AMERIKA

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2976 Re: AMERIKA

Post by Truba »

Iza svakog ogromjog siromastva koje zavrsava beskucjistvom se krije velika tragedija ili bolest

Samo je pitanje kako se drzave nose s time

Orvel je dobru knjigu napisao Niko i nista u Parizu i Londonu
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2977 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

AleksoMKD wrote: 01/12/2021 15:22
jeza u ledja wrote: 01/12/2021 14:51 Na televiziji i drustvenim mrezama stvari izgledaju malo drukcije od stvarnosti, pogotovo ako su ti vijesti skrojene po tvom ukusu.
Meni je bio prelep grad, no proslo je dugo vremena.

Ovo oko beskucnika i kakanja sam procitao na internetu, popravi me ako gresim.
Ako se secam problem je iz 2018 pre svega zbog nedovoljnog broja javnih toaleta i zabrane plasticnih kesa koje su beskucnici koristili kako bi se olaksali pre bacanja istih u kontejnere. A velik deo beskucnika cine ljudi sa psihickim problemima.
I dalje je prelijep grad, vjerovatno najljepsi veci grad u Americi. Beskucnici se vrte na odredjenim mjestima, a to obicno nisu mjesta koja bi posjecivao, cak i da zivis tamo, a kamo li samo kao turista.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18190
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2978 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Vala meni ‘nako…

Umro sam im uz brda par puta, lijepa ravnica…
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2979 Re: AMERIKA

Post by Copper »

daddy-kool wrote: 01/12/2021 10:49
Copper wrote: 11/11/2021 09:53
Svi grijese kod housinga. Cijene nekretnina ne rastu, zbog politike, kapitalizma neki ideološki stvari. Rastu zbog stanovništva, stanovništvo kupuje.... Kupuje..... Kupuje i tako raste cijena. Drugo je San Francisco koji meni lici na favelu, tu nema se sta vise graditi, i tako raste cijena.
e jbg sad za jedan od najljepših i najbogatijih gradova u s. americi reći da je favela .... :-)
Pa jest on je opcina i grad. Nema se sta vise prosirivat. Tako dijelovi grada izgledaju ko favela koliko je gusto izgradeno. Sasvim je logično kad imas veliku potražnju a malo ponude da ce cijena rasti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2980 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Black swan wrote: 01/12/2021 16:19 Iza svakog ogromjog siromastva koje zavrsava beskucjistvom se krije velika tragedija ili bolest

Samo je pitanje kako se drzave nose s time

Orvel je dobru knjigu napisao Niko i nista u Parizu i Londonu
Ima mladih ljudi, 20-ogodisnjaci, koji rade po restoranima, barovima, i slicno, u gradovima gdje se vrti puno para i raja trosi. Bilo tipa San Francisco, bilo neko skijaliste u Coloradu. Rentanje zara, kupovina kuce ne dolazi u obzir, ali njemu se vise isplati zivit u autu ili satoru, pogotovo ako je samo tokom sezone, raditi, nego da renta negdje 2 sata voznje od posla, ili da se odseli negdje drugo.

Tako da nije uvijek u pitanju tragedija ili bolest.

Ogromne, basnoslovne razlike su u klasama ljudi. Ne mislim samo na milijardere i na mali segment drustva. I kad uzmes u obzir americku urbanizaciju, regulacije, lokalni porezni sistem, slab javni prijevoz, dobijes to da mozes provesti zivot naselju i gradu okruzen slicnim sebi, bez da uopste imas priliku upoznati onu drugu stranu.

Tokom pandemije desio se "egzodus" upper middle class iz gradova poput New Yorka. Ljudi rade od kuce, skontali wtf, umjesto da rentam stan od 5 kvadrata, odo ja u Colorado kupit kucu u planinama. Zacas se odmah promjene citavo trziste nekretnina u tom malom mjestu u picki materinoj, i lokalci ne mogu si vise priustit da zive.
Ali....odjednom ima posla ko u prici. Pa kontas, da li se odselit gdje je jeftinije, ili imati garantovan posao u kakvom novootvorenom hotelu ili restoranu.

