AMERIKA

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4576 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

pa kakve veze ti ljudi imaju sa prosječnim Amerikancem?

svakako je i upitno koliko su najbolji, Harvard npr. jednostavno ima dobar PR
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4577 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Velkoski wrote: 18/09/2022 18:47 pa kakve veze ti ljudi imaju sa prosječnim Amerikancem?

svakako je i upitno koliko su najbolji, Harvard npr. jednostavno ima dobar PR
S obzirom da sam zavrsio magistrat iz onoga po cemu je Harvard najpoznatiji, mogu ti reci da su oni i ostali nebo i zemlja. Koristili smo dosta njihovog materijala, ljudi jesu liga za sebe.

A sto se tice opsteg znanja, realno ih je sjebala tehnologija. Dok smo mi bili (nekada davno) bili prisiljeni da gledamo edukacione programe (nista drugo nije bilo na tv prijepodne), oni su mogli birati. Dok su mene ucili prirodnim bogatsvima fucking Bocvane, ljudi su se folusirali na stvari tipa informatike, hemije, biologije. Mi fakat imamo dosta tok opsteg znanja, i lijepo ga je imati, ali dzaba ti, ne zivi se od toga…
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#4578 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

To su naravno osobna mišljenja. To o Harvardu or whatever. No da ne ulazim u lične priče.

Nikakve veze sa bilo čim nemaju prosječni Amerikanci. Ako je teza da je prosječni Amerikanac neobrazovan (ili čak glup), to je istina za svaku državu.

Međutim, ono što mnogi griješe je da uzimaju u priču prosječnog Amerikanca i iznad prosječnog, recimo, Kineza i to porede. U Kini postoji barem milijardu sasvim prosječnih Kineza koji su neobrazovani (i poglupi) baš kao i prosječni Amerikanci.

Dakle, u čemu je problem. Problem je da vam (ne obraćam se nikom lično) je Hollywood i entertainment industrija Amerike nažalost isprala mozgove, pa neke generalne stvari koje oni smatraju zabavom vi uzimate ozbiljno, pa čak donosite zaključke da su u prosjeku Amerikanci glupi ,gledajući klipove na YouTube, Twitteru, instagramu (koji su svi američki). :lol:

Jer Amerikanci su dobri i u tome. :lol: Da svijetu ispiru mozak čak i kad ne žele.

Ja bih ovako mogao još hiljadu primjera.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13596
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#4579 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

U idealnoj Platonovoj državi svatko zna ono što je njegov posao. U nas prosječan čovjek misli da zna popraviti auto, razvesti struju, razumije se u nogometnu taktiku, vanjsku politiku, geopolitički moment u svijetu kao i monetarnu politiku, o epidemiologiji da ne pričamo. S obzirom da smo mi pametni tu gdje jesmo, a glupi Ameri koji ne znaju nabrojati kontinente tu gdje jesu, mislim da je njihov obrazovni i svaki drugi sustav daleko bolji
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4580 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

Osmi Socrates wrote: 18/09/2022 19:04 To su naravno osobna mišljenja. To o Harvardu or whatever. No da ne ulazim u lične priče.

Nikakve veze sa bilo čim nemaju prosječni Amerikanci. Ako je teza da je prosječni Amerikanac neobrazovan (ili čak glup), to je istina za svaku državu.

Međutim, ono što mnogi griješe je da uzimaju u priču prosječnog Amerikanca i iznad prosječnog, recimo, Kineza i to porede. U Kini postoji barem milijardu sasvim prosječnih Kineza koji su neobrazovani (i poglupi) baš kao i prosječni Amerikanci.

Dakle, u čemu je problem. Problem je da vam (ne obraćam se nikom lično) je Hollywood i entertainment industrija Amerike nažalost isprala mozgove, pa neke generalne stvari koje oni smatraju zabavom vi uzimate ozbiljno, pa čak donosite zaključke da su u prosjeku Amerikanci glupi ,gledajući klipove na YouTube, Twitteru, instagramu (koji su svi američki). :lol:

Jer Amerikanci su dobri i u tome. :lol: Da svijetu ispiru mozak čak i kad ne žele.

