AMERIKA

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3676 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

GandalfSivi wrote: 24/06/2022 17:33
jeza u ledja wrote: 24/06/2022 16:36 Cao Roe vs Wade.

Da se zahvalimo jos jednom svima onima koji su ovo omogucili, ukljucujuci i one koji su 2016-e presjedili kuci.
Dobar im tajming, petak :D Znaci da rekapituliramo. Prekljucer donesu odluku da drzave ne mogu nametati zakone o nosenju oruzja, danas donesu odluku da drzave mogu nametati odluke o zenskom tijelu.

Odlicni su...

Mali Edit: Sad vidjeh da je Djugum postavio link post iznad...
Ma u sustini ljude izgleda boli kurac. Ili picka. :-?

O Roe vs Wade slusam od kad znam za sebe, sjecam se cak onog neko filma sa Cher, a gledao sam ga jos u Bosni.

Volio bih da se deklarisana bitnost Roe vs Wade onima koji su ga zeljeli zadrzati odrazavala medju glasacima, kao i na ulici. Ocekivao bih milion ljudi u DC….

Ali zasto bi? Danas je abortus pravo privilegovanih i onih u liberal bubbles drzavama.

Za njih se nece nista promjeniti.

Nama starohanima ostaje da strepimo kad djeca dodju u te godine.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3677 Re: AMERIKA

Post by djugum »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 17:36
ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29

Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
Politicku moc su imali glasaci, kao i uvijek. Imali su je 2016-e pa su mislili da je pametnije seruckati o Hillary i onda likovati kad je izgubila.

Bilo je takvih i na forumu.

:wink:
Hillary je bila jebeno los kandidat, tu je stranka zakazala.
Iako razumijem tvoju argumentaciju razumijem i da ljudi nisu htjeli glasati. Uzmi drugi primjer, jeli bilo uredu za republikance da glasaju za Trumpa iako misle o njemu kao osobi sve najgore. Ja npr. da sam republikanac nebi tom kretenu dao glas sve da sve ode u pm. U oba slucaja je to gorka pilula za progutati.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18228
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3678 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

djugum wrote: 24/06/2022 17:42
jeza u ledja wrote: 24/06/2022 17:36

Politicku moc su imali glasaci, kao i uvijek. Imali su je 2016-e pa su mislili da je pametnije seruckati o Hillary i onda likovati kad je izgubila.

Bilo je takvih i na forumu.

:wink:
Hillary je bila jebeno los kandidat, tu je stranka zakazala.
Iako razumijem tvoju argumentaciju razumijem i da ljudi nisu htjeli glasati. Uzmi drugi primjer, jeli bilo uredu za republikance da glasaju za Trumpa iako misle o njemu kao osobi sve najgore. Ja npr. da sam republikanac nebi tom kretenu dao glas sve da sve ode u pm. U oba slucaja je to gorka pilula za progutati.
Sto bi rekao Bill Maher, Demokrate ce svakom kandidatu naci milion i jednu manu, nikada im nece biti po volji. Republikancima je dovoljno da im kandidat bude bijelo musko...
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3679 Re: AMERIKA

Post by djugum »

GandalfSivi wrote: 24/06/2022 17:44
djugum wrote: 24/06/2022 17:42

Hillary je bila jebeno los kandidat, tu je stranka zakazala.
Iako razumijem tvoju argumentaciju razumijem i da ljudi nisu htjeli glasati. Uzmi drugi primjer, jeli bilo uredu za republikance da glasaju za Trumpa iako misle o njemu kao osobi sve najgore. Ja npr. da sam republikanac nebi tom kretenu dao glas sve da sve ode u pm. U oba slucaja je to gorka pilula za progutati.
Sto bi rekao Bill Maher, Demokrate ce svakom kandidatu naci milion i jednu manu, nikada im nece biti po volji. Republikancima je dovoljno da im kandidat bude bijelo musko...
Nazalost, tako je.
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#3680 Re: AMERIKA

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 17:36
ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29

Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
Politicku moc su imali glasaci, kao i uvijek. Imali su je 2016-e pa su mislili da je pametnije seruckati o Hillary i onda likovati kad je izgubila.

