Makedonija

Post Reply
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1726 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

sherbett wrote:Tocno a vjerujem i da si od rijetkih koji i znaju tko su Janjevci.
Doduse, tata mi je Janjevac rodjen dole al je deda brzo pokupio familiju i preselio u RH.
I tocno je da ne pricam lovacke.. :mrgreen:
Znam. Samo si ponekad tvrdoglavo ( :kiss: ) ali i to ima svoje čari... :oops:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1727 Re: Makedonija

Post by arzuhal »

sherbett wrote:
arzuhal wrote: Momčino, ti pravo krky pa zezaš ljude i za prvomajski uranak? I što pišeš u ž. rodu?
Cefnulo me :mrgreen:
:lol:

jessila Kate što te brani :mrgreen:
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1728 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

ljevoruki wrote:
Bodkin wrote: Puske u ruke i nek izbore. Kao hrvati
Srpska matrica vec vijekovima, puskom cemo rijesavati sve probleme a Srbija sve manja i manja.
Rece lik na temi o zemlji gdje nema srba i opet puskaranje svakih 5 godina. Inteligentno nema sta
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1729 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

Grean wrote:Nista nije specificno, pa ni BiH, samo su je napravili specificnom.

25% je 25%, mozes ih voljeti, ne voljeti ali im moras dati prava.

I ne mislim to samo za Albance, iste stavove imam i za Ruse u Estoniji, Litvaniji, Latviji. Ne mozes imati 30% stanovnistva i tretirati ih kao nekakve uljeze, ne dozvoliti dvojezicne natpise, skolovanje isl. Ne volim Putina ni rusku politiku ali u slucaju ovih baltickih zemalja volio bih da im se ta bahatost obije o glavu.

Sto se Albanaca u Makedoniji tice, realno je najmanje 25% vlasti, dvojezicni natpisi, albanski jezik na drzavnoj TV, skolama a mozda i kantonizacija. Kao sto kazu, rodilo se i valja ga ljuljati.
Koliko % je granica?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1730 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

sherbett wrote:Ma dje sam to tvrdoglava? :skoljka:
Da ne začatavamo temu, odgovoriću ti u pp. Stavim u mail i čololadu ako bude moglo, hi hi.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1731 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Challenger__ wrote:
cyprus wrote:Pošteno gledajući, Makedonci jedu govna tretirajući Albance kao nepoželjno tkivo u svojoj zemlji, dok Albanci jedu govna zato što hoće veliku Albaniju... Racionalno rješenje bi bilo dati Albancima u Makedoniji više političkih i društvenih prava, a oni bi zauzvrat trebali odustati od separatističkih primsli... Al hajd ti nacionalistima pričaj o racionalnom :-) Bolje da zidu pričaš...
A kada je u pitanju strani faktor u vezi krize u Makedoniji, zatovorićemo oba oka. Je li tako druže.
Kakve veze to ima sa mojim postom?

Nećemo zatvoriti oba oka, ali strani faktor ovdje nije glavni faktor...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1732 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

cyprus wrote:
Challenger__ wrote:
cyprus wrote:Pošteno gledajući, Makedonci jedu govna tretirajući Albance kao nepoželjno tkivo u svojoj zemlji, dok Albanci jedu govna zato što hoće veliku Albaniju... Racionalno rješenje bi bilo dati Albancima u Makedoniji više političkih i društvenih prava, a oni bi zauzvrat trebali odustati od separatističkih primsli... Al hajd ti nacionalistima pričaj o racionalnom :-) Bolje da zidu pričaš...
A kada je u pitanju strani faktor u vezi krize u Makedoniji, zatovorićemo oba oka. Je li tako druže.
Kakve veze to ima sa mojim postom?

Nećemo zatvoriti oba oka, ali strani faktor ovdje nije glavni faktor...
Druže moj. Tako reći još juče, pitaš se na temi - "šta se to dešava u Makedoniji?". A sad već znaš da ino-faktor nema udjela (ili bar većinskog udjela) u generisanju krize u Makedoniji.

Naravno da ima veze sa tvojim postom jer se aktuelna dešavanja u Makedoniji NI POD RAZNO ne mogu razumjeti bez upliva vanjskog faktora.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1733 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Challenger__ wrote:Druže moj. Tako reći još juče, pitaš se na temi - "šta se to dešava u Makedoniji?". A sad već znaš da ino-faktor nema udjela (ili baš većinskog udjela) u generisanju krize u Makedoniji.