Ja bih ovako mogao još hiljadu primjera.
Pa nema stvari u ovom tvom postu s kojom se ne slažem. Samo me interesovalo kakve veze ima univerzitet sa ovim :razz: :mrgreen:


GandalfSivi wrote: 18/09/2022 19:01

A sto se tice opsteg znanja, realno ih je sjebala tehnologija. Dok smo mi bili (nekada davno) bili prisiljeni da gledamo edukacione programe (nista drugo nije bilo na tv prijepodne), oni su mogli birati. Dok su mene ucili prirodnim bogatsvima fucking Bocvane, ljudi su se folusirali na stvari tipa informatike, hemije, biologije. Mi fakat imamo dosta tok opsteg znanja, i lijepo ga je imati, ali dzaba ti, ne zivi se od toga…
Imam dodira sa svim kontinentima, ljudi su podjednako glupi na svakom dijelu planete :mrgreen:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#4581 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Velkoski wrote: 18/09/2022 18:08
GandalfSivi wrote: 17/09/2022 14:26 ‘ta ce glupi Ameri. Od 20 najboljih univerziteta na svijetu, samo ih je 16 iz Amerike. Bruka…
loš argument brt

na tih 16 univerziteta idu odabrani ljudi :mrgreen:
Sada idu najvise Kinezi i Indijci, ako su oni ti odabrani onda ok.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4582 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

ultima_palabra wrote: 18/09/2022 19:17
Velkoski wrote: 18/09/2022 18:08

loš argument brt

na tih 16 univerziteta idu odabrani ljudi :mrgreen:
Sada idu najvise Kinezi i Indijci, ako su oni ti odabrani onda ok.
odabrani, u smislu najpametniji... :skoljka: :mrgreen:

poenta jeste da oni nemaju veze sa prosjekom, u tom smislu "odabrani".
zilog
Posts: 7502
Joined: 06/03/2009 11:19

#4583 Re: AMERIKA

Post by zilog »

Velkoski wrote: 18/09/2022 18:08
GandalfSivi wrote: 17/09/2022 14:26 ‘ta ce glupi Ameri. Od 20 najboljih univerziteta na svijetu, samo ih je 16 iz Amerike. Bruka…
loš argument brt

na tih 16 univerziteta idu odabrani ljudi :mrgreen:
Da, ali odabrani po znanju i sposobnosti, a ne po prihodima.
Primjera radi, studenti primljeni na Harvard, cija su porodicna primanja manja od $65.000, ne placaju nista, a oni sa primanjima do $150.000, samo 10% skolarine i ostalih troskova (oko 70.000 dolara).

Kod nas, imas inflaciju diploma po smjesnim skolarinama, ali i dalje preskupim, kada se uzme isporuceno znanja.

Jos nesto, u Americi ti diploma nesto unaprijed znaci, tek ako je sa sacice privatnih (Ivy League) univerziteta, ali ti uopste ne treba, ako si strucan u nekom poslu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#4584 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Velkoski wrote: 18/09/2022 19:20
ultima_palabra wrote: 18/09/2022 19:17

Sada idu najvise Kinezi i Indijci, ako su oni ti odabrani onda ok.
odabrani, u smislu najpametniji... :skoljka: :mrgreen:

poenta jeste da oni nemaju veze sa prosjekom, u tom smislu "odabrani".
A to da... to i treba da je svrha fakulteta :D

Idu i ovi odabrani u smislu familija, ali vrlo malo je takvih. Nisu sinovi cevabdzija i mesara likovi kojima se otvaraju sva vrata :D

Prosjecan covjek je svugdje prosjecan. U Americi su malo vise orijentisani na prakticno znanje iz branse naustrb opsteg znanja, kao sto je neko vec pomenuo.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#4585 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

I po tome su Amerikanci dosta drugačiji od ostatka Zapada.

Posao dobijaš po sposobnosti a ne zbog diplome. Diploma može biti plus, ali nikad nije presudna. A i sposobnost ti brzo ocjene, ako si uspio nešto nabrzinu slagati. Noga, i idemo dalje.

U Kanadi još malo pa ćeš morati imati fakultetsku diplomu da ljudima praviš kafu. :lol: Ako hoćeš praviti pizzu, moraš biti magistar. :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45200
Joined: 29/12/2005 01:20

#4586 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Ma nije to bas tako.

