Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#87101 Re: Ukrajina

Post by GAU8 »

SanskiBiser wrote: 18/05/2022 10:58
drug_profi wrote: 18/05/2022 09:30 Ako su ministra obrane US izigrali laznim dogovorom, onda ce posljedice za Rusiju biti mnogo vece nego neka eventualna dobit od likvidacije zarobljenih Azovstal branitelja.
Također stoji ono što je rečeno, da je Putin mogao sačuvati obraz da ih je pustio odmah u razmjenu. To bi vjerovatno stvorilo malo naklonosti i na zapadu, odnosno malo bi se ublazio antagonizam prema Rusiji.
Tih 200-300 ljudi nisu vise upotrebljivi u ratu bez dobrog oporavka. Pa cak i da se brzo vrate, koliko moze biti bitna ta snaga? Prije svega nije to sva AZOV pukovnija. Kako sam razumio, postoje bataljoni u vise gradova.
Ovo je i Robert Baric sinoc rekao u Dnevniku, ono sto je on rekai je u fazonu izigravanje dogovora bi bilo pucanje sebi u nogu, niko vise nista ne bi vjerovao Rusima niti bi Rusi mogli bilo kakve uslove diktirati u nekim novim pregovorima i dogovorima. Ne bi to bila greska vezana samo za ovaj rat vec istorijska greska Rusije...
Iz neke "strateske" perspektive, ima pomalo smisla, da Rusija sada igra na kartu bas totalnog manijaka. Kao sto i sami rusi kazu da njihova snaga lezi u percepciji njihove snage, tako i ovdje daju percepciju da ne mare za cijenu niti posljedice, ne bi li tako natjerali suprotnu stranu da se malo zamisli da li su stvarno spremni ici do kraja (Atomska opcija)
lajkujMe
Posts: 12250
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87102 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Jucer sam bas otisao na 23-24 februar.
Ko da je bilo prije 10 godina.
Masovno orgijanje rusofila, onda mi koji nismo bili naklonjeni da ce Ukrajincu izdrzati.
Ja prvi sam mislio 3 dana i gotovo.
Nisam precjenio toliko Ruse, znao sam da su karina od vojske i karina od opreme ali sam podcjenio Ukrajince zestoko.

Citajucu temu negdje oko 1500 stranice sam onda dobio neki novi uvid u situaciju.
Marijupolj je odmah prvu noc bio pod napadom s Istoka, 3 dana i sa zapada 5 dan odsjeceni i okruzeni.

Kod Krima samo jedna Ukrajinska brigada protiv 20+ btg koje su isle na Kerson i jos toliko na Zaporozje.

Tu je najveca greska Ukrajinske komande sto im je jug bio skoro pa bez odbrane.
Ali s druge strane razumljivo jer su fokusirali odbranu na sjever a ne na jug.
Drzanje kontrole nad sjeverom je tad u tom momentu bio puno vazniji od odbrane Juga.

Danas sutra morace dobro da krvare da povrate te dijelove ali nazalost tad Ukrajina nije imala snage da zaustavi Ruse na svakom frontu.

5 pravaca napada iz 3 lokacije Bjelorusija-Rusija-Krim

I sad u retrospektivi odlican posao su Ukrajinci napravili.
Jedina zamjerka je Marijupolj sad dal je to bila strateska greska (mozda su mislili da mogu grad drzati mnogo duze) ili svjesan cin kao pijun koji ce da zadrzi Rusku Hordu u okruzivanju Donbasa i Zaporozja.

Ne znam po meni Marijupolj je zaustavio Ruski prodor sve do Dnjepra i dalje.
Samo mi je sad zao sto su branioci pusteni na milost Rusima.
Bog zna sta se sad desava kad nema kamera.
Vjerovatno torture, mucenja, ucjene i slicno.
Treba im da borci pocnu javno na tv osudjivati Ukrajinsku vladu, vojsku i nahvaliti Ruse max.

Neki ce sigurno kleknuti.

