Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27676 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

daddy-kool wrote: 18/01/2022 14:22
Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
to sse nece desiti. znacio bi (pocetak) kraj(a) vladimiru.
Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:26
Postoji izlaz, ovakav: Da se 12.000 američkih i NATO vojnika, danas stacioniranih u Ukrajini, povuku iiz nje,
ni to se nece desiti. znacio bi kraj nato-a. i potecijala prijetnja: Poljskoj, baltickim zemljama, Finskoj, Svedskoj...

Challenger_ wrote: 18/01/2022 14:27 Neka USA i GB prestanu da siluju tu nesretnu zemlju i sve će biti u dure.
SAD i VB sigurno utjecu na UA. Ali siguran sam da prosjecnog ukrajinca manje smeta americki i britanski vojnik u kijevu nego ruski na krimu. zasto da Ukrajina sama ne odlucuje oko toga.

Napad neminovan. Razmjere su upitne. i koji je stvarni interes VB i SAD. Interes Rusije je jasan.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27677 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 15:11 Ovo nije rusko-ukrajinski, već američko-ruski (i djelimično GB) spor.
istina. stim sto je UA izabrala stranu. samim tim i US, GB, UA - Rusijski spor
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#27678 Re: Ukrajina

Post by seln »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 15:13 Od 2014-e gledamo USA/GB silovanje Ukrajine, silovanje Evrope i sada silovanje Rusije u pokušaju. To je moje viđenje stvari.
Osupnut sam i iznenadjen.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27679 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Uživajte judi, ja odoh do Bjelašnice, ubi smog :skoljka:
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#27680 Re: Ukrajina

Post by Leverage »

Hajde, barem nije napisao "objektivno viđenje stvari".
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27681 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 18/01/2022 15:31 Uživajte judi, ja odoh do Bjelašnice, ubi smog :skoljka:
Bio neki dan, uživaj!

:bih:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27682 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

meni serbe wrote: 18/01/2022 15:26Napad neminovan. Razmjere su upitne. i koji je stvarni interes VB i SAD. Interes Rusije je jasan.
Koji je to njihov interes? Baš me interesuje tvoje viđenje.

Stvarni interes USA i GB je razdvajanje Rusije i Evrope, preciznije Njemačke i Rusije. Silovanje Evrope i ako mogu, da naude Rusiji, finansijski i drugačije, kratkoročno, srednjročno, dugoročno.

UKRATKO: Njihov pokušaj očuvanja globalne hegemonije koji ako propadne, svešće ih na regionalnu, panameričku silu.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27683 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

meni serbe wrote: 18/01/2022 15:27istina. stim sto je UA izabrala stranu. samim tim i US, GB, UA - Rusijski spor
Zanimljivost. U ruskom jeziku strana znači zemlja, država. Od 2014 NEMA UKRAJINE u njenom punom kapacitetu, ona je od tada "страна 404". Od nje su arogantni zapadni debili, uz pomoć manjinske pete kolone napravili "not found 404 Country".

Od tada se ništa ne pitaju ni Ukrajina ni njeni građani.
Last edited by Challenger_ on 18/01/2022 15:57, edited 1 time in total.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27684 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

meni serbe wrote: 18/01/2022 15:26
daddy-kool wrote: 18/01/2022 14:22
Vrlo jednostavno može završiti mirno, samo Rusija ne napadne Ukrajinu.
to sse nece desiti. znacio bi (pocetak) kraj(a) vladimiru.

Koliko Vladimir misli živjeti i vladati?
Nešto razmišljam, možda osjeća da mu se približava biološki kraj, pa ulaže sve na crno - poslije mene potop.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27685 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 15:40 da naude Rusiji, finansijski i drugačije, kratkoročno, srednjročno, dugoročno.
to je sad doktrina. zaposliti rusiju da bi se moglo okrenuti kini.
Challenger_ wrote: 18/01/2022 15:37 Stvarni interes USA i GB je razdvajanje Rusije i Evrope, preciznije Njemačke i Rusije
Za ovo nije potrebna ukrajina. dovoljno rusi sami razdvajaju. bilo kakav spoj njemacke i rusije, evrope i rusije zasigurno ide kontra interesa SAD, ali smo od tog spoja stoljecima udaljeni.

