Republika Turska

The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27851 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 13:44
The 51st State wrote: 09/01/2021 08:43
Hakiz wrote: 09/01/2021 01:50

Šteta što nisu imali šansu takvo nešto postići u domovini nego su im mrski EU imperijalisti pružili priliku...
Da, toliko je mrze i toliko su istraumirani domovinom sto nisu tamo nista postigli da investiraju u istu. Sta ti hoces od svijeta da se banuju migracjje i svako zivi zacementiran u svojoj drzavi samo da bi ti mogo reci jesam vam reko :lol:
Ma jok, nego zar Turska nije velesila, zar se mora iz nje otići da bi se uspjelo? Ne govorim ja o tome da li oni vole domovinu, nego što li u njoj nisu mogli uspjeti kao u mrskoj Njemačkoj?
A i milioni drugih Turaka su uradili slično, vole domovinu ali znaju da je negdje drugo bolje.

Doduše, bježe i iz Njemačke u Ameriku.
Bjeze iz amerike u meksiko, pa sta sad? Bjeze njemci u spaniju i tunis. Nema bas .ekog smisla u tom sto pises i ocigkedno nisi upozmat se reversnom migracijom prema turskoj. Pun si predrasuda.i me ravna se svako prema tvojoj "glavi"
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27852 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

The 51st State wrote: 09/01/2021 14:00
Hakiz wrote: 09/01/2021 13:44
The 51st State wrote: 09/01/2021 08:43

Da, toliko je mrze i toliko su istraumirani domovinom sto nisu tamo nista postigli da investiraju u istu. Sta ti hoces od svijeta da se banuju migracjje i svako zivi zacementiran u svojoj drzavi samo da bi ti mogo reci jesam vam reko :lol:
Ma jok, nego zar Turska nije velesila, zar se mora iz nje otići da bi se uspjelo? Ne govorim ja o tome da li oni vole domovinu, nego što li u njoj nisu mogli uspjeti kao u mrskoj Njemačkoj?
A i milioni drugih Turaka su uradili slično, vole domovinu ali znaju da je negdje drugo bolje.

Doduše, bježe i iz Njemačke u Ameriku.
Bjeze iz amerike u meksiko, pa sta sad? Bjeze njemci u spaniju i tunis. Nema bas .ekog smisla u tom sto pises i ocigkedno nisi upozmat se reversnom migracijom prema turskoj. Pun si predrasuda.i me ravna se svako prema tvojoj "glavi"
Kajo predrasuda? Odem ja u Tursku, ljubazni ljudi, odlična hrana, Baba Zula mi je super band, ima divnih žena (žao mi njihovih žena kada ih uporedim sa njihovim muškarcima), divne prirode, veličanstvene istorije, pa sufizam, Rumi, Konja, sjajni kaligrafi, super kvalitetni zanatski proizvodi, ima u Turskoj svašta lijepo i dobro.

Alkohol je preskup, to im je velika mana, ali ne možeš sve imati...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27853 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 14:58
The 51st State wrote: 09/01/2021 14:00
Hakiz wrote: 09/01/2021 13:44

Ma jok, nego zar Turska nije velesila, zar se mora iz nje otići da bi se uspjelo? Ne govorim ja o tome da li oni vole domovinu, nego što li u njoj nisu mogli uspjeti kao u mrskoj Njemačkoj?
A i milioni drugih Turaka su uradili slično, vole domovinu ali znaju da je negdje drugo bolje.

