Republika Turska

Lopez1981
Posts: 1015
Joined: 19/07/2016 22:27

#28501 Re: Republika Turska

Post by Lopez1981 »

I ti druze ne znas kud udaras :-)

Neki dan kad je bila ona prica oko Srbije i kupovanje dronova iz Turske, koliko se sjecam onda si dramio i pisao da ko god spomene neko Turski oruzje na ovoj temi da mu se zalijepi to.

Sad gle cuda, ta Turska zeli ovdje otvoriti 2 fabrike namjenske industrije zaposliti par stotina ljudi sad opet ne valja jer sto ce nam stvari sa kojim se ubijaju ljudi :run:
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#28502 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Lopez1981 wrote: 24/01/2021 21:41 Pusti mi tu pricu covjece, bili smo kurbani jednom vise nikad neka svi to dobro znaju, a posto imamo nakaradno uredjenu drzavu dok se komsije naoruzavaju do zuba a u nas blokiraju bilo kakve nabavke jedini garant da necemo biti klani na kucnim pragovima je nasa namjenska industrija.

Rat ne pocinje kad su strane podjednako jake, rat pocinje kad jedna strana namirise krv i lagan plijen. Sto stade rat 1995, pa jer smo na terenu imali koliko toliko naoruzanu vojsku. Ili sto Sidran rece, rat je poceo 1995 i brzo se zavrsio, a do tad je bio lov na Bosnjake.


to i jest jedan veliki problem koji bosnjaci imaji „iscekvanje da neko drugi nase probleme rijesva“ umjesto da sami pokrenemo i ulazemo u NI, cinjenica jest da mi to nismo u stanju ili necemo ili smo polijeni kao nacija, a to ce nas skupo kostati!
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#28503 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Lopez1981 wrote: 25/01/2021 07:25 I ti druze ne znas kud udaras :-)

Neki dan kad je bila ona prica oko Srbije i kupovanje dronova iz Turske, koliko se sjecam onda si dramio i pisao da ko god spomene neko Turski oruzje na ovoj temi da mu se zalijepi to.

Sad gle cuda, ta Turska zeli ovdje otvoriti 2 fabrike namjenske industrije zaposliti par stotina ljudi sad opet ne valja jer sto ce nam stvari sa kojim se ubijaju ljudi :run:
Nisi ti to dobro razumio prijatelju.

Što se tiče Turske prodaje oružja Srbiji, govorio sam da mi nije jasno kako neko može toliko voljeti državu koja oružje prodaje Srbiji, dakle državi koja nam je katil. Koja bi to oružije sutra mogla lako upotrijebiti protiv nas.

To znači da je njima samo do love, što nije problem, ali znači i to da forumaše na ovoj temi vole mnogo manje nego što forumaši volje njih. Da ih vole ne bi prodavalo onima koji sutra te forumaše mogu u jadu zabaviti.

Turska radi pametnu stvar, i ja da imam uslove naveo bih dvije države da zarate ili barem iskorstio one će zaratit ii bez mog uticaja, pa objema prodavao oružje, tako bi najviše zarađivao. A i širio svoj uticaj u objema, ko zna sutra ili jedna od njih ili obje bez mene ne bi mogle ništa.

Ali bi mi bilo smiješno da me u bilo kojoj od te dvije države zbog toga vole. Kako me u bilo kojoj mogu voljeti kada pomažem i nihovom neprijatelju?
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#28504 Re: Republika Turska

Post by @mba »

pa nisu ni turci bas tolike budale, pa ne radi se samo o bosnjanima, i albanci su tu, sta mislis da ce TR tek tako prodati!
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#28505 Re: Republika Turska

Post by Guadalajara »

Hakiz wrote: 24/01/2021 23:26 Ja ne predlažem ništa, samo kažem da namjenska industrija nije najvažnija, hrana je ako ne važnija onda jednako važna. A naći će se i još poneka.

