Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152251 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

sloboda je univerzalna, i nema tu kompromisa, jedan rezim osudjivat a drugi podrzavat jer je manje zlo sta? zlo je zlo bez obzira koliko i kakve boje i vjere okiceno bilo. ja stvarno vjerujem da je arapski svijet zudio za slobodom i promjenama, ispod koze isti su ko i mi, iste ih brige more. djeca, poso, pata, stan, hrana, malo veselja, putovanja.
zamisli kad zivis u sistemima gdje mozes nestat zbog pogresnog posta, izgovorene rijeci, tvita, ili pogleda. jbo takav, zivot. tu je poveznica okupacije ukrajinei onoga sto vidimo da prezivljavaju ukrajinci iz donjecka, kersona, buče, i ostatka neslobodnog svijeta koliko god vama drag bio iz ovog ili onog razloga.
ako se rauzmijemo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#152252 Re: Ukrajina

Post by drug_profi »

Sad bih ja morao skrenuti paznju na to koliko religijska ucenja uticu na stanje svijesti i poimanje demokratije i slobode.
Ako su nam tijela ista, mozgovi su nam drugacije formatirani.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#152253 Re: Ukrajina

Post by breuer »

sumirprimus wrote: 21/03/2023 09:18 sloboda je univerzalna, i nema tu kompromisa, jedan rezim osudjivat a drugi podrzavat jer je manje zlo sta? zlo je zlo bez obzira koliko i kakve boje i vjere okiceno bilo. ja stvarno vjerujem da je arapski svijet zudio za slobodom i promjenama, ispod koze isti su ko i mi, iste ih brige more. djeca, poso, pata, stan, hrana, malo veselja, putovanja.
zamisli kad zivis u sistemima gdje mozes nestat zbog pogresnog posta, izgovorene rijeci, tvita, ili pogleda. jbo takav, zivot. tu je poveznica okupacije ukrajinei onoga sto vidimo da prezivljavaju ukrajinci iz donjecka, kersona, buče, i ostatka neslobodnog svijeta koliko god vama drag bio iz ovog ili onog razloga.
ako se rauzmijemo.
iste brige veliš, zaklat Kurda, kršćanina, srušit hram, crkvu...nismo isti...
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152254 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



back to the subject , kako je ovaj lik jos ziv je enigma, mislim kako ga pustaju da ih ovoliko javno proziva i koja je svrha ovoga?
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152255 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

breuer wrote: 21/03/2023 09:22
sumirprimus wrote: 21/03/2023 09:18 sloboda je univerzalna, i nema tu kompromisa, jedan rezim osudjivat a drugi podrzavat jer je manje zlo sta? zlo je zlo bez obzira koliko i kakve boje i vjere okiceno bilo. ja stvarno vjerujem da je arapski svijet zudio za slobodom i promjenama, ispod koze isti su ko i mi, iste ih brige more. djeca, poso, pata, stan, hrana, malo veselja, putovanja.
zamisli kad zivis u sistemima gdje mozes nestat zbog pogresnog posta, izgovorene rijeci, tvita, ili pogleda. jbo takav, zivot. tu je poveznica okupacije ukrajinei onoga sto vidimo da prezivljavaju ukrajinci iz donjecka, kersona, buče, i ostatka neslobodnog svijeta koliko god vama drag bio iz ovog ili onog razloga.
ako se rauzmijemo.
iste brige veliš, zaklat Kurda, kršćanina, srušit hram, crkvu...nismo isti...
moras citat pazljivije, a ne inputirat nesto sto nije receno.
i kurdi spadaj u isti neslobodni svijet i iste teznje i ceznje imaju kao i ostatak covjecanstva. cak istorijski kurdima je nanesena i veca nepravda negoli palestincima s obzirom da nemaju nikakav entitet, do ovog dijela sjeverne sirije.i iraka.
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152256 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



bahmut stoji jos uvijek :bih:
vicu od novembra da je gotov :izet:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#152257 Re: Ukrajina

Post by breuer »

neće u Bahmut, nisu niprije
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152258 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

eltroxin wrote: 20/03/2023 17:07 Sta je ovo ba, produzeni vikend?
Fakat, a da ne spominjemo more offtopica.

