AMERIKA

Post Reply
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3851 Re: AMERIKA

Post by konoplja »

geralt wrote: 28/06/2022 15:41
vaučer wrote: 28/06/2022 15:03 Rast populacije je vezan pupčanom vrpcom s neodrživom opsesijom kapitalizma da stalno, uvijek i nezaustavljivo rastu prihodi, tržište i profit. Status quo je poraz, smanjenje rasta je poraz, mal rast je poraz - sve je poraz i neuspijeh osim rasta. Kako ova paradigma opstaje dok nam na vrata kuca tsunami automatizacije u narednim decenijama koji će progutati brdo low-level poslova nikom nije jasno - ali opstaje. Objektivno na planeti je već previše ljudi, bar za način na koji trenutno živimo i koliko resursa trošimo.
Automatizacija je vec ukinula ogroman broj radnih mjesta pocetkom 20. vijeka, i konstantno ih ukida. Oko 20-30% ljudi na zapadu su oko 1900. radili kao sluge u kucama. Standardna porodica vise srednje klase je imala stalno zaposlenu sluzavku, bogatasi su ih imali armije. Ta radna mjesta su nestala u rasponu od par decenija. Ukinuli ih usisivac, vodovodna i kanalizaciona mreza, elektricna rerna i ves masina. I dobro je sto su ta radna mjesta nestala.
Stoga ona da je izum ves masine ucinio vise za oslobodenje zene nego feminizam. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3852 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

konoplja wrote: 28/06/2022 15:36
jeza u ledja wrote: 28/06/2022 15:20

Zato sto je njeno tijelo u pitanju. Jedina je ona ta koja u ovom slucaju treba da ima bilo kakvo pravo.

Evo da ja tebe pitam, zasto sperma ne bi zakonski bila zasticena? Zasto spermici nemaju pravo da budu iskoristeni samo za zacece? Evo ja se zalazem da se oni zakonski zastite.
Pa, izjednacavanje sperme i fetusa je false equivalance.
Sperma je dio jedne osobe i ima genetski kod i informacije te osobe.
Fetus nastaje kombinacijom dvije osobe i dva genetska koda. Oplodnjom jajne stanice. Sto onda povlaci pitanje sta sa svim ostalim spermijima sto propadnu ili jajnim stanicama sto propadaju na mjesecnoj bazi? Tako da, kada se sve to uzme u obzir, zasticivanje spermija i jajnih stanica djeluje apsurdno.
Na drugoj strani, fetus ima unikatni genetski kod i novo je zivo ljudsko bice.
Drago mi je da razumijes kako funkcionise reproduktivni sistem. :thumbup:

Samo pravim usporedbu koristeci se tvojom apsurdnom logikom.
Ako bi kazna za abortus trebala biti dozivotni zatvor, onda mozel kako kazna za spermice bar par godina?

To sto fetus ima unikatni genetski kod ne mijenja cinjenicu da je dio majke. Kad taj fetus bude mogao sam da opstane, onda je druga prica.
User avatar
vaučer
Posts: 9124
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3853 Re: AMERIKA

Post by vaučer »

konoplja wrote: 28/06/2022 15:36 Pa, izjednacavanje sperme i fetusa je false equivalance.
Sperma je dio jedne osobe i ima genetski kod i informacije te osobe.
Fetus nastaje kombinacijom dvije osobe i dva genetska koda. Oplodnjom jajne stanice. Sto onda povlaci pitanje sta sa svim ostalim spermijima sto propadnu ili jajnim stanicama sto propadaju na mjesecnoj bazi? Tako da, kada se sve to uzme u obzir, zasticivanje spermija i jajnih stanica djeluje apsurdno.
Na drugoj strani, fetus ima unikatni genetski kod i novo je zivo ljudsko bice.
Propadaju i oplođene jajne stanice, svaki mjesec i posvuda. Propadaju i fetusi nebrojeni. Opet ih se ne smatra ljudima i nisu pokopani u obiteljsku grobnicu s finim epitafom na kamenu. Jer koliko god bio ljudsko biće u nastajanju - to još uvijek nije i ne može imati više prava od majke.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3854 Re: AMERIKA

Post by konoplja »

jeza u ledja wrote: 28/06/2022 15:47
konoplja wrote: 28/06/2022 15:36

Pa, izjednacavanje sperme i fetusa je false equivalance.
Sperma je dio jedne osobe i ima genetski kod i informacije te osobe.
Fetus nastaje kombinacijom dvije osobe i dva genetska koda. Oplodnjom jajne stanice. Sto onda povlaci pitanje sta sa svim ostalim spermijima sto propadnu ili jajnim stanicama sto propadaju na mjesecnoj bazi? Tako da, kada se sve to uzme u obzir, zasticivanje spermija i jajnih stanica djeluje apsurdno.
Na drugoj strani, fetus ima unikatni genetski kod i novo je zivo ljudsko bice.
Drago mi je da razumijes kako funkcionise reproduktivni sistem. :thumbup:

Samo pravim usporedbu koristeci se tvojom apsurdnom logikom.
Ako bi kazna za abortus trebala biti dozivotni zatvor, onda mozel kako kazna za spermice bar par godina?

