Makedonija

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1751 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Čuj " :shock: ".

Ono se, kao, šokira.

:lol:


Ma vozdra.

______
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1752 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:Čuj " :shock: ".

Ono se, kao, šokira.

:lol:


Ma vozdra.

______
Jarane da ti iskreno kazem, taj smajli je slucajno otipkan jer kucam sa telefona.
Svaki put se zajebem jer kontam da se sa tobom da i normalno popricati ali vrijeme je da se pomirim da si bipolaran i da to nije opcija. Pola foruma je skontalo, vrijeme je da i ja prihvatim. Vozda i tebi
IMT25
Posts: 278
Joined: 23/03/2015 10:24

#1753 Re: Makedonija

Post by IMT25 »

Nego, informacije govore da se u Makedoniju slijevaju huliganske grupe navijača, Delija, navijači Rada, navodno dolaze i iz Rusije CSKA-ovi, iz Grčke, a cilj im je "zaštiti pravoslavlje od Albanca". Mislim da je šejtan šalu odnio, ako Putin gura ove belaje, a huligani su putinov omiljeni instrument.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#1754 Re: Makedonija

Post by jao_situacije »

sherbett wrote:
Bandit88 wrote:Video sam jedan post sa pricom o makedoniji,za ostalo izvini iako svakako mislim da ulepsavas te svoje pricice o prijateljima,braci i kumovima. Pozdrav
Nisam bila u Makedonini jer tada smo jos putovali s pasosem.. da sam sa Kosova presla u Makedoniju, sa zigom kosovske granice se ne bi mogla vratit u Bg preko Kosova nazad jer bi imala zig po Srbima ne postojece drzave. Isto sam imala problem kad sam iz Srbije prelazila u RH jer sam bila skoro mjesec dana a nisam priavila boravak. Onda sam rekla granicarki da ionako ne bi priznali zig policijske postaje sa Kosova.. e onda je tek nastao problem.
Nemam sta uljepsavati.. tako je kako je.. na sta konkretno mislis?
Imam ti ja jos prica.. samo kazi :mrgreen:
Znam ja dobro tko je tko i kakav narod. Nije nikome cista glava na ovim prostorima! Sve divljak do divljaka... ali ima dushu :oops:
nije izmišljena priča već je ovo pričala, ja mislim minimalno 2 puta na ovom pdf
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#1755 Re: Makedonija

Post by jao_situacije »

sherbett wrote: Jel treba jos? :mrgreen:
de još par puta za raju :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1756 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Bodkin wrote:
Challenger__ wrote:To je jedna provizorna floskula, uglavnom netačna. Na primjer, Makedonci su oduvijek bili trpeljivi prema svojim sunarodnicima muslimanima Torbešima, prema Albancima, Srbima, Romima, Turcima...

Ispada da ih pojedini globalni akteri kažnjavaju upravo zato što imaju kapacitet za suživot, što su blagorodni i trpeljivi.
Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1757 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

Sve , sve ali.....
Zena (musko isto je) izjavi da se nasla sa PRIJATELJIMA a onda , poslje neceg sto je izjavila, dodaje da im se nacerila u lice jer zna da ih to boli !
I vas raspravljate o takvoj individui ?
Jebo me svak ako neki nisu shvatili funkciju foruma za istresanje negativne energije nastale frustrirajucim djetinstvom.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1758 Re: Makedonija

Post by cyprus »

KENJAC wrote:Sve , sve ali.....
Zena (musko isto je) izjavi da se nasla sa PRIJATELJIMA a onda , poslje neceg sto je izjavila, dodaje da im se nacerila u lice jer zna da ih to boli !
I vas raspravljate o takvoj individui ?
Jebo me svak ako neki nisu shvatili funkciju foruma za istresanje negativne energije nastale frustrirajucim djetinstvom.
Ma zajebavaš se da si ti to tako shvatio? :-)
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1759 Re: Makedonija

Post by General War »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
Challenger__ wrote:To je jedna provizorna floskula, uglavnom netačna. Na primjer, Makedonci su oduvijek bili trpeljivi prema svojim sunarodnicima muslimanima Torbešima, prema Albancima, Srbima, Romima, Turcima...

