Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

statixx
Posts: 8793
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#96901 Re: Ukrajina

Post by statixx »

kako izgleda povlačenje iz Lisicanska.

lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96902 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »




Kherson obodi grada granatirani su Sjevero Zapad i Sjevero Istok :D
smjesko071
Posts: 689
Joined: 07/04/2014 22:48

#96903 Re: Ukrajina

Post by smjesko071 »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 14:32

Novo Ukrajinsko oruzje koje su im Ameri dali :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Šta je ovo.ebote!?
Spoiler
Show
:skoljka: :lol: :lol: mala sala
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96904 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Upeco se jedan :lol:
orbita12
Posts: 477
Joined: 12/12/2019 19:23

#96905 Re: Ukrajina

Post by orbita12 »

Nije mi jasno kako ovako jaku propagandu ima Rusija u Hrvatskoj
Evo par primjera , nadasve ozbiljan portal gepolitikanews se meni čini da naginje na rusku stranu , većina analiza im se svodi na to da će EU najebati više od Rusije
Zatim portal advance hr , za njega ne treba nešto puno govoriti ,sve jasno
I na kraju portal logično.com koji je više teorija zavjera portal i koji ima veliku čitanost ,sjedište im je u Brčkom ali skoro svi ili većina novinara su iz Hrvatske , toliko očito podržavaju Rusiju da je to više smiješno
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#96906 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

Image

po ovoj karti, ima mostobran kod starog saltiva.. a zanimljiva je i linija u sumi zapadni od izjuma, posve su se primakli gradu.. a u kherson oblasti, ova snihurivka (sigurica) kad bude oslobodjena, ovo ispod ce se rasut sve do dnjepra i khakove..
statixx
Posts: 8793
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#96907 Re: Ukrajina

Post by statixx »

Cete se opasno nalozile... :D



Nakon Popasne, SD i LC izgeda da se Orcima malo podigao moral, a vjerovatno rastu i apetiti. Napisao sam prije 10ak dana da se nadam da ce polomiti zube ba Slavjansku i Kramatorsku, za Bakhmut nisam siguran.
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#96908 Re: Ukrajina

Post by pici »

janje_ wrote: 30/06/2022 15:25 Image

po ovoj karti, ima mostobran kod starog saltiva.. a zanimljiva je i linija u sumi zapadni od izjuma, posve su se primakli gradu.. a u kherson oblasti, ova snihurivka (sigurica) kad bude oslobodjena, ovo ispod ce se rasut sve do dnjepra i khakove..
Ta šuma zapadno od Iziuma je šumska močvara i tamo nema oklopa, tu je sve pjesak na pjesaka.Izuzetno ranjivo rusima za odbranu Iziuma jer doseze do samoga grada.
Sta ce tu Ukri napraviti ne znam al ubilo se za diverzantskog ratovanja.Normalno i odbrana je tu u prednosti, pregrst mina i zasjeda.Tu ce biti guravo i za jedne i za druge.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#96909 Re: Ukrajina

Post by zilog »

pici wrote: 30/06/2022 12:33
Rusija: Povukli smo se, šta će sad Kijev da kaže
Ruska vojska je završila zadatke na Zmijskom ostrvu i povukla garnizon koji je tamo bio stacioniran, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Ovaj B92 su kitonje od portala, uvukli se orcima u paksu i ne izlaze ni zraka da uzmu.
Cuj povukli se, jastaradi, pobjegli glavom bez obzira kad su ih Ukri zasipali novim raketnim sistemima a ne mogu im nista jer ih stite fantomi iz rumunije.Picke ruske, sto ne pokazete muda na ravnima sebi, neg ravnat gradove do temelja i kazu poBeda.MRŠ.
Da su se orci povukli prije 10-ak dana, ova prica bi, jos nekako, mogla imati bar neku podlogu. :roll:

Medjutim, svi znamo i vidjeli smo satelitske snimke, da su Ruje, nakon ukrajinskih napada pocetkom maja, krenuli gomilati oruzje na ostrvu, S-300, TOR-ove, Pancire, cak i VBR-ove.

