Makedonija

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1776 Re: Makedonija

Post by Gojeni H »

cyprus wrote:
Bodkin wrote:
Ne slazem se, a i da je to tacno, znaci da albanci nisu sto dalje znaci da multikulturno drustvo u makedoniji ne moze opstati i rjesenje je ili podjela ili srpski model u hrvatskoj
Svi znamo da je Challenger posebna priča, ali ovdje se ne mogu složiti ni sa tvojom konstatacijom, gdje predlažeš etnoteritorijalizaciju kao jedno i etničko čišćenje kao drugo rješenje... Puno je više država u svijetu koje su etnički heterogene u odnosu na one koje su homogene... Pa kada bismo primjenjivali svugdje isti princip, šta misliš dokle bi stigli? Kreni od Bosne i Hercegovine...

Uostalom, etnička čistoća nekog prostora nije nikakav garant stabilnosti... I Grčka i Albanija kao etnički najhomogenije zemlje na Balkanu su imale građanske ratove u prošlom stoljeću, i nije isključeno da se opet slični scenariji mogu desiti...
Nisam bas siguran da je vecina zemalja u svijetu takva. Barem sto se tice znacajne manjine.

Naravno da sukoba ima i unutar homogenih sredina, ali slozicemo se da su rjedji.
Daleko je lakse ostvariti drustvenu harmoniju u skandinavskim zemljama nego na Balkanu.

*Ja se ne slazem da je podjela Makedonije odgovor.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1777 Re: Makedonija

Post by mousstapha »

U Makedoniji valjda ima isti problem kao u Belgiji. Mozes podijeliti, ali sta ces onda sa glavnim gradom? Mada me ne bi cudilo da su Albanci vec skoro svi negdje u "Lukavici" :-)
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1778 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Gojeni H wrote:*Ja se ne slazem da je podjela Makedonije odgovor.
+1

Međutim, "Veliki brat" gura tu opciju.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11512
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1779 Re: Makedonija

Post by japin_mutapi »

maske su pale
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#1780 Re: Makedonija

Post by agim. »

Kakve sve komentare moze citati na ovoj temi covjece Bozji ..
Gruevski je ubica i najkorumpirani Premijer na Balkanu sto se nekad pamci .. On je najmestio ubojstva i svi oni koji nisu bili po njegovom istom linijom zavrsili u zatvoru , takodje zatvarao medije , TV-mreze , ekonomski bankrot vec se javlja , Milijarde duga itd..
Ove probleme imaju Makedonci koji su kontra njegove Partije vise nego Albanci .
Dok ovde za vecina komentatora su galvni faktor Albanci bili ?
Kako ?
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#1781 Re: Makedonija

Post by Mx »

Gojeni H wrote: Nisam bas siguran da je vecina zemalja u svijetu takva. Barem sto se tice znacajne manjine.

Naravno da sukoba ima i unutar homogenih sredina, ali slozicemo se da su rjedji.
Daleko je lakse ostvariti drustvenu harmoniju u skandinavskim zemljama nego na Balkanu.

*Ja se ne slazem da je podjela Makedonije odgovor.
I ja se ne slazem da je podijela makedonije dobra opcija i rijesenje svih problema. Kao sto kazes kao primjer u Svedskoj zivi preko 200 pripadnika naroda iz cijelog svijeta, Afrike, Azije, Evrope, Latinske Amerike pa nemaju problema kao narodi Balkana. Zasto, zato sto Svedska ima ogroman stupanj tolerancije prema svim narodima barem u vecini. Strancima/useljenicima daju iste mogucnosti kakve i za Svedzane. Ali Svedska zna odlicno svoj cilj projekta useljavanja stranaca i intergraciju u svedsko drustvo ne uzimajuci strancima nista njihovo, ni jezik, ni kulturu, ni religiju, ni narodni i nacionalni identitet ako to stranci sami jedino ne zele. Svedska ima kompletan i zacrtani cilj, program i finansijsku konstrukciju za useljavanje stranaca i njihove djece. Svedska na takav pametan nacin popravlja svoju negativnu demografiju, integrira vecinu stranaca i njihovu djecu ali ne na silu u svedsko drustvo. Druga i treca generacija stranaca ce biti svedzani stranog porijekla a vecina vec jeste koji rade i koji ce raditi, placati poreze, graditi Svedsku i ostaviti tu svoje korjene. Svedska nikad nije bila ekonomoski bogatija kao kad je stavila u sistem useljavanje stranaca i mjesanje sa svedzanima/skandinavcima. Obogacena je isto raznim kulturama, religijama i svim drugim u odnosu na situaciju unazad 50 godina kada su bili sami i izolovani na sjeveru evrope. Stranci su napravili i prave svedzanima odlicne relacije sa njihovim maticnim drzavama iz kojih su dosli i dolaze. Svedzani danas izvoze masu svojih proizvoda i usluga u te zemlje i svake godine povecava im se masovno turizam turista iz tih drzava koji dolaze da vide Svedsku, sretnu svoje porodice i prijatelje i stjecu nova poznanstva na svjetskom nivou. Svi stranci u Svedskoj imaju veliku toleranciju jedni prema drugima, saradjuju, rade, druze se i vecina postuje i respektuje jedni druge kao i svedzane. Na takav integralni nacin svi postaju bogatiji, sposobniji, sire se prijateljstva, saradnja, kompletiranje itd.

