Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Excel2
Posts: 1305
Joined: 03/10/2020 10:22

#96201 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Kako objasnjavas to da ga je Afgsanistan dobio protiv Sovjeta, a i protiv Amera?
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#96202 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

artur morgan wrote: 26/02/2022 12:41 I ja navijam za Ukrajinu, koja brani svoju drzavu i narod. Medjutim, oni se ne mogu odbraniti, nazalost. Propagandom u cilju podizanja morala, navijackom podrskom, i ovom pomoci koju dobijaju, se ne moze dobiti rat. Rat dobija jaca veca organizovanija vojna sila a to je Rusija, koliko god to bilo tesko prihvatiti. Imam osjecaj da se u Evropi podcjenjuju Rusi. To je dobro objasnio vojni analiticar Robert Barić na N1. On je rekao da za sada Rusima ide sve po vojnom planu prema dostupnim informacijama. Rat su planirali od ljeta prosle godine i imaju plan i strategiju djelovanja, za koju se jos ne zna kako ce tacno ici. Vode manevarski rat brzog i kordiniranog proboja kombinacijom raznih jedinica, oklopa, udara iz zraka sa mora i razbijanja odbrane i za sada im ide po planu. Po njemu su za jedan dan razbili Ukrajinsku protuvazdusnu odbranu. Nadam se da ce brzo doci do mira, pa kakav god bio.
Ta ti ono reče u februaru.
toska
Posts: 2959
Joined: 26/09/2016 14:08

#96203 Re: Ukrajina

Post by toska »

može i obrnuto, objasni ti nama:

kako Rusija može dobiti ovaj rat na srednji i duži period?
kako bi to izgledalo, kako funkcionisalo?
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11521
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#96204 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

sva oruzja i oruzani sistemi koje su ukrajinci dobili od nato zemalja moraju biti upotrijebljeni protiv ruske vojske
sva municija se mora potrositi i sve se mora opravdati i podnijeti izvjestaj kao i prijaviti nanesenu stetu i gubitke rusistima

to im je uslov a i tako mogu traziti novo naoruzanje i jos vise municije
koliko se pokazu ozbiljni i profesionalni takav ce biti odgovor nato-a na nove zahtjeve

ukrajinci prelaze na nato standarde - tek tada ce rusisti biti u problemima u ukrajini
nisu u stanju voditi rat protiv drzave i vojske koja je organizovana po nato-u a ukrajinci ce biti sve jaci
bic jaki ko nato
User avatar
drug_profi
Posts: 50520
Joined: 16/07/2012 16:00

#96205 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ljudi u Evropi skidaju gaće pred Rusijom i to je to. U podsvijesti je da je to kao sila nebeska.
A nije. I rusi se mogu ubiti i to izgleda mnogo lakse nego amerikanci.
A sve sto mozes ubiti, mozes i pobijediti.
User avatar
p206
Posts: 7947
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#96206 Re: Ukrajina

Post by p206 »

sumirprimus wrote: 27/06/2022 13:34 Image
To je to. Samo volja da ostane neupitna
Ide mordor daun daun daun daun :izet:
Na zalost svekolikog ruskig svets
Ukrajina je nova Zapadna Njemačka. Ukoliko tu Zapadne sile podbace, imat ćemo nestabilnu Evropu idućih 50 godina,i vjerovatno povećanje uticaja Rusije i Kine, na banana države u EU. Iz njihove perspektive je projekat koji mora uspjeti.
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#96207 Re: Ukrajina

Post by djugum »

Jel ovo NATO poceava response force sa 40k na 300k? :D :bih:
artur morgan
Posts: 2817
Joined: 30/04/2020 19:47

#96208 Re: Ukrajina

Post by artur morgan »

zigzag wrote: 27/06/2022 15:10
artur morgan wrote: 26/02/2022 12:41 I ja navijam za Ukrajinu, koja brani svoju drzavu i narod. Medjutim, oni se ne mogu odbraniti, nazalost. Propagandom u cilju podizanja morala, navijackom podrskom, i ovom pomoci koju dobijaju, se ne moze dobiti rat. Rat dobija jaca veca organizovanija vojna sila a to je Rusija, koliko god to bilo tesko prihvatiti. Imam osjecaj da se u Evropi podcjenjuju Rusi. To je dobro objasnio vojni analiticar Robert Barić na N1. On je rekao da za sada Rusima ide sve po vojnom planu prema dostupnim informacijama. Rat su planirali od ljeta prosle godine i imaju plan i strategiju djelovanja, za koju se jos ne zna kako ce tacno ici. Vode manevarski rat brzog i kordiniranog proboja kombinacijom raznih jedinica, oklopa, udara iz zraka sa mora i razbijanja odbrane i za sada im ide po planu. Po njemu su za jedan dan razbili Ukrajinsku protuvazdusnu odbranu. Nadam se da ce brzo doci do mira, pa kakav god bio.
Ta ti ono reče u februaru.
Pa upravo što i sada govorim. Malo budite realni previše prosto i navijački gledate na stvari. Nemam ništa protiv da budem 100 % u krivu. Može tako ?
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96209 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

