Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27076 Re: Ukrajina

Post by AleksoMKD »

geralt wrote: 06/12/2021 21:38 Cisti realpolitik, slazem se. Samo sto je odredjenim proruskim forumasima neugodno da brane stranu koja krsi sporazume i otima tudje teritorije, pa izmisljaju "argumente" o prethodnoj "agresiji" i o tome sta je bilo cije prije 200 godina (koji odjednom ne bi vazili kad bi se pricalo npr. o Kalinjingradu ili Vladivostoku), da bi se osjecali da su moralno u pravu.

No sve ovo je kratkovidno od strane Rusa. Radi sitnog teritorijalnog sicara, stvorili su sebi vjecnog i zakletog neprijatelja na svojoj zapadnoj granici. Ko se jos u Ukrajini i kolebao izmedju zapada i istoka do 2014, nakon agresije vise nema dileme.
Hajvan wrote: 06/12/2021 22:11 bokte, najveca drzava u modernoj istoriji i malo im
a ima ih jedva da napune japanski arhipelag
Ne bih rekao da je sitno sibicarenje za teritorije, Krim je vrlo strateski vazan i ko god da je bio na vlasti u Rusiji isto bi se desilo.
I najliberalniji prozapadni politicar, da je bio na vlasti u Rusiji, bi isto morao da postupi.
Ruski strateski interes je da prvo Krim ostane u Ruskim rukama i drugo da NATO nema svoje baze u Ukrajini.

Jednostavno je Ukrajina imala izbor da bude uz Rusiju ili da trpi posledice.
Ko sto Venecuala ima izbor da bude uz Ameriku ili trpi posledice.
Ko sto Ujguri imaju izbor..................
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27077 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 07/12/2021 10:15
geralt wrote: 06/12/2021 21:38 Cisti realpolitik, slazem se. Samo sto je odredjenim proruskim forumasima neugodno da brane stranu koja krsi sporazume i otima tudje teritorije, pa izmisljaju "argumente" o prethodnoj "agresiji" i o tome sta je bilo cije prije 200 godina (koji odjednom ne bi vazili kad bi se pricalo npr. o Kalinjingradu ili Vladivostoku), da bi se osjecali da su moralno u pravu.

No sve ovo je kratkovidno od strane Rusa. Radi sitnog teritorijalnog sicara, stvorili su sebi vjecnog i zakletog neprijatelja na svojoj zapadnoj granici. Ko se jos u Ukrajini i kolebao izmedju zapada i istoka do 2014, nakon agresije vise nema dileme.
Hajvan wrote: 06/12/2021 22:11 bokte, najveca drzava u modernoj istoriji i malo im
a ima ih jedva da napune japanski arhipelag
Ne bih rekao da je sitno sibicarenje za teritorije, Krim je vrlo strateski vazan i ko god da je bio na vlasti u Rusiji isto bi se desilo.
I najliberalniji prozapadni politicar, da je bio na vlasti u Rusiji, bi isto morao da postupi.
Ruski strateski interes je da prvo Krim ostane u Ruskim rukama i drugo da NATO nema svoje baze u Ukrajini.

Jednostavno je Ukrajina imala izbor da bude uz Rusiju ili da trpi posledice.
Ko sto Venecuala ima izbor da bude uz Ameriku ili trpi posledice.
Ko sto Ujguri imaju izbor..................
Netacno. Ruski interes je da Rusija bude u sastavu NATOa pa i EU, s Putinom i slicnima tesko to da ce se desit.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27078 Re: Ukrajina

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 07/12/2021 10:23 Netacno. Ruski interes je da Rusija bude u sastavu NATOa pa i EU, s Putinom i slicnima tesko to da ce se desit.
Nisam siguran dali je interes NATO i EU da Rusija bude clanica.

I dali bi Amerika to uopste dozvolila.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27079 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

AleksoMKD wrote: 07/12/2021 10:33
Sanjarko wrote: 07/12/2021 10:23 Netacno. Ruski interes je da Rusija bude u sastavu NATOa pa i EU, s Putinom i slicnima tesko to da ce se desit.
Nisam siguran dali je interes NATO i EU da Rusija bude clanica.

