AMERIKA

Post Reply
User avatar
corolla02
Posts: 10380
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5626 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

jedna raketica i dovoljno :mrgreen:
User avatar
corolla02
Posts: 10380
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5627 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

amko761 wrote: 04/02/2023 17:49 Hehe a čime će ga oboriti? Iznad plafona lovaca je, a gdje mu je radarski ili toplotni odraz za pvo?

I ako ga izbuše nečim opet će biti rupa ali premale da padne, a nema ništa čvrsto da aktivira upaljač za neko eksplozivno punjenje. Ovo djeluje lako samo stručnjacima sa foruma po internetima.
tebe za next presidenta :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5628 Re: AMERIKA

Post by moonca »

Kinezi su sad ljuti..Image
User avatar
corolla02
Posts: 10380
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5629 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

navodno i treci baloon na horizontu...

najduzi vic, ide kinez za kinezom :lol:

eto baloona ko kineza
baglama
Posts: 987
Joined: 13/11/2010 16:09

#5630 Re: AMERIKA

Post by baglama »

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ata-quirks

Sad treba gledati Lud zbunjen normalan, pa malo slusati Diiiiina i sve je laz. :lol: :D :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5631 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

baglama wrote: 05/02/2023 03:01 https://www.bloomberg.com/news/articles ... ata-quirks

Sad treba gledati Lud zbunjen normalan, pa malo slusati Diiiiina i sve je laz. :lol: :D :-)
Nece ti to niko tako procitati, moraju se ljudi pretpatiti da bi procitali, ali ima fazon kako to zaobici.
Spoiler
Show
‘Too Good to Be True’ Jobs Report Draws Skeptics on Data Quirks

Bloomberg Economics said payrolls surged on seasonal factors
Others played that down, noting figures looked ‘pretty clean’

Bloomberg business news
Jobs Report ‘Big Push Back to the Slowing’: BlackRock’s Rosenberg
By

Molly Smith
3 February 2023 at 18:15 CET
Listen to this article
4:28
Share this article
New
Follow the authors
@MollySmithNews
+ Get alerts for

Economists are scratching their heads as to whether the US labor market is truly as strong as the latest employment report indicates or if wonky adjustments are getting in the way.

Employers added 517,000 jobs in January — nearly double the prior month’s advance and above all estimates in a Bloomberg survey. The unemployment rate also unexpectedly retreated to 3.4%, the lowest since 1969, according to Labor Department data released Friday.

Forecasters can at least agree on this much: the jobs market has shown few signs of falling victim to the Federal Reserve’s most aggressive interest-rate hiking campaign in a generation.

But the employment report was complicated by the government’s annual benchmarking process, as well as an update of seasonal adjustment factors and population controls that economists indicated before the release could make the data difficult to interpret.

“Seasonal adjustment factors appear to have flattered the headline as smaller-than-usual post-holiday layoffs bolstered the payrolls numbers,” Wells Fargo & Co. economists Sarah House and Michael Pugliese said in a note.

“We suspect members of the FOMC will take January’s blowout employment report with somewhat of a grain of salt,” they said, referring to the Federal Open Market Committee that sets monetary policy.

What Bloomberg Economics Says...

“If it seems too good to be true, that’s because it is too good to be true — the gain is mostly due to seasonal factors and revisions to past data. Still, it can’t be denied that the labor market remains tight. The Fed won’t place too much weight on this headline jobs number when formulating policy.”

— Anna Wong and Eliza Winger, economists

To read the full note, click here

The jobs report is composed of two surveys, one of households and the other of businesses. Each were affected by the Labor Department’s yearly fine-tuning process designed to paint a more accurate picture of the job market.

The release included an annual update to the population controls used in the household survey, which tracks the unemployment and participation rates, as well as the employment-to-population ratio. The adjustment boosted the estimated population size by nearly 1 million and the civilian labor force by 871,000.

For the establishment survey, the government’s updated seasonal factors may have impacted the headline payrolls figure. On an unadjusted basis, payrolls actually fell by 2.5 million last month.