Bilo je takvih i na forumu.

:wink:
Meni je i najgori demokrat jos uvijek daleko bolji od najboljeg republikanca.
Ne znam sta sa tom klapom nije u redu, ali nesto definitivno nije, od osamdesetih naovamo.
Postaju sve ekstremniji, sve konzervativniji... samo cekam kad ce u skolu uvesti obavezan predmet pripreme za bitku na Armagedonu.
A republikanci su nekad bili skoro pa normalna partija. Zadnje velike infrastrukturne projekte je radio, za ne povjerovati, Iron Ike.
No, izgleda da je sa McCainom umro zadnji normalan republikanac.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3681 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

djugum wrote: 24/06/2022 17:42
jeza u ledja wrote: 24/06/2022 17:36

Politicku moc su imali glasaci, kao i uvijek. Imali su je 2016-e pa su mislili da je pametnije seruckati o Hillary i onda likovati kad je izgubila.

Bilo je takvih i na forumu.

:wink:
Hillary je bila jebeno los kandidat, tu je stranka zakazala.
Iako razumijem tvoju argumentaciju razumijem i da ljudi nisu htjeli glasati. Uzmi drugi primjer, jeli bilo uredu za republikance da glasaju za Trumpa iako misle o njemu kao osobi sve najgore. Ja npr. da sam republikanac nebi tom kretenu dao glas sve da sve ode u pm. U oba slucaja je to gorka pilula za progutati.
Nemamo mi nista od tih konstatacija. Hillary je bila i prosla, kao sto ce proci i Biden, Pelosi i sta ja znam ko vec. Ovi zakoni ostaju decenijama, kao i Vrhovne sudije.

Nece Pelosi i Hillary morati placati put u Kanadu ili ici raditi ilegalne i opasne procedure. Njeni glasaci hoce. A oni su imali izbor i odlucivali o svojoj sudbini.

Izbori nisu tu da bi se davale nagrade zasluznim politicarima, vec da se s koristenjem razuma bira ono sto bi najbolje odgovoralo nama.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3682 Re: AMERIKA

Post by djugum »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 18:06
djugum wrote: 24/06/2022 17:42

Hillary je bila jebeno los kandidat, tu je stranka zakazala.
Iako razumijem tvoju argumentaciju razumijem i da ljudi nisu htjeli glasati. Uzmi drugi primjer, jeli bilo uredu za republikance da glasaju za Trumpa iako misle o njemu kao osobi sve najgore. Ja npr. da sam republikanac nebi tom kretenu dao glas sve da sve ode u pm. U oba slucaja je to gorka pilula za progutati.
Nemamo mi nista od tih konstatacija. Hillary je bila i prosla, kao sto ce proci i Biden, Pelosi i sta ja znam ko vec. Ovi zakoni ostaju decenijama, kao i Vrhovne sudije.

Nece Pelosi i Hillary morati placati put u Kanadu ili ici raditi ilegalne i opasne procedure. Njeni glasaci hoce. A oni su imali izbor i odlucivali o svojoj sudbini.

Izbori nisu tu da bi se davale nagrade zasluznim politicarima, vec da se s koristenjem razuma bira ono sto bi najbolje odgovoralo nama.
Upravo tako republikanci glasaju i uspjeli su.
Demokrate su se sad slozile samo da skinu budalu s vlasti. Previse je razlicitih misljenja i struja za samo dvije partije, imam osjecaj da su demokrate ipak "sarenije" samim tim im i je i glasacko tjelo manje ujedinjeno.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#3683 Re: AMERIKA

Post by omar little »

ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29
omar little wrote: 24/06/2022 17:25 krivi su svi osim onih koji su imali vlast i politicku moc za uraditi nesto.
Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
ko donosi zakone?

