Ukrajina

pici

#103851 Re: Ukrajina

Post by pici »

Jedina sigurna namjena ovog smetlja je da ide gdje je nenaoruzano stanovnistvo ili par tandjara, gdje su protiv oklopi, najbolje je odmah pobjec iz tenka.
trambusek88

#103852 Re: Ukrajina

Post by trambusek88 »

SanskiBiser wrote: 04/08/2022 21:01 Image

Znaci vecina na ovoj temi je vakcinisana :D :lol:
Ovo malo vakcinisanih desno od prvog i pravog odgovora, kladim se da je 90% primilo Sputnjika :D
Dangubic

#103853 Re: Ukrajina

Post by Dangubic »

Excel2 wrote: 05/08/2022 05:01
Dangubic wrote: 04/08/2022 23:09

Niko, to su milioni malih dioničara za koje Vanguard kupuje dionice drugih firmi tj imaju paket np od 3500 dionica i kad kupis Vanguard nisi kupio ništa drugo nego paket dionica nekih firmi koji su oni sastavili i ti si vlasnik a Vanguard se samo na papiru vodi kao vlasnik. Vanguard nije ništa drugo nego jedna velika kancelarija u kojoj hiljade ljudi konstantno gleda koje dionice firme kupiti a koje prodati da bi napravili što vecu zaradu klijentima i zato uzimaju proviziju. Penzioni fondovi to isto rade i hiljade drugih kancelarija, vjerovatno imas i u Sarajevu neku takvu kancelijariju koja sa tvojim parama kupuje i prodaje dionice da bi ti ostvario što veću dobit i za to traže proviziju. Ako dobro rade to se procuje i postaju sve veći.
pricas gluposti

https://www.cambridge.org/core/journals ... 916C28C4B6
Koje gluposti pa to sam ti upravo objasnio ETFs. sta su.
Dangubic

#103854 Re: Ukrajina

Post by Dangubic »

Dangubic wrote: 05/08/2022 09:01
pricas gluposti

Koje gluposti pa to sam ti upravo objasnio ETFs. sta su kao Vanguard.
Excel2

#103855 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

pricas gluposti

Ako nakon ovog ne razumijes, I give up. :run:
lajkujMe

#103856 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

pici wrote: 05/08/2022 08:44 Jedina sigurna namjena ovog smetlja je da ide gdje je nenaoruzano stanovnistvo ili par tandjara, gdje su protiv oklopi, najbolje je odmah pobjec iz tenka.

Citao sam opsiran tekst vezano za Sovjetsku doktrinu ratovanja i kako je po toj istoj doktrini napravljena oprema.

Doktrina je bila kvantitet naspram kvaliteta, WW2 fazon.

Njima nije bila bitan kvalitet tenka kvalitet oklopa i ocuvanje i obuka posade
Njima je posada i tenk potrosnja roba bila, Rusija samo sljedi modificiranu doktrinu nista vise.

Sovjeti su davali prednost lakoj upotrebi tenka da se posade mogu brzo trenirati za osnovnu upotrebu.
Lakoj i brzoj proizvodnji tenkova zato imaju 15.000 rezervi (na papiru) nasljedjenu od SSSR.
Oklopi isto tako...

Bitno je bilo da Tenk moze ici od A do B bez vecih kvarova i da ima dovoljno jak top da moze nauditi Zapadnom tenku.

To sto biva lako unisten nije bio problem jer su mogli stancati posade i tenkove u rekordnom roku.

Zato su Sovjeti isli na kvantitet, ako 6 T72 ide protiv 1 Abramsa sigurno ce Abrams bivati unisten....

Zapad zato apsolutno drugacija doktrina tenk mora zasititi visoko kvalificirianu posadu koja je vrh vrhova.
Uz jako oruzje da unisti sve pred sobom.

Koliko znam Sovjetima je jedino bilo vazno ici naprijed.
Desetine hiljada oklopa koji nezaustavljivo bruje prema naprijed.
To sto bi izgubili 10.000 ili 20.000 ili cak 30.000 oklopa njima nije bilo od velike vaznosti.
Jer se lako zamjene.

Rusi sljede slicnu doktrinu samo 3 problema.

