Republika Turska

Post Reply
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#9526 Re: Republika Turska

Post by jastuk1 »

sunceKOtepsija wrote:....


Da. Rekao je laganje i petljanje, tj. sad vako sad nako. A promjena političkog stava nije petljanje i laganje, već promjena stava. PA NEĆE NON STOP SVE ZEMLJE STALNO IMATI ISTI STAV PO SVIM PITANJIMA. SVAŠTA....
Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#9527 Re: Republika Turska

Post by Zgoljo »

Janjicar wrote:
Zgoljo wrote:Kolega janjicar,necemo tako.
Ako je prihvatljiv gospodin Putin,dakle notorni diktator koji se sa neistomisljenicima obracunava tako sto ih da likvidirati na sred ulice onda bi morao biti i Erdogan koji,ipak moramo priznati,ima bezazlenije metode poput pritiska na medije,zastrasivanje i sl.

Dakle samo budimo dosljedni i principijelni i bice sve uredu.
A gdje ja kazem da je prihvatljiv Putin ?
Nigdje eksplicite ali da se naslutiti zato sto ne problematiziras neke druge diktature.A puno je gorih diktatura koje se uopste ne problematiziraju opcenito sto mene tjera samo na jedan zakljucak,Erdogan smeta zato sto je predsjednik jedne muslimanske zemlje i sto takvu zemlju svakim danom cini jacom.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9528 Re: Republika Turska

Post by jefferson »

Ja sam svaki dan, u Tuzli vala jedva da neko i progovori nesto o tome...nije bosna samo seher SaraJvo
Dzeferson je inace car pausalnih i povrsnih ocjena o ovdasnjim ljudima.

Da ne bude zabune, solidan forumas, osim kada pise o Bosni i Americi :D
Pausalnih ocjena? Jbt gori Facebook kako je u Turskoj odbranjena demokratija. Samo sam cekao da neko pozove da se ide braniti Turska.
Resi Emeritus Erdogana svrstao uz boga, kolektivni orgazam samo sto se nije desio, a ti pricas o pausalnim ocjenama.
Naravno, bilo kakva kritika se odmah docekuje na noz, kako je sve to zavjera itd.
Sto se tice Tuzle, tos e slazem, ali vec 25 godina se kod nas svakako BiH smatra od Bascarsije do Marijn Dvora, pa tako se i politika za mase kroji.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9529 Re: Republika Turska

Post by Janjicar »

Haha na ovom forumu ako nisi za Erdogana onda si za Putina, ako nisi za Putina za Erdogana si xD

Sta ocekivat od naroda koji je Torabiju vodu nosio...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9530 Re: Republika Turska

Post by jefferson »

Kakav on i Sarajevo. Džafer aka Jefferson je iz nekog sela "od Zenice" pa tu seosku perspektivu projektuje na čitavu Bosnu.
Kako ti znas donijeti sud? Zar nije ono: "ja se inace slabo druzim za ljudima?" (Mislim ne znam ko bi te svakako trpio, a tesko ukucanima, mami i tati s obzirom da sam garant ne zivis).
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#9531 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

jefferson wrote:
Ja sam svaki dan, u Tuzli vala jedva da neko i progovori nesto o tome...nije bosna samo seher SaraJvo
Dzeferson je inace car pausalnih i povrsnih ocjena o ovdasnjim ljudima.

Da ne bude zabune, solidan forumas, osim kada pise o Bosni i Americi :D
Pausalnih ocjena? Jbt gori Facebook kako je u Turskoj odbranjena demokratija. Samo sam cekao da neko pozove da se ide braniti Turska.
Resi Emeritus Erdogana svrstao uz boga, kolektivni orgazam samo sto se nije desio, a ti pricas o pausalnim ocjenama.
Naravno, bilo kakva kritika se odmah docekuje na noz, kako je sve to zavjera itd.
Sto se tice Tuzle, tos e slazem, ali vec 25 godina se kod nas svakako BiH smatra od Bascarsije do Marijn Dvora, pa tako se i politika za mase kroji.
Ali bas gori fejs. Juce nisam mogao vjerovati ko sve kakve vijesti lajka. Stavljaju ljudi na insta i fb brkine slike. Ali eto, niko ne prica o turskoj
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9532 Re: Republika Turska