Ispada da ih pojedini globalni akteri kažnjavaju upravo zato što imaju kapacitet za suživot, što su blagorodni i trpeljivi.
Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
:thumbup: etno homogenizacija je zlo i suplja prica (domacih) politicara koji pokusavaju ici na tu kartu-zavadi pa vladaj.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1760 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
Challenger__ wrote:To je jedna provizorna floskula, uglavnom netačna. Na primjer, Makedonci su oduvijek bili trpeljivi prema svojim sunarodnicima muslimanima Torbešima, prema Albancima, Srbima, Romima, Turcima...

Ispada da ih pojedini globalni akteri kažnjavaju upravo zato što imaju kapacitet za suživot, što su blagorodni i trpeljivi.
Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
Dok su svi ostali ratovi bili medjuetnicki. A bilo ih je puno vise. Nemoj me pogresno shvatiti, ne zalazem se za ove gore dvije opcije nego kazem kako to sve izgleda. Zapadne zemlje pocinju imati velikih problema sa imigrantima i ne znaju kako to da rijese. Zamisli onda sta ceka zemlje kao makedonija.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1761 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Bodkin wrote:
cyprus wrote:Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
Dok su svi ostali ratovi bili medjuetnicki. A bilo ih je puno vise. Nemoj me pogresno shvatiti, ne zalazem se za ove gore dvije opcije nego kazem kako to sve izgleda. Zapadne zemlje pocinju imati velikih problema sa imigrantima i ne znaju kako to da rijese. Zamisli onda sta ceka zemlje kao makedonija.
Od Drugog svjetskog rata do danas najkrvaviji rat na Balkanu je bio grčki građanski, koji eto nije bio međuetnički... Mislim da je tada stradalo više ljudi nego u svim ratovima pri raspadu Jugoslavije zajedno... I dan danas je pristuna velika polarizacija u grčkom društvu između desnice i ljevice zbog toga... A nacionalnih manjina ima simbolično malo...

S druge strane imaš Bugarsku sa značajnom turskom, te Rumuniju sa velikom mađarskom manjinom... Postoje određene tenzije, ali ni blizu eskaliranju rata... Dakle, može se...

Znam kako sve izgleda, ali to je sve stvar dnevne politike... Dobri i loši međuetnički odnosi nisu konstanta, isto kao i unutaretnički... Vremenom se oni mogu poboljšavati i pogoršavati...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1762 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
cyprus wrote:Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
Dok su svi ostali ratovi bili medjuetnicki. A bilo ih je puno vise. Nemoj me pogresno shvatiti, ne zalazem se za ove gore dvije opcije nego kazem kako to sve izgleda. Zapadne zemlje pocinju imati velikih problema sa imigrantima i ne znaju kako to da rijese. Zamisli onda sta ceka zemlje kao makedonija.
Od Drugog svjetskog rata do danas najkrvaviji rat na Balkanu je bio grčki građanski, koji eto nije bio međuetnički... Mislim da je tada stradalo više ljudi nego u svim ratovima pri raspadu Jugoslavije zajedno... I dan danas je pristuna velika polarizacija u grčkom društvu između desnice i ljevice zbog toga... A nacionalnih manjina ima simbolično malo...

S druge strane imaš Bugarsku sa značajnom turskom, te Rumuniju sa značajnom mađarskom manjinom... Postoje određene tenzije, ali ni blizu eskaliranju rata... Dakle, može se...

Znam kako sve izgleda, ali to je sve stvar dnevne politike... Dobri i loši međuetnički odnosi nisu konstanta, isto kao i unutaretnički... Vremenom se oni mogu poboljšavati i pogoršavati...

Google mi kaze da turaka ima 8,8% u bugarskoj, a madjara 6% u rumuniji. U zavisnosti od geografskog grupisanja, ovo su male cifre. Izmedju bugara i turaka postoje vec tenzije ali nisu blizu eskalacije. U pravu si.
Ali nisu zato sto je bugarska u eu i politicka situacija je stabilnija.