Ovome iz New Yorka je toliko jeftinije tamo zivjeti i raditi uglavnom od kuce, a ovome lokalnom je toliko isplatljivije zivit u satoru ili u nekom uzasnom stanu od 5 kvadrata i raditi za ovog doslju iz New Yorka. Kapitalisticka simbioza :roll:
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2981 Re: AMERIKA

Post by Copper »

geralt wrote: 01/12/2021 15:17 Vise sam beskucnika vidio u Nashvilleu nego u New Yorku. A jos Nashville republikanski grad u jednoj od "najrepublikanskijih" drzava.

90% tih ljudi imaju mentalne probleme blaze ili teze prirode, ostalih 10% su normalni ljudi koji su imali losu srecu u zivotu. Jedini nacin da se rijesi su drzavne psihijatrijske ustanove kao sto su postojale prije nego sto je to Reagan (republikanac) razjebao. Ali ne mere, skupo, porasli bi porezi za 0,36%. Bolje ovako.
Oj poredi Nashville i New York sunce ti ljubim
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2982 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Copper wrote: 01/12/2021 16:33
daddy-kool wrote: 01/12/2021 10:49

e jbg sad za jedan od najljepših i najbogatijih gradova u s. americi reći da je favela .... :-)
Pa jest on je opcina i grad. Nema se sta vise prosirivat. Tako dijelovi grada izgledaju ko favela koliko je gusto izgradeno. Sasvim je logično kad imas veliku potražnju a malo ponude da ce cijena rasti.
Ima se prosirivati - u visinu.

Mnogo gusce je naseljen New York, koji je uz to i skoro 10 puta veci, povrsinski, od SF. Gusce su naseljeni i dijelovi Chicaga, Philadelphije, itd. A zasto su gusce naseljeni? Jer ljudi zive u zbijenim visespratnicama, tzv. projects, za kakve se SF svim silama bori da ne dozvoljava.
Zato sva radna snaga koja radi u gradu mora po nekoliko sati putovati, obicno negdje iz unutrasnjosti, ili zivjeti natrpani po stanovima...ili na ulici, jer je prosjecna renta dvosobnog stana cca $4000, a kuce/stanovi su po milion i po pa na gore.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2983 Re: AMERIKA

Post by Copper »

jeza u ledja wrote: 01/12/2021 14:51
AleksoMKD wrote: 01/12/2021 11:45

Zbog ogromnog broja beskucnika i izmeta kojim je grad preplavljen.

Inace preljep grad kada sam ga posetio 90-ih.
Na televiziji i drustvenim mrezama stvari izgledaju malo drukcije od stvarnosti, pogotovo ako su ti vijesti skrojene po tvom ukusu.
Svaki grad ima svoje Alipašino. Tako i San Francisco ima svoje i Chicago svoje. Ja sam bio u Chicagu kod rodice i nisam imao problema. Mada jesam vrtio lokalne vijesti i vidio sam da ima puno papaka. Ipak sam se drzo mjesta u centru, samo sam se vrtio po barovima gdje se moze pusiti pa nisam srecom vido nekih belaja osim sto je jedan se posvado sa policijom zbog parkiranja. Tipično krkansko ponašanje koje vidim i u BiH.
Ja kad bi u Ameriku imo priliku da se preseli, a eto volio bi preko Citi Groupa, samo bi negdje da sam blizu sume i planina.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2984 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Pa da, tako ljudi vide vijesti ne znam X ljudi ubijeno u Chicagu, mora da je opasan. :-)

Odes zajebavas se po gradu, neces se nigdje osjetiti nesigurno. To njihovo "Alipasino" je kap u ogromnom metropolisu, dijelovi kojeg su ultra-mega-giga-bogataska naselja.