1. Rusija je puno puno manja od SSSR ima puno manju populaciju i daleko manju industrijsku moc.

2. Ruska populacija osim ako je ne natjera agresija na maticu nije previse zainteresovana da gine za nakog Diktatora kad moze u Moskvi kafe ispijati

3. Zbog ta dva razloga Rusi

a) ne mogu industrijski zamjeniti hiljade izgubljenih tenkova
b) ne mogu zamjeniti posade kao sto su Sovjeti zamislili

Moram ovo reci ali ovaj rat je dokazao jedno citava Ruska oklopna mehanizacija je dizajnim iz nekih proslih vremena koja danas nisu vise ostvariva samim tim Rusi moraju u skladu s stanjem u Drzavi kako ekonomski kako socioloski promjeniti doktrinu za citave oklopne divizije.
Drugim rijecima moraju od 0 dizajnirati nove tenkove i oklope koje imaju namjenu da zastite posadu a ne da je ubiju u prvoj nevolji.
Trening posada mora biti uveliko poboljsan i doveden na vrhunski nivo.
Ili ti ga prebaciti se na zapadni standard jer je zapad davno skontao da nemaju kapacitet da stancaju posade i tenkove kao da nema sutra. To su skontali odmah poslije 2 svj rata a Rusi su tek sad skontali. Kasne 70 godina
Dangubic

#103857 Re: Ukrajina

Post by Dangubic »

Excel2 wrote: 05/08/2022 09:03

Ako nakon ovog ne razumijes, I give up. :run:
Cuj ako nakon ovog ne razumiješ, razumijem veoma dobro i imam Vanguard ETFs i neke druge ovde samo objašnjava kako utiču na markt, objasni sta nije tačno.
lajkujMe

#103858 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Image

93 opet :thumbup:
lajkujMe

#103859 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

lajkujMe

#103860 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Ok jucerasnji napad na ona 2 dzipa gdje su suncokretili oficiri

Izgleda da se koristi neka nepoznata municija predpostavljam Phoenix ghost?

Ne zna se sta je, nije mina nije ATGM lici na Njemacku Smart 155mm municiju ali ugao ne valja interesting
lajkujMe

#103861 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

:?

Ovi Rusi su znali da su tu mine i namjerno presli preko istih :?

Lol Ukrajinci

Koristi minu kao cekic :lol:
Zumbul2

#103862 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

lajkujMe wrote: 05/08/2022 09:17

:?

Ovi Rusi su znali da su tu mine i namjerno presli preko istih :?

Lol Ukrajinci

Koristi minu kao cekic :lol:
Čujete li zvižduk granate i kasnije eksploziju iste u pozadini, ovo je blizu fronta fakat. Mislim na prvi video, ovaj drugi nisam ni vidio....
lajkujMe

#103863 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Malo situacija na terenu procitajte citav Thread za sve detalje evo par izdvojenih

Ukrajinske snage mic po mic napreduju sjeverno od Harkiva Tsupivka juzno od Nove Kozache i Velyki Prokhodi vode se borbe za kontrolu.

Istovremeno na Jugu blize Izumu Rusi su u ofanzivi na Husarivku. Moguc pokusaj da se probije i okruzi Harkiv s Juga.
(Da mi je znati kojim snagama :lol: )

Avdiika i Pisky zestoko granatiranje ali bez ikakvih pomjeranja, pogotovo Pisky je stabilizovan.

Zaporozje, UA napada okolo Polohy ne bi li prislu gradu s 2 a mozda i 3 strane

Ukrajinska counter artiljerije postala izuzetno efektivna gdje im treba manje od 1 min da poklope Rusku artiljeriju.
Jedna Ruska brigada je nastradala i povukla se do Tokmak a Rusi doveli zamjenu za istu.

