Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#118751 Re: Ukrajina

Post by trambusek88 »

jednonogi_Jack wrote: 25/09/2022 10:33
U ratu protiv Ukrajine Rusija može koristiti tenkove iz 30-ih godina – T-26, koji se nalaze u Burjatiji.

O tome je na svom YouTube kanalu govorio vojni stručnjak Oleg Ždanov .

Ekspert je napomenuo da je njegov pretplatnik, očigledno iz Ruske Federacije, ispričao kako je služio u Burjatiji 2013. i vidio T-26 u skladištu. “Dakle, rijetkost je još uvijek pred nama” , napisao je.

“Da te podsjetim na nešto. Tenk T-26 je tenk iz 30-ih godina. Mislio sam da ovih 28,5 hiljada tenkova koji se nalaze u skladištu u Ruskoj Federaciji, počinju sa najmanje 34. Sumnjao sam da možda postoji KV-1, KV-2, možda postoji IS-1, IS-2 – ovo su teški tenkovi. Ali ispostavilo se da u Burjatiji, kako kaže pretplatnik, postoje T-26. T-26 je laki pješadijski tenk, benzinac je, ima četverocilindrični jednoredni karburatorski motor. Odnosno, radio je na benzin. Proizvodio se od 31. godine i bio je najmasovniji u svojoj klasi. Proizvedeno je više od 11 hiljada ovih tenkova. Puška – 37 milimetara, ima mitraljez, po mom mišljenju – 7,62. Takav tenk. Ako ih uklone iz skladišta, onda ćemo te tenkove vidjeti na bojnom polju”, rekao je Ždanov.
Spoiler
Show
Image
Će da rasture ukronaciste sa ovi tenkovi. :izet:
Ja mislim da će T-55 biti gamechangeri hahahah
Sociolog
Posts: 4337
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#118752 Re: Ukrajina

Post by Sociolog »

Mogu misliti kako sad oni politicki guverneri i civije pa i visoki lokalni vojni oficiri iskoristavaju ovu situaciju, da bi spavali s necijom zenom, sestrom da ga ne bi poslali u rat.

Mogu misliti koje je sad usluge traze, naplacuje..koje su sad mahinacije.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#118753 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

jednonogi_Jack wrote: 25/09/2022 10:33
U ratu protiv Ukrajine Rusija može koristiti tenkove iz 30-ih godina – T-26, koji se nalaze u Burjatiji.

O tome je na svom YouTube kanalu govorio vojni stručnjak Oleg Ždanov .

Ekspert je napomenuo da je njegov pretplatnik, očigledno iz Ruske Federacije, ispričao kako je služio u Burjatiji 2013. i vidio T-26 u skladištu. “Dakle, rijetkost je još uvijek pred nama” , napisao je.

“Da te podsjetim na nešto. Tenk T-26 je tenk iz 30-ih godina. Mislio sam da ovih 28,5 hiljada tenkova koji se nalaze u skladištu u Ruskoj Federaciji, počinju sa najmanje 34. Sumnjao sam da možda postoji KV-1, KV-2, možda postoji IS-1, IS-2 – ovo su teški tenkovi. Ali ispostavilo se da u Burjatiji, kako kaže pretplatnik, postoje T-26. T-26 je laki pješadijski tenk, benzinac je, ima četverocilindrični jednoredni karburatorski motor. Odnosno, radio je na benzin. Proizvodio se od 31. godine i bio je najmasovniji u svojoj klasi. Proizvedeno je više od 11 hiljada ovih tenkova. Puška – 37 milimetara, ima mitraljez, po mom mišljenju – 7,62. Takav tenk. Ako ih uklone iz skladišta, onda ćemo te tenkove vidjeti na bojnom polju”, rekao je Ždanov.
Image

Će da rasture ukronaciste sa ovi tenkovi. :izet:
U paru s despotima bi bili sila. :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#118754 Re: Ukrajina

Post by zateznistub »

animus wrote: 25/09/2022 10:44
melac wrote: 25/09/2022 09:08

Ovakvu konverzaciju cijenim vise od precizne prognoze stanja na ratistu.
:thumbup: Svaka cast.
Nismo navikli da se ovako rješavaju različita mišljena na ovom forumu.
Ja sam morao djecu u drugu sobu odvesti...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#118755 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

