Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
atmel
Posts: 1650
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#97401 Re: Ukrajina

Post by atmel »

Excel2 wrote: 03/07/2022 14:00

Top 🤣
prevod:
Ovi trojanski dodici očito imaju ozbiljnih problema s razumom, kritičkim razmišljanjem i logikom, a kad već stvaraju pomutnju, bit će dvostruki problem za ljudsku civilizaciju.
Excel2
Posts: 1317
Joined: 03/10/2020 10:22

#97402 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »



Ma trebali su pustiti prvi dan da ih poklope, jer bi im ostala nacija.
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#97403 Re: Ukrajina

Post by toska »

AliceInChains wrote: 03/07/2022 13:50
toska wrote: 03/07/2022 13:42
ok, mirni otpor i čekati vrijeme koje će možda nekada doći, ali i ne mora. postoji i ta opcija u teoriji.

stvar je u tome da je svakome zagarantovano pravo na samodbranu i ako neko hoće da se brani niko mu ne smije ništa prigovoriti. nije moralno po poznatim kodeksima, ali pomoći mu jeste.

tvrdnje da su naloženi, žrtvovani itd. su najveće poniženje koje im se trenutno može uputiti.
bore se prvenstveno zbog sebe, sve drugo su nuspojave.
Tvoja perspektiva je samo jedna. Ko sam ja da im brani otpor.

Iz perspektive golog života taj scenarij koji sam ja opisao bi bio bolji, jer bi se spriječilo dosta mrtvih. Ukrajina bi bila dio EAEU i u ruskoj sferi, ali joj nebi prijetio nestanka nacije pod ruskim krovom. Ne miješajte ovo sa svinjarijom Karadžića, ne mislim na taj način.
postoje i posljedice ulaska u tu rusku sferu, možda bi se vremenom asimilirali.

Ukrajinci kao nacija su se poprilično pogubili u 20 vijeku, ni samostalnost 90ih nije ih puno promjenila u nacionalnom indetitetu,
do pravog nacionalnog preporoda dolazi tek 2014, a ove godine i novim ratom stvar je završena, nacija je obnovljena.

za sve se treba izboriti, tj. ako se nećeš boriti za neko svoje pravo neko drugi će ga sigurno preoteti
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#97404 Re: Ukrajina

Post by madner »

1990 Ukrainci su imali naciju. Korupcijom su je pojeli i razgradili.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97405 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Sljedeca meta orka
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97406 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

madner wrote: 03/07/2022 14:10 1990 Ukrainci su imali naciju. Korupcijom su je pojeli i razgradili.
Aha imali su je , ko sto mi sad imamo drzsvu i za sve se pitamo :lol:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97407 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Slavjanjsk gori.
Sve sto orke snadje i drzavu im, zasluzili su.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97408 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Brat za brata, snimak je prestresan, nije htio ostavit brata po oruzju, ostsvio je zivot uz njega. Au jbm ti zivot.
1.20 :bih:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97409 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

zilog
Posts: 7524
Joined: 06/03/2009 11:19

#97410 Re: Ukrajina

Post by zilog »

madner wrote: 03/07/2022 14:10 1990 Ukrainci su imali naciju. Korupcijom su je pojeli i razgradili.
Bilo bi posteno, pa reci, odakle je vecina te korupcije sponzorisana i amnestirana?
Za borbu protiv korupcije, moras imati izgradjene institucije drzave, osposobljene za provodjenje standarda i zakona. Jedan od tih procesa je bio i proces prikljucenja EU, kojeg je Janukovic, na instrukciju sefova iz Moskve - zaustavio.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97411 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#97412 Re: Ukrajina

Post by kox »