Jos jednom da ponovim, ne zalazem se ja za jednu od one dvije opcije ali se u svakoj prici svede na to
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1763 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

Doduse u Bugarskoj i Grckoj manjine i ne smeju mnogo da dizu glavu.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1764 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

cyprus wrote:
KENJAC wrote:Sve , sve ali.....
Zena (musko isto je) izjavi da se nasla sa PRIJATELJIMA a onda , poslje neceg sto je izjavila, dodaje da im se nacerila u lice jer zna da ih to boli !
I vas raspravljate o takvoj individui ?
Jebo me svak ako neki nisu shvatili funkciju foruma za istresanje negativne energije nastale frustrirajucim djetinstvom.
Ma zajebavaš se da si ti to tako shvatio? :-)
Ja sam shvatio ili da laze pa se malo pogubila, ili da ima drugih, puno vecih problema.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1765 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

sherbett wrote:Pogubila se nisam. Traumu iz djetinjstva imam jednu.. kad je mama pratila goste do dvorisnih vrata.. ja sam ju gledala kroz prozor.. ona je voljela Madonnu.. svirala papa don't preach.. mislila sam da odlazi.. uplasila sam se, stislo me u zelucu jecala sam pa vristala u placu.. ona me nije mogla cuti.. a Madonna je pjevala na gramofonu.. i dan danas kad cujem pjesme s tig albuma s okicenim pupkom, hvata me jeza..

Da lazem, neam zasto.. ne radi meni ego ko vama muskima po politici na forumu od kojih vecina nije izasla iz svoje avlije ili carsije.. ili presla cupriju.

Mozda da se pojasnim.. jednom beogradjaninu sam rekla da spremi pasos ako ce na Kosovo.. strasno se uvrjedio.. svima njima prokljuca krv na spomen Kosova A KOSOVA U ZIVOTU VIDJELI NISU!! majoriziraju Kosovo i svoje ljude koji tamo zive. Gledaju ih ko jadnike iz sirotista.. zapostavljaju bas kao sto je bila zapostavljena cijela pokrajina. Srbima u Mitrovici je donekle dobro jer iza sebe imaju cijeli Srbiju.. a ove u Gracanici ko je**! Lako je njima iz Beograda da se busaju u prsa kako KOSOVO SRCE SRBIJE a nisu Kosova u zivotu vidjeli! Zale kao svoje ljude jer zive sa siptarima a jedino sto urade, eventualno, za njih je da napune 10 autobusa za Vidovdan, odu pred sveti manastir u Gracanici gde je Lazar s vojnicima pred kosovski boj primio pricest, odpjevaju zborno nekoliko borbenih cetnickih, pokupe se u buseve i nazad za Bg.. dok taj njihiv narod pislje jede njihova govna!

I ja bi trebala da suosjecam s njima???

Srbima sa Kosova je dosta njihovog prenemaganja.. i kad dodjes u BG.. sta bi drugo nego izazivala te licemjerne reakcije

I na kraju, ako ja mogu slusati o Jasenovcu i ustasama i vojnoj krajini, mogu i oni o svom propustu na Kosovu!

A kosovski Srbi su btw pitomi, mirni, druzeljubivi.. i u velikoj mjeri napusteni od svog naroda u Bg u..

I ne brini.. pitam i ja njih zasto ne odu dole kad tako vole svoje Kosovo?!?! A ne da ih ja poducavam i pokazujrm Pec, Gracanicu i Decane
Djevojko draga. Moj post nema veze sa Srbima , kurcima palcima ! Obracam se tebi. Obrati se nekom ko zna sa ljudskom psihom ! Gubis se . Ispricala si svu pricu , bez da se dotaknes problema. Problem je u tvom imaginarmom svijetu. Tamo imas neke " prijatelje" i njima namjerno nanosis zlo. Simptom koji govori o dubljem problemu.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1766 Re: Makedonija

Post by AstorH »

