AMERIKA

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#2876 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Balavko piskit pa spavat.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2877 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

jeza u ledja wrote: 27/10/2021 22:48 Balavko piskit pa spavat.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2878 Re: AMERIKA

Post by Capljina74 »

HarTar wrote: 27/10/2021 22:04
jeza u ledja wrote: 27/10/2021 21:28 Jeste, bolje je kakvog diktatora da dovedemo. On ce to promjeniti.
Vidi Amera u pokušaju :-) :lol: :lol: :lol:
Amer u troskoku.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2879 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

Capljina74 wrote: 28/10/2021 18:05
HarTar wrote: 27/10/2021 22:04

Vidi Amera u pokušaju :-) :lol: :lol: :lol:
Amer u troskoku.
:thumbup: :lol: :lol: :lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#2880 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Taman ste se nasli. Milos Obilic i Jakub Celebija.
Balavko i Svetosavko.


:sax:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2881 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

Kada je lik koji živi u Čemerici među stotine naroda i narodnosti fašista i rasista, nadam se da američke službe prate ovakve pojave i da će nekada adekvatno reagovati zbog širenja mržnje preko interneta...
User avatar
Hame_
Posts: 5418
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#2882 Re: AMERIKA

Post by Hame_ »

Gabriel Escobar :bih:
User avatar
eltroxin
Posts: 2022
Joined: 30/08/2009 23:35

#2883 Re: AMERIKA

Post by eltroxin »

HarTar wrote: 28/10/2021 22:57 Kada je lik koji živi u Čemerici među stotine naroda i narodnosti fašista i rasista, nadam se da američke službe prate ovakve pojave i da će nekada adekvatno reagovati zbog širenja mržnje preko interneta...
Pa ne zivi Challenger u Americi.. :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2884 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

:-x
eltroxin wrote: 29/10/2021 00:37
HarTar wrote: 28/10/2021 22:57 Kada je lik koji živi u Čemerici među stotine naroda i narodnosti fašista i rasista, nadam se da američke službe prate ovakve pojave i da će nekada adekvatno reagovati zbog širenja mržnje preko interneta...
Pa ne zivi Challenger u Americi.. :lol:
Ne odnosi se ovo na Čelija...
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2885 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

@Challenger_ Šta ime? Gdje nam je ovo Salko?
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2886 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

Challenger_ wrote: 27/10/2021 19:28
jeza u ledja wrote: 27/10/2021 01:59 Svi oni gledaju kako izbjeci poreze, ne samo Trump. Rijetki su izuzeci.
Ideja je kao sto bih ja davao drzavi umjesto da sam doniram gdje i kad mislim da trebam. Takvom se ideologijom i generalno sluzi gro Amerike. Trickle down.

Naravno to sto im drzava omogucava stabilnost, zakonski okvir, sigurnost, infrastukturu, politicku moc, obrazovan kadar….a sve to kroz poreze… eee to ce obican narod da placa.
Napišeš ovo, s čim se slažem od do, a braniš neoliberalni ekonomski model koji im upravo to omogućava. Kontradikcija. Da ne bude da mislim da je tako samo u USA, ništa bolje nije ni u RF gdje profitiraju pandani majmunolikom Bezosu i sličnim čovjekolikim prikazama.

Ni USA, ni RF, niti jedna zemlja planete nije problem po sebi, problem je neoliberalni ekonomski model, divlji, skorojevićki ili visokosofisticirani, visoko razvijeni, sasvim svejedno. I iz njega iznjedrene politike društvene destrukcije.


Taj model je planetarna kuga i neizlječivi kancer istovremeno.

Problem je što je samo neoliberalni kapitalizam dao ljudima privid slobode. Mislim, tu su ljudi uvelike robovi, bar većina, ali im je dat privid da mogu raditi i pričati što hoće. Neki ljudi se više vole predsjedniku majke najebat nego kruha pojest. Individualne slobode, taman bile i varka, su aspekt koji je većini važan, a na žalost to se ne nudi u svim društvenim uređenjima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#2887 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

JohnnyS wrote: 29/10/2021 16:23
Challenger_ wrote: 27/10/2021 19:28

Napišeš ovo, s čim se slažem od do, a braniš neoliberalni ekonomski model koji im upravo to omogućava. Kontradikcija. Da ne bude da mislim da je tako samo u USA, ništa bolje nije ni u RF gdje profitiraju pandani majmunolikom Bezosu i sličnim čovjekolikim prikazama.

Ni USA, ni RF, niti jedna zemlja planete nije problem po sebi, problem je neoliberalni ekonomski model, divlji, skorojevićki ili visokosofisticirani, visoko razvijeni, sasvim svejedno. I iz njega iznjedrene politike društvene destrukcije.