Molio bih moderaciju da se malo uključit, moram po par stranica čitati da bi došao do jednog posta vezanog za Ukrajinu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152259 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

drndalo wrote: 20/03/2023 17:17
Spoiler
Show
Šta je dosad radio?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152260 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Čitalac wrote: 20/03/2023 17:22 Zabrodsky je do prošle sedmice bio poslanik u ukrajinskom parlamentu, odrekao se mandata i vratio u oružane snage.
Zabrodskyi is a former commander of the Ukrainian Airmobile Forces, a lieutenant general, and a Hero of Ukraine. He commanded the 95th Airmobile Brigade during the War in Donbass, during which it conducted a 470-kilometer raid 170 kilometers into Russian and separatist-held territory.
Eto mi odgovora, hvala kolega ;).

Samo je pitanje kako je uopšte neko s ovim činom usred ratnog stanja godinu dana mogao biti parlamentarac?
Last edited by agent_zero on 21/03/2023 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#152261 Re: Ukrajina

Post by pici »

BiH je lani izvezla oružja i municije u vrijednosti od 254 miliona KM, od čega najviše u SAD - 59.4 miliona KM.

Saudijska Arbija lani je bila drugo najveće tržište za ove proizvode iz BiH (48.5 miliona KM).
Ovo je sto se zna a ono sto se ne zna eeeeee, sad ce pemzije 15%.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#152262 Re: Ukrajina

Post by DaysleepeR »

sumirprimus wrote: 21/03/2023 09:12
DaysleepeR wrote: 21/03/2023 09:08 Pustite se Sirije, tkz revolucionari su bili jednaki varvari kao rusi.
Brisali su sve tragove bilo čega što se ne uklapa u selefijsku viziju, istorijsko naslijeđe neprocjenjive vrijednosti su minirali i zatrli.
To zlo se moralo pobijediti ne birajući sredstva.
OT ali, i mi smo bili islamski fundamentalisti i alijini bojovnici zar ne?. sirija je patila iz istog razloga kao i mi, neodstatka medjunarodne pomoci i razumijevanja. bukalno pusteni niz vodu pa sta bude. .s tim da mi iz nekog razliga nismo htjeli se spustiti. niz vodu.revolucija je propala u prvim godinama, a definitivno je uistena ruskom intervencijom i pojavom isila
nismo brate bili, nismo rušili crkve i sinagoge, nismo brisali kulturu drugih naroda, da ne idemo u OT, ne slažem se
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152263 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



agresori bi da se igraju, dok i sutnjom podrzavaju zlocinacki rezim. posle ce biti deja vu, ko nas zavadi :zzzz: :oops:
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152264 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

DaysleepeR wrote: 21/03/2023 09:31
sumirprimus wrote: 21/03/2023 09:12

OT ali, i mi smo bili islamski fundamentalisti i alijini bojovnici zar ne?. sirija je patila iz istog razloga kao i mi, neodstatka medjunarodne pomoci i razumijevanja. bukalno pusteni niz vodu pa sta bude. .s tim da mi iz nekog razliga nismo htjeli se spustiti. niz vodu.revolucija je propala u prvim godinama, a definitivno je uistena ruskom intervencijom i pojavom isila
nismo brate bili, nismo rušili crkve i sinagoge, nismo brisali kulturu drugih naroda, da ne idemo u OT, ne slažem se
evo ja snosnim odgovornost za ot i prijavljujem se dobrovoljno za banovice, jbo to ba, bitan je stav :)
nego ne citas pazljivo. a u siroj slici , problem je usko vezan sa temom, problem dehumanizacije, isto su tako nas kvalificirali i nazivali. pa ko se upeca upeca. sta si bio nego terorist i fundamentalist? kontas? a povezano je sa sirom slikom nesvijeta, ko sto su sirijci teroristi, ili ukrajinci nacisti...i mali milion primjera. rusi upravo to rade sa ukrajincima dehumaniziraju ih da bi se lakse provarila invazija i svi ratni zlocini koji cine nad njima. zato ukri nemaju pravo na slobodu izobra, na slobodu uopste, na jezik, drzavu, na svoj put neovisan o rusiji. zato ta dehumanizacija, i zato je putler saveznik sa asadom, jer su slicnih svjetonazora ,zlocinackih i neslobodnih.
sumirprimus
Posts: 81679
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#152265 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Turska je ovog mjeseca zaustavila tranzit robe pod sankcijama Zapada u Rusiju nakon godinu dana rata u Ukrajini i sve većeg pritiska SAD-a i Evrope na Ankaru da poduzme akciju, rekao je visoki carinski službenik i diplomata Cetin Tecdelioglu.

