Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
AleksoMKD
Posts: 7503
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#152926 Re: Ukrajina

Post by AleksoMKD »

https://scramble.nl/military-news/north ... to-ukraine

Makedonija donira svoje SU-25 Ukrajini. Najverojatnije za rezervne delove jer su vise od 15 godina stajali na suncu, kisi i snegu na nepunih 20 metara od praznog avio hangara.
DebelinJoe
Posts: 1615
Joined: 03/03/2021 20:06

#152927 Re: Ukrajina

Post by DebelinJoe »

sumirprimus wrote: 24/03/2023 11:35 da, a u isto vrijeme do nijemci, amerikanci ,britanci, poljaci, svedjani ,norvezani, sppanci i francuzi obucavaju ukre, rusi obucavaju sami svoje.
oh wait, vec sam postavljalo ovde poginule ruske ofiire iz vojnih skla i akademij,a vec su na liniji, sto obvodi do domino efketa u kvlaitetu obuke ruskih mobilizanata i buducih kadeta.
mislim ono, zakon brojeva nije na ruskoj strani. nemajubrojve, ejr us jedna od najrjedje naseljenih zemalja i nemaju taj luksuz od ukupne cifre 142 miliona odvoje par miliona nako na ukrajinu. dosadasnje iskustvo kaze da pucaju vec na 200k... logisticki i u svakom dugom smislu, kvalitetom pondjenog.
ipk ce do izrazaja opet doci zapadnjacka tehnologia, znanje i obuka, ok god ukri imaju volje.
ovde je najvazniji faktor uz zapadnjacku logistiku ukr volja za borbom.
i da, ruje imaju jbenih problema i s tenkovima i sa psadama. kao i sa ratnim vazduhopoovstvom, operativnim ketjelicama, posadama za odrzavnaje i pilotima sa iskustvom.. i tu su bili u minusu zaiblo koju zapadnu armiju.
Negdje sam čitao da Rusima fali aparata za zavarivanje, onih industrijskih kakvim se vari jedan tenk...Pogađate, te aparata i drugu sofisticiranu industrijsku opremu uvozili su sa Zapada...

Postavit cu kasnije dokumentarac o ruskoj ekonomiji, kako na ruskom trzištu rada inžinjeri nisu cijenjeni i dobro plaćeni i da stoga Rusija ima manjak kvalitetnih inzinjera.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#152928 Re: Ukrajina

Post by japin_mutapi »

1020 rusista je imalo los dan
Dimu1927
Posts: 3974
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#152929 Re: Ukrajina

Post by Dimu1927 »

1020 lutki na napuhavanje...psyops ... propaganda je sve


Ide vikend, treba biti zabrinut
:lol: :lol:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152930 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

madner wrote: 24/03/2023 12:12
sumirprimus wrote: 24/03/2023 11:39 u istom tekstu pise i da su htjeli povecat proizvodnju na 80 godisnje ali poce rat. sto ce rec, da su izbacili 2 sezone tenkova nek je 100.+ kako kazes 50 godisnje. i kreno je rat.
ovim rejtom to je 10ak u vrh glave 14 dana rata.
opet im brojevi ne idu u korist. kak god okrenem, njima je izlaz veci nego ulaz st agod urade, a ne mogu bas mnogo toga uradit na povecanju prozivodnje da izbiju na pozitivnu nulu ovim tempom unistenja...
Pa mislim to sam i rekao, plafon za ovu godinu je 500. Dupliranje kapaciteta. Proizvodnja tenkova je uvijek u ratu manja od potraznje. Njemci i SSSR su stancali desetine hiljada godisnje pa su za ofanzivu morali praviti zalihe.

Da Rusi proizvode vise, vise bi gubili itd…

Sto se tice potencijala proizvodnje, tu je slika malo druga od ovih brojeva. SSSR je imala tri fabrike tenkova i zato je imala tri vrste tenka u opotrebi. Nije lako zatvoriti fabriku jer od njoj ovisi regija. Rusi su ove fabrike drzale u zivotu sa minimalnim narudjbama. Nagradno pitanje je koji je potencijal ovih fabrika ako imaju budzet.