Doduše, bježe i iz Njemačke u Ameriku.
Bjeze iz amerike u meksiko, pa sta sad? Bjeze njemci u spaniju i tunis. Nema bas .ekog smisla u tom sto pises i ocigkedno nisi upozmat se reversnom migracijom prema turskoj. Pun si predrasuda.i me ravna se svako prema tvojoj "glavi"
Kajo predrasuda? Odem ja u Tursku, ljubazni ljudi, odlična hrana, Baba Zula mi je super band, ima divnih žena (žao mi njihovih žena kada ih uporedim sa njihovim muškarcima), divne prirode, veličanstvene istorije, pa sufizam, Rumi, Konja, sjajni kaligrafi, super kvalitetni zanatski proizvodi, ima u Turskoj svašta lijepo i dobro.
Predrasude da turci bjeze hametice iz pakla, a u stvari je lrimjetan trend povratka, 2,3 pa i 4 generacije nazad sa znanjem i kapitalom jer prosto imaju bolju mogucnost u turskoj da se ostvare ili su barem tako oni shvatili. Ti si osto u percepciji gastarbajterskog talasa iz 60tih kada je i pola juge otislo. cudno za jednog antiteistu da uzivas u Rumiju cija je sva poezija bila u slavu Boga.
Last edited by The 51st State on 09/01/2021 15:53, edited 2 times in total.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27854 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Sultan otvorio autoput Diyarbakir - Ergani - Elazig, a dežurni "dušebrižnici" ovdje govore kako se ništa ne ulaže u dijelove naseljene Kurdima :mrgreen: Image Image
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27855 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Državo, toliko bježe da već imaju 92 miliona stanovnika, više i od Njemačke u koju toliko "bježe" :-D :lol: :lol: :lol: Plus, u Turskoj je prirodan priraštaj, a u Njemačkoj zahvaljujući migracijama, i opet ih Turska prešišala :D
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27856 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

HarTar wrote: 09/01/2021 15:10 Državo, toliko bježe da već imaju 92 miliona stanovnika, više i od Njemačke u koju toliko "bježe" :-D :lol: :lol: :lol: Plus, u Turskoj je prirodan priraštaj, a u Njemačkoj zahvaljujući migracijama, i opet ih Turska prešišala :D
Suti ne prizivaj jarana :D
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27857 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

The 51st State wrote: 09/01/2021 15:02
Hakiz wrote: 09/01/2021 14:58
The 51st State wrote: 09/01/2021 14:00

Bjeze iz amerike u meksiko, pa sta sad? Bjeze njemci u spaniju i tunis. Nema bas .ekog smisla u tom sto pises i ocigkedno nisi upozmat se reversnom migracijom prema turskoj. Pun si predrasuda.i me ravna se svako prema tvojoj "glavi"
Kajo predrasuda? Odem ja u Tursku, ljubazni ljudi, odlična hrana, Baba Zula mi je super band, ima divnih žena (žao mi njihovih žena kada ih uporedim sa njihovim muškarcima), divne prirode, veličanstvene istorije, pa sufizam, Rumi, Konja, sjajni kaligrafi, super kvalitetni zanatski proizvodi, ima u Turskoj svašta lijepo i dobro.
Predrasude da turci bjeze hametice iz pakla, a u stvari je lrimjetan trend povratka, 2,3 pa i 4 generacije nazad sa znanjem i kapitalom jer prosto imaju bolju mogucnost u turskoj da se ostvare ili su barem tako oni shvatili. Ti si osto u percepciji gastarbajterskog talasa iz 60tih kada je i pola juge otislo. cudno za jednog antiteistu da uzivas u Rumiju cija je sva poezija bila u slavu Boga.

