Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28601 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

daddy-kool wrote: 27/01/2022 15:01 Koliko se sjećam Brzezinskog bez ukrajinske teritorije i stanovništva Rusija neće imati gabarite da bude potencijalna supersila.
Teško da mogu na tron, ipak imaju staro stanovništvo i pad nataliteta, da nije muslimana da izvade situaciju Rusija bi odavno pala isppd 120 miliona stanovnika i taj pad bi se samo nastavio... A bez svježe krvi nemoguće je ekonomski napredovati, i Švabe su u istoj situaciji, ali to nadoknade uvozom radne snage, Rusi također pokušavaju sa radnicima iz stanova, ali bez rasta plata teško da mogu uvoziti kvalifikovanu radnu snagu...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#28602 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

HarTar wrote: 27/01/2022 15:14
daddy-kool wrote: 27/01/2022 15:01 Koliko se sjećam Brzezinskog bez ukrajinske teritorije i stanovništva Rusija neće imati gabarite da bude potencijalna supersila.
Teško da mogu na tron, ipak imaju staro stanovništvo i pad nataliteta, da nije muslimana da izvade situaciju Rusija bi odavno pala isppd 120 miliona stanovnika i taj pad bi se samo nastavio... A bez svježe krvi nemoguće je ekonomski napredovati, i Švabe su u istoj situaciji, ali to nadoknade uvozom radne snage, Rusi također pokušavaju sa radnicima iz stanova, ali bez rasta plata teško da mogu uvoziti kvalifikovanu radnu snagu...
Varijanta je Rusija plus na zapadu Ukrajina i Bjelorusija, a u sredini osovina Iran + Kazahstan + ...stanovi. Stara geopolitička priča o kontroli "Heartland"-a, a time i cijele kugle.
Last edited by daddy-kool on 27/01/2022 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28603 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Čiatam šta piše jedna sitna duša, tako reći insket. Sekund. Uarrrggghhh. Riganje

________

Idemo dalje.

Uprks američkoj molbi da se njihov odgovor javno ne publikuje, Rusi će ga objaviti, izjava Lavrova.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#28604 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

daddy-kool wrote: 27/01/2022 15:26
HarTar wrote: 27/01/2022 15:14

Teško da mogu na tron, ipak imaju staro stanovništvo i pad nataliteta, da nije muslimana da izvade situaciju Rusija bi odavno pala isppd 120 miliona stanovnika i taj pad bi se samo nastavio... A bez svježe krvi nemoguće je ekonomski napredovati, i Švabe su u istoj situaciji, ali to nadoknade uvozom radne snage, Rusi također pokušavaju sa radnicima iz stanova, ali bez rasta plata teško da mogu uvoziti kvalifikovanu radnu snagu...
Varijanta je Rusija plus na zapadu Ukrajina i Bjelorusija, a u sredini osovina Iran + Kazahstan + ...stanovi. Stara geopolitička priča o kontroli "Heartland"-a, a time i cijele kugle.
Znam, hoću reći da bez ekonomije nema vladanja svijetom, džabe atomske i svo oružje svijeta... I Ukrajina je u demografskom kolapsu, stanovništvo stanova većinski nije sklono Rusima, čak i u Bjelorusiji je pola pola, Iran se je okrenuo Rusiji jer nema kome drugom. Dakle, savez tih država je na klimavim nogama...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45165
Joined: 29/12/2005 01:20

#28605 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Cekaj, sta ovaj hoce reci, da Juscenko u stvari nije bio otrovan??
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#28606 Re: Ukrajina

Post by Osmi Socrates »

Ne možeš biti imperija kad se stalno valjaš u blatu.

Neko dostojanstvo je potrebno za imperijalizam. A ne opšta pljačka svog naroda.

Kako ono reče onaj što je bio jaran sa Putinom. "Putin je bio pragmatičan. Želio je i on da se obogati kad je došao na vlast."

Valjanje u blatu.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#28607 Re: Ukrajina

Post by llull »

detroit-mercy wrote: 27/01/2022 14:58 Meni nikako ne ide ova rasprava ovdje, pokusaj racionalizacije ili opravdavanja napada na neku drzavu samo zato sto.......
Niko u stvari i ne zna sto :skoljka:.
Samo idiot moze opravdati nasilje.
Mene samo zanima sta to Rusi treba da uzmu pa hoce invaziju????? Imaju Krim i Donjeck, to jedino i vrijedi u Ukrajini.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#28608 Re: Ukrajina

Post by Osmi Socrates »

Al' uopšte ne mogu shvatiti da bilo koji Evropljanin može podržavati Rusiju. Ne znam sa koje strane da pogledaš.

Čak ni Srbija istorijski govoreći nema lijepih iskustava sa Rusijom, generalno gledajući. O ostalima da ne govorim.

