Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Maliodmene
Posts: 2190
Joined: 10/01/2020 13:36

#152601 Re: Ukrajina

Post by Maliodmene »

Nema nista od tog, da je istina gorila bi zemlja, a i twiter.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4221
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#152602 Re: Ukrajina

Post by skrbavi-admin »

dalje_blize wrote: 22/03/2023 19:35
Prema moru!
Image

rekel bih da je "pred"ofanziva pocela 8) - ajmooooooooooooooooooooooooooo šupci :lol:
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#152603 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Heroj, ljudina, Predsjednik... Slava Ukrajini!

CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#152604 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Što bi Đuro rekao “joj razlike, drastične razlike”.
Bernardinac
Posts: 973
Joined: 19/08/2008 02:14

#152605 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

Uznemirujuće vijesti dolaze iz mojih izvora. Nedavno se Arestovič pohvalio da će prije ofenzive Oružanih snaga Ukrajine letjeti samo ogroman broj dronova, a ruska vojska će biti poražena.
Drone swarm attack.

Disturbing news comes from my sources. Recently, Arestovich boasted that before the offensive of the Armed Forces of Ukraine, just a huge number of drones would fly, and the Russian army would be defeated.

Of course, his job is to broadcast horror stories, what has been said must be divided into many. However, this does not solve the core of the problem.

So, briefly about the prospects of the Armed Forces of Ukraine. As I already wrote, and many signals were received that now is the last attempt of the Armed Forces of Ukraine to strike, and by autumn the focus of attention on the planet will shift to the east. Therefore, according to the logic of the General Staff of Ukraine, the last chance should be for sure. Their goal is to strike as hard as possible, inflict unacceptable damage and agree to negotiations.

But what to strike? The APU no longer has such a numerical superiority as it was at the end of the summer. By the number of equipment is not so dense, the latest tanks are crumbs. Little aviation. And our fortifications were prepared in a few months.

It seemed to be a dead end. But no, they have one trump card. Recently, it has become known that, in terms of completing drones, buyers of the Armed Forces of Ukraine have bought up almost the entire market of fpv components in China, according to indirect estimates, by 50-100 thousand units. They have already trained more than a thousand operators of these models. They massively make them kamikaze with a cumulative grenade from RPG-7, or with a fragmentation grenade. And all this accumulates before the offensive.

Then the scenario of the plan of the Armed Forces of Ukraine appears. The truly massive use of such drones should terrify our positions, knock out our equipment. And hunt down to individual fighters.

For understanding, even 10 thousand kamikazes released in one day, and let the efficiency be only 20%, only one in five, nevertheless, estimate the potential ...

The threat is quite obvious.
What can we do to reduce efficiency and how to fight?

Unfortunately, we will not have time to make the most necessary funds. Our EW installations have such a minus - there are not many of them, they are large, piece, and in themselves interesting targets. You need a lot of small EW installations so that they are everywhere on the LBS.

For good, low-power laser systems show excellent results against such swarms at training grounds. In the West, there are already quite a few working samples, and they are already putting them into small series.
We don’t even have prototypes of this dimension, although the developments in laser technology are good, but we need such a trifle to work on sparrows.

Anti-drone guns, but they are also few.

What helps from what is available? Certainly not a panacea, but at least something.

According to the responses of the fighters, a shotgun helps specifically against such fpv, the same Saiga 12 gauge. They fly at low altitudes, and a good shooter may well shoot down this drone.

Disguise. The camera on a kamikaze is usually not of high quality, its task is still one-time. Therefore, skillful disguise simply will not allow you to detect positions.

For camouflage, in case of a shortage of masks, agrotextiles can be used. It is very inexpensive, affordable and, in addition to camouflage, it can be useful for triggering a fuse long before the optimal location.

Shelter of equipment and positions with netting. The Armed Forces of Ukraine regularly practice this, at least it is possible to reduce the effectiveness of the defeat.

Another option, already tactical, given that drones have a short flight range, up to 5 km maximum, it makes sense to stretch the gray zone so that they cannot work in the depth of positions.
Of course, this is best done with your army of drones, not allowing the enemy to raise his head.

And, if possible, pull the equipment as deep into the rear as possible, so as not to make targets out of it.

Such measures can at least partially neutralize the threat from the new tactics of the Armed Forces of Ukraine. At the same time, in fact, the opportunity to create this swarm effect will be practically one-time for the APU. Their accumulation is an extremely long process, and the stock is enough for a couple of three attempts. Nevertheless, in history it has not yet reached the use of a swarm in battle, how exactly this will pass, no one knows yet. And on our side there are a couple of ways that will also be a surprise for the APU, so it's not so bad. But this threat must be taken seriously.