Za kokuza je sve skupo
Taman pomislim da se sa tobom može ljudski, ti dokažeš suprotno.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27858 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 09/01/2021 15:10 Državo, toliko bježe da već imaju 92 miliona stanovnika, više i od Njemačke u koju toliko "bježe" :-D :lol: :lol: :lol: Plus, u Turskoj je prirodan priraštaj, a u Njemačkoj zahvaljujući migracijama, i opet ih Turska prešišala :D
Joj, koliko je onda Indija naprednija od kompletne Evrope plus SAD. A tek Turske :wink:
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27859 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 09/01/2021 15:39
HarTar wrote: 09/01/2021 15:10 Državo, toliko bježe da već imaju 92 miliona stanovnika, više i od Njemačke u koju toliko "bježe" :-D :lol: :lol: :lol: Plus, u Turskoj je prirodan priraštaj, a u Njemačkoj zahvaljujući migracijama, i opet ih Turska prešišala :D
Joj, koliko je onda Indija naprednija od kompletne Evrope plus SAD. A tek Turske :wink:
:-) E, jbg sad, miješaš babe i žabe. Govorio si da Turci bježe glavom bez obzira u Njemačku, a Turska prešla Njemačku po broju stanovnika. U tvojoj priči nešto ne štima :mrgreen: Niti sam ja, niti je Država tvrdio da je Turska bogatija i naprednija od Njemačke. Što se tiče Indije, iznenadio bi se po nekim pitanjima, čak što se tiče i Pakistana, ali ne mogu te ja edukovati. Niti imam volje, niti vremena, niti živaca :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27860 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 15:38
The 51st State wrote: 09/01/2021 15:02
Hakiz wrote: 09/01/2021 14:58

Kajo predrasuda? Odem ja u Tursku, ljubazni ljudi, odlična hrana, Baba Zula mi je super band, ima divnih žena (žao mi njihovih žena kada ih uporedim sa njihovim muškarcima), divne prirode, veličanstvene istorije, pa sufizam, Rumi, Konja, sjajni kaligrafi, super kvalitetni zanatski proizvodi, ima u Turskoj svašta lijepo i dobro.
Predrasude da turci bjeze hametice iz pakla, a u stvari je lrimjetan trend povratka, 2,3 pa i 4 generacije nazad sa znanjem i kapitalom jer prosto imaju bolju mogucnost u turskoj da se ostvare ili su barem tako oni shvatili. Ti si osto u percepciji gastarbajterskog talasa iz 60tih kada je i pola juge otislo. cudno za jednog antiteistu da uzivas u Rumiju cija je sva poezija bila u slavu Boga.
Taman pomislim da se sa tobom može ljudski, ti dokažeš suprotno.
Ako je ovo zadnje izvinjavam se, pretjero sam, obrisacu,
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27861 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 09/01/2021 15:53
Hakiz wrote: 09/01/2021 15:39
HarTar wrote: 09/01/2021 15:10 Državo, toliko bježe da već imaju 92 miliona stanovnika, više i od Njemačke u koju toliko "bježe" :-D :lol: :lol: :lol: Plus, u Turskoj je prirodan priraštaj, a u Njemačkoj zahvaljujući migracijama, i opet ih Turska prešišala :D
Joj, koliko je onda Indija naprednija od kompletne Evrope plus SAD. A tek Turske :wink:
:-) E, jbg sad, miješaš babe i žabe. Govorio si da Turci bježe glavom bez obzira u Njemačku, a Turska prešla Njemačku po broju stanovnika. U tvojoj priči nešto ne štima :mrgreen: Niti sam ja, niti je Država tvrdio da je Turska bogatija i naprednija od Njemačke. Što se tiče Indije, iznenadio bi se po nekim pitanjima, čak što se tiče i Pakistana, ali ne mogu te ja edukovati. Niti imam volje, niti vremena, niti živaca :mrgreen:
Govorimo o istom, o broju.

Jer, ako je gledati po brojevima, onda je u tom Pakistanu viši životni standard nego, recimo, u Švajcarskoj, na Islandu, u Luksemburgu itd.

