Makedonija

Post Reply
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1901 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Bodkin wrote: 17/05/2022 15:36 Pitanje je da li bi se stavio u ruke EU da vam garantuju slobode,ravnopravnost i dugorocno postojanje drzave u ovakvoj konstelaciji odnosa
Realno nemamo izbora, nemamo nikakvo alternativno resenje.

Okruzeni smo sa 3 neprijateljske drzave koje imaju izlaz na more i 1 "neutralnom" koja nema izlaz na more a nemamo ga ni mi.

2 od gorenavedenih drzava radi na podeli Makedonije ili se barem nema nista protiv podele.

EU krsi svoja pravila i svoje povelje.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1902 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Bazinga1234 wrote: 17/05/2022 15:34 Ja bih na vašem mjestu odustao od EU. Važnije je zadržati svoj identitet.
Nemoguce. Momentalno ce izbit rat.

Albanski politicari u regionu su svi do jednog zalozili za ujedinjenje Albanaca, preferirano kroz EU a neizreceno kako drugacije. Bugarski ministri "saljivo" izjavljuju da ce poslat Bugarsku vojsku da odstrani spomenike gde su Bugari nazvani kao fasisticki okupatori, Grcka jos uvek nezadovoljna i sve nesto prigovara....

EU "prati situaciju". Za cas bi nas pustili niz vodu.
iz zadnje klupe
Posts: 916
Joined: 27/07/2012 18:10

#1903 Re: Makedonija

Post by iz zadnje klupe »

Koliko vidim medjunarodne odnose trenutno, one male drzave i narodi koji ne uspiju stvoriti jaku lobisticku pozadinu, bice po darvinu, opstanak nsjjacih.
Da li su makedonci svjesni da su dobili drzavu, kakvu takvu, a da nisu morali nikakvu zrtvu za nju dati, mi u bosni smo postali svjesni sta znaci imati svoju drzavu tek kad nam je vojno i svakako drugo osporena
Ako su makedonci svjesni toga, izvinjavam se ,
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1904 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

iz zadnje klupe wrote: 17/05/2022 18:43 Koliko vidim medjunarodne odnose trenutno, one male drzave i narodi koji ne uspiju stvoriti jaku lobisticku pozadinu, bice po darvinu, opstanak nsjjacih.
Da li su makedonci svjesni da su dobili drzavu, kakvu takvu, a da nisu morali nikakvu zrtvu za nju dati, mi u bosni smo postali svjesni sta znaci imati svoju drzavu tek kad nam je vojno i svakako drugo osporena
Ako su makedonci svjesni toga, izvinjavam se ,
Sve si u pravu, al jednostvno smo opkoljeni bez izlaza na more a sve drzave oko nas su neprijateljske.

Od 4 komsija 2 nam rade o glavi a 1 nas "samo" mrzi.

Plus 30 godina korupcije..........
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1905 Re: Makedonija

Post by sehohari »

Bazinga1234 wrote: 17/05/2022 15:34 Ja bih na vašem mjestu odustao od EU. Važnije je zadržati svoj identitet.
Problemi po meni nisu ni Bugarska ni Grcka, vec zapadni dio EU.

Razlog toga sto sada davaju pravo tim zemljama da blokiraju jeste sto i oni sami ne zele ulazak bilo koje nove clanice. Ja bih sacekao sa "kompromisnim" rjesenjima sve dok se atmosfera u Berlinu, Parizu i tkd. ne promijeni na bolje (a morat ce kad-tad).