Turska vlada predala je kompanijama popis zabranjene strane robe i uputila ih da je ne pretovaraju u Rusiju počevši od 1. marta, rekao je Tecdelioglu.

"Svaka roba na tom popisu blokirana je iz Rusije bez obzira iz koje zemlje dolazi", pojasnio je Tecdelioglu.

Dužnosnik Evropske unije rekao je Reutersu da je Ankara dala Evropskoj komisiji usmene garancije da od prvog marta roba neće tranzitirati dalje u Rusiju ako je obuhvaćena sankcijama EU-a, SAD-a ili UK-a i izvoznom kontrolom. Tursko ministarstvo trgovine odbilo je komentarisati

Sankcije su uvedene nakon invazije Rusije na Ukrajinu. Ipak, opskrbni kanali iz crnomorske susjedne Turske i drugih svjetskih trgovačkih središta ostali su otvoreni, što je natjeralo Washington da prošlog mjeseca upozori na izvoz hemikalija, mikročipova i drugih proizvoda koji se mogu koristiti u ratnim naporima Moskve.

Članica NATO-a Ankara nastojala je uravnotežiti svoje dobre veze s Moskvom i Kijevom usred rata. Protivi se sankcijama u načelu, ali je rekla da se one neće zaobilaziti u Turskoj i da ruska vojska ne smije koristiti isporučene proizvode.

S obzirom na "ozbiljna upozorenja" zapadnih vlada, ovo je bila "prilika" da se izbjegne sukob s EU, odredištem polovice turskog izvoza u okviru zajedničke carinske unije, rekao je Tecdelioglu novinarima.


"Postojao je popis ograničenja za ponovni izvoz iz zona slobodne trgovine u Rusiju počevši od marta i dana je uputa", rekao je.

Međutim, roba proizvedena u Turskoj, čak i s komponentama iz drugih zemalja, i dalje se može slati u Rusiju bez ograničenja, rekao je.

Rekao je da su nova turska ograničenja pokrenula potragu među ruskim uvoznicima za alternativnim dobavljačima u Kazahstanu i drugdje. “Njih više nije briga za troškove. Oni samo pokušavaju završiti svoje proizvode”, rekao je.

Reuters je prošle sedmice izvijestio da su ruske kompanije preplavile kazahstanske partnere posljednjih tjedana novim zahtjevima za neke od hiljade artikala koje je Zapad zabranio, a dva su izvora navela nova turska ograničenja.

Najmanje 2,6 milijardi dolara računalnih i drugih elektroničkih komponenti stiglo je u Rusiju u sedam mjeseci do 31. oktobra, prenio je Reuters.. Najmanje 777 miliona dolara ovih proizvoda proizvele su zapadne kompanije čiji su čipovi pronađeni u ruskim oružanim sistemima, prenosi Euroactive.
Turska zavrne pipu, al curi preko Kazahstana..
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152266 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

ablemarin wrote: 20/03/2023 19:15
Spoiler
Show
Koliko mi je dobro što drkaju da je Zapad propao i da će izbaciti sve produkte Zapadnih zemalja dok iz dana u dan ih sve više koriste 😂
Bio je onaj period kad je McDonalds otišao pa oni likovali kao tooo amrički imperijalistički lanac nezdrave hrane odlazi, sad ćemo mi napraviti naš bolji.
Zar KFC još posluje u Rusiji? :-x
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#152267 Re: Ukrajina

Post by drndalo »

agent_zero wrote: 21/03/2023 09:29
drndalo wrote: 20/03/2023 17:17
Spoiler
Show
Šta je dosad radio?
Koliko upratih bio je "penzionisan", civil, izabran u Vrhovnu Radu (Parlament). Juce je javljeno nakon ove vijesti i da je tamo dao ostavku da moze vamo nazad.