U stvari, brojevi jesu važni, ali neki drugi...
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27862 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Pakistan je sedmi u svijetu u IT sektoru, a šesti po broju inžinjera, pa ti vidi... Ali, da skratimo, što se tiče Turske, normalno da ima migracija van nje, posebno Kurda, ali i u Tursku. Mnogo Gruzijaca npr. radi u njoj, posebno njegovateljica, babysittera i kućnih pomoćnica, plus prirodni priraštaj, oni u plusu, i to ozbiljnom svake godine.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27863 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

HarTar wrote: 09/01/2021 16:20 Pakistan je sedmi u svijetu u IT sektoru, a šesti po broju inžinjera, pa ti vidi... Ali, da skratimo, što se tiče Turske, normalno da ima migracija van nje, posebno Kurda, ali i u Tursku. Mnogo Gruzijaca npr. radi u njoj, posebno njegovateljica, babysittera i kućnih pomoćnica, plus prirodni priraštaj, oni u plusu, i to ozbiljnom svake godine.
pola nasih seljaka zivi od izvoza mesa tamo, ko zna sta bi smo jos mogli izvoziti, ali treba sjesti, mozgati i sta konkretno raditi.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27864 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

[During Head of SSB Ismail Demir's visit to Kiev, agreements were signed in the field of ADA class corvettes and unmanned aerial vehicles productions to meet the needs of the Ukrainian navy.

Ismail Demir, the first high-level interlocutor of the US CAATSA sanctions, now trying to fix the debris left by the Atlantic bloc in Ukraine, where the USA has suffered its biggest strategic defeat (against russia) in the last 20 years. Look at the irony!

*
edit:
The agreed collaborations and co-productions are much more than a simple off-set trade framework, more like it means of a strategic breakthrough that will integrate both ecosystems in Ukraine and Turkey.

Because, this strategic collabrations has the potential to fundamentally change the conjuncture of the region that can give Ukraine more than it wants. The Black Sea initiative, which is articulated to western markets but will have the power to create its own independent defense concept, will limit Russia in many issues as well as reduce the costs of the irresponsibility of western countries.
]

Mudro rade
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27865 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Ako se udruže ukrajinska i turska namjenska industrija činit će čuda...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27866 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

HarTar wrote: 09/01/2021 16:39 Ako se udruže ukrajinska i turska namjenska industrija činit će čuda...
To je zavrseno prakticno, na poliickom nivou, vidjecemo koliko vremena ce proci do prvih znacajnijih projekata , ja tipujem da ce medju prvima biti revitalizacija i ponovna proizvodnja antonova, sa turskim kompozitima i avionikom to moze biti vrlo konkurentan proizvod na trzistu transportnih i putnickih aviona.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27867 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

HarTar wrote: 09/01/2021 16:20 Pakistan je sedmi u svijetu u IT sektoru, a šesti po broju inžinjera, pa ti vidi... Ali, da skratimo, što se tiče Turske, normalno da ima migracija van nje, posebno Kurda, ali i u Tursku. Mnogo Gruzijaca npr. radi u njoj, posebno njegovateljica, babysittera i kućnih pomoćnica, plus prirodni priraštaj, oni u plusu, i to ozbiljnom svake godine.
Tačno to za Pakistan. Problem je u tome što profit ostvaren njihovim radom ostvaruju kompanije iz Evrope, SAD-a, čak i Kine. Slično je i sa Indijcima. A i te zapadne kompanije imaju intelektualba prava pa ni znanje stečeno tim radom ne mogu programeri iskoristiti za domaću proizvodnju bez dozvole zapada. Banalno, neko je na zapadu zaštitio dio programa koji prenosi neki podatak na odrrđeni način iz jednog dijela programa u drugi, pa ako neka pakistansja kompanija želi u svom softveru da koristi taj način, mora platiti. Ako ne plati, mira potrošiti novac, vriheme itd da izmisli originslni način koji nije zaštićen kao intelektualno vlasništvo.

Tako se kontroliše, na primjer, i GPS. Amerikanci su ga izmislili (konkretno za Tomahawk rakete) zaštitili patentima itd, i svako ko ga koristi mora ga koristiti pod američkim uslovima. Ili će snositi posljedice američke zabrane.

Zato je Amerika sistem sa kojim se teško boriti, kontrolišu ogromnu količinu tehnologije koju i nesvjesno koristimo u svakodnevnom životu i bez koje bi nam bilo izuzetno teško ako nam je zabrane koristiti.