Ali dobro, ako je bolje da imamo dovoljno tenkova a da pravimo humanitarne akcije za liječenje bolesne djece jer nemamo dostupno zdravstvo, otišle pare na tenkove, neka nam takva država i bude. Meni svejedno.
Glavna i jedina i najveca tvornica topova, haubica, minobacača, višecijevnih lansera na prostoru bivše Jugoslavije, pored vojnog programa imala je i proizvodnju traktora-gusjeničara. (Danas proizvode teške auto dizalice, između ostalog i za Njemačku vojsku) Tako da se namjenska industrija ne može posmatrati kao nekakva samostalna grana industrije već kao plafon-vrh ukupnih industrijskih i naučnih kapaciteta jedne države i naroda. Paralelno sa razvojem namjenske industrije bitna je i samostalnost u prehrambenoj/poljoprivrednoj/energetskoj industriji i transportnoj infrastrukturi.

U proizvodnji baruta, eksploziva i raketnih goriva najbitnije su rafinerije/koksare i azotare. A vecina azotara ne proizvodi za namjensku industriju, vec za poljoprivredu vještačka gnojiva na bazi amonijum-nitrata.

U proizvodnji artiljerijske municije i naoružanje najbitnije su čeličane i valjaonice a i one primarno proizvode za građevinsku industriju...

Itd...itd...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#28506 Re: Republika Turska

Post by Guadalajara »

Toliko stručnjaka za vojnu industriju a nigdje ih na onoj našoj glavnoj temi :mrgreen: :lol:
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#28507 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Guadalajara wrote: 26/01/2021 16:07
Hakiz wrote: 24/01/2021 23:26 Ja ne predlažem ništa, samo kažem da namjenska industrija nije najvažnija, hrana je ako ne važnija onda jednako važna. A naći će se i još poneka.

Ali dobro, ako je bolje da imamo dovoljno tenkova a da pravimo humanitarne akcije za liječenje bolesne djece jer nemamo dostupno zdravstvo, otišle pare na tenkove, neka nam takva država i bude. Meni svejedno.
Glavna i jedina i najveca tvornica topova, haubica, minobacača, višecijevnih lansera na prostoru bivše Jugoslavije, pored vojnog programa imala je i proizvodnju traktora-gusjeničara. (Danas proizvode teške auto dizalice, između ostalog i za Njemačku vojsku) Tako da se namjenska industrija ne može posmatrati kao nekakva samostalna grana industrije već kao plafon-vrh ukupnih industrijskih i naučnih kapaciteta jedne države i naroda. Paralelno sa razvojem namjenske industrije bitna je i samostalnost u prehrambenoj/poljoprivrednoj/energetskoj industriji i transportnoj infrastrukturi.

U proizvodnji baruta, eksploziva i raketnih goriva najbitnije su rafinerije/koksare i azotare. A vecina azotara ne proizvodi za namjensku industriju, vec za poljoprivredu vještačka gnojiva na bazi amonijum-nitrata.

U proizvodnji artiljerijske municije i naoružanje najbitnije su čeličane i valjaonice a i one primarno proizvode za građevinsku industriju...

Itd...itd...

Stoji :thumbup:

A zamisli da pokrenemo proizvodnju domaćeg automobila, pa još i hibridnog/električnog. Ali za to neće niko investirati jer ulaganje u namjensku industriju pored svega šta si nabrojao je i širenje uticaja ulagača, stavljanje države u koju se ulaže u vojnu, pa onda i drugu zavisnost od ulagača.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#28508 Re: Republika Turska

Post by @mba »

Guadalajara wrote: 26/01/2021 16:09 Toliko stručnjaka za vojnu industriju a nigdje ih na onoj našoj glavnoj temi :mrgreen: :lol:
kojoj :shock:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28509 Re: Republika Turska

Post by JohnnyS »

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2251745

Kad će sultan fermanom imenovati predsjednika udruženja ribara ili skupljača markica?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28510 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Najdirektnija optužba do sad - turski ministar unutarnjih poslova poručio: "SAD je stajao iza pokušaja državnog udara u Turskoj"

- američki State Department oštro odbacuje optužbe


Turski ministar unutarnjih poslova, Suleyman Soylu (na slici gore), direktno je optužio SAD za orkestriranje pokušaja državnog udara u Turskoj 2016. godine. Podsjetimo, ovo je nešto o čemu se sad već godinama spekulira u Turskoj, dužnosnici su u više navrata insinuirali da je Obamina administracija (u kojoj je aktualni američki predsjednik Joe Biden bio potpredsjednik) stajala iza pokreta FETO klerika Fetullaha Gulena (koji već niz godina živi u SAD-u) kojeg se pak optužuje da je aktivirao pokušaj svrgavanja Erdogana s vlasti.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28511 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