madner wrote: 27/06/2022 13:13 Nema razlog importovati vojnike iz Sirije, osim Hezbolaha nemaju borbenu vrijednost u Ukraini a slabe rezim koji je tamo na staklenim nogama.
A Tigrove jedinice?
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#96210 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

artur morgan wrote: 27/06/2022 15:17
zigzag wrote: 27/06/2022 15:10

Ta ti ono reče u februaru.
Pa upravo što i sada govorim. Malo budite realni previše prosto i navijački gledate na stvari. Nemam ništa protiv da budem 100 % u krivu. Može tako ?



Ovo od februara do danas je pouka.

Ako ti neko složi šamar, ne skidaj gaće odmah. Jer ćeš biti je,,,,, i pored toga redovno dobijati šamare. Valjda ti ne funkcionišeš tako u životu?


I nema nazad za međunarodno priznatu državu, koju je čak i agresor priznao.
Last edited by zigzag on 27/06/2022 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#96211 Re: Ukrajina

Post by Haris.ba »

Excel2 wrote: 27/06/2022 15:09 Kako objasnjavas to da ga je Afgsanistan dobio protiv Sovjeta, a i protiv Amera?
Nije ista vrsta rata. I opet oko 10% Afgana je bilo ubijeno za vrijeme Sovjeta.
Last edited by Haris.ba on 27/06/2022 15:22, edited 1 time in total.
corei3
Posts: 695
Joined: 22/05/2014 09:42

#96212 Re: Ukrajina

Post by corei3 »

djugum wrote: 27/06/2022 15:15 Jel ovo NATO poceava response force sa 40k na 300k? :D :bih:
Da, a zašto?
lajkujMe
Posts: 12229
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96213 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Ma da znam da je beskorisno ovo napisati pogotovo jer pisem ovo sakrivenim Rusofilima.

Haj stavite se u nasu poziciju pocetkom 90tih, po vasoj logici da Ukrajina preda 1/5 svoje teritorije hajmo gledati nas.
Jesmo li mi trebali 92 ostati u Jugoslaviji ili jos gore dopustiti da nas Hrvati i Srbi svedu na 15% teritorije oko Zenice zarad mira?
Dal smo bespotrebno zrtvovali 100.000 ljudi u proslom ratu?
Dal smo trebali poloziti ili nemati oruzje kao podrinje, Srebrenica, Hercegovina itd itd?

Da li bi danas trebali vikati mir mir mir niko nije kriv da RS odcjepi 49% BIH i granicu dovede u Sarajevo? I pripoji se Srbiji?

Dal to trebamo uraditi zarad mira i zivih ljudi?

Evo moje misljenje je da ne bi trebali (iako mi je pola familije 2 metra pod zemljom zbog rata).

Hipoteticki, evo Ukrajina da pristane da im od Khersona do haman Karkiva da sve.
Kratkotrajno to ce sigurno sprijeciti mrtve.
Ali hajmo dugorocno!
Sta ce to sprijeciti Rusiju da za 10 godina kad se oporavi opet ne krene jer im je malo? (Takvima je uvijek malo pogledaj historiju do kamenog doba).
Kako ce se tada Ukrajina odbraniti znatno oslabljena i s manje naroda i teritorije i sto je najbitnije te teritorije su izuzetno bitne iz ekonomske perspektive.
Kako ce se drzava oporaviti od toga?
Da li ce sadasnjoj djeci biti bolje ili gore za 10 godina?
Nesto mislim da ce im biti gore...
Dal ce neovisna Ukrajinska volja uspjeti da se odupre Ruskom uticaju kasnije?
Dal ce narod htjeti ostati u krnjoj drzavi kojoj komsija diriguje kako da zivi na svojoj zemlji?

Moram to prosto reci ovim rusofilima ali i fgr raji.

Sloboda se placa krvlju i znojem ne pricom i popustanjem!

Gotovo svaka drzava na ovom svijetu je zasluzila slobodu i neovisnost krvlju i zivotima.
Ako ti kao individua ne zelis to za sebe uredu ali onda ne zasluzujes slobodu i neka prava nego trebas da budes podanik svom caru svom kralju i on ce ti dirigovati zivot po njegovom..