Imaju li takvu politiku, cilj, znanje, plan, program, zelju i finasijsku konstrukciju drzave i politike Balkana i njihovi narodi kao zapadne drzave evrope? Nemaju i zato svaki dan propadaju na svim poljima a vecina gradjana bjezi u evropske drzave. Cijeli svijet se danas globalno priblizava, povezuje, mijesa, saradjuje i kompletira a narodi balkana bi da se zatvore svi u svoje torove bez mijesanja, naseljavanja i kopletiranja srljaju u demografsku, ekonomsku i svaku drugu izolaciju i propast. Zasto i dokle?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1782 Re: Makedonija

Post by Connaisseur Karlin »

sherbett wrote:Pogubila se nisam. Traumu iz djetinjstva imam jednu.. kad je mama pratila goste do dvorisnih vrata.. ja sam ju gledala kroz prozor.. ona je voljela Madonnu.. svirala papa don't preach.. mislila sam da odlazi.. uplasila sam se, stislo me u zelucu jecala sam pa vristala u placu.. ona me nije mogla cuti.. a Madonna je pjevala na gramofonu.. i dan danas kad cujem pjesme s tig albuma s okicenim pupkom, hvata me jeza..

Da lazem, neam zasto.. ne radi meni ego ko vama muskima po politici na forumu od kojih vecina nije izasla iz svoje avlije ili carsije.. ili presla cupriju.

Mozda da se pojasnim.. jednom beogradjaninu sam rekla da spremi pasos ako ce na Kosovo.. strasno se uvrjedio.. svima njima prokljuca krv na spomen Kosova A KOSOVA U ZIVOTU VIDJELI NISU!! majoriziraju Kosovo i svoje ljude koji tamo zive. Gledaju ih ko jadnike iz sirotista.. zapostavljaju bas kao sto je bila zapostavljena cijela pokrajina. Srbima u Mitrovici je donekle dobro jer iza sebe imaju cijeli Srbiju.. a ove u Gracanici ko je**! Lako je njima iz Beograda da se busaju u prsa kako KOSOVO SRCE SRBIJE a nisu Kosova u zivotu vidjeli! Zale kao svoje ljude jer zive sa siptarima a jedino sto urade, eventualno, za njih je da napune 10 autobusa za Vidovdan, odu pred sveti manastir u Gracanici gde je Lazar s vojnicima pred kosovski boj primio pricest, odpjevaju zborno nekoliko borbenih cetnickih, pokupe se u buseve i nazad za Bg.. dok taj njihiv narod pislje jede njihova govna!

I ja bi trebala da suosjecam s njima???

Srbima sa Kosova je dosta njihovog prenemaganja.. i kad dodjes u BG.. sta bi drugo nego izazivala te licemjerne reakcije

I na kraju, ako ja mogu slusati o Jasenovcu i ustasama i vojnoj krajini, mogu i oni o svom propustu na Kosovu!

A kosovski Srbi su btw pitomi, mirni, druzeljubivi.. i u velikoj mjeri napusteni od svog naroda u Bg u..