Helios wrote: 03/07/2022 13:48
sumirprimus wrote: 03/07/2022 13:31
Nekadasnja u papirima mocna ruska armija. Kako su ostali bez pametnijeg dijela iz ex sssra u vidu baltickih republika i ukrajine tacno se vidi koliki je realan domet barbara sa istocnih tajgi.
Da je benzin 1o maraka samo rokajte braco
1.20 Slava Ukrajini :bih:
Ok sumir uredu je to sve treba rokati orke,ali ti si izgleda dobro statuiran ,pun para i svejedno ti il bilo 2km ili 10km litar goriva,sta sa onima koji nemaju,Bosna je puna ljudi koji su siromašni i na granici siromaštva, sta sa njima?
Meni je takodjer svejedno neka bude 10km litar što se mene tiče,ali većini naroda to nije baš tako cool.
I još uz to uvijek ima ali i ako.Sta ako Ukraijina ne pobjedi,sta ako orci uzmu istok i jug ukr te potpisu sporazum i rat stane.Sankcije bile,ruši dobili sta su htjeli a cijene goriva i dalje 10km.Ode Bosna naša u helac .
Nisu Rusi to htjeli. Htjeli su cijelu Ukrajinu i vjerovali da to mogu dobiti brzo i jednostavno. Da su uspjeli Bosna bi u helać otišla sigurno, vjerovatno bismo sada preživljavali ukrajinski scenarij. Sa takvom alternativom cijena goriva mi baš i nije neki problem. Čovjek preživi ekonomske krize ali Vučkovu i Dodikovu denacifikaciju uz ruske trupe malo teže.
Zato samo naprijed Ukrajinci, što Rusija iz ovoga izađe slabija bolje i za njih i za nas.
Last edited by kox on 03/07/2022 14:38, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97413 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

User avatar
sime_cipol
Posts: 16254
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#97414 Re: Ukrajina

Post by sime_cipol »

Benzin 10 KM ili ruke svezane žicom u brdima oko Trnova.
Samo je Baliji dilema.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#97415 Re: Ukrajina

Post by djugum »

zilog wrote: 03/07/2022 14:29
madner wrote: 03/07/2022 14:10 1990 Ukrainci su imali naciju. Korupcijom su je pojeli i razgradili.
Bilo bi posteno, pa reci, odakle je vecina te korupcije sponzorisana i amnestirana?
Za borbu protiv korupcije, moras imati izgradjene institucije drzave, osposobljene za provodjenje standarda i zakona. Jedan od tih procesa je bio i proces prikljucenja EU, kojeg je Janukovic, na instrukciju sefova iz Moskve - zaustavio.
Gledao sam nedavno reportazu gdje su spominjali konstatni rad rusa protiv jacanja ukrajinske drzave. Prije svega na protiv svakog pokusaja da se ukrajinska armija postavi na noge. Vidjelo se 2014 da Ukrajinci nisu bili spremni za razliku od danas.
Ne amnestiram domace kriminalce ali ne smije se zanemariti rad rusa.
CrveniKuk
Posts: 2912
Joined: 22/04/2022 21:54

#97416 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

AliceInChains wrote: 03/07/2022 13:37
Sociolog wrote: 03/07/2022 13:30 Mislim da ce se ako se digorocno nastavi...dici pobuna sibirskih azijskih naroda...garantujem.
U slučaju da Rusija ojadi i svi drugi oko nje prosperiraju. Nego, ko to garantuje?

Šta ako svi manje vise izgubimo? Ko nam garantuje da će Rusi prvo riknuti?

Udaraj ih tamo gdje tebe manje boli, ali ne u sferama, u kojima nisi siguran, dali možeš dugorocno istrajati.

Kao sto prakticiraju uglavnom Amerikanci
Pratio sam sta si pisao. Tvoje teorije piju vode,ali samo zaboravljaš osnov. Osnov cijele price,pazi sad ovo, da je jedna zemlja,u ovom slučaju Rusija,napala drugu suverenu zemlju Ukarjinu,sa ciljem njenog osvajanja i podređivanja. Prije ovoga, napali su Krim i anketirali ga. Sada isto planiraju,sa svim okupiranim područjima Ukrajine,da to isto urade. Niko ovdje Ukrajince ne gura da ginu osim samih RUSA. Ako,Rusi i budu poniženi,to se neće desiti,radi drugih,osim samih Rusa,odnosno,režima koji trenutno vlada Rusijom. Ovdje imamo,primjer u kojem,se vrši aneksija i prisilno pripajanje teritorija. Kada se to zadnji put desilo? Na kraju,prije same,početka agresije,u govoru koji je povodom toga održao Putin,rekao je da Ukrajina izmišljena zemlja,da su Ukarijnci izmišljena nacija i da je Ukrajinski jezik u osnovu ne postoji. Da li ti ovo zvuci poznato? Takođe,dok ovo pišem,vjerovatno Rusi,trenutno razaraju imovinu i ubijaju ljude,u drugoj suverenoj zemlji i to rade sve pod plaštom ugroženosti jedne nacije. Sve ovo nam je poznato,ne samo na primjerima,dalje historije,nego i ne tako davnog dešavanja,kojeg se većina ljudi,na ovom foruma još dobro sjeća,jer tada smo mi bili predmet negiranja,kako nacije i jezika,tako i posebnosti naše Bosanske države. Sve gore navedeno, su osnovni razlozi, sto većina forumaša podržava Ukrajinu.
Last edited by CrveniKuk on 03/07/2022 14:42, edited 1 time in total.
kluz franjo
Posts: 6092
Joined: 26/06/2009 01:37