Ovo ne vrijedi samo za drzave, nego i za narode i manjine po drzavama.

Mi smo zasluzili neovisnost i slobodu kakva god da je s mnogo krvi.
Ne samo u proslom ratu nego i u 2 svj ratu, balkanskim ratovima 19 i 20 stoljeca, pa sve do pobuna unutar Osmanskog carstva.
Na stotine hiljada ako ne i milione zivota kroz povijest je dalo zivote za ovo sto danas imamo.
Nase je da ovo sto imamo napravimo boljim.
A to cemo steci znojem i nepopustanjem onoga sto mi kao narod smatramo pogresnim...

Oni narodi koji su popustili, koji su se predali danas vise nepostoje. Ili su svedeni na neznatan % populacije
Rusija je najbolji primjer....
Preko 50 naroda u njoj svi su svedeni na mal % kroz plansku depopulaciju.
Tartari mozda najbolji primjer.

Indijanska plemena u SAD nisu vise mogli koliko ih je danas u SAD u %?
Ujguri u Kini sta mislite koliko ce ih biti za 20 godina nakon planskog genocida?
Koliko Jevreja imamo danas u Europu naspram 1930 god?

Svaki narod koji nema svoju drzavu je osudjen na izumiranje tokom vremena.
To je cinjenica a ne teorija.
Dokazano u zadnjih 5000 godina bezbroj puta.

Jedini primjer naroda u moderno doba koji nema drzavu a ima rast populacije su Kurdi ali oni se svaki dan bore i prosipaju krv da bi ocuvali svoje postojanje.


A svjetske imperije su te koje unistavaju narode...
Pevi svjetski rat je zapoceo trend unistenja imperija 2 svjetski rat je dovrsio imperijalne drzave.
20 stoljece ce ostati zapamceno kao najkrvavije stoljece u ljudskoj historiji ali i stoljece s najvise napretka ljudske civilizacije, sloboda naroda i pocetak svijeta gdje je nasilje iskljucivo zadnja opcija a ne prva kao sto je bilo u 19 stoljecu...

Svi slobodni narodi svijeta moraju nastaviti borbu protiv zlih sila koji zele da ukine prava postojanja drzava u njenih naroda, ukidanje njihovog prava samoodlucivanja i samoorganizacije.

UN je upravo zato osnovan ali imperijalne sile pogotovo tu mislim na Rusiju, Kinu i SAD su ga urusile.
Nisu se podredili vecini nego iskljucivo svojim interesima.

Ali eto SAD je makar koliko toliko slobodna drzava (ali mogu puno bolje) makar nemaju koncentracione logore gdje vrse genocid.

Sta je Rusija danas? I dalje puna tkz kaznjenickih kolonija koji su zapravo Gulazi.
Tu zavrsavaju svi oni koji su protiv Ruskog imperijalizma i neokolonizma. Ljudski zivot vrijedi manje od ves masine u toj drzavi.
Gdje jedan Imperator diriguje zivotima ne samo svojih gradjana nego i drugih.
Gdje se namjenski jedan narod (Rusi) naseljavaju u regije gdje nikada nisu postojali s samo jednom misijom, istrebljenje domicilnog stanovnistva kroz masovne deportacije i naseljavanje drugih ..

Kina... Najrepresivnija drzava na svijetu pored Sjeverne Koreje.
Ali za razliku od Koreje, Kina je mega sila ali s najvise egzekucija na svijetu, s social credit sistemom, potpuno su zatvoreni od vanjskog svijeta sto se tice slobode informacije.
A usput vrse Genocid nad nacionalnom manjinom to jest Ujgurima.
A nisu im prvi, Han Kinezi (etnicki Han kinezi) vec stoljecima namjerno unistavaju druge etnicke grupe i smatraju sebe najboljom rasom (bez sale veoma su rasisticki narod)
Plus koriste svoju novostecenu moc ekonomije i mase naroda da potlsce druge nacije u Pacifiku i Indijskom okeanu...
A u Africi kreirali neoliberalni Kolonijalizam kroz sistem duznistva i time zarobljavaju te ljude u dugove koje ne mogu odplatiti tek za 20-30 godina saznacemo rezultat petljancije Kine u Africi.


I sta sad, zato sto su jaci, veci, s vecim uticajem mi se trebamo predati i dopustiti im da nas tlace i ubijaju?
Da bi se spasili od cega? Smrti? Artiljerije? Unistavanja i invalidnosti?

Jok vala ja, radije cu umrijeti jer znam da je bolje tako nego biti neciji rob, rob nema pravo na dostojanstven zivot.