🇹🇷 REPUBLIKA TURSKA NAPRAVILA NASELJE U ALBANIJI 🇦🇱

Stanovnici grada Drač (Dures) koji su ostali bez krova nad glavom u zemljotresu u Albaniji, prije godinu dana, uskoro će useliti u svoje nove domove. Kao što je i obećao, halifa Erdoğan je za stradale sagradio 500 stambenih jedinica. :thumbup: Image
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28512 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Đe si, Hareeeee!
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28513 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 05/02/2021 15:12
Najdirektnija optužba do sad - turski ministar unutarnjih poslova poručio: "SAD je stajao iza pokušaja državnog udara u Turskoj"

- američki State Department oštro odbacuje optužbe


Turski ministar unutarnjih poslova, Suleyman Soylu (na slici gore), direktno je optužio SAD za orkestriranje pokušaja državnog udara u Turskoj 2016. godine. Podsjetimo, ovo je nešto o čemu se sad već godinama spekulira u Turskoj, dužnosnici su u više navrata insinuirali da je Obamina administracija (u kojoj je aktualni američki predsjednik Joe Biden bio potpredsjednik) stajala iza pokreta FETO klerika Fetullaha Gulena (koji već niz godina živi u SAD-u) kojeg se pak optužuje da je aktivirao pokušaj svrgavanja Erdogana s vlasti.
To i ptice na grani znaju... Samo što Turska sada preventivno djeluje. Suzbili su proteste LGBT studenata i njihovih pristaša na Univerzitetu Bosfor. O kakvim se likovima radi dovoljno govori da su stavili LGBT zastave pored postera Kabe :-)
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28514 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

:run:
Challenger_ wrote: 05/02/2021 15:28 Đe si, Hareeeee!
Evo me legendo, dobio ban zato što sam odgovarao na nebuloze onog Hakiza... Kakva je situacija?
Last edited by HarTar on 05/02/2021 16:45, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28515 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 05/02/2021 15:32Ebo me legendo, dobio ban zato što sam odgovarao na nebuloze onog Hakiza... Kakva je situacija?
Davos instalirao Bidena i sada se čeka da se vidi hoće li se dogovarati ili napadati. Američki analitičari tipuju preusmjeravanje fokusa sa Kine na Rusiju.

Pa, šta bude - biće.
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#28516 Re: Republika Turska

Post by Login7777 »

Challenger_ wrote: 05/02/2021 15:52
HarTar wrote: 05/02/2021 15:32Ebo me legendo, dobio ban zato što sam odgovarao na nebuloze onog Hakiza... Kakva je situacija?
Davos instalirao Bidena i sada se čeka da se vidi hoće li se dogovarati ili napadati. Američki analitičari tipuju preusmjeravanje fokusa sa Kine na Rusiju.

Pa, šta bude - biće.
Danas gledam baš C.Hedges govori kako je novo zlo odabrano da bude Rusija jer bajdenova administracija ne smije na Kinu jer je jaka, a i Sillicon Valley se mršti na to. Treba im neka borba, neka osovina zla za ovaj mandat. Odabrali su Rusiju.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28517 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

Stara je to priča, nije to ništa novo. Polaze od pretpostavke ako ih destabiliziraju, na ovaj ili onaj način, da će svi ostali bitni igrači (Kina, Iran, Turska) popadati sami od sebe.

Plus, finansijska oligarhija ima enormna sredstva uložena u Kini, tako da Kina teško može biti primarna meta.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28518 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 05/02/2021 15:52
HarTar wrote: 05/02/2021 15:32Ebo me legendo, dobio ban zato što sam odgovarao na nebuloze onog Hakiza... Kakva je situacija?
Davos instalirao Bidena i sada se čeka da se vidi hoće li se dogovarati ili napadati. Američki analitičari tipuju preusmjeravanje fokusa sa Kine na Rusiju.

