Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#96376 Re: Ukrajina

Post by hladan.preminger »

parappa wrote: 28/06/2022 09:13
hladan.preminger wrote: 28/06/2022 09:08

ja sam u ratu bio jes cu četcnici došli iz srbije i oružjem me otjerali iz kuće, ubijali mi komšije, školske drugove, sakatili granatama prijatelje.
a domaci?
domaći su bar kod nas bili mila majka u odnosu na srbijance
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#96377 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Pogle ti te zlocinacke njuske pu
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#96378 Re: Ukrajina

Post by parappa »

hladan.preminger wrote: 28/06/2022 09:16
parappa wrote: 28/06/2022 09:13

a domaci?
domaći su bar kod nas bili mila majka u odnosu na srbijance
nije tema ali cudno mi je to... kod nas (IB) je bilo obratno.
User avatar
parappa
Posts: 3278
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#96379 Re: Ukrajina

Post by parappa »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/medvede ... /220628008

ovo je znaci nova crvena linija dok Donjetsk i Luganjsk ne postanu dio Rusije
Excel2
Posts: 1288
Joined: 03/10/2020 10:22

#96380 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Jesu li vec poceli sa Markalama?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#96381 Re: Ukrajina

Post by SanskiBiser »

llull wrote: 28/06/2022 08:50
drug_profi wrote: 28/06/2022 00:28

To je bilo prije 80 godina. Nema paralele sa danasnjim vremenom. Uradi to danasi ti si zlocinac. Bez dileme. I ja se slazem sa tim.
Ako ti je do osvete, sprzi diviziju na frontu nuklearkom, artiljerijom , napalmom, kasetnim bombama, fosforom, sarinom... nebitno. To bih opravadao.
Spoiler
Show
Greske su se nekad desavale, sada je sve iskljucivo namjerno ...
kako sam i ocekivao kasnis malo.... 8-)

To nije bila greska, Amerikanci su vec tad imali i koristili laserski navodjene bombe koje su bile u ono 20ak metara preciznosti i to je bilo namjerno tj. gadjan je taj cilj, to sto je intel bio los i sto su tu bili civili je drugi par opanaka, gore je i perfidnije ubijanje svatova po Afganistanu gdje se znalo o cemu se radi ali ono haj za svaki slucaj pobij pa pripisi kolateralnim stetama ali ovo sto rade Rusi zadnjih par dana je NAMJERNO s predumisljajem i bezobzirno...

Ako te interesuje zasto evo ti detaljno objasnjenje zasto od eksperta za tu temu...




Image


Gadjali su rafineriju a pogodili soping centar, tako i neki dan obdaniste, a jutros 12 raketa na Mykolaiv and Ochakov i ubili troje civila i jednu curicu 6 godina.
Image


Radi se o zastarjelim primitivnim raketama koja su ekstremno nepouzdane sto se tice preciznosti, i kad se cilja nesto postoji velika vjerovatnoca da ce taj isti projektil zavrsiti do nekoliko kilometara dalje od cilja, ta raketa je pravljena da nosi nuklearnu bombu prije konverzije na konvencionalnu municiju a kod nuklearne bombe nepreciznost od par kilometara ne znaci nista tj. ne utice na rezultat....
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96382 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Nekad poslije rata garantujem vam da ce US da skine oznaku tajne sa ovog procesa naoruzavanja Ukrajine.

Iako nema info o tome nikakvog ja mislim da je US s drugim zemljama NATOa jos pocetkom Marta uz konstantne preinake da se prilagode usputno napravljen plan vojnih strucnjaka, oficira visih i nizih uz civilne elemente i elemente namjenske industrije za plansko naoruzavanje Ukrajine da bi se stvorila prvo efektivna odbrana pa kasnije odbijanje Rusa sa teritorije Ukrajine.
Mislim da je Ramstein 1 bio zapravo finalni dogovor i ratifikacija plana od svih clanica.
Ostali sastanci su bili tehnicke prirode da se zna dokle smo i sta treba popraviti....
Po ovome sto znamo sta je doslo u Ukrajinu mislim da su i date smjernice pojedinacnim zemljama spremnih da pomognu Ukrajinu kad koliko i koje sisteme isporuciti Ukrajini. Na koji nacin i kakvu obuku ce da dobiju.

Na pocetku je bilo protiv oklopi i stingeri
Kasnije se preslo na Sovjetsko naoruzanje za koje su Ukrajinci vec obuceni
Cisto da se kupi dovoljno vremena za NATO sisteme kompleksnije prirode.

Ja vjerujem da jos od Marta pocinju pojedinacne manje obuke a međuvremenu large scale obuke sirom Europe i SADa.