Honda Rajvosa wrote: 25/09/2022 11:03 Danas clanak na klixu o onome sto je mozda proslo neopazeno, a to je da je putin uzeo vodstvo nad vojskom. Nije dao povlacenje iz khersona i jos par mjesta. Mislim da cemo slijedecom ukrajinskom ofqnzivom na jug, vidjeti masovniju predaju rusa. Putin je krenuo stopama hitlera i samo je pitanje vremena kada ce ga neko roknuti.
Putko u zemlji ima sada pustene s lanca krimogene frakcije naoruzane do zuba, (GRU, FSB, Wagner, "regularna vojska") a koje se medjusobno ne mogu smisliti
I sad ce jos polovici miliona ruskih muskaraca, da podijeli oruzje i otme im sva gradjanska ili bolje receno ljudska prava...

Rusija je prelijepo mjesto za zivjeti ... 'ta ce truli zapad.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#118756 Re: Ukrajina

Post by zateznistub »

GAU8 wrote: 25/09/2022 11:30
Honda Rajvosa wrote: 25/09/2022 11:03 Danas clanak na klixu o onome sto je mozda proslo neopazeno, a to je da je putin uzeo vodstvo nad vojskom. Nije dao povlacenje iz khersona i jos par mjesta. Mislim da cemo slijedecom ukrajinskom ofqnzivom na jug, vidjeti masovniju predaju rusa. Putin je krenuo stopama hitlera i samo je pitanje vremena kada ce ga neko roknuti.
Putko u zemlji ima sada pustene s lanca krimogene frakcije naoruzane do zuba, (GRU, FSB, Wagner, "regularna vojska") a koje se medjusobno ne mogu smisliti
I sad ce jos polovici miliona ruskih muskaraca, da podijeli oruzje i otme im sva gradjanska ili bolje receno ljudska prava...

Rusija je prelijepo mjesto za zivjeti ... 'ta ce truli zapad.
Kad počne rokačina oko plijena...
User avatar
doox
Posts: 886
Joined: 30/04/2010 08:35

#118757 Re: Ukrajina

Post by doox »

Image
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#118758 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

User avatar
Čitalac
Posts: 5683
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#118759 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Mobilizacija u Rusiji teče prilično haotično i sve više guvernera javno traži da se u čitav proces uvede nekakav red. Ključni problem je, kako se ispostavlja, što vojne vlasti uopšte nisu uzele u obzir zdravstveno stanje mobilisanih, odnosno ignorisale su dokumentaciju koju su vojni obveznici prilagali. Guverner Lenjingradske oblasti Aleksandar Drozdenko kaže da vojni komesari moraju lično da odgovaraju za sve nepravilnosti koje se dešavaju od trenutka proglašenja mobilizacije. On ističe da je nedopustiva mobilizacija studenata i starih ljudi, kao i osoba sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, a događa se upravo to.
Guverner Tjumenjske oblasti Aleksandar Mor danas se obratio građanima regiona i obećao im da će svi koji su „mobilisani greškom“ uskoro biti vraćeni kućama. „Ispostavilo se da su na obuku upućeni ljudi koji uopšte ne bi trebalo da budu tamo. Sarađujemo sa vojnim organima i ispravljamo greške. Prva grupa pogrešno mobilisanih već je krenula nazad“, rekao je Mor.
Deputat Dume Artem Metelev kaže da se vojne vlasti prema mobilisanima „ponašaju nedopustivo“. „Vojni obveznici od prvog trenutka bivaju ponižavani i demoralisani što dovodi do netrpeljivosti kako prema vojnom rukovodstvu tako i prema državi. Hitno nam je potrebno drugačije ponašanje vojnih vlasti prema građanima“, ističe Metelev.
lajkujMe
Posts: 12230
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#118760 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Znaci upravu sam bio raspadose se Ruske linije oko Lymana predhodna dva dana bila kljucna.