Sada najednom, nakon sto je poceo dalekometni degenek, haubicama i HIMARS-om, Rusima nadosla dobra volja... :pisnuo:
Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#96910 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

orbita12 wrote: 30/06/2022 15:21 Nije mi jasno kako ovako jaku propagandu ima Rusija u Hrvatskoj
Evo par primjera , nadasve ozbiljan portal gepolitikanews se meni čini da naginje na rusku stranu , većina analiza im se svodi na to da će EU najebati više od Rusije
Zatim portal advance hr , za njega ne treba nešto puno govoriti ,sve jasno
I na kraju portal logično.com koji je više teorija zavjera portal i koji ima veliku čitanost ,sjedište im je u Brčkom ali skoro svi ili većina novinara su iz Hrvatske , toliko očito podržavaju Rusiju da je to više smiješno
Ja otvorim svaki dan dan geopolitiku news i 4 objave su proruske jedna je onako realna ali ne proukrainska. A sama činjenica da su preskočili objaviti da su rusi sravnili tržni centar, sve ti govori. Tako i Logično.....
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96911 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



🇺🇸 Bajden je najavio isporuku ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane i više HIMARS-a - novog paketa pomoći vrednog 800 miliona dolara, uključujući i radare za artiljeriju, municiju i anti-baterije radari

Ovi NASAMS dolaze brze nego sto sam ocekivao sto znaci da je obuka pri kraju :D

Jedino sto je preostalo a da nije poslato Ukrajini su moderni oklopi, tenkovi i avioni
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96912 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Bup bup bup zvuk
User avatar
Optimus09
Posts: 3077
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#96913 Re: Ukrajina

Post by Optimus09 »

Gledam jedan intervju,orci stavili sliku Ryan Goslinga kao poginulog borca🤣
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#96914 Re: Ukrajina

Post by zilog »

orbita12 wrote: 30/06/2022 15:21 Nije mi jasno kako ovako jaku propagandu ima Rusija u Hrvatskoj
Evo par primjera , nadasve ozbiljan portal gepolitikanews se meni čini da naginje na rusku stranu , većina analiza im se svodi na to da će EU najebati više od Rusije
Zatim portal advance hr , za njega ne treba nešto puno govoriti ,sve jasno
I na kraju portal logično.com koji je više teorija zavjera portal i koji ima veliku čitanost ,sjedište im je u Brčkom ali skoro svi ili većina novinara su iz Hrvatske , toliko očito podržavaju Rusiju da je to više smiješno
Putler uspio kupiti njemacke politicare, a da ne kupi sitnu buraniju po Hrvatskoj?

MO se jasno pokazao kada su bila ona hapsenja u Srbiji i Slovackoj. Na snimku Rus jasno kaze kako se trebaju regrutovati "saradnici". Oni koji su proruski raspolozeni se hendlaju preko lokalnog covjeka, a oni koji donose odluke se prepustaju Rusima na direktnu obradu.
Last edited by zilog on 30/06/2022 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#96915 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

orbita12 wrote: 30/06/2022 15:21 Nije mi jasno kako ovako jaku propagandu ima Rusija u Hrvatskoj
Evo par primjera , nadasve ozbiljan portal gepolitikanews se meni čini da naginje na rusku stranu , većina analiza im se svodi na to da će EU najebati više od Rusije
Zatim portal advance hr , za njega ne treba nešto puno govoriti ,sve jasno
I na kraju portal logično.com koji je više teorija zavjera portal i koji ima veliku čitanost ,sjedište im je u Brčkom ali skoro svi ili većina novinara su iz Hrvatske , toliko očito podržavaju Rusiju da je to više smiješno
Ti portali, tj. oni koji pisu za njih, su na platnom spisku ruskih obavjestajnih sluzbi. :wink:
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#96916 Re: Ukrajina

Post by TomANDJerry »

janje_ wrote: 30/06/2022 15:25 Image

po ovoj karti, ima mostobran kod starog saltiva.. a zanimljiva je i linija u sumi zapadni od izjuma, posve su se primakli gradu.. a u kherson oblasti, ova snihurivka (sigurica) kad bude oslobodjena, ovo ispod ce se rasut sve do dnjepra i khakove..
Ali kada ti pošteno pogledaš ovu mapu, ovo je realno sramota ... U svakom ratu napadac ima tu pocetnu prednost da moze zauzeti dio teritorije cisto kao faktor iznenadjenja, ali ovdje još imaš napadaca koji gomila oruzje 70 godina protiv branioca koji do 2014 nije imao vojsku ... i taj napadac drzi ono što je zauzeo prvih 20tak dana (dio je cak izgubio) i samo pokušava zaokruziti do kraja.

