Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90001 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#90002 Re: Ukrajina

Post by jednonogi_Jack »

geralt wrote: 30/05/2022 04:52
Nepotvrdjeni izvori tvrde da je Snihurivka oslobodjena.
Kažu nije. Opet je onaj Kanađanin nešto slagao.

Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#90003 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

drug_profi wrote: 29/05/2022 23:43 Mislim da UA, USA i UK imaju sasvim druge planove.
:thumbup:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#90004 Re: Ukrajina

Post by Comanche »

mirota wrote: 30/05/2022 09:33
Zumbul2 wrote: 29/05/2022 14:47

E svaka čast poljacima brate. Skontali ljudi da ruse treba razjebati u Ukrajini a ne na svojoj granici. 18 komada prava stvar, a ne kao kanađani dali 4 haubice...
ahaaa, jednog dana ce Rus i to naplatiti, zivi bili
Jasta ce, nije dosta sto su ih tlacili 50 godina. Bas sam neki dan dosao iz Poljske. Kad sam pricao sa ljudima tamo, svi bi sad ratovali ali nebi opet pod Rusku cizmu. Jugoslavija je za njih bila Las Vegas dok su ih Rusi drzali.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90005 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#90006 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Situacija na terenu.

Prvi Lyman gdje je prica zavrsena, Rusi su zauzeli grad i okolicu UA se povlaci preko rijeke Severodonetsk iako jos nisu skroz potisnuti izgledni je da hoce .
Koliko sam skontao oko 400-500 UA vojnika je branilo Lyman (malo?) Rusi su toliko artiljerije istresli da je bar njih 100 poginulo i bilo ranjeno ostatak je bio toliko pod sokom da nisu bili u stanju da se bore i povukli su se.
Lyman je bio bitan zbog blizine Slovljansku ali i zadnja teritorija koju je UA drzala preko rijeke.
U buducim kontraofanzivama UA ce imati isti problem sto Rusi sad imaju morace pontunima da predju Severodonetsk rijeku.

Sto se tice Popasne situacija se uveliko stabilizovala, bar se tako prica, UA je dovela dodatnu artiljeriju i dodatne jedinice.
Uspjeli su cak kontru izvrsiti gdje su vratili pod svoje dva vrlo bitna naselja i potisnule Ruse dalje od Magistrale Bakhmut-Lyschansk. Put je opet prohodan ali izuzetno opasan jer je pod konstantnom indirektnom paljbom (ne toliko potpomognut dronovima) pa gadjaju nasljepo dosta.

Mala tema o Ruskoj artiljeriji
RU artiljerija je uzasno neefektivna to jest koristi se bez puno pomoci od scout dronova. Dobra je kad se gadjaju utvrdjene pozicije i poznate lokacije UA odbrane (rovovi) ali cim UA pocne da manevrise kompletna RU artiljerija postaje beznacajna. Samo potvrdjuje da UA ima prednost u mehanizovanoj manevarskoj borbi.
UA ima more dronova koji su povezan na aplikaciju za navodjenje artiljerije.
Tako da su izuzetno efektivni protiv Mehanizovanih jedinica.
Rusi nemaju to, sto zbog nedostatka malih jeftinih dronova (oslanjaju se na izvidjace) i zbog nepostojanja slinih aplikacija koje se mogu instalirati na obicni android tablet ili specijalnu opremu.
Drugim rijecima UA vojska je brza na terenu nego Rusi.


Sto se tice Severodonetska, zbog zaustvljanja ofanzive kod Popasne koja je sad zaglibila slicno kao Izuma i zbog nepostojanja mogucnosti da napadnu Siversk Rusi su odlucili da napadnu Severodonetsk frontalno.
Uspjeli su zauzeti neke zgrade na obodu grada ponajvise hotel jedan.
Checeni i Ruski spetznats vrsi glavne proboje.
Po izvjestajima imaju zestoke gubitke.
Samo da mi je znati sta i da uzmu Severodonetsk kako c eizavi na kraj s Lyschanskom? Grad je na blagoj uzvisini koja daje veliku prednost UA snagama. Ako ginu u Severodonetsku onda ce jos vise u Lyschansku.
Napomena Severodonetsk kao grad jos nije ni blizu da padne Rusi su zauzeli veoma male dijelove grada.