Ne znam zasto, ali Makedonija mi je draga drzava.
Vecina nas je znamo po Tosetu Proeskom, ali ja nisam nesto slusao tu glazbu, vise sam slusao makedonke kad pricaju.
Meni preseks kad ih slusam. Ja bi to odma ženio kad ih čujem. Ma da ih slusam do kraja zivota, ja da sutim.
Makedonija ima i dobar Ajvar/Paprike, povrce opcenito, ( ima li neko iz Makedonije ovdje da mi posalje ako je ostalo Ajvara viska ? :D )
I jednu Jelenu iz Tetova da mi doveze, 'ću dam adresu :)
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1767 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

sherbett wrote:.. podsjetilo me na jednu zgodu kada sam sam putovala sa Kosova u Bg.. nadjem se s jednim prijateljima.. dugo se nismo vidjeli.. pa pitaju odakle dolazim.. reko evo .. bila sam u vasoj bivsoj juznoj pokrajini.. i posto znam da ih boli, fino se iskezim.. !!
Nisam neki profailer ali vidi se da imas veci problem. Da je prica izmisljena , jasno je i tebi, jer samo kad lazes ne mozes se sjetiti sta si maloprije reko. Nije to problem jer ovdje vecina laze. Problem su ovi tvoji imaginarni dijalozi.
Smiri se i ponovo procitaj , smireno, ovo sto si napisala. Vidjet ces da ce ti bit lakse ako se nekom strucnom obratis !
Vjeruj mi da sam ti prijatelj. Situacija je ozbiljnija nego sto to tebi izgleda .
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1768 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

AstorH wrote:Ne znam zasto, ali Makedonija mi je draga drzava.
Vecina nas je znamo po Tosetu Proeskom, ali ja nisam nesto slusao tu glazbu, vise sam slusao makedonke kad pricaju.
Meni preseks kad ih slusam. Ja bi to odma ženio kad ih čujem. Ma da ih slusam do kraja zivota, ja da sutim.
Makedonija ima i dobar Ajvar/Paprike, povrce opcenito, ( ima li neko iz Makedonije ovdje da mi posalje ako je ostalo Ajvara viska ? :D )
I jednu Jelenu iz Tetova da mi doveze, 'ću dam adresu :)
Neku vece sam bio na veceri kod Makedonaca. Kazes ajvar ! Nije to ajvar , to je poezija ! A onaj ovčiji sir !!! A paštrma ??? Jos nisam skonto jesu li bolji kuvari ili ljudi. Zelim im svu srecu ovog svijeta. Trebat ce im !
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#1769 Re: Makedonija

Post by AstorH »

KENJAC wrote:
AstorH wrote:Ne znam zasto, ali Makedonija mi je draga drzava.
Vecina nas je znamo po Tosetu Proeskom, ali ja nisam nesto slusao tu glazbu, vise sam slusao makedonke kad pricaju.
Meni preseks kad ih slusam. Ja bi to odma ženio kad ih čujem. Ma da ih slusam do kraja zivota, ja da sutim.
Makedonija ima i dobar Ajvar/Paprike, povrce opcenito, ( ima li neko iz Makedonije ovdje da mi posalje ako je ostalo Ajvara viska ? :D )
I jednu Jelenu iz Tetova da mi doveze, 'ću dam adresu :)
Neku vece sam bio na veceri kod Makedonaca. Kazes ajvar ! Nije to ajvar , to je poezija ! A onaj ovčiji sir !!! A paštrma ??? Jos nisam skonto jesu li bolji kuvari ili ljudi. Zelim im svu srecu ovog svijeta. Trebat ce im !
Što ne poćera jednu teglu od 5kg ajmee :-) :) ;-)
Šta je paštrma? :roll:
U MEKdoniju ću da se selim samo zbog delicija i njihovih zena (smajli sa srcem-đe?!)
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1770 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

Covjece, spakovali mi teglu (onog ljutog) sira ( skoro pola kile) ....
Paštrma ? Kazu oni da su Italijani htjeli kopirat paštrma i nije im uspjelo pa je tako nastala pizza ! Tijesto , suva ovčetina i jaja umućena preko ! Nuklearno-kalorijska bomba !
Al, na stranu to. Tim ljudima nikad ne silazi osmjeh sa lica. Zovem ih juce da pitam znaju li sta oni sta se desava... Kazu mi " Ma nece nista bit kod nas, to su politicka prepucavanja"
...kad smo prekinuli razgovor , vratio sam film dva'es pet godina unazad. Samo što ne zaplakah !
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1771 Re: Makedonija

Post by ¤ jelena ¤ »

...pastrmajlija.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#1772 Re: Makedonija

Post by KENJAC »