Bitno da je Ukrajina stabilizovala Rat, da je natjerala Rusku vojsku da se povuce s komplet sjevera.
Ostaju istocni i Juzni krak.
Ono sto Ukrajini treba je jos vise teskog naoruzanja da bi mogli napokon da budu ravnopravni s Rusima u tom domenu
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#87103 Re: Ukrajina

Post by Spiritbreaker »

madner wrote: 18/05/2022 11:02 Ne znamo ni dogovor.

Sto se tice situacije, objektivno je sada teska faza za Ukrainu. Ova prica da Rusi nemaju vise snage za ofanzive ne stoji, i kod Maripolja i kod Belgograda imaju dvije vece grupacije koje cekaju sta ce se desiti kod Sjeverodonetska.

Ukrainci cekaju jos vise americke pomoci, dosad su jos uvijek slabiji.
Pise se Ukrajina. To te je valjda Vuk naucio ;-)
Ne moze bit teza od februara i borbe na silnim frontovima, haha dobro ce proci te dvije formacije, pa prije ce Ukrajinci usetat u Belgorod nego sto ce ta famozna formacija imat nekog ucinka.
lajkujMe
Posts: 12250
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87104 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

@madner

Te brigade kod Belgoroda, da su mogle nesto uraditi uradile bi to neki dan.
Cisto sumnjam da su spremne za borbena djelovanja
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#87105 Re: Ukrajina

Post by madner »

Ne bih se slozio, to nije glavni pravac a za glavni pravac ne koristis rezerve ako ne moras.
Cilj Ukrainskog napada kod Harkova jeste slabljenje glavnog pravca tako sto natjeraju Ruse da vrate formacije, to su vec jednom uspjesno uradili sa prodorom pa povlacenjem.

Trenutno fale 3 velike formacije RF, da li zbog gubitaka ili rotacije se ne zna.
Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#87106 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

Mašalah, obnova Ukrajine od oduzete imovine oligarha i ruskih rezervi i zaplijenjene imovine, kaže EU. Slično su to i ameri rekli.
https://www.geopolitika.news/vijesti/eu ... ke-drzave/
lajkujMe
Posts: 12250
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87107 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Hmm
Procitajte ovo ako vas zanima sta Ukrajinci zele i planiraju.

https://www.mil.gov.ua/en/news/2022/05/ ... y-general/

Evo par bitnijih dijelova
According to our evaluations, 17 BTGs were completely destroyed in 80 days.

Despite the huge losses, the russians still outnumber us in heavy weapons. First of all, they dominate in aviation, and also in armored vehicles, MLRS and artillery.

According to Ukrainian intelligence, the total combined group of troops used against Ukraine (including reserves) is about 167 thousand personnel. 91 BTGs are directly deployed to take part in the fighting.

Taking into account all the reserves, russia can send additional 55 BTGs to the hostilities within 1 to 2 months.
The enemy carries out missile and bomb strikes at the objects of defence industrial and fuel-energy complexes of Ukraine on our territory. They also target transportation infrastructure and logistic hubs. The kremlin has increased the number of missile strikes in the south-eastern regions of Ukraine and in the Odesa region.
There are many indications of russia preparing for a long-term military operation. The war is entering a protracted phase. We can already see how the russians occupiers are beginning engineering and fortification works in the Kherson region, in the Zaporizhya in order to move to defense if necessary.
That is why we are very interested in receiving international aid, buying weapons as quickly as possible and in the right quantities. We need tanks, armoured vehicles, long-range fire weapons systems (MLRS, heavy artillery, aircraft, missiles). We strive to save the lives of our people.
Second. We see the need to increase the effectiveness of international assistance through better coordination between all partners.

In particular, weapons that we can get in the form of technical assistance or commercial contracts can come in the short, medium and long term.
between all partners.

In particular, weapons that we can get in the form of technical assistance or commercial contracts can come in the short, medium and long term.

