Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#152426 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

addem wrote: 22/03/2023 09:06 Zapad je u mnogo boljoj poziciji slabi rusiju preko ledja ukrajinaca.
Jest glupi ukrajinci... iskoristili ih amerikanci
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#152427 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

sumirprimus wrote: 22/03/2023 06:48 Nego

Po jutru se dan poznaje
Sta su cekali da ovi ispucaju 8 raketa pa da bace bombicu....
Tih 8 raketa je nesto pogodilo.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#152428 Re: Ukrajina

Post by addem »

drug_profi wrote: 22/03/2023 09:12
addem wrote: 22/03/2023 09:06 Zapad je u mnogo boljoj poziciji slabi rusiju preko ledja ukrajinaca.
Jest glupi ukrajinci... iskoristili ih amerikanci
Pa realno ameri su najveci dobitnici ovoga rata. Ili mozda neko drugi?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#152429 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

addem wrote: 22/03/2023 09:14
drug_profi wrote: 22/03/2023 09:12
Jest glupi ukrajinci... iskoristili ih amerikanci
Pa realno ameri su najveci dobitnici ovoga rata. Ili mozda neko drugi?
Niko nije dobitnik. Pojedinci (namjenska industrija) uvijek profitiraju na ratu, ali nijedna drzava sveukupno nece imati nikakvu kratkorocnu korist od ovoga. Dugorocno slabija Rusija znaci manje problema, ali finansijska kriza trenutno je velikim dijelom izazvana ovim ratom.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7777
Joined: 03/06/2016 16:31

#152430 Re: Ukrajina

Post by Dope_Man »

Dugarry wrote: 22/03/2023 09:11 Odavno govorim da slaba Rusija znaci jaca Kina i zato mi nije jasa plan zapada.
Mozda je konacni cilj preuzimanje vlasti u Rusiji, inace mi nema logike politika koja gura Rusiju u ruke Kine.

Sve ce se isplatiti ako se u Rusiju na vlast dovede prozapadni politicar, ili ako dodje do rapada Rusije.
Opcije na stolu su ili oslabiti rusiju il ih pustit da se bahate koliko hoce. NEMA opcije u kojoj rusija samovoljno odlucuje da se okrene demokratnskim drustvima a nasuprot diktaturama poput Kine, Sjeverne Koreje itd. To su pokusali vec 2-3 decenije sa "priblizavanjem kroz trgovinu" i sta su dobili osim rusije koja napada oko sebe?

Opcija da rusiju preuzme neko prozapadni jeste najbolja, al sansa za to je ravna mojoj da osvojim loto koji i ne igram.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#152431 Re: Ukrajina

Post by Bobi »

Dope_Man wrote: 22/03/2023 09:21 da osvojim loto koji i ne igram
Pa igraj :D.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#152432 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

addem wrote: 22/03/2023 09:14
drug_profi wrote: 22/03/2023 09:12
Jest glupi ukrajinci... iskoristili ih amerikanci
Pa realno ameri su najveci dobitnici ovoga rata. Ili mozda neko drugi?
Izvini ne znam kako da ti odgovorim na ovo.
Tvoja izjava implicira da su Amerikanci zakuhali, što je potpuno netačno i vrlo zlonamjerno. Čini mi se da ti nisi iz tog tabora, ili sam se prevario?
Amerikanci jesu dobitnici u ovom ratu, ali je Kina još veći dobitnik jer će bez uloženog centa dobiti mnogo.
Dobitnici su i NATO i EU. Pa i BiH u krajnjem.
Najveći gubitnik je Rusija jer će izgubiti vojnu silu, ugled, ljude i ekonomiju. Pa zatim Ukrajina jer će završiti bez par miliona ljudi i razrušenim gradovima.
Ali će ljudska civilizacija također imati korist. Ako je neko pomislio da je međunarodno pravo samo slovo na papiru, vidjeće da nije baš tako.
Dangubic
Posts: 796
Joined: 01/12/2019 15:11

#152433 Re: Ukrajina

Post by Dangubic »

addem wrote: 22/03/2023 09:14
drug_profi wrote: 22/03/2023 09:12
Jest glupi ukrajinci... iskoristili ih amerikanci
Pa realno ameri su najveci dobitnici ovoga rata. Ili mozda neko drugi?
Nema tu dobitnika. Svetska ekonomija slabi jedino se sreca urajincima da su dobili podrsku inace bi nestali kao narod, bili bi Rusi nakon nekog vremena.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#152434 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

Dope_Man wrote: 22/03/2023 09:21
Dugarry wrote: 22/03/2023 09:11 Odavno govorim da slaba Rusija znaci jaca Kina i zato mi nije jasa plan zapada.
Mozda je konacni cilj preuzimanje vlasti u Rusiji, inace mi nema logike politika koja gura Rusiju u ruke Kine.

