Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

Mrljavi
Posts: 956
Joined: 16/07/2016 01:48
Location: Mlohavi, samo se sjebO

#87276 Re: Ukrajina

Post by Mrljavi »

FSB mu porucio da pripazi na zdravlje i odmah se popravila situacija na frontu za Rusiju. :lol:
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#87277 Re: Ukrajina

Post by Kyuss »

Ruske trupe sve češće odbijaju sudjelovati u borbama u Ukrajini, tvrdi Glavno obavještajno ravnateljstvo ukrajinskog ministarstva obrane. U objavi na Telegramu pišu da je nekoliko postrojbi 70. gardijske motorizirane pukovnije otvoreno odbilo sudjelovati u ratu i zahtijevalo da se vrate na područja na kojima su inače raspoređene.
SAD je danas, nakon tri mjeseca, ponovno otvorio svoje veleposlanstvo u Kijevu. Za početak se vraća samo manji dio osoblja, a na snazi ostaje i preporuka Amerikancima da ne putuju u Ukrajinu.

Ruska potrošnja za obranu porasla je za gotovo 40% u prva četiri mjeseca ove godine, pokazuju preliminarni podaci ruskog ministarstva financija.

Rusija je između siječnja i travnja potrošila 1.7 bilijuna rubalja (nešto više od 25 milijardi eura) na obranu, gotovo polovicu onoga što je planirala za cijelu 2022., prenosi Reuters.

Samo u travnju Rusija je potrošila 628 milijardi rubalja (nešto više od 9 milijardi eura) na vojsku, što je 128% više u odnosu na isti mjesec prošle godine.

Ministarstvo je u početku predviđalo proračunski višak od 1% BDP-a, ili 1.3 trilijuna rubalja (19 milijardi eura), za 2022. godinu. Sada očekuje manjak od najmanje 1.6 bilijuna rubalja, odnosno oko 23 milijarde eura.
Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#87278 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

zlajaBHF wrote: 18/05/2022 20:55
sumirprimus wrote: 18/05/2022 19:53

Izvinuces me,ali u trenutku kad skoro sav nato fakticki stoji naspram rusije ocekujes da turska kao clanica radi isto. A ne sjedi na 2 stolice.
Turci tvrde da je zapad igrao ulogu u pucu koji se dogodio 2016. godine
Ne znam da li je istina, ali me nebi iznenadilo.

Zapad naoruzava organizacije koje se direktno bore za otudjivanje teritorije Turskoj.

U konfliktu koji je nastao izmedju Turske i Rusije, nakon obaranja ruskog aviona, zapad je okrenuo ledja Turskoj.
Ne znam za vas, ali sjecam kakve su poruke bile. Da je Rusija napala Tursku, zapad joj nebi pomogao!


Na kraju me to dovodi do zakljucka da Turska nikom nista nije duzna.... i fura svoje interese.
Uvijek se moze diskutovarti, sta su njihovi interesi.....
Nato je dužan braniti svoju članicu ako je neko napadne, članak 5 mislim, ali turske intervencije po svijetu nije dužan.
User avatar
Kyuss
Posts: 970
Joined: 13/07/2007 14:17

#87279 Re: Ukrajina

Post by Kyuss »

ZAPADNI DRONAŠI DRHTE! JURIJ BORISOV PREDSTAVIO SVETU PERESVET!
Rusija je danas otkrila da u Ukrajini koristi novu generaciju snažnog laserskog oružja za spaljivanje dronova te da razmješta tajno oružje kako bi se suprotstavila velikoj količini zapadnog oružja koje se isporučuje toj susjednoj zemlji.

Jurij Borisov, zamjenik premijera zadužen za vojni razvoj, rekao je na konferenciji u Moskvi da je Peresvet već raspoređen i da bi mogao zaslijepiti satelite do 1500 kilometara iznad Zemlje. Dodao je da već postoje snažniji ruski sustavi od Peresveta koji mogu spržiti dronove i drugu opremu. Borisov je rekao da je jučer provedeno testiranje oružja kojim je dron udaljen pet kilometara spržen u roku od pet sekundi.
Image
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#87280 Re: Ukrajina

Post by geralt »

zlajaBHF wrote: 18/05/2022 20:55
sumirprimus wrote: 18/05/2022 19:53

Izvinuces me,ali u trenutku kad skoro sav nato fakticki stoji naspram rusije ocekujes da turska kao clanica radi isto. A ne sjedi na 2 stolice.
Turci tvrde da je zapad igrao ulogu u pucu koji se dogodio 2016. godine
Ne znam da li je istina, ali me nebi iznenadilo.

