Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#136601 Re: Ukrajina

Post by DahZmaja »

Red je Ukrajincima uz one minobacače poslati i lijepu riječ 😁 a dogovor za municiju je da se šalje kada spadnu na 30%.
Inače Bnt, Pobjeda i Igman su uveli dodatnu smjenu za Ukrajince sa posvetom za rusku žgadiju i njihove dupelisce.
Kažu Ukrajinci da hoće oformirati Fudbalski klub Unis-Pretis kao znak zahvalnosti.

Da li ste vi jadnici fakat mislili da Mts i municija ne ide iz BiH za Ukrajinu samo zato jer se to ne slika,ne snima i ne oglašava ???
Maliodmene
Posts: 2190
Joined: 10/01/2020 13:36

#136602 Re: Ukrajina

Post by Maliodmene »

proEU, vodi oni rat sa njim odavno
Handbanana
Posts: 114
Joined: 09/10/2022 19:39

#136603 Re: Ukrajina

Post by Handbanana »


Ovim tempom (cca 15k mjesecno), trebace 20 mjeseci da svi izginu. Posto Putina boli karina za svojim zrtvama, to automatski znaci da on lagano planira rat jos minimalno 20 mjeseci a to je vec sredina 2024-e. U medjuvremenu ce se vjerovatno napraviti nova mobilizacija i docemo do rata od 3-4 godine. Pred ukrajincima je veliki posao i ogromna patnja. Ovo sto sada imaju je nazalost tek pocetak. Iako ubijaju ruse masovno, imaju jos puno posla...
Pa dobro je to ali nece ni rusi ni Ukrajinci cekati do zadnjeg rusa jer ne moze se topiti vojska ovim tempom bez puno vise drugih posljedica nego samo izginulo ljudstvo. Medju tim ljudstvom su oficiri te unistena tehnika. Dzaba jos pola miliona mobiksa kad ih nema ko da vodi a i oprema bi bila upitnog karaktera. Mogli bi doduse otvoriti bjeloruski front cisto da vezu Ukr snage za sebe ako nista.

Ako i ima kakvog "trijeznjenja" kod Rusa onda ono ide sporo. Trenutna strategija je obicno iscrpljivanje Urk vojske i civila pod (pogreshnom) pretpostavkom da ce Ukri pokleknuti i traziti pregovore. Ukr vojska jaca a civili ce izdrzati.
Nazalost postoji realna mogucnost po meni: da Ukri negdje slijedece godine vojno oslobode sve i izbiju na granicu a da rusi i dalje nastave sa nasrtajima na frontu i napadima na unutrashnost Ukr. To moze potrajati i godinama i cak nakon sto Putler zavrsi na smetljishtu istorije. Tako je kad imas pijane seljacine za komsije. Nikad stoke se kotarisati.
DahZmaja
Posts: 158
Joined: 09/02/2021 12:49

#136604 Re: Ukrajina

Post by DahZmaja »

Distortion wrote: 26/11/2022 22:49 Nisam upratio da je bila ova info.



Malo mi nerealno zvuci da neko javno kaze da imaju opremu pomocu koje znaju tacni gdje se rusi nalaze :roll:
Pa i nemaju opremu, lijepo su objavili u tvitu da se zahvaljuju pomenutoj fondaciji pomoću koje su finansirali rentu satelita da bi detaljno snimili interesna područja. Ruski smradovi to ne mogu i kraj priče 😁
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136605 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

GandalfSivi wrote: 26/11/2022 19:38
Vedoo wrote: 26/11/2022 19:21
Spoiler
Show
Ovo jednostavno nije istina. I ponavlja se priča o Kinburnu.

Ukrajinci jesu tamo, ali ne zbog borbe i napredovanja, nego su otisli desantnim camcima i izbacili tamo odredjeni broj trupa (mozda je i onaj britanski helikopter radio, da dokazu da im treba). Ali tamo nema ni tehnike ni artiljerije, ovaj dio je potpuno nebitan. Niti Rusi mogu doci do tamo (bukvalno mocvara, ni puteva ni nicega, ima par sela za koje nisam siguran ni da su Rusi ikada usli). Ako Ukrajinci prebace artiljeriju, Rusi ce ih istjerati paljbom iz daljine, tenkove ne mogu, jer sta ce sa njima), znaci sudjeno da bude nicima zemlja. A ako se ko i uslika, dobro je…
Upravo tako. Rusi kontrolisu povremenim patrolama. Isto tako i Ukri. Nekad se i susretnu pa bude paljba.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#136606 Re: Ukrajina