Naravno da diploma znaci nesto, tj. jednostavno bez nje mnoga zanimanja ne mozes ni primirisati. Naravno, kad je u pitanju entry level job. Sa 40+ godina niko ne pita.

Mislim shvatam ja sta se hoce reci, kod nas misle da se sa diplomom sve zavrsava i da je onda dovoljna za X posao, bez provjeravanja znanja.


Diploma u Americi znaci nesto, i itekako ima veze sa kojeg fakulteta. Govorim opet o entry-level jobs, eventualno stepenicu iznad.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45200
Joined: 29/12/2005 01:20

#4587 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Inace sto se tice Amera, neke kod njih stvari odskacu sto se tice neznanja. Na primjer geografija.
Ali to ima veze i sa zemljom i okruzenjem u kojem zive. Jbg u Evropi svakih par koraka nova drzava, novi jezik. U Americi imas cijeli kontinent, plus ti je zemlja kulturno, tehnoloski i lingvisticki dominantna u svijetu. I ne treba cuditi sto prosjecan Amer zna manje o rudnim bogatstvima Bocvane.
Osmi Socrates
Posts: 8103
Joined: 19/10/2020 15:33

#4588 Re: AMERIKA

Post by Osmi Socrates »

Ma ne znaju ni o Kanadi, a da će znati o Bocvani. :lol:

Svejedno, ne treba im, šta će im. Kanađani, generalno govoreći, više znaju o svijetu, ali ni to ništa ne znači. Prosječan Kanađanin nije pametniji od prosječnog Amerikanca.
zilog
Posts: 7502
Joined: 06/03/2009 11:19

#4589 Re: AMERIKA

Post by zilog »

jeza u ledja wrote: 19/09/2022 04:36 Ma nije to bas tako.

Naravno da diploma znaci nesto, tj. jednostavno bez nje mnoga zanimanja ne mozes ni primirisati. Naravno, kad je u pitanju entry level job. Sa 40+ godina niko ne pita.

Mislim shvatam ja sta se hoce reci, kod nas misle da se sa diplomom sve zavrsava i da je onda dovoljna za X posao, bez provjeravanja znanja.

Diploma u Americi znaci nesto, i itekako ima veze sa kojeg fakulteta. Govorim opet o entry-level jobs, eventualno stepenicu iznad.
Gore navedeno sam napisao, oslanjajuci se na narativ raje koja se devedesetih iselila za USA, a koja se uopste nije trudila oko nostrifikacije diploma (uglavnom tehnickih fakulteta). Naravno da su ljekari imali mnogo vise problema, a za pravnike nemam pojma kako su to uopste pregulili (Suits se tada nije jos poceo snimati :lol: ).
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45200
Joined: 29/12/2005 01:20

#4590 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Pa mislim, za medicinu i pravo ti bukvalno ni ne mozes raditi bez diplome, odnosno skolovanja. Ha jel.

Sto se tice inzenjera, nijedna veca firma nece zaposljavati bez diplome. Siguran sam da postoje iznimke, ali to je takvo pravilo u svakoj ozbiljnoj firmi.

Sad ovako sa strane, ili ako su u pitanju neki genijalci, ili su neki sto bi rekli entrepeneurs, to je druga stvar.

A sad sto se tice sa kojeg fakulteta, tu Ivy League plus nekolicina koledza (te neki jaci drzavni univerziteti) imaju prednost da te poguraju par stepenica iznad na bolju poziciju u jacoj firmi. Sto se tice gomile ovako nekih nedefinisanih kancelarijskih poslova sa liberal arts diplomama, tu je bukvalno samo bitno da imas diplomu bilo cega bilo gdje.

Hocu reci fakultetska diploma itekako igra znacajnu ulogu, i to sve vecu i vecu....na entry-level jobs. Cim pocnes ciljati na poslove sa 5, 10 godina radnog iskustva, tu se manje gleda diploma. A sa 45, 50 godina, e tu ti vec niko ne gleda sta i gdje. Ali i tad je valjalo nekako dogurati do neceg.