Zapad naoruzava organizacije koje se direktno bore za otudjivanje teritorije Turskoj.

U konfliktu koji je nastao izmedju Turske i Rusije, nakon obaranja ruskog aviona, zapad je okrenuo ledja Turskoj.
Ne znam za vas, ali sjecam kakve su poruke bile. Da je Rusija napala Tursku, zapad joj nebi pomogao!


Na kraju me to dovodi do zakljucka da Turska nikom nista nije duzna.... i fura svoje interese.
Uvijek se moze diskutovarti, sta su njihovi interesi.....
Super, ako oni smatraju da im je u interesu da se nadju na drugoj strani zida koji ce biti izgradjen prema Rusiji, eto ih tamo. Ni Vucic nije bas toliko lud.
zilog
Posts: 7469
Joined: 06/03/2009 11:19

#87281 Re: Ukrajina

Post by zilog »

Koga interesuje, evo malo o Bajri oko Zmijskog ostrva:

Incredible Success Of Ukraine’s Bayraktar TB2: The Ghost Of Snake Island
https://www.navalnews.com/naval-news/20 ... ke-island/

Obratite paznju na ovo, sto sam vec ranije pisao:

Defense analyst Tayfun Ozberk, a retired naval officer, thinks that there are several reasons for this success. Although not fully stealthy, the Bayraktar features a low radar cross-section (RCS). Together with its relatively low altitude and slow speed, this makes it difficult for classical radars to track. “It is a low-slow-flyer (LSF), and you know it is a challenge for classical radars to detect LSFs already. And its RCS makes it even harder.”
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#87282 Re: Ukrajina

Post by zlajaBHF »

geralt wrote: 18/05/2022 21:11
zlajaBHF wrote: 18/05/2022 20:55

Turci tvrde da je zapad igrao ulogu u pucu koji se dogodio 2016. godine
Ne znam da li je istina, ali me nebi iznenadilo.

Zapad naoruzava organizacije koje se direktno bore za otudjivanje teritorije Turskoj.

U konfliktu koji je nastao izmedju Turske i Rusije, nakon obaranja ruskog aviona, zapad je okrenuo ledja Turskoj.
Ne znam za vas, ali sjecam kakve su poruke bile. Da je Rusija napala Tursku, zapad joj nebi pomogao!


Na kraju me to dovodi do zakljucka da Turska nikom nista nije duzna.... i fura svoje interese.
Uvijek se moze diskutovarti, sta su njihovi interesi.....
Super, ako oni smatraju da im je u interesu da se nadju na drugoj strani zida koji ce biti izgradjen prema Rusiji, eto ih tamo. Ni Vucic nije bas toliko lud.
To definitivno nece!

Medjutim nisu stvari tako crno-bijele. Rusi im trebaju u ekonomskom smislu, prijetnja su im u Siriji, itd....Zato Turci moraju paziti, ali nisu na ruskoj strani, niti ce biti.... Nisu budale.

Pa jedan Orban nije na strani Rusije, iako mu mnogi potezi izgledaju kao da jeste
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87283 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Buahaha ovi poceli ko nacisti s v2 raketama letecim tanjirima i bazama na antarktiku pred kraj :lol:
Super laser buahaha
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#87284 Re: Ukrajina

Post by Dimu1927 »

Zumbul2 wrote: 18/05/2022 06:59
karanana wrote: 17/05/2022 23:03 switchblade prevara izgleda. nije samo kod rusa mito i korupcija u vojnoj industriji.
Neviđoh ni one britanske teške dronove nosivosti dp 100 kg, a svitchblade nitijedan jedini snimak.
s obzirom da se radi o dron kamikazama mislim da je tesko ocekivati da na isti stave kameru koja ce prezivjeti udar i poslati snimak :)

jedino da drugim dronom snimaju ovaj u akciji ali eto vidjet cemo...
emirolini wrote: 18/05/2022 17:42
Sjasi Kiki, poslije izlijeva nemoci protiv forumskih administratora imas obraza opet doci i poceti srati gluposti?
ovaj lasershow je kikibombona ? :lol: :lol: vidim ja poznato mi zvuci trollanje i navlacenje na agresorsku stranu :thumbup:

