AMERIKA

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3401 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Kao i za mnoge druge stvari nije pitanje postojanja amandmana vec tumacenja istog.
U drugom amandmanu ne pise nista o automatskom oruzju.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11049
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#3402 Re: AMERIKA

Post by Tito_i_Partija »

Koga boli kurac sta pise ili ne pise, realno. Sa dominacijom desnice nad vrhovnim sudom, to je totalno nebitno.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72860
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3403 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

problem je što se drugi amandman njeguje kao nešto bitno i stoga svaki degenerik gleda na bilo kakvo oružje kao na nešto prebitno u životu. Nisu vala ove pucnjave karakteristične za Ameriku bez razloga, mislim da nijedna "3rd world country" nema ovaj problem jabote

ni obična utoka ne bi trebala biti ničije "pravo", nije ba wild wild west od prije 200 godina
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3404 Re: AMERIKA

Post by Point. »

Zaluđenost Amera, posebno hilbilija i desnice, za oružjem će mi biti vječita enigma. Pa Billy The Kid, Buffalo Bill i Tex Willer su davno pod zemljom, njihovo vrijeme je prošlo.

Problem je jednostavno riješiti.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72860
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3405 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

mah, da je jednostavno i nije

Image

apsolutna bolest :-)
User avatar
sime_cipol
Posts: 16282
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#3406 Re: AMERIKA

Post by sime_cipol »

Zanimljivo je npr da Kanada ima vise oruzja po glavi stanovnika od njih, ali tamo ne cujes za bilo kakvo ubistvo, a da ne govorimo o masakru poput ovog :roll:
Dead Man Walking
Posts: 6369
Joined: 28/05/2004 21:49

#3407 Re: AMERIKA

Post by Dead Man Walking »

Tesko objasnjivo bas. Iako sam za restrikciju oruzja nisam siguran da bi to rijesilo problem, narocito ne sada kada ga je toliko u opticaju i onaj ko zeli da ga zloupotrijebi najmanji ce mu problem biti je li legalno ili nije. Kakav bolesni klik se desi u glavi i sta moze nekoga navesti na ovo sam Bog zna.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3408 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

sime_cipol wrote: 25/05/2022 08:22 Zanimljivo je npr da Kanada ima vise oruzja po glavi stanovnika od njih, ali tamo ne cujes za bilo kakvo ubistvo, a da ne govorimo o masakru poput ovog :roll:
Ne znam odakle ti to za Kanadu, ali daleko su od Amerike po toj statistici.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3409 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Dead Man Walking wrote: 25/05/2022 08:42 Tesko objasnjivo bas. Iako sam za restrikciju oruzja nisam siguran da bi to rijesilo problem, narocito ne sada kada ga je toliko u opticaju i onaj ko zeli da ga zloupotrijebi najmanji ce mu problem biti je li legalno ili nije. Kakav bolesni klik se desi u glavi i sta moze nekoga navesti na ovo sam Bog zna.
Pa sada ne bi. To je problem koji bi se decenijama rjesavao. Mada siguran sam da bi drasticno poostrenje zakona o kupovini i posjedovanju imalo mnogo brzi efekat.
Imas tu i municiju cija nabavka se moze otezati.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3410 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

Amerika, Amerika, zemlja obecana....
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#3411 Re: AMERIKA

Post by alibegoa »

jeza u ledja wrote: 25/05/2022 04:09 Roditelji ove djece mogu biti ponosni sto zive u drzavi koja postuje prava gradjana da nose oruzje.
Neka budu ponosni što žive u državi u kojoj nemaju sredstava za naoružane zaštitare po školama koji im očito trebaju, ali zato imaju 50 milijardi free novca za Ukrajinu i još counting
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#3412 Re: AMERIKA

Post by klaki »

Ma samo obavezan psihotest ubaciti za nabavku oruzja... Ne treba ni dozvola ni edukacija nista, samo psihotest... Ne bi iskorijenilo problem, ali mislim da bi uveliko smanjilo
Last edited by klaki on 25/05/2022 14:41, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3413 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Velkoski wrote: 25/05/2022 06:42 problem je što se drugi amandman njeguje kao nešto bitno i stoga svaki degenerik gleda na bilo kakvo oružje kao na nešto prebitno u životu. Nisu vala ove pucnjave karakteristične za Ameriku bez razloga, mislim da nijedna "3rd world country" nema ovaj problem jabote

ni obična utoka ne bi trebala biti ničije "pravo", nije ba wild wild west od prije 200 godina
To njegovanje se nece nikad promjeniti, ali intenzitet bi mogao. Zadnjih 30-40 godina je NRA radio fantastican lobi, spregom politike, medija, lafo patriotizma, konzervativnih vrijednosti, nacionalizma, ksenofobije, sve sa industrijskim kompleksom…da nahajca ljude na “vaznost” posjedovanja oruzja.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3414 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Tito_i_Partija wrote: 25/05/2022 06:36 Koga boli kurac sta pise ili ne pise, realno. Sa dominacijom desnice nad vrhovnim sudom, to je totalno nebitno.
Jbg o tome se trebalo mislisti u novembru 2016-e. :oops:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3415 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