Danas je zavrsen fakultet ko nekad srednja skola jbg.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4591 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

jeza u ledja wrote: 19/09/2022 04:39 Inace sto se tice Amera, neke kod njih stvari odskacu sto se tice neznanja. Na primjer geografija.
Ali to ima veze i sa zemljom i okruzenjem u kojem zive. Jbg u Evropi svakih par koraka nova drzava, novi jezik. U Americi imas cijeli kontinent, plus ti je zemlja kulturno, tehnoloski i lingvisticki dominantna u svijetu. I ne treba cuditi sto prosjecan Amer zna manje o rudnim bogatstvima Bocvane.
Evropljanima je smijesno sto Amerikanci ne znaju nabrojati i na mapi pokazati evropske drzave. Amerikancima je smijesno sto Evropljani ne znaju nabrojati i na mapi pokazati americke drzave.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18615
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4592 Re: AMERIKA

Post by SmokingMan »

Image
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#4593 Re: AMERIKA

Post by breba »

jeza u ledja wrote: 16/09/2022 16:45
ultima_palabra wrote: 16/09/2022 16:39 Pa migranti uopste nisu bili na Floridi. Zasto se novac poreznih obveznika Floride trosi za skupljanje migranata po Teksasu koji se onda avionima prevoze u Massachusetts a da nemaju pojma gdje idu?

Moras biti stvarno bolestan da ovako nesto podrzavas.
I to bez koordinacije sa ovima iz Texasa izgleda. :-)

Avioni su stajali poslije na Floridi i u Carolinama mescini. Kupili putnike? :-)

Poprilicno bolesno.
Bolesno svakako, ali da vidimo da li je i ilegalno..
Migrants flown to Martha's Vineyard have filed a lawsuit against Gov. DeSantis
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#4594 Re: AMERIKA

Post by breba »

Ostaće nam Republikanci bez glavnih kandidata :mrgreen:
New York's attorney general sues Trump and 3 of his children for alleged fraud.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45200
Joined: 29/12/2005 01:20

#4595 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

breba wrote: 21/09/2022 21:03 Ostaće nam Republikanci bez glavnih kandidata :mrgreen:
New York's attorney general sues Trump and 3 of his children for alleged fraud.
Ovo je gradjanska tuzba. Ne ide se radi nje u zatvor.
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#4596 Re: AMERIKA

Post by breba »

jeza u ledja wrote: 22/09/2022 04:22
breba wrote: 21/09/2022 21:03 Ostaće nam Republikanci bez glavnih kandidata :mrgreen:
Ovo je gradjanska tuzba. Ne ide se radi nje u zatvor.
Naravno, zato :D umjesto :izet:.
Ni jedan još nije kandidat, ali se otvara prostor za pregovore.
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#4597 Re: AMERIKA

Post by breba »

...
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#4598 Re: AMERIKA

Post by RunnerX »

Dead Man Walking
Posts: 6360
Joined: 28/05/2004 21:49

#4599 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Velkoski wrote: 18/09/2022 18:08
GandalfSivi wrote: 17/09/2022 14:26 ‘ta ce glupi Ameri. Od 20 najboljih univerziteta na svijetu, samo ih je 16 iz Amerike. Bruka…
loš argument brt

na tih 16 univerziteta idu odabrani ljudi :mrgreen:
Nije ti ovo bas najtacnije brt, posto i sam imam diplomu sa jednog od njih, i to iz top 10, i znam jos barem 50 nasih ljudi (izbjeglica) koji je imaju.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4600 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

Dead Man Walking wrote: 22/09/2022 18:30
Velkoski wrote: 18/09/2022 18:08

loš argument brt

na tih 16 univerziteta idu odabrani ljudi :mrgreen:
Nije ti ovo bas najtacnije brt, posto i sam imam diplomu sa jednog od njih, i to iz top 10, i znam jos barem 50 nasih ljudi (izbjeglica) koji je imaju.
pa nisi čit'o dalje

sa "odabranim" nisam mislio na bogate, nego na izrazito naDprosječne Amerikance :mrgreen:

diskusija prije toga je bila o znanju "prosječnog" Amerikanca, dakle ništa posebno, samo mala digresija :skoljka: :mrgreen:
Last edited by Velkoski on 22/09/2022 18:40, edited 1 time in total.
Post Reply