Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#145026 Re: Ukrajina

Post by Dupli_skalp »

zigzag wrote: 07/02/2023 14:50
eyesburn wrote: 07/02/2023 14:39 jedina sigurna cesta/veza bahmuta sa ostatkom ukrajine i svijeta:



dakle, preko stupočkija i ivanivske se više ne može :roll:
Zna ono i gdje je stupočki. Ko do sad se moglo.
moglo se donedavno, to je glavna putna komunikacija bila.

a šta je trebala da znači prva rečenica?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#145027 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Moram se sloziti sa Madnerom, ako Ukrajinci ne izvuku nekog keca iz rukava, Bahmut nece jos dugo izdrzati. Vec je pocelo povlacenje sa istocne na zapadnu obalu rijeke, te izvlacenje dijela tehnike.
User avatar
Čitalac
Posts: 5582
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#145028 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

General Ben Hodges kaže za CNN da je Krim ključ ovog rata te da su besmislene poruke Kijevu kako bi trebalo da se trajno odrekne poluostrva u korist Moskve.
- Kompletna međunarodna zajednica, uključujući i SAD, priznaje da Krim pripada Ukrajini. Ne shvatam onda kako bi odricanje od Krima moglo biti dobra ideja. Krim je odlučujući segment ovog rata. Ukrajina neće biti stabilna i sigurna zemlja sve dok su tamo ruske snage. Ukrajina neće moći da obnovi svoju ekonomiju sve dok je ruska flota u Sevastopolju i presreće brodove koji isplovljavaju iz Odese. Dakle, govorimo o nečemu što je presudno, kako onda možemo vršiti pritisak na Ukrajinu da jednostavno preda Krim – kaže Hodges.
On ističe da je sa vojnog aspekta oslobođenje poluostrva izvodljivo jer su Ukrajinci dovoljno motivisani, a Moskva nema logistiku.
- Rusija ima masu, njih apsolutno ne zanima koliko će vojnika poginuti. Na dnevnom nivou imaju između 600 i 800 poginulih. Dnevno! Oni će gurati te trupe u smrt u nadi da će vremenom savladati Ukrajince. Ali, kao što kaže general Cavoli, preciznost može poraziti masu, ako imate dovoljno vremena – zaključuje Hodges.
Oblomov
Posts: 64
Joined: 03/10/2020 21:26

#145029 Re: Ukrajina

Post by Oblomov »

lako je tuđim q-rcem gloginje mlatiti
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#145030 Re: Ukrajina

Post by karanana »

Oblomov wrote: 07/02/2023 15:48 lako je tuđim q-rcem gloginje mlatiti
to za putina i njegovu vrhusku velis?
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#145031 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Ne smije se protiv putina ništa govoriti.
veddeta
Posts: 103
Joined: 19/06/2014 21:01

#145032 Re: Ukrajina

Post by veddeta »

moral na visokom nivou

User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#145033 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Citava trenutna ofanziva je diktirana od strane Putina, i ciljevi su joj politicki a ne vojni. Valja 24.02. na godisnjicu izaci pred kamere i reci narodu nesto pozitivno o "specijalnoj operaciji". Zato se sve baca u vatru da se do tog datuma ostvari napredak i zauzme Bahmut i sto vise dodatnih gradica, po cijeni od 1000 mrtvih dnevno.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#145034 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Bice to zestoke dvije sedmice koje ce se zavrsiti malim teritorijalnim dobitkom, propagandne svrhe i znacaja, a sa unistenjem otprilike jedne divizije rusa.
Ukrajince ne brojim, jer je njima svakako ginut, brane svoje od agresora. Ali će oni ipak imati manje gubitke.

Lako se moze desiti da se iz ruske ofanzive na neku tacku desi kontraofanziva koja bi potpuno sjebala koncepciju i probila linije.
Što će sigurno i da se proba ako se ukaze prilika.
User avatar
Čitalac
Posts: 5582
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#145035 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#145036 Re: Ukrajina

Post by dragan53 »

Ja pratim ovog njemačkog novinara Ropckea, navija za Ukrajinu ali ne bježi odtoga da kaže istinu. Po njegovim mapama Rusi napreduju u Bahmutu i vjerovatno će ga zauzeti.

https://avaz.com/snimci-pokazali-ru ... -bakhmuta/

E sad ostaje samo pitanje koliko će ih to koštati i koliko mogu još mobilisati. Iako im je pobjeglo vjerovatno par miliona ljudi uspjeli su mobilizirati onih 300K i sad imaju inicijativu. Izgleda da Putina nije ni briga koliko će ljudi poginuti samo da se zauzme neka ruševina...
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#145037 Re: Ukrajina

Post by pici »