Postoji lista prioriteta i zadataka 100% krenulo se od artiljerije od M777 do Samohodnih haubica.
Onda do oklopa i manje slozenih sistema tipa onaj americki Humvi s Stingerima i slicno...
Counter artillery radari i radari za rano upozoravanje (isti radari se koriste na Patriotu, NASAMS i slicno) pa se to moze smatrati kao pocetna obuka za njih.
Vjerujem da su Ukrajinski piloti i tehnicari vec minimalno 2 mjeseca u SAD na obuci za F16 mozda cak i F15.

Mislim da zapad polako zavrsava s integracijom artiljerije.
Sad je samo stvar da se od pocetne cifre treniranog osoblja poveca masovno broj osoblja i komada artiljerije.
Primarna oruzja su M777, Cezar, FH70, Archer, Paladini, Krab...
Himars je zadnja stavka za integraciju pocelo kao i za sve ostalo low scale, za mjesec dana kad zavrsi druga grupa pocinje large scale obuka.
Vjerujem da ce UA dobiti na kraju oko 40-60 sistema HIMARS/M270.
Uz to NATO je ogromno pojacao pravovremenog koristenja artiljerije i uvezanosti oruzja, obavjestajnih podataka, counter artilery i prednjih jedinica u jedan cjelovit sistem koji se usavrsava dok ne bude podmazan kao loj za vrlo destruktivne i efektivne napade na Ruse.


Tenkovi se nece slati jer doktrina NATOa ima veoma specificne upotrebe za iste koje ne odgovaraju ovom ratu i fokusira se iskljucivo na ono sto zaista moze donijeti promjene na terenu a ne na blink blink opremu koja izgleda cool.
Svakako Ukrajina ima sasvim dovoljno tenkova koji jednostavno u vecini slucajeva nemaju dovoljnu vrijednost.

Sad dok se Artiljerija i mogucnosti dalekometne precizne takticko/strateske paljbe razvija velikom brzinom i ide dobro prelazi se na naredni korak.

PVO mreza s dva cilja. Zastita prednjih jedinica i grupacija UA armije (NASAMS) i zastita kljucnih gradova od Ruskih krstarecih i balistickih raketa... S300 + NASAMS
Mislim da se uveliko radi na obuci i integraciji PVO networka (mreze) jos od Marta u jedan cjeloviti sistem koji je sposoban srokati sve sto je na nebu.
Mislim da ce Ukrajina cak dobiti jedan ili dva Patriota nakon sto je PVO sistem s S300 i NASAMS dovoljno integrisan da mogu stiti Patriot u pokretu.
Patriot namjena ja nevjerujem da ce biti zastita neba ili gradova nego veoma specificnu ulogu.
A to je koristenje Dalekometnih projektila da planski obaraju Ruske strateske bombardere i ostale Bombardere u dubini Rusije/Bjelorusije.
Ja to zamisljam kao precizna artiljeriju koja ce da povremeno da se pojavi i unistiti ptice u daljini drugim rijecima kao ofanzivno a ne defanzivno oruzje.

Ta integracija sad zapocinje vjerujem da ce do jeseni vjerovatno Oktobar biti zavrsena kompletna integracija IRIS-T, NASAMS i Patriota mozda cak i eventualno sistem ASTER-30.
U jedan cjeloviti sistem kojeg Rusi nece moci probiti.
Taman tad nekad mogli bi cak vidjeti Americke ptice na nebu najkasnije do Decembra.

Ako analiziras sve isporuke sve sisteme i pogotovo timetable dolazaka onda dolazis do zakljucka da se ovo radi planski i u jasnim fazama. Nijedna zemlja sama ne radi individualno isporuke same.

Usputno naravno priprema se infrastruktura za sve ovo plus logistika. Posto kamioni nisu zanimljivi medijima slabo se izvjestava cinjenica da UA dobiva bas dosta kamiona i specijalnih vozila za prevoz tereta...

Mislim da smo svjedoci najbrze tranzicije s Sovjetskog naoruzanja u NATO oruzanje u povijesti.
Po mom misljenju ovaj plan je jednogodisnji i cilj je do kraja Godine stvoriti Ukrajinsku armiju koja ce biti superiorna protiv Rusa.


Ono sto problem nama posmatracima koji nisu strucnjaci niti upoznati s detaljima kao sto je npr generalstab ili vlada Ukrajine... Je da vidimo strasnu cijenu ovog rata i nedostatka UA armije da odgovori na ova strasna desavanja po Ukrajini.
Mi zelimo da im sve dodje odmah a nazalost istina je da kao i za sve sto je kompleksno u prirodi treba dosta vremena za integraciju u jedan cjeloviti sistem.