Taj model je planetarna kuga i neizlječivi kancer istovremeno.

Problem je što je samo neoliberalni kapitalizam dao ljudima privid slobode. Mislim, tu su ljudi uvelike robovi, bar većina, ali im je dat privid da mogu raditi i pričati što hoće. Neki ljudi se više vole predsjedniku majke najebat nego kruha pojest. Individualne slobode, taman bile i varka, su aspekt koji je većini važan, a na žalost to se ne nudi u svim društvenim uređenjima.
To o cemu ti pricas je liberalna demokratija, ne neoliberalni kapitalizam. Naravno stvari su povezane ali nisu iste jer jedno je politicki, drugo ekonomski model. Neoliberalni kapitalizam se tice odnosa privrede i drzave, ne odnosa pojedinaca i drzave. Znaci sto manje uplitanja u ekonomiju, slobodnu trgovinu, regulacije, poreze, itd. Jednom rjecju divljina, kakvoj je Amerika najbliza.

Nego de ti elaboriraj sta je to privid slobode i na koji nacin su ljudi robovi? Je li shvatas tezinu tih rijeci?
Ja bih prije rekao da su ljudi izgubili osjecaj i nemaju dovoljno znanja o proslosti pa olako odbacuju ono sto imaju danas jer misle da je privid. Najlakse je reci ljudi su robovi kredita, regulacija, ekonomije itd, a u sustini vecina svijeta zivi bolje nego sto je ikad zivjela.

Nije u pitanju privid slobode, vec sto sa tolikom slobodom dolazi breme odgovornosti individua u drustvu, a mnogi ne znaju kako da se sa tim nose.

Moja licna sloboda prestaje tamo gdje pocinje da ugrozava slobodu drugih. Moze se raspravljati gdje je tacno ta granica, ali apsolutna sloboda da "radimo i pricamo sta hocemo" je divljina u kojoj neki neminovno ispastaju.

Ja ovako gledam na ovu pogresno postavljenu tezu:

Ljudima se daje pravo izbora - oni naprave pogresne. I umjesto da krive sebe oni krive sistem. Onda im sistem da jos vise izbora, oni naprave jos vece greske. Umjesto da krive sebe, oni opet krive sebe. Onda im sistem da jos vise izbora, oni naprave jos vece greske, itd.

Ne govorim o svim ljudima, govorim o odredjenom segmentu drustva koji u stvari NE ZELE te slobode koje toliko silno propagiraju. Oni zele upravo suprotno - diktaturu, komunizam, fasizam. Da im neko odredjuje kako i sta da misle, obezbjedi minimum minimuma, napravi mentalni sklop, da im neki poslic. Da im smisao zivota kojeg valjda ne mogu sami dokuciti. Prica o "licnim slobodama" im odgovara jer ne zele prihvatiti vlastitu odgovornost za svoj zivot. Odgovoran je jelte neko drugi, drzava, establishment, sistem.

Moze se pricati o tome da li je to apsurd liberalne demokracije, sto stvara (naizgled sve vise rastuci) segment populacije koji tako misli, i na koji nacin se to moze popraviti (ja mislim sigurno ne davanjem jos vise slobode), no sustina problema, ove pogresne teze da je drustvo sve manje slobodno, da imamo privid slobode je, lezi u ovom sto sam napisao iznad.

Naravno pojednostavljujem jer u ovom ovakvom zapadnom drustvu postoji itekako problema, no oni se mijenjaju unutar tog sistema, kao sto je radjeno vec decenijama prije toga, ne nekim napola pecenim fantazijama.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55469
Joined: 15/12/2008 16:53

#2888 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

To jeste paradoksalno da ta populacija koja se poziva na licne slobode najcesce podrzava nekoga ko bi te, a i druge slobode ukinuo... i to do nivoa kulta licnosti.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#2889 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

jeza u ledja wrote: 29/10/2021 18:56
JohnnyS wrote: 29/10/2021 16:23


Problem je što je samo neoliberalni kapitalizam dao ljudima privid slobode. Mislim, tu su ljudi uvelike robovi, bar većina, ali im je dat privid da mogu raditi i pričati što hoće. Neki ljudi se više vole predsjedniku majke najebat nego kruha pojest. Individualne slobode, taman bile i varka, su aspekt koji je većini važan, a na žalost to se ne nudi u svim društvenim uređenjima.
To o cemu ti pricas je liberalna demokratija, ne neoliberalni kapitalizam. Naravno stvari su povezane ali nisu iste jer jedno je politicki, drugo ekonomski model. Neoliberalni kapitalizam se tice odnosa privrede i drzave, ne odnosa pojedinaca i drzave. Znaci sto manje uplitanja u ekonomiju, slobodnu trgovinu, regulacije, poreze, itd. Jednom rjecju divljina, kakvoj je Amerika najbliza.