I dali bi Amerika to uopste dozvolila.
Amrikanci su u jednom trenutku 90ih željeli potpuno razbiti RF na dijelove, ali su odustali zbog ogromnog nuklearnog arsenala koji bi ostao iza njih. Pa je onda ideja bila približavanje Rusije Evropi, ekonomsko i civilizacijsko, da ih na taj stave pod kontrolu. Medjutim Rusija je velika sila i oni stvaraju svoj svijet, sa njihove tačke gledišta ovo su prirodni potezi. Ukrajina je njima prijeko potrebna, prije svega kao saveznik. Ako ne može tako onda pola Ukrajine sa stanovništvom koje mogu anektirati, a pola će biti failed state potpuno ovisna o njihovoj volji.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27080 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 07/12/2021 10:33
Sanjarko wrote: 07/12/2021 10:23 Netacno. Ruski interes je da Rusija bude u sastavu NATOa pa i EU, s Putinom i slicnima tesko to da ce se desit.
Nisam siguran dali je interes NATO i EU da Rusija bude clanica.

I dali bi Amerika to uopste dozvolila.
Nudili im, davno, kako znam. Rusi, Putin odbili, kako znam. Tad je tek poceo Putin da vlada u Rusiji. Kasparov i co bi prihvatili ovo danas da se ponudi. Ali nece Olirgarsi. Jer bi teze mogli tako poslovat, kao sad.

Strateski im je interes NATO i EU po meni i pisao sam u svom radu negdje o tome, pa cak i nesto ovdje nekad davno. Kratkovidi su sto se toga tice.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27081 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

Rusija i NATO i EU

‎petak, ‎8. ‎februar ‎2019

Pisao sam negdje nesto vec o ovome da bi Rusija trebala da radi na tome da postane clanica EU i NATO saveza i tako da osigura svoj napredak u svakom pogledu ali i sigurnost svoju. Da napreduje sto se tice tehnologije jer bi sa EU i clanicama NATO saveza razmjenjivala tehnologiju ali i da dobija podsticaje od EU za razne porjekte, poljuprivredu itd., i da osigura svoju sigurnost jer ce populacijski da Rusija slabi u buducnosti i sve ce slabija da bude.
‎četvrtak, ‎26. ‎januar ‎2017

1:58:21

Predvidzanje o Rusiji

Da ce jednog dana ona uci u Nato savez i Europsku uniju. Da joj je to kljucno da se reformise i da udze u ovaj savez i ovu uniju ako misli da opstane kao drzava. Sada hoce li citava Rusija uci ili ce se dio Rusije odvojiti poslije nekih etnickih ratova na Kavkazu izmedzu Rusa i Kavkazkih naroda pitanje je. Hoce li uci samo Zapadna Rusija u EU i Nato savez a Sibir i Istocnu Rusiju hoce li Kina jednog dana okupirati ne znam. /pisao sam o ovome negdje da li u sveskama ili ovdje u kompjuteru/. Kljucno je za Rusiju da se reformira i da udze u Eu i Nato ako misli da opstane i ojaca. Jer demografski ce izgubiti oko 20-40 miliona stanovnika u narednih 75 godina. Od toga ce sa 108 miliona etnickih Rusa spasti na 77-97 miliona etnickih Rusa za 75 godina. Toliko mali broj etnickih Rusa nece moci drzati pod kontrolom Kavkazke narode sve i oni ce se svi prije ili kasnije od Rusije odvojiti. Ako zele da opstanu u sadasnjem obliku i teritoriji kljucno im je da udze u Eu i Nato. Kljucno im je i zbog trzista i razvoja Rusije i naroda Ruskog.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27082 Re: Ukrajina

Post by AleksoMKD »

daddy-kool wrote: 07/12/2021 10:42 Amrikanci su u jednom trenutku 90ih željeli potpuno razbiti RF na dijelove, ali su odustali zbog ogromnog nuklearnog arsenala koji bi ostao iza njih. Pa je onda ideja bila približavanje Rusije Evropi, ekonomsko i civilizacijsko, da ih na taj stave pod kontrolu. Medjutim Rusija je velika sila i oni stvaraju svoj svijet, sa njihove tačke gledišta ovo su prirodni potezi. Ukrajina je njima prijeko potrebna, prije svega kao saveznik. Ako ne može tako onda pola Ukrajine sa stanovništvom koje mogu anektirati, a pola će biti failed state potpuno ovisna o njihovoj volji.
Gore dole to je to.
Sanjarko wrote: 07/12/2021 10:46 Nudili im, davno, kako znam. Rusi, Putin odbili, kako znam. Tad je tek poceo Putin da vlada u Rusiji. Kasparov i co bi prihvatili ovo danas da se ponudi. Ali nece Olirgarsi. Jer bi teze mogli tako poslovat, kao sad.