Ovako i da se Makedonija preimenuje u "zapadna Bugarska" a Skopje u "Novosofija", ne bi mogli uci.
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1906 Re: Makedonija

Post by sehohari »

geralt wrote: 17/05/2022 15:25 Ja sam mislio da Bosna ima najgoru mogucu srecu sa drzavama koje je okruzuju, sad vidim da moze i gore. Nas makar Crnogorci ne zajebaju (trenutno).
Sreca pa ih imamo samo tri :D

Crnogorci i sami imaju problem sa osporavanjem od strane trecih (zna se od koga), pa smo mi tu zasad sigurni...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1907 Re: Makedonija

Post by Sanjarko »

mogu vam cuclat samo, izumiru kao i mi i vi, samo Turkiji mogu uletit, Italijani, i mozda Rumuni, Albanci mogu pokusat nesto, ali bi onda nastao dar-mar, neznam da li bi Gringosi to dopustili
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1908 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

sehohari wrote: 17/05/2022 21:23 Problemi po meni nisu ni Bugarska ni Grcka, vec zapadni dio EU.

Razlog toga sto sada davaju pravo tim zemljama da blokiraju jeste sto i oni sami ne zele ulazak bilo koje nove clanice. Ja bih sacekao sa "kompromisnim" rjesenjima sve dok se atmosfera u Berlinu, Parizu i tkd. ne promijeni na bolje (a morat ce kad-tad).

Ovako i da se Makedonija preimenuje u "zapadna Bugarska" a Skopje u "Novosofija", ne bi mogli uci.
Odprilike i meni se cini da je to u pitanju. Valjda bi nekeko pritisnuli Bugare inace. Maltene da smo izdrzali u sporu sa Grcima sada bi nas primili u NATO posle Ruske invazije Ukrajine :)
Sanjarko wrote: 18/05/2022 10:01 mogu vam cuclat samo, izumiru kao i mi i vi, samo Turkiji mogu uletit, Italijani, i mozda Rumuni, Albanci mogu pokusat nesto, ali bi onda nastao dar-mar, neznam da li bi Gringosi to dopustili
Pa ono da budem 100% Americki ambasador je pravi vladar Makedonije, njegova je uvek zadnja. Cak je aminivao kratko (3 dana) kidnapovanje neposlusnog poslanika :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1909 Re: Makedonija

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 18/05/2022 12:34
sehohari wrote: 17/05/2022 21:23 Problemi po meni nisu ni Bugarska ni Grcka, vec zapadni dio EU.

Razlog toga sto sada davaju pravo tim zemljama da blokiraju jeste sto i oni sami ne zele ulazak bilo koje nove clanice. Ja bih sacekao sa "kompromisnim" rjesenjima sve dok se atmosfera u Berlinu, Parizu i tkd. ne promijeni na bolje (a morat ce kad-tad).

Ovako i da se Makedonija preimenuje u "zapadna Bugarska" a Skopje u "Novosofija", ne bi mogli uci.
Odprilike i meni se cini da je to u pitanju. Valjda bi nekeko pritisnuli Bugare inace. Maltene da smo izdrzali u sporu sa Grcima sada bi nas primili u NATO posle Ruske invazije Ukrajine :)
Sanjarko wrote: 18/05/2022 10:01 mogu vam cuclat samo, izumiru kao i mi i vi, samo Turkiji mogu uletit, Italijani, i mozda Rumuni, Albanci mogu pokusat nesto, ali bi onda nastao dar-mar, neznam da li bi Gringosi to dopustili
Pa ono da budem 100% Americki ambasador je pravi vladar Makedonije, njegova je uvek zadnja. Cak je aminivao kratko (3 dana) kidnapovanje neposlusnog poslanika :-)
nek se vi razvijate, i nek vam je sa srecom, to je najbitnije, ovi nek ga cuclaju, mamicu im :zjev:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1910 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 18/05/2022 12:42 nek se vi razvijate, i nek vam je sa srecom, to je najbitnije, ovi nek ga cuclaju, mamicu im :zjev:
:thumbup:

Samo sreca, ocigledno nema sposobnosti :lol:
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1911 Re: Makedonija

Post by El_comadante »

Ovako ispade gora, teza situacija u mk nego kod Nas, bh.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1912 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

El_comadante wrote: 19/05/2022 19:40 Ovako ispade gora, teza situacija u mk nego kod Nas, bh.
Mozda ne gora il teza al svakako nije laka. Sad sa poskupljenjima svega i svacega jos teze.
El_comadante
Posts: 7880
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1913 Re: Makedonija