Ukrajinci su veoma pametan i vrijedan narod, a jos uz to s mnogo Inata.
Dajte im vremena i njihova borba koja ih kosta krvi i zivota ce uroditi plodom.
Isjerati ce rashiste iz svoje zemlje, osloboditi ce svoj narod.
Mrtve nece moci vratiti ali ce spasiti sve zive.
Njihova djeca i nerodjena djeca ce zivjeti u boljoj drzavi u sigurnosti i napretku kad tad.
lajkujMe
Posts: 12229
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96214 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Bobi wrote: 27/06/2022 15:04
lajkujMe wrote: 27/06/2022 13:47

Zanimljivo 3 NATO aviona lete kruznom putanjom na ovom mjestu + imaju tanker da ih drzi u zraku.

Nesto se desava na Zmijskom ostrvu ili Crnom Moru blizu Rumunije i Ukrajine
Nevidljivi a vidimo ga :D svi.

Upaljen transponder, po zakonu mora u mirnodopska doba da ga drzi upaljenim iznad zemalja.
Haris.ba wrote: 27/06/2022 15:21
Excel2 wrote: 27/06/2022 15:09 Kako objasnjavas to da ga je Afgsanistan dobio protiv Sovjeta, a i protiv Amera?
Nije ista vrsta rata. I opet oko 10% Afgana je bilo ubijeno za vrijeme Sovjeta.

Jeste ista vrsta rata, ovaj rat je ocuvanje Ukrajine kao drzave i Ukrajinaca kao naroda.
Po cemu nije isti je sto Ukrajina ima vojnu silu a Afganistanci nisu imali vojnu silu pa su opet pobjedili.
A_A_AKCIJA
Posts: 5876
Joined: 16/11/2009 02:54

#96215 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

artur morgan wrote: 27/06/2022 15:05
A_A_AKCIJA wrote: 27/06/2022 14:45

Kakva analiza :mrgreen:

Raspisao se o Ukrajini, a Rusiju i ne spomenu. Oni imaju neograničene resurse i njih rat ništa ne košta.

Sve da stoji što si napisao, Rusi su sami protiv modernog i razvijenog svijeta koji gura Ukrajinu. Mogu svi odustati osim USA i UK i Rusi nemaju nikakve šanse, ni teoretski.

Rusi su pod sankcijama, a Ukrajina u potpuno obrnutoj situaciji, pomoć teče sa svih strana.

Od danas je Rusija oficijelno u bankrotu, jer ne može izmiriti međunarodne obaveze, a ti pričaš da je Ukrajina u belaju :mrgreen:
Bitna je Ukrajina odnosno razvoj situacije u Ukrajini jer je jedino Ukrajina država koja je u stvarnosti ugrožena, i zato o njoj pišem. Vi se navijački ponašate, pa je onda i očekivati takve reakcije. Koliko u
vašim navijačkim procjenama, ima realne vojne procjene ? Ja tebi i drugima ponovo ponavljam, Ukrajinci ne mogu dobiti rat, bez da se još neko direktno umiješa u rat. Vrijeme će pokazati :)
Ma tako je.

Rusi više ne mogu kupiti ništa od Durexa, do VW-a, ne mogu izmiriti međunarodne obaveze, ginu ih hiljade, ali su samo Ukrajinci ugroženi :mrgreen:

Ukrajini šta god zafali, dobiće sa strane, a Rusima pipe zavrnute za sve, pa ti skontaj.

A ovoga, vrijeme će pokazati, sam se toliko naslušao od antivaxxera, da sam tri puta trebao umrijeti od vakcina. Odmah se prepoznaje ruska kuhinja i nada u futur kada nemaš argumente u prezentu :D
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#96216 Re: Ukrajina

Post by ovo_malo_duse »

drug_profi wrote: 27/06/2022 14:45
video wrote: 27/06/2022 14:14 Na temu

Evo za drugove artiljerce jedan gif iz gornjeg videa da nas malo želja mine.
Uh gdje me nadje..Ovako su nase 105_ce rokale 95_e. Rokne 5 komda za 15 sec cujes ih kako zvizde odose a znas da su tvoje..Koja je to milina nakon godina gdje kad su se izivljavali ti ih gledas a nemos im nista. Il onaj mali WBR 110_a pa opali svih 12 cijevi. Mogu samo prepostavit kako izgleda kad ovi MRLS_vi zdrmaju...