Vjerovatno i da odes u kakav "banlieu" u predgradjima Pariza, bi se osjecao slicno, u Amsterdamu Bijlmermeer, ili u Londonu u Southall.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2985 Re: AMERIKA

Post by Copper »

jeza u ledja wrote: 01/12/2021 16:48 Pa da, tako ljudi vide vijesti ne znam X ljudi ubijeno u Chicagu, mora da je opasan. :-)

Odes zajebavas se po gradu, neces se nigdje osjetiti nesigurno. To njihovo "Alipasino" je kap u ogromnom metropolisu, dijelovi kojeg su ultra-mega-giga-bogataska naselja.

Vjerovatno i da odes u kakav "banlieu" u predgradjima Pariza, bi se osjecao slicno, u Amsterdamu Bijlmermeer, ili u Londonu u Southall.
Zlatno pravilo ne zalizis u ta mjesta navecer gdje se okupljaju klosari na coskovima i bit ces siguran.
To sto ima nazalost i puno ubijeni maloljetnika. To nas narod gleda kroz tunel te stvari se dešavaju u svakoj zemlji. J.. ga i meni je ispred hotela u Stockholmu kreno katalizator ukrast sa rentanog auta, pa sam ga izgazio nogama. Jos sam nazvao policiju, a security od hotela i ona sa recepcije se guzili.
Ja sam konto da ce mene policija uhapsiti jer sam ga raskrvario. Oni se meni zahvalili jer su tog trazili.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2986 Re: AMERIKA

Post by Copper »

Vi ljudi ne mozete da vjerujete koliko je Amerika otvoreno drstvo. Pa Sarajevu ti neki ugostitelji koji ne sluze hranu ti ne daju uci u objekat sa hranom.
Ja u Chicagu kod Grka otiso po slaganu zeljeanuci i sa njom u cigar bar niko nista ti nece reci. Sam platio sam donio tebi je to cejf i nece te niko gledati preko oko i pricat za svojim stolom o tebi. Ja njihovog moonshine narucim jos nesto sitno od hrane. Poklonim steku Aure Premium konobarima, oni sretni sto su dobili neesto sto nema u Americi kupiti. Jos proba dobra im onda caste sta god hoces.

Uglavnom fini koji vole rade i vole pomoc.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2987 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

:D :D
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2988 Re: AMERIKA

Post by Copper »

Iskreno samo zakonodavni sistem Amerike da prekopiras u BiH vidjeli bi instant promjene. Iskreno za neka dijela treba uvesti dozivotne cak i smrtne kazne. Meni je van pameti da neki za pojedina dijela mogu izaci za manje od 10 godina.
breba
Posts: 1705
Joined: 19/01/2005 04:37

#2989 Re: AMERIKA

Post by breba »

Kako dobar i pametan tata, očigledno poznaje svoje dijete dobro.. :oops:


Image
The suspect has declined to speak with authorities following his arrest and his parents have hired an attorney.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2990 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Sva sreca da tata nije kupio nesto ubojitije. :roll:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55595
Joined: 15/12/2008 16:53

#2991 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

"Ne ubija oruzje, nego ljudi". Ne znam zasto je onda droga zabranjena, ne ide ni ona sama u venu?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#2992 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Pa, ubijaju ljudi, ali one koji hoce da naude su ubitacniji jer imaju ubitacnije oruzje.

U drugim zemljama kad se neko zakaci rade sake, eventualno cakija, ovdje odmah se vadi jurisno oruzje. Isto kad neko pobudali pa krene masovno ubijati. Ovaj mali bi garantovano pobio 5 puta vise djece da je tatica kupio AK47.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#2993 Re: AMERIKA

Post by Copper »

jeza u ledja wrote: 02/12/2021 02:31 Pa, ubijaju ljudi, ali one koji hoce da naude su ubitacniji jer imaju ubitacnije oruzje.