Post by El_comadante »

AleksoMKD wrote: 20/05/2022 11:23
El_comadante wrote: 19/05/2022 19:40 Ovako ispade gora, teza situacija u mk nego kod Nas, bh.
Mozda ne gora il teza al svakako nije laka. Sad sa poskupljenjima svega i svacega jos teze.
Pa eto u smislu da Bugarska i Grcka otvoreno rade protiv MKD, a srb I hrv to rade prikriveno pa je ko malo lakse.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3664
Joined: 23/04/2011 12:21

#1914 Re: Makedonija

Post by Mr.Sojic »

Radni kolega mi je bio Makedonac, rođak je oženio Makedonku, drugi rođak služio vojsku u Kumanovu :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Makedonci samo naprijed i nedajte se :thumbup:

🇲🇰
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1915 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

El_comadante wrote: 20/05/2022 13:55 Pa eto u smislu da Bugarska i Grcka otvoreno rade protiv MKD, a srb I hrv to rade prikriveno pa je ko malo lakse.
I to sto kazes, nadam se da Vas Hrvatska nece zajebavat ko Grcka i Bugarska nas.
Mr.Sojic wrote: 20/05/2022 14:04 Radni kolega mi je bio Makedonac, rođak je oženio Makedonku, drugi rođak služio vojsku u Kumanovu :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Makedonci samo naprijed i nedajte se :thumbup:

🇲🇰

Hvala, hvala. :thumbup:

Najnovije vesti:
Bivsi premijer Gruevski osudjen na 9 godina zatvora (u begstvu je, Orbanov gost) zbog zloupotrebe sluzbene duznosti.

MPC vise nije autokefalna vec je autonomna i na neki nacin se vratila pod SPC.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#1916 Re: Makedonija

Post by Tvrtko II Kotromanić »

AleksoMKD wrote: 20/05/2022 15:15

MPC vise nije autokefalna vec je autonomna i na neki nacin se vratila pod SPC.
Druze Alekso, halali sto ja ovako kao padobranac vazda :D
sta ovo znaci konkretno?
MPC se vratila na pozicije od prije?

kakav je plan sad ako ga ima? :D

e slicno kao za Bugare pitanje, izvini ako je neugodno, al vako kad imam koga pa da pitam na forumu
ima li "pete kolone" medju svestenstvom i vjernicima, u smislu ima li etnickih Makedonaca koji su pro-SPC?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1917 Re: Makedonija

Post by Sanjarko »

kakva je ono NATO vjezba bila kod vas, velika pravo
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1918 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 20/05/2022 19:29 Druze Alekso, halali sto ja ovako kao padobranac vazda :D
sta ovo znaci konkretno?
MPC se vratila na pozicije od prije?

kakav je plan sad ako ga ima? :D

e slicno kao za Bugare pitanje, izvini ako je neugodno, al vako kad imam koga pa da pitam na forumu
ima li "pete kolone" medju svestenstvom i vjernicima, u smislu ima li etnickih Makedonaca koji su pro-SPC?
Ma slobodno pitaj, zato je forum :thumbup:

Tehnicki se "vratila pod okrilje SPC" kao preduslov za priznavanje (eventualne) autokefalnosti od ostalih pravoslavnih crkvi. Kolko ja kontam kanoni pravoslavlja su takvi da svaka crkva mora imati blagoslov "majke" crkve pa nam je izbor bio ili SPC ili (nedajboze) Bugarksa PC.

Cak je i pocet proces za autonomiju pod BPC no onda su poceli sve veci i veci zahtevi i nasi su se okrenuzi SPC. Inace pre vise godina je proces sa SPC bio vec pocet no politickom odlukom je prekinut.

Mislim da je (za nas) SPC je manje zlo od BPC no sto se mene tice mogli smo ostat i nepriznati. I tako su svi obredi kao vencanja, krstevanje vernika i slicno bili validni pred svim drugim crkvama.