Sve ce se isplatiti ako se u Rusiju na vlast dovede prozapadni politicar, ili ako dodje do rapada Rusije.
Opcije na stolu su ili oslabiti rusiju il ih pustit da se bahate koliko hoce. NEMA opcije u kojoj rusija samovoljno odlucuje da se okrene demokratnskim drustvima a nasuprot diktaturama poput Kine, Sjeverne Koreje itd. To su pokusali vec 2-3 decenije sa "priblizavanjem kroz trgovinu" i sta su dobili osim rusije koja napada oko sebe?

Opcija da rusiju preuzme neko prozapadni jeste najbolja, al sansa za to je ravna mojoj da osvojim loto koji i ne igram.
Rusija se 90-tih istinski zeljela okrenuti zapadu, ali nije bas u potpunosti htjela ili znala da uspostavi civilno demokratsko drustvo.
Onda su se uz Putina polako poceli udaljavati glumeci uvrijedjenu mladu, koju je zapad odbio....

Ta ogorcenost je na kraju prerasla u opci prezir i mrznju... Nisu mogli podnijeti da budu podcijenjeni. Uvrijedjena sujeta i stosta jos.

Ovo sa Kinom nije iz ljubavi. Oni nemaju nista zajednicko s Kinom. Ovo je cisti pragmatizam.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#152435 Re: Ukrajina

Post by addem »

drug_profi wrote: 22/03/2023 09:25
addem wrote: 22/03/2023 09:14

Pa realno ameri su najveci dobitnici ovoga rata. Ili mozda neko drugi?
Izvini ne znam kako da ti odgovorim na ovo.
Tvoja izjava implicira da su Amerikanci zakuhali, što je potpuno netačno i vrlo zlonamjerno. Čini mi se da ti nisi iz tog tabora, ili sam se prevario?
Amerikanci jesu dobitnici u ovom ratu, ali je Kina još veći dobitnik jer će bez uloženog centa dobiti mnogo.
Dobitnici su i NATO i EU. Pa i BiH u krajnjem.
Najveći gubitnik je Rusija jer će izgubiti vojnu silu, ugled, ljude i ekonomiju. Pa zatim Ukrajina jer će završiti bez par miliona ljudi i razrušenim gradovima.
Ali će ljudska civilizacija također imati korist. Ako je neko pomislio da je međunarodno pravo samo slovo na papiru, vidjeće da nije baš tako.
Pravi dobitnik rata je onaj koji najvise ekonomski profitira od njega. Svaki rat iza sebe ima ekonomsku pozadinu od kad je svijeta i vijeka. Potpuno se slazem da su rusi i ukrajinci najveci gubitnici. Ne mislim da su Ameri nahuskali ukrajince na rat jer Ukrajinci nisu napali Rusiju. Ali po svemu ovome Ameri imaju idealnu poziciju: salju ekonomsko vojnu podrsku Ukrajini, koja vodi rat protiv njihovog protivnika, slabi ga na svakom mogucem planu. Medjutim ne treba zaboraviti da je trenutno jedini pravi ekonomski oponenet SAD Kina i niko drugi i citav establisment se tako i ponasa. Rusija je nenormalnom politikom svog diktatora sebe spustila jako nisko.
Evropska unija naravno ima strahove od Rusije i potpuno je okrenuta Americi. Slabljenjem Rusije je i ona u boljoj poziciji al neuporedivo sa Amerima.
User avatar
drug_profi
Posts: 50604
Joined: 16/07/2012 16:00

#152436 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Ne zaboravi Kinu. USA ce uloziti stotine milijardi, i jos ce toliko.
Kina nece ulagati nista, ili ce simbolicno. Samo ce kajmak naveliko skupljat.
Kolektivna sigurnost na euroatlantskom nivou je također dobitnik priče. Ko nije vjerovao u NATO, vjerovat će, i vidjeti da je opasnost realna, a jak i spreman NATO potreban.
Jer sumnjam da ce Rusija bas da se raspadne na nivo bezopasne drzavice. A jos manje vjerujem da ce da se demokratizuje.