Russian engineer


Dobro zvuči🤔
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#152606 Re: Ukrajina

Post by adelkam »

Otkako je Rusija napala Ukrajinu ja na Zelenskom jos nisam vidio kravatu i neko odijelo. :)
Ne znam koja je prava rijec da ga covjek opise, ali definitivno sve pozitivno mislim o njemu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#152607 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Video iz Ruskog rova. Teror dronova.
Grafic

Spoiler
Show
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#152608 Re: Ukrajina

Post by Dupli_skalp »

madner wrote: 22/03/2023 13:59 Lako je kepecu posjetiti linije, zna da Rusi nemaju dobru optiku.
kepec ti u gaćama.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152609 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

statixx wrote: 22/03/2023 17:15 Ima ih 30ak, taman za jedan kvalitetan juris na Vuhledar. :D
Spoiler
Show
Jeli ovo neko fino trola ili fakat šalju T-34?

Da nije za neku paradu nekad?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152610 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

statixx wrote: 22/03/2023 17:20 Zalosno fakat.
Spoiler
Show
I nadasve nepotrebno. Jedna pošiljka je bila dovoljna.
adelkam
Posts: 297
Joined: 12/11/2017 21:39

#152611 Re: Ukrajina

Post by adelkam »

drug_profi wrote: 22/03/2023 21:22 Video iz Ruskog rova. Teror dronova.
Grafic

Spoiler
Show
Stresao sam se i nisam mog'o odgledat! Prestat cu otvarat' spojlere majke mi :lol:
Svasta sam vidio. Posjekao sam se i motornom pilom po nozi i sam se sa autom odvezao u hitnu pomoc (dozivotni oziljak) ali mi ove neke snimke dosta tesko gledati.
Ne znam zasto.... Nemam vise zeludac za to valda
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#152612 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

eyesburn wrote: 22/03/2023 21:23
madner wrote: 22/03/2023 13:59 Lako je kepecu posjetiti linije, zna da Rusi nemaju dobru optiku.
kepec ti u gaćama.
@madner je jeftini rusofilsko-putinovski trol. samo ga stavimo na ignore. O :thumbup:
zigzag
Posts: 5729
Joined: 18/04/2014 11:26

#152613 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Maloprije gledam video od Mađara.

Prešli su na korištenje većih dronova u noćnim satima. Postavljaju tri RPG mine na dron i onda traže ciljeve.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152614 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

sumirprimus wrote: 22/03/2023 17:50
karanana wrote: 22/03/2023 17:46

prozivka od sare i jos nekih, njegov account vise ne postoji.
auuu znaic ipak ima istine sto su pricali da su valjda kupili lovu preko nekakvih llc perdstavljali ko pomoc a kupili kajmak :skoljka: :lol: :-)
Ne kontam, jel to James neka foluška ili šta?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152615 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Crvene_brigade wrote: 22/03/2023 20:33 Heroj, ljudina, Predsjednik... Slava Ukrajini!
Spoiler
Show
Dobra ova gasovka u prvom planu :kiss:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#152616 Re: Ukrajina

Post by Avetinho »

adelkam wrote: 22/03/2023 21:30
drug_profi wrote: 22/03/2023 21:22 Video iz Ruskog rova. Teror dronova.
Grafic

Spoiler
Show
Stresao sam se i nisam mog'o odgledat! Prestat cu otvarat' spojlere majke mi :lol:
Svasta sam vidio. Posjekao sam se i motornom pilom po nozi i sam se sa autom odvezao u hitnu pomoc (dozivotni oziljak) ali mi ove neke snimke dosta tesko gledati.
Ne znam zasto.... Nemam vise zeludac za to valda
Ova tema je odlicna za analize podizanja praga tolerancije prema nasilju. Cak i kad se radi o ljudima koji su oznaceni kao neprijatelji. Ovako se dehumanizira klasa ljudi, pa se lakse posmatra nasilje, a nakon nekog vremena se i sa uzitkom gledaju ubistva. Zalosno je i zbog toga sto smo i sami Bosanci i Hercegovci bili zrtve (a i sada smo) dehumanizacije, ali nam to nista ne smeta da primijenimo na druge.

Moje pravilo je sljedece: sto ne bih dao da mi dijete gleda, ne treba ni ja da gledam, a kamoli da objavljujem.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#152617 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Nedavno je postalo poznato da su kupci Oružanih snaga Ukrajine, u smislu kompletiranja dronova, kupili gotovo cijelo tržište fpv komponenti u Kini, prema indirektnim procjenama, za 50-100 hiljada jedinica. Oni su već obučili više od hiljadu operatera ovih modela. Masovno ih prave kamikaze kumulativnom granatom iz RPG-7 ili fragmentarnom granatom. I sve se to akumulira prije ofanzive.