To sto fetus ima unikatni genetski kod ne mijenja cinjenicu da je dio majke. Kad taj fetus bude mogao sam da opstane, onda je druga prica.
Pah, nigdje ja nisam spominjao kazne niti sam zagovarao za kriminalizaciju abortusa.
Nisam se ni izjasnio po tom pitanju. Moguce je da se slazem da treba biti legalizovan i da se samo igram davoljeg advokata. ;-)
Volim da vidim kako ljudi razmisljaju. To je sve.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3855 Re: AMERIKA

Post by konoplja »

vaučer wrote: 28/06/2022 15:51
konoplja wrote: 28/06/2022 15:36 Pa, izjednacavanje sperme i fetusa je false equivalance.
Sperma je dio jedne osobe i ima genetski kod i informacije te osobe.
Fetus nastaje kombinacijom dvije osobe i dva genetska koda. Oplodnjom jajne stanice. Sto onda povlaci pitanje sta sa svim ostalim spermijima sto propadnu ili jajnim stanicama sto propadaju na mjesecnoj bazi? Tako da, kada se sve to uzme u obzir, zasticivanje spermija i jajnih stanica djeluje apsurdno.
Na drugoj strani, fetus ima unikatni genetski kod i novo je zivo ljudsko bice.
Propadaju i oplođene jajne stanice, svaki mjesec i posvuda. Propadaju i fetusi nebrojeni. Opet ih se ne smatra ljudima i nisu pokopani u obiteljsku grobnicu s finim epitafom na kamenu. Jer koliko god bio ljudsko biće u nastajanju - to još uvijek nije i ne može imati više prava od majke.
Bold je istina. Da ih ljudi ne smatraju, to ovisi kako ko. Nekada je mnogo vise ljudi smatralo da jesu i bili su pokapani. Danas je manje toga, ali idalje toga ima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3856 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

konoplja wrote: 28/06/2022 15:57
jeza u ledja wrote: 28/06/2022 15:47

Drago mi je da razumijes kako funkcionise reproduktivni sistem. :thumbup:

Samo pravim usporedbu koristeci se tvojom apsurdnom logikom.
Ako bi kazna za abortus trebala biti dozivotni zatvor, onda mozel kako kazna za spermice bar par godina?

To sto fetus ima unikatni genetski kod ne mijenja cinjenicu da je dio majke. Kad taj fetus bude mogao sam da opstane, onda je druga prica.
Pah, nigdje ja nisam spominjao kazne niti sam zagovarao za kriminalizaciju abortusa.
Nisam se ni izjasnio po tom pitanju. Moguce je da se slazem da treba biti legalizovan i da se samo igram davoljeg advokata. ;-)
Volim da vidim kako ljudi razmisljaju. To je sve.
Onda mozemo nastaviti kad se izjasnis.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3857 Re: AMERIKA

Post by konoplja »

jeza u ledja wrote: 28/06/2022 16:01
konoplja wrote: 28/06/2022 15:57

Pah, nigdje ja nisam spominjao kazne niti sam zagovarao za kriminalizaciju abortusa.
Nisam se ni izjasnio po tom pitanju. Moguce je da se slazem da treba biti legalizovan i da se samo igram davoljeg advokata. ;-)
Volim da vidim kako ljudi razmisljaju. To je sve.
Onda mozemo nastaviti kad se izjasnis.
Haha okej. Izjasnjavao sam se na drugim temama, pa cu ukratko.

Mislim da je abortus jako zanimljiva tema za diskutovati. Diskusija moze biti o etici i/ili legislaturi.
Moj je stav da abortus nije moralan, ali smatram da treba biti legalan.
Pa ce se mnogi zacuditi kako to mozes reci i misliti? Jednostavno. Ono sto drustvo smatra da nije moralno, ne mora nuzno biti ilegalno.
Na primijer: Ja bih mogao varati partnericu sa drugim ljudima. Drustvo,a i ja, smatra da to nije moralno. Ali ne bi radi toga snosio nikakve legalne posljedice.