SAD Hegemoniju najvise ugrozava Kina a ne Rusija, nema objasnjena zasto na Ruse trose snagu.

Interes Rusije je slaba Ukrajina, vojno i ekonomski. cim se promjene primjete valja reagovati dok ne bude kasno. i isto tako ocuvanje interesne sfere. krim npr. (za koji je bajtevej bilo 100% jasno da ce ga morati zauzeti i koji po mom misljenju bio osmisljen potez da se 1. rusija kompromituje 2. razvuce 3. zauvijek izgubi ukrajince)

Ah da ... I ne treba zanemariti I unutrasnji faktor u Rusiji za ocuvanje vlasti. Anti Putinske vlasti su već uhodane a narod ocekuje ponovo veće skokove u standardu. Sto nebi mogao ispuniti ni Josip Broz a kamoli Vladimir Vladimirovic. No to je možda zanemarujući faktor.
Last edited by meni serbe on 18/01/2022 16:43, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27686 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Hajd' dobro, iako ti je sve to pretanko, hvala na odgovoru.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27687 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 16:40 Hajd' dobro, iako ti je sve to pretanko, hvala na odgovoru.
Može i detaljnije, samo reci sta je tanko...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27688 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Nema šta nije. Sve.

:lol:

Ne zamjeri, ne bih dalje, šetao sam po ovim minusima, preznojio se i leđa me razvaljuju, ne bih sada da se ponavljam ko, kako, zašto itd.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27689 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 16:45 Nema šta nije. Sve.

Koju muziku slušaš ?
Ma svakakvu...

Gledaj, i ovome se može roman napisati u koliko nijansi se ove igre vode. Samo svesti ovaj sukob na 12.000 nato vojnika koji se nalaze u Ukrajini, kao što ti to radiš... to je tanko. Izmedju 5 i 7 000 američkih vojnika su od 2015 vec u Ukrajini. Zašto tek sad smetaju?
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27690 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

daddy-kool wrote: 18/01/2022 15:57
meni serbe wrote: 18/01/2022 15:26

to sse nece desiti. znacio bi (pocetak) kraj(a) vladimiru.

Koliko Vladimir misli živjeti i vladati?
Nesto kao ameri u Iraku. Postaviti prorusku vladu, manjini dati vlast, i tamo nekog izšibati ako digne glavu
WarrenGrozni
Posts: 466
Joined: 08/08/2021 16:04

#27691 Re: Ukrajina

Post by WarrenGrozni »

Piaty wrote: 18/01/2022 14:07 Ma koji interesi velikih sila?

Slusaj, interesi velikih sila postoje ali ZASTO SE VI KAO POJEDINCI stavljate u ulogu glasnogovornika velikih sila?
Sta vas briga za velike sile, vas kao pojedince?

Drugim rijecim, na Ukrajinu se vrsi agresija i vi sebe stavljate na stranu velikih sila. Umjesto da kazete kako nije moralno i normlano u 21 stoljecu braniti nekome neciju slobodu kao sto se Ukrajini brani, vi birate stranu na osnovu interesa velikih sila. Pa jos prethodno spomente sve negativne strane interesa velikih sila i onda se zatim stavite na stranu istih?

Koji je vama kurac? Pa jesmo li mi ovdje dozivjeli isto? Jesu li to nasi ocevi u rovovima uzimali papir i olovku i pravili racunice i analize o interesima velikim silama?
Hajde da smo Portugalci ili Svicarci, pa nismo osjetili na kozi. Ali nepostojanje empatije prema Ukrajini, a prezivis sve to isto, za mene ne da si lud, nego moras biti los covjek!

