Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#27601 Re: Ukrajina

Post by geralt »

Challenger_ wrote: 16/01/2022 21:33 Kakav "proruski" medij. Američki blog, američki autor.
Scott Ritter is a former Marine Corps intelligence officer who served in the former Soviet Union implementing arms control treaties, in the Persian Gulf during Operation Desert Storm, and in Iraq overseeing the disarmament of WMD.
:arrow: LINK
... koji pise i radi za RT.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27602 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Prijetnja visoke američke dužnosnice Victorije Nuland: "Ako Rusija napadne Ukrajinu, u bilo kakvom obliku, osjetit će naglu i oštru bol - imamo spremno ukupno 18 scenarija"

Image

Zamjenica američkog državnog tajnika za politička pitanja, Victoria Nuland, poručila je kako je SAD spreman brzo i oštro odgovoriti na "bilo kakvu vrstu ruske invazije Ukrajine". Pritom je istaknula kako SAD ima "oko 18 različitih scenarija" kako reagirati na ruski napad na Ukrajinu. Dakako, nije otkrila koji su to scenariji, ali je poručila kako je cilj nanijeti "oštru bol" Rusiji ukoliko se odluči na takav potez.
Dobro poznata "*uck EU" baba iz Obamine administracije.

_______

- Ovu vijest koristim kao šlagvort za jedan vanredno zanimljiv fenomen koji sam uočio i koji me jako intrigira. Blinken, V. Nuland, njen muž R. Kagan, notorni jastreb, te ukrajinski tajkuni kao Kolomojski, mentor i finansijer aktuelnog predsjednika, sam Zelenski, da ne nabrajam dalje, svi su Aškenazi i najeksponiraniji nosioci aktuelne antiruske politike. Hajde što paktiraju sa onima koji su im ubijali pretke, ne na šlepere ni na vagone, nego na teretne vozove, to je moralno problematično i apsolutno neprihvatljivo, ali se može eventualno racionalizovati na nivou političke koristi i konjukture samo i samo u okviru koordinata notorne političke sociopatije. Ostrvljuju se na jednu zemlju čiji je narod bio apsolutno dominantan u armiji koja je spašavala njihove sunardonike iz konc-logora koje su posijali njihovi aktuelni antiruski saveznici, od Lavova do daleko na zapad Evrope.

- Međutim, zapažam da njihova antiruska ostrašćenost, patološka mržnja i rusofobija daleko prevazilazi granice političke konjukture. Ma koliko se trudio da to shvatim, ne nalazim utemeljenje u političkoj i sociološkoj teoriji. Sve mi se čini da objašnjenje može da da samo teologija.

Ako neko (@asurbanipal , @Seawolf , @ExNihilo, @salik79, Bata i ostali) od kapacitiranijih igrača sa foruma ima objašnjenje ovog fenomena ili bar njegov pokušaj, bio bih mu neizmjerno zahvalan da ga ispiše.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#27603 Re: Ukrajina

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tensions at "Municipal Watch" in Kyiv as unknown young men attempting to seize it

Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#27604 Re: Ukrajina

Post by Capljina74 »

Challenger_ wrote: 17/01/2022 17:54
Prijetnja visoke američke dužnosnice Victorije Nuland: "Ako Rusija napadne Ukrajinu, u bilo kakvom obliku, osjetit će naglu i oštru bol - imamo spremno ukupno 18 scenarija"

Image

Zamjenica američkog državnog tajnika za politička pitanja, Victoria Nuland, poručila je kako je SAD spreman brzo i oštro odgovoriti na "bilo kakvu vrstu ruske invazije Ukrajine". Pritom je istaknula kako SAD ima "oko 18 različitih scenarija" kako reagirati na ruski napad na Ukrajinu. Dakako, nije otkrila koji su to scenariji, ali je poručila kako je cilj nanijeti "oštru bol" Rusiji ukoliko se odluči na takav potez.
Dobro poznata "*uck EU" baba iz Obamine administracije.

_______

- Ovu vijest koristim kao šlagvort za jedan vanredno zanimljiv fenomen koji sam uočio i koji me jako intrigira. Blinken, V. Nuland, njen muž R. Kagan, notorni jastreb, te ukrajinski tajkuni kao Kolomojski, mentor i finansijer aktuelnog predsjednika, sam Zelenski, da ne nabrajam dalje, svi su Aškenazi i najeksponiraniji nosioci aktuelne antiruske politike. Hajde što paktiraju sa onima koji su im ubijali pretke, ne na šlepere ni na vagone, nego na teretne vozove, to je moralno problematično i apsolutno neprihvatljivo, ali se može eventualno racionalizovati na nivou političke koristi i konjukture samo i samo u okviru koordinata notorne političke sociopatije. Ostrvljuju se na jednu zemlju čiji je narod bio apsolutno dominantan u armiji koja je spašavala njihove sunardonike iz konc-logora koje su posijali njihovi aktuelni antiruski saveznici, od Lavova do daleko na zapad Evrope.

