Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88876 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Al bukvalno cekaju, a kad urade kontru to je na malom prostoru s malo jedinica.ovdje citava fronta mora da se pomjera non stop.
UA je vodila vrhunsku mobilnu bitku na pocetku a sad je ne vode nego "cuvaju linije".

Ne zanima me Ruska Artiljerija i avijacija nanijece stetu sigurno ali ne mogu zaustaviti istovremeno 100 ili 200 manjih spiceva koji napadaju na frontu od 50 km ili vise.

Tako su radili oko Harkiva, Kijeva, Sumija....

I UA je bila ta koja je diktirala ratiste a ne Rusi.

To sto su se Rusi ukopali ne znaci da se i ti trebas ukopati i cekati.

Usli u Artiljerijski Duel s Rusima koji imaju 20/1 nadmoc u tom polju.
Ovako ce ih samo mljeti malo pomalo.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#88877 Re: Ukrajina

Post by Mrvice_ba »

@lajkujMe j to govorim ima 10 dana, ukrajinski generalstab radi kardinalne greške.
Podsjecaju me na sirijske opozicionare, spremaju ofanzivu, a asad ih cijepko pomalo.
Homs, zabadani, aleppo, guta, idlib na kraju, tako i Ukrajinu cijepkaju pomalo.
Maliodmene
Posts: 2195
Joined: 10/01/2020 13:36

#88878 Re: Ukrajina

Post by Maliodmene »

A mozda samo kupuju vrijeme za nesto sto mi ne znamo, ne vjerujem da smo mi pametniji od njih :D
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88879 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Nevjerujem ni ja da smo pametniji ali Generalstabu istice vrijeme.
Kupili su ovakvom odbranom maks jos sedmicu maks dvije i Donbas borbe ce ce voditi u Kramstorsku i Slavljansku.
A znajuci Ruse oni ce oba grada sravniti s zemljom kao palacinku.

I sta onda?

Onda je gotov fight za Donbas i Rusi ce se opet rasiriti po Jugu s tehnikom.
Sad je idealan trenutak da se fight donese na svaki front i svaki lokalni komandant mora imati uputsvo za pokret naprijed bez obzira na cijenu.
Goni naprijed i dejstvuj po Rusima

Dosta je bilo ovakvog nacina borbe ne uspjeva i UA mora pod hitno promjeniti taktiku
User avatar
geralt
Posts: 5191
Joined: 14/09/2017 12:45

#88880 Re: Ukrajina

Post by geralt »

lajkujMe wrote: 25/05/2022 16:55 Nevjerujem ni ja da smo pametniji ali Generalstabu istice vrijeme.
Kupili su ovakvom odbranom maks jos sedmicu maks dvije i Donbas borbe ce ce voditi u Kramstorsku i Slavljansku.
A znajuci Ruse oni ce oba grada sravniti s zemljom kao palacinku.

I sta onda?

Dosta je bilo ovakvog nacina borbe ne uspjeva i UA mora pod hitno promjeniti taktiku
Cime ce Rusi napasti Kramatorsk i Slavjansk? Bacili su sve sto imaju u ovo zatvaranje obruca, te jedinice i ako uspiju u trenutnoj akciji ce biti ispuhane i trebace im popuna i nova oprema. A Sjeverodonjeck i Lisicansk se nece predati minimum mjesec dana, i vezace protivnicke snage i tehniku za sebe.

Na ovoj temi su jedan dan Ukrajinci svemoguci i mogu sve sto zamisle, drugi dan su Rusi svemoguci i mogu sve sto zamisle.
sumirprimus
Posts: 81507
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88881 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


E cega su se sjetili :lol:
sumirprimus
Posts: 81507
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88882 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

geralt wrote: 25/05/2022 16:28 Ovoj dvojici sto se rukuju s njim nije nista. Obukli bolnicku odjecu dvojici clanova njegovog obezbjedjenja, i onda kofol obilazi ranjenike.
Nekad na pocetku postavljali smo snimke sve isti ljudi gdje je putin u posjeti, na snimku, jesul u sluzbi il glumci ko ce znat, nema njegovog snimka da nisu i oni tu lafo u publici il ovako
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#88883 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