Post by L u c i f e r »

Citajuci ove erdoganofile

Eu ce podnijeti aplikaciju

Da se pridruzi uniji turaka i bosnjaka
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9533 Re: Republika Turska

Post by jefferson »

Janjicar wrote:Haha na ovom forumu ako nisi za Erdogana onda si za Putina, ako nisi za Putina za Erdogana si xD

Sta ocekivat od naroda koji je Torabiju vodu nosio...
Nekako najbolja dijagnoza do sada.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9534 Re: Republika Turska

Post by Janjicar »

Zgoljo wrote:
Janjicar wrote:
Zgoljo wrote:Kolega janjicar,necemo tako.
Ako je prihvatljiv gospodin Putin,dakle notorni diktator koji se sa neistomisljenicima obracunava tako sto ih da likvidirati na sred ulice onda bi morao biti i Erdogan koji,ipak moramo priznati,ima bezazlenije metode poput pritiska na medije,zastrasivanje i sl.

Dakle samo budimo dosljedni i principijelni i bice sve uredu.
A gdje ja kazem da je prihvatljiv Putin ?
Nigdje eksplicite ali da se naslutiti zato sto ne problematiziras neke druge diktature.A puno je gorih diktatura koje se uopste ne problematiziraju opcenito sto mene tjera samo na jedan zakljucak,Erdogan smeta zato sto je predsjednik jedne muslimanske zemlje i sto takvu zemlju svakim danom cini jacom.
Rasprava s tobom me podsjeca na raspravu s nekim SDA-ovcem kojem objasnjavam zasto ne glasam za SDA :D

Tema Republika Turska i pitas me zasto ne problematiziram druge diktature? Hocemo li o Pol Pot-u pricat ?
Rekoh ti Putin je daleko od normalnog predsjednika i ima vise gresaka od Erdogana, a jedan je razlog i razdor Ukrajine koje je njegovo ili Americko "maslo" al druga tema...

Za mene je vrijedniji 1 zivot covjeka nego politika i Turske, Rusije, Amerike, Izraela, Pakistana, Vijetnama itd...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#9535 Re: Republika Turska

Post by L u c i f e r »

Janjicar wrote:Haha na ovom forumu ako nisi za Erdogana onda si za Putina, ako nisi za Putina za Erdogana si xD

Sta ocekivat od naroda koji je Torabiju vodu nosio...
:D :thumbup:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9536 Re: Republika Turska

Post by cyprus »

Erdogan i Putin su ko jaje jajetu...

Kritikovati jednog, a veličati drugog je hipokrizija par ekselans...
Last edited by cyprus on 17/07/2016 22:06, edited 1 time in total.
Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#9537 Re: Republika Turska

Post by Zgoljo »

Pa da,uvijek kad se dotaknemo sustine idu nebulozne izjave.

Mogu ja o demokratiji i ljudskim pravima i na nekim drugim stranama,recimo onim prekookeanskim.

Vjerujem da se mnogi sjecaju protesta gradjana na Wall Streetu u Njujorku.E ti isti protesti su naprasno prekinuti i niko nikad vise nije cuo,vidio,niti procitao bilo sta o tim protestima niti su isti ikada vise ponovljeni.
Naravno ti protesti su uguseni krajnje demokratskim metodama,onako americki.

Dakle drugovi budimo iskreni.Ne gadjajmo se demokratijom i ljudskim pravima,to odavno nigdje ne postoji,recimo bar iskreno sta smeta i u cemu je problem,budimo toliko posteni.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#9538 Re: Republika Turska

Post by breuer »

Ja ipak mislim da je Putin mnogo veći državnik, kao što je i Rusija mnogo veća sila na kraju krajeva.
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9539 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

cyprus wrote:Erdogan i Putin su ko jaje jajetu...
Još jedna neoliberalna konstrukcija. I to ona "sa dna kace" beskrajnih neoliberalnih budalaština. Onda ti smeta kada te neko kvalifikuje neoliberalom.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#9540 Re: Republika Turska

Post by arzuhal »

sunceKOtepsija wrote:
jastuk1 wrote: Miješaš kruške i jabuke. Pozivaš se na PETLJANJE I LAGANJE.