Meanwhile: neka vijest mi naleti da su 3 ratna broda americke mornarice uplovila u Crno more. Nemam link.
mishic
Posts: 6267
Joined: 28/04/2011 16:29

#152437 Re: Ukrajina

Post by mishic »

Kada god iznova pregledam veći broj klipova droniranja orka u njihovim rovovima, tranšeama, oklopima i ravnim poljima postavim sebi niz pitanja.

Prvo je koliko će ih izgoriti ili biti zatrpano u rovovima i tranšeama i postati njihovo zadnje počivalište i grob?

Drugo je koliko mi sporimo brojke poginulih i ranjenih orka a kada pokušate prebrojati koliko ih na jednom strada niste u stanju prebrojati?

Treće, kada usljed droniranja nastane bježanija niko se ni na koga ne osvrće pa mi na um padne kako smo mi stradavali u pokušajima da i mrtve a o ranjenima da i ne govorimo, izvućemo?

Četvrto, iako ove dron bombice i nisu posebno precizne i efikasne (razorne) one pored izravne štete, ubijanja ili ranjavanja orka, izluđuju, jer svi ovi koji se otkotrljaju i razbježe pogledajući u nebo, ako i prežive biće doživotni PTSP-ovci sa najtežim i trajnim posljedicama.

I na kraju mada je Ukrajincima cilj osloboditi okupirani dio Ukrajine čini mi se da je ovakvo "topljenje" orka efikasan i jeftin način da se to postiže.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#152438 Re: Ukrajina

Post by addem »

drug_profi wrote: 22/03/2023 09:53 Ne zaboravi Kinu. USA ce uloziti stotine milijardi, i jos ce toliko.
Kina nece ulagati nista, ili ce simbolicno. Samo ce kajmak naveliko skupljat.
Kolektivna sigurnost na euroatlantskom nivou je također dobitnik priče. Ko nije vjerovao u NATO, vjerovat će, i vidjeti da je opasnost realna, a jak i spreman NATO potreban.
Jer sumnjam da ce Rusija bas da se raspadne na nivo bezopasne drzavice. A jos manje vjerujem da ce da se demokratizuje.

Meanwhile: neka vijest mi naleti da su 3 ratna broda americke mornarice uplovila u Crno more. Nemam link.
Upravo mi je to i ideja. Jedini i pravi rat vodi se između SAD i Kine. Kina godinama tolerise Tajvan ne napada upravo jer vodi mnogo mudriju politiku, nece napasti sve do momenta dok nije u stanju da ga pregazi. Zadnju deceniju pravi umjetne otoke u kineskom moru u zelji da ovlada i jos nije ni priblizno jaka kao Ameri ali se definitivno priblizava. Rusija je tu sad postala obicna regoinalna sila ko francuska ili italija. A o ratu u ukrajini mogu samo reci svima da pogledaju film Na zapadu nista novo, koji potpuno jasno objasnjava sav besmisao istog. Mnogo mi je zao ljudi koji pate i koji ce stradati al sam uvjeren taj rat ce se zavrsiti primirjem bez pobjednika.
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#152439 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

Slabo si uvjeren.
A_A_AKCIJA
Posts: 5941
Joined: 16/11/2009 02:54

#152440 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

GAU8 wrote: 22/03/2023 09:28 Rusija se 90-tih istinski zeljela okrenuti zapadu, ali nije bas u potpunosti htjela ili znala da uspostavi civilno demokratsko drustvo
Nije baš tako, da nije znala.

Na njihovu nesreću, ali i našu, raspad SSSR-A se desio kada su neoliberali u zapadnim ekonomijama bili najjači. Lista recepata koji su naloženi državama u raspadu je bila pogubna. Jaka valuta, usitnjavanje velikih sistema, kako bi se lakše prodali, privatizacija po svaku cijenu... U jednom trenutku Rusija je gubila stotine miliona dnevno, zbog svega.

Rusija se okrenula od zapada, jer su odgovorni za privatizacijske pljačke na kojima su insistirali. To je osiromašilo državu i proizvelo ojačani hibridni sistem korupcije, oligarha i bivših vojno špijunskih struktura.