Post by Bloo »

Sociolog wrote: 26/11/2022 14:09 Trenutno sam u Českoj, Liberec grad.
Svjestan sam da ce te me napasati.to je uredu.
Ove ukrajinske izbjeglice su stvarno stoka ovdje, i prave probleme non stop neke tuce s lokalcima.
Ratni paraplegicari ih ima masa s onim oznaka, ima ih pofinih broj tetovaza s onim Banderom.
Licno/ osobno nazovite kako hocete se uvjerio.

Moderator/admin.moze provjeriti na osnovu IP moju lokaciju.

Uvijek sam podrzvao Ukrajiju i ukrajince...ali nije ni njihovo maslo za Ramazana sto se kaze.
Sigurno na forumu ima ljudi koji se susrecu s ukrqjnskim izbjeglicama i njihovim vojnim invalidima.
Trenutno si u Slovačkoj. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136607 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Piaty wrote: 26/11/2022 20:36 Jooooj priče neke eej. Eto Bošnjaci se vazda radovali ruskim haubicama, evo druge im mrske bile
Generališeš.
Bošnjaka ogroman broj antifašista i članova NOP.
Kao da bi BiH postojala i kao da bi se desilo ono sto se desilo prije 79. godina da nije tako.
Jordan1961
Posts: 2020
Joined: 29/07/2022 17:35

#136608 Re: Ukrajina

Post by Jordan1961 »

Sociolog wrote: 26/11/2022 14:09 Trenutno sam u Českoj, Liberec grad.
Svjestan sam da ce te me napasati.to je uredu.
Ove ukrajinske izbjeglice su stvarno stoka ovdje, i prave probleme non stop neke tuce s lokalcima.
Ratni paraplegicari ih ima masa s onim oznaka, ima ih pofinih broj tetovaza s onim Banderom.
Licno/ osobno nazovite kako hocete se uvjerio.

Moderator/admin.moze provjeriti na osnovu IP moju lokaciju.

Uvijek sam podrzvao Ukrajiju i ukrajince...ali nije ni njihovo maslo za Ramazana sto se kaze.
Sigurno na forumu ima ljudi koji se susrecu s ukrqjnskim izbjeglicama i njihovim vojnim invalidima.
Kakve veze ovo sto navodis ima sa prirodom rata u Ukrajini?
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136609 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Distortion wrote: 26/11/2022 22:49 Nisam upratio da je bila ova info.



Malo mi nerealno zvuci da neko javno kaze da imaju opremu pomocu koje znaju tacni gdje se rusi nalaze :roll:
Pa to je ona vjest od proljetos da su zakupili satelit koji mikrotalasima skenira iz orbite. Za njega nema oblaka i magle.
SAR radar fakticki (Synthetic Aperture Radar)

https://www.space.com/ukraine-radar-sat ... n-invasion
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#136610 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

moglo bi se reci da zapadni saveznici nastavljaju tamo gdje su stali 1945god
lijepo je znati
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136611 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Handbanana wrote: 27/11/2022 00:33

Ovim tempom (cca 15k mjesecno), trebace 20 mjeseci da svi izginu. Posto Putina boli karina za svojim zrtvama, to automatski znaci da on lagano planira rat jos minimalno 20 mjeseci a to je vec sredina 2024-e. U medjuvremenu ce se vjerovatno napraviti nova mobilizacija i docemo do rata od 3-4 godine. Pred ukrajincima je veliki posao i ogromna patnja. Ovo sto sada imaju je nazalost tek pocetak. Iako ubijaju ruse masovno, imaju jos puno posla...
Pa dobro je to ali nece ni rusi ni Ukrajinci cekati do zadnjeg rusa jer ne moze se topiti vojska ovim tempom bez puno vise drugih posljedica nego samo izginulo ljudstvo. Medju tim ljudstvom su oficiri te unistena tehnika. Dzaba jos pola miliona mobiksa kad ih nema ko da vodi a i oprema bi bila upitnog karaktera. Mogli bi doduse otvoriti bjeloruski front cisto da vezu Ukr snage za sebe ako nista.