Nadalje, ateista sam tako da ovo misljenje nema nikakve veze sa religijom. Na ovu eticku poziciju sam stigao citajuci bioeticke i filozofske tekstove o abortusu.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3858 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

na stranu sve, meni je ludilo gledati na fetus k'o na nekakvu nebitnu stvar

nisam stoprocentno protiv abortusa, prije nego me neko etiketira trumpovcem :sad: :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3859 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Vidi ovog Trumpovca.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72773
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#3860 Re: AMERIKA

Post by Velkoski »

jeza u ledja wrote: 28/06/2022 16:29 Vidi ovog Trumpovca.
MAGA :bih: :bih: :bih:
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#3861 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

dpl
Last edited by biglebovski on 28/06/2022 19:37, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3862 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Znaci isti twitter feedovi. Sta ti izbaci twitter taj dan vi nam postavite ovdje. Nit komentari niti citate sta pise na forumu.

Isti likovi koji na temama o coroni pisu teorije zavjere listaju iste twitove. Ima li kakav naziv za taj sindrom?

Misljenje vam kreira algoritam. :)
User avatar
JohnnyS
Posts: 13595
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3863 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

Velkoski wrote: 28/06/2022 16:24 na stranu sve, meni je ludilo gledati na fetus k'o na nekakvu nebitnu stvar

nisam stoprocentno protiv abortusa, prije nego me neko etiketira trumpovcem :sad: :mrgreen:
Meni isto nije kasno koja je razlika između pobačaja u devetom tjednu i devetom mjesecu? Zašto jedno može biti legalno, a drugo ne, u oba slučaja se radi o majčinom tijelu?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3864 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

JohnnyS wrote: 28/06/2022 16:47
Velkoski wrote: 28/06/2022 16:24 na stranu sve, meni je ludilo gledati na fetus k'o na nekakvu nebitnu stvar

nisam stoprocentno protiv abortusa, prije nego me neko etiketira trumpovcem :sad: :mrgreen:
Meni isto nije kasno koja je razlika između pobačaja u devetom tjednu i devetom mjesecu? Zašto jedno može biti legalno, a drugo ne, u oba slučaja se radi o majčinom tijelu?
Zato sto u drugom slucaju fetus moze opstati van majke.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13595
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#3865 Re: AMERIKA

Post by JohnnyS »

jeza u ledja wrote: 28/06/2022 16:49
JohnnyS wrote: 28/06/2022 16:47

Meni isto nije kasno koja je razlika između pobačaja u devetom tjednu i devetom mjesecu? Zašto jedno može biti legalno, a drugo ne, u oba slučaja se radi o majčinom tijelu?
Zato sto u drugom slucaju fetus moze opstati van majke.
Da, ali majka ne može doći u tridesetom tjednu (u većini svijeta) doći i reći vadi ovo iz mene iako je njeno tijelo u pitanju nego je prisiljena nositi dijete do kraja trudnoće. Kako tad nije njeno tijelo, njen izbor?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3866 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

JohnnyS wrote: 28/06/2022 16:52
jeza u ledja wrote: 28/06/2022 16:49

Zato sto u drugom slucaju fetus moze opstati van majke.
Da, ali majka ne može doći u tridesetom tjednu (u većini svijeta) doći i reći vadi ovo iz mene iako je njeno tijelo u pitanju nego je prisiljena nositi dijete do kraja trudnoće. Kako tad nije njeno tijelo, njen izbor?
Pa dao sam ti odgovor.

Nije jer fetus moze opstati i bez majke.

Da se mene pita ja bih u odredjenim slucajevima dozvoljavao abortus to kraja trudnoce. (u slucaju kojekakvih velikih deformacija gdje znas da dijete nece svakako dugo opstati i slicno).

No odgovori na sve ovo su malo komplikovaniji od ove price. O njima su malo kompetentniji ljudi vec davno razmisljali i dosli do ovog sto imamo danas.
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#3867 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

jeza u ledja wrote: 28/06/2022 16:46 Znaci isti twitter feedovi. Sta ti izbaci twitter taj dan vi nam postavite ovdje. Nit komentari niti citate sta pise na forumu.

Isti likovi koji na temama o coroni pisu teorije zavjere listaju iste twitove. Ima li kakav naziv za taj sindrom?

Misljenje vam kreira algoritam. :)
Salik je ovaj put bio brži, moram mu to priznati. A twit je istorijska činjenica, nije nikakva zavjera, vama radikalnim demokratama samo neke zavjere padaju na pamet. Post je obrisan!
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#3868 Re: AMERIKA

Post by biglebovski »

Žene, po meni, trebaju same odlučivati o abortusu i rađanju. Pravi muškarci im trebaju pružiti potporu šta god da odluče.