Procurio šokantan video: Wagnerovci vuku svog ozlijeđenog zapovjednika, udaraju ga lopatama
Pogledao snimak i nisam siguran dali ga ubijaju lopatama i jeli ovo ukrajinska propaganda ili je stvarno.Presudite sami, ako je istina, to je strasno sta rade tamo.Mislim svaki rat je strasan al koji si ga qujac izvlacio da bi ga utukao namrtvo, mozda osveta.
User avatar
Čitalac
Posts: 5582
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#145038 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Dakle, Rheinmetall će Ukrajini do kraja ove godine isporučiti 20-25 tenkova Leopard 1, a dodatnih 88 tokom 2024.
User avatar
dragma
Posts: 3619
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#145039 Re: Ukrajina

Post by dragma »

Ukrajina je objavila šokantni video na kom se vidi kako ruski vojnici odnose ranjenog komandanta sa fronta a onda ga krvnički tuku nečim što podseća na lopatu :lol:

Handbanana
Posts: 114
Joined: 09/10/2022 19:39

#145040 Re: Ukrajina

Post by Handbanana »

Bivsi robijasi koji u zatvorima od kasike naprave noz a kamoli ovako na frontu citav arsenal im u rukama. Kramp, lopata, sjekira - e to je vec osveta a mozda i 'poruka' nekome. Medjutim snimak je beskoristan jer ne dokazuje nista konkretno.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#145041 Re: Ukrajina

Post by geralt »

mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#145042 Re: Ukrajina

Post by mishic »

Koliko god da je Rusija "zatvorena" i imuna na reakcije demokratskih zemalja i te reakcije u nekim segmentima su neshvatljivo slabe.
Mislim, prije svega, na reakcije onih koji se bave zaštitom ljudskih prava. Tradicija i propaganda u Rusiji su snažne no bez obzira na njih tokom mobilizacije vrši se masovna zloupotreba socijalno najugroženijih u zaostalim sredinama kao i zatvorenika. Mnogo je elemenata zloupotrebe, laži, prijetnji, prisile, nedovoljne obuke, neopremljenosti i izlaganja tih nesretnika masovnom stradanju.

često se čudimo "ludoj hrabrosti" zaboravljajući da, nažalost, kada se dođe na "vojnički kazan" ta hrabrost naglo poraste zahvaljujući različitim supstancama kojima je hrana "začinjena". A o tome se ne govori i protiv tih zloupotreba na štetu ljudskih prava ne postoje ozbiljne reakcije. I druga vrsta potencijalnih upozorenja ruskim vlastima a posebno Wagnerovcima neshvatljivo je mlaka. Mislim na reakciju prijetnji suđenjima za ratne zločine.
Ta vrsta prijetnje, ma koliko to društvo bilo zatvoreno, mora biti daleko glasnija i mora se na terenu intezivnije raditi i na istraživanju ali i propagandi da će na kraju počinioci zločina ipak biti na udaru međunarodnog prava.
User avatar
512MB
Posts: 10515
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#145043 Re: Ukrajina

Post by 512MB »

drug_profi wrote: 07/02/2023 12:59
eyesburn wrote: 07/02/2023 10:01

također.

po meni mnogo bolji BVP od bredlija.
Ova tri IFV koaj dolaze, Marder, Bradley i CV90 su vjerovatno tri najbolja IFV koja se sada proizvode.
Ne znam za ove druge, ali Marder se više ne proizvodi. Zbog nekih problema sa Pumom će Rheinmetal pedesetak starijih Mardera sanirat, nove motore ubacit itd.
zigzag
Posts: 5608
Joined: 18/04/2014 11:26

#145044 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

mishic wrote: 07/02/2023 20:15 Koliko god da je Rusija "zatvorena" i imuna na reakcije demokratskih zemalja i te reakcije u nekim segmentima su neshvatljivo slabe.
Mislim, prije svega, na reakcije onih koji se bave zaštitom ljudskih prava. Tradicija i propaganda u Rusiji su snažne no bez obzira na njih tokom mobilizacije vrši se masovna zloupotreba socijalno najugroženijih u zaostalim sredinama kao i zatvorenika. Mnogo je elemenata zloupotrebe, laži, prijetnji, prisile, nedovoljne obuke, neopremljenosti i izlaganja tih nesretnika masovnom stradanju.

često se čudimo "ludoj hrabrosti" zaboravljajući da, nažalost, kada se dođe na "vojnički kazan" ta hrabrost naglo poraste zahvaljujući različitim supstancama kojima je hrana "začinjena". A o tome se ne govori i protiv tih zloupotreba na štetu ljudskih prava ne postoje ozbiljne reakcije. I druga vrsta potencijalnih upozorenja ruskim vlastima a posebno Wagnerovcima neshvatljivo je mlaka. Mislim na reakciju prijetnji suđenjima za ratne zločine.
Ta vrsta prijetnje, ma koliko to društvo bilo zatvoreno, mora biti daleko glasnija i mora se na terenu intezivnije raditi i na istraživanju ali i propagandi da će na kraju počinioci zločina ipak biti na udaru međunarodnog prava.

