Republika Turska

Post Reply
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#9651 Re: Republika Turska

Post by mario001 »

Al Jazeera je došla u posjed dokumenata koji otkrivaju da su osobe koje su učestvovale u pokušaju vojnog udara u Turskoj planirale uhapsiti ili ubiti predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana.

U prepiskama koje su pučisti vodili putem servisa za poruke WhatsApp nalaze se detalji o uklanjanju turskog predsjednika i imena 80 zvaničnika koji su trebali da preuzmu vlast nakon vojnog udara.

Također, sadrže instrukcije vojnim snagama da otvore vatru na policijske službenike koji bi pružali otpor.

Iz njih se može i vidjeti da su međusobno komunicirale većinom vođe udara koji su prenosili naredbe dalje, kao i povratne informacije.

Udar je trebao početi kasnije, odnosno u tri ujutro, ali čini se da su informacije procurile i da su bili prinuđeni krenuti ranije.

Direktor Al Jazeerinog ureda u Istanbulu je potvrdio da su tri helikoptera sa 40 pripadnika specijalnih snaga upala u hotel u Marmarisu, gdje je odsjedao turski predsjednik, a vojnici su ga trebali uhapsiti ili ubiti, navodi se u dokumentima.

Međutim, Erdogan je napustio hotel privatnim helikopterom pola sata prije dolaska odmetnutih vojnika.

Glavni vođa pokušaja udara bio je general koji je bio komandant zračnih snaga do 2015.

Predvodnici udara očekivali da će ih narod podržati.

"Dokumenti do kojih je došla Al Jazeera su vjerovanto dostavljeni iz najvišeg vrha Turske vlade. U njima se navodi da je vojni udar trebao početi u 21:30 po lokalnom vremenu, zauzimanjem dva najveća mosta u Istanbulu i državne TV stanice. U isto vrijeme, tri helikoptera i 40 vojnika trebali su zauzeti hotel u Marmarisu kojem je boravio predsjednik Erdogan", objašnjava politički analitičar Marwan Bishara.

Najzanimljiviji dio se odnosi na spisak 80 osoba koje su trebale zauzeti ključne pozicije u državi nakon što se vojni udar uspješno provede, dodaje.

"Udar je trajao otprilike šest sati i cijela situacija se doimala zaista čudno. Predvodnici udara su očekivali da će ih narod Turske masovno podržati i da će im se ostatak vojnih snaga pridružiti. To se, naravno, nije desilo."

Predsjednik Erdogan je zamolio građane da izađu na ulice i ostanu tamo, jer smatra da kriza još traje.

"Šest hiljada osoba je do sada uhapšeno, što ukazuje na to da Erdogan možda koristi situaciju kako bi uklonio sve kritičare njegove vlade", navodi Bishara, dodajući da još nije izvjesno kojim će pravcem Turska krenuti.

"Budućnost te zemlje će zavisiti od ponovnog uspostavljanja istinske demokratije, a sam proces mora biti politički. Erdoganova vlada će morati uključiti sve političke stanke u taj proces i osigurati otvorenu i ozbiljnu diskusiju o budućnosti Turske. Bitno je napomenuti da se turska opozicija na samom početku usprotivila vojnom udaru."
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9652 Re: Republika Turska

Post by seln »

Zgoljo wrote:
seln wrote:
Zgoljo wrote:Najjace kad pocnu moralizirati kako je jadno sto neki svode problem na vjerske podjele,kao primitivno je to, a upravo njima je to zivotna zvijezda vodilja.Oni su,za one koji nisu upratili,islamofobi,tacnije islamomrzitelji jer je islamofob preblaga i neadekvatna rijec da opise to stanje uma.

Ali lajkišem i to :mrgreen:
Fakat nam ne trebaju balavci da nas uce islamu. Kuci, pa tamo proglasavaj islamofobe, nabio te Erdogan i ti njega.
Kolega francuzica,vi ste prilicno bahati,da ne kazem bezobrazni.Cudi me da vam se tolerira takovo ponasanje.
Ma cudi se koliko hoces.. odakle ti slinava drskost da ti proglasavas islamofobe?
Sta ti znas o meni?
Na stranu grijeh proglasavanja nekoga islamofobom (dakle, nevjernikom), s kojim to informacijama raspolazes, pa grupu forumasa proglasavas islamofobima?
Je li tebi Erdogan islam?
Last edited by seln on 17/07/2016 23:52, edited 1 time in total.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9653 Re: Republika Turska

Post by seln »

insomnia78 wrote: A nasi su cetnike ko begove vodili? Nema ovo veze sa cetnicima, i ti to dobro znas.