We are interested in coordinating the efforts of all partners - the EU, NATO, the United States, the United Kingdom, Canada, Australia, Japan and other countries - in such a way as to:

first, to break down possible deliveries into three baskets - short-term, medium-term, long-term; to be able to build up necessary capabilities and use opportunities for a specific period of time.

This is important, including in terms of troops training.

secondly, to look at all deliveries not only in terms of quantity, but also in terms of the criteria of developing the capabilities of the Armed Forces of Ukraine.
In particular, the ideal goal is to obtain weapons and military equipment not just as platforms or tubes, but as an organic unit. So that in the end we get not just guns, but also counter-battery means, control machines, UAVs for aiming, air defense / anti-missile means for cover. Elements of this complex may come from different countries, but due to integration we will get a qualitative advantage.

Third point. To implement this approach, it is necessary to ensure synergies between partners.

Mojih par zakljucaka iz ovoga.

Ruski plan:

Zauzimanje Strateskih ciljeva u Donbasu (Kramatorsk i Slavljansk)
Blokada Crnog Mora
Kontrola vec zauzetih teritorija.
Ucjena Ukrajine dugorocno pod ekonomskom blokadom da se trajno oslabi njihova moc rekonstrukcije.
Ako Rusi uzmu Slovljansk i Kramatorsk vjerujem da ce Rusi prestati sa svim ofanzivnim dejstvima i pokusati stvoriti zamrznuti konflikt, ojacati odbranbene polozaje i samim tim smanjiti brojnost Ruskih trupa u citavom reonu.
Na taj nacin pokusace natjerati Ukrajinu na primirje, proglasiti stratesku pobjedu (sakacenje Ukrajine dugorocno) i prestanak vecine ofanzinih dejstava da dobiju par godina da vrate izgubljenu tehniku, ljudstvo i MTs.

Kljucni elemenat za takvo nesto je reakcija MZ pogotovo SAD i Nato. Ako budu pristali na Ruske uvjete, smanje vojnu pomoc Ukrajini to jest onemoguce jacanje UA oruzanih snaga za ofanzivno djelovanje po Rusima onda je to kraj Ukrajine.
Oni (UA) ce biti osudjena na primirje i gubitak ogromne teritorije, ljudstva i slobode izbora kao naroda i dalje.
To bi bila njihova verzija "daytona" samo puno gore nego kod nas.
Ukrajinci pokusavaju svim silama da zadrze dosadasnju Medjunarodnu podrsku sto su dobili.
Bez siroke medjunarodne pomoci da nadjacaju Ruske snage Ukrajinci nece moci istjerati Ruse iz svoje zemlje.
Bojim se toga, znam da ce Balticke zemlje, Poljaci i slicno ostati cvrsto uz Ukrajinu ali ovdje je potrebna pomoc SAD i ostatka NATOa.

Mene duboko brine sto sem Baltika-Poljske-Slovacke niko jos Ukrajini nije dao ofanzivno oruzje.
M777 je jeste ofanzivno ali samo ako nadjaca kolicinski Rusku artiljeriju.
Sto nije slucaj ovdje.

Zapad sad ima dvije opcije
Brzu i sporu
Brza je zestoko naoruzavanje Ukrajine da bi se do kraja godine rjesio rat (sto se jos uvijek ne desava)
Sporu da uvede Ukrajinu i Rusiju u prolongirani mrcvareci rat koji ce osakatiti obe zemlje trajno.
Ne moram reci da je druga opcija najgora moguca po Ukrajinu a mozda najbolja i najeftinija opcija za zapad.
Tu se automatski deeskalira prijetnja o nekom sirem djelovanju Rusije u Europi i svijetu.

Sto se tice Ukrajinskog plana.
Sve jasno receno u ovom tekstu.
Zele brz zavrsetak rata u korist Ukrajine, oslobadjanje okupiranih teritorija i osakacenje Ruske armije za buduce agresije na duze staze.
Traze sve sto oni nemaju trenutno, avijacija, artiljerija, mlrs, oklopi i drugi slozeni sistemi.
Ocigledno da su stvorili neki dugorocni plan kako to izvesti.
Postepena integracija i obuka sistema da se stvori nova UA vojska koja ce kroz vrijeme postati kompletno integrisana u nove sisteme i treninge.
Tu nije u pitanju samo da im se da sto vise necega nego da postoji jasan plan i program kako transformisati UA oruzane snage u jednu kompletnu formaciju koja moze parirati i nadjacati Ruske snage u svim sferama.