Koliko vidim Lymanu fali vrlo malo da ostane okruzen
Last edited by lajkujMe on 25/09/2022 12:22, edited 1 time in total.
The BEN10
Posts: 7562
Joined: 19/09/2011 09:03

#118761 Re: Ukrajina

Post by The BEN10 »

Gandalf wrote: 25/09/2022 10:55
jednonogi_Jack wrote: 25/09/2022 10:33

Image

Će da rasture ukronaciste sa ovi tenkovi. :izet:
2.sila svijeta :lol: grohotom se smijem :lol:
Eh, uporedi sad ovo sa činjenicom da su Amerikanci izbacili iz upotrebe F-117: čuveni stealth bombarder. OK, imaju oni u floti A10, star 50 godina, međutim u te aparate se stalno ulaže tokom decenija, vazda prolaze kroz modernizaciju.
Rusi su bijeda koja jednostavno ne može da se nosi sa ogromnim zahtjevima za ulaganjem u armiju - ako hoćeš da ostaneš konkurentan.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#118762 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

Starter paket ruskog vojnika :-) :lol:

Image
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#118763 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

Čitalac wrote: 25/09/2022 12:12 Mobilizacija u Rusiji teče prilično haotično i sve više guvernera javno traži da se u čitav proces uvede nekakav red. Ključni problem je, kako se ispostavlja, što vojne vlasti uopšte nisu uzele u obzir zdravstveno stanje mobilisanih, odnosno ignorisale su dokumentaciju koju su vojni obveznici prilagali. Guverner Lenjingradske oblasti Aleksandar Drozdenko kaže da vojni komesari moraju lično da odgovaraju za sve nepravilnosti koje se dešavaju od trenutka proglašenja mobilizacije. On ističe da je nedopustiva mobilizacija studenata i starih ljudi, kao i osoba sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, a događa se upravo to.
Guverner Tjumenjske oblasti Aleksandar Mor danas se obratio građanima regiona i obećao im da će svi koji su „mobilisani greškom“ uskoro biti vraćeni kućama. „Ispostavilo se da su na obuku upućeni ljudi koji uopšte ne bi trebalo da budu tamo. Sarađujemo sa vojnim organima i ispravljamo greške. Prva grupa pogrešno mobilisanih već je krenula nazad“, rekao je Mor.
Deputat Dume Artem Metelev kaže da se vojne vlasti prema mobilisanima „ponašaju nedopustivo“. „Vojni obveznici od prvog trenutka bivaju ponižavani i demoralisani što dovodi do netrpeljivosti kako prema vojnom rukovodstvu tako i prema državi. Hitno nam je potrebno drugačije ponašanje vojnih vlasti prema građanima“, ističe Metelev.
Mora se priznati da balansiraju, probaju na foru, naiđu na otpor ili problem i prilagode
lajkujMe
Posts: 12230
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#118764 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Nova mapa

Image

Drobysheve smatram okruzenim

Lyman jos samom1 put nazad prema Zarichne koji je sad ugrozen.
Ako sam dobro upratio danas vec mogu Zarichne napasti i to bi bio kraj
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#118765 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

@lajkujMe vratilo ti se povjerenje u Ukrajince 😄 pici te malo zbunio haha
User avatar
ljevoruki
Posts: 4751
Joined: 20/05/2011 22:49

#118766 Re: Ukrajina

Post by ljevoruki »

Kad počne rokačina oko plijena...
Najveci i najdragocijeniji plijen je zivot, pobice se izmedju sebe ili ce ubiti budalu i rahat zivjeti.
Za ovu drugu opciju nisam veliki optimista, moguce je, ali highly unlikely.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#118767 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

lajkujMe wrote: 25/09/2022 12:26 Nova mapa

Image

Drobysheve smatram okruzenim

Lyman jos samom1 put nazad prema Zarichne koji je sad ugrozen.
Ako sam dobro upratio danas vec mogu Zarichne napasti i to bi bio kraj
TOM COOPER
....and an updated map of the situation as of yesterday evening.
Essentially, the 25th Mech and 66th Motor have breached a part of the frontline of the 1st GTA, and drove into the back of the I Army Corps.
The Russians report losing contact with their two volunteer units in Drobysheve, two nights back, but another is still holding out in Lyman.



UPDATE: Some are asking me, why are the Russians still fighting - indeed: launching repeated counterattacks against Ukrainian units advancing north of Lyman? At least according to Ukrainian reports, all of these are easily repelled, usually with 'catastrophic' losses of involved VSRF units. Why aren't the Russians withdrawing to defensible lines in the areas of Svatove and Kremina?

