Ukrajina

Glavne udare ukrajinske ofanzive očekujem na pravcima

Poll ended at 26/04/2023 10:03

Svatove-Starobilsk-Luhansk
20
9%
Kremina- Rubizhne - Severodonetsk - Luhansk
19
9%
Bakhmut- Alchevs'k - Luhansk
22
10%
Avdiivka/Marinka - Donetsk
21
10%
Vuhledar - Volnovaha - Mariupol
51
24%
Tokmak - Melitopol/Berdiansk
53
25%
Herson - Sevastopol
29
13%
 
Total votes: 215

User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28276 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 24/01/2022 21:55
GandalfSivi wrote: 24/01/2022 21:53Pa nema gdje neces goriti onda :lol: :lol: :lol: Citaj knjige, obrazuj se, svasta nesta se moze iz istih nauciti…
Ti i učenost.

:lol:

___________


Uzalud vam neonacistički spinovi, valja Bogu na istinu.


__________
Fakat, kada vidim kako pojedini likovi sebe uzdižu i pokušavaju druge da ponize, a cijeli svijet im je otprilike do lokalne prodavnice i kladionice, dođe mi da udarim glavom od zid što sam sebi dozvolio da ovo čitam...
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28277 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

HarTar wrote: 24/01/2022 22:01Fakat, kada vidim kako pojedini likovi sebe uzdižu i pokušavaju druge da ponize, a cijeli svijet im je otprilike do lokalne prodavnice i kladionice, dođe mi da udarim glavom od zid što sam sebi dozvolio da ovo čitam...
Ova dvojica su u SAD-u, s tim što je Jež obrazovaniji ali pokvareniji. Ovaj drugi je u DC-u, kao i moj stariji rođak koji takođe ima kompleks više vrijednosti.

A u osnovi, praznina. Mislim, rođak. Ovaj me ne zanima.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#28278 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

Challenger_ wrote: 24/01/2022 21:33
jeza u ledja wrote: 24/01/2022 21:14Nema to samo veze sa odmazdom, vec sa generalnim ponasanjem sovjetske vojske...
Koji je to svjetski sud usvojio zaključak da je silovanje "generalno ponašanje" sovjetske armije? Opet se DAVIŠ u neonacističkim spinovima.
A koji bi to svjetski sud trebao da se bavi pitanjem silovanja kao opste prakse u 1945-oj u okupiranoj Njemackoj? Druga recenica ti je po obicaju nebulozno lupanje termina koji nemaju veze sa napisanim.

Silovanja sovjetske armije u okupiranoj Njemackoj su neonacisticki spin? :-) :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28279 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 24/01/2022 22:04
HarTar wrote: 24/01/2022 22:01Fakat, kada vidim kako pojedini likovi sebe uzdižu i pokušavaju druge da ponize, a cijeli svijet im je otprilike do lokalne prodavnice i kladionice, dođe mi da udarim glavom od zid što sam sebi dozvolio da ovo čitam...
Ova dvojica su u SAD-u, s tim što je Jež obrazovaniji ali pokvareniji. Ovaj drugi je u DC-u, kao i moj stariji rođak koji takođe ima kompleks više vrijednosti.

A u osnovi, praznina. Mislim, rođak. Ovaj me ne zanima.
Onda u glavama nisu daleko odmakli od sela sa kojeg su pobjegli. Kaže lik tebi da čitaš, a ne zna rečenice sastaviti :-) Sva priča mu se sastoji od toga, Fauči rekao ovo, rekao ono :lol:
Last edited by HarTar on 24/01/2022 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#28280 Re: Ukrajina

Post by karanana »

cekamo da se ukljuci nasa dijaspora iz rusije kako bi parirali ovim forumskim americkim imperijalistima opranih mozaka....mozgova.
Last edited by karanana on 24/01/2022 22:15, edited 1 time in total.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#28281 Re: Ukrajina

Post by Challenger_ »

Dosta Ježu, dosta.

Hare:

:lol:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28282 Re: Ukrajina

Post by JohnnyS »

exliberal-ex wrote: 24/01/2022 20:59
jeza u ledja wrote: 24/01/2022 20:53

Kakva woke pravila i kakva sadasnja perspektiva?

Zlocine koje su pravili Rusi su bili problem jos prije 77 godina, a ne sutra Cuj woke pravila. :-) Ne, ne mozes ovako nesto pravdati ispraznim postapalicama.

