Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#152626 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

Avetinho wrote: 22/03/2023 21:40 Ova tema je odlicna za analize podizanja praga tolerancije prema nasilju. Cak i kad se radi o ljudima koji su oznaceni kao neprijatelji. Ovako se dehumanizira klasa ljudi, pa se lakse posmatra nasilje, a nakon nekog vremena se i sa uzitkom gledaju ubistva. Zalosno je i zbog toga sto smo i sami Bosanci i Hercegovci bili zrtve (a i sada smo) dehumanizacije, ali nam to nista ne smeta da primijenimo na druge.

Moje pravilo je sljedece: sto ne bih dao da mi dijete gleda, ne treba ni ja da gledam, a kamoli da objavljujem.
Jedino Ukrajinci imaju legitimno pravo na svaku dehumanizaciju neprijatelja.
Cak i nas, zrtve velikosrpske bolesti mogu razumjeti. Ali s druge strane, bas jer smo to iskusili, trebali bismo biti osjetljiviji na ovakve stvari.

No u sustini se slazem s tobom, da nikakvog dobra nema od ovih eksplicitnih snimaka. Samo gledalac sam gubi komadic covjecnosti sa svakom ovom scenom...

Unistena tehnika i sl. je nesto drugo. U tome i ja uzivam. Ali polja mrtvih...
zigzag
Posts: 5764
Joined: 18/04/2014 11:26

#152627 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

To je više radi " vikendaša" što sumnjaju u " kepeca i njegovu propagandu".

Kada ti " neutralni " kaže da nije poginulo 150.000 rusa.

Eto ih, video za video
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152628 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ljudi moji....
Ne mozes se suociti sa uzasima rata, dok stvarno ne vidis te uzase...
Objavljivanje ovih snimaka je direktno antiratna propaganda.

Da ne bi neko pomislio da je rat Holivudski film.
Kao sto je jedan dobri predivni djecak mislio pa glavu izgubio u maju 92.
sumirprimus
Posts: 81677
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152629 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Spoiler
Show
Daaaaamn novi moment zagor te nej :mrgreen:
Spoiler
Show
Daaaaamn :mrgreen: :skoljka:
Last edited by sumirprimus on 22/03/2023 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#152630 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

agent_zero wrote: 22/03/2023 21:29
statixx wrote: 22/03/2023 17:20 Zalosno fakat.
Spoiler
Show
I nadasve nepotrebno. Jedna pošiljka je bila dovoljna.
Neprijatelju ne smije nikada vise pasti na um ni u snu da pokusa dirati tudje...

A ovom jadniku je druga posiljka samo skratila muke. Bolje neko da skapava pola sata.
sumirprimus
Posts: 81677
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152631 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Nije ovo hirurgija, hirurgija je zasijecanje do u zdravo tkivo , ovo je vise biohemija.endorfinske faze
Bernardinac
Posts: 981
Joined: 19/08/2008 02:14

#152632 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

drug_profi wrote: 22/03/2023 21:42
Nedavno je postalo poznato da su kupci Oružanih snaga Ukrajine, u smislu kompletiranja dronova, kupili gotovo cijelo tržište fpv komponenti u Kini, prema indirektnim procjenama, za 50-100 hiljada jedinica. Oni su već obučili više od hiljadu operatera ovih modela. Masovno ih prave kamikaze kumulativnom granatom iz RPG-7 ili fragmentarnom granatom. I sve se to akumulira prije ofanzive.

Tada se pojavljuje scenario plana Oružanih snaga Ukrajine. Zaista masovna upotreba ovakvih dronova trebala bi užasnuti naše položaje, uništiti našu opremu. I loviti pojedinačne borce.
kakav ce ovo haos biti na ruskim polozajima.
Dodaj na ovo jos himarisanje i excalibur, HARM udare po PVO, zatim juris tenkova i bradlija, vristanje avijacije u niskom preletu...
Da, fakat bi to izgledalo kao iz SF filmova.
Star Wars epizoda 2, Klonovi napadaju. :shock:
zigzag
Posts: 5764
Joined: 18/04/2014 11:26

#152633 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ovo je dobar izraz : blyated. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152634 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

sumirprimus wrote: 22/03/2023 22:04 Nije ovo hirurgija, hirurgija je zasijecanje do u zdravo tkivo , ovo je vise biohemija.endorfinske faze
Pa mislim eksplicitne scene. Golo meso, krvarece. Hirurg to gleda kao ljudsko bice. Nije dehumanizacija kad on sjecka kadavera, pa onda poslije zivog pacijenta.
I sta ces ako ti se desi da nekad moras pruziti prvu pomoc nekome ko je stradao u nesreci, kome je masina okinula ruku, ili sl? Vristati i povracati?
Zato svako od nas mora prihvati i krv i rane kao normalnu stvar, jer TO JESTE NORMALNA STVAR. Nismo evoluirali pod staklenim zvonom vec u nasilju i pokolju svakodnevnom. Generacijama. Eonima.
Danasnje drustvo nas je ucinilo pahuljicama. Ucinite nesto dobro za sebe i gledajte mrtve ljude, otkinute ekstremitete, leseve i trulez.
Jer to smo mi. To je nasa historija, sadasnjost i buducnost.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152635 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Bernardinac wrote: 22/03/2023 22:06
drug_profi wrote: 22/03/2023 21:42