Sto rece onaj drot da su nam dali samo 10 % od ovog sta ukri imaju uh sav se najezim...
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11521
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#96217 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

artur morgan wrote: 27/06/2022 15:17
Pa upravo što i sada govorim. Malo budite realni previše prosto i navijački gledate na stvari. Nemam ništa protiv da budem 100 % u krivu. Može tako ?
sta je problem biti navijacki raspolozen - pogotovo u ovoj situaciji - mrzim rusiju, volim ukrajinu to je navijacki i ne mogu i necu drugacije ... il si s nama ili protiv nas, civilizacija protiv barbarizma

a prosto je da ne moze prostije - rusija agresor, ukrajina zrtva agresije ... crno i bijelo, sve je jasno ko dan

evo ti jedna objektivna - putin piZda, ukrajina pobjedjuje
zilog
Posts: 7496
Joined: 06/03/2009 11:19

#96218 Re: Ukrajina

Post by zilog »

artur morgan wrote: 26/02/2022 12:41 I ja navijam za Ukrajinu, koja brani svoju drzavu i narod. Medjutim, oni se ne mogu odbraniti, nazalost. Propagandom u cilju podizanja morala, navijackom podrskom, i ovom pomoci koju dobijaju, se ne moze dobiti rat. Rat dobija jaca veca organizovanija vojna sila a to je Rusija, koliko god to bilo tesko prihvatiti. Imam osjecaj da se u Evropi podcjenjuju Rusi. To je dobro objasnio vojni analiticar Robert Barić na N1. On je rekao da za sada Rusima ide sve po vojnom planu prema dostupnim informacijama. Rat su planirali od ljeta prosle godine i imaju plan i strategiju djelovanja, za koju se jos ne zna kako ce tacno ici. Vode manevarski rat brzog i kordiniranog proboja kombinacijom raznih jedinica, oklopa, udara iz zraka sa mora i razbijanja odbrane i za sada im ide po planu. Po njemu su za jedan dan razbili Ukrajinsku protuvazdusnu odbranu. Nadam se da ce brzo doci do mira, pa kakav god bio.
Nema sta principijelan si... :pisnuo:
artur morgan wrote: 25/02/2022 09:27 Cilj Rusa je Kijev da bi mogli svrgnuti ovu vlast i nametnuti prorusku. Ukrainci neće dugo izdržati ne zato što su Rusi mnogo jači, nego što ne žele da se bore. U pravom ratu, svaki osvojeni metar se krvavo plaća, a kod njih oni Ruse snimaju i slikaju mobitelima, voze se autima pored njihovim oklopnih vozila, bježe iz gradova...uzet oružje i sukobit se sa stranim vojnikom nije samo zadatak vojske posebno kad si dosta slabiji. Ali na njima je da odluče šta će i kako će.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2799
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#96219 Re: Ukrajina

Post by ovo_malo_duse »

A_A_AKCIJA wrote: 27/06/2022 15:27
artur morgan wrote: 27/06/2022 15:05

Bitna je Ukrajina odnosno razvoj situacije u Ukrajini jer je jedino Ukrajina država koja je u stvarnosti ugrožena, i zato o njoj pišem. Vi se navijački ponašate, pa je onda i očekivati takve reakcije. Koliko u
vašim navijačkim procjenama, ima realne vojne procjene ? Ja tebi i drugima ponovo ponavljam, Ukrajinci ne mogu dobiti rat, bez da se još neko direktno umiješa u rat. Vrijeme će pokazati :)
Ma tako je.

Rusi više ne mogu kupiti ništa od Durexa, do VW-a, ne mogu izmiriti međunarodne obaveze, ginu ih hiljade, ali su samo Ukrajinci ugroženi :mrgreen:

Ukrajini šta god zafali, dobiće sa strane, a Rusima pipe zavrnute za sve, pa ti skontaj.

A ovoga, vrijeme će pokazati, sam se toliko naslušao od antivaxxera, da sam tri puta trebao umrijeti od vakcina. Odmah se prepoznaje ruska kuhinja i nada u futur kada nemaš argumente u prezentu :D
Ma sve zivo napusta, Kad je doslo do toga da IKEA zatvara i povalci se sa trzista eno guraju izgleda da ce i Carlsberg...Mogu neko vrijeme dok ima zaliha.
Nece moc obicni jebeni ormar na sklapanje i neko kvalitetno pivo kupit a da ne govorimo o necem sofisticiranijem.
Onaj kupio Mc Donalds..Moze dok ima cole u rezervi , za 3 mjeseca ce ic RuCola koja je ni blizu okusom itd. itd. Kazem moze 3-6 mjeseci dok ima zaliha...Vec nemos kupit orginalne lijekove...Imam poznanika u ST.Petersburgu..Kuka na sav glas on i zena potrosili su ustedjevinu da djetetu kupe na crno zalihu za 3 mjeseca nekog lijeka za asmu.. Kaze nema vise ni na crno..
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#96220 Re: Ukrajina

Post by JoseMujica »

lajkujMe wrote: 27/06/2022 15:22
Spoiler
Show
Ma da znam da je beskorisno ovo napisati pogotovo jer pisem ovo sakrivenim Rusofilima.