I ne brini.. pitam i ja njih zasto ne odu dole kad tako vole svoje Kosovo?!?! A ne da ih ja poducavam i pokazujrm Pec, Gracanicu i Decane
:thumbup:
Bandit88
Posts: 38
Joined: 31/03/2017 02:49

#1783 Re: Makedonija

Post by Bandit88 »

Kosovski Srbi su prevaranti koji su prodavali zemlju siptarima po 15 puta,uzeli stotine hiljada eura i lade jaja po beogradu jebe im se da se vrate dole. Izbeglim naravno,oni koji su ostali muce muku zive u enklavama,negde na ulicu ne smeju da izadju nocu,krade im se imovina,napdaju se i tretiraju gore skoro kao jevreji u naci nemackoj,ako hoces mogu i dokumentovano da ti pokazem cime deca od 7 godina u skolu idu u nekim mestima,tipa drenice tako da te price okaci macku o rep.
A zasto nam je to parce zemlje vazno,govori istorija sama,nasa je sramota sto se tako odnosimo prema istoj,mada ima organizacija koje stvarno pomazu te ljude dole. I jos ovo,sve dok je Srbija ne prizna,ta zemlja je nepostojeca,mogu je priznati svi ostali dok Srbija ne stavi potpis na to oni nece biti validni.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#1784 Re: Makedonija

Post by animus »

sherbett wrote:
KENJAC wrote: Djevojko draga. Moj post nema veze sa Srbima , kurcima palcima ! Obracam se tebi. Obrati se nekom ko zna sa ljudskom psihom ! Gubis se . Ispricala si svu pricu , bez da se dotaknes problema. Problem je u tvom imaginarmom svijetu. Tamo imas neke " prijatelje" i njima namjerno nanosis zlo. Simptom koji govori o dubljem problemu.
Mislim da si se ti pogubio.. ili si totalno asocinalan tip... o kakvom nanosenju zla ti pricas?
Nije se on pogubio nego pokušava da tebe diskredituje i prikaze kao nekog neikrenog i lazljivog. U stvari pokusava da umota u celofan svu frustraciju i mrznju prema drugima. Svoje probleme projicira na druge.
Vrlo providna taktika i vrlo naivna. Kao da nije normalno prijatelje malo bockati pogotovo ako su u zabludi i na pogresnom putu. To je normalno ponasanje i vrsta pomoci drugu. Zna to svako ko se druzi sa drugim ljudima i nema potrebe objasnjavati ali neki kenjac to ne zna, bar tako tvrdi.
Bodkin
Posts: 21520
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1785 Re: Makedonija

Post by Bodkin »

animus wrote:
sherbett wrote:
KENJAC wrote: Djevojko draga. Moj post nema veze sa Srbima , kurcima palcima ! Obracam se tebi. Obrati se nekom ko zna sa ljudskom psihom ! Gubis se . Ispricala si svu pricu , bez da se dotaknes problema. Problem je u tvom imaginarmom svijetu. Tamo imas neke " prijatelje" i njima namjerno nanosis zlo. Simptom koji govori o dubljem problemu.
Mislim da si se ti pogubio.. ili si totalno asocinalan tip... o kakvom nanosenju zla ti pricas?
Nije se on pogubio nego pokušava da tebe diskredituje i prikaze kao nekog neikrenog i lazljivog. U stvari pokusava da umota u celofan svu frustraciju i mrznju prema drugima. Svoje probleme projicira na druge.
Vrlo providna taktika i vrlo naivna. Kao da nije normalno prijatelje malo bockati pogotovo ako su u zabludi i na pogresnom putu. To je normalno ponasanje i vrsta pomoci drugu. Zna to svako ko se druzi sa drugim ljudima i nema potrebe objasnjavati ali neki kenjac to ne zna, bar tako tvrdi.
Ako su u zabludi ili na pogresnom putu :lol: odlicno
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#1786 Re: Makedonija

Post by Mx »

sherbett wrote:
Bandit88 wrote:Kosovski Srbi su prevaranti koji su prodavali zemlju siptarima po 15 puta,uzeli stotine hiljada eura i lade jaja po beogradu jebe im se da se vrate dole. Izbeglim naravno,oni koji su ostali muce muku zive u enklavama,negde na ulicu ne smeju da izadju nocu,krade im se imovina,napdaju se i tretiraju gore skoro kao jevreji u naci nemackoj,ako hoces mogu i dokumentovano da ti pokazem cime deca od 7 godina u skolu idu u nekim mestima,tipa drenice tako da te price okaci macku o rep.
A zasto nam je to parce zemlje vazno,govori istorija sama,nasa je sramota sto se tako odnosimo prema istoj,mada ima organizacija koje stvarno pomazu te ljude dole.
Ja i pricam o kosovskim srbima koji zive u enklavama a ne o ovima koje ti spominjes
A o bijedi u Srbiji nije potrebno govoriti.. vama samo Bg sija.. Vojvodina je neyto drugo