To je apsurd.
User avatar
Point.
Posts: 27708
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#28609 Re: Ukrajina

Post by Point. »

jeza u ledja wrote: 27/01/2022 15:34 Cekaj, sta ovaj hoce reci, da Juscenko u stvari nije bio otrovan??
Pa ja, sve je to maslo mrskog Zapada i njihovih sluga.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#28611 Re: Ukrajina

Post by llull »

Osmi Socrates wrote: 27/01/2022 15:45 Al' uopšte ne mogu shvatiti da bilo koji Evropljanin može podržavati Rusiju. Ne znam sa koje strane da pogledaš.

Čak ni Srbija istorijski govoreći nema lijepih iskustava sa Rusijom, generalno gledajući. O ostalima da ne govorim.

To je apsurd.
Malo procitaj o Bijelim i Crvenim.... Bijeli su ovi sada, a pogledaj ko je sve sa njima bio.
Do prvog svjetskog rata vecini evropskih zemalja je bila draza Rusija nego npr SAD.
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#28612 Re: Ukrajina

Post by toska »

llull wrote: 27/01/2022 15:43
detroit-mercy wrote: 27/01/2022 14:58 Meni nikako ne ide ova rasprava ovdje, pokusaj racionalizacije ili opravdavanja napada na neku drzavu samo zato sto.......
Niko u stvari i ne zna sto :skoljka:.
Samo idiot moze opravdati nasilje.
Mene samo zanima sta to Rusi treba da uzmu pa hoce invaziju????? Imaju Krim i Donjeck, to jedino i vrijedi u Ukrajini.
pored opšte kakofonije medija zabunu prave i ruski zvaničnici, svaki dan dođe izjava tipe "mi ćemo znati odgovoriti" ili "Rusija neće čekati skrštenih ruku", današnji primjeri.

kako tumačiti i dešifrirati te poruke?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28613 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

toska wrote: 27/01/2022 16:06pored opšte kakofonije medija zabunu prave i ruski zvaničnici, svaki dan dođe izjava tipe "mi ćemo znati odgovoriti" ili "Rusija neće čekati skrštenih ruku", današnji primjeri.

kako tumačiti i dešifrirati te poruke?
Daj linkove.
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#28614 Re: Ukrajina

Post by toska »

Challenger_ wrote: 27/01/2022 16:09
toska wrote: 27/01/2022 16:06pored opšte kakofonije medija zabunu prave i ruski zvaničnici, svaki dan dođe izjava tipe "mi ćemo znati odgovoriti" ili "Rusija neće čekati skrštenih ruku", današnji primjeri.

kako tumačiti i dešifrirati te poruke?
Daj linkove.
poprilično pomirljivi razgovor Lavrova sa poslanicima u Dumi
https://www.mk.ru/politics/2022/01/26/d ... voyna.html
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45165
Joined: 29/12/2005 01:20

#28615 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

llull wrote: 27/01/2022 15:58
Osmi Socrates wrote: 27/01/2022 15:45 Al' uopšte ne mogu shvatiti da bilo koji Evropljanin može podržavati Rusiju. Ne znam sa koje strane da pogledaš.

Čak ni Srbija istorijski govoreći nema lijepih iskustava sa Rusijom, generalno gledajući. O ostalima da ne govorim.

To je apsurd.
Malo procitaj o Bijelim i Crvenim.... Bijeli su ovi sada, a pogledaj ko je sve sa njima bio.
Do prvog svjetskog rata vecini evropskih zemalja je bila draza Rusija nego npr SAD.
:?

Do WWI vecina Evropljana nije uopste razmisljala o Americi ili Novom Svijetu kao dijelom civilizovanog svijeta. :D
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28616 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

llull wrote: 27/01/2022 15:58Malo procitaj o Bijelim i Crvenim.... Bijeli su ovi sada, a pogledaj ko je sve sa njima bio.
Ogromna većina onih koji pišu na temi ne znaju ama baš ništa. Bukvalno ništa. Ne znaju, npr. da u Švajcarskoj postoji spomenik Suvorovu Masa ih nikad nisu ni čuli za njega, a još manje otkud tu taj spomenik.