Da je mir takvo nesto bi trajalo nekoliko godina, u ratu to se mora kompresovati u mali vremenski okvir.
Uz ogromni trud na terenu od komande do vojnika najbitnije su novci i proizvodni kapaciteti.

Da sumiram, sada se u ovom ratu ne pitaju ni Rusi ni Ukrajinci nego zapad.
Kome se zapad nakloni taj ce i da dobije ono sto zeli.

A najzalosnije je sto bec postoje naznake da odredjeni elementi na Zapadu naginju Rusima.

Macron je neki dan otvoreno trazio od Zelenskog da ne sramoti Putina i da im teritorije
Scholz igra ljigavu igru javno pred novinarima je Pro UA ali u realnosti je protiv UA
Ne moram spominjati Mađare
Neke Europske zemlje se plaho nisu nasekirale vecinom ove skroz na zapadu.
Ne znam sta da kazem za Tursku, oni gledJu svoj interes ali makar nisu ucinili nista Ukrajini da ih osteti.
Last edited by lajkujMe on 18/05/2022 11:51, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87108 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

nadžak wrote: 18/05/2022 10:54
sumirprimus wrote: 18/05/2022 10:28 i posle svega ti nam to ovde stavljas 518ti put jedno te isto s...
da nam naglasis sta? d su ukri nacisti? da rusi imaju pravo? da urke ne treba zaliti?
jarane ,sta god da su ukri sad a nisu to za sta ih ruska propagans truje, mi smo uz ukre, i tacka kraj nema rasprave. imaju forumi susjeda i komsija gdje se slavi agresija jer se slican slicnom raduje, niko ti ne brani...i da, ovi sto slave mladica, navijaju iz minute u minut za orke.
dodus ima i foe dzaba picam :lol: :-)
Heheh tako je, tako je, vidiš kako si ti pronicljiv, kako si me provalio tko sam.
Kad je počela ova tema tebe sam primijetio od samog početka i majke mi nije mi jasno, a doduše ne mora ni biti jasno, svakakvih budala ima, kako ti se da ovolike stranice piskarat. :lol: :lol: :lol:
Ništa samo nastavi, valjda ćeš jednog dana doći pameti.
jasta radi cisto da ne odstanem duzan odgovor. i foe.
samo da te podsjetim na tvoj upis s pocetka sukoba.
Ima li itko ovdje da ono barem proba biti kontra NATOa i USA? Mislim, barem radi reda! Maaaaaloo se barem prisjetite novije historije, ne morate puno unazad :?
Jadna ti majka, ispadoše Rusi ko crveni kmeri a Putin ko Pol-Pot! :cry:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87109 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

madner wrote: 18/05/2022 11:16 Ne bih se slozio, to nije glavni pravac a za glavni pravac ne koristis rezerve ako ne moras.
Cilj Ukrainskog napada kod Harkova jeste slabljenje glavnog pravca tako sto natjeraju Ruse da vrate formacije, to su vec jednom uspjesno uradili sa prodorom pa povlacenjem.