Nego de ti elaboriraj sta je to privid slobode i na koji nacin su ljudi robovi? Je li shvatas tezinu tih rijeci?
Ja bih prije rekao da su ljudi izgubili osjecaj i nemaju dovoljno znanja o proslosti pa olako odbacuju ono sto imaju danas jer misle da je privid. Najlakse je reci ljudi su robovi kredita, regulacija, ekonomije itd, a u sustini vecina svijeta zivi bolje nego sto je ikad zivjela.

Nije u pitanju privid slobode, vec sto sa tolikom slobodom dolazi breme odgovornosti individua u drustvu, a mnogi ne znaju kako da se sa tim nose.

Moja licna sloboda prestaje tamo gdje pocinje da ugrozava slobodu drugih. Moze se raspravljati gdje je tacno ta granica, ali apsolutna sloboda da "radimo i pricamo sta hocemo" je divljina u kojoj neki neminovno ispastaju.

Ja ovako gledam na ovu pogresno postavljenu tezu:

Ljudima se daje pravo izbora - oni naprave pogresne. I umjesto da krive sebe oni krive sistem. Onda im sistem da jos vise izbora, oni naprave jos vece greske. Umjesto da krive sebe, oni opet krive sebe. Onda im sistem da jos vise izbora, oni naprave jos vece greske, itd.

Ne govorim o svim ljudima, govorim o odredjenom segmentu drustva koji u stvari NE ZELE te slobode koje toliko silno propagiraju. Oni zele upravo suprotno - diktaturu, komunizam, fasizam. Da im neko odredjuje kako i sta da misle, obezbjedi minimum minimuma, napravi mentalni sklop, da im neki poslic. Da im smisao zivota kojeg valjda ne mogu sami dokuciti. Prica o "licnim slobodama" im odgovara jer ne zele prihvatiti vlastitu odgovornost za svoj zivot. Odgovoran je jelte neko drugi, drzava, establishment, sistem.

Moze se pricati o tome da li je to apsurd liberalne demokracije, sto stvara (naizgled sve vise rastuci) segment populacije koji tako misli, i na koji nacin se to moze popraviti (ja mislim sigurno ne davanjem jos vise slobode), no sustina problema, ove pogresne teze da je drustvo sve manje slobodno, da imamo privid slobode je, lezi u ovom sto sam napisao iznad.

Naravno pojednostavljujem jer u ovom ovakvom zapadnom drustvu postoji itekako problema, no oni se mijenjaju unutar tog sistema, kao sto je radjeno vec decenijama prije toga, ne nekim napola pecenim fantazijama.

Privid slobode i da su ljudi robovi vidim u tome što se radi ta goli minimalac. Da u toj Americi imaš ogroman postotak ljudi koji nemaju 500 dolara za nenadane troškove, da u nas rade radnice u Bingu za 600 maraka, da ne smije žena zatrudnit jer će dobiti otkaz, da se radi na crno. OK, nije ropstvo u smislu američkog Juga onomad, ali je sramotno za čovječanstvo u 21.stoljeću. To što je u Somaliji gore nije uopće relevantno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#2890 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Ah, to nije ropstvo, to je stvarnost ovog neoliberalnog kapitalistickog sistema na steroidima, kakvog imamo u Americi. Jasta je nego sramotno, no to nije bas ropstvo. Znacajan dio tih ljudi si sigurno moze priustiti tih ekstra $500 (mislim halo 500 dolara), ali biraju da ga potrose, jer za hitnu nuzdu imaju kreditne kartice.

Sori ono ali nije ropstvo ako imas kablovsku ili tako nesto. U pitanju su prioriteti modernog zivljenja i edukacija ljudi, gdje se neke osnovne stvari zaboravljaju ili zanemarivaju. Isto kao sto se zaboravlja uloga gradjana u demokratskom drustvu i sprda sa tim, jer lakse je saprat svoju odgovornost. I upravo zbog toga imamo ovo divlje kapitalisticko drustvo, jer se sve vise ljudi sve manje obazire na drustvo oko sebe.