:bih:
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87285 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Simbol otpora branitelji mariupola i azovstala..
Jebte samo 42 god izgleda ko da je stariji nar 1o godina :-)
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#87286 Re: Ukrajina

Post by zlajaBHF »

Zumbul2 wrote: 18/05/2022 21:06
zlajaBHF wrote: 18/05/2022 20:55

Turci tvrde da je zapad igrao ulogu u pucu koji se dogodio 2016. godine
Ne znam da li je istina, ali me nebi iznenadilo.

Zapad naoruzava organizacije koje se direktno bore za otudjivanje teritorije Turskoj.

U konfliktu koji je nastao izmedju Turske i Rusije, nakon obaranja ruskog aviona, zapad je okrenuo ledja Turskoj.
Ne znam za vas, ali sjecam kakve su poruke bile. Da je Rusija napala Tursku, zapad joj nebi pomogao!


Na kraju me to dovodi do zakljucka da Turska nikom nista nije duzna.... i fura svoje interese.
Uvijek se moze diskutovarti, sta su njihovi interesi.....
Nato je dužan braniti svoju članicu ako je neko napadne, članak 5 mislim, ali turske intervencije po svijetu nije dužan.
UN je bio duzan braniti Srebrenicu...

Kad su Turci oborili ruski avion na teritoriji Turske, na zapadu su govorili da ovo Turskoj nije trebalo, i da nisu trebali tako reagovati.

Sjecam se da sam procitao da za vrijeme cijelog hladnog rata, niko nikad nije oborio Ruski avion, i da je ovaj potez Turske bio provokacija Rusije itd itd.... Turcima su bili okrenuli ledja! To srto se NATO obavezuje okaci macku o rep.....
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87287 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »

Russian pilot in a falling jet. Women's voice is a computer of a jet saying: "failure of a right engine, turn on fire extinguisher".
Pilot says he was shot down, then tells 2nd pilot to jump at 3(km), then screams.
Computer also says failure of "SSU"(maybe SDU) - Analogue-digital system of jets management, that manages fueling, taking off and autopilot.

Pilot is talking to another pilot, something about distance.

User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#87288 Re: Ukrajina

Post by karanana »

Dimu1927 wrote: 18/05/2022 21:25
Zumbul2 wrote: 18/05/2022 06:59

Neviđoh ni one britanske teške dronove nosivosti dp 100 kg, a svitchblade nitijedan jedini snimak.
s obzirom da se radi o dron kamikazama mislim da je tesko ocekivati da na isti stave kameru koja ce prezivjeti udar i poslati snimak :)

jedino da drugim dronom snimaju ovaj u akciji ali eto vidjet cemo...
emirolini wrote: 18/05/2022 17:42
Sjasi Kiki, poslije izlijeva nemoci protiv forumskih administratora imas obraza opet doci i poceti srati gluposti?
ovaj lasershow je kikibombona ? :lol: :lol: vidim ja poznato mi zvuci trollanje i navlacenje na agresorsku stranu :thumbup:

:bih:
ja koliko sam razumio, ovi dronovi samoubice bi trebali da imaju kameru na glavichu koja snima let i gasi se tek na udaru u metu. u neku ruku, na taj nacin bi i operatori trebali da navigiraju dron na metu.
Mrljavi
Posts: 956
Joined: 16/07/2016 01:48
Location: Mlohavi, samo se sjebO

#87289 Re: Ukrajina

Post by Mrljavi »

Kyuss wrote: 18/05/2022 21:09 ZAPADNI DRONAŠI DRHTE! JURIJ BORISOV PREDSTAVIO SVETU PERESVET!
Rusija je danas otkrila da u Ukrajini koristi novu generaciju snažnog laserskog oružja za spaljivanje dronova te da razmješta tajno oružje kako bi se suprotstavila velikoj količini zapadnog oružja koje se isporučuje toj susjednoj zemlji.