Naravno da ima veze sa tvojim postom jer se aktuelna dešavanja u Makedoniji NI POD RAZNO ne mogu razumjeti bez upliva vanjskog faktora.
Sve da Gruevskim preko daljinskog upravlja Putin, a da ovima vamo direktno manipuliše masonska loža i iluminati, opet su glavni akteri tih dešavanja Makedonci i Albanci, odnosno makedonski i albanski nacionalizam...

Era je globalizacije... Naravno da ne postoji sukob u kome nikakvog upliva nemaju ino-faktori... Ali hajde da ne aboliramo direktne aktere na terenu... Čak i da prihvatimo tvoju teoriju da su oni samo marionete (sa čim se ne slažem), opet su oni ti koji su glavni krivci, jer su dopustili da se njima manipuliše...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1734 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Kakva masonska loža, kakvi iluminati, o čemu ti to?

OK. Juče sam tvrdiš da ne znaš šta se dešava a sada temu koristiš da plasiraš tezu o nepostojanju upliva a samim tim ni krivice ino-faktora. Hajd' sa srećom.

:thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1735 Re: Makedonija

Post by Connaisseur Karlin »

AleksoMKD wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
AleksoMKD wrote:
AleksaMKD, kako si :kiss: sto se konkretno desava kod tebe :roll:
Hvala na pitanju, sve je OK za sada. :thumbup:
Zdravlje me sluzi, malo opustenije na poslu kao i svugde jer je sve usporilo dok se ceka nova vlada. Veorvatno zbog toga sto je previse ljudi na budzetu zaposlena pa cekaju da vide dali ce ostati na poslu, bas se oseti da stede, svi privatni biznisi osecaju.
drago mi je da je sve jos pod kontorlom, nema daljnjih nemira, ali pazi na sebe :kiss:
User avatar
ljevoruki
Posts: 4747
Joined: 20/05/2011 22:49

#1736 Re: Makedonija

Post by ljevoruki »

Bodkin wrote:
ljevoruki wrote:
Bodkin wrote: Puske u ruke i nek izbore. Kao hrvati
Srpska matrica vec vijekovima, puskom cemo rijesavati sve probleme a Srbija sve manja i manja.
Rece lik na temi o zemlji gdje nema srba i opet puskaranje svakih 5 godina. Inteligentno nema sta
Kako nema srba, vise ih ima u MK nego na Kosovu a znas i sam da gdje god ima jedan srpski grob da je to srpska zemlja.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1737 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Challenger__ wrote:Kakva masonska loža, kakvi iluminati, o čemu ti to?

OK. Juče sam tvrdiš da ne znaš šta se dešava a sada temu koristiš da plasiraš tezu o nepostojanju upliva a samim tim ni krivice ino-faktora. Hajd' sa srećom.

:thumbup:
Svašta... Čovjek bi rekao da znaš čitat i razumijevati pročitano, kad ono... :shock: Baš sam ono paf...
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1738 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Ama, razumijem... Uticaja ima "ako ga ima" - kako stidljivo, uopšteno i cinično ("masoni, iluminati") spominješ, ali je isključiva krivica do domaćih aktera. Makedonaca i Albanaca, jasno.



:thumbup:
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1739 Re: Makedonija

Post by mousstapha »

Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1740 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

mousstapha wrote:Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Postoji razlog zasto su neka drustva manje ili vise razvijena. Balkanska apsolutno nisu za suzivot. Pokazali su dovoljno puta
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1741 Re: Makedonija

Post by cyprus »

Bodkin wrote:
mousstapha wrote:Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Postoji razlog zasto su neka drustva manje ili vise razvijena. Balkanska apsolutno nisu za suzivot. Pokazali su dovoljno puta
Balkanizacija je relativno novi fenomen... Nisu ostali dijelovi Evrope ranije bili ništa "suživotniji" od Balkana... Balkan je buretom baruta učinio pad sjemena nacionalizma na tlo zaostavštine osmanskog miletskog sistema... Na takvom tlu nisu mogle izrasti 'normalne' nacije...