Pete kolone ima, no to su pro-Bugarski Makedonci pre svega. Zvanicna politika Srbije (oficijalno) ne negira postojanje Makedonaca kao naroda dok Bugarska to radi. Mislim sigurno ima i pro-Srpskih no opet kazem, manje zlo i opasnost.
Sanjarko wrote: 20/05/2022 20:52 kakva je ono NATO vjezba bila kod vas, velika pravo
Da, Swift Response 22, velika vezba NATO-a n poligonu Krivolak uz ucesce vise NATO zemalja, oko 4000 vojnika ucestvovalo.

:D za sada 3 zrtve. Tri Engleska vojnica se napili ko stoka i poceli lomiti inventar u jednom kaficu u Negotinu. Uhapseni u i odvedeni u policisku stanicu.

Pre toga je iz jednog aviona ispao vojnicki ranac i pao na nekoliko metara od dece na ulici.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#1919 Re: Makedonija

Post by Tvrtko II Kotromanić »

https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... utokefalna
opa :thumbup:
hoce li Bugari dati dozvolu @AleksoMKD ?

cestitke barem ovako za pocetak :thumbup: :bih:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1920 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 24/05/2022 17:06 https://balkans.aljazeera.net/news/balk ... utokefalna
opa :thumbup:
hoce li Bugari dati dozvolu @AleksoMKD ?

cestitke barem ovako za pocetak :thumbup: :bih:
Hvala, hvala :bih:

Prijatno smo iznenadjeni, bas smo sa porodicom gledali liturgiju na TV i ko grom od vedrog neba mi je doslo objava autokefalnosti.

Jos samo da Vselenska patrijarsija 12.06 overi i to je to Inshala. Mislim da vise Bugari nemaju sta da rade jer barem po crkvenim kanonima je sve ispostovano.

Najiskrenije jos uvek je u meni doza sumnje no nadam se da ce sve biti u redu.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15983
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1921 Re: Makedonija

Post by sime_cipol »

Ko se o mlijeko opece taj i u jogurt puse :D
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#1922 Re: Makedonija

Post by bingov buraz »

AleksoMKD wrote: 17/05/2022 18:46
iz zadnje klupe wrote: 17/05/2022 18:43 Koliko vidim medjunarodne odnose trenutno, one male drzave i narodi koji ne uspiju stvoriti jaku lobisticku pozadinu, bice po darvinu, opstanak nsjjacih.
Da li su makedonci svjesni da su dobili drzavu, kakvu takvu, a da nisu morali nikakvu zrtvu za nju dati, mi u bosni smo postali svjesni sta znaci imati svoju drzavu tek kad nam je vojno i svakako drugo osporena
Ako su makedonci svjesni toga, izvinjavam se ,
Sve si u pravu, al jednostvno smo opkoljeni bez izlaza na more a sve drzave oko nas su neprijateljske.

Od 4 komsija 2 nam rade o glavi a 1 nas "samo" mrzi.

Plus 30 godina korupcije..........
Morao sam :mrgreen:

Image
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1923 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

sime_cipol wrote: 25/05/2022 20:21 Ko se o mlijeko opece taj i u jogurt puse :D
:D
A ne pomaze fakt da je Vseljenski patrijarh Grk

bingov buraz wrote: 25/05/2022 20:53 Morao sam :mrgreen:

Image
:lol:
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1924 Re: Makedonija

Post by Truba »

AleksoMKD wrote: 25/05/2022 12:09
Najiskrenije jos uvek je u meni doza sumnje no nadam se da ce sve biti u redu.
naše su ruke uvijek raširene za odlutale bludne sinove
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1925 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Black swan wrote: 26/05/2022 11:33
AleksoMKD wrote: 25/05/2022 12:09
Najiskrenije jos uvek je u meni doza sumnje no nadam se da ce sve biti u redu.
naše su ruke uvijek raširene za odlutale bludne sinove
:lol:

Sorry, znas i sam da smo svi na ovim prostorima previse tvrdoglavi.
Post Reply