4 brigade UA brane Severodonetsk i Lyschansk.

Izum

Veoma veoma zanimljiva desavanja, po meni Izum je pred padom to jest oslobodjenjem.
Ruska 1 tenkova armija je dozivjela nevidjen Fijasko, oko 70% snaga se povuklo iz Izuma nazad u Rusiju na regrupisanje i regeneraciju. Drugim rijecima njih necemo neko vrijeme vidjeti.
Izgubili su gru Komandnog kadra u ciljanim napadima UA, izgubili su masu tehnike i ljudstva i nemaju nikakav napredak.

Sad Izum cuva oko 5-6 BTG brigada ukupno a UA pokusava da izvrsi Frontalni napad na grad, probali su Mostobran uspostaviti ali nije uspjelo. Probace opet.
Mislim da je ta prica povezana i za desavanja kod Stare Saltive, gdje UA nije povukla snage i napreduju i prijete Ruskim linijama opskrbe za Izum.
Karkiv takodjer RU odbrana izgleda pred slomom ocekujem uskoro dobre vijesti za Kozacha Lopan i za Vesele tu se vodi gro borbi trenutno. RU nema cime da ojaca odbranu u tok dijelu.

Dosta dosta tehnike i ljudstva Ru je prebacila u Popasnu i opet im ne ide.

Ono sto je sad jasno Rusi su oslabili sva druga podrucja pogotovo Zaporozje i Kherson da bi izvrsili ofanzivu na Severodonetsk kroz Popasnu.
Dobar dio tih snaga je neutralisan a rezerve cuvaju Zaporozje i Kerson i Rusi su tu oslabljeni.
Zato i ofanziva UA u Kersonu, moze biti da je UA komanda jedva docekala da Rusi posalju sve u Donbas sad imaju mogucnosti da djeluju u Kersonu.

Tu je situacija malo nejasna ponajvise jer UA ne govori gdje su i sta rade.

Po nekim izvjestajima UA je presla Inulets rijeku oslobodila je Lozovu, Davidov Brod, Bilohirka i Andrivku

S tim da mislim da je to vec old News dolaze nepotvrdjeni izvjestaji da su Rusi pravo sprzeni u tome reonu i da su UA uspjeli mnogo juznije da napreduju nego sto je javno priznato dokle tacno ne znam ali dobro napreduju.
Takodjer ofanziva uopste nije mala koliko sam mogao skontati UA je pripremila ekvalivent od skoro 30 BTG brigada ili oko 20.000 vojnika za ofanzivu uz pomoc tenkova, artiljerije, oklopa i ostalog.
Oficijelni cilj je blokada Ruske logistike u Hersonu.
Mislim da ce ova ofanziva biti veoma uspjesna za 2-3 dana imacemo puno bolje informacije vezano za to.

Dodatni info

U Moskvi to jest specificno u Kremlju se nesto cudno desava cak su neki objavili da je Putin umro sto je ja mislim fejk.
Ruskim novinarima je zabranjen izlaz iz Moskve i ocekuje se uskoro neko bitno obavjestenje a konvoj kamiona je stigao u Kremlj.

Melitpolj partizanska aktivnost jaka, moguce da je kolaboracionist bio meta mozda je poginuo.

Poljska i Ceska zestoko pomazu Ukrajini stizu nove igracke a tema objavljivanja dostave oruzja je stala. Zapad je prestao objavljivati vecinu onoga sto salju u Ukrajinu a po izvjestajima pricamo o ogromnim kolicinama oruzja koje ulazi u UA.

Zaporozje isto ofanziva UA snaga ali manjeg obima i malo drugacijeg pravca nego sto sam ocekivao.
Ne idu na jug nego na istok to jest ciste ovu izbocinu oko Velyka Novosilke.