¤ jelena ¤ wrote:...pastrmajlija.
Mozda sam nesto zajebo , ali sam ubijedjen da su mi rekli " paštrma " !
U svakom slucaju , pojedes u ponedeljak i ne trebas nista jest do srijede !
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1773 Re: Makedonija

Post by ¤ jelena ¤ »

KENJAC wrote:
¤ jelena ¤ wrote:...pastrmajlija.
Mozda sam nesto zajebo , ali sam ubijedjen da su mi rekli " paštrma " !
U svakom slucaju , pojedes u ponedeljak i ne trebas nista jest do srijede !
:D :thumbup:

koliko je meni poznato....pastrma (a možda i paštrma, ne znam) je to suho ovčije meso, a cijelo jelo, ta pizza sa pastrmom je pastrmajlija.

Odlična kuhinja, ljudi divni, kultura, muzika, priroda... :srce:
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#1774 Re: Makedonija

Post by Mx »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
cyprus wrote:Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
Dok su svi ostali ratovi bili medjuetnicki. A bilo ih je puno vise. Nemoj me pogresno shvatiti, ne zalazem se za ove gore dvije opcije nego kazem kako to sve izgleda. Zapadne zemlje pocinju imati velikih problema sa imigrantima i ne znaju kako to da rijese. Zamisli onda sta ceka zemlje kao makedonija.
Od Drugog svjetskog rata do danas najkrvaviji rat na Balkanu je bio grčki građanski, koji eto nije bio međuetnički... Mislim da je tada stradalo više ljudi nego u svim ratovima pri raspadu Jugoslavije zajedno... I dan danas je pristuna velika polarizacija u grčkom društvu između desnice i ljevice zbog toga... A nacionalnih manjina ima simbolično malo...

S druge strane imaš Bugarsku sa značajnom turskom, te Rumuniju sa velikom mađarskom manjinom... Postoje određene tenzije, ali ni blizu eskaliranju rata... Dakle, može se...

Znam kako sve izgleda, ali to je sve stvar dnevne politike... Dobri i loši međuetnički odnosi nisu konstanta, isto kao i unutaretnički... Vremenom se oni mogu poboljšavati i pogoršavati...
Slazem se sa Cyprusom, pa u familijama se ne trpe, svadjaju, petljaju, varaju, ubijaju. Pa sa komsijama ista stvar a da to ne bude izmedju drugih naroda i drzava. Svi za sve okrivljuju druge a niko za svoje postupke ne okrivljuje sebe? Vecina pokusava mrznjom i pljuvanjem drugog uzdizati sebe kao da bi eto ponizavali one druge i tako u krug cijelo vrijeme. Pa naravno da takvi bolesni mozgovi i luzeri i ne mogu funkcionisati sa nikim. Pocisti govna prvo medju svojim pa predji na optuzivanje drugih za sve i svasta. Medjuljudski odnosi na takvim osnovama ne mogu funkcionisati nigdje i nikako nego samo mogu proizvoditi lazi, svadje i ratove ne samo medju drzavama nego i u samim familijama koji su iz istog naroda iste vjere istog mentaliteta i slicno. Ljudima trebaju psihijatri, psiholozi i sociolozi da ih pocnu lijeciti jer imaju suvise umisljeno previsoko misljenje o sebi samima i zato im jeste kako jeste, moraju se spustiti na zemlju i shvatiti da su isti kao i svi drugi, znaci niti veci niti manji. Takvim shvatanjem stvari pocinje lijecenje bolesnih umova. :oops: :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1775 Re: Makedonija

Post by uglavnomja »

AstorH wrote:Ne znam zasto, ali Makedonija mi je draga drzava.
Vecina nas je znamo po Tosetu Proeskom, ali ja nisam nesto slusao tu glazbu, vise sam slusao makedonke kad pricaju.
Meni preseks kad ih slusam. Ja bi to odma ženio kad ih čujem. Ma da ih slusam do kraja zivota, ja da sutim.
Makedonija ima i dobar Ajvar/Paprike, povrce opcenito, ( ima li neko iz Makedonije ovdje da mi posalje ako je ostalo Ajvara viska ? :D )
I jednu Jelenu iz Tetova da mi doveze, 'ću dam adresu :)

:-?

dje's ovo zaboravit

Post Reply