The Labor Department also reclassified about 10% of employment into different industries in accordance with an update to the North American Industry Classification System. That resulted in “major revisions” to sectors like retail trade and information, as well as “minor” ones within industries like manufacturing and financial services, according to the report.

What’s more, the yearly update to the establishment survey showed job growth was revised higher for the final six months of 2022.

“Revisions due to both the NAICS 2022 conversion and the benchmark process affected more historical data than typical in the annual benchmark process,” the Labor Department said in the report.
Job Growth Powers Ahead, Unemployment Hits 53-Year Low | Gain in January payrolls topped all forecasts while wages stayed firm



Others aren’t so convinced that the revisions played much of a role. The 2.5 million decline in unadjusted payrolls was the smallest for January since 1995 — significant for a month that’s typically weak due to laying off holiday workers.

“We can’t completely dismiss all of these data. We can’t blame it on the seasonals,” said Jennifer Lee, senior economist at BMO Capital Markets. “Breaking it down by industry, it’s pretty safe to say there’s wall-to-wall strength.”

Omair Sharif, president of Inflation Insights LLC, noted that could reflect labor hoarding, which economists say may be contributing to job market resilience because employers are desperate to hold onto staff that they worked so hard to hire in the last few years. That was most evident in the health, leisure and construction sectors, he said.
‘Clean Read’

“I think we can rule out seasonal adjustment and the response rate as possible sources of distortion in the data,” Sharif said in a note. “For the most part, the payrolls data looks like a pretty clean read.”

It’s tough to say how the Fed will view the data. As much as policymakers would probably want to discount the strength in the labor market — which they see as one of the last hurdles to taming inflation — other indicators like a surge in job openings and historically low unemployment claims show demand for workers is broadly intact and greatly exceeds supply.

“It seems reasonable to expect a correction in payroll growth in February, but the labor market nonetheless is going to look tight when the Fed sits down in March,” Ian Shepherdson, chief economist at Pantheon Macroeconomics, said in a note. “The Fed thinks the labor market is too tight, and the latest payroll and unemployment data do not change that picture.”

— With assistance by Augusta Saraiva
User avatar
corolla02
Posts: 10380
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5632 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5633 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

:lol:
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#5634 Re: AMERIKA

Post by jednonogi_Jack »



:D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5635 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 05/02/2023 01:39 Kinezi su sad ljuti..Image
Hoće buca odmah da puca. :mrgreen:
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#5636 Re: AMERIKA

Post by qlface »

Zašto bi Kina, nuklearna super sila sa oko 500 svojih satelita koji kruže planetom, poslala ogromni i lako vidljivi balon da špijunira Ameriku? Razumijem ja mržnju Amerike prema toj osovini Rusija-Iran-Kina, ali ovo je već nepotrebno preuveličavanje i huškanje na rat. Balon je vjerovatno zalutao jer balone za praćenje vremena ne možeš baš kontrolisati, i stalno ih vazdušne struje nose u tuđe teritorije.
ReymondReddington
Posts: 674
Joined: 07/01/2018 22:25

#5637 Re: AMERIKA

Post by ReymondReddington »

qlface wrote: 05/02/2023 11:14 Zašto bi Kina, nuklearna super sila sa oko 500 svojih satelita koji kruže planetom, poslala ogromni i lako vidljivi balon da špijunira Ameriku? Razumijem ja mržnju Amerike prema toj osovini Rusija-Iran-Kina, ali ovo je već nepotrebno preuveličavanje i huškanje na rat. Balon je vjerovatno zalutao jer balone za praćenje vremena ne možeš baš kontrolisati, i stalno ih vazdušne struje nose u tuđe teritorije.
Ako sam dobro shvatio zato sto balon mozes upravljati. To da li je slucajno usao je nebitno. Naravno da ce ga srusiti. Meni nije jasno sto su uopce dozvolili da udje na teritoriju US. Treba li su ga prije skinuti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#5638 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

qlface wrote: 05/02/2023 11:14 Zašto bi Kina, nuklearna super sila sa oko 500 svojih satelita koji kruže planetom, poslala ogromni i lako vidljivi balon da špijunira Ameriku? Razumijem ja mržnju Amerike prema toj osovini Rusija-Iran-Kina, ali ovo je već nepotrebno preuveličavanje i huškanje na rat. Balon je vjerovatno zalutao jer balone za praćenje vremena ne možeš baš kontrolisati, i stalno ih vazdušne struje nose u tuđe teritorije.
Bas je ratoborna ta Amerika, rusi tudje balone iznad svoje teritorije. :oops:
Nema veze sto su morali zaustavljati avionski saobracaj. Nek prodje balon slobodno. :oops:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13643
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#5639 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

