AMERIKA

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4676 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

djugum wrote: 06/10/2022 18:14 Ameri igraju profesionalno, maltene prekucali igricu...dok ostali onako sutaju na ulici, rekreativno. :D
Samo me zanima imaju li B-Plan za poluprovodnike, na kraju se to (nedostatak proizvodnje) ispostavila kao velika slabost a i tajwan je zeznut teren.
The US led the world once again in oil production and consumption in 2019, according to data compiled by Anadolu Agency from British energy giant BP's Statistical Review of World Energy 2020 report.

Oil production in the US increased by 11% to reach 17.04 million barrels per day (bpd) in 2019, from the previous year's level of 15.36 million bpd, the report released on Wednesday showed.

Rich with shale oil resources, it was the sixth consecutive year the US led the world in oil production. Last year, the US produced around 17.9% of the world's oil.

Global oil production declined slightly by 0.1% from 95.25 million bpd in 2018 to 95.19 million bpd last year, according to the data.

In oil production, Saudi Arabia followed the US, which saw a 3.5% year-over-year decrease in output that fell to 11.83 million bpd in 2019, from 12.26 million bpd in 2018.

Russia was rated third in oil production last year, with an output of 11.54 million bpd from approximately 11.44 million bpd the year before, marking a 0.9% increase.

Last year, Saudi Arabia's share of global oil production was 12.4%, while Russia's stood at 12.1%, according to the report.

- US consumes almost 20% of the world’s oil

The report showed the US also led the world in oil consumption once again last year. The country has been the top oil consumer in the world since 1965.

Last year, the US consumed a whopping 19.7% of global oil. It consumed 19.4 million bpd of oil in 2019, while global oil consumption averaged 98.27 million bpd last year -- a 0.9% increase from 97.34 million bpd in 2018.

China, in second place, saw its oil consumption last year rise to 14.05 million bpd from 13.37 million bpd in 2018, marking a 5.1% jump.

India ranked third in oil consumption, which increased 3.1% year-over-year, consuming 5.27 million bpd of oil in 2019, compared to 5.11 million bpd in 2018.

While China's share in global oil consumption stood at 14.3% in 2019, India's share registered at 5.4%, the report showed.

By Ovunc Kutlu

Anadolu Agency

[email protected]
Kina pokusava ih stic, ali nevidim da imaju sanse, s 300% duga itd :zoka:
User avatar
Saian
Posts: 15317
Joined: 08/04/2004 21:50

#4677 Re: AMERIKA

Post by Saian »

jeza u ledja wrote: 06/10/2022 18:18
djugum wrote: 06/10/2022 18:14 Ameri igraju profesionalno, maltene prekucali igricu...dok ostali onako sutaju na ulici, rekreativno. :D
Samo me zanima imaju li B-Plan za poluprovodnike, na kraju se to (nedostatak proizvodnje) ispostavila kao velika slabost a i tajwan je zeznut teren.
Kako mislis imaju li plan B? Pa neki dan su izglasali zakon o tome. Ili mislis plan C? :P
https://www.mckinsey.com/industries/pub ... hats-in-it

Ameri su due diligence streberi, a ostali su „na meso kod Brajlovica“ - liga.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#4678 Re: AMERIKA

Post by Avetinho »

jeza u ledja wrote: 06/10/2022 17:55
Avetinho wrote: 06/10/2022 17:51

Gdje gledas? Ja evo kud god da pogledam, SAD je BRUTO izvoznik, vise izvozi nego li uvozi. Sto mi kaze da ima dovoljno za domacu potrosnju.
Ali pobogu ne ide to tako. Nije nafta u Americi drzavno vlasnistvo.
Ako barel nafte poskupi za ostatak svijeta, poskupice i za Amerikance.