To sa istorijske tacke apsolutno nije bilo normalno.
evo ti razlog zasto su rusi pravili rusvaj

Pola ubijenog stanovnistva su bili civili dok npr na njemackoj strani 1/4


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... alties.svg

Najgore je kad se dojučerašnji saveznici pokolju, vidimo to i na primjeru djelitelja Poljske
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44872
Joined: 29/12/2005 01:20

#28283 Re: Ukrajina

Post by jeza u ledja »

exliberal-ex wrote: 24/01/2022 21:21
jeza u ledja wrote: 24/01/2022 21:14
Rusi su bolan silovali i po drugim zemljama, ne samo u Njemackoj. Po Poljskoj, Ceskoj, itd. Eto neko iznad spomenu i Jugoslaviju.

Naravno da su to sve isto radili i zapadni saveznici (po Francuskoj, itd), ali je toga bilo mnogo mnogo manje. I naravno kaznjavalo se.

Nema to samo veze sa odmazdom, vec sa generalnim ponasanjem sovjetske vojske i sa generalnim postivanjem prava gradjana u zemlji iz koje dolaze.
da rusi su bili zli....evo jos jedan primjer kako se ratovalo u wwII

https://en.wikipedia.org/wiki/Nanjing_Massacre

Nije ba jeza tako sve crno bijelo
:?

I pored najbolje namjere ne razumijem poveznicu izmedju linka i ovoga o cemu pricamo?

Ili ti je cilj nekako napraviti paralelu izmedju onog za sta ja Ruse optuzujem i njihove uloge u WWII generalno. Pa ono kao, ja relativiziram, svi su bili zli, osim Amera?

Bezveze se gadjas jeftinim terminima. Ne poredim Sovjete sa nacistima ili Japancima, boze sacuvaj. Samo govorim o cinjenicama. I Ameri su silovali, i to sam rekao, pa ne znaci da relativizujem. Samo fakti.

I ti si uostalom sam cini mi se iznad rekao da je to bila sovjetska praksa u Njemackoj odobrena s vrha. U stilu radite sta hocete.

Jasno da se to ne moze porediti sa danasnjim standardima i jasno da su Rusi napatili u ratu, ali to ih ne opravdava ni sekunde. Jednostavno nije to isti nivo kao americka, britanska ili francuska armija, kao ni civilizacija iz koje dolaze. Znas ti to i sam ali eto bezveze kao da vodimo raspravu. :roll:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28284 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Challenger_ wrote: 24/01/2022 22:14 Dosta Ježu, dosta.

Hare:

:lol:
Znao sam da je jež u Americi, za ovog sam mislio da je neki propali kladionočar koji između piva ispred prodavnice palamudi na forumu. Kunem ti se, ali nisam mu to htio reći da ga ne uvrijedim, ali mi je izvukao živac sa onim čitaj... Kakva prepotencija bez ikakve osnove...
Blitz1
Posts: 578
Joined: 14/07/2015 09:17

#28285 Re: Ukrajina

Post by Blitz1 »

karanana wrote: 24/01/2022 22:13 cekamo da se ukljuci nasa dijaspora iz rusije kako bi parirali ovim forumskim americkim imperijalistima opranih mozaka....mozgova.
I da nam ponesu po koji bidon zemnog gasa kad budu dolazili na odmor.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28286 Re: Ukrajina

Post by Truba »

Challenger_ wrote: 24/01/2022 19:13 Image
U nedjelju je na zagrebačkom Cvjetnom trgu osvanuo natpis na kojem piše “Ne dirajte Rusiju”. Upečatljiv natpis koji se nije mogao ne uočiti mnoge je šokirao, a šalje snažnu političku poruku.