Normala da ces ga svezati i natjerati da legne
Kako bi ti tretirao zarobljene vojnike?
Mislim, nije da ih maltretiraju


S moje sokoćalo
OK, da skratimo pricu: smatras li ti ovakav postupak ispravnim, bez obzira o kome se radilo?
dek
Posts: 539
Joined: 28/02/2005 23:53

#9654 Re: Republika Turska

Post by dek »

Zna li ko turski ?
https://www.youtube.com/watch?v=2EPSb7XTByw

Ovdje prikazuju neke od uhvaćenih, čini mi se se radi o oficirima, prepoznao sam a i predstavio se , general Akina Ozturk, to je ovaj u majici sa zelenim i bijelim prugama. On je jedan od većih faca koje su uhvatili.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9655 Re: Republika Turska

Post by insomnia78 »

seln wrote:
insomnia78 wrote: A nasi su cetnike ko begove vodili? Nema ovo veze sa cetnicima, i ti to dobro znas.

Normala da ces ga svezati i natjerati da legne
Kako bi ti tretirao zarobljene vojnike?
Mislim, nije da ih maltretiraju


S moje sokoćalo
OK, da skratimo pricu: smatras li ti ovakav postupak ispravnim, bez obzira o kome se radilo?
Smatram
Niko ih ne tuce, niti maltretira
Skinute su im uniforme i ruke su im svezane. Ne vidim kako bi drugacije postupio sa ovolikim brojem zatvorenika. Uzmi u obzir da je ovo jutro poslije puča, znaci maltene neposredno nakon hapsenja
Siguran sam da su do sada obuceni, odvezani i poslani po zatvorima gdje cekaju na istragu


S moje sokoćalo
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#9656 Re: Republika Turska

Post by mario001 »

OK, da skratimo pricu: smatras li ti ovakav postupak ispravnim, bez obzira o kome se radilo?
Mores li nam ti objasniti koja je adekvatna procedura za hapsenje i smjestaj stotine naoruzanih vojnika (neprijatelja) u vandrednim okolnostima zvanim drzavni udar.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9657 Re: Republika Turska

Post by seln »

insomnia78 wrote:
seln wrote:
insomnia78 wrote: A nasi su cetnike ko begove vodili? Nema ovo veze sa cetnicima, i ti to dobro znas.

Normala da ces ga svezati i natjerati da legne
Kako bi ti tretirao zarobljene vojnike?
Mislim, nije da ih maltretiraju


S moje sokoćalo
OK, da skratimo pricu: smatras li ti ovakav postupak ispravnim, bez obzira o kome se radilo?
Smatram
Niko ih ne tuce, niti maltretira
Skinute su im uniforme i ruke su im svezane. Ne vidim kako bi drugacije postupio sa ovolikim brojem zatvorenika. Uzmi u obzir da je ovo jutro poslije puča, znaci maltene neposredno nakon hapsenja
Siguran sam da su do sada obuceni, odvezani i poslani po zatvorima gdje cekaju na istragu


S moje sokoćalo
Ok, hvala i laku noc.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9658 Re: Republika Turska

Post by seln »

mario001 wrote:
OK, da skratimo pricu: smatras li ti ovakav postupak ispravnim, bez obzira o kome se radilo?
Mores li nam ti objasniti koja je adekvatna procedura za hapsenje i smjestaj stotine naoruzanih vojnika (neprijatelja) u vandrednim okolnostima zvanim drzavni udar.
Ne moRem, gdje cu ja razgovarati s takiJem kapacitetom.
User avatar
Janjicar
Posts: 5455
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9659 Re: Republika Turska

Post by Janjicar »

seln wrote: Ma cudi se koliko hoces.. odakle ti slinava drskost da ti proglasavas islamofobe?
Sta ti znas o meni?
Na stranu grijeh proglasavanja nekoga islamofobom (dakle, nevjernikom), s kojim to informacijama raspolazes, pa grupu forumasa proglasavas islamofobima?
Je li tebi Erdogan islam?
Ne vrijedi objasnjavat nemoj dzabe :D