Haj stavite se u nasu poziciju pocetkom 90tih, po vasoj logici da Ukrajina preda 1/5 svoje teritorije hajmo gledati nas.
Jesmo li mi trebali 92 ostati u Jugoslaviji ili jos gore dopustiti da nas Hrvati i Srbi svedu na 15% teritorije oko Zenice zarad mira?
Dal smo bespotrebno zrtvovali 100.000 ljudi u proslom ratu?
Dal smo trebali poloziti ili nemati oruzje kao podrinje, Srebrenica, Hercegovina itd itd?

Da li bi danas trebali vikati mir mir mir niko nije kriv da RS odcjepi 49% BIH i granicu dovede u Sarajevo? I pripoji se Srbiji?

Dal to trebamo uraditi zarad mira i zivih ljudi?

Evo moje misljenje je da ne bi trebali (iako mi je pola familije 2 metra pod zemljom zbog rata).

Hipoteticki, evo Ukrajina da pristane da im od Khersona do haman Karkiva da sve.
Kratkotrajno to ce sigurno sprijeciti mrtve.
Ali hajmo dugorocno!
Sta ce to sprijeciti Rusiju da za 10 godina kad se oporavi opet ne krene jer im je malo? (Takvima je uvijek malo pogledaj historiju do kamenog doba).
Kako ce se tada Ukrajina odbraniti znatno oslabljena i s manje naroda i teritorije i sto je najbitnije te teritorije su izuzetno bitne iz ekonomske perspektive.
Kako ce se drzava oporaviti od toga?
Da li ce sadasnjoj djeci biti bolje ili gore za 10 godina?
Nesto mislim da ce im biti gore...
Dal ce neovisna Ukrajinska volja uspjeti da se odupre Ruskom uticaju kasnije?
Dal ce narod htjeti ostati u krnjoj drzavi kojoj komsija diriguje kako da zivi na svojoj zemlji?

Moram to prosto reci ovim rusofilima ali i fgr raji.

Sloboda se placa krvlju i znojem ne pricom i popustanjem!

Gotovo svaka drzava na ovom svijetu je zasluzila slobodu i neovisnost krvlju i zivotima.
Ako ti kao individua ne zelis to za sebe uredu ali onda ne zasluzujes slobodu i neka prava nego trebas da budes podanik svom caru svom kralju i on ce ti dirigovati zivot po njegovom..

Ovo ne vrijedi samo za drzave, nego i za narode i manjine po drzavama.

Mi smo zasluzili neovisnost i slobodu kakva god da je s mnogo krvi.
Ne samo u proslom ratu nego i u 2 svj ratu, balkanskim ratovima 19 i 20 stoljeca, pa sve do pobuna unutar Osmanskog carstva.
Na stotine hiljada ako ne i milione zivota kroz povijest je dalo zivote za ovo sto danas imamo.
Nase je da ovo sto imamo napravimo boljim.
A to cemo steci znojem i nepopustanjem onoga sto mi kao narod smatramo pogresnim...

Oni narodi koji su popustili, koji su se predali danas vise nepostoje. Ili su svedeni na neznatan % populacije
Rusija je najbolji primjer....
Preko 50 naroda u njoj svi su svedeni na mal % kroz plansku depopulaciju.
Tartari mozda najbolji primjer.

Indijanska plemena u SAD nisu vise mogli koliko ih je danas u SAD u %?
Ujguri u Kini sta mislite koliko ce ih biti za 20 godina nakon planskog genocida?
Koliko Jevreja imamo danas u Europu naspram 1930 god?

Svaki narod koji nema svoju drzavu je osudjen na izumiranje tokom vremena.
To je cinjenica a ne teorija.
Dokazano u zadnjih 5000 godina bezbroj puta.

Jedini primjer naroda u moderno doba koji nema drzavu a ima rast populacije su Kurdi ali oni se svaki dan bore i prosipaju krv da bi ocuvali svoje postojanje.


A svjetske imperije su te koje unistavaju narode...
Pevi svjetski rat je zapoceo trend unistenja imperija 2 svjetski rat je dovrsio imperijalne drzave.
20 stoljece ce ostati zapamceno kao najkrvavije stoljece u ljudskoj historiji ali i stoljece s najvise napretka ljudske civilizacije, sloboda naroda i pocetak svijeta gdje je nasilje iskljucivo zadnja opcija a ne prva kao sto je bilo u 19 stoljecu...