Ne znam postoji li jedan scenarij gdje bi USA ovako zaglavila, mozda da napadnu Kinu --- u svim drugim slucajevim bi bilo gotovo za 3 mjeseca (naravno, kasnije slijedi gerilska borba/partizani/Vietcong itd ... ali ovi ne mogu cisto vojno da zauzmu).
orbita12
Posts: 477
Joined: 12/12/2019 19:23

#96917 Re: Ukrajina

Post by orbita12 »

Zumbul2 wrote: 30/06/2022 15:35
orbita12 wrote: 30/06/2022 15:21 Nije mi jasno kako ovako jaku propagandu ima Rusija u Hrvatskoj
Evo par primjera , nadasve ozbiljan portal gepolitikanews se meni čini da naginje na rusku stranu , većina analiza im se svodi na to da će EU najebati više od Rusije
Zatim portal advance hr , za njega ne treba nešto puno govoriti ,sve jasno
I na kraju portal logično.com koji je više teorija zavjera portal i koji ima veliku čitanost ,sjedište im je u Brčkom ali skoro svi ili većina novinara su iz Hrvatske , toliko očito podržavaju Rusiju da je to više smiješno
Ja otvorim svaki dan dan geopolitiku news i 4 objave su proruske jedna je onako realna ali ne proukrainska. A sama činjenica da su preskočili objaviti da su rusi sravnili tržni centar, sve ti govori. Tako i Logično.....
Sve je to meni jasno , ali ne pišu oni sigurno besplatno sve ove "analize " ne znam da li ima ijedan portal na našem jeziku koji se ozbiljno bavi geoplitikom
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#96918 Re: Ukrajina

Post by madner »

pici wrote: 30/06/2022 14:51
madner wrote: 30/06/2022 14:25 Problem je sto imas strateske industrijske grane u EU koje kao premisu imaju jeftinu energiju. Uvoz gasa po vecim cijenama znaci da su te grane nepersektivne.

EU zato jos navija da Putin dodje sebi.
Sve to stoji al zaboravljas jednu cinjenicu.Rusima su uvedene sankcije.Sta sad sve to u tome znaci.Ja nisam ekonomist i da to prezentujem ekonomskim rijecnikom i matematikom al evo pokusat cu to mahalskim pristupom.
Cijena gasa na zapadnim berzama nije uopste za ruske isporuke, oni vise sa tim nemaju dodira, sto znaci, preprodaja i crnoberijanstvo.Rusi da bi imali pinku ko neku od gasa i nafte, moraju prodati sirovine trecim zemljama al ne po cijeni berze nego duplo pa i troduplo manjoj.Te zemlje onda prodaju po nesto vecoj cijeni zapadu, koji na svom trzistu, kompanijama i stanovnistvu preprodaju po postojecoj berzanskoj cijeni.
Posto je inflacija digla sve proizvode, kompanije su nadomjestile gubitak jeftinijeg gasa i uredno posluju dok rusi ne mogu nadomjestiti obaranje cijena zbog podizanja cijena svih proizvoda.Oni takodje imaju rashode na izvoze i odrzavanje plina i nafte al sad su cijene troduple i oni su u debelom minusu.
Dugorocno pad ruske ekonomije je izvjestan.Ni kina ni indija ni bog otac ih od toga ne moze spasiti.
Stime iran i venecuela imaju problema godinama i zato su u ekonomskom prknu.
Ovdje jedino preprodavci profitiraju a znamo ko su i ko drzi sva mora ko na dlanu.



i da da ne zaboravim, iran i venecuela su sveli svoje kapacitete na najnize jer im se preprodaja ne isplati u punom kapacitetu, to sad rade i rusi, zato ce pad ruskih kompanija biti sunovrat.
Ma vidi, boli EU briga za Rusku ekonomiju. Brine ih njihova ekonomija, jer to su strajkovi, gubljene izbora i ostale perpetije koja EU politicare pokrecu.

Ovdje je pitanje ko je konkurentan na trzistu. Dubaj umjesto da izvozi plin pravi od njega gotovi proizvod. EU dok je dobijala preko ruske pipe plin je imala kalkulaciju da drzi tu granu. Ako mora uvoziti, onda cijena nije konkuretna i ta grana ne moze opstati. Ali EU ne zeli da bude zavisna u proizvodnji hrane itd...

Ovo ne znaci da Ruska ekonomija nece itekako osjetiti sankcije, nego da postoje interesi koji se nadaju brzom rjesenju na stetu Ukraine.
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96919 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

TomANDJerry wrote: 30/06/2022 15:50
janje_ wrote: 30/06/2022 15:25 Image

po ovoj karti, ima mostobran kod starog saltiva.. a zanimljiva je i linija u sumi zapadni od izjuma, posve su se primakli gradu.. a u kherson oblasti, ova snihurivka (sigurica) kad bude oslobodjena, ovo ispod ce se rasut sve do dnjepra i khakove..
Ali kada ti pošteno pogledaš ovu mapu, ovo je realno sramota ... U svakom ratu napadac ima tu pocetnu prednost da moze zauzeti dio teritorije cisto kao faktor iznenadjenja, ali ovdje još imaš napadaca koji gomila oruzje 70 godina protiv branioca koji do 2014 nije imao vojsku ... i taj napadac drzi ono što je zauzeo prvih 20tak dana (dio je cak izgubio) i samo pokušava zaokruziti do kraja.

