokumente, neka se sam brani. Ako ga Australija brani, onda je ona ta koja je naredila da on to radi, možda zato?

Ili je SAD naprosto prejak i Australija ne smije.

Ne znam, pitaj Australiju.
Zanimljivo, Amerikanka zgazi momka u Britaniji i nikome ništa, jednostavno ode u Ameriku. Normalno da ne smiju od Amerike, jači tlači, nema tu nikakve demokratije ni ljudskih prava...
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#32542 Re: Republika Turska

Post by @mba »

nacin kako jedan turcin, kinez ili neko u africi il rusiji se shvaca demokratiju je razlicit naspram jednog njemca ili holandjanina, tako i u samoj EU imas razlika u shvacanju i zivljenju demokratije, to nikad nece i ne moze biti isto!
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32543 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 12:42
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:35

Ne znam. A zašto bi ga branila? Sam je krao dokumente, neka se sam brani. Ako ga Australija brani, onda je ona ta koja je naredila da on to radi, možda zato?

Ili je SAD naprosto prejak i Australija ne smije.

Ne znam, pitaj Australiju.
Zanimljivo, Amerikanka zgazi momka u Britaniji i nikome ništa, jednostavno ode u Ameriku. Normalno da ne smiju od Amerike, jači tlači, nema tu nikakve demokratije ni ljudskih prava...
Koliko Amera leži dugogodišnje doživotne robije po svijetu za razne stvari? Azija, Centralna i Južna Amerika za drogu na primjer.

Nije da baš Ameri svoje državljane spasavaju od kazni u drugim državama. Zavisi i o kojim državama je riječ, doduše.
Last edited by Hakiz on 24/01/2022 12:52, edited 1 time in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32544 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:41
HarTar wrote: 24/01/2022 12:39

Ili ih Ameri finansiraju, trećeg nema....
Pa, prestanete hapsiti novinare i Ameri bacili novac, propadne im plan i ulaganje :lol:
Ja nikada niam napisao da je Erdoğan demokratskih manira, čovjek je autokrata, nema dvojbe, žao mi je ove novinarke, treba je pustiti iz zatvora, a Erdoğan podiči ličnu tužbu za uvedu. Nego da se vratim na Ameriku i Hakana Šukura na primjer, čovjek izjavi da mu je oduzeta sva imovina i da nema para, ode u Ameriku i otvori pekaru?! Od kojih para ako su oduzete? Onda shvate da je preofirno, pa mu fol propadne pekara, postane taksista, ma ko saFunica... I Ameri su providni nekada, ali baš... Da skratim, kada je zapad toliko demokratski, reci onda nešto protiv Izraela? Možeš, ali si završio karijeru...
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32545 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:49
HarTar wrote: 24/01/2022 12:42

Zanimljivo, Amerikanka zgazi momka u Britaniji i nikome ništa, jednostavno ode u Ameriku. Normalno da ne smiju od Amerike, jači tlači, nema tu nikakve demokratije ni ljudskih prava...
Koliko Amera leži dugogodišnje doživotne robije po svijetu za razne stvari? Azija, Centralna i Južna Amerika za drogu na primjer.
Ne znam, ali vjerujem da je neznatan broj... Ne volim googlati preko mobitela, nervira me to...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32546 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 12:49
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:41

Pa, prestanete hapsiti novinare i Ameri bacili novac, propadne im plan i ulaganje :lol:
Ja nikada niam napisao da je Erdoğan demokratskih manira, čovjek je autokrata, nema dvojbe, žao mi je ove novinarke, treba je pustiti iz zatvora, a Erdoğan podiči ličnu tužbu za uvedu. Nego da se vratim na Ameriku i Hakana Šukura na primjer, čovjek izjavi da mu je oduzeta sva imovina i da nema para, ode u Ameriku i otvori pekaru?! Od kojih para ako su oduzete? Onda shvate da je preofirno, pa mu fol propadne pekara, postane taksista, ma ko saFunica... I Ameri su providni nekada, ali baš... Da skratim, kada je zapad toliko demokratski, reci onda nešto protiv Izraela? Možeš, ali si završio karijeru...
Protiv Izraela se govori. Doduše više u Evropi nego u SAD.

Nisam ja veliki ljubitelj SAD, nisu oni cvijeće.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#32547 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 24/01/2022 12:57
HarTar wrote: 24/01/2022 12:49

Ja nikada niam napisao da je Erdoğan demokratskih manira, čovjek je autokrata, nema dvojbe, žao mi je ove novinarke, treba je pustiti iz zatvora, a Erdoğan podiči ličnu tužbu za uvedu. Nego da se vratim na Ameriku i Hakana Šukura na primjer, čovjek izjavi da mu je oduzeta sva imovina i da nema para, ode u Ameriku i otvori pekaru?! Od kojih para ako su oduzete? Onda shvate da je preofirno, pa mu fol propadne pekara, postane taksista, ma ko saFunica... I Ameri su providni nekada, ali baš... Da skratim, kada je zapad toliko demokratski, reci onda nešto protiv Izraela? Možeš, ali si završio karijeru...
Protiv Izraela se govori. Doduše više u Evropi nego u SAD.

Nisam ja veliki ljubitelj SAD, nisu oni cvijeće.
SAD su obične siledžije. Šta su samo uradili jednoj Francuskoj. Francuzi dogovorili sa Australijom izvoz podmornica i ratnih brodova po cijeni od više milijardi Dolara, Ameri jednostavno odu u Australiju i kažu prekinite dogovor sa Francuskom, morate kupiti od nas oružje i to je to. Australija uradi tako, Francuzi popuše foru, malo se ljute i inate i nikome ništa... Obično siledžijsko ponašanje, kako u politici, tako i u ekonomiji...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32548 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 24/01/2022 13:06
Hakiz wrote: 24/01/2022 12:57

Protiv Izraela se govori. Doduše više u Evropi nego u SAD.

Nisam ja veliki ljubitelj SAD, nisu oni cvijeće.
SAD su obične siledžije. Šta su samo uradili jednoj Francuskoj. Francuzi dogovorili sa Australijom izvoz podmornica i ratnih brodova po cijeni od više milijardi Dolara, Ameri jednostavno odu u Australiju i kažu prekinite dogovor sa Francuskom, morate kupiti od nas oružje i to je to. Australija uradi tako, Francuzi popuše foru, malo se ljute i inate i nikome ništa... Obično siledžijsko ponašanje, kako u politici, tako i u ekonomiji...
Ne možeš jedno zlo pravdati time što je neko drugi zao, ili i gori.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#32549 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Zlonamjerni bi rekli da to nije slučajno :wink:
Post Reply