Generalno situacija izgleda sve gora po Ruse
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90007 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

i ja sam vidio da je mi6 objavio da je putler rikavela, prije ce biti je operisan. ono sto su pricali da je trebao na operaciju ali posle 09.05-

za sjev. donjeck, sam gajdaj je objavio daruje nadiru prema centruiz sjeveroistocnog dijela..

i da su okupili ponovo jedinice za napad na slavjansk-.
Last edited by sumirprimus on 30/05/2022 09:45, edited 1 time in total.
User avatar
mirota
Posts: 2345
Joined: 11/01/2018 11:42

#90008 Re: Ukrajina

Post by mirota »

Comanche wrote: 30/05/2022 09:42
mirota wrote: 30/05/2022 09:33
ahaaa, jednog dana ce Rus i to naplatiti, zivi bili
Jasta ce, nije dosta sto su ih tlacili 50 godina. Bas sam neki dan dosao iz Poljske. Kad sam pricao sa ljudima tamo, svi bi sad ratovali ali nebi opet pod Rusku cizmu. Jugoslavija je za njih bila Las Vegas dok su ih Rusi drzali.

prvo Jugoslavija nikad nije bila Las Vegas nego jedna ozbiljna drzava..a Poljaci bi se je-.ali ali da im ne udje :mrgreen: :mrgreen:
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#90009 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »

Naslovnica wrote: 30/05/2022 09:11 @lajkujMe
Spoiler
Show
lajkujMe wrote: 30/05/2022 08:53 Jutro narode :bih: nadam se da ste se odmorili za vikend :bih:

Prije nego napisem nesto za situaciju na terenu evo ovaj thread koji mi je bas zanimljiv.

Prica se o M270 i HIMARS sistemima.
Ukratko gamechanger samo tako.
Nekoliko detalja prvo.
UA ce dobiti najvjerovatnije M270A1 verziju i Himars s tim da ce M270A1 biti vjerovatno najvise.
Sve rakete za njega ce biti smart municija, Ameri su prestali koristiti nenavodjene rakete za iste.

Domet je tu najveci gamechanger, po Wiki 70km ali pravi fomet je veci nego sto je navedeno.
Imaju Mape u Threadu koje pokazuju efektivno podrucje djelovanja jednog lansera.

Dovoljno je reci da ce UA moci da gadja sva logisticka cvorista u dubini Rusa.
I time ce natjerati da Ruski logisticki centri budu dalji od 90Km od fronte sto je za njih problem to im je dokazano preko limita mogunosti logistike.

Zanimljiv mi je bio dio za raketu m39

Namjenjena za djelovanje po pjesadiji
Pravi meat grinder municija.

Ruski rovovi ce postati grobovi za ruse. M39 je jedina ne navodjeca raketa u akrivnoj sluzbi ali zato ima cluster municiju s 120.000 tungsten kuglica koji zasipaju podrucje s brzinom od mah 3.

Jedna takva raketa na rov i rova vise nema.

Na ovo Rusi nemaju odgovor i iskreno nemam pojma kako bi se mogli prilagoditi ovome.
Zato i pjene toliko i nazivaju je "crvenom linijom" nesto s cime bi UA mogla tesko da naudi Rusima.
Zaustavi svako njihovo okupljanje i napad, unisti logisticke centre, peuge i mostove u pozadini i do 80-100km u dubini.



I drugi dio threada

Ako UA ovo iskoristi pametno mogu izgladniti Ruse pogotovo njihovu artiljeriju i tu je gameover za Ruje




Procitajte obavezno
Koliko traje obuka za efektivnu upotrebu ovih sistema, zna li se taj podatak?

Ameri kazu da je obuka zapravo brza i relativno jednostavna.
Citav sistem je digitalizovan posada uopste ne mora izlaziti iz vozila za dejstvo.
Predpostavljam oko 1 sedmicu za obuku ne znam samo sta je s tehnicarima dal im treba vise obuke za odrzavanje.

Himars je ja mislim puno laksi za odrzavati kamion ko kamion dok je m270 vec druga pric
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90010 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Naslovnica
Posts: 27899
Joined: 20/03/2013 15:38

#90011 Re: Ukrajina

Post by Naslovnica »

lajkujMe wrote: 30/05/2022 09:47
Naslovnica wrote: 30/05/2022 09:11 @lajkujMe
Spoiler
Show
Koliko traje obuka za efektivnu upotrebu ovih sistema, zna li se taj podatak?

Ameri kazu da je obuka zapravo brza i relativno jednostavna.
Citav sistem je digitalizovan posada uopste ne mora izlaziti iz vozila za dejstvo.
Predpostavljam oko 1 sedmicu za obuku ne znam samo sta je s tehnicarima dal im treba vise obuke za odrzavanje.

