AMERIKA

Post Reply
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#3651 Re: AMERIKA

Post by breba »

Nestašica Srirache! Kraj svijeta se bliži, više nema sumnje :D
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#3652 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

Riješiti će se to sa sosom, nemoj paničariti. Evo rješavaju nekako i hranu za bebe. Ipak je to svjetska sila broj jedan.

FRANCUSKA prehrambena tvrtka Danone isporučit će SAD-u oko 750 tisuća kutija osnovne mliječne formule za dojenčad iz tvornice u Irskoj kako bi pomogla ublažiti nestašicu, objavile su američke vlasti.

Najavljena isporuka odgovara gotovo 19 milijuna bočica od 237 mililitara.

Danone će svoj Aptamil First Infant Milk Stage 1, koji zadovoljava američke kriterije hranjivih tvari, poslati u srpnju iz pogona u Irskoj.

Aptamil First Infant Milk Stage 1 prikladan je za većinu dojenčadi, ali možda neće biti prikladan za nedonoščad i za dojenčad s niskom porođajnom težinom, s niskom razinom željeza pri porođaju ili s rizikom manjka željeza zbog bolesti, objavila je Uprava za hranu i lijekove (FDA).

Američko ministarstvo zdravstva i socijalnog rada razmatra mogućnosti za što bržu dopremu proizvoda u SAD.

Vodeći britanski proizvođač robe široke potrošnje Reckitt Benckiser prošli je tjedan najavio isporuku oko dva milijuna kilograma praha za proizvodnju oko 5.7 milijuna kutija hrane za dojenčad kako bi se ublažio problem nestašice u SAD-u.

Objavljeno je i da će američka vlada iz Švicarske uvesti oko 548.000 ekvivalenata bočica od 237 mililitara specijalne hrane za dojenčad Alfamino i AlfaminoJunior prehrambenog diva Nestlea.

Kompanija je najavila da od lipnja do listopada SAD-u planira staviti na raspolaganje dodatnih oko 39.5 milijuna bočica.


Em riješili problem, em zaradili im omiljeni investitori. Tako će i sa sosom, biće nešto skuplji kada omiljeni investitori preuzmu proizvodnju, 300-400%, ali nema veze, bar će ga biti.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3653 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

breba wrote: 18/06/2022 20:17 Nestašica Srirache! Kraj svijeta se bliži, više nema sumnje :D
Jebala me je sriracha, prije dvije godine mi je oprzila jezik, jos imam problema kad jedem ljuto.

Smrt srirachi!!!
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3654 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Sriracha ti oprzila jezik? :?

Ja to jedem na kasiku. :D

Mada, vise sam fan chili garlic sauce. :oops:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3655 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

jeza u ledja wrote: 21/06/2022 16:28 Sriracha ti oprzila jezik? :?

Ja to jedem na kasiku. :D

Mada, vise sam fan chili garlic sauce. :oops:
Namaz’o po pizzi k’o ajvar :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#3656 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

Ovo sa formulom za bebe je zbog nekog fuckupa u Abbottovoj tvornici, morali su povuci ogromne kolicine. Cini mi se da sam citao da je trzisni udio Abbotta 44%.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3657 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ccc..Kakve su to kulinarske blasfemije, nece te primit u Italiju vise. :roll:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3658 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 21/06/2022 16:46 Ovo sa formulom za bebe je zbog nekog fuckupa u Abbottovoj tvornici, morali su povuci ogromne kolicine. Cini mi se da sam citao da je trzisni udio Abbotta 44%.
Neki dan cuo tete u supermarketu spominju nestasica soja sosa. :-)

Cudno neko vrijeme. Inflacija, nestasice, gorivo skupo zara, dionice u kurcu, te ulazimo lagano u recesiju.
Istovremeno nezaposlenost mala, plate rastu (doduse nedovoljno brzo), nedovoljno kadra za razne poslove, nekretnine drasticno skuplje, a kamate se povecavaju.

Na sta li ce liciti ekonomija za pola godine? Nisam optimistican nikako.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#3659 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

jeza u ledja wrote: 21/06/2022 16:52
ultima_palabra wrote: 21/06/2022 16:46 Ovo sa formulom za bebe je zbog nekog fuckupa u Abbottovoj tvornici, morali su povuci ogromne kolicine. Cini mi se da sam citao da je trzisni udio Abbotta 44%.
Neki dan cuo tete u supermarketu spominju nestasica soja sosa. :-)

Cudno neko vrijeme. Inflacija, nestasice, gorivo skupo zara, dionice u kurcu, te ulazimo lagano u recesiju.
Istovremeno nezaposlenost mala, plate rastu (doduse nedovoljno brzo), nedovoljno kadra za razne poslove, nekretnine drasticno skuplje, a kamate se povecavaju.

Na sta li ce liciti ekonomija za pola godine? Nisam optimistican nikako.
Ako odu daleko sa ovim dizanjem kamatnih stopa, bojim se da ne naprave goru stetu. Sto se tice USA ekonomije same za sebe, nisam pretjerano zabrinut, ali ovi neki eksterni sokovi su totalno nepredvidivi i ne znas na sta ce izaci.