Ako i ima kakvog "trijeznjenja" kod Rusa onda ono ide sporo. Trenutna strategija je obicno iscrpljivanje Urk vojske i civila pod (pogreshnom) pretpostavkom da ce Ukri pokleknuti i traziti pregovore. Ukr vojska jaca a civili ce izdrzati.
Nazalost postoji realna mogucnost po meni: da Ukri negdje slijedece godine vojno oslobode sve i izbiju na granicu a da rusi i dalje nastave sa nasrtajima na frontu i napadima na unutrashnost Ukr. To moze potrajati i godinama i cak nakon sto Putler zavrsi na smetljishtu istorije. Tako je kad imas pijane seljacine za komsije. Nikad stoke se kotarisati.
Negdje sam procitao, a slazem se sa tim, da Zapad uopste nema plan kako zavrsiti rat.
Mozda, ako se otegne, budu morali i napraviti ga i sprovesti ga.
A pod tim ne mislim zavrtanje ruke Ukrajini jer je tu vrlo jasno šta to znači i neću da se ponavljam, Nema nikakve veze sa nama i našom situacijom iz 1995.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#136612 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

nato ce ih tuci sa visine a ukrajinci udarati na zemlji
rusi ce stradati gore od sadamove vojske '91god u kuvajtu
Moenx
Posts: 1649
Joined: 26/06/2013 10:36

#136613 Re: Ukrajina

Post by Moenx »

Kakva su trenutna kretanjanna liniji
Istok Sjever ovo ono
Sta je sa linijom oko delte Dnjepra akose to tako zove
Sve podrske za jacanje vojske i hrabroat i izdrzljivost Ukrajinaca
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136614 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

japin_mutapi wrote: 27/11/2022 01:22 nato ce ih tuci sa visine a ukrajinci udarati na zemlji
rusi ce stradati gore od sadamove vojske '91god u kuvajtu
Ne vjerujem da ce NATO vojnik ista ispaliti na Ruse.
Ali vjerujem zato da ce ZSU dobiti dovoljno modernog i sofisticiranog oruzja, od aviona, ATACMS, do oklopa.
Ne moraju biti top NATO tenkovi, dobri ce biti i neki sa kraja 20. vijeka.
Mozda cak neku vrstu pomorskih snaga dobiju, tipa torpednih camaca, nekih lovaca na podmornice i sl.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#136615 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

zapravo se slazem sa time samo bih volio vidjeti nato letjelice i dalekometne rakete kako tuku rusiste
to bi bilo uzivanje za gledati
User avatar
hatemondays
Posts: 1195
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#136616 Re: Ukrajina

Post by hatemondays »

JoseMujica wrote: 26/11/2022 22:26
hatemondays wrote: 26/11/2022 21:39
Eh da nas je ta ista istorija ucila o naftnim poljima Bakua I kako su isti rusi snadbjevali svabe naftom prve 2 gidine rata. Dok im svabe nisu usli analno. Istorija nije samo ono sto se nama svidja...
da su samo snadbjevale..Ribentrop- Molotov deal podijelio interesne sfere i dok su Švabe krhale srednju i zapadnu Ojropu CCCP, prvo sa Švabama podijelio Poljsku, zatim napao Finsku (zima 1939-40), zatim 1940te porobio Estoniju, Latviju i Litvaniju i onda od Rumunije oteo Besarbiju (današnju Moldaviju). Ista govna ko i nacisti bili.
samo u drugoj boji
O tome pricam, lako je palamuditi pricu iz 45-te, rusi su lizali supak i hici i zapadnjackim oil kompanijama prije I pocetkom rata. Toliko o omrazenom kapitalizmu i slavnoj komunistickoj ideologiji i njihovim principima. Istu pricu su sad ponovili sa svabama samo sto naivni i slijepi revolucionarni ideolozi ne zele slusati. Sve u stilu meni dedo prico...Da zakljucim rezim je rezim i bez para ne moze prezivjeti. Ovom ruskom rezimu je kraj niko ih ne treba I bice na smetljistu istorije, ruski narod mora doci pameti inace ce ih vukovi sa obje strane pojesti. Ucite od Japanaca brate, nije sramota izgubiti, sramota je ne nauciti iz greski.
User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#136617 Re: Ukrajina

Post by Leverage »

Mi se možemo nadati da neće biti potrebno da se Rusiji uradi ono što se uradilo Njemačkoj i Japanu da shvate. Ali da sam optimista - nisam. Ako se bude moralo ići do kraja to će biti jako loše za sve.
Handbanana
Posts: 114
Joined: 09/10/2022 19:39