A ako pitas "dje je dosad", ne mislim da je bio na odmoru u Turskoj kao PoPushilin...
Last edited by drndalo on 21/03/2023 09:47, edited 1 time in total.
A_A_AKCIJA
Posts: 5973
Joined: 16/11/2009 02:54

#152268 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

madner wrote: 21/03/2023 09:02 Kepec je napravio taj sistem da istina nije pozeljna, sto se tice smjena prvo je napravio paralelnu komandnu strukturu da zaobidje Zaluznog a onda i direktno smjenjuje ljude.

Drugo je sto spominje poraze prosle godine i da su ti bile odluke kepeca, sa istim obrascem ponasanja.
Naveo sam ti primjer da je u našem ratu bila identična situacija. Butusov to najbolje i najpreciznije opisuje, kao problem menadžmenta.

Takvo ponašanje je u ljudskoj prirodi i nešto je najnormalnije na dunjaluku. Da je to izmislio i napravio Zelinski je budalaština.

Za zakone ne znam, ali sam prilično siguran da se u Ukrajini ne ide dvadeset godina u muriju za korištenje riječi rat umjesto SVO. Siguran sam da su dosta liberalniji od Rusa, što samo postojanje Butusova i članaka poput ovog, poput članka o Kupoli dokazuje.

Ja ni na jednom mjestu nisam pročitao niti mogao zaključiti da optužuje Zelinskog za poraze. Upravo suprotno. Tvrdi da se napravila greška jer su slijepo slušali zapadne savjetnike koji lako crtaju linije na karti, a nisu na terenu.

I to je upravo suprotno od onoga što ti tvrdiš. Da Zelinski ne sluša zapad koji mu savjetuje povlačenje. Slušao je zapad za povlačenje iz SD, Lisičanska...

Butusov kaže da je povlačenje greška, dakle vojska traži da se odbrani. Oni to traže od Zelinskog i traže da uvede reda u menadžment, logistiku, smjene, obuke... I da je to najveći problem, uz neprilagođavanje promjeni ruske taktike.

Imaš li igdje neki izvor o tim paralelnim strukturama i dokaz da je on lično nekoga smijenio, na operativnom nivou. Ja ga nisam našao, a da nije neki plaćeni ruski komad propagande.

Mislim da si debelo pristrasan i zatrovan. I sve zaključke moraš dovesti u tačku u kojoj je "kepec" nešto zajebo. I zato fulaš u procjenama, jer već znaš svoj zaključak i oblikuješ činjenice po njemu.

Butusov u članku samo traži bolju efikasnost, jer tvrdi da su jači i bolji od Rusa. Traži da se ne prave greške povlačenja iz SD, Lisičanska, Soledara, jer će Rusi doći negdje drugo. To mi svi ovdje bukvalno isto tvrdimo. Osim tebe.

Traži da sami vrh riješi problem lažno pozitivnih izvještaja, jer su loši i prave probleme. To direktno traži od Zelinskog, da spriječi populizam u stilu rasturamo, a do vrha ne dolaze prave informacije.

Pomislim da ti se miješaju Putin i Zelinski. Da obojicu gledaš kao apsolutističke vođe koje prstom pokazuju ko gine a ko ide u gulag.

U linku na drugi članak imaš priču o smjeni Kupole. Koja bukvalno potvrđuje o čemu se radi. Komandir bataljona se žali da mu dolaze neiskusni vojnici. Poslije toga ga smijenili. Misliš da Zelinski smjenjuje komandira bataljona, ili to rade oficiri na višem nivou da spriječe loše vijesti da dođu do Zelinskog i novina? Problem menadžmenta kako reče Butusov.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152269 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Grean wrote: 20/03/2023 20:14
doox wrote: 20/03/2023 19:25
Spoiler
Show


Je li ovo neka zajebancija?