To da su par puta prodali istu zemlju im je omogucio sustav i drzave
Ti ljudi su ostavljeni i napusteni
Ja vidim kako nasi ljudi dole zive.. meni kosovo ne izaziva bas nikakve emocije.. to nikad ni nije bila nasa zemlja ili otadzbina.. jer su svi gledali u RH.. kako se raspla juvoslavija svi su i otusli. Dole ima 200 ljudi.. jad i bijeda

Neki dan mi prica rodjak napali babu od 80 god i uzeli joj pare.. u skoro sve kuce su provalili i opljackali ih.. nema posla za njh... svojataju nase ljude krste u sva imena.. ne racaju imovinu.. kao da brisu trag svih drugih naroda
Izvini sto pitam, da li ste vi Hrvati koji se izjasnjavate tako starosjedilacki narod na Kosovu pa ste oduvijek gledali u Hrvatsku, to mi malo nije jasno, pa ako ti nije tesko, ako mozes malo objasni?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#1787 Re: Makedonija

Post by Challenger__ »

Mx wrote:Izvini sto pitam, da li ste vi Hrvati koji se izjasnjavate tako starosjedilacki narod na Kosovu pa ste oduvijek gledali u Hrvatsku, to mi malo nije jasno, pa ako ti nije tesko, ako mozes malo objasni?
Da probam ja, dok ti djevojka ne odgovori:

- Janjevci su kolonizovani dubrovački rudari i trgovci koji su naselili Lipljan (selo Janjevo i okolinu) tokom 14. vijeka za vrijeme kralja Milutina. Može se pročitati da među njima, Dubrovčanima, ima i onih koji su u te krajeve došli i iz rudarskih krajeva centralne Bosne. Međutim, mahom su porijeklom sa teritorije tadašnje Dubrovačke republike.
- Došli su kao katolici, ostali su katolici, kako tokom srednjevjekovne srpske države, tako i tokom osmanskog perioda, novovjekovne Srbije i (obje) Jugoslavije.
- Njihov govor je bio isti ili vrlo sličan govoru Srba tih krajeva (Lipljan i okolina) i spada u prizrensko-timočki/torlački dijalekat.
- Ako te čudi njihova nacionalna pripadnost, nema mjesta čuđenju: na našem dijelu Balkana novovjekovne nacije su se gradile na temelju vjerske pripadnosti te je tako sasvim logično da su sebe vidjeli kao dio hrvatskog nacionalnog korpusa.

Image

- Njihovo iseljavanje je otpočelo kada i iseljavanje Srba, već početkom 50-ih godina prošlog vijeka a intenzivirano je događanjima tokom i s kraja 90-ih. Sa broja od nekoliko hiljada, danas su spali na samo nekoliko stotina. Ovaj zadnji podatak sam uzeo sa Wiki:
In 2008, there were only 300 Croats estimated to live in Janjevo. In 2011, about 270 Croats lived in the area.
Ima ih širom Hrvatske, ali naselje Dubrava u Zagrebu slovi kao njihova novovjekovna kolonija.

Dakle, riječ je o kolonizovanim stanovnicima Dubrovačke republike, rudarima i trgovcima, po vjeroispovjesti rimokatolicima, koji su te krajeve (nekadašnje srpske srednjovjekovne države) naselili tokom 14. stoljeća.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1788 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

¤ jelena ¤ wrote: koliko je meni poznato....pastrma (a možda i paštrma, ne znam) je to suho ovčije meso, a cijelo jelo, ta pizza sa pastrmom je pastrmajlija.
Ovo je tacno, celo jelo je pastramajlija a pastrma je meso, navodno se najbolja pastramajlija pravi u Stipu ali moja baka ipak pravi najbolju :D

Normalno sada je prave i sa piletinom, svinjetinom i curetinom ali najukusnija je sa suvim ovcim mesom pa premazano jajima i jos odozgo ljute papricice.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1789 Re: Makedonija

Post by AleksoMKD »

agim. wrote:Kakve sve komentare moze citati na ovoj temi covjece Bozji ..
Gruevski je ubica i najkorumpirani Premijer na Balkanu sto se nekad pamci .. On je najmestio ubojstva i svi oni koji nisu bili po njegovom istom linijom zavrsili u zatvoru , takodje zatvarao medije , TV-mreze , ekonomski bankrot vec se javlja , Milijarde duga itd..
Tocno, i svi smo culi snimke kako naredjuje da se zatvore uspesne firme koje drze ljudi bliski opoziciji iako su inspekcije danima pretresale dokumentaciju firmi i nisu nasle ni jedan jedini slucaj utaje poreza ili prekrsivanja zakona.