Image

Kherson, Rusi pokusali kontraofanzivu na mostobran kod Davidov Brod, Ukrajinska artiljerija ih tesko poklopila, Ruske jedinice se vratile nazad tesko razbijene

madner

#103864 Re: Ukrajina

Post by madner »

geralt wrote: 04/08/2022 19:15
madner wrote: 20/07/2022 12:20

Ne vidim sto se ponavljati, po meni je jos rano reci da su stali jer su napravili pauzu da odmore jedinice. Super je ako za dvije sedmice linija jos bude stajala, dobro je ako UA drzi bar Bakmut.
Prodjose dvije sedmice, kako sad ocjenjujes rusku ofanzivu odnosno ukrajinsku odbranu?
Rusi su malo losiji nego sto sam mislio ali imaju sada recept koji djeluje. Bez previse razmisljanja i mogucnosti da se pogrijesi, kao Montgomeri protiv Romela. Salju manje jedinice da vide gdje je otpor, onda ravnaju koliko dugo treba i napreduju. Meni licno se ne svidja Ukrainska taktika jer joj je primarni cilj sacuvati sto vise teritorije a ne sacuvati jedinice.

UA generalstab je bolji od Ruskog, izvode uspjesno teze operacije. Nakon pada SD, uspjeli su istrosene formacije povuci iza linije na odmor i popunu a napravili su liniju sa novim friskim jedinicama. To je teska i zahtjevna operacija, da nigdje Rusi nisu uspjeli da iskoriste povlacenje.

Jutros je vijest da su pocele ulicne borbe za Bakmut, kod Avdike ima losih vijesti i obje strane se spremaju za UA ofanzivu kod Khersona.
Pesimista misli da UA jos nema mogucnosti za ofanzivu a da ce povlacenjem snaga iz Donbasa izgubiti cijeli.

Prognoza za sljedece dvije sedmice je da ce Rusi ovladati Bakmutom te ce poceti borbe za sljedecu liniju. Ocekujem i napad od Izuma, bez veceg uspjeha. Ne vidim da ce i jedni i drugi imati znacajne uspjehe, Rusi nisu u stanju za brzi prodor u Donbasu a u Khersonu nije lako napredovati.
pici

#103865 Re: Ukrajina

Post by pici »

Zadnja linija je Slavanjsk-Kramatorsk i to vojni analiticari koje pratim evo vec vise od dva mjeseca trube.Ukrajinci se moraju povuci iz kotla jer su rusi tu stacionirali artijerije i bukvalno spaljuju svaki milimetar.Ukri u Donbasu moraju uzeti nazad Izium pa Liman da bi vratili ruse nazad.Zaporozje je meni najbitnije ratiste, rusi moraju da cuvaju Melitopolj a Ukri da ga oslobode, ko bude drzao taj grad na jugu taj je gospodar juga.
Herson, tu ce Ukri sigurno odbaciti ruse preko Djepra, prosto vojnom logikom neodbranjiv prostor za ruse bez guranja naprijed i osvajanja Mikolajeva i Krivog Riga je besmisao ovog mostobrana, velika prednost za Ukre.
lajkujMe

#103866 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

:D

Madner i Karana jel ono objavi sinoc za Bakhmut?

Samo da demantujem obojcu i laznu vijesti da se vode ulicne borbe u Bakhmutu i to da su se UA povukli istocno od grada.
Pokrovske je i dalje djelimicno pod UA kontrolom

Pa idemo s izvorima

Image

Image

Tkz Ruski dokaz video snimak kako se Wagner voze u Bakhmutu je Ukrajinski snimak dokaz UA zastavica u autu :D

U istom threadu imate dodatne dokaze.

Tako da je laz da se vode ulicne borbe u Bakhmutu i da ce uskoro nova linija da se formira.

@madner
Haj objasni tu ofanzivu Rusku iz Izuma kad su povukli pola snaga prema Khersonu?
Ako je tako zasto 93 Brigada dnevno oslobadja 2 do 3 sela juzno od Izuma?