:arrow: [url=https://--- no links ---/vijesti/hrvatska/tko-ga-je-postavio-u-centru-zagreba-osvanuo-natpis-ne-dirajte-rusiju-1896544/]LINK[/url]
Mozak kaze brisel
Srce kaze moskva

Nakon naguzenja u wasingtonu dejtonu sintri bonu i svim ostalim angloamerickozapadnim akcijama karanja bh hrvata kazem zivjela rusija zivio putin

Rata nece biti
User avatar
video
Posts: 6769
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#28287 Re: Ukrajina

Post by video »

Blitz1 wrote: 24/01/2022 22:19
karanana wrote: 24/01/2022 22:13 cekamo da se ukljuci nasa dijaspora iz rusije kako bi parirali ovim forumskim americkim imperijalistima opranih mozaka....mozgova.
I da nam ponesu po koji bidon zemnog gasa kad budu dolazili na odmor.
Da je rahmetli @spreca ziv :( dobio bi ti odgovor iz rusije onakav kakav bi trebao i biti.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#28288 Re: Ukrajina

Post by breuer »

mozak veli Babilon
srce kaže Treći Rim :razz:
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#28289 Re: Ukrajina

Post by smijesni_ste »

I ja sam se sjetio Spreče :(
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28290 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

Black swan wrote: 24/01/2022 22:20
Challenger_ wrote: 24/01/2022 19:13 Image




:arrow: [url=https://--- no links ---/vijesti/hrvatska/tko-ga-je-postavio-u-centru-zagreba-osvanuo-natpis-ne-dirajte-rusiju-1896544/]LINK[/url]
Mozak kaze brisel
Srce kaze moskva

Nakon naguzenja u wasingtonu dejtonu sintri bonu i svim ostalim angloamerickozapadnim akcijama karanja bh hrvata kazem zivjela rusija zivio putin

Rata nece biti
Ako nekom možda nije jasno stanje u Federaciji BiH, da rezimiramo :

⛔️ Krenuli smo u izmjenu propisa oko kladionica, nečiji konji su bili ubijeni ili su se objesili sami i ništa nismo uradili. Zašto? Po ovom zakonu bi trebao porez da se ubire po uplatnom mjestu (najviše u Sarajevu), gospoda sa juga je odlučila da treba da se kocka u Sarajevu, a ubire ipak na jugu.

⛔️ Pokrenuli smo donošenje propisa u turizmu po kojem bi između ostalog, boravišna taksa naplaćena u Međugorju i Neumu trebala da ide u Mostar kao sjedište kantona (za ovaj se princip zalažu kad su kladionice u pitanju) i taj zakon naravno nije usvojen od 2015. godine, jer gospoda sa juga želi da taj novac ostane u Međugorju i Neumu.

✅ Od svih puteva i autoputeva jedino se gradi i završava dionica Stolac - Neum. Bravo za gospodu sa juga!

⚠️ Od zakona je usvojen samo zakon koji je protiv Sarajeva. Zakon po kojem će se u Sarajevu ubirati ubjedljivo najviše prihoda, inspekcije i kontrole će i dalje funkcionisati najbolje u Sarajevu i trenirati strogoću, a sve to što se ukine u Sarajevu ne ide ovima koji su najglasniji, već se povećava upravo i dole na jugu.
Da li je dole toplije ili su ljudi vodom tiši i pametniji ostat će tajna.

Ne treba nam Dodik, jer ništa nije opasnije od ovih što se bore, ali uglavnom samo protiv Sarajeva koje više nije njihovo (a pitanje je kad će i hoće li više ikada i biti). ⁉️

Na jugu je baš gospoda, igraju se države!

A mi, znaš ti nas…

Jedino pozitivno je da sa ovakvim potezima i zvanično pokazuju da se u Sarajevu više ničemu ne nadaju - u političkom smislu, ili što bi rekli, halalili su se sa Sarajevom.
Ima samo jedan mali problem, Sarajevo neće halaliti njima! Nermin Muzur, načelnik opštine Ilidža. Toliko o ugroženosti bh hrvata, a nema vas ni 100 hiljada...
User avatar
konektovan
Posts: 40073
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#28291 Re: Ukrajina

Post by konektovan »

Black swan wrote: 24/01/2022 22:20
Challenger_ wrote: 24/01/2022 19:13 Image




:arrow: [url=https://--- no links ---/vijesti/hrvatska/tko-ga-je-postavio-u-centru-zagreba-osvanuo-natpis-ne-dirajte-rusiju-1896544/]LINK[/url]
Mozak kaze brisel
Srce kaze moskva

Nakon naguzenja u wasingtonu dejtonu sintri bonu i svim ostalim angloamerickozapadnim akcijama karanja bh hrvata kazem zivjela rusija zivio putin