Svi slobodni narodi svijeta moraju nastaviti borbu protiv zlih sila koji zele da ukine prava postojanja drzava u njenih naroda, ukidanje njihovog prava samoodlucivanja i samoorganizacije.

UN je upravo zato osnovan ali imperijalne sile pogotovo tu mislim na Rusiju, Kinu i SAD su ga urusile.
Nisu se podredili vecini nego iskljucivo svojim interesima.

Ali eto SAD je makar koliko toliko slobodna drzava (ali mogu puno bolje) makar nemaju koncentracione logore gdje vrse genocid.

Sta je Rusija danas? I dalje puna tkz kaznjenickih kolonija koji su zapravo Gulazi.
Tu zavrsavaju svi oni koji su protiv Ruskog imperijalizma i neokolonizma. Ljudski zivot vrijedi manje od ves masine u toj drzavi.
Gdje jedan Imperator diriguje zivotima ne samo svojih gradjana nego i drugih.
Gdje se namjenski jedan narod (Rusi) naseljavaju u regije gdje nikada nisu postojali s samo jednom misijom, istrebljenje domicilnog stanovnistva kroz masovne deportacije i naseljavanje drugih ..

Kina... Najrepresivnija drzava na svijetu pored Sjeverne Koreje.
Ali za razliku od Koreje, Kina je mega sila ali s najvise egzekucija na svijetu, s social credit sistemom, potpuno su zatvoreni od vanjskog svijeta sto se tice slobode informacije.
A usput vrse Genocid nad nacionalnom manjinom to jest Ujgurima.
A nisu im prvi, Han Kinezi (etnicki Han kinezi) vec stoljecima namjerno unistavaju druge etnicke grupe i smatraju sebe najboljom rasom (bez sale veoma su rasisticki narod)
Plus koriste svoju novostecenu moc ekonomije i mase naroda da potlsce druge nacije u Pacifiku i Indijskom okeanu...
A u Africi kreirali neoliberalni Kolonijalizam kroz sistem duznistva i time zarobljavaju te ljude u dugove koje ne mogu odplatiti tek za 20-30 godina saznacemo rezultat petljancije Kine u Africi.


I sta sad, zato sto su jaci, veci, s vecim uticajem mi se trebamo predati i dopustiti im da nas tlace i ubijaju?
Da bi se spasili od cega? Smrti? Artiljerije? Unistavanja i invalidnosti?

Jok vala ja, radije cu umrijeti jer znam da je bolje tako nego biti neciji rob, rob nema pravo na dostojanstven zivot.


Ukrajinci su veoma pametan i vrijedan narod, a jos uz to s mnogo Inata.
Dajte im vremena i njihova borba koja ih kosta krvi i zivota ce uroditi plodom.
Isjerati ce rashiste iz svoje zemlje, osloboditi ce svoj narod.
Mrtve nece moci vratiti ali ce spasiti sve zive.
Njihova djeca i nerodjena djeca ce zivjeti u boljoj drzavi u sigurnosti i napretku kad tad.
nije ni 1995te trebalo potpisivati neko krhati do kraja pa ko živ a ko mrtav...barem bi se ove agonije kutarisali i mi i oni.
lajkujMe
Posts: 12229
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96221 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Prevod leakovanih dokumenata to jest mailova FSB.
Nimalo dobro.

Po ovome Ruska vlast, FSB i Vojna komanda smatraju da moraju pod svaku cijenu zapoceti svjetski rat gdje bi uvukli mnostvo zemalja u isti da bi unistili sadasnji svjetski poredak i kreirali svoj.
Po njima treba napasti Litvaniju i spojiti sve Ruske teritorije u jednu (Rusko srpski svijeti)
Zapoceti rat s NATOM zapoceti ratove na Balkanu, Kina navodno zeli napasti Tajvan na Jesen i druge saveznike i prijateljske zemlje uvuci u lokalne ratove.

Iran-Venecuela-Sirija itd itd i time razvuci zapadne snage ma sve strane i uzeti sta se moze sve u svrhu ocuvanja Rusije i njene vlasti...

Ako je ovo 1% tacno nas ceka najtezi period u svjetskoj historiji.
A mislim da to Zapadne obavjestajne snage znaju za ovo i da se vrsi priprema

Previse je atmosfera nabrijana u svijetu da bi se zajebavali na ove tvrdnje.

Za Kinu se javno zna (Xi licno drzao govor) da ce Tajvan biti Kineski milom ili silom.