Image

To ne zna ništa više od seoskih trabunjanja i trećesvjetskih stereotipa.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45165
Joined: 29/12/2005 01:20

#28617 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Point. wrote: 27/01/2022 15:45
jeza u ledja wrote: 27/01/2022 15:34 Cekaj, sta ovaj hoce reci, da Juscenko u stvari nije bio otrovan??
Pa ja, sve je to maslo mrskog Zapada i njihovih sluga.
Pa nije mi jasno, ovo sto je on stavio valjda treba da "dokaze" da su lazirani krvni nalazi, sto bi znacilo da nije uopste otrovan. :-)

A ovamo lice mu se valjda magicno pretvorilo u lice starca preko noci.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28618 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

toska wrote: 27/01/2022 16:12poprilično pomirljivi razgovor Lavrova sa poslanicima u Dumi
https://www.mk.ru/politics/2022/01/26/d ... voyna.html
Čekaj, zar to nije bilo juče prije nego su dobili odgovor od Amerikanaca?
kakabanja213
Posts: 2085
Joined: 10/12/2012 22:16

#28619 Re: Ukrajina

Post by kakabanja213 »

Kakvi Rusi, zapad (Amerikanci) su pobijedili, ne vojno, nego jer su izmedju ostalih i Rusima, obicnom narodu isporucili americki san. I sad ga cijeli svijet sanja. I Evropa i Rusija i Kina i Japan svi. Ruski narod je stvorio odredjen standard zivota, a to je kupovina osjecaja zadovljstva posjedovanja necega sto je izmislio zapad-Amerika. Nije Abramovic kupio Zenit pa u njega lupa pare vec Celzi, nije mu brod pravilo brodogradiliste u nekom *insku vec neko u Britaniji, Usa... Na ruci mu nije neki Vostok nego Hublot. I tako sad mali Aljosa u Permu sanja to isto. Sad bi trebao Putin da mu kaze, pusti sad cemo mi svi opet na puru ali ce Ukrajina biti nasa. Mozda ga, Aljosu iz Perma u startu i navuce ali kada mu ostane samo pura onda ce Putko vilama iz Kremlja biti istjeran. To je i njemu jasno. Zato ce Putko krenuti na Ukrajinu samo i iskljucivo ako mu Bajden to kaze i ako su to americki interesi.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45165
Joined: 29/12/2005 01:20

#28620 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

kakabanja213 wrote: 27/01/2022 16:17 Kakvi Rusi, zapad (Amerikanci) su pobijedili, ne vojno, nego jer su izmedju ostalih i Rusima, obicnom narodu isporucili americki san. I sad ga cijeli svijet sanja. I Evropa i Rusija i Kina i Japan svi. Ruski narod je stvorio odredjen standard zivota, a to je kupovina osjecaja zadovljstva posjedovanja necega sto je izmislio zapad-Amerika. Nije Abramovic kupio Zenit pa u njega lupa pare vec Celzi, nije mu brod pravilo brodogradiliste u nekom *insku vec neko u Britaniji, Usa... Na ruci mu nije neki Vostok nego Hublot. I tako sad mali Aljosa u Permu sanja to isto. Sad bi trebao Putin da mu kaze, pusti sad cemo mi svi opet na puru ali ce Ukrajina biti nasa. Mozda ga, Aljosu iz Perma u startu i navuce ali kada mu ostane samo pura onda ce Putko vilama iz Kremlja biti istjeran. To je i njemu jasno. Zato ce Putko krenuti na Ukrajinu samo i iskljucivo ako mu Bajden to kaze i ako su to americki interesi.
Ne znam bas za to zadnje. Mislio sam da ces napisati zato se Putko nece upustati ni u kakve akcije jer nikome se ne igra pravog rata. Za ostalo se savrseno slazem. :thumbup:
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#28621 Re: Ukrajina

Post by Osmi Socrates »

llull wrote: 27/01/2022 15:58
Osmi Socrates wrote: 27/01/2022 15:45 Al' uopšte ne mogu shvatiti da bilo koji Evropljanin može podržavati Rusiju. Ne znam sa koje strane da pogledaš.

Čak ni Srbija istorijski govoreći nema lijepih iskustava sa Rusijom, generalno gledajući. O ostalima da ne govorim.

To je apsurd.
Malo procitaj o Bijelim i Crvenim.... Bijeli su ovi sada, a pogledaj ko je sve sa njima bio.
Do prvog svjetskog rata vecini evropskih zemalja je bila draza Rusija nego npr SAD.
Pa ne gledam ja ko je kome draži, nego šta su realni istorijski pokazatelji. Realno, Amerika nije nikome ni mogla biti draga prije Prvog Svjetskog Rata, nego više neki ideal negdje tamo daleko, o kojem je čak i Tolstoy pisao.

Eto, da ja ne idem dublje u istoriju, a i tamo ima materijala za priču. Dakle, kurči se Srbija sa Austrougarskom, jer misli da ima pokriće u Rusiji.

Krene rat, rat svih ratova. Šta se dešava u tom ratu? Rusija ga izgubi. Srbija ga skoro izgubi. Ko pomaže Srbiji, na kraju, da preokrene taj rat?