Trenutno fale 3 velike formacije RF, da li zbog gubitaka ili rotacije se ne zna.
slobodno upisi gubitke, a i jer to sto imaju od pocetka je smrdilo po popuni btg.va, pa se spalo i po 200 250 vojnika manje po btg..
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87110 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

moramo i mi shvatit da je rusija ogromna zemlja, i da storidzuje oruzje decenijama. dakle nijebas da c im nestat granata sutra. no sto vade iz magacina je iz doba sssr.a nije istina da cuvaju najboljeza nato, jer ima primjera gdje vec koriste najbolje sto imaju... mozda jos nismo vidjei te famozne armate, al njih i nema puno. najbolji tenkovi su vec bili u borbama, kalibri, iskanderi, tosovi, avioni, kindzali, imal sta da nisu u potrijebili?
imaju i ti fmaozni terminatori borbena vozila al i njih nemaju puno.
naravno da ce potrajat. no da se tope tope se.
User avatar
Čitalac
Posts: 5696
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#87111 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

Evo danas prvi put vidim da i Rusi imaju svoje kamikaza dronove "Kub".
lajkujMe
Posts: 12250
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87112 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



959 vojnika zarobljeni iz Azovstala
zilog
Posts: 7527
Joined: 06/03/2009 11:19

#87113 Re: Ukrajina

Post by zilog »

nadžak wrote: 18/05/2022 10:21 Ne znam jeli bilo ovo ovdje ali nije zgoreg ponovo stavit.
Spoiler
Show
Bilo je i stavljali su takvi poput tebe. Dobili su odgovor, da je snimak iz 2011., kada AZOV nije ni postojao... :roll:
Radilo se o ultras navijackoj grupi u kojoj je tada bilo vise od pola Rusa.
2014. se ovaj galamdzija, nekoliko mjeseci, ukljucuje u AZOV (cak je bio i komadant), a poslije zavrsava u politici, da na proslim izborima njegova stranka ne bi osvojila ni jedno mjesto u Radi...
BiBi911
Posts: 2891
Joined: 09/12/2018 17:47

#87114 Re: Ukrajina

Post by BiBi911 »

sumirprimus wrote: 18/05/2022 11:57 moramo i mi shvatit da je rusija ogromna zemlja, i da storidzuje oruzje decenijama. dakle nijebas da c im nestat granata sutra. no sto vade iz magacina je iz doba sssr.a nije istina da cuvaju najboljeza nato, jer ima primjera gdje vec koriste najbolje sto imaju... mozda jos nismo vidjei te famozne armate, al njih i nema puno. najbolji tenkovi su vec bili u borbama, kalibri, iskanderi, tosovi, avioni, kindzali, imal sta da nisu u potrijebili?
imaju i ti fmaozni terminatori borbena vozila al i njih nemaju puno.
naravno da ce potrajat. no da se tope tope se.
Armata imaju desetak, taj projekat su ugasili(zavrno neko pipu za bitne dijelove) I sama integracija tog tenka u njihov sistem je vrlo vrlo komplikovana.
Ali opet da imaju milion armata ista ima slicne probleme kao I ostatk njihovih tenkova(sjedis na municiji I posadu stiti 5mm Lima) bez "blow out doors".. tak da javelina kada pogodi mozda kupola nece onoliko visoko odletit
User avatar
tovarish
Posts: 3506
Joined: 26/05/2008 23:57

#87115 Re: Ukrajina

Post by tovarish »

https://www.geopolitika.news/vijesti/ur ... ku-vojsku/

E sad slijedi armagedon...



















... i za ove tenkove.😄
lajkujMe
Posts: 12250
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#87116 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#87117 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

zilog wrote: 18/05/2022 12:32
nadžak wrote: 18/05/2022 10:21 Ne znam jeli bilo ovo ovdje ali nije zgoreg ponovo stavit.
Spoiler
Show
Bilo je i stavljali su takvi poput tebe. Dobili su odgovor, da je snimak iz 2011., kada AZOV nije ni postojao... :roll:
Radilo se o ultras navijackoj grupi u kojoj je tada bilo vise od pola Rusa.
2014. se ovaj galamdzija, nekoliko mjeseci, ukljucuje u AZOV (cak je bio i komadant), a poslije zavrsava u politici, da na proslim izborima njegova stranka ne bi osvojila ni jedno mjesto u Radi...
Ne zanima to njega. Dzaba pises.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#87118 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 12:43
Evo da i ja prevedem za one bez twitera
Melitopol saboteurs blew up an armored train of the Armed Forces of the Russian Federation.