Ponovo, sasvim je svejedno jesi li Rus ili Ukrajinac ili Bosanac, pitanje Ukrajine je pitanje demokratije,slobode i ljudskih prava i ti kao pojedinac ne trebas da imas tu nikakve dileme.
Ti pišeš o Ukrajini, o državi, kao da je to neko živo biće kojem se ugrožavaju prava.
Država je samo fikcija, bez ljudi koji naseljavaju njenu teritoriju. Ljudi stvaraju države, zbog ljudi one i nestaju ili mijenjaju granice kroz vrijeme.

A Ukrajina su i Lugansk i Sevastopol, baš koliko i Lvov ili Kijev. Bar su nekad bili.

Zašto bi onaj u Lvovu imao veća prava od onog u Lugansku?

Za podsjetiti je da su oni iz Lvova dva puta na ulicama rušili demokratski izabranu vlast. Dva puta.
Svaka revolucija na ulicama je opasna po državu.
A u Ukrajini su imali dvije.

Treba znati državu i čuvati.
Last edited by WarrenGrozni on 18/01/2022 17:13, edited 1 time in total.
WarrenGrozni
Posts: 466
Joined: 08/08/2021 16:04

#27692 Re: Ukrajina

Post by WarrenGrozni »

meni serbe wrote: 18/01/2022 17:05
Challenger_ wrote: 18/01/2022 16:45 Nema šta nije. Sve.

Koju muziku slušaš ?
Ma svakakvu...

Gledaj, i ovome se može roman napisati u koliko nijansi se ove igre vode. Samo svesti ovaj sukob na 12.000 nato vojnika koji se nalaze u Ukrajini, kao što ti to radiš... to je tanko. Izmedju 5 i 7 000 američkih vojnika su od 2015 vec u Ukrajini. Zašto tek sad smetaju?
Smetaju od početka. Rusima.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#27693 Re: Ukrajina

Post by prof. »

Jest da nisam baš kapacitiran al hajd da bacim i ja svoje mišljenje kad vrsnim analitičarima nije jasno zašto ruje toliko smetaju. Odgovor je naime prilično jednostavan i može se sažeti u jednu jedinu riječ - dolar.
Zbog njega su pali i Sadam i Gadafi, zbog njega je trebao pasti i Asad i Chavez i zbog njega će pasti i Putin. Zbog njega je Iran pod sankcijama.

Zapadu Rusija uopšte ne smeta, naprotiv totalno su nebitni na svakom polju, BDP Rusije je na nivou jedne Italije 😂 Kao što neko reče, Rusija je zapadu obična benzinska pumpa i to prilično jeftina.

Ono što se ne smije je trgovati mimo dolara, to je debela crvena linija a Putin to radi sve više sa Kinom. Sva snaga zapada je temeljena na dolaru kao reserve currency, USA štampa dolar i kupuje svjetske resurse za ništa. To se najbolje vidjelo sad u koroni kada su jednostavno stvorili trilione sa par klikova. Da ste vi u toj poziciji, šta biste poduzeli da to sačuvate? Počeli rat u Ukrajini? Ko od šale.

Prema tome nema tu nikakve mržnje, pogotovo zbog neke budalaštine iz 9. vijeka 🤣
Cilj je održati pravila igre, simple as that.
WarrenGrozni
Posts: 466
Joined: 08/08/2021 16:04

#27694 Re: Ukrajina

Post by WarrenGrozni »

prof. wrote: 18/01/2022 18:17 Jest da nisam baš kapacitiran al hajd da bacim i ja svoje mišljenje kad vrsnim analitičarima nije jasno zašto ruje toliko smetaju. Odgovor je naime prilično jednostavan i može se sažeti u jednu jedinu riječ - dolar.
Zbog njega su pali i Sadam i Gadafi, zbog njega je trebao pasti i Asad i Chavez i zbog njega će pasti i Putin. Zbog njega je Iran pod sankcijama.