U drugim zemljama kad se neko zakaci rade sake, eventualno cakija, ovdje odmah se vadi jurisno oruzje. Isto kad neko pobudali pa krene masovno ubijati. Ovaj mali bi garantovano pobio 5 puta vise djece da je tatica kupio AK47.
Ja koliko sam cito maltretirali su ga u skoli. Ko je onda kriv? Skola? Uprava skole? Nastavnici?
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#2994 Re: AMERIKA

Post by ProgramskiJezik »

ultima_palabra wrote: 02/12/2021 02:23 "Ne ubija oruzje, nego ljudi". Ne znam zasto je onda droga zabranjena, ne ide ni ona sama u venu?
nema smisla porediti to dvoje.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2995 Re: AMERIKA

Post by Truba »

Image

Zali se neki lik kaze stanarina mi je 1400 a banka mi ne da kredit s ratom 900 :?
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#2996 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

BLM poziva Afroamerikance da ne kupuju kod bijelaca... :-) https://tribun.hr/black-lives-matter-po ... -bijelaca/
88Sioux
Posts: 1876
Joined: 21/05/2020 08:15

#2997 Re: AMERIKA

Post by 88Sioux »

Čiji je avganistanski novac

I talibani i porodice žrtava 11. septembra potražuju devizne rezerve pohranjene kod američke centralne banke

Svrgnuta vlada u Kabulu sačuvala je na računu u Njujorku sedam milijardi dolara, a američka administracija sad treba da odluči ko ima pravo na taj novac – avganistanski građani, ili možda tamošnji novi vladari, talibani, ili pak porodice žrtava 11. septembra.

Grupa rođaka nastradalih u terorističkim napadima dobila je pre nekoliko godina sudsku presudu po kojoj su Al Kaida, koja je izvela napad 2001, i talibani, koji su skrivali članove ove terorističke organizacije, bili dužni da obeštete familije poginulih američkih državljana sa sedam milijardi dolara. Kako nije bilo načina da se taj novac stvarno prikupi, presuda američkog suda bila je simbolična.

Stvar se preokrenula kad su talibani u avgustu ponovo preuzeli kontrolu nad Avganistanom, polažući pravo i na devizne rezerve pohranjene u njujorškom ogranku američkih Federalnih rezervi (centralna banka). Za Amerikance koji su dobili sudski spor više nije bilo dvojbe – talibani su sad došli do novca na legalnom računu u Njujorku i porodice žrtava mogu biti obeštećene od tih para. Ipak, stvari nisu išle tako lako.

Američka centralna banka nije dozvolila talibanima da povuku milijarde, ali ni sud nije smeo da odobri prenos para na račune familija nastradalih jer se Bela kuća nije izjašnjavala.

„Pozivamo predsednika Džozefa Bajdena da se postara da novac ode nama, a ne teroristima koji su imali ulogu u pogibiji naših najvoljenijih”, saopštili su oni koji su presavili tabak.

Kako piše „Njujork tajms”, Bela kuća će se do kraja ove sedmice izjasniti pred sudom da li dolari smeju biti prebačeni s računa avganistanske vlade na račun podnosilaca tužbe. U Zapadnom krilu nisu sigurni šta da rade jer se pribojavaju da će, ako se slože s uplatom, prećutno priznati talibansku vladu.

U terorističkim napadima na Njujork i Vašington pre dvadeset godina poginulo je oko 3.000 ljudi. Al Kaida, koja je izvela udar, pronašla je utočište kod talibana, koji su ubrzo svrgnuti u američkom napadu na Avganistan, da bi se letos vratili na vlast.


Amerikanci koji su na sudu dobili spor ističu da će novac podeliti i sa oštećenim Amerikancima koji nisu tužili Al Kaidu i talibane, ali i da će preko humanitarnih organizacija poslati pare Avganistancima.