Ali, to je već za drugu temu.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27868 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Hakiz wrote: 09/01/2021 16:52
HarTar wrote: 09/01/2021 16:20 Pakistan je sedmi u svijetu u IT sektoru, a šesti po broju inžinjera, pa ti vidi... Ali, da skratimo, što se tiče Turske, normalno da ima migracija van nje, posebno Kurda, ali i u Tursku. Mnogo Gruzijaca npr. radi u njoj, posebno njegovateljica, babysittera i kućnih pomoćnica, plus prirodni priraštaj, oni u plusu, i to ozbiljnom svake godine.
Tačno to za Pakistan. Problem je u tome što profit ostvaren njihovim radom ostvaruju kompanije iz Evrope, SAD-a, čak i Kine. Slično je i sa Indijcima. A i te zapadne kompanije imaju intelektualba prava pa ni znanje stečeno tim radom ne mogu programeri iskoristiti za domaću proizvodnju bez dozvole zapada. Banalno, neko je na zapadu zaštitio dio programa koji prenosi neki podatak na odrrđeni način iz jednog dijela programa u drugi, pa ako neka pakistansja kompanija želi u svom softveru da koristi taj način, mora platiti. Ako ne plati, mira potrošiti novac, vriheme itd da izmisli originslni način koji nije zaštićen kao intelektualno vlasništvo.

Tako se kontroliše, na primjer, i GPS. Amerikanci su ga izmislili (konkretno za Tomahawk rakete) zaštitili patentima itd, i svako ko ga koristi mora ga koristiti pod američkim uslovima. Ili će snositi posljedice američke zabrane.

Zato je Amerika sistem sa kojim se teško boriti, kontrolišu ogromnu količinu tehnologije koju i nesvjesno koristimo u svakodnevnom životu i bez koje bi nam bilo izuzetno teško ako nam je zabrane koristiti.

Ali, to je već za drugu temu.
:thumbup:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27869 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 16:52
HarTar wrote: 09/01/2021 16:20 Pakistan je sedmi u svijetu u IT sektoru, a šesti po broju inžinjera, pa ti vidi... Ali, da skratimo, što se tiče Turske, normalno da ima migracija van nje, posebno Kurda, ali i u Tursku. Mnogo Gruzijaca npr. radi u njoj, posebno njegovateljica, babysittera i kućnih pomoćnica, plus prirodni priraštaj, oni u plusu, i to ozbiljnom svake godine.
Tačno to za Pakistan. Problem je u tome što profit ostvaren njihovim radom ostvaruju kompanije iz Evrope, SAD-a, čak i Kine. Slično je i sa Indijcima. A i te zapadne kompanije imaju intelektualba prava pa ni znanje stečeno tim radom ne mogu programeri iskoristiti za domaću proizvodnju bez dozvole zapada. Banalno, neko je na zapadu zaštitio dio programa koji prenosi neki podatak na odrrđeni način iz jednog dijela programa u drugi, pa ako neka pakistansja kompanija želi u svom softveru da koristi taj način, mora platiti. Ako ne plati, mira potrošiti novac, vriheme itd da izmisli originslni način koji nije zaštićen kao intelektualno vlasništvo.

Tako se kontroliše, na primjer, i GPS. Amerikanci su ga izmislili (konkretno za Tomahawk rakete) zaštitili patentima itd, i svako ko ga koristi mora ga koristiti pod američkim uslovima. Ili će snositi posljedice američke zabrane.

Zato je Amerika sistem sa kojim se teško boriti, kontrolišu ogromnu količinu tehnologije koju i nesvjesno koristimo u svakodnevnom životu i bez koje bi nam bilo izuzetno teško ako nam je zabrane koristiti.