Jurij Borisov, zamjenik premijera zadužen za vojni razvoj, rekao je na konferenciji u Moskvi da je Peresvet već raspoređen i da bi mogao zaslijepiti satelite do 1500 kilometara iznad Zemlje. Dodao je da već postoje snažniji ruski sustavi od Peresveta koji mogu spržiti dronove i drugu opremu. Borisov je rekao da je jučer provedeno testiranje oružja kojim je dron udaljen pet kilometara spržen u roku od pet sekundi.
Image
Super oni ovo, svaka cast. Da ignorisemo to sto vjerovatno lazu i preuvelicavaju sposobnosti, samo da napomenemo kako je Izrael vec testirao laserski sistem koji unistava minu u zraku 8)

Bas onako ocajno dizanje morala topovskom mesu.
Last edited by Mrljavi on 18/05/2022 21:35, edited 1 time in total.
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#87290 Re: Ukrajina

Post by Point. »

Dimu1927 wrote: 18/05/2022 21:25
Zumbul2 wrote: 18/05/2022 06:59

Neviđoh ni one britanske teške dronove nosivosti dp 100 kg, a svitchblade nitijedan jedini snimak.
s obzirom da se radi o dron kamikazama mislim da je tesko ocekivati da na isti stave kameru koja ce prezivjeti udar i poslati snimak :)

jedino da drugim dronom snimaju ovaj u akciji ali eto vidjet cemo...
emirolini wrote: 18/05/2022 17:42
Sjasi Kiki, poslije izlijeva nemoci protiv forumskih administratora imas obraza opet doci i poceti srati gluposti?
ovaj lasershow je kikibombona ? :lol: :lol: vidim ja poznato mi zvuci trollanje i navlacenje na agresorsku stranu :thumbup:

:bih:
Baš danas kontam gdje je lik, nesto sa foruma ko i Kadirov sa fronta, nisam znao da je trajno fasovao.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87291 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Ovi su najjaci i rade lavovski dio posla iza linija konstantno .
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#87292 Re: Ukrajina

Post by sumirprimus »


Zanimljivo razmisljanje kriste grozeva iz belingcata. Ima covjek info u i oko silovikija orcig kruga oko putina
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#87293 Re: Ukrajina

Post by llull »




Koliko li je vojnika bilo u Azovstalu !?
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#87294 Re: Ukrajina

Post by karanana »

kad se spominje ovaj nemir i moguca neposlusnost u kremlju, cini se da oni koji bi se pobunili nisu blaga struja koja je protiv rata nego upravo suprotno, izgleda da ce pobuna u kremlju donijeti jos vece budale koje su trenutno nezadovoljne limitiranom specoperacijom i hoce zeschi rat.
A_A_AKCIJA
Posts: 5819
Joined: 16/11/2009 02:54

#87295 Re: Ukrajina

Post by A_A_AKCIJA »

sumirprimus wrote: 18/05/2022 19:53
Ironmen wrote: 18/05/2022 19:50 Sta vas iznenadjuje Turska pa oni vec 1000 godina igraju sa vise maski.
Izvinuces me,ali u trenutku kad skoro sav nato fakticki stoji naspram rusije ocekujes da turska kao clanica radi isto. A ne sjedi na 2 stolice.
Izvinućeš ti, ali samo dio NATO saveza stoji nasuprot Rusije i Turska je u prvom safu.

Oni koji su zajebali, a čine okosnicu:

Njemačka: hoće neće, evo šljemovi, nema granata za Geparde, Zelinski, de podaj zemlje Putinu da se ne bruka čojk. Šolc blokirao sve što je industrija htjela poslati. 2014 prodaju oružje i komponente Rusima.


Francuska: još gore od Njemačke, i par cezara. Makron: de mu bolan podaj, a ja ću mu popušit. Od 2014 prodaju oružje i komponente Rusima.

Italija: Italija?

Mađarska: sve u kontru

Grčka: ništa, pa ni embargo na naftu. Imaju s300, pa ni to da proslijede.

Hrvatska: :D

Bugarska: sabotirali razmjenu aviona

Izrael, iako nije NATO: nula ko kuća u odnosu na ulogu, snagu i položaj saveznika u očima zapada. Zelinski kukao molio za Iron dome i David sling, nula bodova. Ništa embargo na naftu, ništa oduzimanje imovine. Jedino su rekli more za one rakete iz Estonije. Nikada nisu poštovali embargo na oružje Rusima, pa su u vrijeme sankcija, 2018. prodali licencu i 100 dronova Forpost Rusima.