Maliodmene wrote: 25/05/2022 16:51 A mozda samo kupuju vrijeme za nesto sto mi ne znamo, ne vjerujem da smo mi pametniji od njih :D
Cuj ne vjerujes da smo pametniji :mrgreen:, ovdje sto generala, na fudbalu sto selektora, na temi o zdravlju sve doktori, o arhitekturi sve arhitekte i da ne nabrajam.
Prosto mi je smijesno kako neki forumasi razglabaju vojnu strategiju i sta bi ko trebao radit bazirano na informacijama iz kojih izvora................. :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81507
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88884 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Ipak ruje rovare sa ovim dojavama o bombama, kakvi zlotvori :lol: :-)
Jos jace nase ih sluzbe zamolile da im kazu ko je :lol:
Sigurnosne agencije BiH službeno su od ruskih vlasti zatražile pomoć kako bi se identifikovale osobe koje su poslale prijeteće poruke svim školama u Sarajevu. Prijeteće e mail poruke su upućene putem ruskog servisa Yandex
:lol:
sumirprimus
Posts: 81507
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#88885 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



Pazi price u zlotovora
User avatar
Čitalac
Posts: 5703
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#88886 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Podoljak o onome što se priča u kuloarima…
- Danas nam neki nude novu agendu: prekid vatre, zamrznuti konflikt i predaju teritorija za mir. „Želimo da se vratimo predratnom načinu života. Dogovorite se, napravite kompromis“. Ovo se može doslovno pročitati u nekim zapadnim očima.
Zato, neka bude jasno: Ukrajina neće učestvovati u ovoj diskusiji. Mi ne trgujemo našim građanima, teritorijom i suverenitetom. To je jasna crvena linija. Platili smo strašnu cenu i nećemo dozvoliti nikome da učini ni korak u ovom pravcu. Niti jedna vlada i niti jedna država. Svaki nagoveštaj ovoga od strane bilo kojeg partnera dobiće principijelan odgovor. Ne može biti ni govora o zamrzavanju sukoba.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#88887 Re: Ukrajina

Post by Grean »

Čitalac wrote: 25/05/2022 15:40 Malo duži tekst, razgovor sa jednim od komandanata koji se nalazi u Severodonjecku. On kaže da sposobnih boraca ima sasvim dovoljno, ali da je drastična razlika u artiljeriji i tehnici. Na jednu ukrajinsku granatu dolazi 20-50 ruskih.
- Moramo biti trezveni. Bez pariteta u sredstvima, oni će opkoliti našu grupu i zbrisati naše položaje. Potrebna nam je barem delimična podrška ozbiljnim artiljerijskim sistemima, više tenkova...Shvatam da moram da kažem: „Izdržaćemo!“ ali trezveno tumačim situaciju...Ne možemo se oslanjati isključivo na herojstvo vojnika. Oni su već heroji, prevazišli su sve NATO standarde. NATO vojnici ne mogu se porediti sa našim. Ali vojnici moraju biti zaštićeni i podržani...Mi čak nemamo ni dovoljno projektila za broj tenkova koje je neprijatelj koncentrisao na ovom pravcu...Nadam se da postoji strategija i da će oprema nekako doći...
https://www.pravda.com.ua/articles/2022/05/25/7348467/
Nije nikakva kuknjava ali ako je ovako ne mogu oni to izdrzati dugo.

Sto ljudi dnevno je previse za bilo koju vojsku, pogotovo ako to odradjuje artiljerija i druga strana nema tolike gubitke. Nema tog morala koji to moze izdrzati.

Znam po nama, u pocetku je islo, nekoliko mjeseci moral do neba. Poslije ide razumnije razmisljanje pa i dotle potpisuj sta bilo, bilo je i takvih.

Jednostavno svi smo ljudi. Ako nista drugo kontas ako ovo potraje i ostanem ziv ali jebo to, opet mi ukrade vrijeme i kad se zavrsi nema me nigdje, ni stana, ni posla, niti ostvarenja bilo kojih ciljeva koje si imao prije rata. Neizbjezno, nisu nadljudi.

Uz to najbolji ginu a njih ne mozes nadomjestiti. Takodje iskustvo naseg rata. Ne radja se rahmetli Hakija Mrso svaki dan.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#88888 Re: Ukrajina

Post by saimidin »

Sve je vrlo jednostavno, pravo stanje znaju lokalni komandanti, nesto manje UA komanda, jos manje nato, jos manje komanda orka, jos manje stratezi I analiticari, I onda forum :D

U svakom slucaju moze se raspravljati na amaterskom nivou, I nadati da ide vise pomoci I na vrijeme da UA stigne da je upotrijebi

Mariupolj im mora biti lekcija, bolje se povuci I nastaviti borbu

Sada razmisljam ovo sto se otvoreno govori za spremanje UA da rasturi orke u aug, imati ce posljedicu da sad I oni znaju za kad se moraju spremiti, I vec se spremaju tihom mobilizacijom I dovlacenjem vozova gvozdjurije, I ono jest to sve slab kvalitet, ali to je igra orka, idu na brojeve