Ja vam garantujem da ce UA armija biti duboko integrisana u NATO format do kraja godine.

To ne znaci da necemo vidjeti Ofanzivna dejstva od UA ili da ce jos vise gubiti.
Sad zasad sadasnja UA armija je savrseno sposobna da sprijeci Ruse za bilo kakve stratesko napredovanje i sakacenje Ukrajinske armije.
Rusija ne napreduje grad po grad nego selo po selo i to opasno atrofiraju za svako selo.

Mislim da ce na kraju Rusi moliti i plakati za bilo kakav sporazum da makar nesto sacuvaju.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96383 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

ma def se prelazi na OTAN standard, i da ce Ukrajinci uskoro rijesiti sve sovjetske zalihe, ta imati modernu vojsku koja se oslanja na OTAN opremu i naoruzanje te na odlicnu vlastitu proizvodnju. Kad rat stane, mislim da ce Stugne ici ko halva.
User avatar
drug_profi
Posts: 50134
Joined: 16/07/2012 16:00

#96384 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#96385 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

madner wrote: 27/06/2022 23:23 UA sa problemima da uspostave stabilnu liniju. Ako izgube Slavjansk, geneza je u greskama proslog mjeseca.
Meni je cudo da su uopste odlucili da uspostave bilo kakvu liniju. Vecina njihovih uspjeha sa pocetka rata je i bila u tome da nemaju stabilnu liniju nego puste ruse da udju duboko, odsjeku im logistiku i onda uniste vozila koja su ostala duboko u teritoriji. Moguce da je linija uvijek bila na ovom istocnom dijelu samo su rusi htjeli previse odjednom pa navalili na vise strana i osramotili se.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#96386 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

lajkujMe wrote: 28/06/2022 00:03

:( Red za vodu
Totalno je ludilo ostati kao civil u iducem gradu. Sasvim je jasno da su rusi okrenuli strategiju i da sada prvo ravnaju sa granatama i onda udju cizmom. Ide sporo ali im je mnogo sigurnije nego sto su prije radili.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#96387 Re: Ukrajina

Post by apsidejzi »

F&N wrote: 28/06/2022 08:23
hladan.preminger wrote: 28/06/2022 08:14 slab ovaj rat, od 'nakog pocetka do ove sada kamilice.
Nije oslabio rat samo je manje video materijala, a rokačina je neprekidna i odvija se na istočnoj strane pa je manje medijski popraceno
Procjena ukrajinskog ministarstva odbrane je 1000 grana svakih sat vremena...
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#96388 Re: Ukrajina

Post by madner »

Patriot je losiji sistem od S300, onaj ko je smislio radar je sovjetski spijun.

Pitanje je sve i kolicine, 12 F-16 ne znace nista.
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#96389 Re: Ukrajina

Post by madner »

apsidejzi wrote: 28/06/2022 10:03
madner wrote: 27/06/2022 23:23 UA sa problemima da uspostave stabilnu liniju. Ako izgube Slavjansk, geneza je u greskama proslog mjeseca.
Meni je cudo da su uopste odlucili da uspostave bilo kakvu liniju. Vecina njihovih uspjeha sa pocetka rata je i bila u tome da nemaju stabilnu liniju nego puste ruse da udju duboko, odsjeku im logistiku i onda uniste vozila koja su ostala duboko u teritoriji. Moguce da je linija uvijek bila na ovom istocnom dijelu samo su rusi htjeli previse odjednom pa navalili na vise strana i osramotili se.
Ma imali su i tada liniju, oko Kieva je bila linija. Samo iza Kieva Rusi nisu imali dovoljno ljudi za logistiku. Ovdje jednostavno nemaju tih problema, logistika je odmah do linije, znaju svi gdje je ko.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#96390 Re: Ukrajina

Post by HerrFlick999 »

Rusi usli u Topolivku i Bilu Goru. Potpuno okruzenje pitanje dana kako stoje stvari. Prije jedno mjesec dana sam pisao ovde da je pomalo besmisleno slati pojacanja u okruzenje gdje si operativno opkoljen.
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#96391 Re: Ukrajina

Post by hipija »

Ima li kakvih informacija koliko su stranaca angažovali Rusi u agresiji na Ukrajinu?
Tu prije svega mislim na Sirijce ali i plaćenike iz afričkih zemalja.
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96392 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

apsidejzi wrote: 28/06/2022 10:03
madner wrote: 27/06/2022 23:23 UA sa problemima da uspostave stabilnu liniju. Ako izgube Slavjansk, geneza je u greskama proslog mjeseca.
Meni je cudo da su uopste odlucili da uspostave bilo kakvu liniju. Vecina njihovih uspjeha sa pocetka rata je i bila u tome da nemaju stabilnu liniju nego puste ruse da udju duboko, odsjeku im logistiku i onda uniste vozila koja su ostala duboko u teritoriji. Moguce da je linija uvijek bila na ovom istocnom dijelu samo su rusi htjeli previse odjednom pa navalili na vise strana i osramotili se.