Zapadu Rusija uopšte ne smeta, naprotiv totalno su nebitni na svakom polju, BDP Rusije je na nivou jedne Italije 😂 Kao što neko reče, Rusija je zapadu obična benzinska pumpa i to prilično jeftina.

Ono što se ne smije je trgovati mimo dolara, to je debela crvena linija a Putin to radi sve više sa Kinom. Sva snaga zapada je temeljena na dolaru kao reserve currency, USA štampa dolar i kupuje svjetske resurse za ništa. To se najbolje vidjelo sad u koroni kada su jednostavno stvorili trilione sa par klikova. Da ste vi u toj poziciji, šta biste poduzeli da to sačuvate? Počeli rat u Ukrajini? Ko od šale.

Prema tome nema tu nikakve mržnje, pogotovo zbog neke budalaštine iz 9. vijeka 🤣
Cilj je održati pravila igre, simple as that.
A i to su ti smješne priče.

Mislim, tačno je da Rusija i Kina planski prave otklon od dolara.
Ali to je tek u poslednjih nekoliko godina, kao sredstvo za obuzdavanje američkog imperijalizma.

Zašto Rusija smeta Americi?
Pa zašto je smetala Hitleru?
Zašto je izvršio samoubilački napad na SSSR?

Pa zato što je Rusija ogromna teritorija i neiscrpan izvor resursa i energije.
A bez toga ne možeš vladati svijetom.



Još se Madlen Olbrajt tamo krajem 90-ih na vrhuncu američke moći i pijanog Jeljcina izletela sa izjavom da da ruski resursi nisu ruski, već da „pripadaju svjetskoj zajednici“. Da je Sibir prevelik da bi pripadao jednoj državi.

Naravno da Ameri nikad neće napasti Rusiju.
Ali će koristiti uvijek neke Ukrajine, Gruzije, Kazahstane i slična žarišta u ruskom okruženju da pokušaju oslabiti Rusiju, destabilizovati je i pokušati tamo dovesti na vlast opet nekog poslušnog pijanca.
Samo mislim da od tog plana u dogledno vrijeme nema ništa.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#27695 Re: Ukrajina

Post by muhafuca »

prof. wrote: 18/01/2022 18:17 Jest da nisam baš kapacitiran al hajd da bacim i ja svoje mišljenje kad vrsnim analitičarima nije jasno zašto ruje toliko smetaju. Odgovor je naime prilično jednostavan i može se sažeti u jednu jedinu riječ - dolar.
Zbog njega su pali i Sadam i Gadafi, zbog njega je trebao pasti i Asad i Chavez i zbog njega će pasti i Putin. Zbog njega je Iran pod sankcijama.

Zapadu Rusija uopšte ne smeta, naprotiv totalno su nebitni na svakom polju, BDP Rusije je na nivou jedne Italije 😂 Kao što neko reče, Rusija je zapadu obična benzinska pumpa i to prilično jeftina.

Ono što se ne smije je trgovati mimo dolara, to je debela crvena linija a Putin to radi sve više sa Kinom. Sva snaga zapada je temeljena na dolaru kao reserve currency, USA štampa dolar i kupuje svjetske resurse za ništa. To se najbolje vidjelo sad u koroni kada su jednostavno stvorili trilione sa par klikova. Da ste vi u toj poziciji, šta biste poduzeli da to sačuvate? Počeli rat u Ukrajini? Ko od šale.

Prema tome nema tu nikakve mržnje, pogotovo zbog neke budalaštine iz 9. vijeka 🤣
Cilj je održati pravila igre, simple as that.
ovo crveno kad sam vidio nisam dalje ni citao, mada u tvoju odbranu, ogradio si se od pocetka rekavsi

da nemas pojma o cemu pricas i da ces navaljat masu gluposti cisto da nesto kazes.