- Međutim, zapažam da njihova antiruska ostrašćenost, patološka mržnja i rusofobija daleko prevazilazi granice političke konjukture. Ma koliko se trudio da to shvatim, ne nalazim utemeljenje u političkoj i sociološkoj teoriji. Sve mi se čini da objašnjenje može da da samo teologija.

Ako neko (@asurbanipal , @Seawolf , @ExNihilo, @salik79, Bata i ostali) od kapacitiranijih igrača sa foruma ima objašnjenje ovog fenomena ili bar njegov pokušaj, bio bih mu neizmjerno zahvalan da ga ispiše.
Jača mržnja prema narodu kneza Svjatoslava i onog što je uradio 3. jula 964. godine.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#27605 Re: Ukrajina

Post by prof. »

Kapacitiraniji igrači sa foruma :lol: :lol: :lol:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27606 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

Znaci vrlo jednostavno Rusija ne bi trebala napasti Ukrajinu, i nema problema. Meni bas nije jasno ni koji problem Rusi misle da rjesavaju eventualnom okupacijom Ukrajine, dobitak na jednom kraju bi skupo kostao na drugom, i ne mislim na ekonomiju.
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27607 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

sta god da rusi urade, ostaje tamna mrlja da su izvrsili agresiju na do tada bratskog susjeda. koliko god se becili i opravdavali ovaj cin, agresija je agresija. i tu se moze komotno povuci paralela sa odnosima u nasoj regiji.
nema ali ovi su vise zli, ameri im ne misle dobro, sve to stoji, no rusi su izvrsili agresiju na do tada bratskog susjeda.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27608 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

citam vas opet i samo da unaprijed kazem da nakon sto se oduzumu stranacke i svjetonazorske naklonosti koje tu i tamo oboje misljenje , ovo je ipak najbolje i skoro pa i najobjetivnije mjesto za diskutirati ovakve stvari :sax:

moja teza:

- ni zapad ni rusija ne mogu nazad.
- ruska invazija je neminovna, upitno je samo u kojoj razmjeri. od aneksije sada zauzeti djelova, preko prosirenja pojasa do krima do kompletne invazije i zauzimanja skoro pa kompletne ukrajine. plan je razradjen i vojska za maksimalni cilj rasporedjena.
- zapad ne misli braniti ukrajinu. EU niti hoce, niti moze. poljska ce se koncentrisati na svoje granice sa bjelorusijom i posmatrati stanje u UA. Engleska pomoc UA je nedovoljna da sprijeci Rusiju ali dovoljna da im nanese bolne udarce (koji su zanemarljivi ali ipak bole)
- UA se ne moze odbraniti
- SAD se ukljucuju u rat nakon zavrsene bitke, rasopredjuju snage i oruzje koje ce rusiju stalno drzati na oprezu. Rat u ukrajini se zamrzava na pola (slicno BiH)
- Njemacka ostaje neutralna, Francuska apaticna, ostali su nebitni.
- U BiH se istovremeno zapocinje sa zazimanjem boljih pozicija uz male i srednje oruzane sukobe. RS i SR vec znaju sta im je ciniti, HR dobila juce instrukcije od Lavrova, pro BiH ceka IZ a dolaze samo englezi iz nekih neprovidnih razloga i ko zna sta su im ciljevi...

i sad da cujem :run:
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27609 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

ukrajina vjerovatno ne moze sprijeciti okupaciju, ovisno sta je ruski cilj.
no moze pruziti otpor. u slucaju sbb kbb tesko da mogu ocekivati direktnu pomoc mz.
ali st aje ruski cilj, okupirat 40 i kusur miliona ukrajinaca i trajno narusiti odnose? kad tad proci ce i ova politika. ostace djela.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27610 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

sumirprimus wrote: 18/01/2022 10:57
ali st aje ruski cilj, okupirat 40 i kusur miliona ukrajinaca i trajno narusiti odnose?
Prvo okupacija, pa kvinslinska vlada uz vojnu i bezbjednosnu pomoć Rusije, po uzoru Afganistana, Iraka, itd...