Tada se pojavljuje scenario plana Oružanih snaga Ukrajine. Zaista masovna upotreba ovakvih dronova trebala bi užasnuti naše položaje, uništiti našu opremu. I loviti pojedinačne borce.
kakav ce ovo haos biti na ruskim polozajima.
Dodaj na ovo jos himarisanje i excalibur, HARM udare po PVO, zatim juris tenkova i bradlija, vristanje avijacije u niskom preletu...
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#152618 Re: Ukrajina

Post by karanana »

agent_zero wrote: 22/03/2023 21:33
sumirprimus wrote: 22/03/2023 17:50

auuu znaic ipak ima istine sto su pricali da su valjda kupili lovu preko nekakvih llc perdstavljali ko pomoc a kupili kajmak :skoljka: :lol: :-)
Ne kontam, jel to James neka foluška ili šta?
izgleda da jeste. sumnjiv je bio.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152619 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Avetinho wrote: 22/03/2023 21:40
adelkam wrote: 22/03/2023 21:30
Stresao sam se i nisam mog'o odgledat! Prestat cu otvarat' spojlere majke mi :lol:
Svasta sam vidio. Posjekao sam se i motornom pilom po nozi i sam se sa autom odvezao u hitnu pomoc (dozivotni oziljak) ali mi ove neke snimke dosta tesko gledati.
Ne znam zasto.... Nemam vise zeludac za to valda
Ova tema je odlicna za analize podizanja praga tolerancije prema nasilju. Cak i kad se radi o ljudima koji su oznaceni kao neprijatelji. Ovako se dehumanizira klasa ljudi, pa se lakse posmatra nasilje, a nakon nekog vremena se i sa uzitkom gledaju ubistva. Zalosno je i zbog toga sto smo i sami Bosanci i Hercegovci bili zrtve (a i sada smo) dehumanizacije, ali nam to nista ne smeta da primijenimo na druge.

Moje pravilo je sljedece: sto ne bih dao da mi dijete gleda, ne treba ni ja da gledam, a kamoli da objavljujem.
Prag je nebo. Nismo mi krivi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#152620 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

karanana wrote: 22/03/2023 21:42
agent_zero wrote: 22/03/2023 21:33

Ne kontam, jel to James neka foluška ili šta?
izgleda da jeste. sumnjiv je bio.
Na momente je podsjecao na Canadian volunteera, a meni je onaj njegov odlazak kuci, razvod i rasprodaja svega, kuce i imovine da bi se pare dale ukrajini bilo jako cudno. Necu reci sumnjivo. Ali nisam mogao naci rezonsko objasnjenje za taj potez.
sumirprimus
Posts: 81491
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152621 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Bogme nesto veselije vijesti iz bahmuta.
Ko sto rekoh vjerujmo ZSU :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50575
Joined: 16/07/2012 16:00

#152622 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Avetinho wrote: 22/03/2023 21:40 Moje pravilo je sljedece: sto ne bih dao da mi dijete gleda, ne treba ni ja da gledam, a kamoli da objavljujem.
Pa vidi, hirurgija je to. Ili imas stomak ili nemas. Nije nista neprirodno.
A meni smiruje zivce i donosi zadovoljstinu.
Bude meni zao malo. Recimo ovog jadnika sto ga ubi na spavanju dron.
Ali onda shvatim da je to agresor, zlotvor u bukvalnom smislu te rijeci.
I sta zlotvor zasluzuje drugo? Cak je pocascen brzom smrti u snu.
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#152623 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

Svezani fašisti...

zigzag
Posts: 5729
Joined: 18/04/2014 11:26

#152624 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

drug_profi wrote: 22/03/2023 21:42
Nedavno je postalo poznato da su kupci Oružanih snaga Ukrajine, u smislu kompletiranja dronova, kupili gotovo cijelo tržište fpv komponenti u Kini, prema indirektnim procjenama, za 50-100 hiljada jedinica. Oni su već obučili više od hiljadu operatera ovih modela. Masovno ih prave kamikaze kumulativnom granatom iz RPG-7 ili fragmentarnom granatom. I sve se to akumulira prije ofanzive.

Tada se pojavljuje scenario plana Oružanih snaga Ukrajine. Zaista masovna upotreba ovakvih dronova trebala bi užasnuti naše položaje, uništiti našu opremu. I loviti pojedinačne borce.
kakav ce ovo haos biti na ruskim polozajima.
Dodaj na ovo jos himarisanje i excalibur, HARM udare po PVO, zatim juris tenkova i bradlija, vristanje avijacije u niskom preletu...
Ukrajinska vojska će uraditi ono što je trebala ruska.
Udariti svom silinom i pomesti 500 kilometara. Ali rusi nisu pripremili toliko ljudi a ni opreme.

Postepeno su ulazili u sukob i topili svoju snagu.

Sad će ovi primjeniti standarni način velikih sila.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#152625 Re: Ukrajina

Post by Grean »

Tako se i od Vozuce pravila tragedija, zbog agresora iz Prnjavora koje mudzahedin pomnozi sa nulom, tolikom nulom da se laka brigada rasformirala.

Ali trebalo se biti politicki korektno pa plakati za cetnicima. Ja licno nisam nikad.
Post Reply