A JA SAM GOVORIO O PROMJENAMA STAVA I PRAGMATIČNOSTI - a ne o petljanju i laganju. Turska je promijenila političko stajalište - sve zemlje to stalno rade.
:lol: predsjednik Republike licno ti odgova, ne ja dobri covjece, znas turski, evo sta kaze predsjednik o ljudima koji "do podne jedno od podne drugo" :thumbup:
Ako neko misli da je politika i bavljenje politikom (osim ako izuzmemo one lijepe filozofske rasprave o politici od Platona do Gazalije i Hasana Kafije Prušćaka, koji u njoj vide plemenitu vještinu kojom se nesebično radi na postizanju društvene, dakle opće sreće i napretka) predstavlja stjecište morala, pravde, časti i sl. onda... :mrgreen:

U razvijanju teorije evolucije se došlo do zaključka da u prirodi ne opstaju ni najjači niti najinteligentniji nego najprilagodljiviji. Prevedno u društveno-politički jezik to bilo najpragmatičniji, najskloniji oportunizmu.

Ergo, onaj koji hoće da sačuva, da odbrani, da ojača državu u svakom pogledu - političkom, sigurnosnom, ekonomskom...- mora biti spreman na svašta nešto, ovisno od pozicije na kojoj se nalazi i on i država mu. To veze nema sa ublehama o časti, poštenju, iskrenosti i sl. jer to sve i nema veze s opstankom, s politkom, s odnosim na međunarodnoj sceni.

Zato ja, naprimjer, samtram da je za Tursku najuputnije da radi na što boljim odnosima s Rusijom, s Iranom, s arapskim svijetom - ma šta o tome mislili USA i Evropa - za sebe, za svoju poziciju u regionu i svijetu, za svoju sigurnost, ekonomiju, itd. Ako je Turskoj najveći problem PKK onda ništa logičnije nema od toga da ima što bolje odnose sa Rusijom, Sirijom, Irakom i Iranom, nema ništa logičnije i potrebnije jer je ideja PKK nacionalističko-slobina ideja: svi Kurdi u jednoj državi. Ako ima takve ekonomske odnose s Rusijom (od izvoza poljoprivrednih proizvoda do turizma, od gasa do krimskih Tatara), ništa nasušnije nema od što bolje saradnje s Rusijom. I tako dalje.

Ko god je spreman raditi tako zarad svoje zemlje i svog naroda, nema tu ništa od "laganja, dvostrukih aršina, meljanja", tu se radi o vođstvu.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#9541 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

breuer wrote:Ja ipak mislim da je Putin mnogo veći državnik, kao što je i Rusija mnogo veća sila na kraju krajeva.
Sto ne mijenja sustinu da je nacin njihovog vlada ja i njihov krakter skoro isti
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#9542 Re: Republika Turska

Post by jastuk1 »

L u c i f e r wrote:Citajuci ove erdoganofile

Eu ce podnijeti aplikaciju

Da se pridruzi uniji turaka i bosnjaka
Obavještavaju se zaiteresovani da se prijavnice mogu podići u sobi 23 (Denis i Denis). :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#9543 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:
cyprus wrote:Erdogan i Putin su ko jaje jajetu...
Još jedna neoliberalna konstrukcija. I to ona "sa dna kace" beskrajnih neoliberalnih budalaština. Onda ti smeta kada te neko kvalifikuje neoliberalom.
Sta znaci neoliberalni? Sta su karakteristike neoliberala? I ko su bili liberali?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#9544 Re: RE: Re: Republika Turska

Post by mirsek »

Zgoljo wrote:Naravno,duboko sam svjestan da je prihvatljivost Putina presudno uslovljena sirovom snagom kojom raspolaze.Zato ja i zelim gospodinu Erdoganu da bude sto snazniji jer snaga danas odredjuje jesi li prihvatljiv ili nisi.
Erdogan ce biti onoliko jak koliko mu najjaci dozvole zato mu je bolje da se pocne ponasati dijametralno suprotno od sadasnjeg ponasanja i glumljenja bosforskog kabadahije da ne bi dozivio atentat ili naoruzavanje kurda na istoku zemlje.