Mislim da je najveci dio inflacije vezan za ogromnu potraznju poslije pandemije, a ponudna strana nije stigla da se prilagodi plus kineski lockdowni plus nece vise ni americki fizikaner da radi za sicu. Zamisli sad se sve to iznivelise, a ovi gurnuli ekonomiju u recesiju visokim kamatnim stopama.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3660 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 21/06/2022 17:01
jeza u ledja wrote: 21/06/2022 16:52

Neki dan cuo tete u supermarketu spominju nestasica soja sosa. :-)

Cudno neko vrijeme. Inflacija, nestasice, gorivo skupo zara, dionice u kurcu, te ulazimo lagano u recesiju.
Istovremeno nezaposlenost mala, plate rastu (doduse nedovoljno brzo), nedovoljno kadra za razne poslove, nekretnine drasticno skuplje, a kamate se povecavaju.

Na sta li ce liciti ekonomija za pola godine? Nisam optimistican nikako.
Ako odu daleko sa ovim dizanjem kamatnih stopa, bojim se da ne naprave goru stetu. Sto se tice USA ekonomije same za sebe, nisam pretjerano zabrinut, ali ovi neki eksterni sokovi su totalno nepredvidivi i ne znas na sta ce izaci.

Mislim da je najveci dio inflacije vezan za ogromnu potraznju poslije pandemije, a ponudna strana nije stigla da se prilagodi plus kineski lockdowni plus nece vise ni americki fizikaner da radi za sicu. Zamisli sad se sve to iznivelise, a ovi gurnuli ekonomiju u recesiju visokim kamatnim stopama.
Nestasice i inflacije su ponajvise zbog raznoraznih poremecaja u globalnom lancu trgovine i proizvodnje. Dovoljno govori o tome koliko smo ovisni jedni od drugih. Ti poremecaji su prouzrokovani najvise pandemijom, sto lockdownima, sto velikom potraznjom poslije pandemije.

Mi smo vec dva kvortera u minusu sto se tice rasta ekonomije (ne znam jesu li izasle jos brojke za drugi). Jos jedan je zvanicno recesija. Ali ono sto je bitnije je kontrola inflacije, ha jel. Naravno da postoji sansa da FED usere stvar (a jos ce dizati rate), ali eto za nadati se da nece usrati previse.

Citao sam u nekoj strucnoj literaturi da su 1970-im tako uletili u spiralu koja se izmakla kontroli - rasla je i inflacija, rasle su i rate.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#3661 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

jeza u ledja wrote: 21/06/2022 17:24
ultima_palabra wrote: 21/06/2022 17:01

Ako odu daleko sa ovim dizanjem kamatnih stopa, bojim se da ne naprave goru stetu. Sto se tice USA ekonomije same za sebe, nisam pretjerano zabrinut, ali ovi neki eksterni sokovi su totalno nepredvidivi i ne znas na sta ce izaci.

Mislim da je najveci dio inflacije vezan za ogromnu potraznju poslije pandemije, a ponudna strana nije stigla da se prilagodi plus kineski lockdowni plus nece vise ni americki fizikaner da radi za sicu. Zamisli sad se sve to iznivelise, a ovi gurnuli ekonomiju u recesiju visokim kamatnim stopama.
Nestasice i inflacije su ponajvise zbog raznoraznih poremecaja u globalnom lancu trgovine i proizvodnje. Dovoljno govori o tome koliko smo ovisni jedni od drugih. Ti poremecaji su prouzrokovani najvise pandemijom, sto lockdownima, sto velikom potraznjom poslije pandemije.

Mi smo vec dva kvortera u minusu sto se tice rasta ekonomije (ne znam jesu li izasle jos brojke za drugi). Jos jedan je zvanicno recesija. Ali ono sto je bitnije je kontrola inflacije, ha jel. Naravno da postoji sansa da FED usere stvar (a jos ce dizati rate), ali eto za nadati se da nece usrati previse.

Citao sam u nekoj strucnoj literaturi da su 1970-im tako uletili u spiralu koja se izmakla kontroli - rasla je i inflacija, rasle su i rate.
Da, stagflacija. Na kraju je Volcker digao kamatne stope na nevjerovatnih 20% i tako ubio inflaciju. Reagan je to strukturalno potvrdio smanjenim porezima i rasturanjem sindikata. Ceh su platile niza i srednja klasa koje se nikad nisu vratile na standard zivota iz 60-tih.