Napisao sam gore da se vode borbe Sjevero-zapadno od Izuma kod Husarivke tu ima Ruska ofanziva ali da vidimo s kojim uspjehom.
Milenkov buraz

#103867 Re: Ukrajina

Post by Milenkov buraz »

trambusek88 wrote: 05/08/2022 08:52
Spoiler
Show
SanskiBiser wrote: 04/08/2022 21:01 Image

Znaci vecina na ovoj temi je vakcinisana :D :lol:
Ovo malo vakcinisanih desno od prvog i pravog odgovora, kladim se da je 90% primilo Sputnjika :D

Pa ja sam ima pola godine rekao da postoji čudna korelacija podrške Rusiji i ravnozemljaša, antivaxera, krajnjih ekstremnih desničara, teoretičara zavjera i onih koji podržavaju Trumpa. To je primjetno na društvenim mrežama, forumima...ima neka tajna veza što bi rekao Bebak.
madner

#103868 Re: Ukrajina

Post by madner »

Rybar je ovo objavio za Bakmut, sa imenom ulice. Nisam vidio video, no Ribar obicno ne baca bombe. Moguce je naravno i da je kontranapad bio uspjesan.
Znati ce se za koji dan.

Pivski nije toliko bitan koliko rudnik, ako bi to dvoje palo onda bi Avdika postala nova Popasna. Tu je sigurno jos borba za mjesto, bataljon novi je UA poslala u kontranapad.

Za Harkov, nisu povukli te stange za Kherson. Bar da ja znam. Meni je ona objava o 30 BTG jos uvijek sci-fi.
lajkujMe

#103869 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Nego odakle su povukli? Svi izvori pa cak i Ruski izvori govore da su zbog problema u Khersonu Rusi povukli snage (ima tabela jedinica postavio sam je neki fan) prema Kherson-Zaporozje frontu. Najvise VDV jedinice ali ima i artiljerijskih i inzinjerskih jedinica.

Ukupno je povuceni i poslato oko 20-25 BTG iz reona Izum-Siversk-Sd/Lyschansk zato im ta strana fronta sad gubi osvojena naselja.

Evo iz Dibrovne video 93 brigade mnogo unistene Ruske tehnike

Kherson sad ima oko 20 pa cak mozda i do 25 BTGa (BTG koristim samo kao jedinicu mjere BTG brojevi nije vise validni jer fali ljudstva) a imali oko 12-14 dobili su sigurno bar 10 BTG

Zaporozje je dobilo oko 7-9 BTG pojacanje....

Zato Rusi napadaju samo iz Donjetska prema Bakhmut-Soledar, Avdiika-Marinka.
Tu jedino imaju snage za kretanje naprijed.
pici

#103870 Re: Ukrajina

Post by pici »

Ova 93 motorizovana je beton, ljudi su neunistivi.Prosto rusima zadaju glavobolje jos od 2014 godine.Oko Sumija i Harkiva su od samog pocetka invazije unistili oklopa i ljudstva malo je rec jedna divizija.Nisu dali rusima ni milimetra da uzmu ukrajinske teritorije i prelazili u kontre, prvo oko sumija zatim harkiva a evo sad oko Iziuma.RESPEKT!
madner

#103871 Re: Ukrajina

Post by madner »

Daj tabelu da vidimo koje su BTG.
Harkov je bio pod Leningradskom :D grupom, ima li jedinica iz iste.
lajkujMe

#103872 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Inace niko nista ne kaze vezano za incident u Sevastopolju.

Ne zna se sta se desilo.
Na video se jasno vidi da nesto gori a ovaj brod Ruski izbjegava nesto pali dimne zavjese i njegov TOR na palubi puca po necemu

Ukrajinci nisu preuzeli odgovornost niti spominju ista a i Rusi sute.

lajkujMe

#103873 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

madner wrote: 05/08/2022 10:14 Daj tabelu da vidimo koje su BTG.
Harkov je bio pod Leningradskom :D grupom, ima li jedinica iz iste.
Izvolte

Procitaj cirav thread plus sharovani thread od ovog JR2

Nemojne me vise tjerati da ti trazim trebalo mi 15 min zivota da ti nadjem ovaj info
lajkujMe

#103874 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Cekali strpljivo da svi udju u kucu.
I onda PAM artiljerija
Navodno 19 ih suncokret
lajkujMe

#103875 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Posto Rusi ne napreduju kao prije mjesec dana s 10 razlicitih pravaca Ukrajinci su uspjeli artiljeriju pojacati Bakhmut-Soledar-Avdiivka-Marinka pravac

Rusi cvile da im UA artiljerija prejaka i ne mogu dalje kao sto je prikazano na video
Post Reply