Some are wondering if there is a total collapse in the Russian chain of command; at least about how comes this is so poorly informed; and making such poor decisions....?

Once again, cannot but repeat the same explanation I've offered already so many times: it is Putin who is in command.


At least it is so that nobody below his level dares issue any kind of orders without his consent.

Putin is fighting 'his own' war, in total disregard for reality, for military doctrine, strategy and tactics - and he can't care less about what the GRU might be informing him about, or about VSRF's losses, or 'conserving troops to protect whatever places in that territory'.

Thus, people like me 'must' forget nearly everything we thought we knew about the VSRF and how it operates: this is not the VSRF's, but Putin's way of fighting a war.

If at all, all that matters to him is to buy time: the time necessary to mobilize reservists, refresh their training and deploy them in Ukraine. That's taking days and weeks. Thus, he needs time.

By launching counterattacks - regardless of how costly - he's keeping Ukrainians busy, slowing down their advance (if nothing else, they have to mop up the battlefield, collect POWs, check what of equipment left behind by the Russians is still useful, run additional recce to secure their flanks etc.).
Thus, regardless of casualties, about which Putin can't care less, this is buying time.

Image
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#118768 Re: Ukrajina

Post by pici »

emirolini wrote: 25/09/2022 12:28 @lajkujMe vratilo ti se povjerenje u Ukrajince 😄 pici te malo zbunio haha
Nema tu sta zbuniti, ja sam samo iznio činjenice.Neprijatelj bjezi i UA pravi takticku pauzu.Rusi se regrupisu, mobilisu i sad ce Ukrima biti 100 puta teze doci do Svatove a kamoli do granice.Protivnika si nokdaunom u deteoj sekundi bacio na pod i otisao u svoj ugao i cekao kraj runde.Nemerem bilivit koja pogresna procjena UA komande.Eve pate se oko Limana vec ne znam ni ja kolko a Izjum koji je bio tvrdjava je pao u par dana skoro bez ispaljena metka, ovi pobjegli i ostavili sve za sobom.
User avatar
Crvene_brigade
Posts: 1590
Joined: 19/10/2014 21:31

#118769 Re: Ukrajina

Post by Crvene_brigade »

MINISTAR SELAKOVIĆ: Srbija ne može da prizna rezultate referenduma u Ukrajini!

Žvaljo Lažanski se okreće u grobu.
lajkujMe
Posts: 12230
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#118770 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

emirolini wrote: 25/09/2022 12:28 @lajkujMe vratilo ti se povjerenje u Ukrajince 😄 pici te malo zbunio haha
Nisam nikad ni izgubio :D ali da se brinem zbog 300.000 komada mesa sto Rusi salju jbg brinem se.

Lymanska ofanziva uglavnom ide dobro i to bez glavnih ofanzivnih brigada

Sad me zanima Zaporozje eto nekog proboja pamda vidimo
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#118771 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

Tom Cooper komentar na obaranje SU30SM

Here's something for fans of the Wunderwaffe Su-30SM:




.....that's what happens when your super-turbo fighter jet is equipped with phased-array radar (with a claimed detection range of 400km), LERX, canards and thrust-vectoring engines for super-manoeuvreability..... but no PGMs, and the crew has got only minimal training in deployment of dumb bombs, meaning there's no option to direct attack...
BTW, it seems the Russians lost
1 Ka-52
1 Mi-8
1-2 Su-25s
1 Su-30SM
1 Su-34
6 UAVs
....and that just yesterday, while trying to slow down the Ukrainian advance north of Lyman...
User avatar
pici
Posts: 43563
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#118772 Re: Ukrajina

Post by pici »

SanskiBiser wrote: 25/09/2022 12:37
Spoiler
Show
lajkujMe wrote: 25/09/2022 12:26 Nova mapa

Image

Drobysheve smatram okruzenim

Lyman jos samom1 put nazad prema Zarichne koji je sad ugrozen.
Ako sam dobro upratio danas vec mogu Zarichne napasti i to bi bio kraj
Spoiler
Show
TOM COOPER
....and an updated map of the situation as of yesterday evening.
Essentially, the 25th Mech and 66th Motor have breached a part of the frontline of the 1st GTA, and drove into the back of the I Army Corps.
The Russians report losing contact with their two volunteer units in Drobysheve, two nights back, but another is still holding out in Lyman.