Pravda za balon
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#5640 Re: AMERIKA

Post by qlface »

jeza u ledja wrote: 05/02/2023 15:02
qlface wrote: 05/02/2023 11:14 Zašto bi Kina, nuklearna super sila sa oko 500 svojih satelita koji kruže planetom, poslala ogromni i lako vidljivi balon da špijunira Ameriku? Razumijem ja mržnju Amerike prema toj osovini Rusija-Iran-Kina, ali ovo je već nepotrebno preuveličavanje i huškanje na rat. Balon je vjerovatno zalutao jer balone za praćenje vremena ne možeš baš kontrolisati, i stalno ih vazdušne struje nose u tuđe teritorije.
Bas je ratoborna ta Amerika, rusi tudje balone iznad svoje teritorije. :oops:
Nema veze sto su morali zaustavljati avionski saobracaj. Nek prodje balon slobodno. :oops:
Moja poenta je da su mediji, prepisujući od američkih, ovo potpuno nepotrebno predstavili kao provokaciju vojne/obavještajne prirode, i to usred jako velikih tenzija na svjetskoj sceni. Nema potrebe za sarkazmom, pogotovo kada ne shvatiš kontekst komentara.
User avatar
qlface
Posts: 305
Joined: 04/04/2013 09:38

#5641 Re: AMERIKA

Post by qlface »

ReymondReddington wrote: 05/02/2023 11:25
qlface wrote: 05/02/2023 11:14 Zašto bi Kina, nuklearna super sila sa oko 500 svojih satelita koji kruže planetom, poslala ogromni i lako vidljivi balon da špijunira Ameriku? Razumijem ja mržnju Amerike prema toj osovini Rusija-Iran-Kina, ali ovo je već nepotrebno preuveličavanje i huškanje na rat. Balon je vjerovatno zalutao jer balone za praćenje vremena ne možeš baš kontrolisati, i stalno ih vazdušne struje nose u tuđe teritorije.
Ako sam dobro shvatio zato sto balon mozes upravljati. To da li je slucajno usao je nebitno. Naravno da ce ga srusiti. Meni nije jasno sto su uopce dozvolili da udje na teritoriju US. Treba li su ga prije skinuti.
Balon se, bar koliko sam ja upućen, samo pusti i prati da se vidi putanja vazdušnih struja. Nije da ima neke potisnike ili krila da se vrši bitnija kontrola, samo par instrumenata tipa termometar i možda neka najosnovnija kamera. Za tu eventualnu kameru razumijem da je postala problem kada je počeo da se približava bazi sa balističkim raketama, ali da je zaista bio špijunski to bi se oborilo prije nego bi i vidjelo američku obalu. Ovo sve miriše na vještačko dizanje tenzija koje nkome ne treba.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#5642 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

A cekaj, nije spijunski balon?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#5643 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

qlface wrote: 05/02/2023 15:16
ReymondReddington wrote: 05/02/2023 11:25

Ako sam dobro shvatio zato sto balon mozes upravljati. To da li je slucajno usao je nebitno. Naravno da ce ga srusiti. Meni nije jasno sto su uopce dozvolili da udje na teritoriju US. Treba li su ga prije skinuti.
Balon se, bar koliko sam ja upućen, samo pusti i prati da se vidi putanja vazdušnih struja. Nije da ima neke potisnike ili krila da se vrši bitnija kontrola, samo par instrumenata tipa termometar i možda neka najosnovnija kamera. Za tu eventualnu kameru razumijem da je postala problem kada je počeo da se približava bazi sa balističkim raketama, ali da je zaista bio špijunski to bi se oborilo prije nego bi i vidjelo američku obalu. Ovo sve miriše na vještačko dizanje tenzija koje nkome ne treba.
Sta znaci “vjestacko dizanje tenzija”? Sta ih cini vjestackim? Je li to postoji “prirodno” dizanje tenzija?
Kako mozes kineski balon iznad americke teritorije prozvati u stvari americkim huskanjem na rat?
ReymondReddington
Posts: 674
Joined: 07/01/2018 22:25