Ali, to je već za drugu temu.
Stim da bih dodao da kineski i ruski kaunterparti odavno operiraju na trzistu, smanjuje se ta zavisnost svakim danom prakticno, zbog toga i padaju, e jedino gdje im nisu dohakali je sam internet
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#27870 Re: Republika Turska

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 20:14, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27871 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

Moramo znati još nešto. Ameri imaju federalni zakon po kojem svako ko radi na nekim vrstama proizvoda/tehnologija, bio to pojedinac, univerzitet, firma, civilna, vojna, bilo ko, mora to prijaviti, dati podatke i onda se odlučuje da li taj proizvod/tehnologija mogu biti prijetnja po nacionalnu sigurnost.

To znači da onog trenutka kada su GPS, ili bilo koja druga tehnologija/proizvod izašli iz SAD i razne kompanije po svijetu prave takve proizvode, tog trenutka je za SAD taj proizvod/tehnologija izgubio vojnu, sigurnosnu prijetnju i važnost. I postao im je zastarjela tehnologija o oblasti vojne tehnologije. Dakle, sve ono šta se eventualno protiv SAD pokuša iskoristiti a da u sebi sadrži tu tehnologiju, recimo GPS, nešta kontrolisano Intel, AMD i inim procesorima itd, SAD mogu neutralisati, zaustaviti ili uništiti. Nekada lakše, nekada teže, ali mogu.

Takve stvari čine SAD moćnima.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27872 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 17:25 Moramo znati još nešto. Ameri imaju federalni zakon po kojem svako ko radi na nekim vrstama proizvoda/tehnologija, bio to pojedinac, univerzitet, firma, civilna, vojna, bilo ko, mora to prijaviti, dati podatke i onda se odlučuje da li taj proizvod/tehnologija mogu biti prijetnja po nacionalnu sigurnost.

To znači da onog trenutka kada su GPS, ili bilo koja druga tehnologija/proizvod izašli iz SAD i razne kompanije po svijetu prave takve proizvode, tog trenutka je za SAD taj proizvod/tehnologija izgubio vojnu, sigurnosnu prijetnju i važnost. I postao im je zastarjela tehnologija o oblasti vojne tehnologije. Dakle, sve ono šta se eventualno protiv SAD pokuša iskoristiti a da u sebi sadrži tu tehnologiju, recimo GPS, nešta kontrolisano Intel, AMD i inim procesorima itd, SAD mogu neutralisati, zaustaviti ili uništiti. Nekada lakše, nekada teže, ali mogu.

Takve stvari čine SAD moćnima.
Nesporno, no ni oni nisu iznad zakoma fizike i ne mogu ogranicavati druge da ih koriste.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#27873 Re: Republika Turska

Post by Hakiz »

The 51st State wrote: 09/01/2021 17:27
Hakiz wrote: 09/01/2021 17:25 Moramo znati još nešto. Ameri imaju federalni zakon po kojem svako ko radi na nekim vrstama proizvoda/tehnologija, bio to pojedinac, univerzitet, firma, civilna, vojna, bilo ko, mora to prijaviti, dati podatke i onda se odlučuje da li taj proizvod/tehnologija mogu biti prijetnja po nacionalnu sigurnost.

To znači da onog trenutka kada su GPS, ili bilo koja druga tehnologija/proizvod izašli iz SAD i razne kompanije po svijetu prave takve proizvode, tog trenutka je za SAD taj proizvod/tehnologija izgubio vojnu, sigurnosnu prijetnju i važnost. I postao im je zastarjela tehnologija o oblasti vojne tehnologije. Dakle, sve ono šta se eventualno protiv SAD pokuša iskoristiti a da u sebi sadrži tu tehnologiju, recimo GPS, nešta kontrolisano Intel, AMD i inim procesorima itd, SAD mogu neutralisati, zaustaviti ili uništiti. Nekada lakše, nekada teže, ali mogu.

Takve stvari čine SAD moćnima.
Nesporno, no ni oni nisu iznad zakoma fizike i ne mogu ogranicavati druge da ih koriste.
Ne mogu, naravno. Ali ako neki sistem za pozicioniranje radi na principu GPS, ameri ga kontrolišu. Ili direktno (znaju kako ga neutralisati) ili indirektno (zabranom korištenje tehnologije na koju oni imaju patent). A izuzetno je teško i skupo razviti sistem koji radi na drugačijim principima od GPS-a.