#97417 Re: Ukrajina

Post by kluz franjo »

zilog wrote: 03/07/2022 13:19 Evo vam karte od 11.03. (skoro cetri mjeseca), pa kada vas uhvati beznadje, kako orci napreduju, da vidite koliko je teritorije zauzela druga vojna sila svijeta, nakon sto je sve snage povukla sa sjevera Ukrajine... :roll:
meridiyan wrote: 11/03/2022 20:39 Image
Tada su pojedini forumski struĆnjaci prognozirali pad Harkiva i Odese, a danas sejre zbog povlačenja ukrajinskih snaga iz SD i Lisičanska.
SD je već prije više od mjesec dana skoro u potpunosti bio u ruskim rukama.
Razloge za tadašnju odluku da se izvrši kontraofanziva ne znamo, kao što ne znamo ni koliko je ta odluka na kraju bila dobra/loša za ukrajinske pozicije danas.
Ono što je evidentno da Kremlj već mjesecima redukuje ciljeve svoje agresije, a da konstantno ne uspjeva te sve manje i manje ciljeve da ostvari u željenim vremenskim rokovima.
Podrška "zapada" Ukrajini stoji i dalje "kano klisurina", a barbarske metode Rusiju svakim danom sve više izoluju od ostatka civilizacije.
Biće još mnogo krvi, nažalost i ukrajinske, dok se ovo ne okonča.
A završiće se porazom Rusije.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97418 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#97419 Re: Ukrajina

Post by djugum »

sime_cipol wrote: 03/07/2022 14:47
djugum wrote: 03/07/2022 14:39

Gledao sam nedavno reportazu gdje su spominjali konstatni rad rusa protiv jacanja ukrajinske drzave. Prije svega na protiv svakog pokusaja da se ukrajinska armija postavi na noge. Vidjelo se 2014 da Ukrajinci nisu bili spremni za razliku od danas.
Ne amnestiram domace kriminalce ali ne smije se zanemariti rad rusa.
I kod nas se jedna vrsta istog desava.
Srbi ovu zemlju ogadise svima (uz svesrdnu pomoc domacih izdajnika BALIJA).
Stvaraju klimu da je situacija nepodnošljiva, da je raspad najbolje rješenje za sve. Da svako svojim putem krene. Sta god su uzeli pod svoje, to ne funkcioniše. Košarka, Rukomet, Fudbal... Koce u najbanalnijim stvarima. Miniraju i sikaniraju bilo kakav napredak. Ponavljam, uz veliku pomoć domacih izdajnika. Neki poznanici, za koje se nisam nadao, poceli govoriti ma treba ovo razjebati i svak na svoju stranu. :-)
Da, i to je nazalost i razlog za ogromni egzodus pravac zapad. Mene samo zanima kad ce rijesavanje tog problema neperspektivnosti postati napokon prioritet politickih vlasti. Ili cemo lagano i pomalo krvariti do samog kraja...
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#97420 Re: Ukrajina

Post by emirolini »



Zabrinuti, neutralni i fanovi cetnistva mogu pisati o cijenama benzina i dizela koliko hoce - glavni krivac za rat u Ukrajini je Rusija - agresor. Tu cijenu mora da plati cijelom svijetu na nacin da nestane sa imena drzava na ovoj planeti.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#97421 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

dobili su sjeverni vijetnamci avione i pvo od sssr kao i drugo oruzje i logistiku
isto ce i ukrajinci dobiti od usa - moderno i efikasno oruzje

sta je problem
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97422 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Mala zemlja velika mooda
User avatar
AliceInChains
Posts: 3332
Joined: 09/02/2010 19:40

#97423 Re: Ukrajina

Post by AliceInChains »

CrveniKuk wrote: 03/07/2022 14:40
AliceInChains wrote: 03/07/2022 13:37

U slučaju da Rusija ojadi i svi drugi oko nje prosperiraju. Nego, ko to garantuje?