Isto tako smo culi snimke njegovih ministara kako se dogovaraju ciji restoran treba zapaliti jer "je protiv njih".

Totalno skrenuo covek, Grujevski zivi u nekom svom svetu i sada se plasi da ne zavrsi u zatvoru kao i njegovi pajtasi. Jedino mi je zao sto ce se DUI izvuci a krali su zajedno sa VMROvcima dok su ucestvovali u vladi.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1790 Re: Makedonija

Post by ¤ jelena ¤ »

AleksoMKD wrote:
¤ jelena ¤ wrote: koliko je meni poznato....pastrma (a možda i paštrma, ne znam) je to suho ovčije meso, a cijelo jelo, ta pizza sa pastrmom je pastrmajlija.
Ovo je tacno, celo jelo je pastramajlija a pastrma je meso, navodno se najbolja pastramajlija pravi u Stipu ali moja baka ipak pravi najbolju :D

Normalno sada je prave i sa piletinom, svinjetinom i curetinom ali najukusnija je sa suvim ovcim mesom pa premazano jajima i jos odozgo ljute papricice.
E.hvala na pojašnjenju iz prve ruke. :)

Ih, bake i nene su ti kod nas u Bosni institucija :D a vidim da je to i u Makedoniji tako. :)

Priznajem da ja ne volim ovčije suho meso, ali zato sve ostale nabrojane kombinacije dolaze u obzir. :gladna: :D



Srećno, Alekso, nadam se da kriza i nemiri u Makedoniji neće potrajati i da će se situacija smiriti.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1791 Re: Makedonija

Post by hAZNADAR »

Kako god,...

Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

Govorim o ideologiji naravno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1792 Re: Makedonija

Post by Connaisseur Karlin »

sherbett wrote:E hvala Challangeru :kiss:
Te dubrovacke kolonije su zapravo i najstarja hrvatska dijaspora. Kad pricamo o Hrvatima na Kosovu treba spomenuti i Letnicu kod Crnegore skopske.. no oni su manje poznati jer su bili i jos su zemljoradnici. Njih tamo vise ni nema svi su preselili u RH.. a mislim da ih je najvise oko Bjelovara.. Dugo selo i to.. Janjevci su poznatiji jer su trgovci i zlatari.. sto znaci da su vise i putivali i rasprsili se. Najvise u Zagreb al ih ima i u Srbiji i dosta njih u Makedoniji.
Ima podataka da su te dubrovacke kolonije isle i u Bosnu.. tocno. Sve su stare sarajevske trgovacke radnje zapravo drzali potomci tih dubrovcana. Tako imamo i neka ista prezimena, npr. Đurić i Brkić, koja su jedna od najpoznatijih janjevackih prezimena a ima ih u Bosni. Glasnović, baš rasprostranjeno janjevacko prezime potjece cini mi se, sa Konavla.. a i danas ih ima tamo kao i inacica tog prezimena...
Njihov je izvorni govor kao i nosnja, zapravo bio dubrovacki stari Hrvatski.
Dolaskom turaka na balkan i islamizacije, Albanci koji su presli na Islam vrsili su velik pritisak na Janjevce katolike. Biskup Matej Mazareku, prizrensko skopski biskup, koji je bio iz Skadra, u pismima se obracao Papi i svjedocio o losem polozaju katolika.. jer su odbijali preci na islam. Bila je prava tortura.. to je bilo vec 18. Stoljece.. tada Janjevke oblace dimije.. iako na nasim dimijama ima elemenata stare dubrovacke nosnje.. te time pocinje zapravo to vizualno mijesanje identiteta. Ima prica da je spomenuti biskup pokrenuo te kamuflaze kako bi se stopili da se ne izdvajaju previse, tako su prihvatili dio identiteta Albanca turaka i srba koji su opet prihvatili neke obicaje turaka, a zadrzali su katolicku vjeru do danas. Taj se stih osjeca do danas. Druga prica kaze da od masovnih albanskih napada su zene obukle dimije da se zastite od silovatelja. Albanci su konstantno napadali Janjevo.. bile su pljacke, silovanja, palezi... ali ti Hrvati nisu presli na Islam ni na Pravosljavlje.. iako nema zabiljezenih napada pravoslavnih.. radi krscanstva i jezika uvijek su bili bolji sa Srbima.. a i prirodniji su im od Albanaca. Taj animozitet prema Albancima se osjeca i danas.