Jebo te, Makedonci za nas sila. Citam neku uporedbu, Suhoj je masina za MIG, jednom su imali okrsaj u ratu Eritreja vs Etijopija, Suhoji povaljali MIG-ove. Odmah da kazem nisam ekspert, posto kupio po to prodo'.
Mi smo ti, što bi narodski rekli, jedno obično mudo mar'janovo, tragikomedija od oružanih snaga.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152270 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

sumirprimus wrote: 20/03/2023 21:03
Spoiler
Show


1h • 26 tweets • 7 min read
Thread on Bakhmut. Before talking about the tactical situation, it is important to put it in the strategic context. Ukraine conducted successful offensives in Kharkiv and Kherson after heavy Russian military attrition during the Battle of the Donbas left its lines vulnerable.
Russia's successful withdrawal from the right bank of Kherson and mobilization helped stabilize the lines and stopped Ukraine's advance to Kreminna. In order to make further serious gains, Ukraine went on the defense to buy time to form new units/train on NATO equipment.

The battle in Bakhmut began more than 6 months ago, but became a focus over the winter as both sides redeployed forces to Bakhmut from Kherson. Bakhmut thereby acquired a degree of political significance on both sides.
Russia began its winter offensive in late January. Russian forces have attempted to advance in several parts of the front while making minimal gains. In some areas like Vuhledar, Russian forces have suffered far heavier losses than Ukrainian forces.


Russia has also sustained heavy losses in Bakhmut, but the ratio of losses shifted as Russia took the flanks (which sit on high ground), beginning with the southern flank in January and the northern flank in mid/late-February including Yahidne on the 25th.

Although the center of Bakhmut has strong buildings and factories, the flanks are composed of houses without basements. Once they're targeted, they're no longer useful as fighting positions. Russian advances on the flanks put the main resupply routes within direct-fire range.
Newly mobilized soldiers are being sent to Bakhmut as combat replacements and the units don't have enough time to train them properly. There is a trade-off between sending mobilized soldiers to the front or to new units preparing for the spring offensive.

Ukrainian soldiers in Bakhmut: ‘Our troops are not being protected’
But multiple defenders of this embattled city in Donetsk Oblast feel that they are in a similar boat, according to interviews with more than a dozen soldiers currently fighting in or around Bakhmut.
https://kyivindependent.com/national/uk ... -protected

Although there was a 3-week period in which Russian artillery fire was reduced, it increased at the end of February as the 106th Airborne Division played a greater role, which coincided with greater Wagner-VDV cooperation. Russia has a substantial artillery advantage in Bakhmut.
Wagner commanders are given greater discretion and flexibility to fight as they see fit and to find/exploit weak points (TDF units are often deliberately targeted). Some Wagner units operate at night while others only during the day. Wagner convicts are not allowed to retreat.
Bakhmut matters to Russia because its stated goal is to seize all of the Donbas, but Russian forces are struggling to advance towards Kramatorsk-Slovyansk from the other directions. It has also been key to Ukraine’s defense of the rest of the Donbas.
Ukraine is prioritizing forming and training new units in three army corps for its spring offensive while trying to hold the entirety of the front line. But those are competing priorities, and Ukraine is deliberately holding back

An interview with General Valery Zaluzhny, head of Ukraine’s armed forces
Edited highlights of our conversation
https://www.economist.com/zaluzhny-transcript
This may give the impression that Ukraine is losing, but, in reality, Ukraine is not committing all of its resources to the front. Ukraine has a better chance of achieving another significant breakthrough this spring than Russia does during its current offensive.
Russia is dependent on a small number of elite units for their assaults (e.g. naval infantry, VDV, Wagner professionals), but they can grind their way to slow, costly victories by employing greater forces and artillery. An attritional fight is not in Ukraine’s interests.

