Indija "sila" buducnosti ?

Post Reply
jastuk1
Posts: 3855
Joined: 17/09/2010 14:38

#26 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by jastuk1 »

animals wrote:Sve drzave koje imaju nuklearno naoruzanje su sile..
e sad, Azija je sila sto se tice stanovnistva..
prije samo sto godina zemljino stanovnistvo je brojalo oko 1 milijarde i malo vise..
a toliko samo ima Indija sada..cemu to vodi, nicemu dobrome..
Ničemu dobrome za civilizaciju koja gubi stanovništvo, naravno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#27 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by SmokingMan »

Kikibombona wrote:
SmokingMan wrote:Ali šta čekivati od zemlje u kojoj postoji najviše božanstava,na svaka 3-5 stanovnika,ne računajući muslimane,dođe jedno božanstvo u obkliku neke figure,kipa...
Al su zato ove monoteisticke semitske bajke pravo progresivne :lol: :lol:
Poznaješ li ti mene možda?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#28 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Kikibombona »

SmokingMan wrote: Poznaješ li ti mene možda?
Ne. Al opet ne znam kakve to ima veze sa komentarom koji sam napisao.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#29 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by SmokingMan »

Kikibombona wrote:
SmokingMan wrote: Poznaješ li ti mene možda?
Ne. Al opet ne znam kakve to ima veze sa komentarom koji sam napisao.
Nikakav,ali nekako vidim da me ironično,manj-više,povezuješ sa zagovornicima islama,al neka je mir sa njima,daleko sam ja od takvih stvari.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#30 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by swanfilter »

Realno gledano, daleeeko najveca fukarestina od drustva na svijetu. Drzava je sila na grbaci milijardu i dvista miliona fukarestine. Korupcija na nivou da bi im i nasi mogli ici na instrukcije, cak i SDA azdaja. Al, nece ni Kaste vjecno trajati, ma kako usađene u glavu Indijaca bile. A, kada fukari pukne film ... Ima da satelite poskidaju. Ili ce ih ko kokosi masakrirati kakva bolet. Za sada ih pravilo desna - lijeva ruka spasava ...
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#31 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by trcicu trceci »

jastuk1 wrote:
animals wrote:Sve drzave koje imaju nuklearno naoruzanje su sile..
e sad, Azija je sila sto se tice stanovnistva..
prije samo sto godina zemljino stanovnistvo je brojalo oko 1 milijarde i malo vise..
a toliko samo ima Indija sada..cemu to vodi, nicemu dobrome..
Ničemu dobrome za civilizaciju koja gubi stanovništvo, naravno.
ja mislim da u buducem "vecem" ratu, nece stradati drzave sa malim brojem stanovnika, vec ove velike... mozda zato da bi se broj smanjio... brutalno, ali nekako i dosta izvijesno
User avatar
agnostic_front
Posts: 6325
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#32 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by agnostic_front »

Pa jesu oni sila u smislu u kojem je JThomas napravio (super) podjelu.

Sila su isključivo zahvaljujući broju stanovnika. OK, ako je to fazon, ja im čestitam. To što su sirotinja i za nas, to je druga priča. I naravno, ono što joj je omogućilo da budu sirotinja (a ne ona najbjednija bijeda) je liberalizacija ekonomije i prihvatanje slobodnog tržišta.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#33 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Dr. Kuca »

Ono kad se bosnjo pocne nekome smijat.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#34 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Pa naravno da je Indija vec danas sila i sa jednom od najjacih IT industrija na svijetu ce biti i jos jaca. To sto ima fukare ne mora nista znaciti. Jaka je jer ih je preko milijardu, neka samo 10% te populacije radi i imas ogromnu radnu snagu. I Kinez lijepi djonove za dolar pa je Kina No2.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#35 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by bh.tornjak »

Stoner wrote:Pa naravno da je Indija vec danas sila i sa jednom od najjacih IT industrija na svijetu ce biti i jos jaca. To sto ima fukare ne mora nista znaciti. Jaka je jer ih je preko milijardu, neka samo 10% te populacije radi i imas ogromnu radnu snagu. I Kinez lijepi djonove za dolar pa je Kina No2.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#36 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Sto ti je to smijesno?
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#37 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by broj dva »

Imaju mogucnosti ali imaju i ogromne probleme.
Kastni sistem je ogavan i nepravedan. Korupcija je rasirena kao i kod nas. Ne radjaju djevojcice (veliki broj ih se abortira, neke se ubiju pri porodu)
Imaju problema sa prenaseljenosti, ogromnom populacijom gdje muskarci uvelike prevazilaze broj zena i nedostatkom hrane.
Demokratski sistem im je istovremeno i snaga i slabost. Neki obicaji takodje mogu kociti razvoj. Imaju problem sa grupnim silovanjima i generalno sa odnosom prema zenama.
Ali i dalje su recimo puno bolji od bivsi djelovna Indije (Pakistan i Bangladesh). Radisni su i skromni, inovativni i prilagodljivi.
Vidjet cemo kako ce ispast.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#38 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#39 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lajavikrelac »

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#40 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6325
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#41 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by agnostic_front »

Ali nema.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#42 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.
Skoro citav informaticki sektor u SAD radi outsourcing u Indiji.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#43 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.