Strateski im je interes NATO i EU po meni i pisao sam u svom radu negdje o tome, pa cak i nesto ovdje nekad davno. Kratkovidi su sto se toga tice.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russia%E2 ... ining_NATO

Ma sa obe strane je kilavo hoce/nece.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27083 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 07/12/2021 11:20
daddy-kool wrote: 07/12/2021 10:42 Amrikanci su u jednom trenutku 90ih željeli potpuno razbiti RF na dijelove, ali su odustali zbog ogromnog nuklearnog arsenala koji bi ostao iza njih. Pa je onda ideja bila približavanje Rusije Evropi, ekonomsko i civilizacijsko, da ih na taj stave pod kontrolu. Medjutim Rusija je velika sila i oni stvaraju svoj svijet, sa njihove tačke gledišta ovo su prirodni potezi. Ukrajina je njima prijeko potrebna, prije svega kao saveznik. Ako ne može tako onda pola Ukrajine sa stanovništvom koje mogu anektirati, a pola će biti failed state potpuno ovisna o njihovoj volji.
Gore dole to je to.
Sanjarko wrote: 07/12/2021 10:46 Nudili im, davno, kako znam. Rusi, Putin odbili, kako znam. Tad je tek poceo Putin da vlada u Rusiji. Kasparov i co bi prihvatili ovo danas da se ponudi. Ali nece Olirgarsi. Jer bi teze mogli tako poslovat, kao sad.

Strateski im je interes NATO i EU po meni i pisao sam u svom radu negdje o tome, pa cak i nesto ovdje nekad davno. Kratkovidi su sto se toga tice.
https://en.wikipedia.org/wiki/Russia%E2 ... ining_NATO

Ma sa obe strane je kilavo hoce/nece.
Sad nece 100%, ako se desi neka promjena rezima, mozda hoce nekad. Ono u radovima su prognoze moje bile demografskih kretanja u Rusiji kada im je demografsko stanje bilo bas lose. UN daje prognozu da ce za 80 godina izgubit samo 20 miliona stanovnika populacijski.

Nisam znao da je i Molotov davno htjeo s NATOm nesto. :?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27084 Re: Ukrajina

Post by AleksoMKD »

Sanjarko wrote: 07/12/2021 11:37 Sad nece 100%, ako se desi neka promjena rezima, mozda hoce nekad. Ono u radovima su prognoze moje bile demografskih kretanja u Rusiji kada im je demografsko stanje bilo bas lose. UN daje prognozu da ce za 80 godina izgubit samo 20 miliona stanovnika populacijski.

Nisam znao da je i Molotov davno htjeo s NATOm nesto. :?
Kako god, situacija je takva kakva je i obicni narod ce kao i uvek sve to preko svojih ledja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#27085 Re: Ukrajina

Post by Sanjarko »

AleksoMKD wrote: 07/12/2021 12:02
Sanjarko wrote: 07/12/2021 11:37 Sad nece 100%, ako se desi neka promjena rezima, mozda hoce nekad. Ono u radovima su prognoze moje bile demografskih kretanja u Rusiji kada im je demografsko stanje bilo bas lose. UN daje prognozu da ce za 80 godina izgubit samo 20 miliona stanovnika populacijski.

Nisam znao da je i Molotov davno htjeo s NATOm nesto. :?
Kako god, situacija je takva kakva je i obicni narod ce kao i uvek sve to preko svojih ledja.
Uvijek tako bilo. +1
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27086 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

geralt wrote: 06/12/2021 22:33 Jedan od lidera jedne od strana u ovom sukobu je bukvalno jaran Milana Lukica koji je u ratu dosao kod nas da malo siluje po Visegradu i puca po meni i mojoj porodici sa Jevrejskog groblja, plus sto na toj strani ratuju bukvalni cetnici sa kokardama.