Himars je ja mislim puno laksi za odrzavati kamion ko kamion dok je m270 vec druga pric
Hvala!
:thumbup:
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#90012 Re: Ukrajina

Post by Comanche »

mirota wrote: 30/05/2022 09:31 de ba kaka obuka, pa Rusa je 200 miliona...samo salju kao u 2. svjetskom ratu, ---citao sam ispovijest njemackog vojnika, kaze, ja pucam, i pucam iz mitraljeza, a Rusi samo nadiru, ginu i ne osvrcu se....sa Cecenima i ovima iz Dagestana, Rusi ce formirati cvrstu liniju i to je to...Krim i Donbas i Lugansk ce biti priznati i kraj
Slaga u prvoj recenici. Cuj Rusa 200 miliona. Pa koliko ja znam ima ih oko 145 milion. Osim toga nije to 2. svjetski gdje su Svabe dosle u Rusiju poubijale i popalile gdje god su krocili. Pa su Rusi jedva docekali da se docepaju Njemacke i vrate im istom mjerom.
Ovde salju Ruse da ginu u neku drugu drzavu koju su do skora smatrali prijateljskom.

A da nije bilo Americke pomoci, pitanje je dali bi Rusi i u 2. Svjetskom stigli do Berlina. Sta su tehnike dobili kroz Land & lease, bez toga bi jedino na konjskim kolima dosli u Berlin.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90013 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »



evo potvrde i od ukr GS opripremama orka za nastavk ofanzive na slavjansk..
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#90014 Re: Ukrajina

Post by bingov buraz »

mirota wrote: 30/05/2022 09:31
sumirprimus wrote: 30/05/2022 09:05

zasto je ovaj lik bitan, zar iko misli da u mordoru zemlji gdje se nista ne prepusta slucaju sto se tice medija i oglasavanja, postoji lik koji nesmetano pljuje po rezimu bez posljedica? jednom fsb uvijek fsb, on samo kanalise narativ koji oni zele da prenesu svojoj populaciji, a usput ih pripreme za crni scenarija bez da su rijec rekli.
dakle ono sto on prenosi je da postoji mogucnost raspada ruja u ukrajini, otud i plasenje napadom ukra na krim donbas pa i samu teritoriju rusije, sad ili nikad mobilizacija. koliko su ismijavali ukre ruski svet sa satelitima naravno, u vezi valova mobilizacij,e 4ti 5ti jos malo pa nemaju vise rezervi kako ono hehe, ne lezi vraze.ruje su gte koje imamju problem-. rusima treba mobilizacija podhitno., ovostosadsalju u meljaju su starije rezeerve. tu jenajvise zaplatila populacija etnickih manjina iz raznih coskova rusije kao i populacija dnr i lnr. naravno i same ruje.
sad ako pocnu mobilizirat trebace im par mjeseci da ih obuce i posalju u meljaju. ukri to vec rade par mjeseci. bitka sa vremenom, ko prije dobije napada.
1.20 :bih:

de ba kaka obuka, pa Rusa je 200 miliona...samo salju kao u 2. svjetskom ratu, ---citao sam ispovijest njemackog vojnika, kaze, ja pucam, i pucam iz mitraljeza, a Rusi samo nadiru, ginu i ne osvrcu se....sa Cecenima i ovima iz Dagestana, Rusi ce formirati cvrstu liniju i to je to...Krim i Donbas i Lugansk ce biti priznati i kraj
Hoće kurac.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#90015 Re: Ukrajina

Post by bingov buraz »

mirota wrote: 30/05/2022 09:33
Zumbul2 wrote: 29/05/2022 14:47

E svaka čast poljacima brate. Skontali ljudi da ruse treba razjebati u Ukrajini a ne na svojoj granici. 18 komada prava stvar, a ne kao kanađani dali 4 haubice...
ahaaa, jednog dana ce Rus i to naplatiti, zivi bili
Jedino im žene mogu naplatiti pošto orka biti neće.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#90016 Re: Ukrajina

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Mrljavi wrote: 30/05/2022 07:45
Spoiler
Show
Artyom iz Metro romana/igre pao Ukrajincima u ruke :lol:


Koji fini ljudi...ni mrava ne bi zgazili. :oops: :D
Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#90017 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