Rata nece biti

:lol: :lol:
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28292 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

video wrote: 24/01/2022 22:22
Blitz1 wrote: 24/01/2022 22:19

I da nam ponesu po koji bidon zemnog gasa kad budu dolazili na odmor.
Da je rahmetli @spreca ziv :( dobio bi ti odgovor iz rusije onakav kakav bi trebao i biti.
Nisam upratio, kada je i od čega umro? Nek mu je rahmet duši :(
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#28293 Re: Ukrajina

Post by smijesni_ste »

HarTar wrote: 24/01/2022 22:26 Nisam upratio, kada je i od čega umro? Nek mu je rahmet duši :(
nema-vise-naseg-atsprece-t160346.html
User avatar
HarTar
Posts: 8710
Joined: 20/05/2020 02:33

#28294 Re: Ukrajina

Post by HarTar »

smijesni_ste wrote: 24/01/2022 22:27
HarTar wrote: 24/01/2022 22:26 Nisam upratio, kada je i od čega umro? Nek mu je rahmet duši :(
nema-vise-naseg-atsprece-t160346.html
Hvala kolega, baš mi je žao :(
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#28295 Re: Ukrajina

Post by Hrmpallier »

:thumbup:
toska wrote: 24/01/2022 21:00 Disparitet vojne snage između Rusije i Ukrajine se precjenjuje, lični utisak.
nije ovo invazija nacista na Moskvu 41. ili Staljingrad pa da bi Rusi jurišali na mitraljeze, a i stvarne informacije o čemu se radi lako je naći.
Rusi imaju aktivnih 1 milon vojnika, a Ukrajina trenutno 280k i rezervni stastav za A ešalon blizu 900k uz sasvim dovoljno klasičnog MTS iz doba SSSR.
treba računati i da Rusija ne može sve vojne snage i tehniku prebaciti na tih par stotina km fronta.
isto, običnom Rusu je sigurno poznata činjenica da bi išao u drugu državu da ratuje i teško je tu prodati priču o patriotizmu,
sve to bi dodatno otežalo neminovno velike žrtve i kovčezi iz inozemstva, nije danas niko više blesav pa da mu je Putin babo.
s druge strane imaš Ukrajince koji nemaju moralnih dilema pa ni nekog izbora šta da čini, ruska i proruska propaganda ih ponižava bez ikakvih stvarnih dokaza o slabostima izuzev haosa 2014.

Sarajmen wrote: 24/01/2022 17:37 Koji je procenat zastupljenosti ženskog spola u oružanim snagama Ukrajine, pa i Rusije ako neko ima relevantan podatak. Hvala
pisali smo malo na temi Rusija, Ukrajinke i društvo su izgleda dosta liberalne i emancipovane pa je moguća čak i mobilizacija:
27 Dec 2021
Prema podacima iz 2020. godine, više od 31.000 žena služilo je u ukrajinskim oružanim snagama u to vrijeme, što predstavlja 15,6% ukupne snage. Do marta 2021. taj udio je bio skoro 22,5%
...
KIJEV, Ukrajina -- Ukrajinsko ministarstvo odbrane značajno je proširilo broj ukrajinskih žena od kojih se traži da se registruju za moguću vojnu obavezu u slučaju velikog rata.

Prema ažuriranoj uredbi koja je stupila na snagu u petak, 17. decembra, žene između 18 i 60 koje su "sposobne za vojnu službu" i rade u širokom spektru profesija moraju se registrovati u ukrajinskim oružanim snagama. U slučaju velikog rata, ova proširena rezerva žena može se mobilizirati kao dio nacionalne rezerve za služenje u širokom spektru vojnih specijalnosti. "
https://www.military.com/daily-news/202 ... looms.html
Image
----------
edit, žene u ruskoj vojsci:
The current tally of women in the Russian Army stands at around 115,000 to 160,000, representing 10% of Russia's military strength.
:thumbup:

Još par stvari za dodati.

Za zemlju od cca 40 M stanovnika, 180 000 vojnika ne bi bila velika prrijetnja, da nije superiornosti u oružju velikog dometa i awiacii.

Treba dodati i da je dio stanovništva ( x % ? ) rusko i sumnjive lojalnosti.

Italia se uz Francusku ućutala ka krmak u žitu. Njemačka igra svoju kurvinjsku ulogu, a Izrael !?

Veliki proizvođač sofisticiranog oružja, ni mukaeta od sebe, mada sam siguran da je/će uključen u isporuke oružje.
Za razliku od mnoštva drugih država-zecova, Izrael uglavnom ne hebe žiwu silu i ponaša se shodno sopstvenim interesima. Pa još kada se se interesi poklapaju s američkim, ......