kakav ce ovo haos biti na ruskim polozajima.
Dodaj na ovo jos himarisanje i excalibur, HARM udare po PVO, zatim juris tenkova i bradlija, vristanje avijacije u niskom preletu...
Da, fakat bi to izgledalo kao iz SF filmova.
Star Wars epizoda 2, Klonovi napadaju. :shock:
Na ovo se nadovezuje Madyarov poziv od prije par sedmica za sve koji hoce da upravljaju borbenim dronovima, da se prijave na obuku.
Ovo je izgleda zaista metoda koja ce biti primjenjena.
A onda i u buducnosti razvijana jer je ocigledno uspjesna.
Tako i drone swarms nece biti daleko od razvoja. Mozda vec za 4-5 godina u nekom ratu budemo gledali taj horor.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152636 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Evo leptirići da vas ne sekira puno. Dron pogađa u šljem.
Ne gledajte ako vam je žao šljema.
Spoiler
Show
statixx
Posts: 8807
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#152637 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Ubise ovim dronovima.

User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#152638 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

drug_profi wrote: 22/03/2023 22:26 Evo leptirići da vas ne sekira puno. Dron pogađa u šljem.
Ne gledajte ako vam je žao šljema.
Spoiler
Show
Ja se divim kako precizno ubacuju u iglene uši ako treba.
Ili mi možda samo ne vidimo onih 90 promašaja, jer se prikazuje samo pogodak..
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152639 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Nešto o vaskezu. Nisam nikad vidio ovako dug tvit. Musk je nesto pojebo.

User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152640 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

GAU8 wrote: 22/03/2023 22:41
drug_profi wrote: 22/03/2023 22:26 Evo leptirići da vas ne sekira puno. Dron pogađa u šljem.
Ne gledajte ako vam je žao šljema.
Spoiler
Show
Ja se divim kako precizno ubacuju u iglene uši ako treba.
Ili mi možda samo ne vidimo onih 90 promašaja, jer se prikazuje samo pogodak..
Promasaja ima i na videima. Ali vjerovatno je sve stvar prakse.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152641 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

statixx wrote: 22/03/2023 22:41 Ubise ovim dronovima.

:shock: :shock: :shock: :shock:
Wow covjece kraj ovog drugog videa... ovo je, ovo je... za Oskara.
Jebt. uzas rata kojeg ni Holivud ne bi iscenirao.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152642 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

A vaskeza ako nađu, ne piše mu se dobro...

User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152643 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Pričali smo o zagađenju polja u Ukrajini. Ljudi se spremaju za sjetvu.
Samo sa jednog polja nakon oranja:
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#152644 Re: Ukrajina

Post by Mrvice_ba »

Rovovi sa inzinerijske strane su losi kod orka, naget krov rova bi spriječio vecinu granatica.
User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#152645 Re: Ukrajina

Post by geralt »

GAU8 wrote: 22/03/2023 21:56
Avetinho wrote: 22/03/2023 21:40 Ova tema je odlicna za analize podizanja praga tolerancije prema nasilju. Cak i kad se radi o ljudima koji su oznaceni kao neprijatelji. Ovako se dehumanizira klasa ljudi, pa se lakse posmatra nasilje, a nakon nekog vremena se i sa uzitkom gledaju ubistva. Zalosno je i zbog toga sto smo i sami Bosanci i Hercegovci bili zrtve (a i sada smo) dehumanizacije, ali nam to nista ne smeta da primijenimo na druge.

Moje pravilo je sljedece: sto ne bih dao da mi dijete gleda, ne treba ni ja da gledam, a kamoli da objavljujem.
Jedino Ukrajinci imaju legitimno pravo na svaku dehumanizaciju neprijatelja.
Cak i nas, zrtve velikosrpske bolesti mogu razumjeti. Ali s druge strane, bas jer smo to iskusili, trebali bismo biti osjetljiviji na ovakve stvari.

No u sustini se slazem s tobom, da nikakvog dobra nema od ovih eksplicitnih snimaka. Samo gledalac sam gubi komadic covjecnosti sa svakom ovom scenom...

Unistena tehnika i sl. je nesto drugo. U tome i ja uzivam. Ali polja mrtvih...
Jedina korist ovih snimaka je da se dokazu ruski gubici u ljudstvu. Rijetko otvaram spoilere i vecinom pozalim sto sam otvorio.

Ja razumijem zasto ukrajinski vojnici dehumaniziraju neprijatelja. Normalan covjek koji nije sociopata ni psihopata ne moze hladnokrvno ubiti drugog covjeka kojeg smatra jednakim sebi bez psihickih posljedica. Zbog toga je odredjeni stepen dehumanizacije u ratu neophodan da bi vojnici mogli obavljati svoju duznost. Film Full Metal Jacket to savrseno objasnjava.