Šta ako svi manje vise izgubimo? Ko nam garantuje da će Rusi prvo riknuti?

Udaraj ih tamo gdje tebe manje boli, ali ne u sferama, u kojima nisi siguran, dali možeš dugorocno istrajati.

Kao sto prakticiraju uglavnom Amerikanci
Pratio sam sta si pisao. Tvoje teorije piju vode,ali samo zaboravljaš osnov. Osnov cijele price,pazi sad ovo, da je jedna zemlja,u ovom slučaju Rusija,napala drugu suverenu zemlju Ukarjinu,sa ciljem njenog osvajanja i podređivanja. Prije ovoga, napali su Krim i anketirali ga. Sada isto planiraju,sa svim okupiranim područjima Ukrajine,da to isto urade. Niko ovdje Ukrajince ne gura da ginu osim samih RUSA. Ako,Rusi i budu poniženi,to se neće desiti,radi drugih,osim samih Rusa,odnosno,režima koji trenutno vlada Rusijom. Ovdje imamo,primjer u kojem,se vrši aneksija i prisilno pripajanje teritorija. Kada se to zadnji put desilo? Na kraju,prije same,početka agresije,u govoru koji je povodom toga održao Putin,rekao je da Ukrajina izmišljena zemlja,da su Ukarijnci izmišljena nacija i da je Ukrajinski jezik u osnovu ne postoji. Da li ti ovo zvuci poznato? Takođe,dok ovo pišem,vjerovatno Rusi,trenutno razaraju imovinu i ubijaju ljude,u drugoj suverenoj zemlji i to rade sve pod plaštom ugroženosti jedne nacije. Sve ovo nam je poznato,ne samo na primjerima,dalje historije,nego i ne tako davnog dešavanja,kojeg se većina ljudi,na ovom foruma još dobro sjeća,jer tada smo mi bili predmet negiranja,kako nacije i jezika,tako i posebnosti naše Bosanske države. Sve gore navedeno, su osnovni razlozi, sto većina forumaša podržava Ukrajinu.
Nas položaj mi je jasan i nije 1:1 primjenjiv na Ukrajinu.

Skoriji tok historije Ukrajine je ipak malo drugačiji od Bosanskog.

Srbi i Hravtai su vec tokom stvaranja kraljevine pa i prije htjeli izbrisati Bosnu.

Rusi su izgradili Ukrajinu ovakvu kakva jeste.

Ukrajinska industrija je tokom SSSR-a bila najjača u Evropi, pored Njemačke. Izgradili su je u ovoj formi kroz dodatak svojih teritorija i uvažavali ukrajinsku naciju.

Otpustili su je u mirnu nezavisnost.

Platili su im pošteno i kratko prije puča 2014-te za stacioniranje mornarice na Krimu do neke 2040e. E onda su zakuhali Ameri. Dođe Jatsenjuk na vlast i kao prvo izvali, da su svi sporazumi između Ruja i Ukrajine, ugovorene tokom Janukoviceve vlade, nevažeći. Htjeli istjerati mornaricu sa Sevastopolja. I kratko nakon toga je počeo belaj. Sjećali se iko toga?

Ovdje se stvara bljuvotina, kao Putin hoce da uveliča svoj rajh, u formi neke velike Srbije/ Hrvatske. Čovjek koristi naciju i historiju kao sredstvo rata da se kotarasi zapada iz svog dvorišta.

Rusi nisu žedni za teritorijom čisto radi veličine, nego radi strateške važnosti. Isto važi i za ljubav zapada prema Ukrajini. A Ukrajinci umiru, super. Sad nastavite navijati i uspoređivati sa nama.

Mislim, super za nas, sto se Ukrajina brani. Ništa se kod nas nije promijenilo, ali super. A da su Dodik i onaj kockasti još uvijek na vlasti i budući belaj još uvijek ne gine, nezavisno na ishod u Ukrajini, je zanemarivo.
Last edited by AliceInChains on 03/07/2022 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#97424 Re: Ukrajina

Post by djugum »

sumirprimus wrote: 03/07/2022 15:02
Mala zemlja velika mooda
Ovo je pravi potez, ljudi ne ide drugacije nego se odvojiti fizicki i mentalno od zlocinaca i agresora.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#97425 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Nesto gori opet
Post Reply