Bi sigurno. I jači od broja 1.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#44 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Stoner wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.
Skoro citav informaticki sektor u SAD radi outsourcing u Indiji.
Outsourcing je izmislio krupni kapital, to je u praksi ništa drugo do bacanje mrvica (nadničenje) kompanijama i pojedincima koji urade poslove koji bi u Evropi i SAD-u bili 20-50 puta skuplji.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#45 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

JohnnyS wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
JohnnyS wrote:Sam broj stanovnika je relaativno sporedan. Kud ćeš boljeg primjera od Izraela, bitniji su faktor od Indije sve da je ovih i 6 milijardi.
Da Indija ima direktan transfer tehnologije iz SAD-a i svaku drugu moguću pomoć kao i Izrael mislim da bi bila broj 1 u svijetu u svakom segmentu.

Bi sigurno. I jači od broja 1.
Tvoj problem je što Indiju, ne samo Indiju, gledaš kroz prizmu judeo-kršćanskih vrijednosti i misliš da svi koji su ispod toga su niža rasa, da ih treba "educirati" i uputiti na "pravi put". Međutim to nije samo tvoj problem, gotovo cijela Evropa na ostatak svijeta gleda kroz te crno-bijele naočale pa danas imamo sve to što imamo samo da bi bijeli čovjek zadovoljio svoj egoizam i pohlepu.
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#46 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Lug »

Kikibombona wrote:
SmokingMan wrote:Ali šta čekivati od zemlje u kojoj postoji najviše božanstava,na svaka 3-5 stanovnika,ne računajući muslimane,dođe jedno božanstvo u obkliku neke figure,kipa...
Al su zato ove monoteisticke semitske bajke pravo progresivne :lol: :lol:
:thumbup:
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#47 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by Stoner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Outsourcing je izmislio krupni kapital, to je u praksi ništa drugo do bacanje mrvica (nadničenje) kompanijama i pojedincima koji urade poslove koji bi u Evropi i SAD-u bili 20-50 puta skuplji.
Da ali taj sektor ima trilionske profite a na outsourcing otpada oko 5% i to je manjevise bdp izraela
User avatar
JohnnyS
Posts: 13657
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#48 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by JohnnyS »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Tvoj problem je što Indiju, ne samo Indiju, gledaš kroz prizmu judeo-kršćanskih vrijednosti i misliš da svi koji su ispod toga su niža rasa, da ih treba "educirati" i uputiti na "pravi put". Međutim to nije samo tvoj problem, gotovo cijela Evropa na ostatak svijeta gleda kroz te crno-bijele naočale pa danas imamo sve to što imamo samo da bi bijeli čovjek zadovoljio svoj egoizam i pohlepu.

Ali mi živimo u zapadnom sistemu i normalno je da gledamo sve kroz zapadnjačku prizmu. Da živimo u Srednjoafričkoj republici onda bismo imali i njihove kriterije. Ja niti Indiju želim educirati niti uputiti na pravi put (univerzalnog pravog puta nema), samo govorim da oni se mogu smatrati regionalnom silom (a i to jedva, s obzirom da su s jedinim regionalnim rivalom desetljećima u statusu quo), ali svjetskom još neko dogledno vrijeme ne. To nema veze ni s Krišnom ni Šivom, niti sa siromaštvom, niti s njihovoj averziji prema osobnoj higijeni već sa stanjem na terenu.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#49 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by asker »

Indija nije kao iz serija Nezeljene, Pozeljene ili kako vec....................zao mi ih je, mislim na obicne ljude ali stvarno su tesko dno. Radio sam sa stotinama Indijaca i sad kad se sjetim povraca mi se. Nasi Romi su gospoda za njih.

Mogu imat sto satelita i bit prva sila svijeta, daleko im lijepa kuca. Nista njihovo ne treba da nam bude primjer.
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#50 Re: Indija "sila" buducnosti ?

Post by swanfilter »

Meni se zeludac okrece na ove slike, a drvosjeca trabunja kako ih ne treba uciti nekakvim "nasim" vrijednostima. Ove njihove vrijednosti svijet nije zivio nit u svoje mracno doba. Nikako ne kontam da u ovoj prenapucenosti i prljavstini nisu izbile kolera, tifus, kuga, ....
Post Reply