Ovo je isto ko ona prica kao Ameri ne uvoze naftu iz Rusije, pa eto nisu ovisili o zavrtanju pipa. Ne ide to tako pobogu. Ako je manje nafte za EU, EU ce onda potraziti naftu negdje drugo, za vece pare. Ako naftu mogu prodati za vece pare, prodace je i americki proizvodjaci.
Hoces da kazes da nemaju za domacu potrosnju, nego sve izvoze :) ? Nisam nigdje vidio redove za benzin odavno.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#4679 Re: AMERIKA

Post by djugum »

jeza u ledja wrote: 06/10/2022 18:18
djugum wrote: 06/10/2022 18:14 Ameri igraju profesionalno, maltene prekucali igricu...dok ostali onako sutaju na ulici, rekreativno. :D
Samo me zanima imaju li B-Plan za poluprovodnike, na kraju se to (nedostatak proizvodnje) ispostavila kao velika slabost a i tajwan je zeznut teren.
Kako mislis imaju li plan B? Pa neki dan su izglasali zakon o tome. Ili mislis plan C? :P
Izvini stari ne uporatih to, dobro ulaganje ali kad ocekuju da ce biti nezavisni?
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#4680 Re: AMERIKA

Post by djugum »

Saian wrote: 06/10/2022 18:34
jeza u ledja wrote: 06/10/2022 18:18

Kako mislis imaju li plan B? Pa neki dan su izglasali zakon o tome. Ili mislis plan C? :P
https://www.mckinsey.com/industries/pub ... hats-in-it

Ameri su due diligence streberi, a ostali su „na meso kod Brajlovica“ - liga.
Bas tako, hvala na link- :thumbup: u
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#4681 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Avetinho wrote: 06/10/2022 18:41
jeza u ledja wrote: 06/10/2022 17:55

Ali pobogu ne ide to tako. Nije nafta u Americi drzavno vlasnistvo.
Ako barel nafte poskupi za ostatak svijeta, poskupice i za Amerikance.

Ovo je isto ko ona prica kao Ameri ne uvoze naftu iz Rusije, pa eto nisu ovisili o zavrtanju pipa. Ne ide to tako pobogu. Ako je manje nafte za EU, EU ce onda potraziti naftu negdje drugo, za vece pare. Ako naftu mogu prodati za vece pare, prodace je i americki proizvodjaci.
Hoces da kazes da nemaju za domacu potrosnju, nego sve izvoze :) ? Nisam nigdje vidio redove za benzin odavno.
Ne. Necu to da kazem. Nije tesko shvatiti jbg.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#4682 Re: AMERIKA

Post by Avetinho »

jeza u ledja wrote: 06/10/2022 19:27
Avetinho wrote: 06/10/2022 18:41

Hoces da kazes da nemaju za domacu potrosnju, nego sve izvoze :) ? Nisam nigdje vidio redove za benzin odavno.
Ne. Necu to da kazem. Nije tesko shvatiti jbg.
Meni majkem jeste. U postu nije bilo govora o tome ko odredjuje cijenu nafte na trzistu, nego koliko se u SAD proizvodi nafte u odnosu na potrosnju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#4683 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Avetinho wrote: 06/10/2022 19:39
jeza u ledja wrote: 06/10/2022 19:27

Ne. Necu to da kazem. Nije tesko shvatiti jbg.
Meni majkem jeste. U postu nije bilo govora o tome ko odredjuje cijenu nafte na trzistu, nego koliko se u SAD proizvodi nafte u odnosu na potrosnju.
Ok, ali govorimo o cijeni nafte, tj. benzina u Americi, pogotovo u kontekstu izbora za mjesec dana. To je ono sto je ovdje bitno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4684 Re: AMERIKA

Post by Sanjarko »

@Rugafet-u tj, u njegovom okrugu/county nikad jeftinija donedavno, prije mjesec mozda dana, vidjet cemo s ovom odlukom OPEC-a sta ce se izdesavat, rast ce cijena definitivno samo koliko i dokad, mozda USA digne jos vise proizvodnju, ko zna
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#4685 Re: AMERIKA

Post by Manual »

Everybody talking about good old days
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4686 Re: AMERIKA

Post by GandalfSivi »

Zakuca Biden danas, ludilo :)
Biden Pardons Thousands of People Convicted of Marijuana Possession Under Federal Law
https://www.nytimes.com/2022/10/06/us/p ... isS1IwIVmE
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#4687 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Sin mu je narkoman i kriminalac a to sto je bio "tough on crime and drugs" nije dalo rezultata ni u porodici mu.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#4688 Re: AMERIKA