Taj je neki SDA-ovac i njemu Islam seže od Alije do Erdogana :D To je onaj tip Bosnje kad popije dvije tri čašice rakije najpametniji i sve zna o poslaniku, kad krene u svatove nosi Tursku zastavu....
sandromen
Posts: 196
Joined: 12/07/2015 14:49

#9660 Re: Republika Turska

Post by sandromen »

mario001 wrote:
sandromen wrote:
mario001 wrote:Ne kontam sta se cudite ovim fotografijama, gdje bi vi sa stotinama uhapsenih vojnika, vodili ih u stanicu ili sta??
Ne ocekujte da ce biti bas pazljivi sa njima, pokusali su poskama promjeniti ono sto vecina tog naroda zeli godinama, ko god to bio oni ga zele.
E sad mako vi zelite to promjeniti registrujte se i glasajte u Turskoj, ostavite se suplje :D
Vojnik sluša naređenja. Sutra bi ovi isti dali život za Tursku kad bi zaratili protiv Amerike, Rusije EU ili nekog drugog.
Hapsi onog ko je izdo naređenje. Kada iz komande dođe zapovijed vojnik je tu da je sluša, nikada ne preispituje. Jesi ti jarane kada bio u vojsci ili još držiš mater za skute?
Krivo, da je ovo islo komandim lancem negdje bi procurilo sve to i na vrijeme bi se otkrilo, ovo je dio neke organizacije koja je izvela sve to.
Ako je isla komanda zasto nije stitine hiljada vojnika izaslo na ulicu, zasto nisu svi avioni bili u zraku.
Ovo je odradila neka ekipa koja je imala medjusobno povjerenje da ovo planira, organizuje i izvede do kraja.
Procitao sam negdje da je komanda vojske bila na nekoj svadbi
Ništa ti ne kontaš. Misliš kako ti napismeno u vojsci svakom vojniku dolazi zapovjed iz vrha komande i onda ti razmišljaš jel hoćeš postupati po njoj?
Udari dragi moj uzbuna u kasarni i prvi nad tobom se dere da kupiš opremu i zadužiš pušku i šta brže trkom u kamion ili šta već.
Nema djete tu razmišljanja tko kome šta i zašta.
Reći, ja neću jer možda je sve ovo protu zakona. :lol:

Ne funkcioniše vojska tako da vojnik razmišlja svojom glavom i odlučuje hoće slijediti komandu onog više sebe.
Last edited by sandromen on 17/07/2016 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#9661 Re: Republika Turska

Post by Danguba »

insomnia78 wrote: Pa vidjeli smo na ovom pokusaju puca, il cega vec kako se tursko drustvo zacas ujedini
Sta mislis sta bi se dogodilo da dodje do stvarne kurdske prijetnje?
Mislis da bi sekularni ili islamisticki dio vojske, naroda, policije pristao dati Kurdima nekakve autonomije u zamjenu za vlast?


S moje sokoćalo
Pises pises dok njega neJma. :-)
Sad kada ti slozi pricu da turska vojska neJma sanse i da ih svaki dan marisu gore u brdima. :D
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#9662 Re: Republika Turska

Post by zrakomlat »

breuer wrote:Najsmješnije od svega je što kad se oponira Erdoanu, koristi se Kemal, ili kemalistička tradicija Turske, a ne mogu biti sličniji jedan drugome, samo što sa suprotnih ideoloških pozicija grade, ili su gradili svoju totalitarnu silu
:thumbup:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#9663 Re: Republika Turska

Post by breuer »

Danguba wrote:
insomnia78 wrote: Pa vidjeli smo na ovom pokusaju puca, il cega vec kako se tursko drustvo zacas ujedini
Sta mislis sta bi se dogodilo da dodje do stvarne kurdske prijetnje?
Mislis da bi sekularni ili islamisticki dio vojske, naroda, policije pristao dati Kurdima nekakve autonomije u zamjenu za vlast?