Brodovi zapadne pomoci su potrebni, stotine hiljada tona mts-a, da se ti brojevi stuku, a to trazi vrijeme I gubitke dok ne stignu, ali I kada I ako stignu

Mene brine da pomoc slabo I sporo dolazi, a posebno navlakuse tipa scholz, ali I to gdje ide unutar UA, I koliko orci stvarno uniste
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#88889 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

sumirprimus wrote: 25/05/2022 13:30
Spoiler
Show
to rokiii naprijed ukriii :bih:
uhhhh koji je ovo adrenalinski shoot...po glasu osjetiš :D
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88890 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Cisto da se zna nije ni Rusima melem




Regionalna Bolnica ne moze da se nosi brojem ranjenika kod Rusa.
2 ili 3 kamiona dnevno odnose leseve mrtvih Rusa i ne evidentiraju ih vise koliko je mrtvih kod Orka
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#88891 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Ova ekipica je unistila 3 neprijateljska tenka

channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#88892 Re: Ukrajina

Post by channel10 »

Čitalac wrote: 25/05/2022 18:07 Podoljak o onome što se priča u kuloarima…
- Danas nam neki nude novu agendu: prekid vatre, zamrznuti konflikt i predaju teritorija za mir. „Želimo da se vratimo predratnom načinu života. Dogovorite se, napravite kompromis“. Ovo se može doslovno pročitati u nekim zapadnim očima.
Zato, neka bude jasno: Ukrajina neće učestvovati u ovoj diskusiji. Mi ne trgujemo našim građanima, teritorijom i suverenitetom. To je jasna crvena linija. Platili smo strašnu cenu i nećemo dozvoliti nikome da učini ni korak u ovom pravcu. Niti jedna vlada i niti jedna država. Svaki nagoveštaj ovoga od strane bilo kojeg partnera dobiće principijelan odgovor. Ne može biti ni govora o zamrzavanju sukoba.
Kurva Evropa bi sve tudje dali, samo da je njima dobro( jeftin gas i gorivo)...
CrveniKuk
Posts: 2926
Joined: 22/04/2022 21:54

#88893 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »


Vidi fakat,Rusi već u većem broju počinju koristiti tenkove T62. Znaci,rezerve T72 i derivata su ispuhale.
CrveniKuk
Posts: 2926
Joined: 22/04/2022 21:54

#88894 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Ako su bile ove slike postavljanje ranije,ja se izvinjavam. Ali,ovo mi je stvarno fascinantno. Druga vojna sila,poslije tri mjeseca ratovanja, u operativnu upotrebu ubacuje tenkove T62. Ne mogu vjerovati!!! Sto bi nas stari prijatelj Šekspir rekao “nešto smrdi u državi Danskoj odnosno Rusiji”
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#88895 Re: Ukrajina

Post by emirolini »

Svejedno tenk je tenk, ali ovi spektakularno eksplodiraju. Jos cetiri orka - rusko - cetnicka rushista se nalaze unutra, cetiri manje odmah.
User avatar
Čitalac
Posts: 5703
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#88896 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#88897 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

znači T-62 nam uvećava broj suncokreta posijanih jednim hicem :thumbup:

Pravda za T-62!
User avatar
geralt
Posts: 5191
Joined: 14/09/2017 12:45

#88898 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Sta bi sa 7-8000 T-72 u ruskim rezervama? :lol:

Sve i da su ove kante namjenjene za DNR domobrane, valjda bi im radije dali nesto sto je efektivno u borbi i za sta ne treba dodatna obuka.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#88899 Re: Ukrajina

Post by Naslovnica »

JoseMujica wrote: 25/05/2022 19:17 znači T-62 nam uvećava broj suncokreta posijanih jednim hicem :thumbup:

Pravda za T-62!
Dobar je T-62A...al' u WoT.
User avatar
Rothmans
Posts: 2865
Joined: 21/11/2019 21:32

#88900 Re: Ukrajina

Post by Rothmans »

dustaban wrote: 25/05/2022 12:16 Prvo poluvrijeme je dobila Ukrajina. Samim tim što su izdržali do kraja poluvremena.
Ali drugo poluvrijeme... e tu je pravi zayeb, otkriva nam da uopće nije riječ o takvoj utakmici, ovo se pretvara u maraton u kojem ćemo uskoro zaboraviti ko je sve to započeo. Imaćemo ovo što se desilo u BiH - sukob zaraćenih strana gdje ničije maslo nije za ramazana.
:sad:
Haj ti fino u foe
Post Reply