UA se u Donbasu ukopava od 2014 godine.
Izgradjene fortifikacije s armiranim betonom i rovovi...
Te linije su pukle tek prosli mjesec kod Popasne.
Npr Avdivka ne mogu da probiju itd...

Ovdje je prostor previse mali da bi se radila mobilna odbrana kao npr u Zaporozju i Khersonu.

Ovdje mobilna odbrana znaci da ako se povuces nema te nigdje.
A previse im bitan teren da tu popuste.
Bolje tu nego i Dnjepru ili Zaporozje grad da su linije...
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#96393 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

Zaboravljate Pisky. Pisky je na liniji prvo mjesto od 2014. godine i drzi se i dan danas.
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96394 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

HerrFlick999 wrote: 28/06/2022 10:13 Rusi usli u Topolivku i Bilu Goru. Potpuno okruzenje pitanje dana kako stoje stvari. Prije jedno mjesec dana sam pisao ovde da je pomalo besmisleno slati pojacanja u okruzenje gdje si operativno opkoljen.
Slazem se, Lyschansku prijeti okruzenje s Juga a UA nikako da stabilizuje linije na tom dijelu terena.
hipija wrote: 28/06/2022 10:20 Ima li kakvih informacija koliko su stranaca angažovali Rusi u agresiji na Ukrajinu?
Tu prije svega mislim na Sirijce ali i plaćenike iz afričkih zemalja.

Ako ih ima vise od 200 pljuni me
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96395 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



16 udara na magacine municije u DNR/LNR za 7 dana
Kombinacija Tochka, Himars, artiljerija

Ne zanima koliko Rusija ima municije ovo ce ozbiljno da ih boli.
Ovdje je sad za Ruse glavno pitanje koliko traje transport nove municije.
Moraju oformiti nove magacine puno dalje od linija nego sad i samim tim ce razvuci logistiku na maksimum
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96396 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



Zanimljiv thread koji uzmite s dosta doze skepticizma.

Onaj brod Kran sto je isao na Zmijsko ostrvo navodno posada (civili) nije htjela ploviti do ostrva.
Zamjenili ih vojnici i 2-3 clana posade
Nije bilo operatera krana pa je ovaj general dobio obuku i bio kranista za isporuku pantsira na ostrvo :lol:

Generala poslali da bude kranista :lol:
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96397 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Ono sto sam predpostavio neki dan...




Ukrajinci nisu samo napustili SD nego napustaju i Lyschansk i to bi cak do danas trebalo da bude zavrseno
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96398 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Firms

Apsolutno nikakva aktivnost u Khersonu i Zaporozju....

Juzno od Lyschanska sve gori

Karkiv na samom sjeveru uz granicu akcija neka

Izum u sumi na pola puta do grada akcija
I Balaklia s oba boka vatre, mislim da ce UA da odsjece taj grad uskoro za njega se borbe vode vec preko mjesec dana
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96399 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#96400 Re: Ukrajina

Post by pici »

Takticki SD je bilo braniti besmisleno.Udari artijerije na kotao su bili ogromni i Ukri su tu bili ko u loncu pod vatrom.Takticke udarne grupe sa stingerima i javelinima tu nemaju smisla ko na sjeveru.Budalastina je bilo prihvatiti frontalnu borbu sa rusima koji imaju balisticke i strateske bombardere koje u zadnje vrijeme obilato koriste.
Znaci Ukri da se vrate dobitnoj doktrini ko na sjev eru.Udari manjim taktickim grupama, unesi pometnju u odbranu i pozadinu, ako ne neutralises neprijatelja, brzo se izvuzi i idi na drugo mjesto sa udarom.
Ruse klasicnim frontalnim napadom, ne mozes pobijediti.Kharkiv morase ocistiti sjeverni dio po svaku cijenu a onda udarati u pravcu Iziuma i njegovih komunikacija dok se rusi ne istjeraju iz tog strateskog jako bitnog grada.
Herson, navaliti dok orke ne pobacas u Djepar, nema stajanja.
Za kraj Zaporozje u pravcu Mikolajeva a SD tek kad se steknu uslovi od ovih gore pobrojanih jer ruska putna i zeljeznicka komunikacija sa Dombasom je uspostavljena i to bas moras imati ljude i naoruzanje da bi istjerao i porazio.
Post Reply