Post by saimidin »

sinuhe wrote: 07/10/2022 07:57 Sin mu je narkoman i kriminalac a to sto je bio "tough on crime and drugs" nije dalo rezultata ni u porodici mu.
Ah puno je lakse tudju djecu urediti, ja na igralistu tudjoj brzo postavim pravila, onda dodje moje I razjebe mi sistem

Ps
Tek sad sam skonto da godinama citam tvoj nik pogresno kao sinhue :lol: :lol:
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#4689 Re: AMERIKA

Post by chupacabra »

GandalfSivi wrote: 06/10/2022 21:15 Zakuca Biden danas, ludilo :)
Biden Pardons Thousands of People Convicted of Marijuana Possession Under Federal Law
https://www.nytimes.com/2022/10/06/us/p ... isS1IwIVmE
A koji su kurac ljudi bili u zatvoru za vutru? To je u 2022 godini smiješno. I sad će ga ovi kretenski konzervativci prozivati za ovo do sudnjeg dana. Dok oni nesmetano jebu dječake u crkvama bez posljedica. 🤦
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4690 Re: AMERIKA

Post by corolla02 »

sta ima za ove student lonove- povrat; jel iko dobio novce i koliko :mrgreen:
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#4691 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

Nakon Facebook-a i Twittera, Big Tech autokrate slobodnog dijela svijeta nastavljaju sa cenzurisanjem? Ili, kako korporativni stakeholderi, nakon propasti Državnog Biroa za kontrolu informacija, u Novonormalnom cenzurišu i kažnjavaju korisnike? Ili se barem trude da to urade?

PayPal je kompanija koja olakšava finansijske transakcije. Peter Thiel i Elon Musk, milijarderi poduzetnici koji su obojica govorili o važnosti slobode govora i građanskih sloboda, bili su uključeni u kompaniju u različitim fazama.

Prošle sedmice, PayPal je predstavio ažurirani korisnički ugovor.

Taj sporazum zabranjuje "slanje, postavljanje ili objavljivanje bilo kakvih poruka, sadržaja ili materijala" koji "predstavljaju rizik za sigurnost ili dobrobit korisnika" ili sadrže "dezinformacije". U politici se napominje da je ono što se smatra dezinformacijama po "isključivom nahođenju" PayPal-a. Prekršite pravila i PayPal može odbiti 2.500 dolara sa računa korisnika koji je prekršio.

To je $2,500 po prekršaju. Neko ko širi dosta takozvanih dezinformacija mogao bi izgubiti mnogo novca.

PayPal se sada povukao.

"AUP obavještenje je nedavno izašlo greškom koje je uključivalo netačne informacije", rekao je glasnogovornik PayPal-a. "PayPal ne kažnjava ljude zbog dezinformacija i ovaj jezik nikada nije bio namijenjen da bude umetnut u našu politiku."

To je dobrodošlo pojašnjenje, jer je politika kako je napisana bila duboko pogrešna.

Napori za nadzorom nad dezinformacijama podložni su značajnim greškama i prekoračenju. Vlade, medijske organizacije i tehnološke platforme učinile su ozbiljne pokušaje da ograniče širenje dezinformacija suzbijanjem govora za koji su mislili da je pogrešan ili opasan – ali uvijek iznova, ove mjere su rezultirale cenzurom legitimnog diskursa.

Facebook se, na primjer, jako potrudio da spriječi korisnike da teoretiziraju da je COVID-19 izašao iz laboratorije. Twitter se suočio s pritiskom Bidenove administracije da očisti naloge koji su kritizirali glavni konsenzus o vakcinama, maskama i drugim temama. YouTubeova pravila zabranjivala su kreatorima sadržaja da šire takozvane dezinformacije o COVID-19, uključujući izjave poput "maske ne rade" ili "COVID-19 nije opasniji od gripa". Neke od tih izjava imaju veću važnost od drugih, ali se više ne smatraju izvan granica prihvatljivog razgovora. Ono što su čuvari istine nazvali "dezinformacijama" sada je samo informacija.