Da li imaju masine ili su ljudi samo dolazili na posao. Sumnjam da Medvedvej to zna, ali nije nerazumno misliti da je 1000-2000 godisnje moguce.
ali nije isto kad vidis sad halu u kojoj radi 12 radinka i halu u kojoj su radile hiljade radnika. i proizvodnju koju su radili prije 20 30 godina. hljadu problema u proizvodnji od dijelova, iskustva, novih rehnologija, sankcija, sto jedan problem. plus imas problem i mobilizacije radnika p fabriakama u odredjenom procentu i prije ovoga.
koliki oni budzet zato imaju mi ne znamo, ruje su to, on izbace jednu cifru, a do krajnjg krisnika koliko dodje mi ne znamo. a poznati su p korupciji i krajdi na svim nivoima.
plus ako je zvanicno top kapacitet bi 2008me 175 to je zvanican broj kojim rasplazemo, osim ako nemas neki drugi izvor ali izvorplus povecanje poizvodnje u ovoj drugoj na 80 eto, opet ni blizu 500 a to je vise od duplo a to mislim da nisu u stanju. mislim nemam ja sta mislit brojevi nece lagat vidjecemo koliok mogu izbacit pokrit trenutnu potraznju i koliko cemo vidjetd okumenotvanih bubova ercimo novih t80ki u odnosu na ove kane 55/54keokje sad prevlace.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152931 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

DebelinJoe wrote: 24/03/2023 12:54
sumirprimus wrote: 24/03/2023 11:35 da, a u isto vrijeme do nijemci, amerikanci ,britanci, poljaci, svedjani ,norvezani, sppanci i francuzi obucavaju ukre, rusi obucavaju sami svoje.
oh wait, vec sam postavljalo ovde poginule ruske ofiire iz vojnih skla i akademij,a vec su na liniji, sto obvodi do domino efketa u kvlaitetu obuke ruskih mobilizanata i buducih kadeta.
mislim ono, zakon brojeva nije na ruskoj strani. nemajubrojve, ejr us jedna od najrjedje naseljenih zemalja i nemaju taj luksuz od ukupne cifre 142 miliona odvoje par miliona nako na ukrajinu. dosadasnje iskustvo kaze da pucaju vec na 200k... logisticki i u svakom dugom smislu, kvalitetom pondjenog.
ipk ce do izrazaja opet doci zapadnjacka tehnologia, znanje i obuka, ok god ukri imaju volje.
ovde je najvazniji faktor uz zapadnjacku logistiku ukr volja za borbom.
i da, ruje imaju jbenih problema i s tenkovima i sa psadama. kao i sa ratnim vazduhopoovstvom, operativnim ketjelicama, posadama za odrzavnaje i pilotima sa iskustvom.. i tu su bili u minusu zaiblo koju zapadnu armiju.
Negdje sam čitao da Rusima fali aparata za zavarivanje, onih industrijskih kakvim se vari jedan tenk...Pogađate, te aparata i drugu sofisticiranu industrijsku opremu uvozili su sa Zapada...

Postavit cu kasnije dokumentarac o ruskoj ekonomiji, kako na ruskom trzištu rada inžinjeri nisu cijenjeni i dobro plaćeni i da stoga Rusija ima manjak kvalitetnih inzinjera.
upravo sam to pisao madneru, probleme koje imaju od dijelova, isksutva radinka, prozivodnje, radnika, sankcija koje uticu na sve sfere.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#152932 Re: Ukrajina

Post by arman1 »

Čitalac wrote: 24/03/2023 12:06 Ukrajina je danas predala ruskoj strani sve teško ranjene i bolesne zarobljenike.
U ovom slučaju ne radi se o razmjeni ratnih zarobljenika, već o repatrijaciji: vraćanju teško ozlijeđenih zarobljenika bez ikakvih uvjeta, kako to predviđa međunarodno humanitarno pravo. U isto vrijeme, država agresor sustavno ne poštujući međunarodne norme i dalje drži tisuće ukrajinskih građana kao taoce. Posebno teško bolesne i ranjene, civile, djecu i žene, starce, kao i one koje je Rusija zarobila prije početka invazije, kaže se u saopštenju Koordinacionog centra za zarobljenike.
Humanitarno pravo ili balast za preopterečeni medicinski sistem.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152933 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

to se zobve razmjena,dobijes svoje za jnihove,
ukrisu dobili sdanas tijela sovjih poginulih vojnika.
u medjuvremenu...