Ko tu stranu podrzava, ne znam kako sebe moze pogledati u ogledalo ujutro.
Pa dobro to stoji, ali zasto te (ne)ljude i pse rata poistovjecujes sa njihovom maticnom drzavom? Je li ih ona zvanicno poslala ovamo?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#27087 Re: Ukrajina

Post by geralt »

_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2021 14:06 Pa dobro to stoji, ali zasto te (ne)ljude i pse rata poistovjecujes sa njihovom maticnom drzavom? Je li ih ona zvanicno poslala ovamo?
Girkin je pukovnik FSB. Da li ga je FSB poslao u Bosnu, to se ne zna, ali se zna da ga je poslao u Ukrajinu. Ne radi se o nekom žnj liku na marginama, vec glavnom komandantu na terenu od kojeg su lokalci primali naredjenja i iza kojeg je stajao autoritet ruske vlade. Malo je sklonjen u stranu tek kad je poceo privlaciti previse paznje na sebe, nakon sto je odradio prljavi posao radi kojeg je poslan.

Nemam ja nista protiv Rusa kao naroda, upoznao sam ih dosta, rado bih posjetio i Moskvu i St. Petersburg, izuzetno cijenim njihova dostignuca i u nauci i tehnologiji, a i historijski (WWII, Oktobarska revolucija, pa dijelom i Hladni rat). Ali itekako imam protiv kriminalne oligarhije koja ih vodi od pocetka 90-ih pa nadalje, koja je spremna unistiti sve sto joj je u moci (ukljucujuci i drzavu u kojoj sam se rodio) radi privatnih interesa.

A ta oligarhija nije nikakav prijatelj obicnom ruskom narodu. Vise Rusa je pobio Putin nego svi Amerikanci u historiji zajedno, pocevsi od dizanja u zrak zgrada po ruskim gradovima 1999.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27088 Re: Ukrajina

Post by _BataZiv_0809 »

geralt wrote: 07/12/2021 15:05
_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2021 14:06 Pa dobro to stoji, ali zasto te (ne)ljude i pse rata poistovjecujes sa njihovom maticnom drzavom? Je li ih ona zvanicno poslala ovamo?
Girkin je pukovnik FSB. Da li ga je FSB poslao u Bosnu, to se ne zna, ali se zna da ga je poslao u Ukrajinu. Ne radi se o nekom žnj liku na marginama, vec glavnom komandantu na terenu od kojeg su lokalci primali naredjenja i iza kojeg je stajao autoritet ruske vlade. Malo je sklonjen u stranu tek kad je poceo privlaciti previse paznje na sebe, nakon sto je odradio prljavi posao radi kojeg je poslan.

Nemam ja nista protiv Rusa kao naroda, upoznao sam ih dosta, rado bih posjetio i Moskvu i St. Petersburg, izuzetno cijenim njihova dostignuca i u nauci i tehnologiji, a i historijski (WWII, Oktobarska revolucija, pa dijelom i Hladni rat). Ali itekako imam protiv kriminalne oligarhije koja ih vodi od pocetka 90-ih pa nadalje, koja je spremna unistiti sve sto joj je u moci (ukljucujuci i drzavu u kojoj sam se rodio) radi privatnih interesa.

A ta oligarhija nije nikakav prijatelj obicnom ruskom narodu. Vise Rusa je pobio Putin nego svi Amerikanci u historiji zajedno, pocevsi od dizanja u zrak zgrada po ruskim gradovima 1999.
:thumbup:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#27089 Re: Ukrajina

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2021 14:06
geralt wrote: 06/12/2021 22:33 Jedan od lidera jedne od strana u ovom sukobu je bukvalno jaran Milana Lukica koji je u ratu dosao kod nas da malo siluje po Visegradu i puca po meni i mojoj porodici sa Jevrejskog groblja, plus sto na toj strani ratuju bukvalni cetnici sa kokardama.