Pa, šta bude - biće.
Odavno govorim da su se globalisti sa Amerike preusmjerili na Kinu kao budućeg hegemona i tip društvenog uređenja (veliki brat u svakom segmentu života), a da je Rusija cilj vidi se iz slučaja Navaljni...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28519 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 05/02/2021 16:48Odavno govorim da su se globalisti sa Amerike preusmjerili na Kinu kao budućeg hegemona i tip društvenog uređenja (veliki brat u svakom segmentu života), a da je Rusija cilj vidi se iz slučaja Navaljni...
Kina je najveći pobjednik globalizacije a američka srednja klasa najveći gubitnik, jasno. Nego, kako predviđaš kako će se odvijati sudaranje oligarhije sa RF? Pregovori ili konfrontacija? Ako dođe do konfrontacije kakav ishod predviđaš?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28520 Re: Republika Turska

Post by JohnnyS »

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... o-15048385


Nadajmo se da neće Sultan svoje kumče Ozila prodati u zamjenu za cjepivo.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28521 Re: Republika Turska

Post by Challenger_ »

JohnnyS wrote: 05/02/2021 17:19 https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... o-15048385


Nadajmo se da neće Sultan svoje kumče Ozila prodati u zamjenu za cjepivo.
Kopiraj članak, ne vidi se.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28522 Re: Republika Turska

Post by JohnnyS »

Challenger_ wrote: 05/02/2021 17:22
JohnnyS wrote: 05/02/2021 17:19 https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... o-15048385


Nadajmo se da neće Sultan svoje kumče Ozila prodati u zamjenu za cjepivo.
Kopiraj članak, ne vidi se.
Sorry. Evo članka, vjerujem kako je ipak dobrim dijelom propaganda, premda gdje ima dima ima i vatre:

Skandalozne optužbe u Ankari: ‘Erdogan Kinezima prodaje ljude u zamjenu za cjepivo!‘
Prve sumnje da je postignut dogovor pojavile su se kada je u prosincu blokirana prva pošiljka kineskih cjepiva

Abdullah Metseydi, pripadnik ujgurske manjine u Turskoj nemalo se iznenadio kada je, pripremajući se za počinak, začuo galamu na vratima: 'Policija, otvori vrata!'

Deseci specijalaca i pripadnika protuterorističkih snaga upali su u njegovu kuću i počeli ga ispitivati je li umiješan u pobunu protiv Kine i zaprijetili da će deportirati njega i suprugu. Odveli su ga u zatvor odakle ga planiraju deportirati iz Turske jer se našao u središtu nesvakidašnje političke kontroverze, prenosi AP.

Naime, oporbeni zastupnici u turskom parlamentu optužuju čelnike u Ankari da potajno prodaju Ujgure u zamjenu za cjepivo protiv koronavirusa. Pošiljke desetaka milijuna bočica obećanog kineskog cjepiva nije stiglo. U međuvremenu, zadnjih nekoliko mjeseci turska policija je pritvorila 50 Ujgura, što je snažan skok u odnosu na prošlu godinu.


Iako još nema čvrstih dokaza da se događa kontroverzna zamjena pripadnika ujgurske manjine za cjepiva, turski oporbeni parlamentarci i Ujguri strahuju da službena Kina koristi cjepiva kao sredstvo za postizanje dogovora o izručenju. Potpisan je prije nekoliko godina, ali ga je Kina iznenada ratificirala u prosincu 2020. Pred turske zastupnike mogao bi doći već ovoga mjeseca.

Ujguri upozoravaju da bi zakon mogao njihov život pretvoriti u noćnu moru: deportaciju u zemlju iz koje su pobjegli kako bi izbjegli masovna uhićenja.

Naime, u kineskim logorima za preodgoj Ujgura nalazi se, prema zadnjim procjenama, milijun muškaraca i žena. Cilj je, kako pokazuju interni dokumenti do kojih je nedavno došao BBC, "oprati mozak, očistiti srca, ojačati pravičnost i eliminirati zlo" kod manjina koje su, kao u slučaju ujgurske, svoje pravo na samoodređenje tražili i terorističkim metodama.

-Užasavam se deportacije, otkriva u suzama za AP Melike, supruga Metseydija, odbijajući dati prezime iz straha od odmazde.

- Brinem se za psihičko zdravlje svoga supruga.