#5644 Re: AMERIKA

Post by ReymondReddington »

qlface wrote: 05/02/2023 15:16
ReymondReddington wrote: 05/02/2023 11:25

Ako sam dobro shvatio zato sto balon mozes upravljati. To da li je slucajno usao je nebitno. Naravno da ce ga srusiti. Meni nije jasno sto su uopce dozvolili da udje na teritoriju US. Treba li su ga prije skinuti.
Balon se, bar koliko sam ja upućen, samo pusti i prati da se vidi putanja vazdušnih struja. Nije da ima neke potisnike ili krila da se vrši bitnija kontrola, samo par instrumenata tipa termometar i možda neka najosnovnija kamera. Za tu eventualnu kameru razumijem da je postala problem kada je počeo da se približava bazi sa balističkim raketama, ali da je zaista bio špijunski to bi se oborilo prije nego bi i vidjelo američku obalu. Ovo sve miriše na vještačko dizanje tenzija koje nkome ne treba.
Ma na spijunski se svasta moze nadograditi. A najbolje i jeste kad ga mozes pretstaviti kao obicni balon za mjerenje vremena. Dizanje tenzija je i kina mogla izbjeci tako sto je mogla debelo prije izaci u javnost i reci da postoji mogucnost da balon udje na teritoriji amerike. Tako bi onda i svu ovu dramu jednostavno mogli izbjeci jer bi unaprijed javnost znala za to. Ali ovo ces uraditi ako balon stvarno mjeri samo vrijeme.

Ja sam za ovo cuo tek kad je balon vec bio iznad amerike. Ameri sad prikupljaju ostatke vidjet cemo hoce li ovo ostati samo kao incident.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#5645 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Koliko shvatih ovi baloni su cesta pojava ali ne posred americke teritorije.

Ili je zalutao ili su poslali da vide kako ce Ameri reagovati. Poslije puste pricu kako Ameri huskaju na rat ne bi li se ko upecao. :oops: Sve i da je meteoroloski ne mijenja fakat da je poremetio americki avionski saobracaj.

Ne kaze se djaba “probni balon”. :D

A u medije je sve izletilo jer je balon bio vise nego vidljiv obicnom stanovnistvu.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#5646 Re: AMERIKA

Post by n+1 »

Ovo je bio Hladni rat, a ne bušenje ovih balona. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/1960_U-2_incident
Last edited by n+1 on 05/02/2023 18:12, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11482
Joined: 03/06/2011 11:33

#5647 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Sjecam se kad je mogao izbiti Treci svjetski rat 2001. Mozda je vec i mladja publika na klixu :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Hainan_Island_incident
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18276
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5648 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

SNL odlican :)

Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5649 Re: AMERIKA

Post by Bobi »

Image
Imao je ogromne ove solarne panele, onako odokativno od 5 do 15 kW snage, za meteorooološki balon je to puno energije za njegove instrumente,najvjerovatnije sto kazu da je imao propelere pogonjene el. motorom i da je komotno mogao mijenjat pravac gdje je htio :D.
User avatar
istra_hr
Posts: 1509
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#5650 Re: AMERIKA

Post by istra_hr »

Bobi wrote: 06/02/2023 07:58 Imao je ogromne ove solarne panele, onako odokativno od 5 do 15 kW snage, za meteorooološki balon je to puno energije za njegove instrumente,najvjerovatnije sto kazu da je imao propelere pogonjene el. motorom i da je komotno mogao mijenjat pravac gdje je htio :D.
:thumbup:
"As a thumb rule, you require 10 sq meter area for a 1 kW solar system capacity."
Post Reply