Ko tu stranu podrzava, ne znam kako sebe moze pogledati u ogledalo ujutro.
Pa dobro to stoji, ali zasto te (ne)ljude i pse rata poistovjecujes sa njihovom maticnom drzavom? Je li ih ona zvanicno poslala ovamo?
Arkan, Legija, Beli Vukovi, Skorpioni?
Isti modus operandi.
User avatar
donnie_darko
Posts: 1004
Joined: 11/11/2017 22:49

#27090 Re: Ukrajina

Post by donnie_darko »

noviforumas
Posts: 2967
Joined: 12/08/2016 22:28

#27091 Re: Ukrajina

Post by noviforumas »

Biden rekao ako napravite invaziju mi cemo zamoliti Njemacku da vam se suprotstavi. Znaci, Ukrajinci su povaljeni ponovo.

noviforumas
Posts: 2967
Joined: 12/08/2016 22:28

#27092 Re: Ukrajina

Post by noviforumas »

Evo ti socnije:
Biden administration considering options for possibly evacuating US citizens from Ukraine if Russia invades
https://edition.cnn.com/2021/12/07/poli ... index.html
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#27093 Re: Ukrajina

Post by Piaty »

Civilizovan svijet mora da stane na stranu Ukrajine.

A ruskom narodu treba neki novi Gorbacov.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#27094 Re: Ukrajina

Post by karanana »

ima li kakvih vojnih analiza o tome sta bi ruski cilj mogao biti? da li citava ukrajina ili da chopnu jos malo na istoku/jugoistoku?
ima li kakvih analiza snaga? sta ukrajina ima? da li bi mogli zaustaviti ovaj silni oklop sa ovim nekim sistemima koje su dobili od amerike? kakvi su to sistemi? da li lakoprenosni ili bi ih rusi prvo ukinuli avijacijom prije pokreta kopnenih snaga? kakav je moral ukrajinske vojske? da li bi odmah nakon pocetka invazije s ovolikom ruskom silom nastala totalna bezanija do lviva ili bi imali neki gard? kako su dobro ukopani i pripremljeni za inicijalni napad? itd...itd....u ovom fazonu. ima li neki "lazanski" a da je ziv da je dao neku analizu ovog?

ja kao veliki analiticar mislim da bi u slucaju velike invazije sa 500 tenkova i 150-200 hiljada vojnika nastala bezanija i da bi kijev pao za 5-7 dana. ne samo radi vojne sile nego i radi vjerovatne podijeljenosti unutar same ukrajine kada su ideologije u pitanju. mada ne znam....najvise me interesuje kako bi ukrajina pokusala da odbije ovoliko tenkova ti bajraktari i ti americki sistemi.....da li bi mogli biti djelotvorni, nesto sumnjam za bajraktare zbog ruskih vazduhoplovnih snaga, ne bi to bio show bajraktara kao u armeniji. koliko ih upste ukrajina i ima.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#27095 Re: Ukrajina

Post by swanfilter »

Sve pokusavam, al nikako dokuciti taj level ludosti kod Rusa da samo tako krenu na Ukr.


Cisto sumnjam da ciljaju samo istok uz svu ovu msineriju. Opet, kakvi god bili Ukr zadnjih godina, da ce Kijev pasti pod rusku cizmu, ni to ne vjerujem.

Meni najgore, u Europi njesra ...
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#27096 Re: Ukrajina

Post by saimidin »

Realno ne vjerujem da ce I krenuti da zauzmu cijelu, to bi bilo preskupo I za ruse, sankcije bi bile puno jace, ali mislim da mogu pokusati do dnjepra max, sve zavisi da li je zapad postavio crvenu liniju, ili ima 50 nijansi sive :izet:

Ukrajina sama ih moze malo usporiti, a nisam siguran da su im sa zapada dali ista osim opreme veze I saniteta, bajraktari su malobrojni ali mogu lokalno nanijeti stetu

Nesto mi nevjerovatno da ce ih usa bas pustiti niz vodu, ali eto izgleda nisu spremni za proksi rat u ukrajini, ili su rusi pomenuli atomske

Tesko je ovo gledati, jer ako usa nece zapeti za ukrajinu, a onolike pare skrhala u jebeni afg., mozes misliti koja je :bih: decimala iza zareza

Ali eto mozda I njima naprave dejton
:bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24399
Joined: 08/09/2005 20:08

#27097 Re: Ukrajina

Post by Haris.ba »

karanana wrote: 07/12/2021 20:35 znam....najvise me interesuje kako bi ukrajina pokusala da odbije ovoliko tenkova ti bajraktari i ti americki sistemi.....da li bi mogli biti djelotvorni, nesto sumnjam za bajraktare zbog ruskih vazduhoplovnih snaga.
Rusi imaju sam pantsir sisteme za skidanje dronova i dalje sam sisteme do sam s400. Imaju i borbenu avijaciju. Imaju i sami dronove.
Turci su napravili Bajraktare koji su uspjeli unistiti armenske sam s300. Kazu da imaju i za s400 nacin.
Fazon je sto Rusi imaju toliko mnogo razlicite tehnike da je tesko zamisliti da se desi situacija ko kod Armena i Azera da Armene strah podici borbene avione jer im ih skidaju, te onda Bajraktari skidaju ciljeve kako im se cefne.