The charge went off under a passenger car with servicemen. The train and railroad tracks were damaged. The number of victims is still unknown.
zilog
Posts: 7527
Joined: 06/03/2009 11:19

#87119 Re: Ukrajina

Post by zilog »

SanskiBiser wrote: 18/05/2022 10:58
Spoiler
Show
drug_profi wrote: 18/05/2022 09:30 Ako su ministra obrane US izigrali laznim dogovorom, onda ce posljedice za Rusiju biti mnogo vece nego neka eventualna dobit od likvidacije zarobljenih Azovstal branitelja.
Također stoji ono što je rečeno, da je Putin mogao sačuvati obraz da ih je pustio odmah u razmjenu. To bi vjerovatno stvorilo malo naklonosti i na zapadu, odnosno malo bi se ublazio antagonizam prema Rusiji.
Tih 200-300 ljudi nisu vise upotrebljivi u ratu bez dobrog oporavka. Pa cak i da se brzo vrate, koliko moze biti bitna ta snaga? Prije svega nije to sva AZOV pukovnija. Kako sam razumio, postoje bataljoni u vise gradova.
Ovo je i Robert Baric sinoc rekao u Dnevniku, ono sto je on rekai je u fazonu izigravanje dogovora bi bilo pucanje sebi u nogu, niko vise nista ne bi vjerovao Rusima niti bi Rusi mogli bilo kakve uslove diktirati u nekim novim pregovorima i dogovorima. Ne bi to bila greska vezana samo za ovaj rat vec istorijska greska Rusije...
Neki Rusima nisu nikad vjerovali, neki su to prestali 2014. sa MH-17, neki 24.02.2022., Izrael je izgleda okrenuo list zbog Lavrova (i inace kontinuiranog spominjanja Jevreja u teorijama zavjera), neki ce ako se desi masakr nad braniocima Mariupolja, samo ce se preko Drine i u RS-u vjecito slijepo vjerovati Rusima. Da Putler javno na TV-u naredi bombardovanje Srbije Sarmatima i "Mindzalima", ovi bi tvrdili da je to americki i britanski false flag... :mrgreen:
toska
Posts: 2966
Joined: 26/09/2016 14:08

#87120 Re: Ukrajina

Post by toska »

Gandalf wrote: 18/05/2022 09:05 ...
Kako vidim orci trpe strašne gubitke ali opet napreduju.

Ukrajinci koriste dronove, pametnu artiljeriju, real time podatke i opet su nekako opkoljeni na ključnim mjestima istočnog fronta.

Po twiterašima, orci dezertiraju, samoranjavaju se, odbijaju prihvatiti naređenja, ali opet napreduju, protiv ukrajinaca, koji se ne samoranjavaju, ne dezertiraju, ne odbijaju naređenja i svejedno su opkoljeni.

Ukrajinci imaju 4:1 u ljudstvu, spominju se armije u pozadini na obuci, orka je samo 167 000 u Ukrajini, ali nekako i dalje napreduju opkoljavaju, bombarduju krajnji zapad Ukrajine.

Mnogo nelogičnosti i kontradiktornosti. Ali baš mnogo.
nisi jedini koji traži odgovor.
činjenica je da je mnogo ruskih invazionih snaga uništeno i vojnika eliminisano, imamo dokaze, kako onda uspijevaju imati ofanzivni potencijal?
nismo u našim životima imali priliku vidjeti da jača strana i agresor-napadač ustrajava i uz garantovano velike gubitke.

postoji samo jedan mogući odgovor, ruska vojska koristi isti način ratovanja kao u WW2, to bi značilo da gubici nisu bitni, vojska mora bespogovorno izvršavati naredbe i ići naprijed bez obzira na žrtve, kazne za vojnike su takve da im je sigurnija opcija slušati naredbe u suprotnom vjerovatno likvidacija na licu mjesta.

istovremeno još uspijevaju vršiti popunu gubitaka i u ljudstvu i u tehnici.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#87121 Re: Ukrajina