Ovaj rat guraju: USA, UK, Poljska, Baltičke države, Turska

A da malo vidimo šta je Turska uradila:

Strateški saveznici sa Ukrajinom.
Isporučili najbolje što imaju i jedino oružje kojim Ukrajina može udariti Ruse na 300 km u pozadini
U prvim danima avionima u Kijev dostavljali rakete za Bayre
U po rata pokrenuli proizvodnju Bayra u Ukrajini
Nudili se za evakuaciju iz Mariupolja
Blokirali Bosfor za Ruske vojne brodove.
Jasno i glasno odbili aneksiju Krima, u vrijeme kada su Francuzi, Nijemci i Izraelci kršili embargo na oružje Rusiji i pravili se ludi.

I sve u poziciji kada imaju sankcije od članica NATO-a, rizikujući kidanje ekonomskih odnosa sa Rusima (turizam, hrana, nuklearne elektrane, s400...)

Turci su dali nemjerljiv doprinos, ako se sve ovo gore uzme u obzir. Pogotovo u poređenju sa tradicionalnim uhljupima Njemačkom, Francuskom, Italijom, koji se pitaju deset puta više od Turaka.

Hajmo ne biti licemjeri, ma kako mrzili neku državu ili voljeli neku drugu. Ukrajina je dokazala da postoje države koje su svete krave i države kojima se gleda dlaka u jajetu.

Da su Turci isporučili Rusima Bayre, ovdje vi se jebavale majke, ali ako to uradi Izrael, onda se svi prave ludi.
Awakened
Posts: 574
Joined: 19/08/2013 03:33

#87296 Re: Ukrajina

Post by Awakened »

emirolini wrote: 18/05/2022 17:30
Awakened wrote: 18/05/2022 15:01 Puno se drami ovdje, valjda navikli gledati Ukrajinske uspjehe svaki dan, pa pocela panika kad je usporilo. Rat je, nije akcioni film ili video igra.
Pa i danas su uspjesi, polako, sad ce se videa uplodovati. Sta kazu tvoji, Moskva potonula?
Wtf??? :roll:
Zumbul2
Posts: 1531
Joined: 23/04/2022 23:34

#87297 Re: Ukrajina

Post by Zumbul2 »

zlajaBHF wrote: 18/05/2022 21:26
Zumbul2 wrote: 18/05/2022 21:06

Nato je dužan braniti svoju članicu ako je neko napadne, članak 5 mislim, ali turske intervencije po svijetu nije dužan.
UN je bio duzan braniti Srebrenicu...

Kad su Turci oborili ruski avion na teritoriji Turske, na zapadu su govorili da ovo Turskoj nije trebalo, i da nisu trebali tako reagovati.

Sjecam se da sam procitao da za vrijeme cijelog hladnog rata, niko nikad nije oborio Ruski avion, i da je ovaj potez Turske bio provokacija Rusije itd itd.... Turcima su bili okrenuli ledja! To srto se NATO obavezuje okaci macku o rep.....
Pusti Srebrenicu sad i razvodnjavanje. Par stotina metara u onom špicu a možda i nije bio u turskom vapu ne zna se, nije razlog za promptno obaranje. Ta narušavanja vapa se dešavaju na dnevnoj bazi. Grci bi turcima onda svakodnevno trebali rušiti avione. Zna se procedura prije rušenja.... I nije niko bio napao tursku teritoriju pa da se pozivaju na članak 5.Neka turci malo smanje apetite, razmahali su se po svijetu. kraj da ne odemo u off
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87298 Re: Ukrajina

Post by madner »

Turci i trebaju da masu, nece pustiti Grcima ili Egiptu da budu faktor.

Samo su trebali malo pametnije, prerano su poceli.
User avatar
Čitalac
Posts: 5580
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#87299 Re: Ukrajina

Post by Čitalac »

User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#87300 Re: Ukrajina

Post by madner »

Pobuna u Kremlju :D

Nema od toga nista dok Rusi misle da mogu pobjediti.
Post Reply