Zato ovaj put ne vidim inflaciju kao strukturalnu, jer nema jakih sindikata koji se masovno bore za velike plate, niti velikih poreza koji betoniraju te ogromne izdatke za plate.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3662 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

640 poena danas. A da ce se trend zadrzati, nece…
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#3663 Re: AMERIKA

Post by breba »

GandalfSivi wrote: 22/06/2022 00:27 640 poena danas. A da ce se trend zadrzati, nece…
Neka malo korekcije. Baš smo ga pretjerali od prošle recesije :-D

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3664 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Korekcija od prosle sedmice. Nije nadmasilo ni peak od prije 7 dana, a kamo li prije par mjeseci.
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#3665 Re: AMERIKA

Post by breba »

jeza u ledja wrote: 22/06/2022 01:00 Korekcija od prosle sedmice. Nije nadmasilo ni peak od prije 7 dana, a kamo li prije par mjeseci.
Korekcija na dole, mislim. Zdravo je to povremeno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3666 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Aha, u pravu si. :thumbup:

U stvari korekcija bi valjda i trebala biti samo nadole. :D
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#3667 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

Nepotizam u najmoralnijoj i najuspješnijoj administraciji u istoriji čovječanstva? Nemoguće?

A former ethics chief in the Obama administration has accused President Joe Biden of thumbing his nose at government ethics with the prevalence of family ties among his administration's hires.

'I'm sorry, I know some folks don't like hearing any criticism of him. But this royally sucks. I'm disgusted,' tweeted Walter Shaub, who led the Office of Government Ethics from 2013 to 2017.

'A lot of us worked hard to tee him up to restore ethics to government and believed the promises. This is a a real 'f*** you' to us—and government ethics,' he added.

Shaub was responding from a new report in the Washington Post, which revealed that press secretary Jen Psaki, White House counselor Steve Ricchetti, deputy chief of staff Bruce Reed and presidential personnel office director Cathy Russell each have at least one direct family member working for the Biden administration.


Image
The Treasury Department announced on Monday that it was hiring J.J. Ricchetti (second from left), son of Biden counselor Steve Ricchetti (center), leading to accusations of nepotism
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#3668 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

The gross domestic product per person and the median household income are now both more than 25 percent greater in the blue section than in the red, according to Podhorzer’s calculations. The share of kids in poverty is more than 20 percent lower in the blue section than red, and the share of working households with incomes below the poverty line is nearly 40 percent lower. Health outcomes are diverging too. Gun deaths are almost twice as high per capita in the red places as in the blue, as is the maternal mortality rate. The COVID vaccination rate is about 20 percent higher in the blue section, and the per capita COVID death rate is about 20 percent higher in the red. Life expectancy is nearly three years greater in the blue (80.1 years) than the red (77.4) states. (On most of these measures, the purple states, fittingly, fall somewhere in between.)
Per capita spending on elementary and secondary education is almost 50 percent higher in the blue states compared with red. All of the blue states have expanded access to Medicaid under the Affordable Care Act, while about 60 percent of the total red-nation population lives in states that have refused to do so. All of the blue states have set a minimum wage higher than the federal level of $7.25, while only about one-third of the red-state residents live in places that have done so.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3669 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Cao Roe vs Wade.

Da se zahvalimo jos jednom svima onima koji su ovo omogucili, ukljucujuci i one koji su 2016-e presjedili kuci.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3670 Re: AMERIKA

Post by djugum »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 16:36 Cao Roe vs Wade.

Da se zahvalimo jos jednom svima onima koji su ovo omogucili, ukljucujuci i one koji su 2016-e presjedili kuci.
Treba se mentalno pripremiti na duzu vladavinu vecine republikanskih sudija...demokrate su imale dugo godina vecinu.
Ovo ce biti cirkus.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#3671 Re: AMERIKA

Post by omar little »

krivi su svi osim onih koji su imali vlast i politicku moc za uraditi nesto.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55616
Joined: 15/12/2008 16:53

#3672 Re: AMERIKA

Post by ultima_palabra »

omar little wrote: 24/06/2022 17:25 krivi su svi osim onih koji su imali vlast i politicku moc za uraditi nesto.
Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3673 Re: AMERIKA

Post by djugum »

https://www.cbsnews.com/news/supreme-co ... amendment/

I ovo obavise onako usput i pored zadnjih masovnih ubistava....kazem treba se mentalno pripremiti.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18219
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3674 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

jeza u ledja wrote: 24/06/2022 16:36 Cao Roe vs Wade.

Da se zahvalimo jos jednom svima onima koji su ovo omogucili, ukljucujuci i one koji su 2016-e presjedili kuci.
Dobar im tajming, petak :D Znaci da rekapituliramo. Prekljucer donesu odluku da drzave ne mogu nametati zakone o nosenju oruzja, danas donesu odluku da drzave mogu nametati odluke o zenskom tijelu.

Odlicni su...

Mali Edit: Sad vidjeh da je Djugum postavio link post iznad...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45203
Joined: 29/12/2005 01:20

#3675 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

ultima_palabra wrote: 24/06/2022 17:29
omar little wrote: 24/06/2022 17:25 krivi su svi osim onih koji su imali vlast i politicku moc za uraditi nesto.
Ko je imao i na koji nacin?

Donekle mi je drago zato sto se dokazuje da nijedno pravo nije zagarantovano i da se uvijek mora boriti za njih.
Politicku moc su imali glasaci, kao i uvijek. Imali su je 2016-e pa su mislili da je pametnije seruckati o Hillary i onda likovati kad je izgubila.

Bilo je takvih i na forumu.

:wink:
Post Reply