alibegoa wrote: 25/05/2022 14:40
jeza u ledja wrote: 25/05/2022 04:09 Roditelji ove djece mogu biti ponosni sto zive u drzavi koja postuje prava gradjana da nose oruzje.
Neka budu ponosni što žive u državi u kojoj nemaju sredstava za naoružane zaštitare po školama koji im očito trebaju, ali zato imaju 50 milijardi free novca za Ukrajinu i još counting
Ne samo zastitare, trebaju naoruzati i ucitelje, direktore, sekretarice i cistacice.

Ako je kako moguce i ucenike.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3416 Re: AMERIKA

Post by djugum »

Nije ovo samo problem oruzja, nesto ta drzava ucini sa svojim stanovnistvom pa izrodi svako malo nekog ko ne vrjednuje ljudski zivot ni mrvu. Uci te od malenih nogu da ne budes solidaran, zdravstveno osiguranje samo ako si vrijedan i zaradis. Najslabiji u drustvu su stetocine, sto bi za njih placao. Izgubis posao i ne mozes da nadjes drugi, najbolje da se odmah ubijes i ne budes teret drustvu. Rasizam, naravno uvijek je kriv neko drugi - zbog drugih je tebi lose, eh da samo nema tih drugih.

Na neki nacin je ovaj fakt da je oruzje dostupno svima bez problema djelimicno zasluzeno i za ovo nenormalno ponasnje policije. Jbg ginuli su ko pilici pri kontrolama, pa su trenirani da vide opasnost i gdje je ima i gdje je nema. Prvo pucaj pa pitaj, na taj nacin ces biti ziv. Umjesas u to dobru dozu rasizma i mrznje i dobijes ovo sto imas danas. Sve su te pojave medjusobno povezane.

A sve i da donesu zakon o zabrani, ko ce razoruzati taj silni narod? Procice generacije prije nego se budu vidjeli efekti. Ali eto, nekad treba poceti inace ce biti sve gore i gore.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3417 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Jedan od razloga sto je policija laka na okidacu je sto ih je strah, jer znaju da svaka susa moze imati oruzje.

Nekad je gun control bila pro-police mantra, sad se uspjesno neke druge stvari guraju. Sta kaze Alex Jones? :oops:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3418 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Usput in other news, U GA primary Kemp i Raffesnperger su pobjedili u svojim primaries, kontra Trumpovih protukandidata. Ko se sjeca, ovaj prvi je bio pro-Trumpovski guverner koji je u jednom trenutku skonto da mu se ne isplati biti kriminalno gonjen da bi lazirao rezultate izbora. Ovaj drugi je bio najistaknutiji lik u toj prici, ako se ne varam to je onaj sto ga je Trump nazvao da trazi da mu "nadje" 10k glasova. Lik se ispostavio kao izraziti anti-Trumper i na njega je sasuta sva Trumpova paljba zadnjih par godina. I opet su obojica uspjeli pobjediti Trumpove kandidate.

S druge strane crossfit lujka je lako pobjedila u svom distriktu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11049
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#3419 Re: AMERIKA

Post by Tito_i_Partija »

jeza u ledja wrote: 25/05/2022 15:13
Tito_i_Partija wrote: 25/05/2022 06:36 Koga boli kurac sta pise ili ne pise, realno. Sa dominacijom desnice nad vrhovnim sudom, to je totalno nebitno.
Jbg o tome se trebalo mislisti u novembru 2016-e. :oops:
Obama je doslovno molio RBG da se penzioniše i da popune njeno mjesto mlađom osobom. Ona nije htjela dok se ne izabere novi predsjednik. :roll:

Na njeno mjesto došla katolibanka najgore vrste.

Sad više uopšte nije bitno da demokrati da imaju predsjednika jer 1) vrhovni sud je duboko zakucan u desnicu, i 2) demokratski senatori poput Manchina i Sineme su već dokazani republikanski igrači.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3420 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Tito_i_Partija wrote: 25/05/2022 16:56
jeza u ledja wrote: 25/05/2022 15:13

Jbg o tome se trebalo mislisti u novembru 2016-e. :oops:
Obama je doslovno molio RBG da se penzioniše i da popune njeno mjesto mlađom osobom. Ona nije htjela dok se ne izabere novi predsjednik. :roll:

Na njeno mjesto došla katolibanka najgore vrste.