Drugi Svjetski Rat. Srbija je tada četnička, da se ne lažemo. Nemam namjeru da vrijeđam, nego je ovo prosta činjenica. Šta Rusija radi? Natjera sve Saveznike da se okrenu od četnika. Dakle, ni Srbiji nisu valjali, i čak su ih koštali debelih zabluda, zbog koje su svi koji su bili u Jugoslaviji poslije morali trpjeti. Eto, to je samo što se tiče Srbije. A da ne govorim o ostalim narodima.

I, naravno, nakon tolikih gubitaka, čak i konačna pobjeda Rusije je pirova u Drugom Svjetskom Ratu. Šta rade poslije toga?

Hladni Rat. Rusija čitavu tu zatucanu slavensku Evropu vodi u duboko siromaštvo i zaostalost, što se i danas odražava. Gube i taj rat.

Jedini normalan period istorije u regionu (bivšoj Jugoslaviji) ,a i ovo govorim sa velikom rezervom, je bio dok su vam Ameri slali dolare. Oni koji su se patili pod Rusima su bili predmet vašeg ismijavanja. Amerika uveliko i izgrađuje modernu Evropu.

I ovi danas u Rusiji uopšte nisu bijeli. Ne znam otkud ti to. Bijeli su davno pobjegli iz Rusije. Pomrli po bijelom svijetu kao onaj lik iz Romana o Londonu. Kad se priča o Putinu danas, to je još zaostatak kulaka koji su htjeli skočiti u komunizam a da se nisu pristojno ni industrijalizirali. I nije narod kriv. Banda oko Putina sve opljačkala.
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#28622 Re: Ukrajina

Post by toska »

Challenger_ wrote: 27/01/2022 16:16
toska wrote: 27/01/2022 16:12poprilično pomirljivi razgovor Lavrova sa poslanicima u Dumi
https://www.mk.ru/politics/2022/01/26/d ... voyna.html
Čekaj, zar to nije bilo juče prije nego su dobili odgovor od Amerikanaca?
izgleda da jeste, a tu dovodli link sa drugog sajta, na engleskom danas.

nebitno, juče, danas ili prije 30 dana, uvijek se mogu naći zagonetne poruke ruskih zvaničnika
Piaty
Posts: 5676
Joined: 01/12/2020 00:58

#28623 Re: Ukrajina

Post by Piaty »

Crni, bijeli, bež il narandžasti. Oni sanjaju o slobodi.

Zašto vozati Moskvića i Ladu, a gledati Rumuna, Litvanca i Finca kako vozaju benge i mečke
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28624 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

toska wrote: 27/01/2022 16:23izgleda da jeste, a tu dovodli link sa drugog sajta, na engleskom danas.
nebitno, juče, danas ili prije 30 dana, uvijek se mogu naći zagonetne poruke ruskih zvaničnika
Razumijem.

Moja percepcija je drugačija. Svoje sigurnosne prijedloge su iznijeli javno, jasno napisali na koje se rejone svijeta to odnosi, kako to sve zamišljaju i to je to. Američke kolege insistiraju na tajnosti, ne znam otkud potreba za misterijom, globalna bezbjednost je javna stvar.

Ali, tako je kako je, za sada.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28625 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

@toska, vidi ovo:
Napetost raste - iz Moskve upozoravaju: "Nova nuklearna raketna kriza postaje neizbježna - tražimo od SAD-a da odmah vrati sve nuklearno oružje natrag u SAD, a infrastruktura za brzo raspoređivanje mora biti likvidirana"

Iz Moskve su danas poručili kako je nova nuklearna raketna kriza između Rusije i SAD-a neizbježna ukoliko se ne implementiraju mjere koje bi osigurale suzdržanost i predvidljivost. Izjavu je dao visoki dužnosnik ruskog ministarstva vanjskih poslova, Vladimir Ermakov, u razgovoru za rusku državnu novinsku agenciju TASS. Njegova izjava dolazi nakon što su SAD i NATO službeno odgovorili na ruske sigurnosne zahtjeve, a ruski MVP Sergej Lavrov konstatirao je kako je Rusija "razočarana".

Ermakov je rekao da je NATO sposoban brzo razmjestiti nuklearno oružje koje bi moglo pogoditi strateške ciljeve u Rusiji.

"I dalje inzistiramo na tome da je prioritet postići načelno shvaćanje da se problemi u ovom području moraju hitno rješavati. U suprotnom, nove 'raketne krize' su neizbježne", rekao je Ermakov.

"Inzistiramo na tome da se 'zajedničke nuklearne misije' NATO-a moraju odmah zaustaviti, sve američko nuklearno oružje mora biti vraćeno u SAD, a infrastruktura koja im omogućuje brzo raspoređivanje mora biti likvidirana", rekao je Ermakov.
advance.hr sa pozivom na TASS | AP | Reuters
Post Reply