Italija je, konstantno, sa rjetkim kratkorocnim padovima ispod crte od deset, u top ten svjetskih ekonomija po BDP-u, tako da reci da je neko u rangu Italije nije za podsmjeha vec za pohvale.

Italija takodje ima i nebrojeno puta veci vanjski dug od Rusije, koji tim BDP-om, tj znacajnim djelom BDP-a, otplacuje.
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27696 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 18/01/2022 15:37
HarTar wrote: 18/01/2022 15:31 Uživajte judi, ja odoh do Bjelašnice, ubi smog :skoljka:
Bio neki dan, uživaj!

:bih:
Uživao sam drug, treba češće pobjeći od ovog zagađenja...
User avatar
HarTar
Posts: 8726
Joined: 20/05/2020 02:33

#27697 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Anglosaksonske aktivnosti nad Ukrajinom, dok ruski diplomati napuštaju tu zemlju...

Dok engleski C-17 Globemaster dovoze Ukrajini novo oružje zabilazeći zračni ptostor Njemačke zato što Njemci ne žele sudjelovati utom biznisu.

Za to vrijeme američki Boeing E-8c JSTARS skeniraju prostor Donbasa. Uz pomoć svojih radara E-8c može otkriti vojnu tehniku i na 250 km udaljenosti...


ImageImage
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27698 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#27699 Re: Ukrajina

Post by prof. »

muhafuca wrote: 18/01/2022 19:16
prof. wrote: 18/01/2022 18:17 Jest da nisam baš kapacitiran al hajd da bacim i ja svoje mišljenje kad vrsnim analitičarima nije jasno zašto ruje toliko smetaju. Odgovor je naime prilično jednostavan i može se sažeti u jednu jedinu riječ - dolar.
Zbog njega su pali i Sadam i Gadafi, zbog njega je trebao pasti i Asad i Chavez i zbog njega će pasti i Putin. Zbog njega je Iran pod sankcijama.

Zapadu Rusija uopšte ne smeta, naprotiv totalno su nebitni na svakom polju, BDP Rusije je na nivou jedne Italije 😂 Kao što neko reče, Rusija je zapadu obična benzinska pumpa i to prilično jeftina.

Ono što se ne smije je trgovati mimo dolara, to je debela crvena linija a Putin to radi sve više sa Kinom. Sva snaga zapada je temeljena na dolaru kao reserve currency, USA štampa dolar i kupuje svjetske resurse za ništa. To se najbolje vidjelo sad u koroni kada su jednostavno stvorili trilione sa par klikova. Da ste vi u toj poziciji, šta biste poduzeli da to sačuvate? Počeli rat u Ukrajini? Ko od šale.

Prema tome nema tu nikakve mržnje, pogotovo zbog neke budalaštine iz 9. vijeka 🤣
Cilj je održati pravila igre, simple as that.
ovo crveno kad sam vidio nisam dalje ni citao, mada u tvoju odbranu, ogradio si se od pocetka rekavsi

da nemas pojma o cemu pricas i da ces navaljat masu gluposti cisto da nesto kazes.

Italija je, konstantno, sa rjetkim kratkorocnim padovima ispod crte od deset, u top ten svjetskih ekonomija po BDP-u, tako da reci da je neko u rangu Italije nije za podsmjeha vec za pohvale.

Italija takodje ima i nebrojeno puta veci vanjski dug od Rusije, koji tim BDP-om, tj znacajnim djelom BDP-a, otplacuje.
Pa ja nisam ni potcijenio Italiju nego Rusiju jer Rusija ima 3 puta više stanovnika i boga pitaj koliko više resursa, ne samo nafte i gasa nego i svega ostalog. I opet je na nivou Italije i to samo gledano nominalno. O standardu života mislim da ne vrijedi trošiti riječi. Prema tome koliko god vama rusofilima teško padalo, Rusija je s obzirom na veličinu i resurse teška sirotinja i nikome na zapadu ne predstavlja ništa više nego izvor jeftinih resursa.
Činjenica je da ta moćna Rusija nije u stanju pošteno auto da sklopi a kamoli proizvede bez zapadne tehnologije i licence sve govori. Evo ovih dana im masovno otkazuju narudžbe za avione jer nisu u stanju da obezbijede elektroniku koju im ne daju zapadne zemlje. Dovoljno bi bilo da cijena nafte padne na 40 dolara i ode Putin u historiju za manje od godinu dana.
Zapadu je čak jeftinije da kupuju njihov gas ovako nego da njihove firme to preuzmu i onda plaćaju normalne plate.
Sve dok koristiš dolar možeš da radiš šta hoćeš, pogledaj saudijce, najgora diktatura na svijetu ali Amerima su dobri 😁
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#27700 Re: Ukrajina