Mislim da ćemo još čuti o izraelskom oružju u Ukraini.
Last edited by Hrmpallier on 24/01/2022 22:36, edited 1 time in total.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#28296 Re: Ukrajina

Post by meridiyan »

Image
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28297 Re: Ukrajina

Post by JohnnyS »

jeza u ledja wrote: 24/01/2022 22:31 spreca je bio verbalni samar za ove rusofile na forumu sto honorarisu po snj stranicama na juznoslovenskim jezicima sponzorisanim od ruskih sluzbi. :wink:
Ma ne vjerujem ja baš ni u tu priču o plaćenicima, kao da se nekom bacaju pare da na nekom forumu zemlje trećeg svijeta se propagira Iran, Turska, Rusija. Bolje bi i bilo da za pare rade, ali vjerujem da ovi uistinu vjeruju da su Iran, Rusija, Turska idealne zemlje
User avatar
eltroxin
Posts: 2024
Joined: 30/08/2009 23:35

#28298 Re: Ukrajina

Post by eltroxin »

jeza u ledja wrote: 24/01/2022 22:31 spreca je bio verbalni samar za ove rusofile na forumu sto honorarisu po snj stranicama na juznoslovenskim jezicima sponzorisanim od ruskih sluzbi. :wink:
Bio je i onaj sto se javljao iz Bjelorusije, ali jok, znaju oni bolje iz Vojkovica. :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#28299 Re: Ukrajina

Post by exliberal-ex »

HarTar wrote: 24/01/2022 22:24
Black swan wrote: 24/01/2022 22:20
Mozak kaze brisel
Srce kaze moskva

Nakon naguzenja u wasingtonu dejtonu sintri bonu i svim ostalim angloamerickozapadnim akcijama karanja bh hrvata kazem zivjela rusija zivio putin

Rata nece biti
Ako nekom možda nije jasno stanje u Federaciji BiH, da rezimiramo :

⛔️ Krenuli smo u izmjenu propisa oko kladionica, nečiji konji su bili ubijeni ili su se objesili sami i ništa nismo uradili. Zašto? Po ovom zakonu bi trebao porez da se ubire po uplatnom mjestu (najviše u Sarajevu), gospoda sa juga je odlučila da treba da se kocka u Sarajevu, a ubire ipak na jugu.

⛔️ Pokrenuli smo donošenje propisa u turizmu po kojem bi između ostalog, boravišna taksa naplaćena u Međugorju i Neumu trebala da ide u Mostar kao sjedište kantona (za ovaj se princip zalažu kad su kladionice u pitanju) i taj zakon naravno nije usvojen od 2015. godine, jer gospoda sa juga želi da taj novac ostane u Međugorju i Neumu.

✅ Od svih puteva i autoputeva jedino se gradi i završava dionica Stolac - Neum. Bravo za gospodu sa juga!

⚠️ Od zakona je usvojen samo zakon koji je protiv Sarajeva. Zakon po kojem će se u Sarajevu ubirati ubjedljivo najviše prihoda, inspekcije i kontrole će i dalje funkcionisati najbolje u Sarajevu i trenirati strogoću, a sve to što se ukine u Sarajevu ne ide ovima koji su najglasniji, već se povećava upravo i dole na jugu.
Da li je dole toplije ili su ljudi vodom tiši i pametniji ostat će tajna.

Ne treba nam Dodik, jer ništa nije opasnije od ovih što se bore, ali uglavnom samo protiv Sarajeva koje više nije njihovo (a pitanje je kad će i hoće li više ikada i biti). ⁉️

Na jugu je baš gospoda, igraju se države!

A mi, znaš ti nas…

Jedino pozitivno je da sa ovakvim potezima i zvanično pokazuju da se u Sarajevu više ničemu ne nadaju - u političkom smislu, ili što bi rekli, halalili su se sa Sarajevom.
Ima samo jedan mali problem, Sarajevo neće halaliti njima! Nermin Muzur, načelnik opštine Ilidža. Toliko o ugroženosti bh hrvata, a nema vas ni 100 hiljada...
Jel ko razumije sta je pisac ovdje htjeo da kaze......ja fakat ne :mrgreen:
Post Reply