Sent from my LG-H500 using Tapatalk
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9545 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

Bodkin wrote:Sta znaci neoliberalni? Sta su karakteristike neoliberala? I ko su bili liberali?
Umislio si da možeš nastupati sa imaginarne pozicije profesora prema đaku? Hahaha. Ne možeš, da imaš tri američka pasoša. Probaj mnogo učtivije.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9546 Re: Republika Turska

Post by cyprus »

Challenger__ wrote:
cyprus wrote:Erdogan i Putin su ko jaje jajetu...
Još jedna neoliberalna konstrukcija. I to ona "sa dna kace" beskrajnih neoliberalnih budalaština. Onda ti smeta kada te neko kvalifikuje neoliberalom.
Evo ne smeta mi... Ako je Putin neka suprotnost neoliberalizmu, evo jesam, neoliberal sam... Uz to sam i imperijalista...
Zgoljo
Posts: 1208
Joined: 26/12/2015 22:22

#9547 Re: Republika Turska

Post by Zgoljo »

Nije isto,Putin je notorni diktator koji vlada na klasicnoj strahovladi,Erdogan je za njega demokrata prve klase.
Htio sam samo ukazati na licemjerje.

Kazes ono sto jest,Erdo je neprihvatljiv zato sto je vodja jedne muslimanske zemlje i sto je svaki dan jaca.A to se ne smije dopustiti.
A ne ljudska prava i pi.zde materine.
Last edited by Zgoljo on 17/07/2016 22:17, edited 2 times in total.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#9548 Re: Republika Turska

Post by Janjicar »

Zgoljo wrote:Pa da,uvijek kad se dotaknemo sustine idu nebulozne izjave.

Mogu ja o demokratiji i ljudskim pravima i na nekim drugim stranama,recimo onim prekookeanskim.

Vjerujem da se mnogi sjecaju protesta gradjana na Wall Streetu u Njujorku.E ti isti protesti su naprasno prekinuti i niko nikad vise nije cuo,vidio,niti procitao bilo sta o tim protestima niti su isti ikada vise ponovljeni.
Naravno ti protesti su uguseni krajnje demokratskim metodama,onako americki.

Dakle drugovi budimo iskreni.Ne gadjajmo se demokratijom i ljudskim pravima,to odavno nigdje ne postoji,recimo bar iskreno sta smeta i u cemu je problem,budimo toliko posteni.
Druze ti ne shvatas poentu da ima ljudi na svijetu, u BiH, konkretno ovdje na forumu koji ne podrzavaju ni neke Putinove stavove, ni Erdoganove, ni Obamine itd. nego razmisljaju svojom glavom.
Amerika je narusila ljudska prava u Guantanomu, Erdogan zlocinima nad Kurdima, Putin razdorom Ukrajine itd.
Tema Turska onda pricamo o njoj.

Erdogan ? 45 mil. glasaca Turaka ga je izabralo ( preko 60% za njegovu partiju) znaci njima odgovara, da li svjesno ili ne guraju Tursku ka Islamizaciji vidjet cemo. Ako Erdogan ovo iskoristi pa uvede promjene u ustavu i on bude glavni za sve, onako tvoje razmisljanje da li je jednom covjeku pametno dati sve ovlasti ? Pa makar on bio ne znam ti sta ?


Okvirno pitanje onako me interesuje, da li si stava da Islam treba da ima Hilafet i Kalifu ? Tj glavnog za Islam u svijetu ?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#9549 Re: Republika Turska

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:
Bodkin wrote:Sta znaci neoliberalni? Sta su karakteristike neoliberala? I ko su bili liberali?
Umislio si da možeš nastupati sa imaginarne pozicije profesora prema đaku? Hahaha. Ne možeš, da imaš tri američka pasoša. Probaj mnogo učtivije.
Ok. Evo jos jednom, sta su neoliberali i ko su bili liberali?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#9550 Re: Republika Turska

Post by Challenger__ »

cyprus wrote:Evo ne smeta mi... Ako je Putin neka suprotnost neoliberalizmu, evo jesam, neoliberal sam...
Znam da jesi. Bio toga svjestan ili ne.
Post Reply