#136618 Re: Ukrajina

Post by Handbanana »

japin_mutapi wrote: 27/11/2022 01:22 nato ce ih tuci sa visine a ukrajinci udarati na zemlji
rusi ce stradati gore od sadamove vojske '91god u kuvajtu
NATO se nece izravno ovdje mjesati. Mnogi zvanichnici to ponavljaju cesto. Prije par stranica imas govor americkog generala u Kanadi koji isto to kaze. Srecom ima NATO mnogo karata na stolu kojima moze da podrzi Ukrajince bez rizika. Na neki nacin, "sa visine" oni vec "rokaju" ruse satelitima, AWACS.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136619 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Leverage wrote: 27/11/2022 02:03 Mi se možemo nadati da neće biti potrebno da se Rusiji uradi ono što se uradilo Njemačkoj i Japanu da shvate. Ali da sam optimista - nisam. Ako se bude moralo ići do kraja to će biti jako loše za sve.
Zapad, kao sto pomenuh gore, nema jos ni plan kako zavrsiti ovaj rat.
A ne vjerujem da imaju cak i ideju kako rjesiti shizofrenu Rusiju sa N oruzjem.

Međutim, mislim da su poceli shvatati da je vrijeme da se prave planovi.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136620 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ima veze i sa Ukrajinom.

User avatar
Leverage
Posts: 9497
Joined: 27/05/2018 16:32

#136621 Re: Ukrajina

Post by Leverage »

drug_profi wrote: 27/11/2022 02:25
Leverage wrote: 27/11/2022 02:03 Mi se možemo nadati da neće biti potrebno da se Rusiji uradi ono što se uradilo Njemačkoj i Japanu da shvate. Ali da sam optimista - nisam. Ako se bude moralo ići do kraja to će biti jako loše za sve.
Zapad, kao sto pomenuh gore, nema jos ni plan kako zavrsiti ovaj rat.
A ne vjerujem da imaju cak i ideju kako rjesiti shizofrenu Rusiju sa N oruzjem.

Međutim, mislim da su poceli shvatati da je vrijeme da se prave planovi.
I ne mislim da je to nešto što će brzo.

Najbolje da ne mora nikako, ali..
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136622 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Evo Rusi spremaju ofanzivu na Bahmut :lol: :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#136623 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »



Komentar nepotreban.

Ovo su navodno panoramic night vision google koje kostaju oko 50K US$

Paznju privlaci i bedž Stormtrooper ili Battle Tribe Trooper na uniformi.
zilog
Posts: 7524
Joined: 06/03/2009 11:19

#136624 Re: Ukrajina

Post by zilog »

drug_profi wrote: 27/11/2022 02:25
Leverage wrote: 27/11/2022 02:03 Mi se možemo nadati da neće biti potrebno da se Rusiji uradi ono što se uradilo Njemačkoj i Japanu da shvate. Ali da sam optimista - nisam. Ako se bude moralo ići do kraja to će biti jako loše za sve.
Zapad, kao sto pomenuh gore, nema jos ni plan kako zavrsiti ovaj rat.
A ne vjerujem da imaju cak i ideju kako rjesiti shizofrenu Rusiju sa N oruzjem.

Međutim, mislim da su poceli shvatati da je vrijeme da se prave planovi.
Zapadne sankcije i izolacija, ce Rusiju svesti na mjeru. Kada im ispare fantazije da su neki faktor u BRICS-u i dosadi biti kineska kucka, sami ce pitati sta treba...

U medjuvremenu cemo gledati raspad ODKB-a, izmicanje komsija iz zone ruskog uticaja, reintegracije u Moldaviji i Gruziji, a na kraju - unutrasnje nemire i separatizam u Rusiji.

Dugorocno, Rusija ce zadrzati nuklearni deterent i ne vidim mehanizam da im se to oduzme bez nuklearnog rata (to im je jedina garancija opstanka), ali samo toliko, sve ostalo ce biti pod strogim nadzorom.
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#136625 Re: Ukrajina

Post by HelaS »

Hoće li ukrajinski rat producirati ukrajinsku vojsku najmodernijom i najsnažnijom u Evropi, jednako kako će se Rusija trajno riješiti svoje zastarjele vojne opreme i za 20-30 godina modernizirati armiju u još monstruozniju nego je bila :-)
Post Reply