UPDATE: Some are asking me, why are the Russians still fighting - indeed: launching repeated counterattacks against Ukrainian units advancing north of Lyman? At least according to Ukrainian reports, all of these are easily repelled, usually with 'catastrophic' losses of involved VSRF units. Why aren't the Russians withdrawing to defensible lines in the areas of Svatove and Kremina?

Some are wondering if there is a total collapse in the Russian chain of command; at least about how comes this is so poorly informed; and making such poor decisions....?

Once again, cannot but repeat the same explanation I've offered already so many times: it is Putin who is in command.


At least it is so that nobody below his level dares issue any kind of orders without his consent.

Putin is fighting 'his own' war, in total disregard for reality, for military doctrine, strategy and tactics - and he can't care less about what the GRU might be informing him about, or about VSRF's losses, or 'conserving troops to protect whatever places in that territory'.

Thus, people like me 'must' forget nearly everything we thought we knew about the VSRF and how it operates: this is not the VSRF's, but Putin's way of fighting a war.
If at all, all that matters to him is to buy time: the time necessary to mobilize reservists, refresh their training and deploy them in Ukraine. That's taking days and weeks. Thus, he needs time.

By launching counterattacks - regardless of how costly - he's keeping Ukrainians busy, slowing down their advance (if nothing else, they have to mop up the battlefield, collect POWs, check what of equipment left behind by the Russians is still useful, run additional recce to secure their flanks etc.).
Thus, regardless of casualties, about which Putin can't care less, this is buying time.
Spoiler
Show
Image


O ovome citavo vrije trubim, rusima je bila potrebna pauza i dobili su je, evo zasto je i Branioce Mariupolja pustio, da bi dobio na vremenu, referendum je isto kupovanje vremena, nema tu taktiziranja i daj da se vide karte da se popune jedinice, da se regrupise itd.Neprijatelj razbijan, bjezi, istorijski trenutak zabij mu glogov kolac u srce.Sad ce biti mnooooogo teze.Nemojte se iznenaditi da kepec posalje dio trupa opet na sjever.Sad mu se moze, mobilise koga hoce i sta hoce.
emirolini
Posts: 3500
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#118773 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

Slazem se @pici, rusisti su bili u rasulu ali vjerovatno au Ukrajinci stali da konsoliduju linije.

Nadam se da ce Zaprozje otvoriti uskoro jer kolikogod nespremni bili rezervisti to je ipak puno orka da se ocisti
User avatar
Peacean
Posts: 2622
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#118774 Re: Ukrajina

Post by Peacean »

Baš me zanima kako će Dodik ovo pomiriti sa svojim "iskusnim posmatračima" :D

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/srbi ... /220925042
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#118775 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

pici wrote: 25/09/2022 12:54
SanskiBiser wrote: 25/09/2022 12:37
Spoiler
Show
Spoiler
Show
TOM COOPER
If at all, all that matters to him is to buy time: the time necessary to mobilize reservists, refresh their training and deploy them in Ukraine. That's taking days and weeks. Thus, he needs time.

By launching counterattacks - regardless of how costly - he's keeping Ukrainians busy, slowing down their advance (if nothing else, they have to mop up the battlefield, collect POWs, check what of equipment left behind by the Russians is still useful, run additional recce to secure their flanks etc.).
Thus, regardless of casualties, about which Putin can't care less, this is buying time.
Spoiler
Show
Image


O ovome citavo vrije trubim, rusima je bila potrebna pauza i dobili su je, evo zasto je i Branioce Mariupolja pustio, da bi dobio na vremenu, referendum je isto kupovanje vremena, nema tu taktiziranja i daj da se vide karte da se popune jedinice, da se regrupise itd.Neprijatelj razbijan, bjezi, istorijski trenutak zabij mu glogov kolac u srce.Sad ce biti mnooooogo teze.Nemojte se iznenaditi da kepec posalje dio trupa opet na sjever.Sad mu se moze, mobilise koga hoce i sta hoce.
mislim da je vrijeme za Oddball momenat :D

Image
Post Reply