U Janjevu ima i dzamija i katolicka crkva.. bilo je i nekih ostataka pravoslavnih crkava.. ali je uvijek bilo multietnicko. Bilo je i Turaka i Bosnjaka, Goranaca, Roma, mozda cak i askalija .. i svi su zivkeli u ok odnosima.
U skoli uce po srpskim knjigama a Misa je oduvijek na standardnom hrvatskom jeziku i za sada je jos nas svecenik zupnik. Kada biskupija odluci da postavi albanca u zupu u Janjevo, mozemo isbrisati svaki nas trag jer ta crkva je jos jedini stup koji okuplja nase ljude koji dolaze odasvud u Janjevo. To je ova crkva na brdu.

Tuzno je sve to jer mi ne mozemo zastiti Janjevo... ne mozemo u toj bijedi zadrzati jos tih 200 tinjak ljudi sta je ostalo
ineresantno :thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1793 Re: Makedonija

Post by ¤ jelena ¤ »

hAZNADAR wrote:Kako god,...

Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

Govorim o ideologiji naravno.
mda, o ideologiji govoriš...naravno. :lol: :lol:




za bogu plakati, jbt.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1794 Re: Makedonija

Post by hAZNADAR »

¤ jelena ¤ wrote:
hAZNADAR wrote:Kako god,...

Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

Govorim o ideologiji naravno.
mda, o ideologiji govoriš...naravno. :lol: :lol:




za bogu plakati, jbt.
Ako je nesto ljudima tesko shvatiti - onda to provuku kroz sopstvene kriterije.

Placi mala placi, osto sam na Raci,...
User avatar
desni
Posts: 1494
Joined: 10/03/2012 01:21

#1795 Re: Makedonija

Post by desni »

hAZNADAR wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
hAZNADAR wrote:Kako god,...

Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

Govorim o ideologiji naravno.
mda, o ideologiji govoriš...naravno. :lol: :lol:




za bogu plakati, jbt.
Ako je nesto ljudima tesko shvatiti - onda to provuku kroz sopstvene kriterije.

Placi mala placi, osto sam na Raci,...
    Pozdrav iz ravne Posavine od jednog Krajišnika :lol:
      Bandit88
      Posts: 38
      Joined: 31/03/2017 02:49

      #1796 Re: Makedonija

      Post by Bandit88 »

      hAZNADAR wrote:Kako god,...

      Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

      Govorim o ideologiji naravno.
      Svaki narod stremi da bude po njihovom. Sta narod,svaki covek.
      hAZNADAR
      Posts: 11029
      Joined: 09/01/2012 08:12

      #1797 Re: Makedonija

      Post by hAZNADAR »

      Bandit88 wrote:
      hAZNADAR wrote:Kako god,...

      Gdje god je mnogo na jednom mjestu Srba ili Albanaca - tu nema mira i suzivota. Ili po njihovom ili nikako.

      Govorim o ideologiji naravno.
      Svaki narod stremi da bude po njihovom. Sta narod,svaki covek.
      Naravno da svak narod zeli najbolje za sebe.
      Razlika je samo sta narodi vrednuju kao dobro za sebe.

      Kod Albanaca to definitivno nije suzivot i multietnicnost uz uzajamno postovanje.
      Ljudi jednostavno zele ili etnicku cistocu ili etnicku dominaciju.

      To vidim cak i na zapadu po kvartovima gdje su vecina a kamoli na Balkanu gdje su vecina u oblastima. Ko zna - mozda ih je zivot tako naucio i losa iskustva, mozda su bili diskriminisani i smatrani nizima. Zato sto su Albanci iz Albanije skroz druga prica. Ali svi Albanci koji su nekada zivjeli u Jugoslaviji ne trpe nikoga pored sebe.