Until its offensive, Ukraine's best strategy is to pick battles where it can achieve a favorable ratio of attrition and expend fewer munitions, which could weaken Russian forces' ability to defend without significantly sapping Ukraine's offensive potential in the coming months.
Although the attrition ratio in Bakhmut has been advantageous for the duration of the battle, the ratio is much less favorable now with Ru forces holding high ground on the city's flanks. Much of Russia's losses are prisoners of less military value than Ukrainian soldiers.
In contrast, in Vuhledar, the share of Russian casualties from elite units is higher than in Bakhmut, and it isn't clear if Wagner's use of convicts would be as effective in a less urban setting.
The upcoming Ukrainian offensive will be strategically critical and potentially decisive. Western aid, including ammunition, will likely peak this spring and summer, and it will take years before increases in artillery production capacity can be achieved.
Ukraine will not have air superiority, will face stronger Russian defenses than it did in Kharkiv, and will likely only be able to achieve localized superiority in artillery fire and forces. To gives its offensive the best chance for success, Kyiv needs to husband its resources.
There is no risk-free option for Ukraine. Retrograde operations are dangerous, withdrawing from Bakhmut could lead to more pressure on Siversk or elsewhere, and there is no guarantee Ukraine would be able to retake the city later if it withdraws.
But there is a risk that, by committing the necessary forces to continue holding Bakhmut (where its attrition ratio isn't favorable), Ukraine will sap some of the forces available for its strategically more important spring offensive.

Russia’s Wagner Troops Exhaust Ukrainian Forces in Bakhmut
With a disregard for losses, the paramilitary group’s penal battalions have advanced at a time when the regular Russian military remains largely stalled.

Another risk is that Russian forces will continue to press to the west to try to seize high ground north of Chasiv Yar, which is defensible terrain for holding Kramatorsk and Slovyansk. Encirclement is also a risk.

Encircling Bakhmut is Russia's best opportunity to inflict a serious defeat on Ukraine. The VDV's 106th Airborne Division has taken on a greater role, and the Russian MoD will likely prioritize cutting off the remaining MRSs by committing more resources.

The mud season has now begun, which could complicate a withdrawal or reinforcement, particularly if Russian forces advance closer to the O0506 hardball road. This could limit the use of wheeled vehicles.
As in Mariupol and countless other battles, Ukrainian forces have defended bravely and inflicted heavy losses on Russian forces in Bakhmut, which will likely aid Ukraine’s spring offensive. But the conditions have worsened over the past month.
What should Ukraine do? I don’t know. It isn’t a black and white issue and there is uncertainty. Russia may overextend itself trying to take the city and leave itself vulnerable to counterattack. It is ultimately a question of where Ukraine chooses to assume risk.
Just as the strategic consequences of Russia's offensive in the Donbas in the spring and summer wasn't fully clear until after Ukraine's offensives in the fall, it probably won't be clear whether the continued defense of Bakhmut was the right move until after Ukraine's offensive.
• • •

Tred dobri stari roblii.malo je optimistixniji u odnosu ba prije heftu dvije :mrgreen:
Ovdje imamo jednu koliziju - mnogi izvori, pa čak i vojnici s terena tvrde da ukrajinci imaju nadmoć u artiljeriji oko Bahmuta, dok ovdje Rob piše suprotno.
mishic
Posts: 6306
Joined: 28/04/2011 16:29

#152271 Re: Ukrajina

Post by mishic »

DaysleepeR wrote: 21/03/2023 09:31 OT ali, i mi smo bili islamski fundamentalisti i alijini bojovnici zar ne?
" i bošnjačka armija", "mudžahedini", " muslimanska vojska" i još desetine nekih pežorativnih imena nosili jer rat je rat i vodi se i propagandnim sredstvima. Nije čudo što je to tako bilo za četnike i ustaše jer njihov cilj i jeste bio da nas tako predstave Evropi i Svijetu zbog eventualne podrške ali je čudo što je i pozamašan broj Bošnjaka nasjeo toj propagandi i pristao na narativ "tri strane u sukobu" po svemu ih izjednačavajući. Takvi ne žele taj stav argumentovati niti slušaju argumente koji im se podastru nego jednostavno ignorišu sve sem te propagande.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152272 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Distortion wrote: 21/03/2023 00:08
Spoiler
Show
Udaranje po orcima :shock:
E ovako se dejstvuje po tranšejima, a ne tenkom i bvp-om koji nemaju potrebno niske elevacije cijevi.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#152273 Re: Ukrajina

Post by agent_zero »