Kako li se zivjelo u proslosti pa da se ovo danas naziva ropstvom? Mislim ono...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#2891 Re: AMERIKA

Post by General War »

ultima_palabra wrote: 29/10/2021 20:05 To jeste paradoksalno da ta populacija koja se poziva na licne slobode najcesce podrzava nekoga ko bi te, a i druge slobode ukinuo... i to do nivoa kulta licnosti.
Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18040
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2892 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

HarTar wrote: 28/10/2021 22:57 Kada je lik koji živi u Čemerici među stotine naroda i narodnosti fašista i rasista, nadam se da američke službe prate ovakve pojave i da će nekada adekvatno reagovati zbog širenja mržnje preko interneta...
Je li ovo onaj decko sto je postavljao one odvratne antisemitisticke postere na temi o Covidu?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2893 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

GandalfSivi wrote: 31/10/2021 03:21
HarTar wrote: 28/10/2021 22:57 Kada je lik koji živi u Čemerici među stotine naroda i narodnosti fašista i rasista, nadam se da američke službe prate ovakve pojave i da će nekada adekvatno reagovati zbog širenja mržnje preko interneta...
Je li ovo onaj decko sto je postavljao one odvratne antisemitisticke postere na temi o Covidu?
Te zamjene teza možeš okačiti mačku o rep...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#2894 Re: AMERIKA

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 29/10/2021 11:41 @Challenger_ Šta ime? Gdje nam je ovo Salko?
Hej Hare, vozdra. Fakat ne znam šta je sa Salikom, vjerovatno mu je dosadio forum kao i meni: masa nepodsticajnih tema i još nepodsticajnijih forumaša, a ovo je giga-eufemizam, čast izuzecima.

Kakav si ti, jesi dobar?
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2895 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 31/10/2021 22:42
HarTar wrote: 29/10/2021 11:41 @Challenger_ Šta ime? Gdje nam je ovo Salko?
Hej Hare, vozdra. Fakat ne znam šta je sa Salikom, vjerovatno mu je dosadio forum kao i meni: masa nepodsticajnih tema i još nepodsticajnijih forumaša, a ovo je giga-eufemizam, čast izuzecima.

Kakav si ti, jesi dobar?
Vala i jeste dosadno na forumu i ne čudim se što ga nema. Kod mene standard, naletim u ovim kasnim satima, bacim koji post i to je to :)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#2896 Re: AMERIKA

Post by AleksoMKD »

https://www.usatoday.com/story/news/nat ... 557603002/

Men shot by Kyle Rittenhouse can't be called 'victims' at trial, but may be called 'looters,' judge says

A Monday decision from a Wisconsin judge about terms lawyers may use in Kyle Rittenhouse's trial is again drawing national attention to the case.

Rittenhouse will go on trial next week for shooting three people, two fatally, during a protest against police brutality last year in Kenosha, about 40 miles southeast of Milwaukee.

Kenosha County Circuit Judge Bruce Schroeder has a standard rule prohibiting use of the term "victim" until someone is convicted of a crime, and Schroeder said the people shot by Rittenhouse could not be called victims.

Schroeder was also not swayed by a request from Assistant District Attorney Thomas Binger seeking to bar defense lawyers from calling the men "looters, rioters, arsonists or any other pejorative term."





Shitstorm u najavi.
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#2897 Re: AMERIKA

Post by HarTar »

Eric Adams novi gradonačelnik New Yorka.

Image

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... i_ostalo_m
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2898 Re: AMERIKA

Post by Point. »

HarTar wrote: 31/10/2021 22:56
Challenger_ wrote: 31/10/2021 22:42

Hej Hare, vozdra. Fakat ne znam šta je sa Salikom, vjerovatno mu je dosadio forum kao i meni: masa nepodsticajnih tema i još nepodsticajnijih forumaša, a ovo je giga-eufemizam, čast izuzecima.

Kakav si ti, jesi dobar?
Vala i jeste dosadno na forumu i ne čudim se što ga nema. Kod mene standard, naletim u ovim kasnim satima, bacim koji post i to je to :)
Kako dosadno, zar ne vidite drame u BiH? Ili vas stanje u sopstvenoj državi ne interesuje?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65571
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2899 Re: AMERIKA

Post by _BataZiv_0809 »

Point. wrote: 04/11/2021 09:14
HarTar wrote: 31/10/2021 22:56

Vala i jeste dosadno na forumu i ne čudim se što ga nema. Kod mene standard, naletim u ovim kasnim satima, bacim koji post i to je to :)
Kako dosadno, zar ne vidite drame u BiH? Ili vas stanje u sopstvenoj državi ne interesuje?
Umorni smo ba od tog nadjebavanja. Za nas je to drama na nivou Televisa Presenta. Ko zna koji nastavak po redu.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#2900 Re: AMERIKA

Post by Point. »

_BataZiv_0809 wrote: 04/11/2021 09:17
Point. wrote: 04/11/2021 09:14

Kako dosadno, zar ne vidite drame u BiH? Ili vas stanje u sopstvenoj državi ne interesuje?
Umorni smo ba od tog nadjebavanja. Za nas je to drama na nivou Televisa Presenta. Ko zna koji nastavak po redu.
Ovo je čini mi se više od ranijeg nadjebavanja.
Post Reply