:bih: ovo zvuci zlokobno... :evil:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152934 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



i ovi su na jugu.. moglo bi nesto i bit iz ovog kerson pravca prvo... :skoljka:
User avatar
istra_hr
Posts: 1509
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#152935 Re: Ukrajina

Post by istra_hr »

sumirprimus wrote: 24/03/2023 11:25
madner wrote: 24/03/2023 11:05
Firma je jedna ali ima vise fabrika. Omsk je radio T80, tagil t72.
stani zar to nije ona fabrika tenkova sto je bankrotirala pa proizvodila traktore do prosle godine? :D
:D
Mama kupila traktora ŠČ ... trajna nina armagedon nona ŠČ ...
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#152936 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Mogu oni sastaviti 500 tenkova ako imaju djelove za 500 tenkova.

A postojeći oštećeni tenkovi također traže djelove i prostor za opravku.

Postojeća oruđa također periodično traže potpuno nove cijevi i djelove.

Može Rusija puno proizvesti, ali svakako će zaostajati mnogo za potrebama i gubicima.
I za godinu, godinu i po, pravo iz fabrike će jedan po jedan ići na front gdje će ih javelin spržiti u roku 7 dana.

Meni se čini da je bio zimus prilog iz UVZ kako su proizveli 20 komada T90 taj mjesec i Medvedev ih je obišao tim povodom.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152937 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



jekaterinburg juzno od nizni tagila i fabrike uralvagozavoda... u jekat.burgu su smjestene fabrike optike kao Urals Optical & Mechanical Plant.
sta im je zajednicko, kada su izmjestali u ww2 fabrike ovde su zavrsile te trake. sad nesto gori.. :oops:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#152938 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Nismo se zabavili ovdje analizom mogućih uzroka ovih paleža po strateškim i industrijskim objektima duboko u Rusiji.
Zar je moguće da postoji tako jak i raširen pokret otpora kojeg FSB ne može riješiti, te se svakih par dana dešavaju incidenti sa opušcima.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152939 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

drug_profi wrote: 24/03/2023 13:58 Nismo se zabavili ovdje analizom mogućih uzroka ovih paleža po strateškim i industrijskim objektima duboko u Rusiji.
Zar je moguće da postoji tako jak i raširen pokret otpora kojeg FSB ne može riješiti, te se svakih par dana dešavaju incidenti sa opušcima.
2 su opcije, nivo sigurnosti nula u smislu zastite na radu, prebacuju norme a nisu mogli ni u jednoj smjeni ispostovat neke osnovne procedure.
i 2. diverzije, od strane rusa unutar rusije, ili diverzije ukajinaca.
kako god lepo gore.
Romanija
Posts: 2005
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#152940 Re: Ukrajina

Post by Romanija »

Bogami boba falila Quentinu da ne izgubi glavu

User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#152941 Re: Ukrajina

Post by geralt »

sumirprimus wrote: 24/03/2023 13:59
drug_profi wrote: 24/03/2023 13:58 Nismo se zabavili ovdje analizom mogućih uzroka ovih paleža po strateškim i industrijskim objektima duboko u Rusiji.
Zar je moguće da postoji tako jak i raširen pokret otpora kojeg FSB ne može riješiti, te se svakih par dana dešavaju incidenti sa opušcima.
2 su opcije, nivo sigurnosti nula u smislu zastite na radu, prebacuju norme a nisu mogli ni u jednoj smjeni ispostovat neke osnovne procedure.
i 2. diverzije, od strane rusa unutar rusije, ili diverzije ukajinaca.
kako god lepo gore.
Kombinacija sve troje. Znamo da je zastita na radu nebitna kod Rusa (i kod nas je da se ne lazemo), a mnogi objekti koji gore su realno strateski nebitni da bi se rizikovalo sa njihovim unistenjem. Znamo da Ukrajinci imaju aktivne diverzantske grupe u Rusiji (ima ona grupa koju je nedavno FSB otkrio, atentat na Duginu je dokazano ukrajinska akcija), a isto znamo da postoji i stvarni pokret otpora unutar Rusije (objavljeni video klipovi sabotaze zeljeznica, paljenja onog aviona u bazi u Vladivostoku).
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152942 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