zasto nisu kopali kako znaju i umiju to kodificirati ako je toliko bitno i sveto? imali su 50 godina. ljudi su demokratama u zadnjih 20 godina na izborima dva puta dali predsjednistvo, senat i hor. i nista nije napravljeno po tom pitanju. clinton half-assed, obama ni toliko. znaci, oni koji su imali moc kreairati i donositi zakone nisu odgovorni ni krivi ni za sta, ali su zato primarni krivci glasaci od prije par godina. jah. permanentno se ima glasati za demokrate. demokracija.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3684 Re: AMERIKA

Post by djugum »

omar little wrote: 24/06/2022 18:20
ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29

Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
ko donosi zakone?

zasto nisu kopali kako znaju i umiju to kodificirati ako je toliko bitno i sveto? imali su 50 godina. ljudi su demokratama u zadnjih 20 godina na izborima dva puta dali predsjednistvo, senat i hor. i nista nije napravljeno po tom pitanju. clinton half-assed, obama ni toliko. znaci, oni koji su imali moc kreairati i donositi zakone nisu odgovorni ni krivi ni za sta, ali su zato primarni krivci glasaci od prije par godina. jah. permanentno se ima glasati za demokrate. demokracija.
Trump postavio 3 sudije vrhovnog suda, oni donose glavne odluke

Image

Da je bila Hillary izabrana bi ona birala sudije.

Izabrane sudije su dozivotno na toj funkciji tako da je tajming bio perfektan za republikance.
Last edited by djugum on 24/06/2022 18:26, edited 2 times in total.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#3685 Re: AMERIKA

Post by AleksoMKD »

Ne mogu verovat da je ovo moguce u zapadnoj zemlji u 2022.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#3686 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Neutralna presuda. Zasto drzave ne bi imale pravo donositi zakone?
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#3687 Re: AMERIKA

Post by breba »

I jos ove konzervativne države zabranjuju abortus čak i u slučaju incesta ili silovanja. Užas.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3688 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

AleksoMKD wrote: 24/06/2022 18:25 Ne mogu verovat da je ovo moguce u zapadnoj zemlji u 2022.
Samo da ne bude zabune, ovim se ne zabranjuje abortus, ovim se ukida presuda koja konstitucionalno omogucavo pravo abortusa svim Amerikancima.

To pravo se vec uveliko ne postuje u mnogim drzavama. Ovim ce se samo kodificirati zabrana u otprilike pola Amerike.

U drugim drzavama abortus ce i dalje biti legalan (svaka ima svoja pravila).
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#3689 Re: AMERIKA

Post by karanana »

sta je problem? nema tu velike razlike. konzervativne drzave su i prije dosta dosta limitirale i obstruirale abortus klinike. ovim se nista ne mijenja osim sto ces mozda umjesto da odradis abortus u recimo mizuriju, morati otici u ilinois da odradis.
nije da je sud tuto kompleto zabranio abortus na nivou citavog SADa, samo je stavio to na odlucivanje drzavama.


edit: evo jezek napiso sekund prije mene slicno
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#3690 Re: AMERIKA

Post by Haris.ba »

breba wrote: 24/06/2022 18:41 I jos ove konzervativne države zabranjuju abortus čak i u slučaju incesta ili silovanja. Užas.
Citate li ljudi sta pisete?

"Konzervativne drzave" zabranjuju abortus. Pa valjda u tim drzavama gradjani su konzervativni te im odgovara takav propis?
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#3691 Re: AMERIKA

Post by karanana »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 18:46
breba wrote: 24/06/2022 18:41 I jos ove konzervativne države zabranjuju abortus čak i u slučaju incesta ili silovanja. Užas.
Citate li ljudi sta pisete?

"Konzervativne drzave" zabranjuju abortus. Pa valjda u tim drzavama gradjani su konzervativni te im odgovara takav propis?
tamo je incest normalan. sta radi hillybilli za halloween? pump-kin.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18228
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3692 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 18:46
breba wrote: 24/06/2022 18:41 I jos ove konzervativne države zabranjuju abortus čak i u slučaju incesta ili silovanja. Užas.
Citate li ljudi sta pisete?