Ameri tvrde da ce Kinezi sigurno napasti Tajvan do 2030 godine.
I sva Americka masinerija se priprema za taj scenario.
Cak novi program 6 generacije aviona je po dizajnu namjenjen pacifickom teatru.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#96222 Re: Ukrajina

Post by salik79 »

zilog wrote: 27/06/2022 14:41
salik79 wrote: 27/06/2022 13:58

Bila je rijec o tih 40000 boraca, na osnovu cega sam potrazio vijest i dosao do izvora, kako slijedi:

https://www.google.com/amp/s/www.cbsnew ... -fighters/
Ok, nema tih 40.000, za koje tvrdis da ih je MI6 izmislila, ali nema ni onih 16.000 koje je Sojgu spomenuo!!!
Ne tvrdim ja, postavio sam link odakle (dez)informacija koju ste pripisali Rusima. Niko nije spominjao tih 16000 za koje ti tvrdis da je Sojgu spomenuo.

Dakle, na osnovu inputa od 40000 spomenutih boraca iz Sirije sam potrazio izvor (dez)informacije i dosao do njega, a vi ste ga, vez ikakvog ustrucavanja, pripisali Rusima i lamentirali na tu temu, a da oni, konkretno s time, nikakve veze nisu imali.
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#96223 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Znači žrtvovali bi sve za upitan cilj?
lajkujMe
Posts: 12229
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96224 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

zigzag wrote: 27/06/2022 15:46 Znači žrtvovali bi sve za upitan cilj?
Oni polaze od teze ako ne zapocnu svjetski rat da ce svakako izgubiti a u takvom ratu sanse su 50/50.

Oni polaze od toga da ce izgubiti sve ako ne zapocne globalni konflikt.

Oni smatraju ako ne pobjede Ukrajinu da je to kraj Rusije, Ruske vlasti, Ruskog uticaja i Ruskog svijeta.
A izgleda da smatraju da sami ne mogu pobjediti u Ukrajini i idu na sve ili nista.
Last edited by lajkujMe on 27/06/2022 15:50, edited 2 times in total.
artur morgan
Posts: 2817
Joined: 30/04/2020 19:47

#96225 Re: Ukrajina

Post by artur morgan »

zilog wrote: 27/06/2022 15:34
artur morgan wrote: 26/02/2022 12:41 I ja navijam za Ukrajinu, koja brani svoju drzavu i narod. Medjutim, oni se ne mogu odbraniti, nazalost. Propagandom u cilju podizanja morala, navijackom podrskom, i ovom pomoci koju dobijaju, se ne moze dobiti rat. Rat dobija jaca veca organizovanija vojna sila a to je Rusija, koliko god to bilo tesko prihvatiti. Imam osjecaj da se u Evropi podcjenjuju Rusi. To je dobro objasnio vojni analiticar Robert Barić na N1. On je rekao da za sada Rusima ide sve po vojnom planu prema dostupnim informacijama. Rat su planirali od ljeta prosle godine i imaju plan i strategiju djelovanja, za koju se jos ne zna kako ce tacno ici. Vode manevarski rat brzog i kordiniranog proboja kombinacijom raznih jedinica, oklopa, udara iz zraka sa mora i razbijanja odbrane i za sada im ide po planu. Po njemu su za jedan dan razbili Ukrajinsku protuvazdusnu odbranu. Nadam se da ce brzo doci do mira, pa kakav god bio.
Nema sta principijelan si... :pisnuo:
artur morgan wrote: 25/02/2022 09:27 Cilj Rusa je Kijev da bi mogli svrgnuti ovu vlast i nametnuti prorusku. Ukrainci neće dugo izdržati ne zato što su Rusi mnogo jači, nego što ne žele da se bore. U pravom ratu, svaki osvojeni metar se krvavo plaća, a kod njih oni Ruse snimaju i slikaju mobitelima, voze se autima pored njihovim oklopnih vozila, bježe iz gradova...uzet oružje i sukobit se sa stranim vojnikom nije samo zadatak vojske posebno kad si dosta slabiji. Ali na njima je da odluče šta će i kako će.
Ako ne kontaš šta citiraš, slobodno pitaj :D

Nigdje ja nisam napisao da Ukrajinci trebaju da se predaju Putinu, da se ne trebaju da brane i sl. Pošto si valjda razumio prvi post koji se odnosi na vojne procjene i mogućnosti sa kojim se ne slažeš što je manje bitno...taj drugi post se odnosi na cilj Rusa, valjda svima nesporan, zna se što su napali Kijev...i nesnalažljivost Ukrajinaca u prvim danima rata, o čemu se i ovdje uveliko pisalo.

Imali još tih starih postova :lol:
Post Reply