Sad više uopšte nije bitno da demokrati da imaju predsjednika jer 1) vrhovni sud je duboko zakucan u desnicu, i 2) demokratski senatori poput Manchina i Sineme su već dokazani republikanski igrači.
Nisam mislio na RGB, mada je dobro da si i u nju spomenuo.
Doduse 2016-e bi bilo i vise nego kasno za njenu alternativu (vidjeli smo na primjeru Merricka Garlanda kako bi to islo).

Mislio sam na glupavu odluku miliona glasaca koji su odlucili da ostanu kuci u novembru 2016-e jer im se jbg gadila Hillary Clinton. Ono, ko da se za politicare glasa radi njih, ne radi sebe. I hrpa totalno pogresnih prioriteta, gdje se od predsjednika ocekuje da izmjeni kompletan ekonomski sistem u roku 4 godine, ali se ne shvata da tamo gdje predsjednik ima najveci uticaj, kao npr pri izboru sudaca Vrhovnog suda, to ce se odraziti na kljucne odluke u americkom drustvu u narednih 30 godina.

Ja znam ljude licno koji su tada presjedili u kucama, u swing states, i koji su onda proveli 4 godine kukajuci o Trumpu, o Vrhuvnom sudu, a sada pogotovo.

I onda taj neko krivi stranku sto je gurala establishment, umjesto da se zapita sta mu je bitno u zivotu i kakav on ima uticaj na to.

Sad nek zanju sta su posijali. I mi ostali sa njima.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11049
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#3421 Re: AMERIKA

Post by Tito_i_Partija »

Takav pristup glasanju vidim svugdje, kako ovdje u Kanadi tako i dole u BiH. Prije par godina se raspravljam sa šurom koji mi kaže "za koga ba ja da glasam, nemam za koga glasat". Onda poslije kuka kako SDA uništi i opljačka sve živo, kako se kod njega na poslu unapređuju samo stranački igrači, i slično.

Sjetim se Đure u Lovac na Jelene, i zadnje rečenice koja je obilježila istoriju filma :D :

User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#3422 Re: AMERIKA

Post by DEMONIKA »

izbjegli exjugovci u ameriku i oni bi sad njima davali i oduzimali oružje i krojili amandmane :lol: :lol:
tragikomedija...
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#3423 Re: AMERIKA

Post by djugum »

jeza u ledja wrote: 25/05/2022 18:18 jer im se jbg gadila Hillary Clinton
Ma usrali su demokrate motku s Hillary, plus arogancija i podcjenjivanje Trump-a. Ni Joe nije najbolji kandidat al eto, odradio je posao i skino budalu.
Nek jednom puste nekog i iz lijevog krila, mozda se iznenande rezultatom?! Kad republikanci mogu kandidirati Tumpa onda mogu i demokrate valjda diametralno...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#3424 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

djugum wrote: 25/05/2022 19:25
jeza u ledja wrote: 25/05/2022 18:18 jer im se jbg gadila Hillary Clinton
Ma usrali su demokrate motku s Hillary, plus arogancija i podcjenjivanje Trump-a. Ni Joe nije najbolji kandidat al eto, odradio je posao i skino budalu.
Nek jednom puste nekog i iz lijevog krila, mozda se iznenande rezultatom?! Kad republikanci mogu kandidirati Tumpa onda mogu i demokrate valjda diametralno...
Mene ne interesuju Demokrati, vec konkretne odluke koje uticu na mene.

Ja nemam apsolutno nista od konstatacije da su Demokrate usrale.
Izbori nisu takmicenje koje dodjeljuje nagrade, kao da je u pitanju sport, pa da kazem usrali su sa izmjenama, sami su krivi.

Jesu sami krivi. Radi sebe. Ali nisu meni bitne njihove fotelje, vec ono sto ce oni uraditi za mene i za nas, i ono sto mogu, tj. ne mogu.

Ne brinem se ja za Hillary. Ona ce prodati novo izdanje knjige ili sta vec, kasirati jos koji milioncic. Isto vazi za svakog drugog kandidata. Nisu mi oni briga, vec sigurnost mog djeteta u skoli, jer neki idiot moze slobodno kupiti gomilu automatskog oruzja, jer to tako Vrhovni sud dozvoljava, jer je njega postavio Trump, jer je neko bio pametan pa mu je bilo bitnije da Hillary ne zasjedne guzicu u fotelju i zadovolji svoj ego.

Politika je kompromis.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3425 Re: AMERIKA

Post by Truba »

DEMONIKA wrote: 25/05/2022 18:42 izbjegli exjugovci u ameriku i oni bi sad njima davali i oduzimali oružje i krojili amandmane :lol: :lol:
tragikomedija...
:mrgreen: dopusti izbjeglicama da mijenjaju 200+ godina tradicije
Osnujes partiju s tim ciljem i vidis da dobijes 0.01% glasova i skontas da nije to za tebe
Post Reply