PS Mala digresija:
Image
:D
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#1742 Re: Makedonija

Post by Sara03 »

Svi smo mi Srbi. :bih:

Srba i "Srba" dvesta miliona. :D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1743 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Bodkin wrote:
mousstapha wrote:Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Postoji razlog zasto su neka drustva manje ili vise razvijena. Balkanska apsolutno nisu za suzivot. Pokazali su dovoljno puta
To je jedna provizorna floskula, uglavnom netačna. Na primjer, Makedonci su oduvijek bili trpeljivi prema svojim sunarodnicima muslimanima Torbešima, prema Albancima, Srbima, Romima, Turcima...

Ispada da ih pojedini globalni akteri kažnjavaju upravo zato što imaju kapacitet za suživot, što su blagorodni i trpeljivi.
Last edited by Challenger__ on 29/04/2017 21:56, edited 1 time in total.
Bandit88
Posts: 38
Joined: 31/03/2017 02:49

#1744 Re: Makedonija

Post by Bandit88 »

Svi mi smo sloveni,dosli ovde u potrazi za boljim zivotom a dobili karu.
Plemenski mentalitet se ne moze iskoreniti.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1745 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:
Bodkin wrote:
mousstapha wrote:Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Postoji razlog zasto su neka drustva manje ili vise razvijena. Balkanska apsolutno nisu za suzivot. Pokazali su dovoljno puta
To je jedna provizorna floskula, uglavnom netačna. Na primjer, Makedonci su oduvijek bili trpeljivi prema svojim sunarodnicima muslimanima Torbešima, prema Albancima, Srbima, Romima, Turcima...

Ispada da ih pojedini globalni akteri kažnjavaju upravo zato što imaju kapacitet za suživot, što su blagorodni i trpeljivi.
Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1746 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
mousstapha wrote:Ova kriza u Makedoniji je klasicna balkanska. Ovakvi dogadjaji negdje drugo u svijetu se i zovu balkanizacija. Ko god misli da se ovakve krize rjesavaju davanjem komada zemlje nekom narodu taj fakat mora biti naivan u najmanju ruku.
Postoji razlog zasto su neka drustva manje ili vise razvijena. Balkanska apsolutno nisu za suzivot. Pokazali su dovoljno puta
Balkanizacija je relativno novi fenomen... Nisu ostali dijelovi Evrope ranije bili ništa "suživotniji" od Balkana... Balkan je buretom baruta učinio pad sjemena nacionalizma na tlo zaostavštine osmanskog miletskog sistema... Na takvom tlu nisu mogle izrasti 'normalne' nacije...

PS Mala digresija:
Image
:D
Ergo moja opaska o razvijenosti drustava :) o uzrocima mozemo pricati. Poenta je da su monolitna drustva na balkanu stabilnija
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1747 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Bodkin wrote:Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Ni Albanci u Makedoniji nisu nikakvi demoni. Jednostavan i radišan svijet. Nerealni zahtjevi dolaze sa strane a ne iz naroda.


Ova kriza je školski primjer iz vana generisanog konflikta.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1748 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

Challenger__ wrote:
Bodkin wrote:Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Ni Albanci u Makedoniji nisu nikakvi demoni. Jednostavan i radišan svijet. Nerealni zahtjevi dolaze sa strane a ne iz naroda.


Ova kriza je školski primjer iz vana generisanog konflikta.
Jesu i prosli konflikti generirani izvana? Nije prvi put. I sama cinjenica da mozes drzavu tako lako zapaliti govori puno o stabilnosti tog suzivota
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1749 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Bodkin wrote:Jesu i prosli konflikti generirani izvana? Nije prvi put. I sama cinjenica da mozes drzavu tako lako zapaliti govori puno o stabilnosti tog suzivota
Kakvi prošli "konflikti"? Ako misliš na makedonsku 2001., naravno da je iz vana generisan sukob kao i ovaj skoro u Kumanovu.

Pusti šuplju priču, NA PRSTE JEDNE RUKE se mogu pobrojati društva koja se ne mogu iz vana destabilizovati.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1750 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

:shock:
Challenger__ wrote:
Bodkin wrote:Jesu i prosli konflikti generirani izvana? Nije prvi put. I sama cinjenica da mozes drzavu tako lako zapaliti govori puno o stabilnosti tog suzivota
Kakvi prošli "konflikti"? Ako misliš na makedonsku 2001., naravno da je iz vana generisan sukob kao i ovaj skoro u Kumanovu.

Pusti šuplju priču, NA PRSTE JEDNE RUKE se mogu pobrojati društva koja se ne mogu iz vana destabilizovati.
Daj par primjera onih za koje mislis da ne mogu pa da analiziramo zasto je to tako
Post Reply