Prve sumnje da je postignut dogovor pojavile su se kada je u prosincu blokirana prva pošiljka kineskih cjepiva. Dužnosnici su tada rekli da je to zbog nepotpune dokumentacije. Čak i sada u veljači, zastupnik vodeće oporbene stranke u Turskoj Yildirim Kaya kaže da je Kina isporučila samo trećinu od 30 milijuna doza Sinovaca koje je obećala koncem siječnja.

- Ovakva odgoda nije normalna. Platili smo ta cjepiva. Da li Kina ucjenjuje Tursku?, upitao je u službenom dopisu turskoj vladi Kaya i još nije dobio odgovor.

I kineske i turske vlasti međutim negiraju da se zakon o izručenju odnosi na Ujgure. Kineski državni mediji takve su opaske nazvali zamagljivanje, a ministarstvo vanjskih poslova zanijekalo je povezanost donošenja zakona i slanje cjepiva.

- Mislim da su vaše špekulacije neutemeljene, naveli su.

I turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu tvrdi da kašnjenje pošiljke cjepiva nije povezano s Ujgurima.

- Ne koristimo Ujgure u političke svrhe, mi smo angažirani na zaštiti njihovih prava.

Iako je zasad tek nekolicina Ujgura smještena iza rešetaka prije izručenja, nedavna uhićenja raširila su paniku među ujgurskom zajednicom u Turskoj koja broji 50.000 duša.


Manja skupina Ujgura ranijih je godina putovala u Siriju i pridružila se džihadističkim skupinama, no većina Ujgura u Turskoj prezire džihadiste i brinu se jer im nanose ljagu.

Odvjetnici zarobljenih Ujgura kažu da u većini slučajeva turska policija nema dokaza o njihovoj povezanosti s terorizmom, a profesor prava iz Ankara Ilyas Dogan smatra da su uhićenja politički motivirana.

- Nemaju nikakvih dokaza, kaže Dogan koji brani šestero uhićenih.

Čak i ako zakon bude usvojen u parlamentu, Dogan ne vjeruje da će doći do masovnih uhićenja zbog simpatije koje Ujguri uživaju u turskoj javnosti. No vjeruje da time rastu šanse da se pojedinci izruče Kini.

Abdurehim Parac, ujgurski pjesnik kojega su dvaput uhićivali zadnjih nekoliko godina kaže da pritvor u Turskoj djeluje poput hotela u odnosu na uvjete iz pakla u kineskom zatvoru, u kojemu je bio tri godine.

Još uvijek ima problema sa spavanjem zbog straha da bi mogao biti vraćen u Kinu: 'Tamo me čeka smrt'.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28523 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 05/02/2021 17:17
HarTar wrote: 05/02/2021 16:48Odavno govorim da su se globalisti sa Amerike preusmjerili na Kinu kao budućeg hegemona i tip društvenog uređenja (veliki brat u svakom segmentu života), a da je Rusija cilj vidi se iz slučaja Navaljni...
Kina je najveći pobjednik globalizacije a američka srednja klasa najveći gubitnik, jasno. Nego, kako predviđaš kako će se odvijati sudaranje oligarhije sa RF? Pregovori ili konfrontacija? Ako dođe do konfrontacije kakav ishod predviđaš?
Konfrontaciju, naravno. Pokušaće sankcijama, unutrašnjim nemirima i preko Ukrajine da destabilizaju Rusiju, ali u konačnici to neće imati efekta, jer Putin odavno zna za sve njihove planove i pripremio je teren odavno...
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28524 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Danas je objavljeno lansiranje protubrodske rakete ATMACA sa korvete TCG Kınalıada, što pokazuje da je pored serijske proizvodnje protubrodske rakete počela i njena integracija na brodove turske mornarice.

Za Atmacu se može reći kako je to jedna od najmoćnijih protubrodskih raketa u svijetu u svojoj kategoriji. Dok protubrodske rakete zapadnih država poput SAD-a i Francuske (Harpoon i Exocet) ne prelaze domet veći od 200 kilometara, Atmaca je uspješno testirana na 240 kilometara, a stvarni domet je vjerovatno između 280 i 300 kilometara.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28525 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Sudan: Turska humanitarna organizacija IHH postavila 4.500 šatora

http://v.aa.com.tr/2132461
Post Reply