Comanche wrote: 30/05/2022 09:42
mirota wrote: 30/05/2022 09:33
ahaaa, jednog dana ce Rus i to naplatiti, zivi bili
Jasta ce, nije dosta sto su ih tlacili 50 godina. Bas sam neki dan dosao iz Poljske. Kad sam pricao sa ljudima tamo, svi bi sad ratovali ali nebi opet pod Rusku cizmu. Jugoslavija je za njih bila Las Vegas dok su ih Rusi drzali.
Sta mu odgovaraš, vidiš ko je upitanju, ignore ga samo.
A_A_AKCIJA
Posts: 5897
Joined: 16/11/2009 02:54

#90018 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

lajkujMe wrote: 30/05/2022 08:53 Jutro narode :bih: nadam se da ste se odmorili za vikend :bih:

Prije nego napisem nesto za situaciju na terenu evo ovaj thread koji mi je bas zanimljiv.

Prica se o M270 i HIMARS sistemima.
Ukratko gamechanger samo tako.
Nekoliko detalja prvo.
UA ce dobiti najvjerovatnije M270A1 verziju i Himars s tim da ce M270A1 biti vjerovatno najvise.
Sve rakete za njega ce biti smart municija, Ameri su prestali koristiti nenavodjene rakete za iste.

Domet je tu najveci gamechanger, po Wiki 70km ali pravi fomet je veci nego sto je navedeno.
Imaju Mape u Threadu koje pokazuju efektivno podrucje djelovanja jednog lansera.

Dovoljno je reci da ce UA moci da gadja sva logisticka cvorista u dubini Rusa.
I time ce natjerati da Ruski logisticki centri budu dalji od 90Km od fronte sto je za njih problem to im je dokazano preko limita mogunosti logistike.

Zanimljiv mi je bio dio za raketu m39

Namjenjena za djelovanje po pjesadiji
Pravi meat grinder municija.

Ruski rovovi ce postati grobovi za ruse. M39 je jedina ne navodjeca raketa u akrivnoj sluzbi ali zato ima cluster municiju s 120.000 tungsten kuglica koji zasipaju podrucje s brzinom od mah 3.

Jedna takva raketa na rov i rova vise nema.

Na ovo Rusi nemaju odgovor i iskreno nemam pojma kako bi se mogli prilagoditi ovome.
Zato i pjene toliko i nazivaju je "crvenom linijom" nesto s cime bi UA mogla tesko da naudi Rusima.
Zaustavi svako njihovo okupljanje i napad, unisti logisticke centre, peuge i mostove u pozadini i do 80-100km u dubini.



I drugi dio threada

Ako UA ovo iskoristi pametno mogu izgladniti Ruse pogotovo njihovu artiljeriju i tu je gameover za Ruje




Procitajte obavezno
Alaj ga je objasnio, svaka mu čast! :thumbup:
Excel2
Posts: 1317
Joined: 03/10/2020 10:22

#90019 Re: Ukrajina

Post by Excel2 »

Mirota brate, moze da odgovoris na jedno pitanje?

Haj budi drug. :lol:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90020 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Image

dzulijan s ovom slikom grijsi, ovo je i ijuce bio polozaj rusa kod sjeverodonjecka, sjeveroistocni dio grada.obodi..
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90021 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

...
Image

u sjev.donj su wagnerovci u isturenom dijelu, kakva sramota za nekada slavnu crvenu armiju spala knjiga na dva lista bub :bih:
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#90022 Re: Ukrajina

Post by lajkujMe »



:oops:

31 maja bruku ugovora za Vojnike istice u RF.
Pitanje je koliko njih ce produziti.
Ali je i pitanje dal ce Vlast dopustiti tim ljudima da odu nazad kuci
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#90023 Re: Ukrajina

Post by laserShow »

Sto bi bila sramota da placenicu ginu?
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90024 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#90025 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

lajkujMe wrote: 30/05/2022 11:17

:oops:

31 maja bruku ugovora za Vojnike istice u RF.
Pitanje je koliko njih ce produziti.
Ali je i pitanje dal ce Vlast dopustiti tim ljudima da odu nazad kuci
samo im produze. hehe
ima vec opusten jedan snimak bilo je i ovde gdje mati orku savjetuje daodbije i da se vrati kuci. ima kaze i advokat, ako budu tuzili, ganjace se po sudu samo zivuglavu da izvuce..uglavnom produze imugovore :)
Post Reply