Vladini takozvani stručnjaci za dezinformacije nisu uspjeli ništa bolje od medijskih organizacija ili platformi društvenih medija. Sjećate li se Nine Jankowicz, koja je izabrana za direktora Odbora za upravljanje dezinformacijama Odjela za domovinsku sigurnost? Iako je pogrešno označila priču o laptopu New York Post Hunter Biden kao lažnu rusku podlost, odjel ju je izabrao da savjetuje elitnu policiju i nacionalnu obavještajnu službu o trendovima dezinformacija.

Bilo bi potpuno razumno da korisnici PayPal-a strahuju da bi ih pogrešna kontrola dezinformacija mogla koštati novca, a kompaniji se dobro savjetuje da obrne kurs.

Ovaj incident je inspirisao Judžina Voloha, profesora prava na UCLA i pisca za The Volokh Conspiracy, da bliže pogleda politike koje PayPal već ima. Ono što je otkrio uznemirilo ga je: PayPal zabranjuje "aktivnosti koje se... odnose na... promoviranje mržnje, nasilja, rasne ili drugih oblika netolerancije koji su diskriminatorni ili finansijsku eksploataciju zločina."

Kršenje te politike također može rezultirati kaznom od 2.500 dolara. Volokh upozorava da bi oštra kritika religije ili vladinih službenika mogla biti protumačena kao promicanje mržnje - i da bi teoretski mogla prekršiti tu politiku.

„Zvuči kao dobar razlog da dvaput razmislite o korišćenju PayPal-a“, piše on. "Upravo sam povukao više od 1000 dolara koje imam na svom PayPal računu i počinjem proces odvajanja od usluge koliko je to moguće."

PayPal je slobodan da uvede bilo koju politiku koja misli da je najbolja, ali kompanija ne bi trebala biti iznenađena ako joj ljudi ne vjeruju da će ispravno definirati pojmove kao što su dezinformacije, mržnja ili netolerancija – i, na taj način, svoj posao odvesti negdje drugdje.


https://reason.com/2022/10/10/paypal-mi ... ensorship/

Image
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44881
Joined: 29/12/2005 01:20

#4692 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Elon Musk, Peter Thiel protiv big tech autokrata :lol: , sloboda govora i gradjanske slobode u rukama milijardera. :lol:
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#4693 Re: AMERIKA

Post by nles »

jeza u ledja wrote: 11/10/2022 15:29 Elon Musk, Peter Thiel protiv big tech autokrata :lol: , sloboda govora i gradjanske slobode u rukama milijardera. :lol:

Ima eng. titlove.

User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#4694 Re: AMERIKA

Post by djugum »

nles wrote: 12/10/2022 11:26
jeza u ledja wrote: 11/10/2022 15:29 Elon Musk, Peter Thiel protiv big tech autokrata :lol: , sloboda govora i gradjanske slobode u rukama milijardera. :lol:

Ima eng. titlove.


Gledao sam ovo, Böhmi on point kao i vecinom :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4695 Re: AMERIKA

Post by SmokingMan »

Ekstremni teoretičar zavjera Alex Jones bi trebao roditeljima žrtava, gdje su neke od njih zbog širenja dezinformacija od stranje dotičnog oko slučaja Sandy Hook bile dugo vremena izložene nevjerovatnom psihološkom maltretiranju od strane njegovih pristalica, platiti skoro milijardu dolara odštete. Do kraja godine je ostalo još jedno suđenje, ali možda ne i posljednje, a slučaj su pokrenuli roditelji jedne od žrtava tog stravičnog masakra.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#4696 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Teorije zavjere su jedan od stubova americke pop kulture na cemu smo odrasli :D Alex je samo otkacen. Tolike pare ne traze ni od farmaceutskih kompanija za ovaj ili onaj propust. Toboze sudija nesto porucuje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45220
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4697 Re: AMERIKA

Post by Chmoljo »

sinuhe wrote: 13/10/2022 08:36 Teorije zavjere su jedan od stubova americke pop kulture na cemu smo odrasli :D Alex je samo otkacen. Tolike pare ne traze ni od farmaceutskih kompanija za ovaj ili onaj propust. Toboze sudija nesto porucuje.
Neki su opisali kako su bili izloženi poplavi internetske mržnje, a drugi su rekli da su se zbog vlastite sigurnosti morali stalno seliti. Otac, Mark Barden, ispričao je kako je čuo da ljudi skrnave grob njegovog sina Daniela "mokreći po njemu i prijeteći da će ga iskopati".
znači, ubijeno ti dijete i onda u svom tom bolu ti ovo doživljavaš, da bi on mogo prodavati kompase i mamce za pecanje.