Post by prof. »

WarrenGrozni wrote: 18/01/2022 19:11
prof. wrote: 18/01/2022 18:17 Jest da nisam baš kapacitiran al hajd da bacim i ja svoje mišljenje kad vrsnim analitičarima nije jasno zašto ruje toliko smetaju. Odgovor je naime prilično jednostavan i može se sažeti u jednu jedinu riječ - dolar.
Zbog njega su pali i Sadam i Gadafi, zbog njega je trebao pasti i Asad i Chavez i zbog njega će pasti i Putin. Zbog njega je Iran pod sankcijama.

Zapadu Rusija uopšte ne smeta, naprotiv totalno su nebitni na svakom polju, BDP Rusije je na nivou jedne Italije 😂 Kao što neko reče, Rusija je zapadu obična benzinska pumpa i to prilično jeftina.

Ono što se ne smije je trgovati mimo dolara, to je debela crvena linija a Putin to radi sve više sa Kinom. Sva snaga zapada je temeljena na dolaru kao reserve currency, USA štampa dolar i kupuje svjetske resurse za ništa. To se najbolje vidjelo sad u koroni kada su jednostavno stvorili trilione sa par klikova. Da ste vi u toj poziciji, šta biste poduzeli da to sačuvate? Počeli rat u Ukrajini? Ko od šale.

Prema tome nema tu nikakve mržnje, pogotovo zbog neke budalaštine iz 9. vijeka 🤣
Cilj je održati pravila igre, simple as that.
A i to su ti smješne priče.

Mislim, tačno je da Rusija i Kina planski prave otklon od dolara.
Ali to je tek u poslednjih nekoliko godina, kao sredstvo za obuzdavanje američkog imperijalizma.

Zašto Rusija smeta Americi?
Pa zašto je smetala Hitleru?
Zašto je izvršio samoubilački napad na SSSR?

Pa zato što je Rusija ogromna teritorija i neiscrpan izvor resursa i energije.
A bez toga ne možeš vladati svijetom.



Još se Madlen Olbrajt tamo krajem 90-ih na vrhuncu američke moći i pijanog Jeljcina izletela sa izjavom da da ruski resursi nisu ruski, već da „pripadaju svjetskoj zajednici“. Da je Sibir prevelik da bi pripadao jednoj državi.

Naravno da Ameri nikad neće napasti Rusiju.
Ali će koristiti uvijek neke Ukrajine, Gruzije, Kazahstane i slična žarišta u ruskom okruženju da pokušaju oslabiti Rusiju, destabilizovati je i pokušati tamo dovesti na vlast opet nekog poslušnog pijanca.
Samo mislim da od tog plana u dogledno vrijeme nema ništa.
Hitleru je trebala nafta jer nije imao svoju. Amerikance absoulutno zaboli ko vadi naftu sve dok je prodaje za dolare jer to održava dolar kao reserve currency. Svi diktatori su bili mirni dok nisu počeli s tim da se zezaju. Kad kontrolišeš i stvaraš novac iz ničega zaboli te ko šta radi jer ti si taj koji kupuje besplatno. Ameri su to davno skontali i zato i jesu glavne baje i ispred svih ostalih 50 godina 😉
Post Reply