I taj dio mene čudi. U šta su se pretvorili ti ljudi. Pa ne moraju propitivati borbu protiv Natoa, protiv sotone, ovih onih... Ali ima li iko da kaže: pa čekajte šaljemo svoje ljude, djecu muževe u direktnu smrt.
User avatar
janje_
Posts: 2227
Joined: 05/04/2007 14:05

#145045 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

Bend koji je godinama bio emisije ''willkommen oesterreich''..

dobri ljudi,

moje ime je Georgij Makazaria, osnivač i pjevač benda Russkaja.

Bend Russkaja sutra puni 18 godina, a razlog za ovo pisanje je krajnje tužan.

Odlučio sam zaustaviti projekt Russkaj u ovom trenutku.

Razlog tome je eskalirajući rat u Ukrajini koji je Rusija započela 24. veljače 2022. godine.

Od tada se borim s imidžom i utjecajem benda koji se zove Russkaja, što u prijevodu znači "ruski".

Budući da je osnovna ideja i "sramota" benda bila bazirana na ruskom, vesela, vesela glazba s ruskim utjecajima pomiješanim s ruskim jezikom, javni imidž koji koketira s rusko/sovjetskim atributima, dvosmisleni dobronamjerni tekstovi, sve je to imalo potpuno drugačiji pečat. znači od početka rata i učinak. Ne mogu više stajati iza toga i još me je sram to prezentirati.

Vrijeme je da prestanem

kupati se u iluzijama i lagati samu sebe da će možda uskoro biti gotovo i da će biti dobro.

Nažalost više neće biti dobro, neće ni ovaj rat uskoro završiti, naprotiv -

rat je nažalost svakim danom sve gori i eskalira. Pa čak i ako nekim čudom završi sutra, toliko je toga polomljeno i uništeno da će trebati desetljeća da se to nekako popravi.

Uspješno sam gradio i vjerovao u bend 18 godina, što je rezultiralo dobrim međunarodnim razvojem benda. Zaoštravanjem rata to sam uvjerenje izgubio i ne vidim budućnost za daljnji razvoj ovog projekta. Nažalost, podaci o prodaji ulaznica za nadolazeću turneju ne mogu nas uvjeriti u suprotno.

Vrlo važni čimbenici koji su doprinijeli mojoj odluci su:

- da, primjerice, moja djeca više s ponosom ne nose Russkaja merch u školu iz poštovanja prema djeci koja su pobjegla iz Ukrajine i stigla u školu.

- Shvatila sam da više ne nosim Russkaja hoodice i nisam ponosna što ih ikome dajem.

- razvijamo majicu za turneju i namjerno skrivamo ime benda na leđima malim slovima - ne mogu zamisliti ništa gore.

Ovaj rat također nalazi svoje bojno polje u medijskom krajoliku, tako da je i Russkaja postala meta masovnog sranja u bendu koje raste iz dana u dan. Ovdje se radi o tome da možete vrlo dobro razumjeti i suosjećati s određenim stvarima. I to nas dovodi do najvažnije točke ove odluke – sigurnosti momčadi. Ne želim ići u detalje nabrajajući strahove, ali imamo mnogo razloga da svoju sigurnost prestanemo uzimati zdravo za gotovo.

Za mene osobno, Russkaja je bila moje životno djelo i moj život. Jako mi je žao što i mojim kolegama nastaje pakao, nas je barem 10 s ekipom koja je živjela i ovisila o tome, a sada se suočavamo s NIŠTEM. Bez obzira na to - još uvijek nije moguće igrati turneju samo za novac.

Molimo sve organizatore za razumijevanje i mogu se samo nadati da ćete razumjeti i razumjeti posebnu prirodu ove odluke.

Sve najbolje!
George
CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#145046 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Djelovanje Ukrajinskog tenka. Na kraju se mogu vidjeti rezultati tog djelovanja. Tenk se nalazi u sastavu 30.mehanizovane brigade ZSU. Valja imati muda da budeš tenkista na ratištu koje obiluje protivokoopnim sredstvima.
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#145047 Re: Ukrajina

Post by video »

Ma ovo je strahoba :shock:
Nije ovo vise ni ww2 vec dobrano ww1 za mordor i njegove suncokrete
CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#145048 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Evo ga,još jedan luđak u tenku. Sam djelovati,bez podrške pješadije,sa relativno bliske udaljenosti na dometu protivokopnih sredstava kratkog dometa…
CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#145049 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Sukoret polje.
User avatar
drug_profi
Posts: 50211
Joined: 16/07/2012 16:00

#145050 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

pici wrote: 07/02/2023 18:51


Procurio šokantan video: Wagnerovci vuku svog ozlijeđenog zapovjednika, udaraju ga lopatama
Pogledao snimak i nisam siguran dali ga ubijaju lopatama i jeli ovo ukrajinska propaganda ili je stvarno.Presudite sami, ako je istina, to je strasno sta rade tamo.Mislim svaki rat je strasan al koji si ga qujac izvlacio da bi ga utukao namrtvo, mozda osveta.
Prenio sam ja ovaj tvit prije par dana. Nije lopata vec sjekira.
Nije propaganda, vec slucajni snimak dronom.
Post Reply