Iako je povukla vojsku iz Avganistana i tu zemlju prepustila talibanima, Bajdenova administracija nije priznala vladu donedavnih pobunjenika. Zapadno krilo razmišlja kako da od novca na računu u Njujorku pomogne Avganistancima, ali da devize ne pošalje vladi u Kabulu. Jedan od načina da se avganistanski novac vrati u Avganistan, a da ne završi u talibanskim rukama je da se avganistanska centralna banka složi da se pare prebace humanitarnim organizacijama koje će kupiti hranu i lekove za građane. Vašington tvrdi da će i dalje u Avganistan slati humanitarnu pomoć, pri čemu je samo ove godine poslao gotovo pola milijarde dolara.

Talibani insistiraju da imaju legitimno pravo na pristup deviznim rezervama u Sjedinjenim Državama. Taj novac im je preko potreban, pošto se tamošnja ekonomija, ili ono što je bilo od nje, raspala po američkom povlačenju, a stranci su prestali da šalju ogromne količine para, zahvaljujući kojima je avganistanska država funkcionisala poslednjih 20 godina. Ujedinjene nacije upozoravaju da bi do sredine sledeće godine 97 odsto Avganistanaca moglo da živi u teškom siromaštvu.


Talibansko ministarstvo spoljnih poslova pisalo je sredinom novembra američkom Kongresu tražeći da vašingtonske vlasti odmrznu avganistanske devizne rezerve. U pismu su skrenuli pažnju i na to da će, ako se ekonomska situacija u Avganistanu ne poboljša, masa avganistanskih migranata preplaviti region i Evropu.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7502
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#2998 Re: AMERIKA

Post by AleksoMKD »

https://edition.cnn.com/2021/11/30/us/g ... index.html

Jeffrey Epstein's former pilot testified in Ghislaine Maxwell's sex trafficking trial Tuesday that a who's who of powerful men, including former Presidents Bill Clinton and Donald Trump, flew aboard Epstein's private plane.

He said he remembered Prince Andrew, Maine Sen. George Mitchell, Ohio Sen. John Glenn and actor Kevin Spacey on flights.

Nece ovaj pilot docekati Novu Godinu.
breba
Posts: 1705
Joined: 19/01/2005 04:37

#2999 Re: AMERIKA

Post by breba »

Copper wrote: 02/12/2021 09:32
jeza u ledja wrote: 02/12/2021 02:31 Pa, ubijaju ljudi, ali one koji hoce da naude su ubitacniji jer imaju ubitacnije oruzje.

U drugim zemljama kad se neko zakaci rade sake, eventualno cakija, ovdje odmah se vadi jurisno oruzje. Isto kad neko pobudali pa krene masovno ubijati. Ovaj mali bi garantovano pobio 5 puta vise djece da je tatica kupio AK47.
Ja koliko sam cito maltretirali su ga u skoli. Ko je onda kriv? Skola? Uprava skole? Nastavnici?
Roditelji, ko će drugi biti kriv. Ako imas očigledno nestabilno dijete, praviš se lud, pa mu jos kupiš oružje par dana ranije. I po svoj prilici, znali su sta mu se vrti po glavi. Idioti bez mozga.

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#3000 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

breba wrote: 04/12/2021 00:11
Copper wrote: 02/12/2021 09:32

Ja koliko sam cito maltretirali su ga u skoli. Ko je onda kriv? Skola? Uprava skole? Nastavnici?
Roditelji, ko će drugi biti kriv. Ako imas očigledno nestabilno dijete, praviš se lud, pa mu jos kupiš oružje par dana ranije. I po svoj prilici, znali su sta mu se vrti po glavi. Idioti bez mozga.

Image
Sve mi se cini da i ti roditelji imaju kriminalnu odgovornost. Nisam skonto jesu li njemu kupili oruzje ili sta? Zar moze to uopste za 15-ogodisnjaka? :-)

EDIT: Evo bas sad vidimj i oni ce biti krivicno gonjeni.
Post Reply