pardon zastita od pozara ovo gori, dakle zastita od pozara :D
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#152943 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

madner wrote: 24/03/2023 11:05
sumirprimus wrote: 24/03/2023 08:59 pisali smo vec o tome, zna se glavna fabrika za tenkove i oklope u rusii,uralvagonzavod u nizni tagil koja se veze za ovu u harkivu jos od ww2 kad je stalin povlacio inustriju na istok.
mada sada pricaju da ponovo pokrecu pogone koje su zapostavili radi rata, doduse nisu jos u ratnoj prozivodnji.vidjecemo na sta ce izaci.
Firma je jedna ali ima vise fabrika. Omsk je radio T80, tagil t72.

Jesu u ratnoj proizvodnji.
Mogu biti samo u SVO proizvodnji. Ratnoj ne mogu... :evil:

O cemu pricamo ? Snimci iz fabrika sa RTVa prikazuju desetak vozila u hali, i 0-1-2 radnika vidljiva... OK, pauza, ratna proizvodnja bi podrazumijevala traku sa 128 kom. vidljivih zajedno u svakom momentu i barem 500 radnika, posto robote ne vidimo...

Imal' toga? Naravno da nema.
User avatar
Čitalac
Posts: 5695
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#152944 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Peking očekuje od EU da podrži kineski „mirovni plan“ i da „primirje, nastavak pregovora i politički sporazum Kijeva i Moskve postanu strateški konsenzus Kine i Evrope“, kaže šef kineske diplomatije Wang Yi. Tamošnji mediji ne propuštaju priliku da naglase kako kinesko rukovodstvo, navodno, od članica EU dobija jasne signale da su, za razliku od Washingtona, zainteresovani za primirje u Ukrajini. Čini se da u Pekingu dosta očekuju od Macrona koji, kako je najavljeno, tamo stiže početkom aprila.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152945 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



tuku ih i dudajevci , uddri bagru
User avatar
JMGuti
Posts: 363
Joined: 26/04/2010 23:25

#152946 Re: Ukrajina

Post by JMGuti »

Point. wrote: 24/03/2023 07:18 Šta širiš rusku propagandu koji đavo i postavljaš twit od nekog koji u svom opisu ima ZelenskiWarCrimimal i piše ukrofašist?
Ne znam šta ima u opisu, niti me uopće zanima šta ima u opisu. Ova tema nije rezervisana za istomišljenike. Niti mi je cilj širiti bilo kakvu propagandu, niti mi je jasno zašto ne citiraš moje twitter objave koje šire "ukrajinsku propagandu"...
User avatar
Point.
Posts: 27754
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#152947 Re: Ukrajina

Post by Point. »

JMGuti wrote: 24/03/2023 14:48
Point. wrote: 24/03/2023 07:18 Šta širiš rusku propagandu koji đavo i postavljaš twit od nekog koji u svom opisu ima ZelenskiWarCrimimal i piše ukrofašist?
Ne znam šta ima u opisu, niti me uopće zanima šta ima u opisu. Ova tema nije rezervisana za istomišljenike. Niti mi je cilj širiti bilo kakvu propagandu, niti mi je jasno zašto ne citiraš moje twitter objave koje šire "ukrajinsku propagandu"...
Koji će nam klinac twitovi gdje u opisu piše ukrofašist?
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152948 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ma ingor to ba.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#152949 Re: Ukrajina

Post by zigzag »

I ja sam za to da ga Hame stavi na foe :mrgreen:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152950 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ih kad je njeg hame odradio, kvota 1,01 :lol:
Post Reply