      Zato u Makedoniji nece nikada biti mira osim tamo gdje jedna strana silom pobijedi ili na drugi nacin nemetne samo svoje.
      radostan dan
      Posts: 27085
      Joined: 31/01/2010 20:26
      Location: madera

      #1798 Re: Makedonija

      Post by radostan dan »

      sherbett wrote:E hvala Challangeru :kiss:
      Te dubrovacke kolonije su zapravo i najstarja hrvatska dijaspora. Kad pricamo o Hrvatima na Kosovu treba spomenuti i Letnicu kod Crnegore skopske.. no oni su manje poznati jer su bili i jos su zemljoradnici. Njih tamo vise ni nema svi su preselili u RH.. a mislim da ih je najvise oko Bjelovara.. Dugo selo i to.. Janjevci su poznatiji jer su trgovci i zlatari.. sto znaci da su vise i putivali i rasprsili se. Najvise u Zagreb al ih ima i u Srbiji i dosta njih u Makedoniji.
      Ima podataka da su te dubrovacke kolonije isle i u Bosnu.. tocno. Sve su stare sarajevske trgovacke radnje zapravo drzali potomci tih dubrovcana. Tako imamo i neka ista prezimena, npr. Đurić i Brkić, koja su jedna od najpoznatijih janjevackih prezimena a ima ih u Bosni. Glasnović, baš rasprostranjeno janjevacko prezime potjece cini mi se, sa Konavla.. a i danas ih ima tamo kao i inacica tog prezimena...
      Njihov je izvorni govor kao i nosnja, zapravo bio dubrovacki stari Hrvatski.
      Dolaskom turaka na balkan i islamizacije, Albanci koji su presli na Islam vrsili su velik pritisak na Janjevce katolike. Biskup Matej Mazareku, prizrensko skopski biskup, koji je bio iz Skadra, u pismima se obracao Papi i svjedocio o losem polozaju katolika.. jer su odbijali preci na islam. Bila je prava tortura.. to je bilo vec 18. Stoljece.. tada Janjevke oblace dimije.. iako na nasim dimijama ima elemenata stare dubrovacke nosnje.. te time pocinje zapravo to vizualno mijesanje identiteta. Ima prica da je spomenuti biskup pokrenuo te kamuflaze kako bi se stopili da se ne izdvajaju previse, tako su prihvatili dio identiteta Albanca turaka i srba koji su opet prihvatili neke obicaje turaka, a zadrzali su katolicku vjeru do danas. Taj se stih osjeca do danas. Druga prica kaze da od masovnih albanskih napada su zene obukle dimije da se zastite od silovatelja. Albanci su konstantno napadali Janjevo.. bile su pljacke, silovanja, palezi... ali ti Hrvati nisu presli na Islam ni na Pravosljavlje.. iako nema zabiljezenih napada pravoslavnih.. radi krscanstva i jezika uvijek su bili bolji sa Srbima.. a i prirodniji su im od Albanaca. Taj animozitet prema Albancima se osjeca i danas.

      U Janjevu ima i dzamija i katolicka crkva.. bilo je i nekih ostataka pravoslavnih crkava.. ali je uvijek bilo multietnicko. Bilo je i Turaka i Bosnjaka, Goranaca, Roma, mozda cak i askalija .. i svi su zivkeli u ok odnosima.
      U skoli uce po srpskim knjigama a Misa je oduvijek na standardnom hrvatskom jeziku i za sada je jos nas svecenik zupnik. Kada biskupija odluci da postavi albanca u zupu u Janjevo, mozemo isbrisati svaki nas trag jer ta crkva je jos jedini stup koji okuplja nase ljude koji dolaze odasvud u Janjevo. To je ova crkva na brdu.

      Tuzno je sve to jer mi ne mozemo zastiti Janjevo... ne mozemo u toj bijedi zadrzati jos tih 200 tinjak ljudi sta je ostalo
      Ovdje.ti Kenjac hladno moze odogovoriti sa istim.pitanjima.i u uistom.tonu kao.i.ti njemu, prije.jednu, dvije.stranice...o kako, o zasto, cija su moneta, od kogq zaboravljeni, itd...
      Jedina.razlika je sto hrvatsku boli kurac za janjevce, i tu jedinu crkvicu i nestanak hrvata i zatiranje i zadnjih njihovih tragova na kosovu...a boli ie ne zbog postovanja nekih prava, ili vlastite - uljudbenosti- spram drugih naroda ili drzava, nebitno...nego sto ne mogu jednoj od omiljenih igracki iz doba sfrj da popuju, obzirom na - zasluge- pomenute igracke, s kraja osamdesetih, i ranije.
      radostan dan
      Posts: 27085
      Joined: 31/01/2010 20:26
      Location: madera

      #1799 Re: Makedonija

      Post by radostan dan »