itekako visina odštete treba da bude poruka ovakvim govnima.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4698 Re: AMERIKA

Post by AleksoMKD »

SmokingMan wrote: 12/10/2022 22:26 Ekstremni teoretičar zavjera Alex Jones bi trebao roditeljima žrtava, gdje su neke od njih zbog širenja dezinformacija od stranje dotičnog oko slučaja Sandy Hook bile dugo vremena izložene nevjerovatnom psihološkom maltretiranju od strane njegovih pristalica, platiti skoro milijardu dolara odštete. Do kraja godine je ostalo još jedno suđenje, ali možda ne i posljednje, a slučaj su pokrenuli roditelji jedne od žrtava tog stravičnog masakra.
Ja sam u pocetku mislio da je on los komicar koji ismijava teoreticare zavera, nisam mislio da je ozbiljan.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#4699 Re: AMERIKA

Post by SmokingMan »

AleksoMKD wrote: 13/10/2022 10:59
SmokingMan wrote: 12/10/2022 22:26 Ekstremni teoretičar zavjera Alex Jones bi trebao roditeljima žrtava, gdje su neke od njih zbog širenja dezinformacija od stranje dotičnog oko slučaja Sandy Hook bile dugo vremena izložene nevjerovatnom psihološkom maltretiranju od strane njegovih pristalica, platiti skoro milijardu dolara odštete. Do kraja godine je ostalo još jedno suđenje, ali možda ne i posljednje, a slučaj su pokrenuli roditelji jedne od žrtava tog stravičnog masakra.
Ja sam u pocetku mislio da je on los komicar koji ismijava teoreticare zavera, nisam mislio da je ozbiljan.
Pratio sam dugo njegov rad, pa znam gotovo sve o njegovoj karijeri hosta, od početaka kada je stramovao show iz sobe, mislim da mu je prvi veliki izlet u ovim vodama bio sa Waco masakrom u Teksasu. Inače je on rodom iz Dalasa / Teksas..Mislio sam i sam prije da se ovim bavi iz zabave, a na kraju je ispalo da je bio veliki zaluđenik i rob vlastitih iluzija o nekom svjetskom poretku koji će zarobiti čovječanstvo. Njegova karijera je kuluminirala sa dolaskom Trumpa na vlast, a zna se da se Alex u dobroj mjeri hranio agendom Qanona, od koje je odustao pred sam kraj Trampovog mandata.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#4700 Re: AMERIKA

Post by AleksoMKD »

SmokingMan wrote: 13/10/2022 12:32
AleksoMKD wrote: 13/10/2022 10:59

Ja sam u pocetku mislio da je on los komicar koji ismijava teoreticare zavera, nisam mislio da je ozbiljan.
Pratio sam dugo njegov rad, pa znam gotovo sve o njegovoj karijeri hosta, od početaka kada je stramovao show iz sobe, mislim da mu je prvi veliki izlet u ovim vodama bio sa Waco masakrom u Teksasu. Inače je on rodom iz Dalasa / Teksas..Mislio sam i sam prije da se ovim bavi iz zabave, a na kraju je ispalo da je bio veliki zaluđenik i rob vlastitih iluzija o nekom svjetskom poretku koji će zarobiti čovječanstvo. Njegova karijera je kuluminirala sa dolaskom Trumpa na vlast, a zna se da se Alex u dobroj mjeri hranio agendom Qanona, od koje je odustao pred sam kraj Trampovog mandata.
Ja sam naletio na njega kada je sto kazes strimovao iz show sobe i batalio jer sam stvarno mislio da je komedija ili satira oko tih teoreticara zavere.

Bas mi je sokantno bilo kada sam doznao da je izgradio celi brend sa milionima sledbenika. Jos kada su krenula maltretiranja roditelja pobijene dece.......
Post Reply