"Konzervativne drzave" zabranjuju abortus. Pa valjda u tim drzavama gradjani su konzervativni te im odgovara takav propis?
Nije to bas tako jednostavno...

https://www.npr.org/2022/06/03/11028721 ... reme-court
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#3693 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

omar little wrote: 24/06/2022 18:20
ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29

Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
ko donosi zakone?

zasto nisu kopali kako znaju i umiju to kodificirati ako je toliko bitno i sveto? imali su 50 godina. ljudi su demokratama u zadnjih 20 godina na izborima dva puta dali predsjednistvo, senat i hor. i nista nije napravljeno po tom pitanju. clinton half-assed, obama ni toliko. znaci, oni koji su imali moc kreairati i donositi zakone nisu odgovorni ni krivi ni za sta, ali su zato primarni krivci glasaci od prije par godina. jah. permanentno se ima glasati za demokrate. demokracija.
Pa kako god da kodificiras uvijek ima vrhovni sud da to prekrizi. Plus znas kako to ide u Senatu sa filibusterom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#3694 Re: AMERIKA

Post by Haris.ba »

GandalfSivi wrote: 24/06/2022 18:50
Haris.ba wrote: 24/06/2022 18:46

Citate li ljudi sta pisete?

"Konzervativne drzave" zabranjuju abortus. Pa valjda u tim drzavama gradjani su konzervativni te im odgovara takav propis?
Nije to bas tako jednostavno...

https://www.npr.org/2022/06/03/11028721 ... reme-court
Ne razumijem sta zelis da isaretis?

SAD je federacija sastavljena od drzava. Sve te drzave imaju svoje izbore i svoje vecine.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3695 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 18:46
breba wrote: 24/06/2022 18:41 I jos ove konzervativne države zabranjuju abortus čak i u slučaju incesta ili silovanja. Užas.
Citate li ljudi sta pisete?

"Konzervativne drzave" zabranjuju abortus. Pa valjda u tim drzavama gradjani su konzervativni te im odgovara takav propis?
U takvim istim drzavama su i zabranjivali crncima da koriste ista sjedista u autobusu, tako htjela vecina jebiga. :oops:

Dvije trecine Amerikanaca su bile protiv ove odluke. Od njih i mnogi Republikanci. Tako da, nisam bas siguran da je vecina za ovo cak i mnogim konzervativnim drzavama.

No osnovna ljudska prava ne trebaju biti ugrozavana misljenjima vecine.
Jasno da tu vec ulazimo u polemiku i razlicita misljenja, zato je i postojao Roe vs Wade, kao i neke druge presude i zakoni iz tog doba. No zato i dajem primjer zastite rasnih manjina.

Inace, ljudi mozda nisu svjesni koliko je ovo bio fokus konzervativne manjine u Americi decenijama. Oni su mukotrpno radili na ovome i bili striktno fokusirani bas na ovo. Nista im drugo nije bilo bitno kao ovo. I evo dobili su pobjedu.

Samim ovim mogu sebi opravdati izbor Trumpa, koji se s religijom ni u putu nije sreo. Nije bitno ko je, kakav je, bitno je sta je uradio. Izabrao im je 3 nova suca (sve bivsi ili sadasnji katolici bajdvej, danasnji Vrhovni sud cini 6 katolika, od njih 9, u zemlji u kojoj katolici ne prelaze 20%). To je ono - kad biras s ciljem koji odgovara tebi. Ne kad sjedis na guzici i pametujes na drustvenim mrezama o nebitnim stvarima.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18228
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3696 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 18:57
GandalfSivi wrote: 24/06/2022 18:50

Nije to bas tako jednostavno...

https://www.npr.org/2022/06/03/11028721 ... reme-court
Ne razumijem sta zelis da isaretis?

SAD je federacija sastavljena od drzava. Sve te drzave imaju svoje izbore i svoje vecine.
I velika vecina drzava ima slicno misljenje (sem glasne manjine). Problem je vaznosti pitanja, sto je prosjecnom Amerikancu puno vaznije da plati 1% manje state taxes, nego ljudska prava. Pokusavam reci da ne mozes samo gledati kvantitet podrske po odredjenom pitanju, nego i kvalitet iste. Zadnje dvije odluke Vrhovnog suda su ti najbolji primjer, gdje sud glasa protiv ubjedljive vecine Amerikanaca...