      Uzgred, udje Dzaferi...aferim. :mrgreen: Ko Mesic, birvaktile...sa zadatkom.da bude.poslednji predsdnik.skupstine, akb... :mrgreen:

      Kirče, a ne Daglase, tu li si.... :mrgreen:
      User avatar
      stakasa
      Posts: 8959
      Joined: 14/11/2013 11:23

      #1800 Re: Makedonija

      Post by stakasa »

      sherbett wrote:E hvala Challangeru :kiss:
      Te dubrovacke kolonije su zapravo i najstarja hrvatska dijaspora. Kad pricamo o Hrvatima na Kosovu treba spomenuti i Letnicu kod Crnegore skopske.. no oni su manje poznati jer su bili i jos su zemljoradnici. Njih tamo vise ni nema svi su preselili u RH.. a mislim da ih je najvise oko Bjelovara.. Dugo selo i to.. Janjevci su poznatiji jer su trgovci i zlatari.. sto znaci da su vise i putivali i rasprsili se. Najvise u Zagreb al ih ima i u Srbiji i dosta njih u Makedoniji.
      Ima podataka da su te dubrovacke kolonije isle i u Bosnu.. tocno. Sve su stare sarajevske trgovacke radnje zapravo drzali potomci tih dubrovcana. Tako imamo i neka ista prezimena, npr. Đurić i Brkić, koja su jedna od najpoznatijih janjevackih prezimena a ima ih u Bosni. Glasnović, baš rasprostranjeno janjevacko prezime potjece cini mi se, sa Konavla.. a i danas ih ima tamo kao i inacica tog prezimena...
      Njihov je izvorni govor kao i nosnja, zapravo bio dubrovacki stari Hrvatski.
      Dolaskom turaka na balkan i islamizacije, Albanci koji su presli na Islam vrsili su velik pritisak na Janjevce katolike. Biskup Matej Mazareku, prizrensko skopski biskup, koji je bio iz Skadra, u pismima se obracao Papi i svjedocio o losem polozaju katolika.. jer su odbijali preci na islam. Bila je prava tortura.. to je bilo vec 18. Stoljece.. tada Janjevke oblace dimije.. iako na nasim dimijama ima elemenata stare dubrovacke nosnje.. te time pocinje zapravo to vizualno mijesanje identiteta. Ima prica da je spomenuti biskup pokrenuo te kamuflaze kako bi se stopili da se ne izdvajaju previse, tako su prihvatili dio identiteta Albanca turaka i srba koji su opet prihvatili neke obicaje turaka, a zadrzali su katolicku vjeru do danas. Taj se stih osjeca do danas. Druga prica kaze da od masovnih albanskih napada su zene obukle dimije da se zastite od silovatelja. Albanci su konstantno napadali Janjevo.. bile su pljacke, silovanja, palezi... ali ti Hrvati nisu presli na Islam ni na Pravosljavlje.. iako nema zabiljezenih napada pravoslavnih.. radi krscanstva i jezika uvijek su bili bolji sa Srbima.. a i prirodniji su im od Albanaca. Taj animozitet prema Albancima se osjeca i danas.

      U Janjevu ima i dzamija i katolicka crkva.. bilo je i nekih ostataka pravoslavnih crkava.. ali je uvijek bilo multietnicko. Bilo je i Turaka i Bosnjaka, Goranaca, Roma, mozda cak i askalija .. i svi su zivkeli u ok odnosima.
      U skoli uce po srpskim knjigama a Misa je oduvijek na standardnom hrvatskom jeziku i za sada je jos nas svecenik zupnik. Kada biskupija odluci da postavi albanca u zupu u Janjevo, mozemo isbrisati svaki nas trag jer ta crkva je jos jedini stup koji okuplja nase ljude koji dolaze odasvud u Janjevo. To je ova crkva na brdu.

      Tuzno je sve to jer mi ne mozemo zastiti Janjevo... ne mozemo u toj bijedi zadrzati jos tih 200 tinjak ljudi sta je ostalo
      Joj sto ti nakiti ove Janjevce katolike, pomislio bi covjek to plave krvi, da nisi spomenula Mazreku ne bi ni znao o cemu je rijec. Bilo ih po Mostaru - slasticarna, zlatara, tuljumbara. Recimo stepenica iznad koshpicara i onih sto peku kestenje i kuhaju kukuruz. Popusti malo brate dragi, "sve stare sarajevske trgovacke radnje" itd
      Post Reply