No mi na forumu nismo u ratu.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#152646 Re: Ukrajina

Post by pici »

U ratu neprijatelja gledas kao nekog koga treba ubit ili ce on ubiti tebe.To je tako oduvjek i ovi snimci pokazuju da prema neprijatelju se pokazuje nemilosrdnost inace ko garantuje da ce on imati milosti prema tebi.Ovo su vojnici i oni ginu, nisu balerine.Ko ovo ne moze da shvati ili gleda, ovo nije tema za njega, ima ljubav i sex i udri.
Bernardinac
Posts: 981
Joined: 19/08/2008 02:14

#152647 Re: Ukrajina

Post by Bernardinac »

Ovaj rat dronovima je pakao.
Sve je izglednije da se rusi i kinezi zbližavaju u svakom pogledu pa je za očekivati da Kina rusima dadne sve iz svog proizvodnog kapaciteta dronova.

Ako su dali ukrajincima, također mogu i rusima?

Ne moraju im davati rakete, granate i klasično oružje ali im mogu pomoći da sami proizvode hiljade jeftinih dronova ili kupuju komponente pa ih sami sastavljaju.

Tada će ovaj pakao koji prolaze ruski vojnici i koji gledamo vrlo brzo mogao snaći i ukrajince.

Znam da i rusi imaju ove ubojite igračke ali čini mi se da ih ne koriste u broju kao ukrajinci?

Vidjeli smo neke zapadne sisteme kojima se mogu boriti protiv rojeva malih dronova pa se nadam da će i to prevagnuti na stranu Ukrajine.

Ako dođe do toga da ukrajinci pokrenu ofanzivu sa hiljadama dronova kao što smo čitali, UA mora imati spreman odgovor na isti ili sličan potez rusa u budućnosti.

U ovom ratu je ključna inovativnost i brzina usvajanja novih načina modernog ratovanja.
Mislim da su ukrajinci ispred rusa što se tiče toga i ako hoće pobjediti moraju zadržati tu svoju open-minded vrlinu.

Kao što smo mi stariji u JNA imali atomski zdesna i lijeva tako će se obuka danas u ratovanju morati prilahoditi od napada dronova.

Rovovi, zemunice i sva infrastruktura zaštite vojnika će se morati mjenjati.
Taktika preživljavanja od napada lebdećih dronova koji djeluju slobodnim padom granate, bombe i sl. mora se uvesti u redovnu obuku.
U današnjim rovovima napad dronom je zamka za vojnika.
Taktika "merkat" će postati osnovno pravilo vojnika na frontu.

https://youtu.be/_IWoFP7sHNg
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152648 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Dolazak ruskog sveta...

User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152649 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ruska raketa pogodila krov zgrade i nije eksplodirala.

User avatar
geralt
Posts: 5203
Joined: 14/09/2017 12:45

#152650 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Bernardinac wrote: 23/03/2023 00:58 Ovaj rat dronovima je pakao.
Sve je izglednije da se rusi i kinezi zbližavaju u svakom pogledu pa je za očekivati da Kina rusima dadne sve iz svog proizvodnog kapaciteta dronova.

Ako su dali ukrajincima, također mogu i rusima?

Ne moraju im davati rakete, granate i klasično oružje ali im mogu pomoći da sami proizvode hiljade jeftinih dronova ili kupuju komponente pa ih sami sastavljaju.

Tada će ovaj pakao koji prolaze ruski vojnici i koji gledamo vrlo brzo mogao snaći i ukrajince.

Znam da i rusi imaju ove ubojite igračke ali čini mi se da ih ne koriste u broju kao ukrajinci?

Vidjeli smo neke zapadne sisteme kojima se mogu boriti protiv rojeva malih dronova pa se nadam da će i to prevagnuti na stranu Ukrajine.

Ako dođe do toga da ukrajinci pokrenu ofanzivu sa hiljadama dronova kao što smo čitali, UA mora imati spreman odgovor na isti ili sličan potez rusa u budućnosti.

U ovom ratu je ključna inovativnost i brzina usvajanja novih načina modernog ratovanja.
Mislim da su ukrajinci ispred rusa što se tiče toga i ako hoće pobjediti moraju zadržati tu svoju open-minded vrlinu.

Kao što smo mi stariji u JNA imali atomski zdesna i lijeva tako će se obuka danas u ratovanju morati prilahoditi od napada dronova.

Rovovi, zemunice i sva infrastruktura zaštite vojnika će se morati mjenjati.
Taktika preživljavanja od napada lebdećih dronova koji djeluju slobodnim padom granate, bombe i sl. mora se uvesti u redovnu obuku.
U današnjim rovovima napad dronom je zamka za vojnika.
Taktika "merkat" će postati osnovno pravilo vojnika na frontu.
Tjesi me to sto ne moze svaki krkan upravljati dronom, a vidjeli smo kakvi su Rusi sa obukom svojih vojnika. Primjer:



Od 8 Orlana u brigadi, 4 oborio ruski PVO, 3 skrsili krkani koji su upravljali, samo 1 oborili Ukrajinci.
Post Reply