Mali EDIT: Ovo gore sto Jez pise, da su ljudska prava vaznija od misljenja vecine (a nije vecina) je vaznije od svega sto sam ja ovdje pokusao objasniti...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#3697 Re: AMERIKA

Post by Haris.ba »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 18:59

U takvim istim drzavama su i zabranjivali crncima da koriste ista sjedista u autobusu, tako htjela vecina jebiga. :oops:

Dvije trecine Amerikanaca su bile protiv ove odluke. Od njih i mnogi Republikanci. Tako da, nisam bas siguran da je vecina za ovo cak i mnogim konzervativnim drzavama.

No osnovna ljudska prava ne trebaju biti ugrozavana misljenjima vecine.
A kako se rijesilo to zabranjivanje crncima? Bili su amandmani na ustav i razni federalni zakoni i njihovo sprovodjenje federalnom silom.

Ne postoji ljudsko pravo na abortus. Ako nista ne postoji u Americi na federalnom nivou.

Amerika je Amerika jer postoji neka procedura. Suci rekli ono sto se zna otkako je uvedeno to pravo presudom - mora se zakonski urediti.
GandalfSivi wrote: 24/06/2022 19:02

Mali EDIT: Ovo gore sto Jez pise, da su ljudska prava vaznija od misljenja vecine (a nije vecina) je vaznije od svega sto sam ja ovdje pokusao objasniti...
Ne postoji ljudsko pravo na abortus.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45212
Joined: 29/12/2005 01:20

#3698 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 19:06
jeza u ledja wrote: 24/06/2022 18:59

U takvim istim drzavama su i zabranjivali crncima da koriste ista sjedista u autobusu, tako htjela vecina jebiga. :oops:

Dvije trecine Amerikanaca su bile protiv ove odluke. Od njih i mnogi Republikanci. Tako da, nisam bas siguran da je vecina za ovo cak i mnogim konzervativnim drzavama.

No osnovna ljudska prava ne trebaju biti ugrozavana misljenjima vecine.
A kako se rijesilo to zabranjivanje crncima? Bili su amandmani na ustav i razni federalni zakoni i njihovo sprovodjenje federalnom silom.

Ne postoji ljudsko pravo na abortus. Ako nista ne postoji u Americi na federalnom nivou.

Amerika je Amerika jer postoji neka procedura. Suci rekli ono sto se zna otkako je uvedeno to pravo presudom - mora se zakonski urediti.
GandalfSivi wrote: 24/06/2022 19:02

Mali EDIT: Ovo gore sto Jez pise, da su ljudska prava vaznija od misljenja vecine (a nije vecina) je vaznije od svega sto sam ja ovdje pokusao objasniti...
Ne postoji ljudsko pravo na abortus.
Kako mislis ne postoji?

Naravno da postoji. To jeste ljudsko pravo.

I ovo je davno trebalo rijesiti amandmanom na ustav.

Ovo sto si napisao ne mijenja fakat da tvoja konstatacija o pravima drzava na svoje zakone ne stoji. Sam si primjerom o crncima to potvrdio.
Last edited by jeza u ledja on 24/06/2022 19:14, edited 1 time in total.
User avatar
Point.
Posts: 27751
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3699 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Desnica u USA i pojava Trumpa je najveće zlo koje je moglo zadesiti Ameriku. Kakvi jebeni glupani, a nešto se ibrete talibanima kao da ih je isti kurac pravio.
Last edited by Point. on 24/06/2022 19:14, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3700 Re: AMERIKA

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 24/06/2022 19:06 Ne postoji ljudsko pravo na abortus.
Ne, ali postoji osnovno ljudsko pravo na zdravstvenu zaštitu. U slučaju kao npr. u Hrvatskoj, gdje se liječnici pozivaju na prigovor savjesti, te država ne mrda kurcem, ugrožen ti je i život i osnovno ljudsko pravo na zdravstvenu zaštitu.
Post Reply