S moje sokoćalo
Pises pises dok njega neJma. :-)
Sad kada ti slozi pricu da turska vojska neJma sanse i da ih svaki dan marisu gore u brdima. :D
a zašto li ga nema :lol: i to da su Kurdi siromašniji i da nemaju ništa već da rađaju djecu i da će populacijski poklopiti Turke :cry:
Last edited by breuer on 18/07/2016 00:01, edited 1 time in total.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9664 Re: Republika Turska

Post by General War »

insomnia78 wrote:
General War wrote: Pa sta da rade sa ljudima koji su optuzeni za veleizdaju?
Kako ameri postupaju sa onim malim cvikom?


S moje sokoćalo
Sa onim malim cvikom se bavi VOJNI SUD u skladu sa zakonom pobogu.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#9665 Re: Republika Turska

Post by It_is_a_Leclerc »

mario001 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Samo plitki i groupiees R.T. Erdogana ne uočavaju kako je ofirna i hudnjački izvedena cijela ova farsa.

Još jedan dokaz - Erdogan traži izručenje Gulena, a istog dana kaže - "Smrtna kazna za pučiste!" zasigurno svjestan nemogućnosti izručenja u zemlju u kojoj postoji smrtna kazna.
Evo ga opet :-) :-) :-)
Ne sramotite se, momce.

Erdoganstina vas je zaslijepila i ne vidite ocito.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9666 Re: Republika Turska

Post by seln »

zrakomlat wrote:
breuer wrote:Najsmješnije od svega je što kad se oponira Erdoanu, koristi se Kemal, ili kemalistička tradicija Turske, a ne mogu biti sličniji jedan drugome, samo što sa suprotnih ideoloških pozicija grade, ili su gradili svoju totalitarnu silu
:thumbup:
Ataturk je uspio da od jedne razorene i nazadne carevine stvori modernu drzavu. Naravno da je bio autokrat, ali je ipak za vrijeme njegove vladavine Turska napravila kvatni skok, napredak koji se ne moze porediti s ovim danas.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9667 Re: Republika Turska

Post by seln »

It_is_a_Leclerc wrote:
mario001 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Samo plitki i groupiees R.T. Erdogana ne uočavaju kako je ofirna i hudnjački izvedena cijela ova farsa.

Još jedan dokaz - Erdogan traži izručenje Gulena, a istog dana kaže - "Smrtna kazna za pučiste!" zasigurno svjestan nemogućnosti izručenja u zemlju u kojoj postoji smrtna kazna.
Evo ga opet :-) :-) :-)
Ne sramotite se, momce.

Erdoganstina vas je zaslijepila i ne vidite ocito.
Ljubav je slijepa, zato se i vodi.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#9668 Re: Republika Turska

Post by breuer »

seln wrote:
zrakomlat wrote:
breuer wrote:Najsmješnije od svega je što kad se oponira Erdoanu, koristi se Kemal, ili kemalistička tradicija Turske, a ne mogu biti sličniji jedan drugome, samo što sa suprotnih ideoloških pozicija grade, ili su gradili svoju totalitarnu silu
:thumbup:
Ataturk je uspio da od jedne razorene i nazadne carevine stvori modernu drzavu. Naravno da je bio autokrat, ali je ipak za vrijeme njegove vladavine Turska napravila kvatni skok, napredak koji se ne moze porediti s ovim danas.
Eto, još jedna u nizu sličnosti opisa jednog i drugog
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9669 Republika Turska

Post by insomnia78 »

Point. wrote:
sandromen wrote:
sandromen wrote: Na hiljade ih je pohapšeno i smješteno u logore.
Image

Image


Turci komentarišu kako se bolje Kurdi iz PKK odnose prema zarobljenim Turskim vojnicima nego AKP.

Image
Još zarobljenih vojnika Turske Armije.

Image
Gotovo nikakva razlika kad kozojebi u Siriji i Iraku pohapse civile u Barcinim i Milan dresovima. Karakteristicno za islamiste, bez obzira iz koje zemlje da su, je da se prema zarobljenicima odnose kao prema zivotinjama. To tuce, prebija, dere se ko stoka i cesto se i noza late. Vidim da i turci praktikuju tu hrabrost. I oni bi u EU?
Nesto ovako?
Image
Image
Image
Jbt fakat pretjerujete
Pohapsili na hiljade likova, od kojih su neki pucali po narodu, jutro poslije puca ih strpali po nekakvim salama, svezali ih, skinuli uniforme i sad to problem
I cuj smjesteni u logore. Pa dje bi ti smjestio na hiljade ljudi optuzenih za veleizdaju?
Podsjecam vas da i u mnogo ozbiljnijim drzavama od Turske za to djelo sleduje metak