Ne znam postoji li jedan scenarij gdje bi USA ovako zaglavila, mozda da napadnu Kinu --- u svim drugim slucajevim bi bilo gotovo za 3 mjeseca (naravno, kasnije slijedi gerilska borba/partizani/Vietcong itd ... ali ovi ne mogu cisto vojno da zauzmu).

Taj "dio" kod tebe zvuci maleno

Image


Gromada od Djelcine

Tako se kaze :D
geoxx
Posts: 1146
Joined: 08/08/2015 23:39

#96920 Re: Ukrajina

Post by geoxx »

Po svim dosad odradjenim anketama i to od relevantnih institucij, kako na nivou drzave Hrvatske, tako i na nivou EU, dominantna vecina ljudi u Hrvatskoj podrzava Ukrajinu i ima negativno misljenje o Rusiji. Dominantnije nego na nivou EU.
Ne znam kome ti propagandisu.
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96921 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Tako je!

Po ostalim anketama ogromna vecina Europskih gradjana je protiv Ruski nastrojena i spremna da padnu ekonomski zarad zastite od neprijatelja.

Tako da slabljene kupovne moci nece puno uticati na izbore nego koliko se odupru Rusima.

Isto i za Ameriku skoro 70% Amerikanaca kaze isto kao i Europljani
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96922 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Bupova bupova
TomANDJerry
Posts: 1155
Joined: 21/09/2012 18:23

#96923 Re: Ukrajina

Post by TomANDJerry »

lajkujMe wrote: 30/06/2022 15:58
TomANDJerry wrote: 30/06/2022 15:50

Ali kada ti pošteno pogledaš ovu mapu, ovo je realno sramota ... U svakom ratu napadac ima tu pocetnu prednost da moze zauzeti dio teritorije cisto kao faktor iznenadjenja, ali ovdje još imaš napadaca koji gomila oruzje 70 godina protiv branioca koji do 2014 nije imao vojsku ... i taj napadac drzi ono što je zauzeo prvih 20tak dana (dio je cak izgubio) i samo pokušava zaokruziti do kraja.

Ne znam postoji li jedan scenarij gdje bi USA ovako zaglavila, mozda da napadnu Kinu --- u svim drugim slucajevim bi bilo gotovo za 3 mjeseca (naravno, kasnije slijedi gerilska borba/partizani/Vietcong itd ... ali ovi ne mogu cisto vojno da zauzmu).

Taj "dio" kod tebe zvuci maleno

Image


Gromada od Djelcine

Tako se kaze :D
Istina, ali realnost je da oni to i nisu drzali --- samo su prošli tim cestama/putem s ciljem ulaska u velike gradove koje su zeljeli osvojiti ...

Ovdje ocigledno rade sistematski sa ciljem totalnog zauzimanja i pripajanja Rusiji ...

Kazem, odnos snaga je takav da sve i da su zauzeli cijeli istok zemlje to bi bio neuspjeh --- a ovo je vec katastrofa.
Pa naravno da ce Ukrajinci nastradati i izgubiti dio zemlje, ali to je kao da ja sad udjem u ring sa svjetskim prvakom u boksu i izgubim u 12 rundi, i to zato što je on koristi prljave tehnike i sudije ga malo pogurale.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#96924 Re: Ukrajina

Post by karanana »

da li cemo uskoro vidjeti bolje snimke sa zmijskog? iz zraka ili cak mozda sa zemlje?

vojno uzimanje khersona su potemkinova sela. vjerovatno ce se rusi kao znak dobre volje povuci i iz khersona.
User avatar
janje_
Posts: 2239
Joined: 05/04/2007 14:05

#96925 Re: Ukrajina

Post by janje_ »

TomANDJerry wrote: 30/06/2022 15:50 Ali kada ti pošteno pogledaš ovu mapu, ovo je realno sramota ... U svakom ratu napadac ima tu pocetnu prednost da moze zauzeti dio teritorije cisto kao faktor iznenadjenja, ali ovdje još imaš napadaca koji gomila oruzje 70 godina protiv branioca koji do 2014 nije imao vojsku ... i taj napadac drzi ono što je zauzeo prvih 20tak dana (dio je cak izgubio) i samo pokušava zaokruziti do kraja.
Pa to je ono o cemu ovdje govorimo cetiri mjeseca, da su orci zijan i da je samo pitanje vremena i s kojom ce gol razlikom da izgube. Ovo je vec upisan poraz.

Da sam Putin, ja bi se povuko ko Ameri iz Afganistana i igro na tu kartu: "pa sta, eno i amerikancu se povukli iz Afganistana, nije sramota.." ;)
Post Reply