Sve naopako krenulo u mojoj najdražoj Americi kako je ova administracija zasjela. Bog te pitao šta će sljedeće smisliti.
User avatar
sinuhe
Posts: 11476
Joined: 03/06/2011 11:33

#3869 Re: AMERIKA

Post by sinuhe »

Nekada kada je abortus legalizovan u razvijenim zemljama htjeli su zastiti mlade zene tako sto ce im se pruziti druga prilika u drustvu u kojem samohrane majke nisu bile prihvacene.
Danas su tinejdzerske trudnoce rijetkost i drustveno okruzenje skroz drugacije sto je jak argument protiv abortusa. 40%- 50% zena koje abortiraju je abortiralo i ranije sto je prestrasan podatak.
breba
Posts: 1707
Joined: 19/01/2005 04:37

#3870 Re: AMERIKA

Post by breba »

To Bernie. Aviokompanije su bahate bez kraja. Najmrza industrija uz farmaciju i osiguranja.

Image
"Taxpayers bailed out the airline industry during their time of need. Now, it is the responsibility of the airline industry and the Department of Transportation to ensure, to the maximum extent possible, that the flying public and crew members are able to get to their destinations on time and without delay," Sanders wrote.
User avatar
alijagoro
Posts: 3295
Joined: 06/03/2008 18:02

#3871 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

breba wrote: 30/06/2022 00:16 To Bernie. Aviokompanije su bahate bez kraja. Najmrza industrija uz farmaciju i osiguranja.

Image
"Taxpayers bailed out the airline industry during their time of need. Now, it is the responsibility of the airline industry and the Department of Transportation to ensure, to the maximum extent possible, that the flying public and crew members are able to get to their destinations on time and without delay," Sanders wrote.
Bit ce opet bailout za jedno pet,deset godina :mrgreen:,zakon i red ali samo za siromasne.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45197
Joined: 29/12/2005 01:20

#3872 Re: AMERIKA

Post by jeza u ledja »

Garant mu je otkazan let iz Burlingtona pa se naljutio. :D Imam prijatelje tamo, uvijek im kasne letovi, otkazuju, connections su uzasne. Radije idu do Montreala autom da bi letili negdje.
Hendrix
Posts: 4102
Joined: 27/02/2004 00:00

#3873 Re: AMERIKA

Post by Hendrix »

Preporucujem knjigu "Monopolized", David Dayen... ako koga interesuje kako slobodno trziste fercera u Americi i diljem svijeta. Vecina marketa je efektivno monopol ili duopol i bas ima sekcija o avio kompanijama u Americi i koliko vladaju trzistem. Sve se doima perfektnim i odjednom totalno ukinu neki hub i ljudi moraju satima voziti da ugrabe let. I jebe se ikome, plat ili vozi dva dana, tvoj problem. To je jednostavno borba za grabljenje i zadnjeg centa dionicarima preko ledja potrosaca i poreznih obveznika naravno. Neke ideje aviokompanija o stednji su ono na granici paranormalnog... ali niko im nista ne moze vise. Too big to fail.

Interesantno je poglavlje u kojoj najavljuje nestasicu formule za dojenje beba jer naravno jedna firma ima sve fabrike i sprema se da stisne trziste radi povecanja cijena... i fakat se to desilo nedavno.
User avatar
alijagoro
Posts: 3295
Joined: 06/03/2008 18:02

#3874 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

User avatar
alijagoro
Posts: 3295
Joined: 06/03/2008 18:02

#3875 Re: AMERIKA

Post by alijagoro »

Hendrix wrote: 30/06/2022 02:09 Preporucujem knjigu "Monopolized", David Dayen... ako koga interesuje kako slobodno trziste fercera u Americi i diljem svijeta. Vecina marketa je efektivno monopol ili duopol i bas ima sekcija o avio kompanijama u Americi i koliko vladaju trzistem. Sve se doima perfektnim i odjednom totalno ukinu neki hub i ljudi moraju satima voziti da ugrabe let. I jebe se ikome, plat ili vozi dva dana, tvoj problem. To je jednostavno borba za grabljenje i zadnjeg centa dionicarima preko ledja potrosaca i poreznih obveznika naravno. Neke ideje aviokompanija o stednji su ono na granici paranormalnog... ali niko im nista ne moze vise. Too big to fail.

Interesantno je poglavlje u kojoj najavljuje nestasicu formule za dojenje beba jer naravno jedna firma ima sve fabrike i sprema se da stisne trziste radi povecanja cijena... i fakat se to desilo nedavno.
Neki opasan prorok ili je skonto ovu korporacijsku bandu.
Post Reply