S moje sokoćalo
Last edited by insomnia78 on 18/07/2016 00:05, edited 1 time in total.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9670 Re: Republika Turska

Post by seln »

breuer wrote:
seln wrote:
zrakomlat wrote: :thumbup:
Ataturk je uspio da od jedne razorene i nazadne carevine stvori modernu drzavu. Naravno da je bio autokrat, ali je ipak za vrijeme njegove vladavine Turska napravila kvatni skok, napredak koji se ne moze porediti s ovim danas.
Eto, još jedna u nizu sličnosti opisa jednog i drugog
Da, sad je napravila kvantni skok... doduse, unazad.
User avatar
Janjicar
Posts: 5455
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9671 Re: Republika Turska

Post by Janjicar »

GULEN: Neću se protiviti izručenju Turskoj


Erdogan igra opasnu igru... Gulen ako ima toliko pristalica koliko se prica, par miliona, zamislite kakvo bi bilo stanje da npr. Gulena osudi na smrtnu kaznu ili dugotrajni zatvor.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#9672 Re: Republika Turska

Post by mario001 »

It_is_a_Leclerc wrote:
mario001 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Samo plitki i groupiees R.T. Erdogana ne uočavaju kako je ofirna i hudnjački izvedena cijela ova farsa.

Još jedan dokaz - Erdogan traži izručenje Gulena, a istog dana kaže - "Smrtna kazna za pučiste!" zasigurno svjestan nemogućnosti izručenja u zemlju u kojoj postoji smrtna kazna.
Evo ga opet :-) :-) :-)
Ne sramotite se, momce.

Erdoganstina vas je zaslijepila i ne vidite ocito.
Jasta, kladim se ta tvoja njuska nije vidjela Turske kao ni te islamizacije o kojoj kmecis danima.
Zivo mi se jebe za njega, ali sam prosao Tursku po svim meridijanima vise puta, od antakije do Izmira i nigdje nisam vidio to o cemu ti kmecis.
Pa cak ni njegovi najveci politicki protivnici kojih je najvise u Izmiru to nikada ne spominju kao razlog borbe protiv njega, ali ono iz neke vukojebine zna o tome sve, ne samo o tome nego zna SVE
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#9673 Re: Republika Turska

Post by madner »

Kod sljedeceg puca nece biti labavo.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#9674 Re: Republika Turska

Post by seln »

Janjicar wrote:GULEN: Neću se protiviti izručenju Turskoj


Erdogan igra opasnu igru... Gulen ako ima toliko pristalica koliko se prica, par miliona, zamislite kakvo bi bilo stanje da npr. Gulena osudi na smrtnu kaznu ili dugotrajni zatvor.
Ko s djavolom tikve sadi o glavu mu se razbiju. Shvatice to i brko prije ili kasnije.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#9675 Re: Republika Turska

Post by General War »

mario001 wrote:
General War wrote:
mario001 wrote:Ne kontam sta se cudite ovim fotografijama, gdje bi vi sa stotinama uhapsenih vojnika, vodili ih u stanicu ili sta??
Ne ocekujte da ce biti bas pazljivi sa njima, pokusali su poskama promjeniti ono sto vecina tog naroda zeli godinama, ko god to bio oni ga zele.
E sad mako vi zelite to promjeniti registrujte se i glasajte u Turskoj, ostavite se suplje :D
Je li bi ti ovo radio svojoj vojsci? Nije problem predaja i tvdoglavost naroda..problem je tretman koji je APSOLUTNO neprihvatljiv.
Ne moze biti "moj" neko ko je noc prije tenkom isao da me zgazi ili pucao iz helikoptera na mene...Po meni nije u redu ni jedno ali sami su birali taj put, fakat sami, trebali su kalkulisati sa ovim
Znaci tebe kad policija zaustavi, oni te ugrozavaju ako ti Izetbegovic ne kaze drugacije...jbg je li ko ovdje bio ikad u vojsci ili zna definiciju autoriteta osim Hodza ? Koji ces kurac na tenku i ispred njega kad ti je naredjeno da se ne priblizavas? Kalkulisat ce drugi put, nije ni civil sto je nekad bio,
Sve go anarhista :D
Post Reply