Okupacija kao i vojna intervencija bilo kojeg oblika ne ide u prilog Rusiji, međutim oni mogu više nazad bez da izgube obraz u unutrašnjosti i "rejting" internacionalno.
Lično mislim (bez nekih dokaza) da vojna intervencija godi samo SAD-u.
Rusija već daleko otišla da može nazad. Lično se nadam samo jako ograničenoj akciji ako vec ne moze bez.
meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27611 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

namiami wrote: 18/01/2022 10:04 -HR turistička sezona uništena radi postojanja oruzanog sukoba na 30tak kilometara od Kingslanada.
1. Oružani sukob će biti malo jača tuča i daleko od mora.
2. Gdje drugo ići?
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#27612 Re: Ukrajina

Post by Point. »

Osokolio se Putin kad je vidio kako su se ameri lako odrekli Kabula i Afghanistana pa misli da su jenkiji na koljenima i misli koristiti situaciju. Malo se zajebao u računici.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#27613 Re: Ukrajina

Post by breuer »

Uzeo ga na brzinu,

kao Putin Ukrajinu... :zoka:
Benjo34
Posts: 1926
Joined: 21/01/2018 00:49

#27614 Re: Ukrajina

Post by Benjo34 »

Sad će se još više ostatak Europe naošrtit na Ruse. Ko ti može garantovati da nisi sljedeći.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#27615 Re: Ukrajina

Post by breuer »

Danska je posebno ljuta :oops:
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27616 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

istorija ratovanja je pokazala da je evropa konvencionalno nedorasla rusiji.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27617 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

meni serbe
Posts: 157
Joined: 13/06/2013 18:00

#27618 Re: Ukrajina

Post by meni serbe »

Point. wrote: 18/01/2022 11:32 Osokolio se Putin kad je vidio kako su se ameri lako odrekli Kabula i Afghanistana pa misli da su jenkiji na koljenima i misli koristiti situaciju. Malo se zajebao u računici.
Šta to ameri rade protiv? Nema ih nigdje...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27619 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

https://globalnews.ca/news/8517110/cana ... ne-russia/
Canada deploys special forces to Ukraine amid rising tensions with Russia

Za izvlačenje ambasade i građana...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27620 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

sumirprimus wrote: 18/01/2022 10:57 ukrajina vjerovatno ne moze sprijeciti okupaciju, ovisno sta je ruski cilj.
no moze pruziti otpor. u slucaju sbb kbb tesko da mogu ocekivati direktnu pomoc mz.
ali st aje ruski cilj, okupirat 40 i kusur miliona ukrajinaca i trajno narusiti odnose? kad tad proci ce i ova politika. ostace djela.
Cilj je apsorbovati Ukrajinu u Rusiju i uništiti je kao nezavisnu državu. Slično, na miran način misle progutati Bjelorusiju.
I eto ih na granici Poljske, Mađarske i Slovačke.
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27621 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

i sta kad izbiju na te granice?
i dalje rublja nema vrijednost eura, i dalje je njemacka njemacka, od autoindustrije do zelja i snova migranata sirom svijeta.
da ne pominjemo druge stvari, od zelje za skolovanjem, turistickih viza, liga petice.. i kakvih sve ne europskih vrijednosti. kojima mnogi u svijetu teze, a bjeze upravo od kontra stvari.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#27622 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Juče, u Moskvi, hrvatski MVP i Lavrov

Image
Image

Uputio poziv Putinu da posjeti Zagreb.

Vrlo zanimljivo...
sumirprimus
Posts: 80740
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#27623 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

vrlo zanimljivo za nas, jel vrijeme i mi da palimo crvene lampice? odavno milanovic zvuci poput orbana, tj kao putinov covjk u eu.
znam sace rec ovo je vlada nema veze, kako da ne.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#27624 Re: Ukrajina

Post by breuer »

ovaj Grlić Radman isti neki lik iz Alan Forda...ne mogu sad nadoć koji
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#27625 Re: Ukrajina

Post by daddy-kool »

sumirprimus wrote: 18/01/2022 12:06 i sta kad izbiju na te granice?
i dalje rublja nema vrijednost eura, i dalje je njemacka njemacka, od autoindustrije do zelja i snova migranata sirom svijeta.
da ne pominjemo druge stvari, od zelje za skolovanjem, turistickih viza, liga petice.. i kakvih sve ne europskih vrijednosti. kojima mnogi u svijetu teze, a bjeze upravo od kontra stvari.
https://en.wikipedia.org/wiki/Foundatio ... eopolitics
Ukraine should be annexed by Russia because "Ukraine as a state has no geopolitical meaning, no particular cultural import or universal significance, no geographic uniqueness, no ethnic exclusiveness, its certain territorial ambitions represents an enormous danger for all of Eurasia and, without resolving the Ukrainian problem, it is in general senseless to speak about continental politics". Ukraine should not be allowed to remain independent, unless it is cordon sanitaire, which would be inadmissible.
itd
Post Reply