Putin je to samo iskoristio i prodao priču da ih zapad ponižava.
sumirprimus
Posts: 81529
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152441 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



ruski madner :lol:
u smislu navlaci rujama opasan crnjak
ok ok surovo realan :chmoljava:
mishic
Posts: 6267
Joined: 28/04/2011 16:29

#152442 Re: Ukrajina

Post by mishic »

Pitanje je šta u ovom slučaju znači "pobjednik"?

Rusija ne bi smjela dobiti teritorijalne ustupke na štetu Ukrajine jer bi to otvorilo čitav niz drugih problema u čitavom svijetu.
A sve drugo, obzirom na postavljene ciljeve i razloge pokretanja okupacije je poraz.
BadBoy
Posts: 8086
Joined: 01/11/2005 21:55

#152443 Re: Ukrajina

Post by BadBoy »

drug_profi wrote: 21/03/2023 23:21
BadBoy wrote: 21/03/2023 23:11

Apsolutno nikakve veze nema sa Ukrajinom. Glumačka postava TV serije Ted Lasso bila u posjeti Bijeloj kući da obilježi dan mentalnog zdravlja.

https://9to5mac.com/2023/03/19/ted-lass ... ite-house/
Eto vidiš kako se podvaljuju informacije. I Misjagin je progutao. Pa onda i ja jer ima kredibilitet.
Jašta. Treba biti oprezan. No to i dalje ne utiče na amidžinu podršku Ukrajini i činjenici da će Ukrajina izaći kao pobjednik.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#152444 Re: Ukrajina

Post by PaulTracy »

drug_profi wrote: 22/03/2023 09:53 Ne zaboravi Kinu. USA ce uloziti stotine milijardi, i jos ce toliko.
Kina nece ulagati nista, ili ce simbolicno. Samo ce kajmak naveliko skupljat.
Kolektivna sigurnost na euroatlantskom nivou je također dobitnik priče. Ko nije vjerovao u NATO, vjerovat će, i vidjeti da je opasnost realna, a jak i spreman NATO potreban.
Jer sumnjam da ce Rusija bas da se raspadne na nivo bezopasne drzavice. A jos manje vjerujem da ce da se demokratizuje.

Meanwhile: neka vijest mi naleti da su 3 ratna broda americke mornarice uplovila u Crno more. Nemam link.
Ovaj rat predstavlja kraj američke hegemonije a kao gubitnik će izaći zapadna Europa koja je decenijama lizala USA dupe a USA zauzvrat radila prljavi posao za njih i omućavala im da profitiraju od sistema/svjetskog poretka koje su USA uspostavile. Amerika mijenja kurs,pušta niz vodu Europu koja postaje sve manje bitna u političkom i ekonomskom smislu.
Nijemci, Austrijanci, Šveđani i ostali euro zapadnjaci će sve više da napuštaju Europu u pravcu USA, Kanade, Australije, Novog Zelanda a Europu će da osvajaju Afrikanci i Azijati 🙂
sumirprimus
Posts: 81529
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152445 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

mishic wrote: 22/03/2023 10:20 Pitanje je šta u ovom slučaju znači "pobjednik"?

Rusija ne bi smjela dobiti teritorijalne ustupke na štetu Ukrajine jer bi to otvorilo čitav niz drugih problema u čitavom svijetu.
A sve drugo, obzirom na postavljene ciljeve i razloge pokretanja okupacije je poraz.
dobije li rusija 1% ukrajine. i bude li primirje, mi smo ludi, ma ne smijem ni pomislim sta bi nas cekalo.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#152446 Re: Ukrajina

Post by jednonogi_Jack »

PaulTracy wrote: 22/03/2023 10:33
drug_profi wrote: 22/03/2023 09:53 Ne zaboravi Kinu. USA ce uloziti stotine milijardi, i jos ce toliko.
Kina nece ulagati nista, ili ce simbolicno. Samo ce kajmak naveliko skupljat.
Kolektivna sigurnost na euroatlantskom nivou je također dobitnik priče. Ko nije vjerovao u NATO, vjerovat će, i vidjeti da je opasnost realna, a jak i spreman NATO potreban.
Jer sumnjam da ce Rusija bas da se raspadne na nivo bezopasne drzavice. A jos manje vjerujem da ce da se demokratizuje.