Post by amko761 »

lajkujMe wrote: 18/05/2022 12:23

959 vojnika zarobljeni iz Azovstala
Khm, ne zarobljeni, već evakuisani u zarobljeništvo :D
CrveniKuk
Posts: 2915
Joined: 22/04/2022 21:54

#87122 Re: Ukrajina

Post by CrveniKuk »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 18/05/2022 09:40
geralt wrote: 17/05/2022 21:26
Spoiler
Show
Za aneksaciju Rusima smeta realnost na terenu. Aneksirali bi oni dosad rado i Donetsk i Luhansk, ali ih nisu osvojili.
Zato se datumi "referenduma" i aneksacije stalno pomjeraju, prvo 9. maj, pa sredina maja, pa sad odgodjeno do daljnjeg.
Spoiler
Show
Mislim da upravo zato Ukrajinci onako tvrdoglavo brane Sjeverodonetsk i Lisichansk, po cijenu padanja u okruzenje. To su posljednja dva znacajna mjesta u Luhanskoj oblasti koja drze, i koja sprjecavaju Ruse da tu teritoriju zaokruze.
Zamjenuti "aneksiju" sa "odcepljene" da vam stvari budu jasnije. :D
Na ovom primjeru,moze se vidjeti,na koji način Rusija vidi sebe i svoju poziciju u svijetu. Očigledno,imaju visoko mišljenje o sebi. Žive u nekom paralelnom svijetu u kojem,po viđenju Rusije, svi u svijetu na nju gledaju sa poštovanjem i strahopoštovanjem.
User avatar
mikrozadatak
Posts: 1392
Joined: 27/07/2014 10:52

#87123 Re: Ukrajina

Post by mikrozadatak »

amko761 wrote: 18/05/2022 12:52
Khm, ne zarobljeni, već evakuisani u zarobljeništvo :D
Prema snimcima sve je izgledalo kao evakuacija. Nose dosta ličnih stvari, neki sa sunčanim naočalama ... onako se ne ide u zarobljeništvo.
Iskreno vjerujem da je evakuacija dogovorena, a nadam se da će je Rusi ispoštovati.
A_A_AKCIJA
Posts: 5904
Joined: 16/11/2009 02:54

#87124 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

zilog wrote: 18/05/2022 12:51
SanskiBiser wrote: 18/05/2022 10:58
Spoiler
Show
Ovo je i Robert Baric sinoc rekao u Dnevniku, ono sto je on rekai je u fazonu izigravanje dogovora bi bilo pucanje sebi u nogu, niko vise nista ne bi vjerovao Rusima niti bi Rusi mogli bilo kakve uslove diktirati u nekim novim pregovorima i dogovorima. Ne bi to bila greska vezana samo za ovaj rat vec istorijska greska Rusije...
Neki Rusima nisu nikad vjerovali, neki su to prestali 2014. sa MH-17, neki 24.02.2022., Izrael je izgleda okrenuo list zbog Lavrova (i inace kontinuiranog spominjanja Jevreja u teorijama zavjera), neki ce ako se desi masakr nad braniocima Mariupolja, samo ce se preko Drine i u RS-u vjecito slijepo vjerovati Rusima. Da Putler javno na TV-u naredi bombardovanje Srbije Sarmatima i "Mindzalima", ovi bi tvrdili da je to americki i britanski false flag... :mrgreen:
Kakvu sam to vijest propustio za Izrael?

Isporučili neko oružje?
Zaplijenili neku imovinu?
Uveli sankcije?
Ermin ZM
Posts: 1553
Joined: 09/01/2019 18:40

#87125 Re: Ukrajina

Post by Ermin ZM »

tovarish wrote: 18/05/2022 12:39 https://www.geopolitika.news/vijesti/ur ... ku-vojsku/

E sad slijedi armagedon...


Nece valjda sva 4 komada odjednom poslat??? Au to je to....
















... i za ove tenkove.😄
Post Reply