Ti voliš spomenuti Sjevernu Koreju. Ona je odličan primjer. Ne mogu koristiti tehnologiju koju koriste drugi, pogotovo SAD, pa moraju razviti svoju. Pa čak i ako im Kina pomaže, cijena je ta da sav novac ide u taj razvoj dok stanovnici umiru od gladi. Ne može i škole i bolnice i ta tehnologija, preskupo. Zato je i imaju samo neki, a i kod onih koji je imaju različiti su nivoi sofisticiranosti i naprednosti te tehnologije.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#27874 Re: Republika Turska

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 09/01/2021 17:42
The 51st State wrote: 09/01/2021 17:27
Hakiz wrote: 09/01/2021 17:25 Moramo znati još nešto. Ameri imaju federalni zakon po kojem svako ko radi na nekim vrstama proizvoda/tehnologija, bio to pojedinac, univerzitet, firma, civilna, vojna, bilo ko, mora to prijaviti, dati podatke i onda se odlučuje da li taj proizvod/tehnologija mogu biti prijetnja po nacionalnu sigurnost.

To znači da onog trenutka kada su GPS, ili bilo koja druga tehnologija/proizvod izašli iz SAD i razne kompanije po svijetu prave takve proizvode, tog trenutka je za SAD taj proizvod/tehnologija izgubio vojnu, sigurnosnu prijetnju i važnost. I postao im je zastarjela tehnologija o oblasti vojne tehnologije. Dakle, sve ono šta se eventualno protiv SAD pokuša iskoristiti a da u sebi sadrži tu tehnologiju, recimo GPS, nešta kontrolisano Intel, AMD i inim procesorima itd, SAD mogu neutralisati, zaustaviti ili uništiti. Nekada lakše, nekada teže, ali mogu.

Takve stvari čine SAD moćnima.
Nesporno, no ni oni nisu iznad zakoma fizike i ne mogu ogranicavati druge da ih koriste.
Ne mogu, naravno. Ali ako neki sistem za pozicioniranje radi na principu GPS, ameri ga kontrolišu. Ili direktno (znaju kako ga neutralisati) ili indirektno (zabranom korištenje tehnologije na koju oni imaju patent). A izuzetno je teško i skupo razviti sistem koji radi na drugačijim principima od GPS-a.

Ti voliš spomenuti Sjevernu Koreju. Ona je odličan primjer. Ne mogu koristiti tehnologiju koju koriste drugi, pogotovo SAD, pa moraju razviti svoju. Pa čak i ako im Kina pomaže, cijena je ta da sav novac ide u taj razvoj dok stanovnici umiru od gladi. Ne može i škole i bolnice i ta tehnologija, preskupo. Zato je i imaju samo neki, a i kod onih koji je imaju različiti su nivoi sofisticiranosti i naprednosti te tehnologije.
To vjerovatno necemo nikad saznati jer je regan ukino taj program da se sateliti onesposobe u jednom mahu :), danas je to besmisleno kao neki alfa adut smatrati jer si isti i sa zemlje mogu balistikom skidati, barem rusi i kinezi mogu. Sjeverna koreja je svjetska anomalija u tom je svjetlu spominjem te ne znam kakav ona moze reprezentativan primjer pokazati. Ono gjde su ameri nedorljivi jos uvijek je procesorska tehnologija cime su posredno nedodirljivi i na internetu , no za vojne aplikacije dovoljno je imati obicni pentium procesor prve generacije, a to ih vec podosta zemalja ima.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27875 Re: Republika Turska

Post by HarTar »

Gunsel, električni automobil iz Turske Republike Sjeverni Kipar https://www.google.com/amp/s/www.dailys ... e-fair/amp Image ImageImageImageImage
Post Reply