Meanwhile: neka vijest mi naleti da su 3 ratna broda americke mornarice uplovila u Crno more. Nemam link.
Ovaj rat predstavlja kraj američke hegemonije a kao gubitnik će izaći zapadna Europa koja je decenijama lizala USA dupe a USA zauzvrat radila prljavi posao za njih i omućavala im da profitiraju od sistema/svjetskog poretka koje su USA uspostavile. Amerika mijenja kurs,pušta niz vodu Europu koja postaje sve manje bitna u političkom i ekonomskom smislu.
Nijemci, Austrijanci, Šveđani i ostali euro zapadnjaci će sve više da napuštaju Europu u pravcu USA, Kanade, Australije, Novog Zelanda a Europu će da osvajaju Afrikanci i Azijati 🙂
:lol:
sumirprimus
Posts: 81529
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152447 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



nije ovo prvi put da ovog vaskeza prozivaju ljudi koji su bili ili su i dalje dio zsu ili strane legije.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#152448 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

A_A_AKCIJA wrote: 22/03/2023 10:19
GAU8 wrote: 22/03/2023 09:28 Rusija se 90-tih istinski zeljela okrenuti zapadu, ali nije bas u potpunosti htjela ili znala da uspostavi civilno demokratsko drustvo
Nije baš tako, da nije znala.

Na njihovu nesreću, ali i našu, raspad SSSR-A se desio kada su neoliberali u zapadnim ekonomijama bili najjači. Lista recepata koji su naloženi državama u raspadu je bila pogubna. Jaka valuta, usitnjavanje velikih sistema, kako bi se lakše prodali, privatizacija po svaku cijenu... U jednom trenutku Rusija je gubila stotine miliona dnevno, zbog svega.

Rusija se okrenula od zapada, jer su odgovorni za privatizacijske pljačke na kojima su insistirali. To je osiromašilo državu i proizvelo ojačani hibridni sistem korupcije, oligarha i bivših vojno špijunskih struktura.

Putin je to samo iskoristio i prodao priču da ih zapad ponižava.
Jah, i njima zapad kriv.... Nije ih zapad krao, vec sami sebe...
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4137
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#152449 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

PaulTracy wrote: 22/03/2023 10:33
drug_profi wrote: 22/03/2023 09:53 Ne zaboravi Kinu. USA ce uloziti stotine milijardi, i jos ce toliko.
Kina nece ulagati nista, ili ce simbolicno. Samo ce kajmak naveliko skupljat.
Kolektivna sigurnost na euroatlantskom nivou je također dobitnik priče. Ko nije vjerovao u NATO, vjerovat će, i vidjeti da je opasnost realna, a jak i spreman NATO potreban.
Jer sumnjam da ce Rusija bas da se raspadne na nivo bezopasne drzavice. A jos manje vjerujem da ce da se demokratizuje.

Meanwhile: neka vijest mi naleti da su 3 ratna broda americke mornarice uplovila u Crno more. Nemam link.
Ovaj rat predstavlja kraj američke hegemonije a kao gubitnik će izaći zapadna Europa koja je decenijama lizala USA dupe a USA zauzvrat radila prljavi posao za njih i omućavala im da profitiraju od sistema/svjetskog poretka koje su USA uspostavile. Amerika mijenja kurs,pušta niz vodu Europu koja postaje sve manje bitna u političkom i ekonomskom smislu.
Nijemci, Austrijanci, Šveđani i ostali euro zapadnjaci će sve više da napuštaju Europu u pravcu USA, Kanade, Australije, Novog Zelanda a Europu će da osvajaju Afrikanci i Azijati 🙂
:-)

Na cemu si ti?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152450 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Romanija wrote: 21/03/2023 14:23 Jedan od pokusaja napada 155. brigade pomorske pjesadije okupatora na Vuledar, ocigledno su prezivjeli kad je ovo ugledalo svjetlo dana, ali jebeno kad poce da radi Ukr artiljerija i tenkovi. NA 6:34 se cuje pucanj vjerovatno Ukr tenka, i nekoliko stotinki sekunde kasnije eksplozija. Katili su imali srecu.
Spoiler
Show
Jeste da su neprijatelji, ali dobro uletiše kroz ukrajinske linije.

I ova ekipa agresora je poprilično hrabra, granate rokaju uz kuću i po kući, nema bježanije i panike.
Post Reply