Ekipa kumim vas da smanjite sa offtopicom :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#152274 Re: Ukrajina

Post by DaysleepeR »

mishic wrote: 21/03/2023 10:04
DaysleepeR wrote: 21/03/2023 09:31 OT ali, i mi smo bili islamski fundamentalisti i alijini bojovnici zar ne?
" i bošnjačka armija", "mudžahedini", " muslimanska vojska" i još desetine nekih pežorativnih imena nosili jer rat je rat i vodi se i propagandnim sredstvima. Nije čudo što je to tako bilo za četnike i ustaše jer njihov cilj i jeste bio da nas tako predstave Evropi i Svijetu zbog eventualne podrške ali je čudo što je i pozamašan broj Bošnjaka nasjeo toj propagandi i pristao na narativ "tri strane u sukobu" po svemu ih izjednačavajući. Takvi ne žele taj stav argumentovati niti slušaju argumente koji im se podastru nego jednostavno ignorišu sve sem te propagande.
ja sam greškom citiran ovdje, ja nisam ovo pisao.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#152275 Re: Ukrajina

Post by madner »

sumirprimus wrote: 21/03/2023 09:09 sta je moj problem sa tim omalovazavanjemzelenog kao prvog u ukra.problem je sto cetnici tako omalovazavaju zelenog koji je odradio glavnu ulogu kao predsjednik, kakav god da je ,ostao je na mjestu i galvanizirao medjunarodnu pomoc koju nije uspio obezbiediti ni porosenko. stim da ja ne bih ni porosenka pljuvao. s obzirom na situaicju u kojoj se nalazio.radili su najbolje sto su mogli s obzirm naprotivnikai situaciju. povezujuci sa nasom situacijom mogu da razumijem zasto nisu sproveli mobilizaciju ranije. ali da se nisu spremali, nije ni to istina, imajuci u vidu obuku jedinica, i nacin djelovanja od prvog dana invazije.
iz slicnog razloga kao sto ne bih pljuvao rahmetli aliju, i pored svih crvenih lampica, s obzirom na situaciju u kojoj se nalazio i karte koje je imao u rukama.
ako se razumijemo.
butusov je ratni izvjestac i vidi dio slike. sve sto smo dosad vidjeli u globalu govori da ukrajnski glavni stab bolje vodi ovaj rat od ruskih. i da nemamo razloga da im ne nastavimo vjerovati. cinjenice su neumoljive. rusi su vjerovali u brzu dekapitaciju ukr vlasti,a evo nas u drugoj godini frontalne agresije, i nije bas da im ide sjajno, ni teritorijalno ni ljudski, ni materijalno, niti sa medjunarodnom podrskom.
Iz istih razloga imam negativno misljenje o Aliji. Zelenski je odradio odlican dio posla za medjunarodnu pomoc, ali tu je i imao odlicnu podrsku iz UKa.
Mislim alternativa je ne kritikovati kepeca jer uvijek ce biti na celu manje drzave na braniku hordama sa istoka.
Ja govorim o njegovim odlukama i da jeste imao bolje alternative i to na vrijeme.

No manji je problem sto pravi greske, to je normalno, veci je problem sto prvenstveno brani svoj ego i poziciju unutar Ukraine. To je vise nego lose.

Ukrainski GS je prije godinu dana bolje znali Rusku vojsku od Ruskog GS i tako su izvukli rezultat koji jesu. Ali ta prednost nestaje, danas Ruski GS zna odprilike isto o svojim jedinicima kao i Ukrainski. Imaju jos uvijek ogromnu prednost u izvidjanju i informacijama, ali ta prednost vise dolazi do izrazaja u pokretnom ratu nego u ovom.
Niko nije rekao da Rusima ide sjajno, borbu su sada spustili na pod i valjaju se u blatu u nadi da ce presuditi to sto imaju puno vise kila.
Problem je sto Ukrainci pocinju vjerovati svojoj propagandi, da ce velika ofanziva zavrsiti rat i da greske sada nisu bitne. Moguce je, ali mislim da se to nece desiti i onda ce biti bitno kako sada koriste svoje ogranicene resurse.
Post Reply