Imaju Ukrajinci Javeline za tenkove. Sasvim vjerovatno da ce dobiti i Stingere. Imaju i svoju protuzracnu odbranu sa starom ruskom tehnikom.

Ako dodje do sukoba i ako Rusi ne uspiju poskidati Bajraktare onda i tenkovi i haubice su glineni golubovi.
Glavna prevaga kod Rusa bice uvezanost samova i borbenih aviona za ovladavanje nebom. I onda trupe i tenkovi mogu kuda hoce.

https://warsawinstitute.org/ukraine-use ... me-donbas/
Last edited by Haris.ba on 07/12/2021 21:37, edited 2 times in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#27098 Re: Ukrajina

Post by Hajvan »

u Afganistanu je nestao SSSR
u Ukrajini ce nestati RF
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#27099 Re: Ukrajina

Post by karanana »

mozda je samo pokazivanje, mozda ne bude invazija. jer oni fakticki nisu ni ucestvovali u aneksiranju krima i istoka nego su to ucinile domace organizovane snage i volja lokalnog naroda. da hoce jos istoka, obukli bi uniforme tih snaga ko i tada prije 5-6 godina. a totalna ofanziva i cilj okupacija citave ukrajine, to bi bilo skupo.
garant ce amerika reci da ukrajina i ove ostale republike koje su ostale van natoa nece u nato. mozda je i bih u paketu iako geografski nije bitna u strateskom pojasu za rusiju.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#27100 Re: Ukrajina

Post by exliberal-ex »

karanana wrote: 07/12/2021 20:35 ima li kakvih vojnih analiza o tome sta bi ruski cilj mogao biti? da li citava ukrajina ili da chopnu jos malo na istoku/jugoistoku?
ima li kakvih analiza snaga? sta ukrajina ima? da li bi mogli zaustaviti ovaj silni oklop sa ovim nekim sistemima koje su dobili od amerike? kakvi su to sistemi? da li lakoprenosni ili bi ih rusi prvo ukinuli avijacijom prije pokreta kopnenih snaga? kakav je moral ukrajinske vojske? da li bi odmah nakon pocetka invazije s ovolikom ruskom silom nastala totalna bezanija do lviva ili bi imali neki gard? kako su dobro ukopani i pripremljeni za inicijalni napad? itd...itd....u ovom fazonu. ima li neki "lazanski" a da je ziv da je dao neku analizu ovog?

ja kao veliki analiticar mislim da bi u slucaju velike invazije sa 500 tenkova i 150-200 hiljada vojnika nastala bezanija i da bi kijev pao za 5-7 dana. ne samo radi vojne sile nego i radi vjerovatne podijeljenosti unutar same ukrajine kada su ideologije u pitanju. mada ne znam....najvise me interesuje kako bi ukrajina pokusala da odbije ovoliko tenkova ti bajraktari i ti americki sistemi.....da li bi mogli biti djelotvorni, nesto sumnjam za bajraktare zbog ruskih vazduhoplovnih snaga, ne bi to bio show bajraktara kao u armeniji. koliko ih upste ukrajina i ima.
Prvo nevjerujem da ce doci do sukoba jer ovo sto se sad govori kao gomilanje tehnike je dio uobicajenih vojnih manevara koje ruska vojska izvodi svake godine, to su radili i prosle godine u isto doba. Sad dali je to isto politicki pritisak o tome se moze rasrpravljat.
Ako dodje do te ruske invazije ( opet govorim da licno nevjerujem) ruski ciljevi bi vjerovatno bili uspostava kopnene veze sa krimom preko maripolja od donecka i mozda jos ulazak u djelove koji su proruski nastrojeni. Zapadni dio Ukrajine je uvijek bio pronjemacki nastrojen pa je vjerovatnoca za teze okrsaje u tim djelovima. Neznam kakova je situacija sa Moldovom i nepriznatim regionom Transnitian ili kako se vec zove .
Post Reply